STADSNIEUWS Verlaging gedistilleerd accijns. Concert. De R.K. Volksuniversiteit. Kunstavond. Omliggende Gemeenten Parketvloeren. Vrijz.-Godsdienstige Prediking. Prof. Dr. B. D". EERDIMANS, Winkelweek. Beperking van het zouten von versche haring. De sancties tegen Italië, - -» ft 1 Adres van de Kamer van Koophandel. Ho Kamer van Koophandel en Fa te'u-ken voor de Benerten .Maas heeft d.d. 13 No vember 1933 liet volgende schrijven gericht aan clo Tweede Kanier: In do vergadering van gisteren heeft de minister van financiën aangaande de ver laging van tien gediMilleerdaceijns mede gedeeld, dat hij daaraan niet al te re er vast houdt en bereid is de re eventueel achter wege te laten, l)e2e uitlating van den minister heeft onze Kamer ten zeerste verontrust, wijl een verloop van zaken in dien geest tot gevolg zou hebben, dat het ondergrondseh bedrijf zich rustig kan blijven uitbouwen, waansoor do bona fide handel steeds verder zat wen den ondermijnd. Het is niet de eerste maal, dat wij ons over dit onderwerp tot Uwe tlooae 1 er- gadering wenden om er op te wijzen, dat het frauduleus fabriceeren van gedistil leerd, evenals d-s illegale invoer, schrikba rend toeneemt en ieder, die de Uagblauen volgt, vindt ook thans nog bijna dagelijks berichten vermeld over geheime distilleer derijen, waarmede 'n voortdurend groeiend aantal personen zich een brooiiu inning tracht te verschaffen nu de omstandig heden hun het uitzicht op werk heiden ontnomen. Een duidelijk beeld van den omvang van dit euvel geeft de in den aanvang van dit jaar door de Vereeniging „De Yer- eenigde Distillateurs" m het licht gegeven brochure „Een bloemlezing uit de Onder wereld". Ook daarin komt naar voren, dat handhaving van den accijns op het huidige peil dergelijke gelukzoekers steunt cn de eemge afdoende remedie tegen d.t kwaad bestaat in een zoodanige verlaging van accijns, dat het risico grooter woult dan Siet te behalen voordeel. De Ycreenigde Staten van Amerika hebben doen zien, welk slag menschen gekweekt wordt door een onoordeelkundige drank- casu quo ac cijnswetgeving en het lijdt geen twijfel, dat ook do accijnspolitiek hier te lande een immoreelen invloed uitoefent op velen, wier geestelijk weerstandsvermogen door de slechte tijden toch reeds aanzienlijk is gedaald. Zoowel ten behoeve van den reeëien handel als uit moreel oogpunt is derhalve verlaging van den accijns noodzakelijk. Het terugloopen van de opbrengst van dit middel van f37.836.000.-— in 1931 (toen de laatste verhooging is ingegaan tot f 28.375.000.waarop 1935 gesteld kan worden een vermindering dus van 9'a mil li oen gulden in 5 jaar tijd-s wijst bovendien uit, dat ook de fiscus bij een verlaging belang heeft. Onze Kamer spreekt daarom het ver trouwen uit, dat Uwe Hooge Vergadering •met het bovenstaande rekening wil hou den bij het bepalen van haar houding." Schiedam's Mannenkoor. 'tWas gisteren wel de dertiende van de maand, maar ongelukken zijn er niet ge beurd op het concert, dat Schiedam's Man nenkoor in de zaal van den R. K. Volks bond heeft gegeven; integendeel, het is een prachtig geslaagd concert geworden. Onze stadgenoote, de voortreffelijke pia niste Goba Rijneke, heeft daartoe het hare bijgedragen. Ze speelde voor de pauze twee van de ongeveer 100 Sonates, die de Na po lilaan. Dom. Scarlatti ongeveer 200 jaar geleden componeerde. Hij noemde ze zelf: „zinrijke schets in de kunst". Voorts word nog Andante en Polonaise van Chopin voorgedragen. In het tweede gedeelte van den avond volgden Les Abeilles (De Bijen) van Dubois; Impromptu van Fauró een bewerking door Fr. Liszt van de bekende Hochzeitsmarsch und Elfenreigen van Men delssohn. Men ziet, dat de pianiste het niet in liet hyper moderne had gezocht, maar bij de meesters is gebleven, die ook „ouderwet- sehe" menschen nog kunnen waardeeren En dat Chopin en Liszt wisten welke mo gelijkheden een instrument als een vleugel biedt ,(loor een vaardige hand' bespeeld, die op haar beurt weer bestuurd wordt door een muzikale soliste, dat heeft Goba Rijneke weer bewezen. Vooral voor de Hochzeitsmarsch, omdat daarmee bekende Manken in de zaal kwamen, hebben de aanwezigen blijkens het hartelijk applaus genoten. Hot spel van de pianiste was ook prachtig; de aanslag moge „resoluut" zijn, er blijft in het spel toch een soepelheid, die prettig aandoet. En technische moei lijkheden schijnen voor Goba Rijneke op den vleugel niet voor te komen. Het hoofdnummer van het k'oor was een Plongaarsch werk van prof. Adam-, dat we reeds uitvoerig aankondigden. De ver wachtingen waren hoog gespannen, want „Falu végén kurta kocsina'*' (Aan 't dorps einde staat een taveerne) is in Nederland nog maar alleen uitgevoerd door Apollo te "Amsterdam en Rotte's Mannenkoor te Rotterdam. Het werk stelt ontzaggelijk hooge eischen aan dirigent en zangers. Fr is door Schiedam's Mannenkoor aan ge werkt, maanden en maanden lang en dik wijls zal de opgave wel te zwaar geleken hebben. Maar ijverig studeeren, doorzetten en steeds maar weer met moed er aan be ginnen heeft tot resultaat gehad, dat met de uitvoering van dit Hongaarsche werk •veel eer is ingelegd. Schiedam's Mannen koor moge dan niet zoo groot zijp als heide genoemde k'oren gisteravond stonden •mimi 70 zangers op het podium we kunnen ,ofns niet voorstellen dat een an der ensemble het zuiverder, meer be- heerscht en met grooter toewijding zou kunnen za'ngen. De dirigent, do heer Paul v .d. Patten, heeft een onverdeeld succes behaald met zijn mannen. Het werk begint met zoemstemmen, die een strijkorkest, dal in de verte uil een herberg klinkt, moet imiteoren en eon rus tige sfeer schopt. Dan maken zïih eenige bunion's los en beginnen do beschrijven de tekst te zingen. Later neemt hot heelo kooi aan de voordracht deel. In den heer G.-J. D. de lUuijn had het koor een goede 2e hn«, die de partij van den knecht ver vulde, die voor zijn meester om wat meer stilte kwam lerzoeken; het timbre \an den Ion tenor, den heer Joh. Immer/eol, leende zich uitermate om hot kind uit to beelden, dat later hot zelfde verzoek komt doen en dan, in tegenstelling met het eerste verzoek, ingewilligd wordt. De aansporing: Iluzd ra' cig.'my, Ivnz- zad jobban (Speel op zigeuner, spoel nog beter!) werd met een groofe suggestieve expressie gezongen. De eerste maal, dat men zoo'n werk hoort, wordt men misschien nog te veei in beslag genomen door het verrassend' nieuwe, om het naar zijn volle waarde tc kunnen genieten, maar dit Hongaarsche werk zal Schiedams Mannenkoor nog wel een tijdje op zijn repcrioir houden! De moeilijkheden met de Hongaarsche taal heeft men overwonnen, dank zij do hulp van een Hongaarsche dame. Da zan gers hadden de tekst phonetisch op hun partij staan! Of de uitspraak goed is ge weest, kunnen we niet beoordeelcn! Het programma werd begonnen met Gebed voor den tempel van Roesk. Abond- friede am Rhcin van Neumann, Todten- ir>lk van Hegnr, het Wiegenlied van Mo zart en Yowmanstiod ('k Heb mijn wagen volgeladen', waren oude bekenden, maar desniettemin hebben we met genoegen naar de vertolken geluisterd. Fr was voor dit concert een flinke belangt-telling. Aan den heet' v cl. Putten werden aart het eind van het concert door Vla'la ding's Mannenkoor Orpheu» bloemen aan geboden als bi/oudere waurdeering voor de wijze, waarop het Uougnarsche num mer, waaraan ook het Vlaardingscho Or pheus heeft gestudeerd, is uitgevoerd. Coba Rijneke ontving, behalve bloemen van het bestuur van Schiedams Mannen koor, ook een bouquet van een barer leerlingen. Oprichtingsvergadering. Voor de gisteravond- in Musis Sacrum gehouden oprichtingsvergadering van de Schtedamsche R. K. Volksuniversiteit be stond goede belangstelling. Behalve afge vaardigden van verscheidene R. K, ver- eenigingen waren enkele geestelijken aan wezig, waaronder deken A. J. C. Schraag, De voorzitter van het oprichtingscomite, de heer J. C. de Brui n, sprak een korte openingsrede uit, waarin hij de aan leiding tot de oprichting van dit instituut uiteenzeLte. De a^tie tot -Richting van een volksuniversiteit is gelegen in de plicht der roomsch-katholieken alle krachten te wapen te roepen voor de cultureele opvoe ding van ons volk. Dit eerste jaar wordt in Schiedam als proef een bescheiden pro gramma aangeboden, dat bestaat uit cur sussen, lezingen, tooneel- en andere kunst avonden. Voorts sprak deken Schraag een kort woord van aanmoediging, waarin hij o.m. dc moeilijkheden besprak, die aan de op richting eener R. K. volksuniversiteit voor afgingen. Het doel van de instelling is volgens spr. het bijbrengen van ontwikkeling, het verhelderen van den geest, het op hooger peil brengen van de beschaving, het ge not en den smaak. De heer De Bruin las oen schrijven van den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, voor, waarin deze meldde verhinderd; te zijn om ter vergadering te komen, maar zijn beste wenschen uitte. Kapelaan H. J. Drost, uit Rotterdam^ sprak de propagand'a-rede uit, ond'er den titel: Er dreigt gevaar. De R. K. volksuniversiteit, aldus spr., geeft de juiste voorlichting in zaken, waar mede de tegenwoordige wereld geen raad weet. Zij is de trait d'union tusschon de hoogere wetenschap en het gewone volk en dient als zoodanig te werken als een preventief werkend' serum tegen dte besmet ting van het leven om ons hoen, dat te lijden heeft onder hetgeen 25 h 30 jaar geleden door de „vuurtorens der valschc voorlichting, de god-sdienstiooze universi teiten", over ons volk werd uitgestort. Wij, roomsch-katholieken, aldus spr., hebben bet voorrecht van het bezit van de waarheid1, temidden van de problemen van deze wereld. Wij behoeven zelf niet eens to denken., Dat doet God, -die Zijn gezag in de kerk -höeeft neergelegd. Als wij ons aan dat gezag houden, hebben wij alle problemen opgelost. Do diepste oor zaak van alle ellende is d'an ook, dat de menschen zich van de kerk hebben losgemaakt. Iedere roomsch-katholiek heeft de plicht anderen voor te lichten. Degene, die nu zijn stempel op de menschheidi kan druk ken, bewaart het misschien voor eeuwen, Onze taak is de menscbheid terug te brengen tot de kerk, dat is tot God. Vier honderd jaar geloden is het tot een breuk gekomen. De renaissance bracht de* vor men der heidensche klassieken terug, het humanisme den hoidensehen geest -en ten slotte voerde de hervorming do vrijheid' ook op godsdienstig terrein door. Daarna en thans nog is de kerk uit het openbare leven verbannen. Terug tot God kan de menschheidi echter slechts door mid del van het gezag en do gemeenschap der kerk. Daarom zijn do cui-sussen over bijv. het onderwerp: Kerk on slaat zoo nuttig, juist nu do staal over de kerk regeert. Voor do redo van kapelaan Drost heeft mevr. Xanda Stradowska, met medewer king van leerlingen van do Rotterdam-die R. K. Volksuniversiteit, enkele dansen uil- gevoerd. Wij noemen daarvan in het bizon der do Pizzicato Polka, van Johann Strauss, die wij reeds verscheidene malen van haar zagen, dodi die niets van haar bekoring en geestigheid verliest. Ook liet „Landerig en vroolijk kind" was zeer geslaagd van expressie. Na dc pauze hebben leerlingen van mevr. Stradowska aan d'c II. K. Volksuniversiteit te Rotterdam, een programma rei-dun sen uitgevoerd. Ten bate van de Nieuwe Kleuterschool. In het Vore-enig ings! oka al werd gisteren do eerste kunstavond van dit seizoen ten bate van de nieuwe Kleuterschool in het Westen gehouden. De beer B. Mastenbroek, voorzit ter van de commissie voor de Kleuter school, opende dezen avond op de ge bruikelijke wijze en sprak vervolgens er zijn voldoening over uit, dat zoovclon aanwezig waren, hetgeen een toeken was, dat dc school een goed hart toegedragen wordt. Wij zijn, aldus spr., zoo gelukkig ge weest een stuk grond te kunnen koopon voor de nieuwe bewaarschool. Op een prijsvraag van de commissie zijn door de architecten teekeningen ingeleverd en wij liebben hieruit reeds oen keus go- maakt. Do kwestie of dit stuk grond bebouwd mocht wordon is door den gemeenteraad opgelost; op het vcr/.oek is goedgunstig beschikt. Het wachten is nu nog slechts op die menschen, welko kunnen on wilton hel pen, omdat het onrecht, dat wij geen sub sidie krijgen, nog steeds voortduurt. Wij hopen, dat dit gauw voorbij zai zijn. Gij hebt veel voor ons gedaan, doch wij ver- j rantic gegeven tegen krimpen en kraken wachten nog meer van u Allen zijn het er over eens, dat de bi- zondcre lagere school een noodzakelijkheid is. Een bizondcro Kleuterschool is even noodzakelijk. Onze kleinen moeten zoo vroeg mogelijk in een sfeer van christe lijke belangstelling en liefde gebracht wor den. Aan liet personeel van de Kleuterschool worden zeer lioogo eischen gesteld. Eveneens moet dit gedaan worden aan het schoolgebouw, waar onze kinderen, tvie wij bij plantjes, teere zwakke plantjes, kunnen vcrgelijkem, niet in oon dcnkeie kamer moeten zitten, maar lucht, zonne schijn, ruimte en vrijheid hebben. Alles wat gij voor de school doet, doet gij voor uw kindereu, aldus besloot do heer Mastenbroek zijn openingsrede. Het verdere gedeelte van den avond w erd gevuld met films. Eerst werd de film over onze textielnijverheid, daarna' dio van- de Nationale Zoutindustrie te Boekelo ver toond. i Op veelvuldig verzoek draaide de heer II. III. A. Carré uit IlillegeTsberg nogmaals een van zijn kinderfilms: Het oog van de camera. Na de pauze verscheen op het doek' „Pamir, het laatste zeilschip", welke ver vaardigd is door den schrijver Heinrich Tlauser, dio zelf een reis op dit schip heeft meegemaakt en schier onovorkome Irjke bezwaren heeft moeten overwinnen om zijn opnamen te voltooien. De „Pa mir" voert niet minder dan 30D0 vlerkaintö meter zeii en maakt zoowel op den vol bloed zeiler, als op den leek eon over weldigenden indruk, Heinrich Hauser is een amateur-filmer, doch wat hij hier gepresteerd heeft kan gelijk, in sommige momenten zelfs boven beToepswerk gesteld' worden. De toeschouwer maakt een geheele reis mee. Hij ziet de witte zeilen f-egen den don keren hemel, den opstokenden storm, het noodweer en als tegen het einde van deze symphonie in zwart en wit het trotsche grooie schip, dat den storm prachtig door staan heeft, met gescheurde zeilen op een kalme zee ligt te dobberen, voelt hij. iets als teleurstelling, doch daarnaast een groote voldoening dat de menschen dit maal den strijd tegen de ruwe elementen gewonnen hebban. Er valt veel schoons in deze film te genieten, terwijl do bemanning voor een humoristische noot zorgt. Op loffelijke wijze nam de heer Hakkcrt het muzikale gedeelte voor zijn rekening. Do heer Mastenbroek sloot dezen zeer geslaagden avond met een kort woord. Nieuwe voet tri verceniging. Te dezer stede i- nieuwe voetbal- veroeniging -opgerich -- don naam P. V. (Popering's Vrienden) zal dragen.. Deze vereoniging, waarvatn het secre tariaat gevestigd' is bij den heer A. Was senaar, Eendrachts trant 12, alhier, zal voorloopig alleen vriendschappelijke wed strijden spelen. Als terrein gebruikt zij het „zand'terreirr" tegenover het pompstation. Nationale bond van handels- en kantoor bedienden „Mcrcurins". De afdeeling Schiedam van den' natie- öalen boud vatn handels- en kantoorbedien den „Mercurius" houdt Maandag 18 Nov. a.s.in hotel Beyers bergen eeia ledenver gadering. Bruynzeel's Vlocront'abriek opent een nieuw filiaal tc Rotterdam. Parketvloeren en Perzische tapijten. Dio com li ma tie kon, men vroeger alleen aan- tretlen in won in ge i van weiges telden. Ze gaven aan tic tav-, waarin zij voor kwamen, iets getlis.mgeonl w heersclite „sfeer" m ?o>'n woning. Dat gedislingecide tut die ileft.g i intigo sfeer is gebleven, oak al zijn de prijzen van parketvloeren en Perzische tapijten thans zioo gedaald, dat beide binnen hel bereik zijn gekomen van anderen dan al leen wolgestelden. Een parketvloer is echter niet alleen aan te bevelen uit een oogpunt van sfeer- scheppen, ook uit een oogpunt vatn hygië ne ou economic is hij volkomen te ver dedigen. Feu parketvloer behcort naadloos te zijn: mot en stofnesten hebben geen kans zich te ontwikkelen. Aan de bruik baarheid van vaste klecdcn hebban motten reeds duizenden malen een ontijdig einde gemaakt. Bruynz.eelks VI oei en fabriek te Zaandam maakt liet ook mogelijk voor bewoners van oen huurhuis zich het genot van parket vloeren te verschaffen, want do firma maakt opneembare parketvloeren. Verhuisd men en komt men in het nieuwo huis een stukje tc kort: geen bezwaar, hot kan worden bijbesteld cn do vloer vormt weel een geheel. Bniynreel's Vloeronfabriok had in de Witte dc Witlistraat te Rotterdam een showt oom, maar deze voldeed niet meer aan de eischen. Daarom is in liet pand Witte de Withrirnat 93, hoek Eendrachts- weg heden een nieuw filiaal geopend. Vanzelfsprekend ligt in liet nieuwe fi liaal een parketvloer. Aan don wand zijn bovendien draaibare borden aangebracht, die patronen van parketvloeren zijn. Rustig kan men dus uitzoeken welke houtsoo-rl en wetkie afwerking men voor zijn wo ning het meest geschikt aclit. Door een speciaal procédé maakt Bruyn- zeel het ïio-it, dat hij voor parketvloeren gebruikt, lauup- en Rokvrij. Zelfs bij ge bruik van centrale verwarming wordt ga- 1-1 Nov. Graoto Scheuwbmg, 8 u. Amsl. l Tonneelvereen. Do g hu-,Runde hal. City. 2.15 u. 7 u, 9.30 u. De helderziende. Coorso. Van 11 a. af doorl. Fedora. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Het mysterie van de Moiidschcin Sonate. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. A.B.C. dor liefde. Luxor. 7.30 u, "9.30 u. De vrouwen do baas. Olympia. 7 u. 9.15 u. De roep der in boorlingen. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. 8.1 u. Son autre amour; Dieven met vacantie. Roxy. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Op bet ver keerde spoor. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. No greater glory. Thalia. 2.15 u. 7 u. .15 u. Op het ver- koerde spoor. hem Ned. Proi. Hond - Wcstvest 92 Zotulnc 17 November, half elf. Heiv. Pred. te Leiden. Omdat parketvloeren en Perzische tapij ten bijeen hoeren, is in hot filiaal Witte de Witlistraat 93 een permanente tmtonn- stelling dom- Perez georganiseerd. Voor wie met de feestdagen in Decem ber rijn wederhelft wil verrassen, met een parketvloer, heeft Bruynzoel op zijn beurt ook weer een verrassing. Meer dan 100 deelnemers. Een 13 a 15-tal winkeliers van de Dam heeft besloten zich aan le sluiten bij de Winkelweek-actie, d'ie een comité van Hoogstraat en Korte Dam voorbereidt. Zoo men weet, wordt de winkelweek ge houden van 28 November tot 7 Decern her a.s. Voor de Dam-winkeliers hebben de he-e- ren J. Bertets en F. J. Vlug in het oor spronkelijke Hoogstraat-Korte Dam winkel week-comité zitting genomen. Daar het aantal deelnemers op Hoog straat en Korte Dam reeds tot 90 geslegen was, is nu dit aantal boven de 100 uit gekomen. Waarschuwing. Do commissaris van politio verzoekt ons ae navolgende waarschuwing bekend te willen maken: D-oor de rncteropnem-ers van de gasfa briek wordt meermalen geconstateerd, dht gasgebroikers den meter hadden openge broken, een aantal penningen daaruit hadden genomen en daarop geen gas meer gebruikten. In vele gevallen nam de direc tie der Technische Bedrijven alléén ad ministratieve maatregelen tegen dergelijke diefstallen. Evenwel zal in den vervolge tegen hen, die zich d'aaraan schuldig maken, een straf rechtelijke vervolging worden ingesteld', terzake diefstal van gaspenningen door middel van verbreking, nog afgezien van de door de Technische Bedrijven te nemen administratieve maatregelen. Men ziji dus gewaarschuwd en cwithoudo zich, ter voorkoming van gevangenisstraf, van de hierboven genoemde strafbare han delingen. AGENDA. Schiedam. City, Hoogstraat, 8 n. Het meisje uit de zeemanskroeg; Een man van de daad1. Tot 16 Nov. Openbare Leeszaal. Tentoon stelling oude stadsgezichten nit het Stedelijk Museum. 14 Nov. Passage Theater, 8.15 uur. Schied Kunstkring, Toon eel vo-ors teil ing Gezelschap Jan Musch: Laat Mau- pie maar loepen. 14 N,oiv. Zaal R.K. Volksbond 8 u. Uilvoe ring Tamboers- en Pijpersooa-ps Ilarmionie, 15 Nov. Wijklokaal Nieuwe Maasstraat, 8 uur. Ds. J. Roodcnburg, uit Voor burg: De kerk belemmerd' in haar taak. 16 Nov. Amstolbron, 8 uur. Feestavond Gruno. 16 Nov. Gebouw Eendracht, S uur. Feest avond Koarvereetn. Ncd'. Prat, Bond'. 16 Nov. Musis Sacrum, 8 u. H.R.S. Vereen. Onder Ons. Feestavond' m. m. v. Utile Dulci. 18 Nov. Hotel Beyersbesrgen, '8 u. Leden vergadering Mercurius. 19 Now. Musis Sacrum, 8.15 u. Toonkunst. Dansavond' Xanda Stradowska. Rotterdam. 14 November. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Nationale Revue. Dat doet je weer goedl t YLAARDTNGEN. Concessie uan dc Vl.-iarding- sche handelaars. Zooals bekend, heeft de Nedcrlandsche Visscherij Centrale, in afwijking van kaar oorspronkelijk verbod van het aan den wal zouten van versche haring, bij haar besluit van 8 November j.t. toegestaan, dat ze niet langer dan 14 dagen verdun-- zaamd is. Haring, in tonnen gezouten, mocht niet in opslag genomen worden, doch moest per eerste gelegenheid worden verzonden. Naar reeds gemeld werd, is door do Visscherij Centrale inmiddels een nieuwo circulaire aan de belangstellenden verzon den, die ais oen nadere uitlegging van die van 8 November beschouwd moet wor den. Volgens dezo nieuwe circulaire mag thans voor het zouten geen pekelhoudendi fust meer gebruikt worden, m. a. w. do haring mag niet meer in tonnen worden gezouten, wel bijv. in kisten, bestemd voor direct vervoer. Ongetwijfeld is dezo maatregel door de Visscherij Centrale genomen om te voor komen, dat de in tonnen gezouten ha ring, ondanks het verbod-, wordt opgeslagen, hetgeen zeer moeilijk te controleeren is. Deze maatregel kan beschouwd' worden ate een concessie aan de Vlaardingsche h-m- delaaxs, die geprotesteerd hebben tegen de verleende toestemming tot het aan den wal zouten van versche haring. OVEIfJCHIE. Brand. Ten huize van 11. Ei. IV. aan den Plaat stege!, is gisternamiddag brand uitgebro ken. De brandweer rukte met twee moto»- spuiten uit en slaagde er in d'en brand tolt de tuinkamer te beperken, die echter g©« heel uitbrandde. Alqcmecnc maatregelen van bestuur. Met de hedenavond te verwaiohtoa a|t< kondiging in het Staatsblad' van de alget- meene maatregelen van bestuur tot verdanst toepassing van de uitvoerverboden-wet dn de toepassing van de aansluitende sanctie^ wet 1935 hoeft Nederland! thans voor zijn deel voldaan aan d'o tenuitvoerlegging van' do èanctiemaatregelen tegen Italië, welkte! te Genève door het eoürdfina tie-comité,; waarin ook ons lalnd zitting heeft, zijia voorgesteld'. Zooals men zich herinnert is op 22 October '-"t Kon. Besluit afgekondigd', waai» bij met in.,ang vain dien dag in ov-erodnk stemming met het eerste voorstel van het coördinatie-comité do uitvoer van w apen city munitie cn oorlogsrnateri-eo! uit het Kjof- ninkrijk der Nederlanden naar Italië dn! zijn bezittingen werd verboden. Van d'e thans afgekondigde nadere maaty regelen reep. betreffende do arodietieto, het verbod van invoer van goederen uit Itaj- lië en bot verbod' van uitvoer van bepaal de goederen naar Italië, zullen de leterslglei- noemde overeenkomstig het voorstel van het coördinatie-comité van 14 October, heb - welk op een zoo spoedig mogelijke in wer king trodmg aatndtrang, reals de dag na; afkondiging in werking treden, laatstge noemde op 18 November d'en door het coördinatie-comité in zijn laatste samen* komst bepaalden dag. Witboek. Morgen zal het aangekondigde witboek verschijnen nopens hot Italiaansch-Abeé- sijnsche geschil. Dit zal o.m. den tekst be vatten van de Nederlandsche uitvoerings maatregelen inzake de sancties. liet Witboek zal bij de Algenmen-e Lauds- drukkerij verkrijgbaar zijn. De Tweede Kamer en «1e salarisverlaging, De Tweede Kamer heeft verworpen met 52 tegen 27 stemmen de motie-Ja i ter Laan, de r-egeering vezoekend af te zien van haar vóonemen tot verlaging der sat- larissen van jeugdig personeel. Vóór de soe. dtem., conun., Arte (Kj-D-P.), Van Hou ten (chr. dein.) en Sneevliet (rev. soa.) i-f, J'.b» nf, "V n ft -r ii vi 1* Y

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2