L_4èl mm[ u] Humor uit het Buitenland Melk verdient meer waar deering. mi m Werkzaamheden in den volkstuin. Een opgelapt standbeeld. Mijmeringen. T M?Y' tb/jr C: fa&r'/l. Sport Voetbal. De wedstrijden van morgen. Het wedstrijdprogramma. Gemengd Nieuws den groeten rijweg en verzekeren de veiligheid en rust van den wielrijder EMUKa Yecl xs etcu. .jYtj'l v,eten kan niet altijd vorderen, tainii/l'S schaden". Dez.e noorden, die een citaat, snoeten wezen uit de werken van Vondel, lazen "vuj de/er dagen boven den ingang van oen Cpenf-ire Lee-zaal. Op het eerste gericht lijkt dat ©oneigen aardig deuex vooreen instelling, waan an hel dool is om verlunzen iisur meer weten Ie heuedigen Die ander* verstoken zon* «len blijven van meel wetenkunnen hier 4e gast. Wie echter nulenkt over dtn diepen zin van Vondels woorden, die onderkad, lioev eel vv aarheid daarin ver-cholon ligi. Wij zoni!en kunnen zegeen, dit, over p$oved eeuwen heen. Vondel de band gereikt heelt aan dien wijsgeer mt de Grieksehe oudheid, die tot de slotsom ge komen was, dat hij de hoogste wijsheid verworven had, die wist, dat hij mets wist. Ot ook aan den Apostel l'aulus die zeide: „Ons welen is slukwetk" en „De kennis maakt opgeb aren". Zeer zeker zou het niet moeilijk v dien om nil alle lijden van die denkers van gov el e volken vv vr len aan to halen, •Sic deze uitspraken komen bevestigen. Inderdaad: veel weten kan niet altijd vorderen Zoo, wanneer men meen! alles te weten. leder kont wel in eigen omgeving men» sdien, die wal brokstukken kennis van dit of van dat bij de hand hebben en daarom meenen de wetenschap in pacht te hebben. Gemeenlijk geldt juist vin hen. dat 4lc kennis opgeblazen mankt. Wanneer wij 111 deze uitspraak een v, oord zouden mogen invoegen, dan zou dat het woord „vermeende" zijn. Op iede- ren regel zijn natuurlijk uitzonderingen, rnaar men kan wel zeggen, dat de man, die inderdaad veel weet, met luidruchtig daarop prat gaat. Want hij weet, hoeveel er aan zijn kennis nog' ontbreekt; hoe klein de sector is, dien hij bestrijkt. De man, die slaat tegenover den Imogen berg, voelt zich klein. Die staat naast een «mierenhoop, voelt zich o, zoo groot. Veel weten baat niet altijd; baat zelfs nooit, wanneer het een mensch niet inner lijk klein en naar buiten bescheiden maakt. Want veel weten moet loch mede dienen tot innerlijke verrijking Opgeblazenheid is geestelijke armoe, bescheidenheid gees le lijke rijkdom Een niet on vermaard, reeds ontslagen, politicus heeft eens in ons parlement ge- aegd bij de behandeling der onder wijs- pacificatie. De domste menschen zijn de gelukkigste. Ook hier weer een paradox met waar heid. Blij hnevelen verbreekt het weten niet Se innerlijke harmonie. Geluk is ook har monie. Tussclien datgene wat men van het leven raagt en wat het ons aanbiedt. En zeer zeker zijn velen uit dat evenwicht genikt door him weten. Dat lag niet aan hun weten, maar aan de wijze, waarop zij die in hun leven hanteerden. Daardoor kwam er mokkende ontevredenheid. Het was dienstig geweest, als dat weten hun verborgen gebleven was. Zij waren niet meer content met de plaals, die hun in de wereld toegewezen was. Hier kwam het schaden volledig aan den dag. Inderdaad, veel weten kan een mensch in het leven ontzaglijk veel vreugde geven aan allen kant. Welke rijke schatten -wor den opgedaan; wat een heerlijkheid ge tciond; wat een licht verspreid Maar toch zal het niet goed wezen, wanneer ook hier niet opgaat, dat de eet lust al etende groeit. Steeds moer ontwik kelt zich het weten aan allen kant. Wie Mijlt staan waar hij was ziet den trein verder rijden, maar gaat zelf niet mee. Toch vergeie men niet, dat de weten schap geen wijsheid is. En dat de wijsheid niet verworven wordt in de school der kennis, maar in die van het leven. J. Nagel. Sfl)»'";! '1 1 'V v-it-m cr-vo „Nee, de baron is voor niemand te spreken." (Humorist) „Heelt u geen bretels met wat minder oogen Ziet u myn man mist in den regel twee of drie knoopen." (Humorist) „Nu, ik vraag niet anders dan dat er iemand uit het publiek hier een kaart uit mijn hand trekt, hoeft dus heuseh niet zenuwachtig te zfjn." (Humorist). „Waarom is de loodgieter weer terug gegaan had hij zün gereedschappen vergeten „Nee, m'n mistletoe." (Happy Mag.) Een waterpartijtje in den siertuin. Ook in kleinere tuinen kunnen we ge nieten van een waterpartijtje. Zoowel in den rechtlijnig aangelegdcn tuin als in den tandschappeiijken aanleg is dit aan trekkelijke onderdeel van den tuin op haar plaats, mits natuurlijk op de juiste wijze aangebracht. In verreweg de meeste tuinen zal het niet mogelijk zijn om door het graven van een gat, dat als vijvertje moet die nen, steeds het geheele jaar door vol doende water te hebben. Waar dit wel het geval mocht zijn is de grondwaterstand voor den groei van veel planten wel wat erg hoog. We zullen dus aan moeten bren gen een voor water ondoordringbaren bo dem, en waar het hier gaat om een kleine oppervlakte maken we dezen van beton. Als ligging kiezen we een laag tuinge- deelte en zorgen we hij voorkeur voor een passenden achtergrond, form en lig ging zijn overigens afhankelijk van de architectuur van den tuin. In don rechtlij- nigen aanleg, waar bet hoogteverschil ge woonlijk door het aanbrengen van srtapel- muurtjes wordt overwonnen, kan het in den vorm van een bassin met rechte hoe ken in het dieper liggende tuinvlak war den gemaakt. Om stijfheid te voorkomen maken we het bassin niet in het midden van dit vlak, maar liever-terzijde, b.v. in een hoek, zoodat twee zijden door het .stapelmuurtje worden begrensd. Dit be groeide muurtje, waarachter nog een klein treurboompje en enkele groen blij reilde heesters en coniferen met lossen lorm kunnen worden geplant, vormt dan een mooien achtergrond Een pad van natuursteen of „flaksto- nes" waarlusschen rotsplantjes, kan er dan naar toe voeren, fn den landschappelijken aanleg geren we het bassin een zeer on gedwongen voiin en maken wc de o?\er- Irjn vooral zoo laag, dat het schijnt als of het watei er geheel op natuurlijke wijze aanwezig is. Heel goed kunnen we, direct aansluitend, een roUpartijtje maken, dat dan met de er op vooikomendo beplanting, een pas senden achtergrond kan vormen. hi de directe omgeving passen geen streng begrensde paden of strak omlijnde bloemperken. De omgeving moet vooral, ook door een losse beplanting, zoo natuur lijk mogelijk warden ehouden. Do diepte vari het water kan varieeren van 30 tot SO c..U. Om or ook in den win ter siervisschen in te kunnen hebben, moet bet zeker SO c.M. diep zijn. Om ook een ondiep vijvertje diep te doen schijnen bestrijken we den bodem en zijwanden met een mengsel van cement en zwart sel wat wij zoonoodig eenige malen her halen. A. G. Hermcs-D.V.S. liccft een kans. Ajax aan den kop? Door een groot gedeelte der eerste klus sers zal morgen, de eerste helft der com petitie beëindigd worden, Hermes-D.V.S heeft in deze helft met veel tegenslagen te kampen gehad, doch thans begint 'iet er voor de Schiedammers wat rooskleuriger uit ie zien. De voor hoede liet zich in den weclsrtrii<i tegen RCH van een geheel andere zijde ken nen, dan wij van haar gewoon waren. Als het niet een tijdelijke opleving is ge weest, kan d'e toekomst met meer ver trouwen tegemoet worden gezien. Morgen gaat Hermes-DVS naar Koog aan <le Zaan, om den strijd aan te hinden met KEG, dat zich in de laatste wedstrij den een niet te onderschatten tegenstander heeft getoond'. Toch gelooven wij, dat, als de voorhoedespelers van Hermes-DVS el- ken kans om te schieten, weer benutten, het mogelijk zal blijken, om het tot een gelijk spel, subsidiair een kleine overwin ning te brengen. In Haarlem speelt VSV, dat door teleur stellend spel haar voorsprong heeft ver loren, tegen RC1I. Verliest zij dezen wed strijd, dan kan Ajax door op eigen ter rein van HBS te wiunen, aan den kop komen. In beide ontmoetingen steekt ech ter een gelijk spel. Een zwaren wedstrijd krijgt ADO op eigen terrein te spelen tegen Haarlem, Smit heeft den laatsfen tijd een nogal productieve bui, hetgeen den Hagenaars wel eens noodlottig kan wordeen. Sparta ontvangt Xerxes en hoewel de ploegen op papier van bijna gelijke sterkte zijn, geven wij (Je kasteelbewoners toch de beste kansen. In afdeeling II speelt BFC uit tegen Stormvogels, een opgave, die den Bordte- naren wel eens te zwaar zal kunnen blij ken te zijn. Door enthousiast spel zullen zij misschien nog een gelijk spel kunnen forceeren. In Delft gaat Blauw Wit op bezoek bij DHC, dat zich fraai hersteld heeft. Tooh zijn d'e Amsterdammers o.i. in. staat twee punten uit hel vuur te slccpen. Feijcnoord speelt op eigen terrein tegen Excelsior. Hot terreinvoordeel is echter niet groot, omdat het Eeijenoordterreiu een tv eetic home is voor Excelsior. Het is zelfs mogelijk, dal Feijenoord een neder laag te incasseeren krijgt. VUC en IIFC krijgen het morgen ook al weer niet gemakkelijk. Togen DWS zal VUC liet wel moeten afleggen. IIFC maakt daarentegen kans op een gelijk spel tegen ZFC. In afdeeling 11,1 ontvangt SVV Olyni- pia, dat zonder twijfel de meerderheid ran de Schiedammers, ,dio den laatsten tijd ongenaakbaar zijn, zal moeten erkennen. 1L V. 15, Voor moigen zijn o.in. do volgende wed strijden vastgesteld: 2e Klasse, C: DemosTAG 2 u. D: DZD—ASV 9.30 u. Ites. Ie klas. A: Martinit 3DIIS'3 9.30 u. C: SVV 4Noorden 3 Havendijk 9.30 u. F: Hermes-DVS 4Noplunus 4 10 u. G: SVV 5—Excelsior 5 Spieringshoek 9.30 u. Res. 2e klas. B: CKC 3SVV 6, 11.45 u. D: Feijenoord 8SVV 7 10 u. Transvalia 4SFC 3 9.30 u. G: VND 3—Ursus 3 11.30 u. Reserve 3e klasse. A: SVV 8—VOC 6 Spieringhoek', 11,30 uur. B: Sparfa 9ASV 3, 10 uur Reserve 3e Idasse. E,: .Demos 3DET0 2, 11.30 uur. F: Schied. Bevs 3SDV 2, 12 uur. G: RCR 2Marlinit 3, Toepad, 12 uur. SVDPW 3HCF 2, 2 uur, Eureka 2SVV 9, 11 30 uur. Reserve 4e klasse. B: Noorden 4Hermes-DVS 7, 12 uur. CSt. Haoger 9—SVV 10, 10 uur, ASV 4—Vion 3, 11.45 uur. D: SVV 11Xerxes 9, Boschhoek 11.30 uur. E,: Hillcsluis 2Ursus 4, 2 uur. F: DHS 6—SDV 3, 9.30 uur. G: Fortuna 6Sin gel kwartier 2, 10 uur. HOV 4—Hermes-DVS 8, 9.30 uur. Zaterdagmiddag-competitie. Het programma van de Zaterdagmiddag- campchtie van den Rotterdamsehen Voet balbond vermeldt o.a. Afdeeling A. Mahubeto 1GTB 1, Vreelust- Reserve klasse. GTB 2—"Mahubeto 2, Laanslootscheweg, Schiedam. "Veteranen-competitie. Het programma voor Zondag van de vo- teranencornpetitie van den Rotterdamsehen Voetbalbond luidt als voi'gt: DLVS—Zwart Wit, 9.30 uur. ASVDe Musschen, 9.30 uur. stan, heeft dankbaar en met uiterst vrien delijke woorden het geschenk in ontvangst genomen voor zijn dcpaitemenf, hetgeen begrijpelijk is, want iedereen denkt dat men dat beeld in Frankrijk niet meer heeft. De minister veigist zich echter, want men kan dit kunstwerk vinden achter in het park van Versailles, achter do waterwer ken fin pièce d' eau des Suisses) zij hot dan ook in een min of meer slechten staat. Wat echter vreemder is, het beetd heet daar: Sexlus Pompejus. Om eerlijk te zijn, 't beeld is nu niet bepaald een meester werk van Bernin, die een veel betere ge lijkenis van den Zonnekoning in marnier heeft gemaakt, een stuk dat thans nog een van de monumentale sclioorstcenen van het kasteel siert. Toen L odewijk XIV Bemin's tweede beeld zag, was hij er allesbehalve mede ingenomen en hij gaf Girardon opdracht liet to verbeteren. Girardon's werk was om allo kunstwerken welke den koning niet aanstonden, „op te lappen" en dat hij zich sonis op zonderlinge wijze van zijn taak kweet, blijkt wel, wanneer men de „Venus" van Arles ziet, een kunstwerk, dat do stad Z.M. ten geschenke had ge geven. Giiardon schaafde de heupen bij, platte de borst af... en plakte er een arm aan. Zoo kan men heden ten dage nog do „Venus" in 't Louvre zien en eerst onlangs, toen men in den grand van het antieke theater van Arles het oorspron kelijke gips-model vond, werd het moge lijk te controleeren hoe Girardon hier te werk was gegaan. Evenzoo ging hij met Lodewijk's beeld door Bemin te keer. Maar ook na die restauratie beviel het den vorst niet en er werd' beslaten het achter in den tuin te plaatsen en het den naam van Scxtus Pompejus te geven, nadat Girardon liem nog een beetje had bij geschaafd. MELK IN DE KEUKEN. door MARTINE WITTOP KONING. Hoe Lodcwijk XIV Scxtus Pompejus werd. Enkele dagen geleden heeft de Ilaliaain- sche senator M. Barletti (er nog van pro- fiteerend dat men nog niet tot de sanctie maatregelen was overgegaan) in zijn ha- gage een klein afgietsel naar Parijs mee gebracht van het standbeeld van Lodewijk XIV door Bemin. De Fransche minister minister van. schoone kufnsten, Mario Rou- „Aleik doet aan geen onkel gerecht kwaad", heb ik eens een oudorivetsche keukenprinses hooren zeggen. En ze hoeft gelijk in groote trekken dan altijd. Elke kok zal toestemmen, dat het scheut je melk (room, als u wilt), toegevoegd' aan een lichte, gebonden soep of saus, won deren doet èn wat kleur cn. wat smaak be treft: de „blankheid" van het gerecht wordt er door geaccentueerd en de smaak wordt voller, minder schraal, roomiger. En dat geldt niet alleen voor soepein en sausen. Ook de stamppot o.a. profiteert van de toevoeging va'n melk; dat móet wol, immers, we vinden dan in liet ge recht dezelfde combinatie, die aiardappel- puxée en groente, ieder afzonderlijk opge diend, zouden voorstellen. Iedereen weet, hoe smakelijk b.v. wortelljes met aaxdap- pelpuróo kunnen zijn, of hoe bij kool of andijvie de puxéo een welkome aanvulling vormt; welnu, huispot met mielk, een stamppot van savoyekool of van andijvie met molk, zo geven ons den vasten waar borg van smakelijkheid, omdat we ze in hun afzonderlijke onderdeden óók waar deuren. Eigenaardig is het, dal ivo, deze method^ volgend', tegelijkertijd liet voordeel van ver-/ hoogde voedzaamheid der gerechten on dervinden. Als ivo per persoon iu oen, stamppot b.v. 2 dl. melk kunne n onder brengen, dan hebben we de vonding-,waar de evenveel verhoogd als wanneer wc or Va ons vleesch aan hadden toegevoegd. Dal wc in zoo'n geval den stamppot met zoo min mogelijk1 water mo-len bereiden, spreekt wel van zelf; dat hicram cellier geen bezwaren zijn vei bondon, hoop ik u strales in liet bijgaande recept aan to toonen. j Een eigenschap die molk, uit een keuken- lochnisch oogpunt beschouwd, ook on misbaar maakt is de verzachtende invloed die er van uitgaat op den smaak van ge rechten met con to sterk uitkomend aroma. Daarom b.v. is do combinatie lau kool met melk zoo goed' to verklaren (gesloof de kool, koolsoep); maar even goede dien sten bewijst de toevoeging van meile aan ui te scherp gerecht (koude soep of ker riesaus b.v.) aan een lo zout gerecht (ansjovis en haring b.v., die dam om ge il edet worden in water mot een scheutje melk) en aan een te sterk uitko nend' visch- aroma (vischsoep, viscliBhakt). Tenslotte helpt melk iu de keuken om dc anders vaak dreigende ecniordgheid te vooikomen; zo brengt ons liv. de moge lijkheid van gerechten, die do Fransche keukon met „a la crème" helitolt en die ue Kennen in don vorm van groenten (schorseneden, lof, kooiiaap, enz.) met een meLbeuisjc, kleine aard ippeltjcs of aardappelplakjes, gewarmd in oen dergelijke: saus, visch- of vleoschreslen tot een licht ragoütje gemaakt, om dan nog niet eens te spreken van dc voorbeelden waarin.' zoo'n roomigo melksaus in eonigszins dikkeren vorm dienst doet ais z.g. „Dcksaus" (bloemkool, Brus=elsch lof, spruitjes, enz,). Thans eenige voorbeelden ter illustratie. Hulspol (sleviy gerecht voor 4 personen). K.G. winterwortelen, 'fu K.G. uien, 2 lv.G. aardappelen, ongeveer 1 1. melk, ongeveer 2 afgestreken eetlepels zout, 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter of vet. Zet de geschilde, gesnipperde wortelen; op met een bodempje water, leg or d«S in stukken gesneden uien op on d'o ge. schilde aardappelen; slrooi er het zout over en laat op oer, "acht vuur alles samen gaar ivorden (ongeveer 3/4 uur), nu en dan misschien oen scheutje water toevoe gende als de bodem der pan droog dreigt te ivorden. Giet, als de groenten en de aardappelen gaar en droog zijn gekookt, do melk er bij, laat die aan do kook komen on stamp dan alles door elkaar onder toevoeging van de boter of het vel. 'Met een degelijk nagerecht als „tootje"' zal zoo'n liulspoimaaltijd vooi 4 personen ruim voldoende voedingswaarde bevatten, zonder dat vlcescli er oen rol in spoelt). Koolsoep. (als hoofdgerecht voor 4 personen). Va K.G. savoyekool, 1 groote ui, 2 K.G. aardappelen, 2 1. water, 2 1. niclk, 109 gram (1 ons) boter of vel, 4 Maggibouil» lonblokjes, wat zout, misschien wat peper. Dit recept is ontleend aan „Gezond ver stand bij de besteding van het inkomen," J. PolakKick en Marline Wittop Koning. Laat de fijngesnipperde kool, de geschil de, in vieren gesned'en aardappelen en da in plakken gesneden ui zachtjes in dc boter gaar smoren, onder toevoeging van een paar lepels water op den bodem; houdl de pari gesloten en roer er slechts nu en dan in om aanzetten te voorkomen. Stamp als alles gaar is (na ongeveer 3/4 uur) het mengsel tot een gelijke purée ©n. ver dun die, onder voortdurend roeien, ach tereenvolgens met de melk ein het wat-er, waarin de bouillonblokjes zajn opgelost. Laat de soep nog even doorkoken en maak ze dn" op smaak af met wat zout en' misschien wat peper. (Als op deze stevige soep, waarvan per pcisoon 2 borden zijn gerekend, enkel Inog een vrucht volgt of een eenvoudige combi natie van b.v. rijst met vruchten rijst met appelen, rijst met bessensap <hnt zal de maaltijd' uit oen voodingslceroog- punt beschouwd geheel aan de eischön vol doen). Aardappelen in mclksausje. (a la crème). 750 gram (lA/g pond) koude, gekookte aardappelen van een stevige, niet al te kruimige soort, melk, 10 gram (1 af gestreken eetlepel) boter of rot, wat zout, 1 eetlepel gehakte peterselie of wat ge- raspte nootmuskaat. Verworm roerende op een zacht vuur de boter mot de bloem tot een gelijk pap je, voeg daarbij langzamerhand' en steeds roerende de melk en laat de saus (onder voortdurend' roeren) even doorkoken, tot ze iets gebonden is (vooral dunl) Roer er naar smaak wat zout door en laat er dan de in niet te dunne plakjes gesneden) aardappelen ongeveer 10 minuten in sta ven. Schud er op hot laatst de fijngehakte peterselie door of rasp er na het opd'oen. de nootmuscaat over.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6