STADSNIEUWS m gf Een gelukkig Nieuwjaar gg De klok van den St. Jan. WANDGEDIERTE Omliggende Gesnesnten Begrafenis J. D. Wuister. De kosten van ziekenhuis- verpieging. IIet is ondoenlijk allen, die V op JV'ieuujuarsday hun gelukwenschen deden toekomen, persoonlijk: dank te zeggen. Plaatst daarom een dankbetuiging in de Schicdamsche Courant, welke verspreiding TJ waarborgt, dat niemand wordt overgeslagen Geref. Jullana-kleuterschool. 1 i tj ru; rjj Fa. W. VAM LOOM STADHOUDERS!. AAM 37. Autobotsing. BÏMMEMLAMD wordt TJ toegewenscht door Directie, Redactie en Administratie van de Schwdamsche Courant, die ook in 1936 weer alles in het werk zullen stellen om TJ zoo spoedig mogelijk op de hoogte te brengen van datgene, dat voor TJ of voor Uw onderneming van belang is of U interesseert. Schiedam, 31 December 1935. Het handelsverdrag met de Vereenigde Staten. Wd t 4. %-A k Op de algemeen© begraafplaats is heden middag ter aaide besteld liet stoffelijk overschot van don lieer J. D. Wuister, chef-boekhouder van de Spaarbank Anno 1820. lot degenen, die de plechtigheid bij woonden, behoorden de commissarissen van de Spaarbank, de hoeren J. AI van <ler Schalk, mr. J. II. Wel oker, 3. Hoek. ■Ai., it, C. Houtman, dr. C. R. Vermaas, N. NV. van Gelder, dr. NV. Schut, G. NV. van Bergen Walraven, mr. II A. AI. Roe- Jants, mr. J Stheeman Hesse en P. Scha berg (van de commissarissen was alleen de heer F. A. C. Lechner wegens ziekte niet aanwezig); voorts het per soneel der Spaarbank; de heer P. San ders, taxateur der Spaarbank; de heeren P. van der Vlies, A Fontijne en C. Alan- ncken voor do Diaconie der Ned. Hen', gemeente; NV. van Zon en F van der Gaag voor het college van collectanten der Grootc Kerk; 11. J. A. de Groot te Utrecht en J. J. Simons, te Amsterdam, voor den Kring van Spaaxbankadministra- tcurs(is. P. Bokma; A. de Bmin, Th. Al on wens. C. van Daaten, J. II. F. v. Brugge en K. Lie boek, voor het bestuur der Oranje Vereeniging, en J. N. Post, oud-voorzitter dier veocniginrg; T. Slaven burg en S. Bijl voor 0.0 V. (Ons Oud' Verbond oud-leden van het N. J. VA; I. T. AI. Nolet, directeur van Loopuyts Bank; de raadsleden N. Scheurkogel en Th. J. L. van den Berg; L. Heukels, A. NYetsteijn, voorzitter van de Sociëteit: Te Helpen die in nood, enz, en vele anderen. Toespraken. De heer mr. .T. II. Welcker sprak namens commissarissen van dï Spaarbank en herinnerde er aan, dat nauwelijks een week geleden nu wijlen de heer Wuister spr. met opgewektheid en vrooüjkhcid be groette, toen deze besprekingen kwam voe ren. Door het verpletterend bericht van zijn heengaan, werden commissarissen na öe stille Kerstdagen opgeschrikt Niet het "muist (le voorzitter van commissarissen, de heer J. Al. v. d. Schalk, was versla gen. De heer Wuister is weggerukt uit een werkzaam leven; een werk dat hij lief bad en waarin hij gewaardeerd werd. Met stiptheid heeft hij de belangen van de Spaarbank behartigd; hij gaf zich met volle toewijding aan zijn arbeid. Ongeveer 6 jaar heeft hrj 'de hoogste functie aan de bank vervuld en we hebben hem leeren appreeïeeren om rijn toewijding en plichtsbetrachting; zijn bereidheid om steeds zijn volle medewerking te verleonen De bloei van de bank, ook ia deze dagen, is mede aan zijn werk te danken; zijn ad ministratief werk had steeds onze volle bewondering, even als rijn tact om met het publiek om te gaan. NVe zullen nooit vergeten, wat de heer Wuister voor de Spaarbank heeft gedaan; hij heeft zich daar zelf een zuil*opgericht/ De slag trof echter niet in de eerste plaats commissarissen, maar zijn naaste familie. NVe weten, dat hij een steun was' voor zijn vrouw en kinderen; als hij daarover kon spreken, fonkelden zijn oogen. Spr. hoopt, dat de familie een kleine troost mag putten uit de waardeering, die commissarissen voor den overledene heb ben en zoo steun noodig is, zullen com missarissen, voost zoover dat mógelijk is, dien verleenen NVe hopen, dat hij zal rosten in vrede. De schoonvader van den overledene, de heer J. D. Voge lij, sprak een tneer per soonlijk woord van afscheid. Je hebt je, aldus spr., aan de Spaarbank gewijd; je boeken waren altijd netjes in orde; nu is ook je levensboek afgesloten. De Opper rechter zal je werk van 40 jaar nazien en als Hij daarin fouten aantreft, zal Hij je die willen vergeven. Je geloof was stand vastig. De heer A. C. Jordaans sprak na mens het personeel der Spaarbank een vroord van afscheid tot den chef en te vens vriend. Het personeel heeft aan den heer Wuister veel te danken en het zal steeds dankbaar den tijd herdenken, dat het met den thans overledene mocht sa menwerken. De heer A. de Bruin dankte als waar nemend voorzitter den overledene, voor wat deze voor de Oranje Vereeniging heeft gedaan, speciaal in de functie van pen ningmeester. De heer FI. J. A. de Groot zeïde, dat de heer NVnister slechts kort lid is geweest van den Kring van Spaarbank Administer leuren, maar hij heeft zich betoond een prettig ooülega, een meelevend Kringtid, 'n man met een prettig humeur en aangenaam karakter De Kring zal helm straks in zijn midden missen. Als oudste der Ilerv, predikanten vozr- de ds. P. Bokma het woord. De over ledene had zijn Heiland Jief, aki us spr. en ook de kerk, die hij gediend heft oa als collectant. Alle vleesch is ids gras en de menschbeid is als een b"cem des velds die heden bloeit en in den avond af valt. Alaar het NVoord Gods b'ijft in eeuwigheid. NVij hadden hem nog jaren toegedacht, te midden van de zijnen. Op don laatsten dag van het jaar komt opnieuw sterk de vraag bij ons op: NVat is toch het leven? Spr. heeft het huwelijk ingezegend1 van den thans overledene met het wooid„.Maak het naar het voorbeeld, dat u op den berg getoond is". Hrj, die op Golgotha stierf, kan ook sterken en troosten. De heer A. NVetsfcijn. herinnerde aan de prettige samenwerking gedurende bijna 20 jaren in het bestuur van de Sociëteit „Te helpen die in nood", waan an de lieer Wuister tot voor eenigen tijd admi nistrateur-penningmeester was. NVij zullen later pas begrijpen, waarom de lmer Wuister zoo vroeg i9 heengegaan, r.v- hopen hem weer te ontmoeten. Aan do geopende groeve heeft dis. P. Bokma het Onze Vader geboden en ocu zwager van den overledene, de heer Ik v a n Zo n, heeft allen in het bizonder de eoimnissaritseu dank gebracht voor hun beu ijzen van meelevon en aan Tper- sotuoef der Spaarbank de overledene ton voorbeeld gesteld. Indira de en- of minvermo gende erzekerd is, zal Maat schappelijk Hulpbetoon het ontbrekende niet meer aan vullen. De commissie van administratie voor het gemeente ziekenhuis verzoekt ows tiet volgende op te nemen: In art. 32 van de verordening op het gemeente-ziekenhuis is het vcrpleeggehl, dat voor verschillende verplcgmgsklasscn werd vastgesteld, aangegeven. Voor de 3e klasse bedraagt dit vier gulden per dag, hetgeen nog beneden den workehjkeai kost prijs der verpleging is. Maatschappelijk Hulpbetoon past hetver- piceggetd bij dat mei door de patiënten wordt voldaan, hetgeen over het jaar 1931 een bedrag van pi.m f133.000 beliep. Dit bedrag ko:i mede tot de/en om vang stijgen, daar de gewoonte is inge- stoopen, dat de pabonten, die niet het voile tarief betalen, alteen hun bijdrage in het verpleeggejd betalen gedurende den tijd, dat de zieken hu is verpleging duurt. De commissie van adminislratte is in overleg met Alaatschapj e'ijfc Hulpbetoon en op het voorbeeld van regelingen in andere gemeenten tot de overtuiging gekomen, dat met deze gedragslijn thans gebroken moet en kan worden. Immers sedert langen tijd is ook in onze gemeente door verscheideue ver- eenigingen op zeer gemakkelijke voorvaai den dc gelegenheid opengesteld, om zich en zijne gezinsleden te verzekeren tegen het risico van ziekenhuisverplegiug, aan welke mogelijkheid op allerlei wijzen pu bliciteit is gegeven. Zij, die tijdig deze noodzakelijkheid erkenden en tot verze kering overgingen, hebben de zekerheid, indien zij in de treurige noodzakelijkheid geraken, zelt of één hunner in het zie kenhuis te doen verplegen, niet plotseling voor groote kosten gesteld te worden, doch deze te zien bestreden door tie te ontvan gen verzek-eringspenning-en, waarvoor zij de geringe premioen ges'ort hebben. De commissie van het gemeente-zieken huis is van oordeel, dat, waar deze goad- koope wijze van verzekeren bestond en bestaat, het in zeer veto gevallen niet aangaat, de kosten van ziekenhuis verple ging voor een groot gedeelte op de ge meente en dus op do overige burgerij te laten drukken. Na 1 Januari 1936 zullen dus maatrege len worden getroffen om de betaling der verschuldigde verpleoggeklen niet te be perken tot den tijd1 der verpleging, doch er zal getracht worden ook voor liet overige, gedurende deze periode niet betaalde ge deelte der verschuldigde verploeggelden, verder verhaal te zoeken. De commissie van administratie is er zich van bewust, dat dit verhaal niet steeds kan plaats hebben, of tot het volle verschuldigde bedrag, doch zal elk geval zoo noodig na voorlichting van den ge meentelijken inlichtingendienst op zich zelf beoordeelenzoo zal in het algemeen het te zoeken verhaal beperkt blijven tot f 3.per verpleegdag, terwijl in geval van langdurige verpleging niet over de volle periode op betaling zal wonden ge staan. De commissie van administratie zal dus nader uitmaken of en zoo ja hoe veel van het verschuldigde verpleeg geld' na den verplegingsperiod© nog zal be- hooren te worden aangezuiverd'; in het laatste geval in welke termijnen men de betaling zal willen regelen, Union. De eerste instuifavond van 1936 van de vereeniging Union wordt 9 Januari a s. in het voormalig Diaconiehuis, Nieuw st raat 12, gehouden. Kalenders. NVe ontvingen nog een weekkalender van de NVed. A. Niemandsverdriet, Bockhandel alhier. Door Weer en NVind. De S. V. V. supportersverceniging „Door Weer en AVind" zal met S. V. V. meetrek ken naar Gorkurn, waar de Schiedammers a.s. Zondag tegen ünitas moeien spelen. Bij <le jaarwisseling. In verband met de jaarwisseling zal do klok van den St. Janstoren hedenavond om 9 uur iets langer luiden dan gewoon lijk. Inplaats van één," zullen daarbij twee klokken dienst doen. Bovendien zal op den Nieuwjaarsmor gen oir* 6 uur gedurende vijf minuten het nieuwe jaar woelen ingeluid. Dit laatste geschiedt met do drie klokken, welke ook steeds voor don annvalng ran do gols- dienstoefeningen worden gebruikt. Oprichting van een vereeni ging tot instandhouding der school. Gisteravond' heeft in het leerlokaal dor Jnlianakerk onder groote belangstelling oen vergadering plaats gehad, om tot oprich ting" te komen van "oen Geref. vereeniging tot instandhouding dor Geref. Juliana Kleu terschool in het Westen. De vergadering stond onder leiding van ds. C V o n k, als wijkpredikant, en werd op de gebruikelijke wijze geopend. In zijn openingswoord werd in het bi/.on- dir de lieer. 1'. Bovenberg, als afgevaar digde van de Geref. Schoolvereeniging, wel kom gchceten. Spr. wonsclite, dat ook deze vergadering bevorderlijk zon zijn voor nau wer contact mot de NVesleibewoners, zoo dat mogelijk wijkvergaderingen gehouden -kunnen worden met een ander doel. De heer J. Punt heeft duidelijk de plannen en werkwijze dezer vereeniging uiteengezet. Verschillende vragen werden bevredigend beantwoord. Daarna sprak de hoer G. W. do Lange over: „Hoe komen wij aan do financiën?" Atet een herinnering aan vroeger, toen voor het onderwijs moest worden geof ferd, bracht spr. naar voren, dat door de tijdsomstandigheden nu ook voor het kien teronderwijs offers gebracht moeten wor den. Spr. hoopte, dat dit gaarne door de aanwezigen zon worden gedaan, naar het voorbeeVl der vaderen, uit liefde, daar eenige subsidie van de gemeente uitgeslo ten is. Alomenteel is voor leermiddelen en meu bilair f500 noodig. Spontaan vormde zich uit do aanwezigen een commïss.e, die dit bed'rag zal vcrzamclpn en levens leden zal werven. Verschillende methoden en wenken wer den besproken om giften in te zamelen. Slaande de vergadering werd do ver eeniging opgericht en traden alle aan wezigen als lid' toe. Zoo spoedig mogelijk zal cr een tweede vergadering gehouden worden onu, te ko men tot reglement, statuten en bestuurs- vei kiezing. Het voorloopig comité bestaat uit ds. C. Vonk, voorzitter; J. Punt, secre taris, en G. NV. 3d Lange, penningmeester. De Kleuterschool wordt 3 Februari a.s. in het leerlokaal der Julianakerk geopend. Als hoofdonderwijzeres en onderwijzeres zijn aangewezen mej. J. C. Vermeulen en I. van Apeldoorn. De heer Bovenberg heeft de verga dering op de gebruikelijke wijze gesloten. Direct na de vergadering werden onge veer veertig leerlingen ingeschreven. Chr. Vereeniging „Kindervoeding". Hedenmiddag is door de Chr, Vereeniging „Kindervoeding", welke in November j.i. haar werkzaamheden begon, in het Gerefor meerd Jeugdhuis aan -120 kinderen uit arme gezinnen een wannen maaltijd aan geboden. Dat deze eerste proeve van de ver eeniging zoo goed slaagde, dankt zij aan de vele en. ruime gaven van particuliere zijde. De voorzitter, do heer K. Lub, heeft bij den aanvang de kinderen toegesproken en ook tijdens den maaltijd werden zij aan genaam bezig gehouden met vertellingen door mevr. De BeIAI or tier en den heer Lub. De vereenigng heelt een propaganda- cormnissie ingesteld' voor het bezoeken van huisvrouwen, die wailn eten beschikbaar willen stellen en van arme gezinnen, die deze maaltijden noodig hebben. Oranje Gardc- ln Gebouw Eendracht hield gisten!n de Oranje Garde een avond, waarop do gar disten collectief bevestiging van hun be lofte, Vrijdag j.l. afgelegd, zouden ver krijgen van den landelijken commandant, den lieer Ramns uit Oegstgccst. Aangezien de lieer Raams 'niet op het aangegeven tijdstip verschoon, operulo de voorzitter, de heer F. v. d. Touw, een half uur later dan het vastgestelde tijd stip. Spr. zette nog eens het doel van do Oranje Garde uileen, het kweoken van liefde en trouw voor ons vorstenhuis, maar bovenal voor God Do heer J. v. d. Plas, hopman, liad zijn functie als zoodanig neergelegd door ver andering van werkkring. In zijn plaats is de heer W. van Oordt, benoemd. In handen van den heer N. Scheurkogel, voorzitter van den Raad van toezicht, logde de nieuwe hopman do volgende ge lofte af„Ik betoo-f trouw aan het Huis van Oranje en het vaderland. Ik beloof mij als een waardig lid van de Orainja Garde te gedragen". Nadat deze plechtigheid was volbracht, werd er door leden gedeclameerd, terwijl verscheidene gymnastische oefeningen wer den uitgevoerd. Deze oefeuingen boston den o.a, uit knotsoefeningen, terwijl de heeren eenige slanden lieten bewonderen. De belangstelling was bevredigend. Geen -dienst in de Lulitcrsciic kerk. In tegenstelling met wat Zaterdag is gemeld in de rubriek Godsdienstige samen komsten, zal morgen, Nieuwjaarsdag, in de Ëvang. Luih. kerk geen diénst wor den gehouden. Passage Theater. Van morgen af wordt in het Passage Theater vertoond do nieuwe Noderlaml- sehe film: „Hot leven is niet zoo kwaad" met Lon Bandy in de lioofdroi. Als twee de hoofdfilm prijkt op liet program: „Hup Joe Brown". Dit program blijft gehandhaafd tot 8 Januari. Op 9 Januari volgt dan de ver looning van. „Boefje" door het Vereen. Rott. Hofstad Tooaccl. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen 0 VERSCHIK Goed algcloopciu Vanmorgen kwart over 7 is op den rijks weg een auto-ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgcloopcn, Uit do richting Rotterdam kwam een personenauto, bestuurd dooir don 36jarige slager D. Vrijonhoek uit Den Haag. Voo® hem uit reed een tractor mot aanhang wagen, bestuurd door den 34-jarigen chauf feur G. B. uit Den Ifaig. Ter hoogte van den Scliieweg passeerde do heer Vrijonhoek de tractor. Dooir do schemering merkto lnj een vorkcorspaal, die midden op den weg staat, le laat. De heer Vr. maakte, om een botsing te ver mijden, een zwenking naar rechts. De auto vloog echter met het achtergedeelte) tegen den paal en kwam toen dwars over den weg te slaan. Het achtergedeelte vata de atito werd geheel vernield. Do heer Vr. bleef ongedeerd, maar een paasagier, die onderweg gevraagd hal, mee Ie mo gen rijden, gerankte door dein schrik in- howusleloozen toestand. De chauffeur van de tractor moest, wilde hij met den z waren. wagen den personen auto niet verpletteren, naar rechts uit halen. Ilij slaagde er in eon botsing to vooikomen en reed' met het gevaarte op do berm van den weg. De aanhangwagen botste togen de tractor, die werd bescha digd. Do chauffeur b'eei ongedeerd. Diefstallen door jeugdige personen. Gisteren zijn aangehouden do 12jarige Vv. d'. H. en de 17-jarige J. C., die ver dacht worden 6 rijnielbelastingmcrken te hebben gestolen. De eerste bekende, na herhaald verhoor ten slotte, na"aanvanke lijk met leugens getracht te hebben zich! uit do situatie, waarin hij geraakt was, te Todden. De 17-jarige J. C. blijft ont kennen iels met de diefstal uitstaande te hebben. 3 De 11-jarige P. 0. is aangehouden, ver dacht van diefstal van rijwie 11 aintaam 1 amp- jes. De jongen heeft bekend. Vóór de Kerstdagen, heeft de 23 jarige A. II. D. uit het flatgebouw, naast de Ilema, eenige flcsschen drank en appels ontvreemd. De 19-jarige J. F. K., do 18- jarigo J. v. L.. en de 15-jarige M. L., zijn als medeplichtigen aangehouden. liet kwartet heeft bekend, A G E N D A. s-liirjam Passage theater, 8.15 uur. De mooiste dag van mijn leven. Van morgen af: Het leven is niet aoo kwvoadHu; Joe E. Brown. City, Hoogstraat, 8 uur. Goiddiggers 1935; Politiegehcimen. 2 Jan. Vereenigingslokaal, 8 uur. Jaar feest Chr. Knapenvcreen Bidt en NVerkt. Spreker G. Cast. 6. Jan. Musis Sacrum, 8.30 uur. Algem. ledenvergadering Hoogstraa tbc-an- gen. 8 Jan. Vereenigingslokaal, 8 uur. Jaar feest Chr. Knapenvcreen. Bidt en NVerkt. Spreker G. H. Hoormau. 9 Jan. Voormalig Diaconiehuis, Nieuwstr. 12, 7.30 uur. Instuifavond Union. Rot t e rd a in. 31 Dec. en 1 Jan. Tivoli Schouwburg, 8.30 uur. Operette Gez. Van Aar- schot. en Boskamp. Vendetta. 1 Jan. Grootc Schouwburg, 8.15 u. Ver. Rolterd. Hofstad Tooueel. Een gias water; Nieuwjaarswenscli. Capilol. 2.15 u. 8.15 u. Schots en scheef; Het geid ligt op straat. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Schots en scheef. Corso. Van 1 u. af doorl. De rozenkrans Grand theatre. Van 2 u. af doorl. Het leven is niet kwaad. Lumière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Love me forever. Luxor, 7.30 u. 9.30 u. Lichte Cavalerie. Olympia. Van 1.30 u. af doorl. Een stem iu den nacht. Prinses, 2.15 u. 8.15 u. Geketend; Holly- woodparty. Roxy. Van 12 u. af doorl. Joe E. Brown op de planken. Studio '32, 2 u. 7 u. 9.15 u. De crisis is voorbij. Thalia. Van 12 u. af doorl. Joe E. Broun op de planken. Hofberichten. Hedenmorgen bracht IJ. M. do Koningin' streng incognito een geheel onverwacht bezioek aan de "Maris tentoonstelling ia het Haagsche Gemeentemuseum. Bij afwezigheid van den directeur werd FI. M. rondgeleid door den conservator dr. G. Knuttel NVzn. Hedenochtend heeft FI. M. voorts can. bezoek'gebracht aan do tentoonstellingvaa werken van den kunstschilder J. II. van Mastenbroek jn de zalen van Pulcliri Sta dia in Den Haag. De Koningin, die door den kunstenaar werd rondgeleid, bezich tigde aandachtig het geëxposeerde. II. M. de Koningin heeft ecu belangrijktei bijdrage geschonken aap hot Koningin Era- ma jiibileumtondsj voor onderwijs en ©pr voeding van lichamelijk gebrekkige kin» deren. II. M. do Koningin heeft twee belang* rijke bijdragen ui'l het Sophiafoads geschon» ken: aan de N oord - Zu i d -1l.ailandsch e Rol- ding-maatscliappij te Amsterdam en aan dé Zuid-Hollandsohe Maalschapjrij lot redding van schipbreukelingen to Rotterdam'. Verzet tegen de aan. Ned< land verleende concessies. Jp liet in strijd met de Aniorif kaansehe grondwet? Uit Washington wordt gemeld: In sommige kringen overweegt men, het verleden week onder leiding van den staatssecretaris voor builenlandsche zakeaji Cordell Huil tot stand gekomen handels verdrag tusschen de Vereenigde Staten «tol Nederland aanhatngig te maken bij het Op perste GerechtshoE der Vereenigde Staten, om te trachten, het handelsverdrag lui een proefproces in strijd met de grondwet te laten verklaren. De regeeri'ng bezit xi.l« de bevoegdheid tot het stuiten van hate» delsverdragen, zonder dat deze door het Congres geratificeerd behoeven te wor den. De tegenstanders van de ,New Deal, die van meening zijn, dat het met Neder land gesloten verdrag verschillende zwak ke punten heeft, stellen. zich op hot stand punt, dat de regeering zich hiermee Coin- gresbevoegdbeden heeft toegeëigend «tal dus in strijd met de grondwet heeft ge handeld. Distillateurs zijn onlcvreden over dc ver laging van 50 procent op bot in voorrecht op Nedcriandsch gedistilleerd. Ook de zui- velboeren van het Middein-NVeston zijn oa- tevreden over de verlaging der invoer rechten, en door do verlaging dor rech ten op koloniale producten, uit Ncder- landsch-Indië, voelen zich vooral dc Phi- lippijnen achtergesteld. In Porto Rico is men teleurgesteld door de verlaagde rech ten op Nederlandsche tabak dn vooral op dekblad, waarvoor Porto Rieo bet mono polie hoopte te krijgen. In al deze krin gen is men bereid, een actio tegen hes handelsverdrag te steunen. Onveranderd restrictie-percentage veer thee. Van de Vereeniging voor de Thee-Gul- tuur in Nederlandsch-Inclib ontvingen wij bericht, dat door de rages ringen van Ne- derlandsch-Indié, Brifsrh-Indië on Coylon, #v- V -2 W

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2