mgm TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT Neder). Brelftai-Lincoln City 4-2, Dammen. i m:iï DONDERDAG, 0 JAN. 1930. No. 21147, Sport Voetbal. Teclmiscli beter spelend En- gelsch elftal, lijdt' nederlaag door 'verrassende aanvallen. Op liet Sparla-lerrein wordgistermiddag zaoals Wij reeds in bot tort meldden, een oefenwedstrijd gespeeld. LusSchen hot Ne- derlandsche B-elftal en de ITngelsche club Lincoln Gdy. Hel \\cdorlandsclie B elftal bestond uit speler.*?, die to zijner tijd in aanmerking rullen tomen om spelers in het nationale clflal te vervangen. Uit den wedstrp vain gisteren heelt de technische commissie veel tunnen loeren, vooral wat liet samenspel betreft. Duidelijk bleek, dat do spelers ab soluut niet op elkaar ingespeeld waren, uitgezonderd de vleugel Venlo, Vrauwdeunt, twee spelers, die elkaar kennen. Voorts liet het plaatsen op het zeer ziwaar to bespelen veld in do eerste helft biziander veel te wcnschcn over. Na do rust ging hot beter. L'jjl de backs viel Pionter op, die zich zelf volstrekt niet ontzag en soms met gevaar voor eigen ledematen, de tö-t in de finesses afgewerkte aanvallen van 'de L'n- gelsohén |Onderbrak. Punt was van het' midden trio de boste, alhoewel de Ilermes-D.V.S -speler Breibier, vele malen zeer productief werkte. In de voorhoede ziorgdon Vrauwdeunt en Venle voor de verrassingen. Do overige spelers v. d. Horst, Papunhovc en De Korte waren bepaald slecht. In het doel stond Verwijmeren opgesteld, die eerst bericht van verhindering had ge stuurd. Hij heeft ziijn doel goe verdedigd, doch een internationaal peil hcuft hij nog lang niet bereikt. De .Engelschen, over hel algemeen zware spelers, toonden weer hun buitengewone bmlcontiole, terwijl hun samenspel tech nisch uitstekend was. Over de eerste helft van den wedstrijd kunnen wij zeer kort zijn Lincoln City was voortdurend in den aanval, hetgeen voornaimelijk te wijten was aan het bi ziander" slechte plaatsen van de i\e'lc1ain- ders en het elkaar niet begrijpen, waar tegenover d.e Engelschen keurig saman- .spalvertoonden. Herhaaldelijkvana-aUten. z'ij dan ook door de Nederlandsene verde diging heen, die overigens hard werkte. Eerst ,m 30 minuten spelen passeerde de Engelsche rmdvaor Cjampbell twee verde digers en den keeper, waarna eon ziacht schot In het net zijn c'ub de leiding be zorgde (01). De NedoiJandsche voorhoede kwam daarna iels opzetten, doch tot de ïust lukte het haar niet te scoren. Na de hervatting no'eorden wij eenige prachtig'e voorzetten van Punt en Bieit- ner en een hard scho'. van laatstgenoemde, dat echter de Engelsche verdetiging niet verschalkte. Een kwartier was er gespeeld, toen Ne derland eindelijk zijn eerste doelpunt maak te. Door een fout van don Einge'srhcn hack Smith, kreeg Vento de gelegenheid "door te breken en een hard schot te lossen. Keeper MacPhail stopte den bal wel, maar het leder sprang juist voor de vo-eten van v. d. Horst, die deze gemakkelijke kans niet liet voorbijgaan (11). Tien minuten later veroorzaakte Robin son een corner, die door De Korte goed voorgezet wordt. Papenhove, voorin het doel (Opgesteld, kopte onhoudbaar in. (2 lj. Do Nederlanders kwamen meer in dein aanval, doch bij een plotselmgen uitval van Lincoln üity zette de rechtsbuiten, Lil ttedyke voor cn toen Verwijmeron miste, scoorde dril, de linksbuiten, met een zacht boogschot (2—-2). Nauwelijks was er afgetrapt, of Punt gaf een moaien through pass aan Vente. die zien geheel vrijliep en met oen keihard schot -den, Nederlanders weer do leidmu gaf. (3-2). g De Engelschen weiden taan fanatiek en door hun gevaarlijke aanva.len regende het corners op liet Orainjedool. De verdediging hield echter goe! stand. Vijf minuten voor het einde trok Vrauw deunt ar schitterend tussphen uit Twee stoere bucks passeerde hij prachtig en na even samengespeeld te hebben met Venle, bracht hij den Lal voor dooi. Met ecu scherpen voorziet piasseerde hij den keeper, zoodot v. d. Horst den bal maar voor het „mpnkkcn" had. (4—2) Hot leek even ol de Engelschen nog ziou- deui doelpunten, toen Veiwijm-exen den bal wegschopte voor de voeten van G'am'p'bel], cue z'ufj .geen moment bedacht en het lener over do hoofden van die vele verde- ïgers hoen plaatste De lat bracht echter uitkomst en keeper Verwijmeron, die ziich tiaar zijn doel had omgedraaid om den bal uit het net te gaan visschen, kree" hom juist in don schoot geworpen. Toen scheidsrechter Van We!zones hot emdc bhes was or in den sland geen verandering meer gekomen en had de Ne- uerland&che B-ptoeg oen mor geflatteerde overwinning behaald op een oonslant he ter spelend Lincoln Gity. De Nederlandsclie B-p'.oeg was als volgt samengesteld: Doel: Verwijmeron, Achter: Van Stokken en Pienter Midden: Punt, Kqois en Breilner. Vaar: Vrauwdeunt, Vente, v. d. Heust, Eapenhoven en de Korte. Na dfej r.ust was Kools vervangen door Bo La Mar van Haailenr. Zal Smit Zondag spelen? Zijn dokter niet optimistisch gestemd. Smit, do linksbinnen van hot bed. elf tal, die, zooals bekend, j-h Zondag een voetblessure heeft opgeloopen, heeft gister middag weer een bezoek aan den dokter gebracht. Deze deelde hem na een nieuw onderzoek méde, dat hij ten opzichte van zijn meespelen Zondag a.s, te Parijs tegen Frankrijk niet optimistisch gestemd was. De blessure is van dien aard, dat de dokter Smit's uitvallen reeds vóói de rust voor zeer wel mogelijk houdt, waaibij dan bovendien komt, dat do bloeduilsloiling dermate zal verergeren, dat de genezing een veel langeren tijd in beslag zal ne men. Inmiddels moet Smit morgen weer bij een dokter terugkomen. De Haailem-speler. zelf heeft, volgen de Tel., in tegenstelling tot zijn genees heer, alle hoop Zondag a.s van de partij te z'jn, ondanks het feit, dat hij niet dan mank kan loopen. Om het wereldkampioenschap. Do zesde partij door Raiehcn- bach gewonnen. Onder groote belangstelling is gisteren de zesd'e partij van den strijd om het wereld- karfipioenschap dammen in het gebouw Ainicifia te 's-Gravenboge gespeeld'. Vos speelde met wit, Raichenbaeh met zwart. Vos gebruikte weer de 34—29 opening, die hom bij de vorige partij een klein voordeel had gebracht. Raichenbaeh bouwde een fraaie stelling op, waardoor Vos aanvankelijk in het na deel kwam te staan. Bij den 47en zet schiep onze landgenoot zioh door e-en bi- zonder fraaien slagzet weer tegenkansen. In het eindspel heiovcrde Raichenbaeh zijn verloren gebied en behaalde twee dammen. Na 79 zetten gaf Vos den strijd op. De stand is thans Raichenbaeh 8, Vos 4 punten. Gemengd Nieuws De maan tweemaal verduisterd. Door de aarde en door de bewolking. Zoo was liet althans voor'de hoofdstad. l'it Amsterdam schrijft men ons: ln hoeverre Nederland zijn deel heeft gehad aan de maansverduistering van gis- steiavond, vermogen wij niet te beoordee- len; vaststaat evenwel, dat zij voor de Amsterdammers op een teleurstelling is uitgeloopcn, zelfs vooir den maneer, die met lijn 9 naar Oost was gereden, om dat hij daar, volgens zijn zeggen, de maan beter kon zien opkomen... - - Tusscliën rijf en acht uur hoeft zich het interessante proces voltrokken, da1 de aar de lioar schaduw op de volle maan wierp; de hoofdstedelingen zijn er echter koud van gebleven. Te half vijf verried, in de richting vain den Oostelij ken horizon, een ietwat wa zig schijnsel do plaats, waar zich de maan bevend en ongeveer een kwartier tater maakte zij zicli uit de bewolking los en veitoonde zij zich eenige oogonblikken in haar gansche volheid. Het begin der ver duistering, te 4 47 uur, toen do maan in de kemschaduw van de aarde begon te komen, is waarschijnlijk dan ook, even als een latere phase, waarbij' van den hn- kerbovenrand reeds een stuk verduisterd was, door velen waargenomen. Daarna was het echter volslagen mis en sloot het grauwe wolkendek, waaruit ecu koude regen begon neer te dalen, het vervolg van het proces onverbiddelijk af voor het menschelijk oog, ook voor den speurcnclcii blik der astronomen, die deze hooze bui van de natuur wel met een niet minder booze bui beantwoord zullen hebban. Plotselinge opklaringen, zooals er zich 's middags één vertoonde, al was deze ook maar zwakjes, "hebben zich te Am sterdam in de uren, dat het er op aan. kwam, niet voorgedaan en zoo brak het tijdstip 6.41 uur waarop de maan zich uit de aardschaduw begon los te maken, aan, zonderdat daar ook maar een glimp van te "zien viel, evenmin a's er in de anderhalf uur, die het slachtoffer daarna nog «nodig "heeft gehad on zich geheel van de op 'hem geworpen smet lo bevrijden, iets waar te nemen is ge weest. En men zou bijna boos worden op den heer Veraart, die als expert in het neerslaan van wolken de mooiste kans van zijn leven onbenut heeft gelaten üerberg afgebrand. Gistermorgen te omstreeks vijf uur is te Ommel onder de gemeente Asten door tot nai toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de herberg, bewoond door en eigendom van den heer Verheijen Het vuur greep zioo snel1" om zich heen, dat do brandweer vrijwel niets kon uitrichten Do bewoners moesten zich ijlings in veilig heid stellen. De lieer Vcrheijen, die ziekelijk is, kon tijdig worden geied. Hij kon echter het peiceel niet meer langs den gewonen weg verlaten, doch moest via oen der ramen naar buiten worden gebracht. De herberg, het woonhuis en de stalling, welke als bergplaats'voor bouwniater'.aton dienst deed, brandden geheel af. Alles was verzekerd. Dc lrints kwijt. Te veel offeTen aan Bacchus heeft een. 35-jarige man gisteren voor enkele uren het geheugen doen verliezen. Op het Stationsplein te Amsteidam liep in de middaguren "een beschonken per soon door zijn beneveldhcid togen een rijdende tram, waarbij hij aan liet hoofd werd gewond Men vervoerde den man, naar het Wilhelmina Gasthuis, waar do wonde echter van zeer onbelangrijken aard bleek. Opname oordeelde men dan ook niet noodzakelijk en per ambulance auto werd dje mau naar zij'n woning vervoerd Daar aangekomen kwamen de vervoer ders evenwel tot de ontdekking, dat hier hun patient wel gewoond had, doch reeds jaren geleden naar de stad ver'.mwl was Op het politiebureau aan den Adelaars- weg herinnerd^ thafis ook de 1 etxokkene zich in de cilyite wonen, doch de politie achtte nu toch den tijd gekomen om het heerschap voorloopig gratis onderdak te verschaffen. Felle brand tc Ilaarlcm. Gistermiddag ^heeft'een korte, doch felle brand gew' i in dü garage en machine- herstelplaats van den heer ,T. Inpijn, aan de Houtmarkt, te Haarlem. Het vuur, dat vermoedelijk- ontslaap "is door kortsluiting in een bestelauto, welke gerepareerd' werd, greep Jeer snel om"'zich heen en weldra stond' de erkplaats in lichterlaaie. Een vrachtauto en een luxe auto konden nog tijdig naar buiten gereden -worden. De si tuatie was aanvankelijk zeer gevaarlijk door de aanwezigheid van beuzinovaten, vaten caibid en eon cylinder met zuurstof. De brandweer, die met zes straten do vlam menzee bestreed', was echter na een halt uur het vuur meester. De bestelauto en eenige machines wer den vernield, terwijl de achtcizijde van het gebouw totaal uitbrandde. Verzekering dekt de schade. Plantsoenen vernield. De baldadige jeugd in Amsterdam-Noord zoekt en vindt ook steeds nieuwe voor werpen om haar lust bot te vieren. Thans moest een plantsoen in het Florapark het ontgelden, waar jonge heesters en pas ge- ptente struiken uit den grond gerukt en mee naar huis genomen werden. De over-IJsche politie zal strenge maat regelen treffen tegen do daders, waarnaar ijverig gespeurd wordt. Trein ontspoord. Tengevolge van hel ontsporen van een trein ,op dc lijn Wilna-Motodeczino (Poten) zijn vier wagons vernield. Een reiziger werd gedood, 26 andeien Werden gewond Het hooge watsr in Frankrijk. Thans daling merkbaar. Uit Touiaine woidt gemeld, dat het wa ter van de Loire en andere rivieren valt. De Cher, die ongeveer één maand lang binten de oevers is getreden, keert lang zaam tot de bedding terug Toch blijft de Louc nog dieigen, Te Nantes aan den benedenloop van do rivier, waai het water een ongekende hoogte bereikte, is sedert gisterochtend een kleine daling melkbaar. Aan de kust hij Lorient is een nieuwe stc.m opgestoken De was van de Blavet houdt aan. Te Vannes is een huis, lie- voond door twee families, ingestort, even nadat het door de bewoneis was ont ruimd. Zijn vrouw vermoord. Moordenaar door politic be legerd. Gistermorgen heeft een inwoner van Hel, een in de nabijheid van Brussel ge legen plaatsje, met revolveischotcn zijn vrouw gedood Toen de moordenaar dooi de politie zou worden gearresteerd, vluchtte lnj naar het dak en bedreigde van daar de voor het huis staande menigte met zij'n vuurwa pen. De politie lieoft voorloopig dit huis omsingeld Van hel dak af bekogelde lnj de gen darmes mot dakpannen. Nadat hij nog een poging in het werk gesteld had om de hand aan zich zelf te slaan, gaf hij' zich over aan de politie, die zich van traangas had bediend om den man meester te worden. Het proces over de „Atlanlhjue". Het proces tusschen d'e reeders en de verzekeringsmaatschappijen van de „Allan- tique", het prachtige Fransche passagiers schip, dat 4 Januari 1933 uitbrandde, is thans beëindigd, nadat de zaak ;n hoogste instantie is behandeld voor het cassatiehof te Parijs. Men weet, dat het brandende schip, dat toebehoorde aan de Compagnie Sud-Atlan- tique, word' verlaten en dat de Compagnie va' de 83 assurantie-maatschappijen, Fran sche, Engelsche, Italiaansdihe, Spaansclw, Zwitsersclio en Duitsclie huizen d'e veiv- keringssom van 170 miilioen oischte. De Handelsrechtbank, daarna het hof van appèl, gaven gelijk aan de Compagnie. Daarop zijn de assuradeurs in hooger be roep (hoogste instantie] gegaan, voorgevend, dat het schip bepaalde constiuctic-foulen had, welke het mogelijk maken van een catastrophe vergemakkelijkten, liet hof, ge presideerd door nar. Boulloche, heeft ech ter afwijzend beschikt en de assuradeurs veroordeeld het totaal bedrag van 170 mii lioen aan dc Compagnie uit te betalen. Groole gasmaskcrinarsch Ie Moskou. Te Moskou hoeft een massale gasmasker- marsch plaats gehad, waaiaan weid deelge nomen door 28.300 personen, onder wie ■ook vrouwen. De deelnemers moesten een afstand van 12 tot 25 kilometer afleggen. In den afgcloopen nacht hebben twintig gewapende en gemaskeide mannen het ra diostation van Lima (Peru) overvallen. Zij s1 ragden enn de employees en kun stenaars, die zich velzetten, to overmees teren en het gebouw te bezetten, waarna zij in de studio doordrongen. Uier hiel den ztfj een toespraak van ongeveer tien minuten, gencht tegen de regeering, waarna z'ij veer vertrokken zonder dat men er in slaagde lien 1e arresteeren. Zeppelin betaald en niet geleverd. Het Neucs Wiener Tageblatt heeft uit Istam'bocl Lericlit ontvangen, dat daar in de staatsarchieven een kwitantie is gevon den voor een bedrag van 100.000 Turksche ponden, tijdens den oorlog door Turkije uitbetaald aan Duitschland als aanbetaling voor den aankoop van een Zeppelin. Do storting is verricht door een zekeren Fa- ïo'.d en de onderhandelingen zijn zeer in het geheim gevoerd Het luchtschip is nooit geleverd. De Tnrkscho -ambassadeur te Ber lijn is mtgenoodigd zich met de Zeppelin- tabiieken in verbinding te stellen ter op heldering van dozo aangelegenheid. De Keizer yan Abessynië, sprekend vanaf het balcon yan zijn hoofdkwartier te Dessie. Naast Haile Selassie onderscheidt men zijn zoon, den Hertog van 'Harrar Naar afschaffing van den kettinghond? Een commmissic gevormd. Het gedurende langen lijd vastleggen van een hond aan een ketting (meestal met de bedoeling, hem eigendommen van den menseh te laten bewaken), is geheel in strijd rnet_ de natuurlijke levensbehoeften van adl dier. Men stempelt zich dan ook waarlijk niet tot senlimenlcelcn dieren vriend, als men medelijden gevoelt met den kettinghond. Zelfs bij overigens be hoorlijke behandeling, is een hond, die zoo goed als altijd (soms zelfs zonder noemenswaardige onderbreking, levens lang 1) geketend is, een beklagenswaardig "chepsel. Het is een bekend' feit, dat deze behandeling dikwijls zeer veel te wen- schen over laat, waardoor zij een werke lijk rampzalig bestaan hebben. Veelal in tochtige, vochtige, lekke hokken, meerma len zelfs zonder eenig stroo als ligplaats, met een uitloop van hoogstens enkele vierkante meters op een modderig en ver vuild stukje kalen grond, slijten deze meestal boosaardig geworden stumpers hun vreugdeloos leven. Waar zij om elk geluid in giftige woede-aanvallen uitbarsten, kan van werkelijke bcuaking door hen niet gesproken worden. Het voedsel, dat aan den kettinghond wordt voorgezet, is dik wijls bedroevend karig en slecht. Dat, ondanks den arbeid van de Neder- landscho Vereeniging tot bescherming van dieren ter verbetering van het lot vair den kettinghond en dat is zeer om vangrijke arbeid' geweest nog herhaal delijk o a in de rapporten van de talrijke inspecteurs der vereeniging over de slechte behandeling van den kettinghond wordt ge klaagd, wijst er wel op, dat vele eigenaars het leed', dat zij hun hond berokkenen, nog steed® niet inzie: of er nog steeds on verschillig voor zijn. Overtredingen vooral die betreffende de voeding, art. 254-2 Sr. (het dier het noodige levensonderhoud ont houden), zijn moeilijk vast te stellen, daar de bewijslevering voor de polifio in do meeste gevallen ondoenlijk is. Het hoofdbestuur van do Nedcrlandsdho Vereeniging tot bescherming van diieren heeft thans het initiatief genomen een com missie inzake den kettinghond te benoe men. Voorzitter dezer commissie is de gen.-maj J, II. G. Kappelhoff, inspecteur der Kon. marechaussee, lid van genoemd hoofdbestuur, terwijl daarin levens zitting hebben mevr. Ch. Carno—Barlen, secre taresse van de Stichting tot wettelijke re geling van dierenrecht en de hoeren J. R. K. baron van ftlersum, secretaris van den Anti Trekhonden Bond; ,f. Fromery Kal ff, voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van pohtie-ambtenaren in Ne derland tol bescheuning van dieren, en C. M Kuypcrs, redacteur van hel maand blad sicnbesdicrming", „Berg en Vaart" 's-Graveland, sccictans. Enkele dagen geleden had de eerste ver gadering van de/e commissie plaats, waar bij weid vastgesteld, dat men unaniem n an mooning was, dat de kettinghond uit onze samenleving behoort te verdwijnen. Echter ontveinsde de commissie zich niet, dat dit doel noch qioedig, noch gemakke lijk te verwezenlijken zal zijn. tnlusschcn zal de commissie werken voor de vei be tering van liet lot van. den kettinghond, terwijl gestreefd /al worden naai vei be tel mg van de beslaande vei ordeningen, die liet honden van waakhonden aan dm ket ting, of m de hand werken (belaUing-vcr- onleningcnl 60 graden vorst in Oosl-Sibcriü. Do bladen te Moskou melden uit Oost- Sibonó, dat daar een hevige koude heraclxl. In de laatste dagen /ijn temperaturen ge noteerd lot GO graden beneden hel vries punt. Het is den geiteden winter nog niet zoo koud geweest als in do laatste dagen. Adelaar door hoer doodgeslagen. Op hot Zweodbcho platteland heeft zioli het meikwaaid'igc geval voorgedaan, dat een adelaar, die een hond had aange vallen, zijn klauwen zoo krachtig m diens rug had gestagen, dal hij niet moer kon opvliegen, toen d'e eigenaar van den hond op liet rumoer kwam toesnellen. De boer kon den adelaar met hamerslagen dooden. Koudegolf in dc Vcrccnigde Stalen. Uit Chicago: In do Noordelijke Mi&sissippi-vallei heeft een nieuwe koudegolf, afkomstig uit Ca nada liaar intocht gedaan. De temporatuur is lager, dan dezen «in* ter nog het geval is geweest. Daa- de pogingen om .De Papegaay" aan de Bmtenwatersloot te Delft to behouden, getaatd heboen, wordt dezo moten thans afgeb'oken Overval op een radiostation.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 11