Verslag van den Gemeenteraad m TWEEDE 'BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Veigdüeung van Maandag 2 Dcc. 1935, 's avonds 3 uur. VI. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr. F. L I van llflaren. t Begrooting 1936. Algcmeciic beschouwingen. (Vervolg). Het presentiegeld. ]>e heer Van Ier sol (r.k.) vervolgt: Over nog enkele andere dingen wil spr. iets zeggen. Ton eerste over liet presentiegeld voor de raadsleden. Dal wordt geraamd op f2000. Daar de raad uit 31 led'en beslaat is dus liet presentiegeld1 nog g-oon 1Ö0 per lid per jaar. Men kan dus niet be weren, dal liet ambt van raadslid zwaar gehonoreerd word tl Door de commissie's wordt soms toL laat in den nacht vergaderd1. Bovendien krijgen de leden heel wat stukken thuis, die ze moeten bestudeeren. Spr. vraagt zich a£, o£ een presentie geld van nog geen 1100 per jaar oenigo betaling moet vormen voor al den ge- presteerden arbeid van een raadslid. Het behoeft geen groot bedrag te zijn, dat do raadsleden ontvangen, maar a!s men kaartspeelt doet men dat tocli ook niet om des keizers baard. Als de gemeen schap een blijk wil geven den arbeid van de raadsleden te rospectoercn, dan is wat als presentiegeld is uitgelrokken, io wei nig. (herladen raadsagenda's. Spr lieetl tot zijn spijt "wegens ziekte de sectievergadering niet kunnen bijwonen. Daarin is echter door oen ander !id! een opmoiking gemaakt over do overladen raadsagenda's. B. en W. hebben daarop in do M, v. A. geantwoord, dat er min der vergaderd wordt uit bêzuinigingsover- wegingen. Daardoor ontstadn wol eens overladen agenda's Zoo men weet is voorts bepaald, dat voor bijwoning van een 's avonds voort gezette vergadering, geen presentiegeld wordt verleend1 Het werk kan echter door den raad beter worden gedaan, zonder dat dit de gemeente voel geld behoeft to kosten. Voor de zittingen van den ïaad kan n 1. een vast bedrar als presentiegeld wor den uitgetrokken, wal dan verdeeld zou kunnen worden onder de loden, die de vergaderingen bijwoonden. Daarmee zou liet i>cz-wnair vervallen, dat elke raadsver gadering 31 maal £5 aan presentie kost De raadsvergaderingen zouden"dan korter kunnen duren, zoodat de raad niet zoo af gemat raakt als nu dikwijls bet geval is. Sigaren worden «iet ter- strekt". Nu iets in verband met de stembureau's. liet bedrag vooi voeding en drank voor de leden van de stembureau's is aanzienlijk vermindeid; de drank is zelfs lieelemaat afgeschaft, evenals het verstrekken van sigaren. Het is met erg, dat de voeding versoberd is. Maar spr. heeft er wel be zwaar tegen, dal den ieden van de stem bureau's geen sigaren zijn verstrekt en dat dit niet van te voren bekend was ge maakt. Het gevolg was, dat de leden zon der sigaren op do stembureau's kwamen en genoodzaakt waren in een korte spanne tijds tusschen half 8 en 8 uur op zoek te gaan, of er geen sigarenwinkel in de buurt was. Spr had verwacht, dat op de convocatie voer de leden van de stembureau's vermeld zou zijn: sigaren warden niet verstrekt. Het gaal niet om de sigaren zelf, maar om liet ongerief, dat den leden is veroorzaakt. Spr. ziet in deze handelwijze een gebrek aan waardeering \oor de leden van de stembureau's! De veiligheid. Den laatsten tijd zijn nog al wat inbraken m onze gemeente gepleegd 'n de Burgemeester Knapperl'aain zijn uilomobilislen reeds bekeurd wegens U i ]dcn, maar men blijft maar voort- de maximum snelheid te overschrijd gaan den. Als de veiligheid van personen en goe deren gewaarborgd moet worden, is con behoorlijk politie toezicht nooflig. In 1931 is besloten bet' politiecorps met 18 man uit te'breiden; burgemeester Slulemeijer liad aanvankelijk voorgesteld bel corps met 32 man te versterken. Hot waren de stemmen van spr. en van den heer v. d. Kraan, die tonslollo nog den doorslag gaven en burgemeester Slule- meijor de gevraagde uitbreiding met 18 man kreeg. Sindsdien is de gemeente uitgebreid, zoowel voor wat betreft het bebouwde op pervlak als bet aantal inwoners Is liet politiecorps nog berekend voor zijn taak? Met belahgstelling heeft spr. in de M. v. A gelezen, dat er plannen tol reorganisatie cn uitbreiding van de politic in voorbereiding zijn. Spr. zal met belangstelling van de to verwachten voorstellen kennis nemen en als uitbreiding noodig blijkt, zal spr. aan een desbetreffend voorstel zijn stem geven. Het rijwielverkeer moet men niet te veel beperken. Er is aangekondigd, dal een verbod van het berijden van de Cran- dersstceg per rijwiel, binnenkort ver wacht, kan worden Is dat niet wat te ver gedreven? Spr. heeft nooit eenige moeilijkheid on nooit kwade gevolgen ondervonden van het berijden van de Branderssteog! Naar zijn meening moet niet te spoedig worden overgegaan tot afsluiting van dien ver keersweg voor bet rijwielverkeer. De gasprijs De directeur der Technische Bedrijven heeft dit voorjaar voorgesteld de huur voor gasmeters af te schaffen en den gasprijs met Va cent per 113 te ver'agen. De meterhuur is afgeschaft, maar de wet houder voor de Technische Bedrijven zou nog eens overwegen of wel tot gasprijs verlaging kon worden overgegaan De wet houder zegt nu, dat van een gin prijs ver minde ring geen grooter debiet is te ver wachten. Deze mededeeling bevredigt spr niet! Het is niet meer de vraag, of het debiet kan worden uitgebreid, maar wat kan de burgerij dragen? De loonen en salaris sen zijn verminderd en dat drukt ook op den middenstander den bakker, den sla ger enz.! Het wordt een politiek van aan passen; ook de vaste lasten moeten in evenredigheid verminderd worden; daar ontkomen we 'niet aan! De heelo mik-mak moet"naar beneden! De heer ir. Houtman (lib.)Doorge voerde deflatie De heer Van lersel (r.kTcgenwoor dig wordt 's nachts om 12 uur, uit be- zuinigingsoverwegingen, een gedeelte van de straatlantaarns gedoofd. Is dat wel ge wcnschl? „Safely first" is nog steeds een goede stelregel Stinkende havens. Met genoegen heeft spr gelezen, dat nu de sluizen aan de rivierzijde zijn hersteld, de circulatie van het water in de binnen havens is verbeterd De slank, die uit de binnenhavens opsteeg, was dezen zomer soms ondraaglijk en men vroeg zich af wonen we nu in een woonstad al in een stinkstaid? Spr. hoopt, dat B. en W. do hand zullen houden aan de verversching van bet water in do binnenhavens, opdat zij, die daaraan wonen of werken niet meer zoo gekweld worden als dezen zo mer het geval is geweest! Dank aan B. en W. De .lieer.v. d. Kraan (c.h.) zegt: liet is geen kwestie van gewoonte, wanneer de C.H.-fractie bij do algemoeno beschou wingen over do begrooting van 1936 hot college van B. en W, hulde brengt voor het gevoerde beleid in het haast voorbij gegane jaar. Het spreekt vanzelf, B. en W. zijn ook menschen, en niets menschlijks is hun daarom vreemd, maar desondanks scharen WOENSDAG, 8 JAN. 1930. No. 2114G. wij ons vol veilrouwen achter het ooi- lege, waar men-meent, dat de belangen der gemeenlenaren, in samenwerking met den raad, moeten behartigd' worden. Nie mand van ons zal er aan twijfelen, dat B. en W. al hun klachten inspannen om de moeilijkheden, welke op den weg der gemeente liggen, het hoofd te bieden. Het steeds op de bres slaan en het voor de belangen der gemeente opkomen ook bij het rijk, in 't- bizonder voor wat betreft de lasten vair valide werkloozen door het rijk of doior alle gemeenten ge zamenlijk te doen gedragen, moge niet een volledig succes zijn geworden, ik ge loof toch, dat het ooilege dankbaar op de resultaten van zijn werk kan terug zien. Spr. meent hierbij wel te mogen opmerken, dat de idee; werkloozenzorg is rijkszaak, niet een vinding is van d'e een of andere partij,, maar een inzicht van het college, door den geheelen raad gesteund. De bclastiiigbijdragc Ondanks de tegemoetkomende houding van het rijk en gezien de bezuinigingen en het opleggen van zwaardere lasten in de laatste jaren, sluit déze begrooting niet en is er een tekort van f130000, wat door B. en W. op debegroeting als in komsten wordt geraamd, onder den eigen- aaxdigen naam van Belaslingbijdrage. Ee belaslingbijdrage(, welke niet door do burgerij kan gedragen worden, waarvan ook het collego overtuigd is, maar die men verwacht van het rijk. B. en W. hebben in den geieidobrief de redenen opgesomd, waarOm aan die verwachtingen redelijker wijze moet tege moet gekomen worden; maar wanneer die extra bijdrage voor de werkloosheidslasten met wordt verleend, Vat dan? Dan is er toch „een tekort vah f130.000 en wat denken B. en W. dan, te doen? De vrêrkloozencursusscn. Het is een verheugend verschijnsel, dat de regeering, die voor sommigen nogal eens hel zwarte schaap is, liet mogelijk heeft gemaakt, dat in onze gemeente voor ontwikkeling en ontspanning der werkloo zen gedaan kon worden, wat er op de cursussen cn door jeugdige werkloo-xen geschiedt. Was deze medewerking er niet clan zouden ook in onze gemeente geen cursussen gehouden werdén. De uitvoering en 'het toezicht, berusten echter bij B.- en ,W-' cn do raad heeft, behalve dat de raadsleden /een uitnood ging voor de te houden ten toons iel! in ontvangen, weinig invloed op den gang van zaken. Dit is achter niet geheel de reden, waarom aangedrongen is over te gaan lot liet instellen van een comnosisic van bijstand. Uit het verslag van hot ont wikkelingswerk heb ik meonen te moeien opmaken, dat dit zeer noodig is. In ge noemd veislag slaat n.l., dat de wethou der voor sociale zaken, steeds in het col lege voor de cursussen op de bres stand. Ik heb daaiuit do gevolgtrekking gemaakt, dat de grootst mogelijke meerderheid van het college zich met hand en tand tegen deze cursussen verzet of verzotten wil. Daarom achlon wij het gewenschl, dat de wethouder te zijner beschikking lieeft een commissie van bijstand, die zoo noo dig die meerderheid in het collego weer stand weet te bieden. (Gelach) (Wordt vervolgd). De straten in Borgharen bij Maastricht onder water tengevolge van het buiten' haar oevers treden van de Maas. De laatste valkenier overleden. Een oud beroep verdwenen. Mei den op Nieuwjaarsdag to Valkens- waard overleuen heer Th. Mollen, is do laatste valkenier van Europa heengegaan. Be laatste ook, die heusche ervaringen had van liet valkeniersbedrijf. Eeuwenoud was dat bedrijf. We herinne ren ons allen uit de schooljaren, hoe Jaceba van Beieren en de graven en grar vinncn van daarvoor en later als grootste vermaak de valkenjacht beoefenden. Nu behoort roods sedeit jaren de valken jacht lot het verleden. In Engeland bleef ze nog het langst in eere, doch ook daar verdween ze eindelijk. Mollen, de laatste uit een eeuwenoud geslacht van valkeniers, kon u et vuur over zijn jachtherinneringen vertellen en belreurde het altijd weer, dat dit jacht vermaak geheel verdwenen was. Hij, die mooie aanbiedingen kreeg uit Frankrijk, Hongarije, Spanje, Duitschland, Oostenrijk en Engeland om daar ais valke nier op te traden, toen het bedrijf daar nog later dan bij ons, in eere was, bleef zeer gehecht aan zijn plaats Valkens- waard, die hij niet wilde verlaten. Hij beoefende het klokkemnakersbedrijf en was wijd en zijd als zoodanig ver maard. Maar altijd had liij lijd om over do valkenjacht te spreken en nooit ge raakte lnj daarover uitgepraat. Ruim 80 jaar is lnj geworden. Zijn zoon zal hem niet opvolgen. Weer verdween een stuk romantiek. ontvreemd. Van de daders viel geen spoor te ontdekken. i 'r- °°S9Wiiwit STJm van i» do uilcr- 1 a£>s het Hollandsch Diep midden in den Hollandsclien winter. O, Tannenbaura, O, Tannenbaum Op Oudejaarsavond verscheen in een plaatselijk blad te Hilversum oen adver tentie, waarin oude kerstboomen te koop werden gevraagd. Het adres slond' er bij Dalweg, nummer zooveel. De advertentie bleek een succes te zijn. Do man„ een chauffeur, die niets van de advertentie afwist, werd overstroomd met aanbiedin gen. ICarrevrachten kerstboomen waren al spoedig op zijn terrein gedeponeerd door volwassenen cn kinderen, die het mot de moeite waard achtten liet „gevraagde" artikel terug te nemen, toen zij door den bewoner op de hoogte waren gesteld. De Dalw eg is eonigen tijd onder do kerst boomen bedolven geweest. Tcicn de man tenslotte bij de politic het geval had ver leid, heeft de reinigingsdienst oen handje geholpen in het opminungsverk. En thans doet do politie onderzoek naar liet geval. Men zoekt m de richting van collega's van het slachtoffer. Maar nooit roden de chauffeurs met zulke onschuldige gezich ten door Ililversums straten als thans. Het hooge water. Verscheidene dorpen in Frank» rijk ontruimd. Bi zond or onrustbarend is hel stijgen van 1 den waterstand in de Loire voor de stad Nantes gewenden liet water heeft hier bijna een peil bereikt van 1910, toen het tot 9.10 M. steeg, hel hoogst bekende ni veau. Gisteren was het peil gestegen tot 9.02 M. De overstroomde stadswijken zijn van tramverkeer verstoken. De voornaam ste verkeersweg Nantes—Bordeaux ligt bij Nantes 1 M diep onder water Het geheele verkeer is gestremd. De bevolking vreest, dat het water nog verder stijgen zat tenge volge van den hoogen vloed aan de kust. Zes dorpen in het Loire-dul zijn reeds door hun bewoners wegens het hoogwater gevaar ontruimd. Ernstige ontploffing. In Pcrsil-f.tbrickcn. Acht zwaargew onden. Bij de Pcrsilfabrieken, Henkei en Co. in DusseldoifReisholz heeft zich gister middag een ernstige ontploffing voorge daan. Door lot dusverre onbekende oorzaak ontplofte een vatergasoven, met het ge volg, dal een groot aantal arbeiders ge wond werd. Acht zwaar gewonden, van wie ©en in levensgevaar verkeert, moesten onmiddel lijk naar liet ziekenhuis worden overge bracht. De overigen konden, nadat eerste hulp verleend was, huiswaarts koeren. Russisch vliegtuig vermist. Een Sovjet-Russiscli vliegtuig, dat met 4 passagiers van Kabarovsk naar Komsc- molsk was vertrokken, is niet op de plaats van bestemming aangekomen. Men denkt dat het tijdens oen storm is neergestort. Drie vliegtuigen zijn uitgezon den om de vermiste machine op te spo ren. Gemengd Nieuws Boerderijbrand. Dienstbode hij pogingen om het vee te redden gewond. Gistermorgen te omstreek 10 uur brak een hevige brand uit in de groote boer derij te Appelscha, bewoond door den lieer F. Dijkstra, welke in eigendom tocbe hoort aan den heer J. Zwart De plaatselijke brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, zood'at zij assis lentie vroeg en kreeg van de motorspuit uit Oosterwolde. -Met vereende, krachten slaagde men er in het voorhuis en een bijsohuur te he houden. Verder brandde alles af. Men slaagde er in het vee 1e redden. De dienstbode, mcj. C v. d fileer, uit Appelscha, die hierbij behulpzaam was, bekwam vrij ernstige brandwonden. Een viertal koeien kreeg eveneens brandwon den. De schade wordt door voi/ekering ge dokt. Griep in Groningsche kazerne. In het Groningsche garnizoen lie, recht momenteel de griep onder do soldaten Do ziekenzaal ligt vol cn enkele patiënten zijn naar het Academisch Ziekenhuis oveige bracht. Do nachtelijke oefeningen zijn in yerband met de ziekte a'gelast Do noodige maatregelen zijn door de mi li (aire autoriteiten genomeln 'Man verdronken. Gisteravond ongeveer half negen is oen zekere T. O. te Uithuizen bij de kleine Der Aa, op onverklaarbare wijze in liet water geraakt. Ofschoon do man onmid dellijk op het droge werd gebracht, waren de levensgeesten 'echter reeds geweken Een dronken chauffeur. Een chauffeur, die onder invloed van sterken drank was, reed tegen één uur op liet Koningsplein te Amsterdam, met zijn auto eerst liet trottoir op en kwam daarna in botsing met een verkccrspaaltjo op den vluchtheuvel, dat scheef gedrukt werd. De politie haalde den man achter het stuur vandaan cn bracht hem naar het bureau aan den Singel. Inbraak te Iloogezand. Naar eerst thans bekend wordl, is in den nacht van Zondag op Maandag door veibreking van een glasruit ingebroken in hel magazijn cn kantoor van de kruide nierszaak van den lieer L Woltcrs te Iloogezand Een bedrag van f400 is uit de kassa VischtrawJcr met 10 opvarenden vermist. De in Lowestoft Ihuisbehaarendö visch- trawlcr „Shore Breeze" met ©en beman ning van 10 koppen is verdwenen. Men vreest, dat hel scliip hjdans lief weekend in den zuaren storm, die toen de Engelsche kust teisterde, is vergaan. Wrakstukken zijn aan land gespoeld', die op een vergaan van liet schip schijnon ta wijzen. Vroeg voorjaar in Dolen. Sedert de Kerstdagen verheugt men zicli in geheel Polen in ©en verrukkelijk voor jaarsweer. In West Polen staan gewassen in bloei. In Opper Silezie vertoonon zich op vele plaatsen vlinders, terwijl de vrucht- boomen in bloei staan. Gistcien is do temperatuur evenwel lot het nulpunt gedaald. Mcxicannschc bandieten overvallen auto bussen. Tusschen Guanajuato on Dolores Hi dalgo, hebben bandieten 5 omnibussen! overvallen. Door do schoten, die de ban dieten op de autobussen loslcin, werden een soldaat en oen burger gedood, ter wijl twee vrouwen gewond werden. Da bandieten beweerden twee afgevaardigden; te zoeken, die het plan haddon oen so cialistische propaganda-actic in Guanajua to op (ouw te zetten. Daar zij' de bed oei da afgevaardigden nicl in de autobussen aan troffen, lieten zij de overvallenen weeas vrij. Gisteren is door den minister van economische zaken, mr. ilr. Gelisscn (zittend in licB midden), de commissie tot onderzoek van de bevordering van het vmnidclingenver- keer in ons land geïnstalleerd. DER

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5