mmmk Mê ÈIÊÈm&ÊÈÉSMÊÜÈmSÊi. Ziel U maar Verslag van den Gemeenteraad TE8S A. IMipJ Vergadering van Dinsdag 3 Dec. 1935, 's namiddags 2 uur. IV. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr F. L. J. van Haaren. Begrooting 1936. Algeinecne beschouwingen. (Vervolg). Itegcerings- en gemeente- politick. De heer K e d d e (comm.) wil enkele woorden wijden aan de lands- en gemeen te-politiek. Meer dan ooit geldt, dat wie gemeentepolitiek aegt, ook regeeringspoli- tiek zegt Did twee zijn niet van elkaar to scheiden, omdat broede volksmassa's in de gemeenten leven onder levensvoorwaar den, die do regeering heeft vastgesteld. Waar de gemeenteraad de belangen van de gemeentenaren heelt te bevorderen, is het onmogelijk de landspolitiek voorbij te gaan. Spor. sluit zich aan bij mevr. Benthem, die opmerkte, dat de minister-president en ook minister Oud een politiek voeren van op boop van zegen, liet is niet een be- beerschen van den toestand en een weten, vaar men uitkomt, maar een politiek van jopenmisschien komt het goed. Wat bedoelt de regeering? Spx. neemt aan, dat de personen, die do regeering vormen en zij, die haar steunen, het goed bedoelen. Maar de volksmassa vraagt: Wat zijn de resultaten? Daarmee heeft zij in de eerste plaats te maken. Ook Linnen onze gemeentegrenzen vra gen arbeiders en kleine middenstanders: Wat zegt gij, raad en college van B, en W. van deze politiek? Zïjt gij het daarmee eens De verkiezingen hebben duidelijk bewe zen, (kt een groot deei van do burgerij het niet eens is met de regeeringspot'itiek en dus ook niet met de gemeentepolitiek van steunverlaging en afbraak van het on derwijs. Men wil een andere politiek, ook in Ghr. kringen. Waarom hebben R. K, arbeiders gestemd ,op de R. K. Staatspartij? Omdat deze heeft toegezegd te zullen ijveren voor ordening en werkverruiming. En er waren klan ken, waaruit men zou kunnen opmaken, dat actie aou warden gevoerd tegen de landspolitiek. Het is dus zaak, dat B. en W. en de raad zich ernstig afvragen: Moe ten w.o geen stelling nemen tegen deze pplitiek. Ten aanzien van de 5 pGt. loonsverla ging zeggen B. en W. hun standpunt nog •niet te hebben bepaald. Dat standpunt dient beslist afwijzend te zijn. Ordening. Bij de regeering is waar te nemen, dat zij naar ordening streeft, zij heeft zelfs een plan voor een soort ordening. Maar als twee hetzelfde zeggen, is het daarom nog niet hetzelfde. Er is ordening, maar alleen ten bate van een kleine groep; de lasten zijn voor de groote massa. Het is een anarchistische economie, die wordt toegepast; zij, die de economische macht hebben, eigenen zich dte haten toe en de massa mag de lasten dragen. Spr. hoopt dat het gemeentebestuur van Schiedam het voorbeeld van het Arostex- damsehe gemeentebestuur zal volgen, Dat is een uitstekend voorbeeld door: „Neen" te zeggen tegen de regeering. Het „ethisch minimum". Bij d'e behandeling van de begroeting heeft minister Slingenberg gezegd, dal in do naaste toekomst do steun niet verlaagd zal worden. Hij heeft daarbij van het ethisch minimum gesproken, welke uit drukking hij heeft overgenomen van mi nister Slatemaker de Bruine. Maar niel te genstaande dat, kan de steunuitkeering toch nog verlaagd worden, wat den laatsten tijd b.v. is geschied voor groepen metaal- en transportarbeiders en naar spr. meent ook voor fabrieksarbeiders, omdat de loonen in de bedrijven, waarin deze menschen in normaal lijden werkzaam zijm, verlangd zlouden zijn. Spr. huopt, dat nu het „ethisch ■minimum" bereikt is. Ergens moet toch de grens zijn. Of is de ethiek zoo rekbaar, dat het minimum steeds lager kan worden door RICHARD STARR. Vertaald door A. R1EWKRD. 51) Maar hij wilde lady Betty niet kwetsen. Zij was een aardig meisje. En hij was niet hcelemaal zeker van zichzelf. Dat wil zeggen, hij was wel zeker, maar hij was er wel eens eerder zeker var. geweest, alleen maar, oin le ondervinden, dat zijn gemoedsgesteldheid, zonder zich aan iets te storen, aan verandering onder hevig was. Op zekeren dag, toen het bijna slui tingstijd was, vond' Tessa Lueüa in den winkel. Belinda Mulrooney had' haar een kop thee gebracht, en toen had zij naar Tessa gevraagd. „Ben je klaar met je werk?" vroeg miss Turner vrooliik. „Mijn auto staat bui ten, Ik wou je meenomen. Ik moet je iets vragen." Tessa was wat in de war gebracht, maar tien minuten later zat zij in miss Turners gesloten auto, die door een chauf feur in livrei langzaam langs het Em bankment gereden werd. „Tcssa Fisher," zei Luella, „ik mag je graag lijden, tk mocht je al, den eersten keer dat ik je zag." „B-dank u," stamelde Tessa. „Ik mag u ook." „Zeer verplicht. Omdat ik je graag raag, en niet graag zou hebben, dat je ge kwetst zou worden, kom ik je raad' geven. gesteld? Spr. meent, dat hel do heer Van Meurs, wethouder van Amsterdam, is ge weest, die verklaard heeft, dat het diepte punt, voor wat de werklooeenzorg boirelt, thans is bereikt, Is de verlaging van do steunuitkeering voor de metaal- en transportarbeiders en als deze ook is toegepast voor de fa brieksarbeiders geschied op direeten aan drang van de regeer ing? Spr. heeft niet gelezen, dat een dergelijke maatregel ook in- andere gemeenten is toegepast voor me taal- en fabrieksarbeiderswel voor de transportarbeiders in Rotterdamen Am sterdam. De minister zegt: De gemeenten hebben een zelfstandige taak, zij dienen zelf den toestond na le gaan en de steunnormen te verlagen, als het loonpeil daalt. Is het hier zóó gegaan De minister heelt echter ook gezegd, dat de regeling soepel moet worden toege past. In Amsterdam was het normale loon voor een havenarbeider [24; maar er \va ren havenarbeiders die f 17 verdienden. Het steunbedrag moest echter, op uitdruk kelijk bevel van den minister voor allen berekend worden naar eon loon van f 24 per week. Hier is een jonggehuwd paar, dat éón kindje heeft. Het laatst verdiende loon van den jongeman tmdroeg f7.50 en nu fcnjgt dat gezin per week aan steun pi.ra. f 5.50. De heer ni r. Van V c 1 z e n (r.k.)Was die jongeman geen looper bij oen boek handel? Do heer Kedde (comm.): Neen, schip per! De heex Van Duinhoven (sd.): Toch zeker niet op het schip van s'aat! Do heer Kedde (comm.): Dit is één geval, maar er zijn meerdere, al wil ik niet zeggenvele. Do liuurtocslag In verband met den hutirbijslag advi seert spr.- Laat ons de krotten hier zoo spoedig mogelijk opruimen, liet is n.l. mo gelijk, dat in de toekomst zal worden over wogen den huurtoeslag te verminderen of geheel te doen ophouden, omdat de werlc- loozen niel gewillig zijn om naar de wo ningen met lage huren to trokken. Waar is dan de grens? Als het dien bant uit gaat, zullen de beste van do krotten nog door de werkloozen betrokken worden. Amsteidam of Rotterdam heeft zich reeds naar spr. in de N.R.C. las tot de regeering gewend om inlichtingen betreffende de bedoeling met den huur toeslag in de toekomst. Er moet n 1 een circulaire van den minister zijn versche nen, waarin gevraagd wordt mee te doe len hoeveel aan lnynrtoeslag in een weck van September is uitgegeven. Er word dus aan gewerkt! fs er bij B. en \V. al iets omtrent deze .'Aangelegenheid bekend9 Eikfiuung van Sovjet Rusland In de sectie is ook gesproken over de erkenning van de Sovjet Unie door Ne derland. In de M v A wordt naar aan leiding daarvan opgemerkt, dat dit een zaak van het rijk is. Inderdaad moet Sov jet Rusland door het rijk erkend worden, maar als do belangen van de gemeente door die erkenning zouden worden gediend zou dan liet gemeentebestuur niet bij de regeering kunnen aandringen om tot die erkenning over te gaan? Als het hier eens niet Sovjet Rusland gold, maar b.v. Frankrijk, zou het antwooid van B. en \V. dain evenzoo geluid heb ben? Erkenning van Sovjet Rusland brengt mee verruiming van den handel en daar door meer werkgelegenheid. Burgemees ter De Vlugt en do heer Goedkoop zijn met het doel den handel en industrie te bevorderen, naar Rusland geweest. De verhalen over geloofsvervolgingen in Rusland hebben blijkbaar .afgedaan; spr. hoort er althans niets meer van. Nu zijn er echter weer andere bezwaren. Een ge- En daar wij vriendinnen zijn, hoop ik, dat ju het goed zult opnemen. Maar voordat wij aan dien raad toe zijn, moet ik je als een gunst vragen, iets voor mij te doen." „Ik zal met genoegen alles voor u doen, wat ik kan, miss Turner." „Noem mi] Luella alsjeblieft. Ik noe.n jou Tessa Hel is een bekentenis. Ik ben pas twintig en ais jc me zoo ziet, zou je niet denken, dat ik slecht ben, niet waar?" „Ik weet zeker, dat jo niet slecht bent," zei Tessa beslist. „Ik geloof juist, dat je een heel aardig meisje bont." „Lief van je. Maar om ju de waarheid le zeggen, ben ik, wat men een vrouw met een verleden noemt. Dat klinkt nogal sterk, maar onder ons gezegd, is het niet zoo ontzettend eig, hoewel het dat zou kunnen schijnen, als liet in verkeerde han den kwam En het is in verkeerde han den gekomen. Daarom hen ik bij jou ge komen." Tessa staarde naar het aaTtlige meisje met de levendige oogen, zonder er iets van to begrijpen. Luella had iets over zich, dat haar deed denken aan een kat op een fluweelen kussen. Wat had zij mei Luella's verleden te maken? „Er was eens een tiju," begon Luella, „toen ik nog verschrikkelijk jong was, dat ik vreeseüjk verliefd was op een man. Ik geloof, dat ik iets jonger dan achttien was, hoewel ik er ouder uitzag. En ik was niet alleen verliefd op dien man, maar ik was stapelgek op hem. Hij bcteckende alles voor mij en ik zag geen enkelen anderen man op de heele wereld'. Ilct was iets gelieims. Clandestien, zie je. Ik Primcn.thee per ons Hollandsche spercteboonenper liters blik Boterhammenworst per ons 6 ct: per Vi pond Haagsche leverworst per ons 6 ct.; per 1/2 pond 2 flesschen tatel-augurken elk ót 1 liter voor Zeeuwsche bruine boonenper pond Stukjes appelen per pond Tarwebloemper pond Noord-Hollcmdsche Edammerkaas 404- per pond 2 pond SODA voor 3 Cl. [01 zantschap van do Sovjet Unie in een vreemd land, vootal in koloniale landen, zou een broeinest zijn van politieke agi tatie. De heer v. d. Kraan zei, dat het com- j munisme de chaos brengt. Spr. dacht, dat dit voor zelfstandig denkende men schen een overwonnen standpunt \.as De heer Iloogendatn heeft het gehad over wes pen, die aan de beste vruchten knagen! •Hebben do hoeren, cho zoo afkeurend oordcelen over Sovjet Rus"and, misschien ook gelezen, wat een S an'oy Jones, een Olio Bauer en een ds. Snethlagc daarover zeggen Toen spi. nog het Christelijk geloof ver dedigde, stelde hij ziel: op het standpunt: Als Christen wil ik de waarheid weten, ook al kost nuj dat het ioslaten van het beginsel, dat ik nu aanvaard. De iieer Van Duin hoven (sal): Ais u nog op dat standpunt staat, voorspel ik u een kort leven bij de communisten! Hel Plan van den Arbeid. Do heer Ivo d d e (comm.)Mevrouw Benthem heeft gesproken over het Plan van den Arbeid. Be uitvoering dairvari zou wellicht ook in het belaag \ai Schie dam zijn. Het is bekend, dat de communisten ern stige critick hebben op dat Plan van den Arbeid. Uit brochures is dat wel geble ken. Maar de communiston maken van critiok geen sport! Als door de soc.-dem. voorstellen worden gedaan, die verband houden met liet Plan van den Arbeid, zullen de communisten de voorstellen, in dien deze goed zijn, ondersteunen. In dien de voorstellen niet in het belang \an de arbeiders mochten zijn, zullen de leden wil je niet vertellen, wie hij was, want jc kent hem toch niet. Ik durfde er thuis niets van te zeggen, want ik wist wel, dat ik nog te jong was en dat die man heel wat ouder was dan ik, waardoor ik hem nog heviger l>e- minde. Ik weet niet, waarom. Zoo zijn we, als we kinderen zijn. Daar wij elkaar niel dikwijls konden ontmoeten, en dan nog met de grootste voorzorgen, schreef ik hem brieven hoopen brieven. Lieve kind, maanden en maanden lang schreef ik dien man eiken dag een brief, en soms twee. Als ik hem ontmoette, had ik gewoonlijk een brief voor hem Idaar dien ik hom gaf, behalve de brieven, die ik posfe. „En nu zal ik -mijn ziel eenigszins bloot leggen. Die brieven, lieve kind. Zie je, ik was erg jong en dat was mijn eerste liefdesgeschiedenis. En ik dacht, dat niemand anderl ter wereld werkelijk iets van liefde wijlt, en dat ik die al leen ontdekt had dis het ware. Dat'wil zeggen, ik was er enthousiast over, en liet mij gaan. Ik zwelgde er in. Dat wil zeg gen in mijn brieven. „Wel, zooals 'ikj. al zei, ik was erg jong Er zat bij mij, licolbmaal geen kwaad hij. Als wij elkaar ontmoetten, was ik fei telijk erg preutsch;" Ook in de brieven zat geen werkelijk' kwaad'. Het jvaren al leen maar de ontboezemingen van een dwaas, verliefd1 meisje, dat toen haar geestelijk evenwicht kwijt was door een gevoel, dat te gróót voor haar was om tc verwerken. D - „Ik had' op dieiMeeftijd nooit liefdes brieven moeten schrijven. Als wij een jaar of twee ouder zijn, zijn we een beetje van do communistische fractie ei'nstigo en zakelijke critiek uitoefenen. liet Plan van den Arbeid kan beschouwd' worden ais een ernstige poging een andere politiek te stellen tegenover de politiek van de regeering, die er een is van af braak en bezuiniging. Als men critiek op het Plan \an don Arbeid wil uitoefenen, dan moet men zelf ook oen. eigen plan hebben en van dat plan uit het Plau van den Arbeid bccrilise* ren. Luchtbescherming, Waar het oorlogsge'vaar zoo ernstig dreigt en ons land morgen in een oorlog gewik keld kan zijn, waarvoor do brandstof ligt opgehoopt, is de luchtbescherming een zeer ernstige zaak. Worden leeds maatregelen: genomen, om tot een luchtbeschermings dienst te komen? Spr. zal nu hij do algemcene beschouwingen niet verder op deze zaak ingaan; dat ka,n bij het be treffende hoofdstuk geschieden. De heer ir. Houtman (lib.)Ik zou dat nu maar doen. Dan kunnen do leden van B. en W. bij hun beantwoording daar eventueel op terugkomen De heer Kedde (comm.): De commu nisten zouden het toejuichen als maat regelen werden genome,: om de breeds massa zooveel mogelijk te beschermen te gen luchtaanvallen afdoende zal dat niet kunnen zijnl door den bouw van schuilplaatsen en toepassing van do uit vinding van dr. Wibaut met betrekking tot geprepareerde kleeding, die do dragers te gen de inwerking van bepaalde gassen beschermt. Als voorstellen worden ge daan, die ten doel hebben do groote volks massa zoo afdoende mogelijk te helpen, dan zullen de communisten die voorstel len stouneh. Als het alleen sou blgras hij het organiseeren van een oefening; hot dooven van allo lichten en»., das hebben do maatregelen weinig zin! Spr. heeft gehoord, dat door hen, dl» dat kunnen bekostigen, reeds maatregelen in lmn huizen zijn genomen; wie dat niet kunnen, moeten door de gemeente geholpen - worden. i - Do heer Van Duinhoven (s.d.): Dat is een nieuw geluid, mijnheer Collél Do politiek der communisten. De heer Kedde (comm.)Er is wel eens gezegd: Do communisten oefenen al tijd maar critiek, maar geven niet aain, hoe het dan wel moet. We onderschrijven dit on we bestrijden ook principieel do lands- politick, Op grondslag van deze politiek kan men alleen verder gaan mot afbraak, Men moet niet onlogisch zijn en verwach ten dat in dit systeem ook nog iets anders mogelijk zou zijn. Dit systeem is weten schappelijk door-dacht en men dient zich bewust te zijn: Handhaving van deze po litiek moet leiden tot steeds meer bezui nigingen. Er zijn nu eenmaal economische wotten, waaraan men niet ontkomt! Een geheel andere politiek is noodig; een politiek, die in Sovjet Rusland tot heel andere resultaten heeft geleid eta nog leidt. Van de leden deT communistische fractie mag men niet verwachten, dat zij do dek king zullen aanwijzen voor verschillende posten, De volle verantwoordelijkheid blijve voor hen, die de huidige politiek voorstaan. Wij kunnen met een volkomen vrij ge weten: Neenl zeggen, als dat moet. Maar wij hebben ook een: .ia, als men öns vraagt: Weet gij dan een beteren weg. We wijzen dan 'naar Rusland, waar de eco nomische grondslagen geheel andere zijn dan hier. De richting daar gevolgd is ook onze richting! I Als de communistische fractie in liet vervolg: Neen! zegt, zal het niet noodig zijn daaraan telkens uitvoerige besprekin gen te verbinden. Brj deze begrooting is de zaak nu uiteengezet en men zal later het standpunt van do communistische! fractie begrijpen. Sestfaengd Êlieiaws meer bedreven in het uitdrukken van onze gevoelens. Wij loeren ze beter be dwingen en ze niet allen prijs te geven. Maar ik was verkwistend'. Als ik aan enkele van die brieven terugdenk, word ik dol. „Nu komen we aan do ontknooping. Ik vond' uit, dat die man getrouwd was. Ai dien tijd, dat hijl mij liet hof maakte en mij lief tegen hem liet doen, was bij een getrouwd man. „Ik hield er mee op. Gelukkig had ik daar nog genoeg verstand voor. Mijn liefde voor hem verdween even vlug, als zo was opgekomen. Ik ontmoette of schreef hem nooit weer. Nu heb ik een andere man lief en hij wil zich met me verloven. Maar ik wil niet, voordat ik d'ie brieven terug heb." „Waarom vraag je er dien man niet om?" vroeg Tessa. „Ik vertelde er Jimmy alles van. Jim my is een goed'e ziel.Hij snauwde een poosje tegen me en zei allerlei vreeseüjko dingen, totdat ik in tranen zwom. Toen zoende hij mijl op mijn linkeroor en ging naar dien man toe." „En kreeg hij de brieven?" vroeg Tessa opgewonden. „Ja. Die man was geen ellendeling of zoo iets. Ilij was een aantrekkelijke kerel en op allo manieren goed1, behalve, dat hij getrouwd1 was. En ik geloof, dat hij verliefd!1 op mij was. Ilij gaf de brieven onmiddellijk. Dat was dien avond, toen Jiramy en ik in het Majestic Hotc" slie pen. Ik was op een danspartij, en Jimmy op een diner, daarom sliepen wij in do stad. i - „Nn, zooals je je zult herinneren, was De autobotsing bij Oudeschoot. Een vreemd verhaal. GislennoTgen hotste, zooals wij reeds meldden, bij Oudeschoot een auto tegen een andoro. De inzittenden van den aanrij- denden wagen lieten hun voertuig in den steek en reden met do vrachtauto, die zij hadden aangereden, terug naar Meppol. Op verzoek van de politie van Wolvega wer den zij daar ter plaatse aangehouden en aan een verhoer onderworpen. De politie van Wolvega had namelijk alle reden )o veronderstellen, dat do auto, die beschadigd en verlaten aan den weg bij Oudeschoot werd aangetroffen, gestolen was. Er zat een los nummerbord op, waar van sommige lettere nog nat waren, terwijl aan de achtor/ijdo van dit bord eeri ander nummer stond geschilderd dan aan do voorzijde. Te Mcppel werd hot drietal verhoord, liet bleken te zijn de 22-jarige J. ,T. D', de 2G-jarige J. d. J. en do 25-jarige II. II., allen uit Hilversum'. Zij waren vo'gens bun zeggen na do aanrijding naar Mcppel mce- goreden iöm familie van II. II. te kunnen opzoeken. Van het geheimzinnige nummer bord gaven zdj den volgenden uitleg: van een kennis to Hilversum hadden zij met diens toestemming de auto geleend. Ér ren editor geen papieren voorhanden. De j kennis had geziegd, dat zij daaivqor zelf maar moesten ziorgen. Dat laatste deden zij door van een anderen wagen de pa- pieren to stolen en het nummerbord van den geleenden wagen daarmede in over- eeustemming te brengen. j De politie te Meppel heeft omtrent deze lezing te Hilversum.' inlichtingen inge wonnen. dat de nacht, toen er een dief in Jim my's kamer kwam en jou vastbond', ter wijl hij Jimmy's koffertje plunderde." „Ja, ja, natuurlijk, herinner ik me dat." „Jimmy had1 mijn brieven in zijn kof fertje, en toen wij er naar zochten, na dat wij jou weg hadden gestuurd, waren' ze vei d wenen." Hoofdstuk XXXII. Luella's onbescheidenheid. Tessa zat iu Luella T irners auto, en reed i---/aam langs liet Embankment. Nu be reikten zij Westminster Bridge. Luolla be val den chauffeur om te koeren en naar West Ham te rijden. „People's Palace", zei ze door de spreek- huis. „Je woont bij People's Palaoc, niet-' waar, Tessa? Dat vertelde Jimmy mij. Ik zal je naar buis brengen." Tessa was stil na d'e geschiedenis, die. zij van Luella had gehoord. Zij was meer nieuwsgierig dan verontrust. De lieldes- brievon, die Luella, geheel onwetend, aan een getrouwd1 man had gesclueven, wftren dien nacht in liet Majestic Hotel uit Jim my's valies gestolen. Gestolen door den vreemden man, die de kamer was bin nengeslopen'en Tessa eerst voor een hotel- dief had aangezien, zooals hij zelf was. Als de brieven verdwenen waren, zooals Luella zei, moest die man ze meegeno men hebben. Tessa voelde, dat zij in zeker, opzicht hierbij betrokken was, omdat zij toevallig in Jimmy's kamer was geweest, toen de dief kwam. Maar met geen mo gelijkheid kon zijl do zaak zoo orn=Eg opnemen, als Luolla s.'heen to do-- /UW» fWoiill rrnmlgd).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6