Zaterdag £5 Januari 1936 DE OORLÓG IN OOST-AFRI KA. STADSNIEUWS WatMiJnhardfmaaktlsgoediS Postrekening No. 53IL 88ste Jaargang, BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68103, 68617 Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Kinderblad. lief. lijk van luitenant Scgboer te bevrijden, aangezien het toestel diep in den grond was gedrongen en de vlieger geheel onder bet puin. was bedolven. Be waarnemer, die achter in liet toestel zat, kon gemak kelijker worden bevrijd. Voor het onderzoek zijn onmiddellijk per automobiel uit Soesterberg vertrokken de commandant der L.V.A., kolonel Best, kapitein-adjudant Van Voortliuyzen, ma joor-vlieger Van Heyst en dr. Brouwer, chef van den vliegmediscben dienst. Beni ge Soesterbergscbe vliegers, die toevallig op bel vliegveld Waalhaven waren, bega ven zich per tiets naar de plaats van het ongeluk. Omtrent de oorzaak van liet on geluk slaat momenteel nog niets vast. Al leen kan worden gezegd', dat men bij het onderzoek een vleugelbreuk heelt geconsta teerd. Het vliegtuig was genummerd' 566. Bij het voorloopig onderzoek hebben ge tuigen verklaard, dat liet toestel rechtuit vloog en geen stunts maakte. Plotseling hoorden zij een knal en zagen iets naar beneden komen. Eerst dacht men, dat dit strooibiljetten waren, doch later bleken het stukken triplex te zijn. Na den knal ging liet toestel .nog even door, doch en kele seconden daarna brak de vleugel af en .stortte het toestel naar beneden. EERSTE BLAD BUITENLAND Dedjas Makonnen is met versterkingen van Ras Desta naar het Zuiden gezonden. Nieuws van het front. Bombardement van .Neglielli. Uit Mogndïseo: Gedurende do negen dagen, welke liet innemen van Neglielli voorafgingen, heeft de Ilaliannschc luchtmacht, in liet Zuiden lil. bombardemenlsvlucliton, waarvan 62 van 800 K.M., en 19 verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij eveneens bommen wer den geworpen en mitrailleurvuur werd ge opend. Een uur voor de inname van Neglielli werd de plaats door 26 toestellen gebom bardeerd, welke van 400 OI. afstand kwa men.' A -V' In: totaal werden 673 vlieguren "vol bracht, en 39.027 kilo bommengeworpen. Be vliegtuigen vergezelden stap voor stap do oprukkende, troepen en bra'ten overal "den tegenstand, waar deze werl ontmoet; óp bet. moment, dat de zege-' vierende troepen Neglielli binnenrukten, cirkelden de vliegtuigen boven de plaats. Ilaliaanschc overwinning in lief. Noorden. Het agentschap Stefan i. doolt mede, dat de Italianen ook in hot gebied van Te m- bien eon volledige overwinning hebben behaald. De verkenningsvluchten van de luchtmacht, met stoutmoedigheid uitge voerd, gaven maarschalk Badoglio vol doende gegevens omtrent do politic van den vijand om don 20slen de actie te beginnen, welke tot 23 dezer duurden en welke volledig - met succes werden be kroond, dank zij de uitstekende samen werking lussclien gemechaniseerde (roe pen en luchtmacht. •- Vliegers, die - na de overwinning, ver-, kcnningslocbtcii maakten, deelden mede, dat de Ahcssijnsclie troepen vluchten voor de achtervolgende l'a'ian-'n. Be ver liezen van de Abcssijnen zijn ai'izien'ijk, terwijl. de Italianen ook een groote hce- veclheid wapens en munitie buitira;':en. Atiessijnschc versterkingen naar het Zuidelijk front. Uil Addis Abeba. Het leger van Ras Desta heeft nieuwe stellingen bel rokken. Ter versterking van liet leger heeft, do hoogst© Ahcssijnsclie legerleiding Dedjas Maltonnenmet onge veer 75.000 man derwaarts gezonden. Dedjas Makomen gaal door voior een voortreffelijk iniülair, die ook met de Eu- fiOpêesclic ooriogslcoiiniek uitstekend ver trouwd, is .Hij heeft vroeger do militaire academie van Sint Petersburg bezipclit en later ecnigen tij! als Abcssij-nseh gezant in Parijs doorgebracht. In Abessijiisclie kringen ge'aoft men niet, dat generaal .Gmfruij wederom- oen poging zat .doen vanuit Gornhci en Wal Wait in do richting van Djid'iga of Ilarra'r op te rukken. Men verwacht veeleer, dat do I'ali- aansche legerleiding dit slechts bekend ge maakt heelt erin de Abessijnsche troepen te misleiden. Men verwacht, dat wanneer uc. Italianen wederont tot den aanval over gaan dit op liet front van Do!» zal ge schieden. H.TH.van der VLERK Union-werk. Bemiddelingsbureau en insluif- avonden. Do „Union" Ned. Veroen. ter behartiging van de Belangen der Jonge -Meisjes, af- deeling Schiedam, hoeft van den minister toestemming ontvangen om hier ter stede een bemiddelingsbureau te openen, dat zich ten doel stelt hulp te: verleunen aan hen, die vrouwelijk personeel zoeken en aan vrouwen en meisjes, die een betrekking trachten1' te iArer\venr^en-4bijv>-diensthcKfe!i, werksters, naaisters, enz.) In verscheidene steden van ons: la.inl heeft de Union al .een dergelijk bureau, tot groote voldoe ning van - werkgeefsters en'werkneemsters, waarvan de adressen allen worden gecon troleerd. In ons land1 is het de Union ge oorloofd een bemiddelingsbureau to hou- 'den, terwijl vele andere instellingen van d ergel ij ken aard van regeeringswege zijn verboden. Iéder, die hulp verlangt bij lieL zoeken naar werk of arbeidskrachten kan zich wenden tot de secretaresse van het bureau, die icderen Dinsdag- en Donderdagmiddag spreekuur houdt van 3 tot 5 uur in het gebouw Nieuwstraat 12, waar reeds be middeling werd verleend aan huurders en verhuurders van kamers en ra-ad gegeven werd aan allen, die in moeilijkheden ver- koeren. Ook organiseert do Union onder leiding van twee dames instuifavonden voor jonge meisjes en vrouwen, icderen Dón- derdagavond in gebouw Nieuwstraat 12, van half acht af. Passage theater. Baboona. Schots on scheef. Het echtpaar Johnson zal voor lien, die belangstelling hébben voor documentaire dieren- en expeditie-films, geen onbeken den zijn. Zij exp oreerden reeds vele jaren geleden in Afrika, zij brachten ook nog een bezoek aan Borneo, en .van deze verre reizen brachten zij trommels vol met filmnegatief mee, datzorgvuldig werd ontwikkeld en gemonteerd, x? Ilun laatste expedi ie was grootscher-op gezet dan de vorige.- Niet alleen, da.' je on dernemende echtelieden begrepen hadden, dat ook zij hun films niet meer zonder geluid konden aanbieden, nu de geluids film het terrein volkomen veroverd ho.ft, maar zij sloegen ook een anderen weg in, wat betreft de wijze van exploreer, n. Zij schaften zich twee vliegmachines aan, lieten die fantastisch beschilderen als hui den van wilde dieren en trokken daarmede de pqua oriale Afrikaansche wildernis in. Zij vlogen boven Kenya,,, hel Rudolfmeer, hot Victor,'ameer, het Tangan'ika.ne.r, -zij landden in de buurt van wilde slatinnen en sloegen hue; kamp op in het kreupel hout, waar groote kudde's zebra's, elanden en giraffen doortrokken. Zij filmden leeu wen éin een gevecht lussclien negers en een rhinoceros, bezochten de pygmo. ën en maalden een volksverhuizing mee in liet land van de bavianen, dat zij „Ba,bonna" noemden, waaraan ook de film baar naam dankt. .- - Wij mogen dit soort film heel graag. Er zit iets in, dat ons herinnert aan de fi'nr- pioniers van der ig jaar geloden, die ijverig aan liet z'wcngeitje van. de camera draai den om „het leven" op te nemen. D;o lieden waren ook ecnigsz'ns bezeten- van de lust om hun omgeving, de inch- schen, de bewegingen, alles en nog wat in die- wonderlijke doos te draaien. Het ging niet om de film, maar om wat men filmde. Zoo is het met alle films, die in vreemde gewesten zijn opgenomen, Eu do natuurlijke nieuwsgierigheid1 en ieder aan geboren kist tot avontuur drijven den mensch.'naar zulke films toe. In het gemak kelijke bioscoopstoeltje geniet men dan van vreemde tafercelen, woeste avonturen en gevaarlijke'situaties in dé tropen, of in: sneeuw en ijs. Als jongen leefden wij van ganscher harte mee met de lo'gevallën van Shack- lclon en Scott en voelden do neiging to-t reizen in ons binnenste opwellen bij een film uit bét Amazone-gebied. Allengs zijn deze films verbeterd en de Johnsons hebben er bet geluid aan toe gevoegd. Het zal nog wel niet de laatste slap op dit gebied zijn. Wat deze soort films betreft, zal men steeds wat anders moeten vinden, want wij,gc'oovcn niet, dat liet publick daar op uitgekeken komt. Na, „Baboona" komt do hoofdfilm. „Schots en scheef", met liét tweetal on verbeterlijke Amerikaansclic „gekken" Lau rel en Ilardy, een stel, dat nooit verveelt. Wij voelen ons heelainaal niet verplicht to vertellen wat zij nu weer uithalen, want dat is werkelijk om liet oven. Het is toch dwaas en nien moét' er toch; 0:11 lacher;. Er gaal in deze film weer erg veel scheef:; en '..niet alleen schots, maar; ook - Schólsch. Laurel is. dezen keer AlacLaiirel én Hardy -zal met" hem in tie Hooglanden eens een flink erfenisje halen. Het gaat natuurlijk niet door, jnaar even zo.of yroolijk trekken zij verder naar Bïitsch Indic. Enfin, bot komt in orde, na écnigI geharrewar. Men kan dat zelf constalceren. J. In hel journaal zijn enkele opnamen uit het léven van wijlen' "kóhing tleorgo verwerkt...'.Het' .'prógramnia. b'evat-'vóórts .c-éii aardig teekcnfilmpje. Gemengd Nieuws Het colportage-verbod te Amsterdam. Eenige overtreders bekeurd. Be Amsterdamsche politie over het IJ heeft gisteravond krachtigo man tregelen ge nomen tegen het verspreiden van kranten, in verhand mot het kortgeleden, uitgevaar digde verbod, waardoor het verspreiden Zuiveraar van Gebouwen en Scheper. Stadhouderslaan 37 Schiedam Teletoon 69655 Opgebaard in Weslminsfer llsll te Londen ligt het' stoffelijk overschot van: wijlcn Z.M. koning George V van Engeland. Roer loos staan deurwachters bij de. katafalk. üttt courant verschijnt dagelijks, met uit sondering vrni Zon- en FecBtilnjjeu. 1'rijcï per kwintnal f8.iranco por post f2.no. -• l'rija per .weeks 15 ets.,,—, Af7,0 ri der) ijlt» nummer» 4 ets, AboAn'émVntes wordou 'degelijks niwigenoiiieu. Advertentiön voor liet ccrslvolgriid nm- rocr woelen vóór 'elI' uur aan ll'Ct Bureau bezorgd zijn, 'a Zittcrdngs voor t» uur. Ken .bepaalde plaats van advertanliën wordt niet gewaarborgd. Prijs dor AdvertentlBni van 1—6 regel» f lAflj ledera regel meer f0.30; tn hol Zaterdagnumm» 15 regels LBO, iedere regel moei 1035. Reclame» fo.75 per regel, Incassukoatonhctsg poslkwltnntles 15 cis. tarieven van advertouiiên by abonnement <1 aan het Bureau verkrijgbaar. Dageiijke worden tegen vooruitbetaling til-ln» Advertentiön opgenomen 5 f itfiO Vin 15 woor- don, f 0.75- vm. 25 woorden Elk woord meol 5 cent, tot een maximum van 50-woorden, 't Woensdags: Kleine Advertentlëntot25woor- den f 0.25, tnits vóór Dinsdagavond Buur aan bet Bureau bezorgd. '8 Zaterdags: Kleine Advertentiên I li*), indien tiet vóór Vrijdagavond 6 uur beiorgd. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER /g* Rotterdamschedijk 208 Telefoon 67593

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1