Verslag van den Gemeenteraad Die Houten Klaas Radioprogramma's Yt>ï« ulrring van Dinsdag 10 Doe. 1935, 's namiddags 2 uur. Een Zusterhuis. ii. V oor? i11 er- do burgemeester, dehc-er mr dr. F. L. J. vaar Haaren. De ziekenhuisruimie. Do Voorzitter wil ook omdat ïiij coi/itter is van do Ziekenhuis-Com missie gaarne den hoor Scheurkogel beantwoorden. Do vraag, waar het hier oror gaat, is niet: is hot bouwen van oen zusterhuis gewenscht of noodig? Sprekor meent be luisterd to hebben, dat allen overtuigd zijn van de ncnxlzakelijkheid oen zuster huis te bouwen. Jaren tang is mot klem van rotienon betoogd, dat er een zuster huis moest komen. 1*0 vraag, waar het om gaat, is, of hot plan van Gemeentewerken, dan wel een ander plan, zooais de heer Scheurkogel er een heeft uitgewerkt, aanvaard moet worden. Als spreker iets voor het plan van de ingenieurs van Gemeentewerken zal zog gen, dient men daarin niet te zien een mindere waarcleering voor het werk, dat de heer Scheurkogel op dit gebied' heeft verricht. Toen het ziekenhuis werd gebouwd1, heeft men zich beperkt tot het stichten van het hoofdgebouw en één vleugel. Bij de uit- beiding der stad kwam in het gemeente ziekenhuis niimte te kort. Als de rogee- ring niet het standpunt had' ingenomen, dat geen uitbreiding van ziekenhuisraimto kon worden toegelaten, als in d'e nabij heid i.e. te Rotterdam nog zieken huisruimie beschikbaar was, zou een an der plan zijn ingediend en zou bij het be staande ziekenhuis een vleugel zijn ge bouwd. Als er een einde komt aan dezen toestand, die alles neerslaat en als Schie dam zich nog verder ailbredit men spreekt van een uitbreiding in Nieuwland-, waar 28 a 30.000 inwoners een onderlak zullen vinden zal er ongetwijfeld! ook meer ziekenhuisruimie moeten komen. We mogen onze wenschen niet beperken tot wat h-oden noodig is. Het gereserveerde terrein. Het terrein onmiddellijk achter en naast het ziekenhuis is altijd gereserveerd ge weest voor uitbreiding; het terrein naast het ziekenhuis meer in liet bizonder voor uitbreiding van het ziekenhuis zelf en het terrein achter het bestaande gebouw voor de stichting van een zusterhuis. De vraag is nu: Zal het stuk grond, steeds bestemd om daarop een zusterhuis te doen verrijzen, worden gebruik voor uitvoering van het plan van Gemeente werken of zal de raad' zeggen: We zul len ons oorspronkelijk voornemen niet uit voeren; wo bestemmen voor den bouw van een zusterhuis slechts een stuk van dat terrein, waardoor bereikt wordt, dat de exploitatiekosten van zusterhuis en ziekenhuis worden gedrukt en een voor deel ontstaat voor de kas der gemeente? Het is het plan van Gemeentewerken, dat er van uitgaat, dat in de toekomst het gereserveerde terrein in zijn geheel notxlig zal zijn voor het zusterhuis, ter wijl het andere plan, dat door den heer Scheurkogel is ontworpen, uitsluit wat in de toekomst nog eens noodig zou kunnen zijn, want dat deel van het terrein, het welk niet dadelijk voor den bouw van een zusterhuis noodig is, wil de -ontwer per van dit plan voor particulieren wo ningbouw afstaan. Be heer Scheurkogel begint met voor op te stellen: In het plan van Gemeente werken vind1 ik niets, -dat ik moet afwij zen. Ik sta op het standpunt, dat mijn plan zere goed' is, maar in het plan van Gemeentewerken is niets ondeugdelijks. Tenminste nu niet! Later, aldus: de rede- neering van den heer Scheurkogel komen Naar het Engelsch van CHARLOTTE AI. Y0NUE, door J. I. en E. A. H. 5j „Kijk eens hier, mrs. Arorlon," klonk het weer bezadigd, „als ik zoo vrij mag zijn u een raad te geven, dan zou ik maar heel voorzichtig wezen om zijn lord schap niet te bel&edigcn, of iets to zeggen, dat hem op mingunstige wij/e kon over gebracht woiden „la, natuurlijk, ieder heeft wel zijn vijanden," antwoordde mr». Alorlon mot een ongeduldige hoofdbeweging Na deze teleeurstelling ondervond mr. i Rollsione minder belangstelling, toen hij voortging den heelen stamboom van de Northmoors toe te lichten, van den groo-i ten rechtskundige, mr Michael .Morton af,! die in den adeisland' was verheven, lot er geen afstammelingen in de rechte lijn. meer waren en het. dus een zijtak werd, waartoe dan ook behoorden de vader van Francis en Charles Morton. „Voorwaar, miss Marshall mocht dan wel bizonder helderziende zijn geweest, als zij haar verloving was aangegaan met het oog op de opvolging, want nu ruim twintig jaar geleden had, de laatste lord Korlbmoor nog twee zoons en eert broer in leven. Er was ook oen dochter, the Honourable Bertha* Augusta." "„Is die getrouwd?" vroeg mrs. Alorton, „Het is hier niet aangetec-kend' en als die bezwaren wèl. Als liet zusterhuis go- geheel voltooid zal zijn en geen 43, G7 of 90, maar 130 zusters zal moeten herborgen, komen do bezwaren voor den dag in den vorm van minder licht en lucht en grooto afstanden tusschcn de vertrekken der zusters en liet ziekenhuis. De afstand tusschen ziekenhuis en zusterhuis. Do heer Scheurkogel merkt als een voor deel voor zijn plan aan, dat do afstand tusschen zusterhuis en ziekenhuis zoo klein is, waarmee volgons do moaning van den ontwerper oen groot belang zou zijn gediend. Maar hier golden niet do factoren, die b.v. bij oen gasfabriek of abattoir oen rol spelen; bij dio bedrijven is het een groot voordeel, als do onder deden dicht bij elkaar liggen. .Maar bij een zickenhuiscomplex is hot in compact verband liggen van do gebouwen juist oen nadeel. Dat wordt zelfs zoo sterk gevoeld, dat de rijks-bouwmeester ir. Hoekstra ons hoeft gezegd: .Als gij nog meer grond' tor beschikking had, zou het wenschelijk zijn het zusterhuis nog venter van het zieken huis to bouwen. Wat do heer Scheurkogel als een voordeel beschouwt, wordt door een deskundige dus als een nadeel man- gemerkt. De kelder. Een tweede bezwaar, dat de heer Scheur kogel tegen het plan van G om-een t e werken opperde, betrof de ligging van den kelder voor de centrale verwarming, wat in de toekomst aanstelling vain meer personeel zou meebrengen. Spr. wil den raad niet vermoeien met de vraag of de kelder zich onder het zus terhuis of onder de keuken moet bevinden. De kwestie is besproken met den deskun- digo en deze meent, dat, wat ten nadeel© van het plan van Gemeente werken weid aangevoerd, geen nadeel is; dat althans niet behoeft te zijn. De voorgestelde op lossing zal geen uitbreiding van hot be dienend personeel van de centrale verwar ming tengevolge behoeven to hebben. De beide punten door den heer Scheur kogel belicht betreffende hot verkoaten van den afstand tusschen de gebouwen onder ling en een centralen kelder en daaruit voortvloeiend, dat met min Ier personeel volstaan zou kunnen worden, behoeven dus geen bizonder gewicht in de schaal te leggen Zuinigheid cn wijsheid. Het derde voordeel, «lat volgens den heer Scheurkogel zijn plan zou brengen, is het vrijkomen van grond. De bouwlnst is heel klein en Grondbedrijf heef: bijna geen aan vragen meer. Laat ons aannemen, dat in de toekomst misschien de grond verkocht zal kunnen worden en zeg, dat do opbrengst rond f40 000 zal zijn Dan is de vraag of men daarmee mei liet hcelc complex hope loos verknoeid zal hebben. liet verschil zou inderdaad f40.000 kun nen zijn en de rente van dat bedrag zo-u da gemeente goed kunnen gebruiken, maar het is zeer de vraag, of dan niet de zui nigheid de wijsheid zou bedriegen. Alles, wat in het plan Scheurkogel als een voordeel wordt aangediend, is door den deskundige bekeken. Dozjo aeglIk kan de financieel© mogelijkheden niet be- oio-rdeeleii. Zijn er geen financiën, dan moet alles wijken. Alaar als men het oordeel vraagt van deskundigen op het gebied van ziekenhuisfcouw, dan zullen die zeggen, na kennis genomen te hebben van de situatie en van de plannen: Het beschikbare ter rein is eerder te klein dan te groot. Geef geen M2. af. Als met zekerheid gezegd kon worden: We hebben later dat heele terrein niet noo dig, zou de zaak anders staan Alaar als men dat standpunt niet inneemt, Kijft over de handhaving van een vroeger genomen besluit om dit terrein apart te houden en niets voor bebouwing aan particulieren af te staan. Of nu het ziekenhuis of het zusterhuis geheel belast zal zijn is praetisch het zelfde. Ruimte voor 43, 60 of 67 zusters. De heer Scheurkogel zegt: Mijn plan geeft ook nog dit voordeel, dat het plaats biedt het in de bladen had gestaan, zon ik het er wel bijgezet hebben" „Hoe oud' is zij?" „Do samensteller van dit hoek zou nooit zoo ontactvol zijn geweest om den leeftijd van een dame te vermelden," klonk het weer heel zwaarwichtig, „maar daar the Honourable Arthur was geboren in 1818 en the Honourable Mich ale in 1850, mo- gen wij aannemen, dat haar ladyschap niet meer in haar eerste jeugd' is „En niet getrouwd?... Dus zoo onge veer van den leeftijd van Fr... lord North- moor? Dan zal ze er wel op uit zijn hem in ie palmen," zuchtte mrs. Alorton, „en daardoor zal hij zijn naaste bloed verwanten laten varen," „Op die manier zou Mary Atarshall nog te verkiezen zijn," meendo Id i „Ze zou nooit onvriendelijk wezen," zei Consiaucc zacht. „Dat kan men onmogelijk van te voren zeggen," meendo mr. Roïlstone, met ge rechtvaardigd gezag. „Ik heb altijd waar genomen, dat de hooggeboren aristocratie veel vriendelijker en minzamer is dan degenen, die van lager afkomst zijn." „0, ik hoop maar op miss Alarshall," Duisterde Constance tot Rose. „Zoo'n nare, oude kat van een onder wijzeres," riep Ida cn ze giebelden- on der elkaar en hielden haast niet op om de aankondiging van mr. Roïlstone te hoo ren, dat hij had aangeteekend, in 1879 het huwelijk van the Honourable Arthur Michael met lady Adela Emily, do eenige dochter van den graaf van Arlington, en vujor een grooter aantal zuMer.% zootlal bij uitbreidiiig van het ziekenhuis niet da delijk bijgebouwd behoeft te worden aan het zusterhuis, wat bij het plan van Ge meentewerken wel het geval zlou zijn. Dat is editor een abuis. Do 43 zusters, waarvoor in het plan van Gemeentewerken plaats is, behoeven mor gen nog niet allen hot nieuwe zusterhuis ie betrekken. In 1918 is hel ziiekenhuis gebouwd voor do behoeften van 1918 met natuurlijk ©en i- ge speling. Als morgen hot zusterhuis zou worden geopend, aou hot ook aanstonds nog niet vol zijn van den kohier tot de nok. Do heer Scheurkogel Voert aan, dat vol gens zijn ontwerp er plaats zal zijn voor 60 zusters en in het plan van Gomoentc- werken slechls voö-r 43 zusters. In liet oorspronkelijk plan van Gemeentewetten w as ook gerekend op 67 zusters. De re geering heeft echter geziegdWe geven u dio ruimte niet. Een huis voor 67 zus ters zou f185.000 moeten kosten. Aliai daarvoor gaf de regooring geen geld. Wel gaf zij te verstaan, dat als het zusterhuis ieraggebracht zou werden lot een gebouw- dat plaats biedt aan 43 personen en f145.000 zou kosten, op de medewerking en steun van Den Haag gerekend kom worden. Eat plan is bespraken en in elkaar gezet, in -overleg ook met den directeur van het Gemeente-Ziekenhuis en den hoofdinspec teur van de volksgezondheid. De laatste heeft aan dit plan 2-ijn goedkeuring gege ven en toegezegd de uitvoering to zullen bevorderen. Ook de deskundice op liet gebied van ziekenhüsbonw. de heer ir. Hoekstra, heeft zijn voile goedkeuring gehecht aafti het plan als zoodanig. In details is het ééne noch het andere plan daar liern bestudeerd, zoo lat do heer Hoekstra daaromtrent niet heeft gezegd: Dit of dat is niet goed. De areliitechuir van het Ziekenhuis wordt in liet plan van gemeentewerken voort gezet. De voorkeur aan het plan van G. W. Resumeerend komt spr. tot de vKgendo conclusies: liet plan van Gemeentewerken is opgezet door deskundigen; waarmee spr. met wit tomen aan de deskundigheid' van den heer Scheurkogel klaar het plan van Gemeentewerken is "zeker met minder deskundig dan dat van den heer Scheur kogel. Deze kan het plan van Gemeentewerken coir niet afkeuren, al voelt hij het meest voor zijn eigen plan, dat volgens hom eer.ige voorde-eten zou bieden hoven het project van Gemeentewerken. Alaar die vcordeelen zijn evengoed bij' het andere plan te bereiken. Alen zal veeris er toch ook rekening mee moeten houden, dat deze tijd van depressie een einde zal nemen en Schie dam zich nog aanzienlijk /al uübreïden, ziaolat het zusterhuis later nog wel cms op voiie capaciteit ziol moeien werken. Wie die opvatting is toegedaan, moet rijn voorkeur geren aan het plan van Ge meentewerken De lieer Scheurkogel sprak van een do-o de straat, die znra. ontstaan, nraar men kan blijkens do overgelegde sclio'sleekening, daar niet van spreken. 'üf liet zusterhuis betrekkelijk dicht bij do straat of bij de bestaande huizen ratel verrijzen, is m"n of meer een kwestie van gevoel. Op al deze punten is het vrille Licht ge worpen en de Ziekenhuis-Goimmissie en de boawcleskumligen meenden, dat aan het plan van Gemeentewerken de voorkeur moest w orden gegeven, omdat hot uitein delijk greote voordeden Kalt. He kosten. Dit plan kost f145 000, waarvoor plaats verkregen wordt voor de huisvesting van 43 zusters. De heer ir Houtman: (l.b) Bij dat bedrag van f145.000 zijn do kosten voor do oprichters enzinbegrepen. De Vo oor zit ter: De lieer Scheurko gel zegt, dat zijn plan in verhouding nog iets goetlkooper is. Alaar een plan van Ge meentewerken voor een zusterhuis inet 67 plaatsc-n. zon bij uitvoering f185.000 kos ten. .Alen z.oiu nwrten afwachten, welk plan alsnog goedkooper zou zijn, dat van den den heer Scheurkogel of dat van Gemeen tewerken. Van regeeringszijde is het plan, thans aan den raad aangebieden, bekeken en j goedgekeuul. Er is liool wat te «loon go woest, voor het zoover was. De regooring heeft gezegd: Nu we to-t overeenstemming z'jjn gekomen, begin nu zoo spoedig mo gelijk niet do uitvoering in verband ook met do werkverruiming. Als de beslissing over deze zaak nog weer maanden werd uitgesteld, zouden wo handelen in strijd met bet verlangen van Don Hang. Alen hoeft in Den Haag reeds gevraagd: Wan-' neer ontvangen wo de teekeningon en wan neer begint gij met de uitvoering van het plan? Zouden we, door een beslissing uit fo stollen, geen groole schade toebrengen aan het werk? Als do raad inging op liet denkbeeld van den heer Scheurkogel, zou dat rruomon- teel wel oen bezuiniging betcekenen, maar ten slotte zxni wellicht blijken, diL hot een dure beslissing zou zijn geweest. Ieder roemt de «aantrekkelijkheid van hol sladsgcdeelle, waarin het zusterhuis zal verrijzen. Laat men bedenken, dat men dotor een zeker gewin van een paar duizend guldon na te jagen, een stempel op dio v 'J.k zou drukken, dat niet meer daar af genomen kan worden dan ten koste van duizenden en duizenden guldens, waarop ook do heer ir. Iloekslra reeds wees. In comité-generaal Is een en ander reeds uitvoerig besproken. Do heer Scheurkogel (o.h.) vraagt stemming over het voorstel van B. cn W. liet voorstel wordt aangenomen met 25 tegen 4 stemmen. -p Vóór stemden de lieeren Van Pelt, Berg man, Co'te, Kodde, Hoogendam, bun se, Wie ken kn mp, A. Hoek, mr. No'et, Smit, Sabel, mr. Kavelaars, Van Lith, Van Dorp, mevr. BenlTiemde Wilde, do hoeren Van Iersel, Van Duinhoven, J. N. Hoek, ir. Houtman, mr. Van Velzen, Dinkelaar, Klaassen, De Bruin en Planque. Tegen slemden de hoeren Scheurkogel, Slavenburg, BijLoo en Th. J. L. van den Berg. Do heer Th. J. L. v. d. Berg (o.h(als de uitslag bekend is): Symen, betaal De Voorzitter schorst de vergade ring tot 's avonds 8 uur. Rechtszaken den dood van genoemden Honourable Ar thur, tengevolge van ecu onglek met een rijtuig, vier jaar later. Toen sloof Herbert binnen, om zich heen verspreidend een geur van thee en teer, zoodat hij ontvangen werd met het drin gend verzoek om zijn haar te borstelen en zijn handen te wasschen, al beweerde Jrij dan ook, dat hij beide bewerkingen had verricht, ten bewijze waarvan hij zijn gebruinde handen uitspreidde, die dan ook schoon genoemd konden worden, op een paar ingegioczelde slrepon teer na. Air. Roïlstone trachtte zijn moeder al te troosten mot de beweting, dat het aristocratisch was om de touwen te kun nen liantecren en Herbert, die tusschen de jongste meisjes inzat en zich <b sau cijsjes vooral goed' liet smaken, zei, dat hij van plan was zich een jacht aan le schaf fen en dat hij Rose mee op een proef tocht zou nerncn. Neen, niet Ida, die zou zicli natuurlijk allerdwaast, aanstellen; bo vendien had ze zulke wijd van het hoofd1 slaande ooren, dat je er wel aan trek ken moest, wat van zijn zusters zijde een verontwaardigden uitval lokte, terwijl mr. Roïlstone opmerkte, dat het jong- menscli heel wat te loeren had', wilde hij met aristocratische manieren te voorschijn komen, waarop Herbert binnensmonds pre velde, dat „aristocratische manieren hem gestolen kon worden"; dat hij er zich in ieder geval niet mee kwellen zou, eer hij een lord was. Toen zei 'hij hardop, om de mogelijke grofheid weer cenigozins goed te maken, dat hij zijn nieuw jacht) „Rose" De aanvaring tusschen „Batavier II" en „Grietje" Onderzoek door den raad voor de scheepvaart. In den vroegen ochtend van 5 Februari 3.1. heeft op de Noordzee nabij Schouwcn- bank, een aanvaring plaats gehad' tusschen het 1573 bruto register ton metende pas sagiersschap „Batavier II", van 'Vm. Mul ler en Co. te Rotterdam, en het 410 bruto reg. ton nietende motorschip „Grietje", uit Groningen Ter zitting van den raad voor de scheep vaart, die gistermiddag naar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek heeft in gesteld, deelde ac eerste stuurman mede, dat hij op het oogenbhk van do aanva ring de wacht had en zich met den roer ganger op de brug bevond. De „Batavier was op weg van Londen naar Rotter dam; het weer en het zicht waren goed. Er waren 19 passagiers aan bo-ord. Te ongeveer 4.13 uur zag getuige recht vooruit, iets aan stuurboord,het achter licht van een meegaand' schip Alen liep het vaartuig op. Te ongeveer vijf uur was het op ongeveer een mijl afstand. Getuige, die aan stuurboord stond1 uit te kijken naar Schouwenbank, doch het licht van Schouwen zag, is, na het aantal schit teringen geteld' te hebben, terug gegaan naar het kompas. Op hetzelfde oogenblik zag hij het meegaande schip, dat later het kleine motorschip „Grietje" bleek ^te zijn, recht op de „Batavier" toekomen. Ge tuige liet hard' bakboordroer geven, des ondanks was de aanvaring niet te ver mijden. De boegspriet van de „Grietje" trof de „Batavier" aan bakboordzij onder d'e brug en drong in den salon, waar zich geluk kig niemand' bevond. Vlak daarop waren beide schepen los van elkaar, De vaart van de Batavier heeft naar schatting 1372) mijl bedragen, die van de Grietje 10 naijl. Getuige heeft van d'e zijde van d'e „Grietje" den indruk gekregen, d'at toegegeven werd, dat "dit schip uit het roer is geloopen,_ De afstand tusschen beide schepen is, naar zijn meening, groot genoeg geweest om de „Grietje" to kunnen voorbij varen, hetgeen door enkele leden van den raad en den inspecteur-generaal voor do scheep, vaart werd betwist. Do schipper van d'o „Gr iel je" verklaar de hierna, dat hij zijn schip to 110 mil de „Noord Hinder" op korten afstand was gepasseerd. To 4 uur kwam oen oploo- pend stoomschip in zicht, dat, toen het dwars was, den indruk maakte of hot op de „Grietje" toekwam. Getuige liet bak boord roer geven, do „Grietje" ging echter stuurboord' uit. Een verklaring voor dit reit hcefl getuig niet, volgens hom is do „Grietje niet uit het roer goJoojien, hoewel het journaal hiervan melding maakt Dadelijk na het commando „hordt bakbooril- rocr", had de aanvaring plaats. Nadat nog de roerganger, dte stuurman en een matroos waren gehoord' de laatste twee, die in hun kooi lagen toen dc aanvaring plaats vond, doch dadelijk naar dek waren gekomen, gaven op alle ragen, dio hun gesteld werden, een ont wijkend' antwoord - was het woord! aan den inspecteur generaal, den gewezen vice- admiraal 0. Fock. Spi. zeide, dat uit de afgelegde verklaringen geen definitief oor deel omtrent de oorzaak van de aanvaring gevormd kan worden, Mogelijk is, d'at de „Batavier" zóó ..Mich tb ij is geweest, dat het schip do „Grietje" heeft „aangezogen"; aan den anderen kant is het niet uitge sloten, ijgt het roer op do „Grietje" ver keerd is gedraaid', of onklaar is geraakt. Uit het gebeurde valt echter de" loering te trekken, d'at een oploopend schip het andere, teneinde veilig voorbij te kun nen varen, zooveel mogelijk uit dón weg dient te gaan. Uitspraak volgt later. VRIJDAG, 21 Februari 1936. Hilversum I, 1875 M. f 8 VARA. 10 VPRO. 11 VARA I 12 AVRO. 4 VARA 8 VPRO. 11—12 VARA. 8 Gramofoon, 10 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon. 10.30 Causerie. 11 -en 12 Grainoloon. 1 Orkest. (Om 140 Piano). 2.50 Causerie. 3.10 Avro-Dxibels. 4.05 Gramofoon. 5 Kinderurn". 5 30 Concert. 6.15 Gramofoon. 6,30 Concert. 7 Lezing. 7.20 Gramofoon. 7.50 Berichten. 8.05 Lezing. 8.30 Hartvelt,-kwartet. 9 Lezing. 9.30 Concert 10.15 Lezing, 10.45 Be richten. 11 Jazzmuziek. 11.15 Reportage. 11.4512 Gramofoon. Hilversum II, 301 AL Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 89.15 en 10 Gramofoon. 1130—12 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Orkest en Gramofoon. 2 Gramofoon. 2.45 Orgel en zang. 4.15 Gramofoon en or kest. 5.30 Dansmuziek. 6 Lezing. 6.20 Orkest. 7 Lezingen. 7.35 Gramofoon. 7.45 P.T.T.-kwartiertje. 8 Berichten 8.20 orkest. (Om 9 Lezing). 10.10 Gramofoon. 10.30 Berichten. 10.35 Concert. 11.15 12 Gramofoon. Droitwich, 1500 AL 11.20—11.50 Orgel. 12 0 Concert, 12 50 Dansmuziek. 1.352.20 Piano. 4.20 Or kest. 5.35 Dansmuziek. 6 50 Zang. 8 20 Revue-progr. 9.20 Trio. 10 40 Orkest, koor en solisten. 11.3512.20 Dansmu ziek. Radio Paris, 1648 M. 7.2C en 8.35 Gramofoon. 11.35 Dito. 12.35 Concert. 2.50 Gramofoon. 3.05 Zang. 4.20 Kwartet. 5.50 Concert. 905 Govar. concert. 11.05105 Conc-ert, Keulen, 456 AL 5.50 en 11.20 Concert. 1.35 Concert. 3.20 Vroolijk programma. 5,20 Concert 10.20—11.20 Concert. Brussel, 322 en 484 AL 322 AL: 12.20 Gramofoon. 12.50 Zigeu- nermuziek. 1.502.20 Gramofoon: 6.20 Orkest. 6.35 Piano. 7 05 Zigeunernm- ziek. 8.20 Orkest. 10.3011.20 Gramo foon. 484 AL: 12.20 Gramofoon. 12.50 Or kest. 1.502,20 Gramofoon. 5.20 Kwar tet 6.20 Gramofoon. 6 50 Piano. 7 35 Zang. 8.20 Symphonieconcert. 10.30 11.20 Gramofoon. zou noemen. - „Ja, maar ik ga niet mee, eer je wat betere manieren hebt," kwam Roso nu -ook uit den hoek, waarop er een algemeen gelach onder do jongelui volgde. Hoofdstuk III. Dat strekt hein tot ccr! „Ik heb nieuws voor jullie," zei sir Ed ward1 Kenton, toen hij, na een ochtend van overleg met zijn zaakwaarnemer, met zijn -gezin aan de lunchtafel plaats nam. Air. Burfoid vertelt me daar, dat d'e titel van Northmoor is vervallen aan -zijn eer sten klerk, Alorton." „Die houten Klaas?" riep George, de zoon en erfgenaam. „Alaar hij is ook nog wel iets anders dan een houten Klaas, mr. Kenton, zei de deftige, kaalhoofdige zaakwaarnemer. „Ilij is zeer deugdzaam cn ijverig Fredcriea Kenton on haar broer keken elkaar eens aan cn meenden misschien, dat juist deze karaktertrekken hem tot een houten Klaas maakten. „Arme man," zei hun moeder. „Be schouwt hij het niet als een ongeluk?" „Ik geloof, dat hij niet alleen metho disch werkt, maar ook een heel helder inzicht heeft," zei sir Edward. „Hebt u mij niet verteld', dat hij door zijn ijver cn nauwgezetheid1 de clausule heeft ontdekt, waardoor wij succes behaalden bij het Stockpen-proccs „Ja sir Edward, door zijn onvermoeiden ijver, om ieder document na to lezen, dat betrekking had' op de zaak. Tot mijn schande, mag ik wel zeggen, moet ik hiervoor uitkomen, want het was in een brief, dien ik gelezen en terzijde geschoven had, omdat ik er die passage niet eens in opgemerkt had'." „Dan heb ik d'us grooto verplichtingen aan hem?" „lk zou u ook nog kunnen vertellen, wat ik eerst jaren later to weten hen ge komen en niet door hem zelve.van de pogingen, die er in hot werk gesteld werden om zijn eerlijkheid te beproeven en particuliere t inlichtingen van hem te krijgen, hetgeen' liij echter pertinent ge weigerd heeft." „Er zit meer bij dien man, daii men bij hem zoeken zou," bracht nu weer lady Kenton in het midden, „als hij maar niet bedorven is." „Ik vrees, dat hij' op zware lasten zit," zei mr. Burfordl „De weduwe en de kin deren van zijn broer zijn bijna geheel afhankelijk van hem; in meerdere mate dan hij dit volgens mijn meenmg had moeien laten gaan." „Juist iets, dat ik van zoon su .er- wacht zou hebben," riep George Kenton. Dezen goeden kant heeft bet tenminste weergehad', dak het hem teruggehouden heeft van een huwelijk.' M ,Dns die noodlottige stap is afgewend, zei haar ladyschap glimlachend. u,(/ 1 Wordt i

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6