UIT DE TWEEDE KAMER. Die Houten Klaas Rotterdam's financiën. De staat als kassier. Rotterdam bezuinigt niet voldoende. Thans in onderzoek. Het Defensie fonds aangenomen. Suriname, het zorgenkind, indië, arm en berooid. De grens uer bezuiniging overschreden. Allerlei critiek. Weer directe steun van Nederland gewenscht. Radioprogramma's Wo behoeven aan de naaste buren van Rotterdam wd niette vertellen, hoe slecht die gemeente op dit oogenblik m haar fi nancien zil Ook de oor/aken daarvan zijn algemeen bvfcend Vader Staat heeft het zwaar-getroffen kind ai vaak gehol pen, maar daartegenover ook steeds 'weer aangedrongen op ijverig bezuinigen. Toen het Engdsche pend plotseling viel, konden de meeste gemeenten in ons land op de vrije geldmarkt geen kasgeld meer krij gen en Vader Staat stond dadelijk op de bres om als kassier op to treden Sedert dat moment is in totaal aan gemeente besturen een bedrag van 84 milüoen gal den voorgeschoten, dat op een dikke twin tig mïllioen nu is terugbetaald Rotterdam echter trachtte het onderste uit de kan to hijgen, totdat nu kortgeleden het lid op haar neus viel Succcessievelijk was de schuld bij het rijk tot 45 miUioen op- geloopen en de minister bedankte verder voor de eer kassier te zijn, als Rotter dam niet in ieder geval zorgde, dat de begtooting voor 1936 sloot Zie daar in weinig woorden de situatie Men kan daar tegen mopperen, maar men moet toegeven, dat de kassier niet anders kon doen In 1935 kreeg Rotterdam 35 pet van alle kasgelden, die aan alle gemeenten in ons land werden verstrekt, hoewel het maar 18 pet van de gebeele bevolking telt Dat kan niet langer, wil men ook niet onbillijk worden tegenover an dere gemeenten Nu komt er bij, dat het dagelijkse!) bestuur dier gemeente niet dien ijver aan den dag legt om do financiën te saneeren, als de minister graag zou willen zien Ware dat wel het geval, men had de hand stellig over het hart gestre ken. Er moet nu dwang worden uitgeoe fend. Om niet het verwijt te hooren, dat de regeering de autonomie der gemeente besturen aantast, laat zij zoo lang moge lijk het aan die besturen over naar mid delen te zoeken Zij onthoudt zich van advies en heeft alleen als eisch gesteld, dat men ten aanzien van salarissen en loonen het voorbeeld van het rijk zal vol gen. Overal is dit een enorme post en dus dient daarop gesnoeid te worden Rot terdam deed' dit echter niet, althans niet in voldoende mate Dat is dus de eerste eisch, die gesteld wordt Daarnaast is de regeering weer bereid de verdere financien te bekijken Het accountants-onderzoek meet aan de regeenng 't inzicht bezorgen in den stand _jler financiën, ten einde te kunnen vast stellen wat wél en wat niet te bereiken is. De interpellatie van den heer Schalk-er, die alleen naar den bekenden weg vroeg gal de regeering de gelegenheid eens uit een Ie zetten wat aanleiding gaf tot haar houding en zich niet langer mei het kas- sierschap van Rotterdam te homooien Er is hier geen onwil bij de regeering, geen zucht tot ringelooren, maar een rechtmatig verlangen, dat ook deze gemeente zal doen wat alle andere deden, n.l. zoeken naar het financieel evenwicht in de financiën. Men heeft zich alleen maar voor te stel len tot welke conclusies een onbeperkte hulp aan Rotterdam zou leiden om te be grijpen, dat de regeering hier haar mede werking heeft stopgezet. Het onderzoek is nu aan den gang en men moet de resul taten daarvan afwachten. De veronderstel ling van den interpellant, dat de regeering zich hier te weer stelt tegen een bepaalde politieke partij, die veel macht heeft in Rotterdam, is natuurlijk niet juist. Een goed wader is onpartijdig tegenover zijn kinderen, maar wil met recht, dat alle zich evenzeer inspannen. Het detensiefonds is gelijk te venvach ten viel, goedgekeurd. De stemming lever de niets bizonders op. De sociaal-democra ten en communisten waren tegen, waarbij de ex-s.d a.p.-er Duys een afwijkend s'amd* punt innam. De heer van Houten was legen maar de heer Arts ontbrak op het appèl. De heer Westerman, de vurigste vcors'an- Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. YONGE, door J. I. en E. A. H. der van het ontwerp was evenmin aan wezig. De vuj/innig-üemocralen demoi streerden hun verdeeldheid. Aangezien zij tegen de uitbieidmg van de luchtmacht en tegen de vorming van een defcnsicto ids waren, slemden zij alleen tegen dit ge deelte, maar bij do eindstemming over het geheel, verklaarden de hoeren Joekes en Schilthnis zich vóór, de overige por tij ge noot en tegen. Geeonslateerd mag neg wor den, dat van al liet verzot tegen don finan- cieelen opzet, een verzet, dat vrijwel alge meen was, verder niets is gebleken. Men heeft dit dus maar op den koop toe ge nomen. Trouwens niets belet do regcering om over een paar jaar wijziging to brengen in de regeling der annuïteiten. Het is weer een demonstratie, een boek houdkundige draai, waardoor voor het oogenbük de last niet zóó zwaar lijkt, dan een definitieve regeling van dit onderwerp. Suriname is het zorgen-kind der regee ring. Ondanks alle pogingen om dit ge west op de boen te helpen, blijft het voort durend sukkelende. Nog slechts 60pCt. der noodzakelijke uitgaven worden door de inkomsten gedekt. Alleen viel nu te conslu teeren, dat do daling van do inkomsten is opgehouden, maar gunstig is die basis voor het budget allerminst. Tal van krach tige pogingen lot opbloei van do cultures, van den landbouw en de nijveihehl zijn in den loop der tijden, dikwijls met flinke sommen gedaan, maar het eindresultaat is dunnetjes. Minister Colijn scheen niet veel optimisme over te hebben en kan ook geen nieuwe toezeggingen deen. Van bezuinigen kan al geen sprake meer zijn, want alles staat op het minimum, behaho alleen het onderwijs, dat rijkelijk duur is, maar waaraan men niet kan en wil tornen, omdat dit in het gewest een uiterst teero kwestie is. Verbetering van den gezondheidstoestand is een eerste eisch, maar ook hiervoor is het benoodigde geld niet aanwezig. De rijstcultuur is vrijwel mislukt, omdat het economisch bestaansrecht niet is gebleken. De proeven worden nog wel voortgezet, maar veel hoop is er niet. Men wil derge lijke proeven met koffie, rubber en suiker gaan nemen, hoewel men niet weet waar die artikelen een afzetgebied kunnen vin den. Voorshands wil do regeering aüeen. de bacoven- en citroencultures steunen. Wat de eerste betreft, is men krachtig bezig de bladziekte, die de bacove bedreigt, te bestrijden. Als dit gelukt wat nog niet zeker is moet er een verkoopsorgani satie komen om den afzet te bevorderen. Veel zal dat niet beteekenen, maar het schijnt nu eenmaal, dat deze koloniën wei nig mogelijkheden' biedt voor de ICO dui zend bewoners op een oppervlakte, die viermaal zoo groot is als Nederland'. Het tekort voor 1936 is weer geraamd op 2,6 millioen gulden. Met weinig variaties is een bedrag als dit nu al 15 jaar tang op dit gewest toegelegd1 en het is te begrijpen, dat de regeering de hoop opgeeft, dat het anders wordt. Voor een groot plan voelt zij niets meer; liever tracht men hier en daar iets te bereiken. Men zal nu ook de wegen gaan verbeteren om althans het vervoer te vergemakkelijken. Geven wij alleen nog dit cijfer: sedert 1900 heeft ons land 92 millioen gulden in dit gewest laten zitten. Dat zegt ge noeg. Do Indische begrooting is voor den be langstellenden buitenstaander altijd heel moeilijk te beoordeelen. De deskundigen zijn het in hun advies nooit eens en vele van hen zijn al zooveel jaren uit Indië weg, dat men hun oordeel over den huldigen toestand met omzichtigheid moet aanvaaidcn We weten, dat de al- genieeno 1 ocsland in dit gewest uiterst ongunstig is. Do export is da;u- vermin derd, het kapitaal is geslonken, de loo nen /ijn enorm gedaald, er heor^cht voed1- selsclnuischlo en allelic! slechte gevol gen /ijn aan deze verschijnselen verbon den Stolt men echter de drie felste crilisi tegenover elkaar, dan loopt hun meening m veel uitéén Op één punt zijn Zij het echter eens, n.l. dat Nederland recht- slreoks en daadwerkelijk moet helpen. De contingontoeringspolitick is dkwijls to veel op Nederlandsche belangen gericht en Imhe zelf komt er door in den knel. De grens der toelaatbare bezuinigingen is volgen» den één bereikt, volgens den ander al verre overschreden. Er is maar één doel, meent de heer Cramer, n.l. om de begroofing sluitend te maken, en daar aan offert de regeering alle belangen op. Er is volgens hem hongersnood, ondervoe ding, stijging van het sterftecijfer, alge- meene inzinking De regcering is niet tact- \ol in haar houding tegenover den Volks raad, terwijl dc heer van Kempen meent, dat van eigenlijke conflicten niet kan ge sproken worden De G. G. is niet gelukkig in zijn benoemingen, meent de heer Cra mer, de andere "afgevaardigde heeft veel lof voor dezen bewindsman Er moet een andere richting komen m het beleid, aldus oordeelde de heer Feber, die zeer kritisch was Hij wil een commissie, om de im periale zelfvoorziening fc bestudeeren. Verder hooiden wij veel over den terug gang der cultures, over de wenschelijk- heid van industrialisatie, van steun aan do koffiecultuur, betere liandclsvoorlich- ting, meer reclame. Maar in één punt zijn do deskundigen het dan toch eens, n.l,, dat de toestand uiterst zorgelijk is en dat Indie gesteund moet worden door Ne derland. Het kan niet verder op deze wijze gaan, omdat de mogelijkheid van bezui niging is uitgesloten. De nog ontbrekende 11 millioen gulden op deze begrooting moet langs anderen weg gevonden worden. In vijf jaar tijds is al 137 millioen gulden bezuinigd en dat was reeds to veel. Er is misschien hier en daar eeuige ople ving, maar de heer Van Boetzelaer waar schuwde tegen te grooie verwachtingen. Deze afgevaardigde- sprak zijn vcrlrouwon uit in de rogeering en meende, dat koers wijziging in het beleid met gewenscht was. Voor den G.G. had hij bewondering, al thans waardeermg. Van veel meer kanten kwam dit niet tot uiting. Er waren nog vele klaagliederen-zangers 6) „Ongelukkigerwijs bestaat er een ver wikkeling, een eindeloos lang engagement met een onderwijzeres bij miss Lang" „0," riep Freda, die eens gedurende oen lange afwezigheid van de familie buitens lands brj miss Lang op kostschool was geweesl. „Er werd altijd onder ons zoo iets van gefluisterd, dat miss Marshall verloofd zou zrjn, ofschoon het als hoog verraad werd beschouwd, om er iets van te weten." „Was dat degene, die jullie altijd de „bruine muis" noemden?" vroeg George. „Juist, maar het was een onschadelijke muis Ik geloof, dat de kleintjes dol op haar waren, maar wij hadden niet veel met haar te maken;, ik weet alleen, dat wij haar -erg secuur vonden „Beteekent dat nauwgezet van geweten?" vroeg haar vader. „Ja Misschien wel, en ofschoon ik toen over een heeleboel dingen nog heel an ders dacht, geloof ik toch, dat het een aardig persoontje was. „Een echte dame?" vroeg haar moeder. „Ja, dat ook wel, maar ze was zoo vrecseiijk stil; je merkte haast niets van haar." „Arm ding," zei lady Lenion, die deer nis vocide met de „bruine muis". „Ik geloof, dat Morton mij verteld, heeft, dat ze een domincesdochter was," zei mr Burford, „en dat hij haar eigen lijk boven zich achtte in sland, want zijn vader was paardenhandelaar en is failliet gegaan en ik heb hem enkel bij mij op hel kantoor genomen, om zijn moeder ter wille te zijn, ofschoon ik het niet beter had kunnen treffen, maar natuurlijk kan er van dat ongelukkige engagement niets inkomen „Zoo," zei de baronet droog „Wilde u hem dan zijn verheffing in den adel stand laten beginnen met een belofte breuk?" „Neen, neen, sir Edward fk meende niet...," zei mr Burford beschaamd, „maar liet onderwyzeresje kon er misschien toe gebracht worden om af te zien van baar aanspraken, daar een vasthouden er aan raogeiijk niet tot hun beid-er geluk zou zijn en hij moest waarlijk een dame met geld trouwen, zegge zrjn nichtje, miss Morton, want het bezit van de heerlijkheid Northmoor was nooit zoo heel waardevol. Wijlen mr. Morton leefde nogal heel ruim en er zijn grooie sommen afgegaan voor uitkeeringen aan zijn weduwe lady Adela en zijn dochter. Miss Lang deelde mij ook mede, dat miss .Marshall vol gewe tensbezwaren is en dat zij het als haar plicht beschouwt haar verloving te ver breken, wat haar dit nu ook kosten moge." Sport Voetbal. Het wedstrijdprogramma. n. v. B. Voor Zondag zijn a.m. de volgende wed strijden vastgesteld: 3. Chariois—IiWD, 9.30 u. 15. DemosBelvedère, 2 u. 19. DRL—ASV, 9.30 u. 32. Singelkwariier—Schiebroet, 12 u. 34. DIIS 4Maartinit 3, 9.30 u. 52. RFC 4SVV 5, 9 30 u 53. DCV 3—Schiedam 2, 10 u. 67. Transvalia 4SFC 3, 9.30 u. 74. USC 4—Schiedam 3, 9.30 u. 78. Radio 3Demos 2, 11.30 u. 79. SSS 2SVDPW 2, 12 u 80. Vion 2—HWD 3, 2 u. 82. Schied. Boys 2SEV 2, 12 u. 86. St. Hooger 6—SVV 8, 12 u. 90. Portugaal 3ASV 3, 12 u. 102. Demos 3—GLZ 2, 11.30 u. 103. SDV 2—Schied. Boys 3, 11.30 u. 101. RCR 2Martinit 5, 12 u. (Toepad). 109. SVDPW 3—De Gr. Witten 2, 9.30 u. 110. Hermes-DVS 6Xerxes 8, 10 u. 114. Vion 3—SVV 10, 9.30 u. 117. RFC 10—SVV 11, 11.45 u 118. Ursus 4—NRC 2, 11.30 a 123. Pechvogels 5DHS 6, 11.30 u 125. CDA 2Singelkwarlier 2, 9.30 u. (Essenburgs.) 127. Hermes-DVS 8—RDM 4, 12 u. 159. Florissant 4Martinit 4, 11.30 u. „Arm ding," luidde de verzuchting van meer dan één kant. „Het is een ernstig gevat," ging de zaak waarnemer voorf, „maar ik, voor mij, ben overtuigd, dat liet beter zou zijn voor beide partijen, als zij er toe te bewegen was, hem zijn vrijheid terug te geven." „Heeft zij geen familie?" „Voor zoover ik weet niet Ze heeft altijd haar vacantie doorgebracht bij miss Lang." „Ik vind, dat u wel heel wreedaardig is jegens mijn arme bruine muis, mr Bur ford," riep Frederica „Neen, Freda," vermaande haar moeder „Mr. Buiford betwijfelt het alleen, of het voor het geluk en het welzijn van hen beiden zou zijn, als zij een plaats moest innemen, waar ze niet op berekend was." „Ik dacht, dat u op haar zijde was, moeder?" „Er is van „zijde" geen kwestie, Fre da," luidde nu ook de vermaning van haar vader. „Do beslissing moet natuurlijk blij ven aan de personen, die het hoofdzakelijk raakt en niemand moet er zich iti men gen, of ze op eenigcrlei manier beïnvloe- deen. Waar is lord Northmoor nu?" „Na dc begrafenis heeft hij mij vanaf zijn landgoed geschreven, sir Edward, dat hij Zaterdag zouterugkeeren. Ofschoon de overeenkomst natuurlijk was, dat hij drie maanden van te voren zijn Intrek king zou opzeggen, kon ik dit nu niet verwachten, maar hij verzekert mij, dat hij mij met m den steek zal laten, tot ik een geschikten plaatsvervanger heb." Veterancncompelilio: UrsusDe Musschen, 10 u. ASV—VOC, 10.30 u. Junior-ocfenspck n. Zaterdag 22 Febr. Sparta Al—SVV Al, 3.45 uur. Hermes-DVS Al—FDS Al, 3 45 uur. Feijenoord A2SVV A2, 3 45 uur. Hermes-DVS A2—Xerxes A2, 3 45 uur. St. Hooger A2Hermes-DVS A3, 3 45 u. RFC BlHermes-DVS BI, 3.45 uur. SVV BlNeptunus Bl, 3 45 uur. (Spie- nngshoek). Maas ASV Bl, 3 45 uur. (Terrein ASV). Hoilandiaan Bl—SFC B, 3 45 uur. DIIS B—SVV B2, 3 45 uur. SVV B3—RFC B2, 2 30 uur. (Spierings- hoek). ASV B2Sparta B2, 3 45 uur. Fortuna B3—SVV B4, 3 45 uur. Hermes-DVS ClXcrxes Cl, 2 30 uur. SVV ClFeijenoord Cl, 3 45 uur. (Ho vend ijk). Fortuna C2—SVV C2, 2 30 uur. SVV C3Neptunus C2, 2 30 uur. (Ha- vendijk). Zaterdagmiddiig-comjicUGc. GTB 2—Unilever, 2 30 uur. dir. N. V. B. Het programma voor morgen luidt: le klasse. Zwart Wit—HBS. DVVPro Palna 2a klasse. StormvogelsGroen Wit. VVSCentrum. Res. le klasse. Fro Patria 2St Hooger 2. HBS 2-—Zwart -Wit 2. Res. 2e klasse. Or. Wit 3Stormvogels 2. ZATERDAG, 22 Februari 1936, Hilversum I, 1875 M. V. A- R. A. uitzending. 8 Orgel. 8.30 Gramofoon. 10 Morgenwij ding. 1015 Viool, piano, mandoline, vour- dracht. 121.45 Gramo-foon. 2 Viool en „Dat strekt hem tot' oer," meende sir Edward. „In een zeker opzicht zal het lastig zijn," meende mr. Burford, ,„en toch weet ik niet, hoe ik het anders had moeten klaar spelen; hij is zoo onmisbaar voor mij geworden." „Een houten Klaas of niet, er zit toch wel wat in dien man," was de slotsom van de overdenkingen bij de familie Ken- ton „Als hij nu maar niet over het paard getild woidt." Hoofdstuk IV. Maar zoo gauw mogelijk et zich van losgescheurd. „En wie is de man?" vroeg een dame in diepen rouw aan oen ander, nog som berder gekleed, terwij! ze bij elkaar zaten in de rouwkamer, in Huizo Northmoor, den dag vóór de begrafenis." De spreekster had1 haar hoed afgezet; ze was een dame van middelbaren leeftijd met vriendelijk, intelligent gelaat. Het was mrs. Bury, een weduwe en nicht van den overleden lord; de ander was zijn doch ter, Bertha Horton een paar jaar jon ger. Zij was niet in tranen, maar had don kere kringen om de oogen en zag er bleek en innig-vermoeid1 uit" „Die man? Ik heb nooit van hem ge hoord, lot het verschrikkelijk verlies van onzen armen, kleinen. Mikey." „Heeft hij een eisch ingesteld?" „O, neen. Maar Ilailes wist van hem en piano 2.15 Orkest. 3.15 Gramjoloion. 3.45 Fantasia. 4.30 Gramotoon. 5 Bohemians on solist. 5.40 Causerie. 6 Orgel. 6.30 Dc Wielewaal. 7 Friesche uilzending. 8 Berichten. 8.20 Radio-potpourri. 9.45 Causerie. 9.53 Gramofoon. 11.15 Repor tage. 11.4512 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. K. R. O. u'lzending. 8—9.15 en 10 Gramofoem. 11.30 GodscL halfuur. 12.15 Gramofooai en K. R. Q. orkest 2 Voor de jeugd. 2,30 Sport. 3 4 Kinderuur. 4.15 Dansmuziek. 5 Gra in otoon. 5.30 Esperauto. 5 45 Dansmu ziek. 6.20 Lezingen en gramofoon. 8 Be richten. 8 10 Reportage S.25 Grarmoloon. 8.30 Dansmuziek. 9.30 Causerie. 9.35 The Mignon Boys. 9.45 Gramofoon. 10 Or kest. 10.30 Berichten. 10.35 The Mignon Boys. 10.45 Gramofoon. 11 K. R. O. or kest. 11.3012 Gramofoon. Droitwicli, 1500 M. 11.20 Orkest en solist. 12.35 Graimafoon. I.20 Orkest. 2.30 Grainofoon. 3.10 Re portage 4.50 Zigeuner-orkest. 5.50 Re-., lais uit Amerika. 8 05 Orkest 8.50 Ge var. programma. 10.20 Orkest en solist. 11,20 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1G48 M. 7.20 en 8 20 Gramofoon. 11.20 Nationaal orkest. 2 50 Gramieloon. 4.20 Populair concert. 5 50 en 6.50 GTariwtooin. 8.20 Zang. 9 50 Orkest, koor en solisten. Keulen, 456 M. 5 50 Orkest 11.20 Orkest en solisten. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vroolijk programma'. 5.20 Kwintet en piano-duo. 7,30 Operette' 1010—11.20 Orkest en solisten. Brussel, 322 M. cn 484 M, 322 M. (Vlaamsdi): 12.20 Zigoimermu- ziek. 1.30 Orkest. 3.20 Gramofoon. 4.20 Zigeunermuziek. 5 20 Gramofoion. 6.35' Dilo. 6 50 Orkest. 8.20 Gabaret 9.2Ö Symphonieooncert. 10 30 Gramotoon. II.2012 20 Dansmuziek. 484 M. (Franscli)12.20 Orkest. 1.30 ZI-. geunerrauziek. 2.20 Dansmuziek1. 4.50 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.20 on 6.50 Gramotoon. 8.20 Operette. 10.30 Dans muziek. 11 20—12 20 Dansmuziek. Dcutschlandscnder, 1571 M. 7.30 Carnavals programma 9.50 Zang en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. vader natuurlijk ook Hot schijnt, dat e® drie geslachten terug een zoon was, die de ons ingeschrpen liefde voor paarden misschien wat te ver voerde, althans hij trouwde met de dochter van oen jockey of zoo iemand. Hij begon een paardenfok kerij en verbrak de connecties inet de fa milie, maar toch schijnt er altijd op de een of andere wijze voeling te zijn ge houden, zoo flat Hailes onmiddellijk wikt, waar de erfgenaam te vinden was." „Toch geen jockey?" „O, neen Zoo vermakelijk wordt hot niet. Dat zou nog pas eens aardig zijn geweest," zei Bertha met een lach, ech ter zonder eenigen vreugdeklank er in. „lijf is klerk, klerk bij een zaakwaarnemer. Hoe vindt je dat, Letlice?" „Beier dan dat hij jockey was." „Hot moet oen zeer achtenswaardig mensch zijn, naar men zegt." „Is hij jong?" „Neen, als hij nog jong was, kon _eï misschien iels met hem. 1e beginnen zijn, maar nu is daar geen uitzicht meer op, Hij is al bij tic veertig. Stel je voor zoo iemand, die zijn heelo loven in een. onder- geschikte betrekking is geweest." „Getrouwd „Den hemel zij dank, neen. Al de moe dors van huwbare dochters in Londen en daarbuiten zullen haar netton naaa hem uitzetten. Niet, dat bij nu nog goaü groote vangst zal zijn, want hij persoon lijk bezit niets «n bel goed brengt or»V. niet veel op'* H'

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6