Werkkampen voor Jeugdige werkloozen. Die Houten Kiaas Radioprogramma's, Het systeem van de werkkampen. Binnen één jaar 8 geopend. Groote liefhebberij om aan het kampleven deel te nemen. Be inrichting van „De Schaapskooy". Be keuken. Het verrichten van nuttigen arbeid. Een radio-avond en een collecte. Men oase op een moeilijken tocht. DagelijKsche ft/ïotorüöotdiensten op AMSTERDAM ICEiNst ere Wetenschap Op initiatief van den Raad van Netler- landsche kerken voor practisch Christen dom. werd in 1933 een Centrale voor Werklowenzorg gesticht, die zich speciaaj zou bezig houden niet jeugdige werkloozen Aanvankelijk geschiedde dal bezig houden maar op bescheiden wijze. Maar in 1935 kreeg het werk van de „Centrale" plotse ling een geweldige uitbreiding. Het sy- sleem van de ontspannings-kampen werd losgelaten en daarvoor kwam in do plaats dat der werkkampen. Er zouden drie kampen worden geopend, waar gemiddeld een kleine 100 jongens ge durende 8 weke:i kon !en ver.ceven en waai zij aan nuttigen arbeid konden u orden gezet werk, dat echter anders met ter band geno men zou worden, ook met in werkver- schalling, omdat in dat geval men slechts een verplaalsing van de werkloosheid zou krijgen. Drie kwart der kosten voor liet rijk. De regeering nam 75 pCt. van de kosten der werkkampen voor haar rekening, het ontbrekende kwart moest de Centrale uit eigen middelen fourneerwi. Ex werd door de Gen.rale voor Werk- Icozenzorg, die te Utrecht, Sladhouders- laan 4345 -gevestigd is, in samenwer king mei de Chr jeugdbeweging en de Chr. vakorganisa!ie in Maart en April van het vorig jaar een actie op touw gezet on der het motto: „Jong Holland snakt naar werk!" Men had gedacht een halve ton bij el kaar te zullen krijgen; het werd f 73.000. Toen de „Genlrale" bleek, dat er voor dit werk een zoo groote belangstelling be stond, heeft zij haar plannen aanzienlijk gewijzigd en in overeenstemming gebracht met den geschapen toestand. In plaals van drie werkkampen verrezen er 7. In Mei 1935 werd „'t Wijde Veld" in de aemeente Ede geopend; in Juni d.av. „De Schaapskooy" tusschen Oostvoorne en Ro- ckanje en daarna volgden „Gooiland" te Bussum, „Eerde" te Ommen, „Elfbergen" te Oude-Mirdum (Fr.), „Roden" in de ge meente Roden (Dr.) en een deel van hef kamp voor R.K. jongens te Rumpen (L „Ouverberg" gelm ten, is bij de Centime in gebruik voor het onderbrengen van haar jongens. Binnenkort opent de Centrale te Chaam (N.-B.) het achtste kamp, dat bestemd is voor jongens uit Zeeland, Noord-Brabant en het Zuidelijk deel van Zuid-Hol'and. We hebben dezer dagen als gast van de „Centrale" een bezoek gebracht aan „De Schaapskooy", die haar bewoners krijg! uil het gedeelte van Zuid-Holland, omsloten door de lijn Katwijk aan ZoeAlphen aan den Rijn-Schoonhoven-Gorkum-Dordreeht en van daar ongeveer Westwaarts. Ook Schiedam valt dus in dit rayon en bij elk der vier groepen, Ge tot iiiu toe „De Schaapskooy" bevolkten, waren steeds ook Sehiedamsche jonge mannen. Wie worden toegelaten? Bewoners van hot kamp gedurende 8 weken kunnen worden jongens van 17— 25 jaar, die werkloos zijn en bobooien tot een der Prot. C'hr. groepen. Ze moeten ge zond zijn en bij den vrij zwaren arbeid moeten zij zich niet behoeven te ontzien. Tot n'ui toe is het aantal intelloctueelen Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. YONGE, door J. 1. en E. A. II. 30) „Ik zou wel eens willen weten, ot ik ook met je op het atelier zou zijn ge gaan, als oom geen lord was geworden. Het lijkt mij daar zoo prettig." „Maar op school vindt je het toch ook prettig?" „0, ja, zeker, tk houd vau loeren en do Zaterdagen en Zondagen op Northmoor zijn heerlijk. Oom Frank geeft mij gods dienstonderwijs, weet je „Net als wij krijgen in de BijbelklaSse?" „Ja, ik hob er vroeger nooit voel van begrepen, of voor gevoeld; maar hij weet hel zóó te verklaren, dat het je wel tref fen moet. Ik heb zelf ook een heel klein Zon dagsch ooi ki a=j e." „Ik krijg er binnenkort ook een." „Het zijn zulke alleraardigste kindertjes. En Zaterdag helpt tante Mary mij bij de voorbereiding. Ik houd van les geven; ik denk, zie je, Rose, dat ik later onder wijzeres zal worden aan de school, waar ik nu ben." „Maar Conny. Ik "dacht, dat jullie alle maal zoo rijk en voornaam was." „Neen, volstrekt niet; wij bezitten niets, dan wat pom Frank ors geefi. 'fc kan het niet 'uitstaan, "dat m'mder'en Ida'altijd dat in de Lampen een periole van S we ken heefl meegemaakt, nog zeer gering. Slechts enkele „middelbare" technici en onderwijzers behoord em of behooron tot de kampbevolking. De leiding ziet echter in, dat het ziöh bevinden gedurende 8 weken to midden van jongens, die do volle hardheid van het loven aan den lijve voelen, b.v. voor jonge theologen een prachtige leerschool zou zijn. Het ligt clan ook in de bedoeling moer aan,lacht te schenken aam hel inschakelen van jonge afgestudeerden in het kampleven. De jongens hebben vrij kost en inwo ning; ze zijn gehuisvest in houten barak ken; moeten ongeveer 40 uur per week werken,, 's avonds is er gelegenheid voir 'I volgen van cursussen en clan ontvangen zij per week nog f 2 zakgeld. Als zij hun eiaen fiets gebruiken, ontvangen ?e daar voor een kleine veigoeding bovendien. Vele jongens hebben, als de 8 weken om rijn, een spaarpotje van soms bij de f20, waar voor dan niei zelden eonige kledingstuk ken worden aangeschaft. Zondags thuis. Zaterdags vertrekken de jongens naai huis, om "s Maandags viocg weer terug te keeren Dat geschiedt in de eerste plaals opdal de jongelui het conlacl met thuis niet verliezen en Zondags in hun eigen omgeving zijn, wal in verhand met kerk gang, enz. wenschelijk word! geacht Dit systeem heeft bovendien dit zeer praclische voordeel, dal in liet kamp geen wasscheirj behoef', te worden ingelicht. Wie naar hel kamp wi,, vuil een formu lier in, waarop een aantal vragen voor komen, waarbij geen „gewetensvragen" zijn. Dc jongens moeten zich thuis ge voelen in een omgeving, die een Protes tant-rechtzinnig karaklei draagt. Tot nu toe is nog nooit eenige reclame gemaakt onder de jongelui, om zich aan le melden, teneinde voor plaatsing in hot kamp in aanmerking te kc-men Dat is aan den éénen kant een veeg teAen: het wijst er op, dat het aantal werkloozen tusschen 17 en 25 jaar zeer groot is; anderzijds duidt dit ook weer op iets, dat reden tot b.ijdsclmp geeft, n.l. dat het aaulal jon gens, dal gaarne wil werken, eveneens groot is en bet leven in een kamp gedu- icnde verscheidene weken mei gelijkge zinden een genot wordt gevonden.' Cr zijn jongens, bv. uit Alpben a d. Rijn, die er niet tegen opzien Zaterdags 80 K.M. per fiets of te leggen en 's Maan dags weer vroohjk op hun rijwiel slappen om naar RoAanje terug te keeren. Men wil den jongens in hol kamp niet alleen een prettige afwisseling bezorgen in hun veelal eentonig bestaan van werk- looze, maar hun geestelijk ook iets mee geven, als zij straks in de maatschappij terug keeren. Typische teut-namen. In „De Schaapskooy" staan evenwijdig aan elkaar op pl.m. 15 1L twee barakken, die elk zes zit- en elk zes slaapkamertjes bevatten; samen zijn er dus 12 zit- en 12 slaapkamertjes. Elk zit- met aangrenzend slïapvertrek, biedt plaats voor 8 jongens, die onder leiding staan van een tont-com- mandant of „cheffie". Elke „lenl" hoeft een naam en daarbij zijn zeer karakteristieke: „Het dorpsschool- Ije", waarvan een der eerste commandan ten een werklooze schoolmeester was; de Toko, die dezen naain ho danken hoeft aan een bel aan do deur; „Het vette bord- Indir. verb. m. Groningen en Friesland. Yertr. dagelijks 5 uur. Adres Schiedam Oude Sluis 4. I el tis'i.ati.A'iluii). Kloveniersburgwal 9 l cl.4b9.">7. Sctupwrs; C. HE MOS en F. W. BON b. Telefoon GSlMfi (JE Bit. BUI,OO Ue nerste sen euuiboub v.ip.urvern,edging. Inkoop hui mie soorten OTTX) EKT REETALBN. 'PC V (i V-'r' f vu •"iwimv.iitAArsa-sï meer van hem willen hebben, want ili weet, dat hij niet precies doen kan, wat hij wil, en de menschcn houden hem dan voor gierig. Daarom wil ik in mijn eigen onderhond kunnen voorzien." „Maar ais Herbert nu eeu lord is?" „Ik hoop, dat hij dit nog in lange niet zal zijn. Bovendien hij zal zeker wel al het geld voor zichzelven moeten ge bruiken. En dan toch, ik vind hot ook heelemaal niet vernederend, om onderwij zeres te zijn; tante Marv is liet geweest en miss Arden ook en ze zijn alle twee toch wel zoo lief en goed, als je het maar verlangen kunt. Als ik zoo was als zij, dan zou ik ceht goed werk kun nen verrichten voor God en dc men- schen. Vindt je ook niet, Ro-e? Maar, o, daar hoor ik het rijtuig, dat je komt halen." Hoofdstuk XIX. Dc Dolomieten. De zomer was heel warm en ondanks de 'bekoring van het natuurschoon, dat voor onze niet verwende reizigers bovendien nog zoo nieuw was, vonden ze don tocht ver moeiend. Constance verkeerde vor klunend in een staat van geestdriftige bowon le ring; zij werd enkel wat geremd in lui-'-, genot, doordat ze zag, dat oom en taps 3 ■/.OO doodop waren van dat in den trein zitten. Frank had veel last van hoofd pijnen en Mary dacht in stOte, dat haar kamenier er 'misschien niet zoo onver- je", waarvan hei verhaal gaat, dat de eerste oommandant wel eens een vet Luid heeft gehadDe Pappenheimers, v icr eer sle commandant bekendheid verwierf, om dat hij zoo verzot was op pap, on dan zijn er oa. nog Stilleven, De Timmer de os enz, Vooits is er links van den hoofdingang een gebouw, dal groolomhieb is ingericht als eel- en iccreali-v.natoen weerszijden zijn kamertjes afgeschoten resp. om brood te smeren en om le sLudoero-n. Dc invloed van de vrouw. Rechts is een gebouwljo van ongeveer dezelfde afmeting, waarm de beide dames zijn gehuisvest, die lot de vaste be/eiting van het kamp belmoren. Dit zijn meestal ymge vrouwen, die uil een ander milieu komen dan do jongens uit het kamp: er zijn in de verschillende kampen b.v. doch ters van predikanten, burgemeesters, hooge ambtenaren, enz. Van deze dames gaat een beschavende invloed uit, en dc jongens kunnen zich met vragen en „huis houdelijke" moeilijkheden b.v. hoe een scheur m een jas le dichten, tol hen wen den. Aan deze meisjes worden hooge eischen gesteld, want zij moeten zoo noo- dig de vertrouwde van de jonge mannen zijn en deze toch op een afstand houden. Behalve* voor huisvesting van de bei Je dames dient het gebouw ook om los le geven. Er wordt veel cursus „gelocupen" Evenwijdig met de recreatiezaal is een barak gebouwd, waarin de karnpcomman dant zrjn werkkamer en een slaapkamer heeft. Verder zijn m dit gebouw een can- tine en de keuken ondergebracht. In „De Schaapskooy" hebben de jongens een leuke woning voor „Uuib den kok" en diens gezin gebouwd. Al zegt „Huib" wel eens iets, dat minder vriendelijk lijkt, hij meent het niet zoo kwaad'; hij is altijd opgewekt en... kookt patent Daarover is maar óón roep! Gezande lucht. Toen wij er waren stonden 21 K.G. sporueboonen, waardoicrhoen f1/» K.G. wit te boonen waren gemengd', 109 K.G. aard appelen en ruim 12Vs K.G. vlocseh op het vuur. Als het erwtensoep-dag is, is wel eens 180 liter verorberd! Gemiddeld eet ieder een heel brood1 per dag ep. Daarvan zijn 's morgens twee en 's middags drie boter hammen belegd. Verder mag leder zooveel onbelegen boterhammen eten als hij wil. Er zijn er, die het tot 20 brengen! De buitenlucht en het werk maken „graag." Alle kampbewoners staan onder con trole van een arts, die de jongens bij aan komst en vertrek onderzoekt. En nu is gebleken, dat gemiddeld een deelnemer aan het kamp in 8 weken... bijna 8 pond in gewicht toeneemt slandig aan had gedaan, toen ze weigerde met haar ladyschap mee te gaan. Zoodra zo in de berglucht waren, knap te lord Worlhmoor veel op en tegen dat ze Innsbruck bereikten, voelde hij zkti alweer zóó veel opgewekter, dat hij met genoegen een heel eind liep en het niet opgaf tot Constance on hij iedere voor stelling haddon weten te verklaren op hel monument van ?>IaxiinillaanZijn vrouw was zoo doodop, dat ze dol blij was, dat hij aan Consmnco zulk a'arJig gezel schap had en zijzclve trok zich terug in het hotel, om te rusten. Maar, zooals ze hem troostte: als hij nu al eens daar op verkenning'was geweest, dan zou hij haar naderhand des te beter tot gids kun nen dienen, als ze eerst be.dsn in llatzes kracht hadden opgedaan. Bertha had volledige inlichtingen voor hen gekregen van. mrs. Bury, oen vriende lijke vrouw, die, terwijl toch al haar k>n- deien getrouwd waren, nog in d" kracht van li aar leven was en telkens hier en daar op heel weinig door vreemdelingen bezochte plaatsen in het buitenland ver bleef. De trein bracht hen naar Botzen, waar hot nog warmer was, en van daar naar Castclnith, van waar men Ralzos niet an ders dan per muilezel of per draagstoel kon bereiken. Beide middelen van ver voer stonden Mary evenzeer tegen, maar ze verkoos toch nog den draagstoel en de heele tocht was haar dus eeu wara- lijdensweg, al hoewel ze haar host deen, om zooveel mogelijk blijken van beivon- Dat geldt niet voor don kampcomman dant. liet is voorgekomen, dat oen kamp commandant elders dan te Rockanje in een paar perioden van 8 weken ruim 20 pond' aan gewicht verloren had! De commandant van „Da Schaapskooy", de heer P Nauta, wordt door de bewoners van het kamp zeer gewaardeerd. Hij is een rustige Fries, onderwijzer van beroep, die geheel voor zijn kamp loeft. „Do be roerdste dag is telkens woei'het afscheid van de jongens, waarmee jo 8 weken lang prettig om hobt gegaan. Do narigheid be gint eigenlijk al don Zaterdag, als cte jongens voor den Jnatsten koer naar huis gaani" zei de ons do heer Naula. De jongens zelf zien op een lroogsi enkele uilzondering na misschien ook op tegen het einde, want „Do Schaaps kooy" is voor hen oen aoso! Werken in hel Natuurreservaat. In gezelschap van den hoer J. Schipper, den sen claris van de Gent rato voor Werk- loozonzoirg en hoofd bestuurder van hot Lhr. Nat. Vakverbond en den heer Nauta hebben wc Hts gezien van het werk, dal de bewoners van „De Schaapskooy", waar van thans de vierde groep van pl.m. 90 jongens met de vierde week bezig is, hebben verricht. De duinen op don Westelijken rand van Voorne en Putten zijn het eigendom van de Vereenigihg tot behoud van Natuurmo numenten. En daarin verrichten de „Schaapskoovers" zeer nuttig werk. De bosschen worden ontdaan van dood hout en worden uitgedund, zoodat er weer door heen gekeken kan worden; de duinen zijn voor een deel reels konijnen-vrij gemaakt door het plaatsen van afrasteringen en het houden van klopjachten; boomen wor den verplant en helm geplant en dan is bet B roede Water weer een broed wal er geworden. Deze plas, gelogen achter de oersfe duinenrij, was eens het paradijs voor al wat watervogels was. Zij sloof on groeid'e dichf, zoodat er van hot water slechts iveinig moer over was De jongens van „De Schaapsko-oy" hebben het paradijs voor de watervogels hersteld; er is weer oen breed water! De joncens hrbb-m zelf pleizier in het som-- zoor zware werk; oprichter Boot van de Veroonigmg voor behoud van Na tuurmonumenten, wien we spraken, was vol lof over hen. „,Te kunt mei hen alles ondernemen; zelfs werk, dat anderen wel eens zouden willen rcsorvcieren voor vak lui!" Collecte en radio-avond. Het mooie werk, waar-van „De Schaaps kooy" een onderdeel is, moet in stand ge houden worden! Daarvoor is gold noodig, In de week van 30 Maart tot 4 April wordt in Nederland oen collecte gehou den vm dit te verzamelen. Ongeveer 3CO comitc's hebben zich gevormd1. Men hoopt ditmaal een ton bijeen to brengen! Op 23 Maart zal een „Jong Holland' snakt naar werk"-radio-avond worden ge houden. Minister-president dr. II. Colijn en minister prot. d'r. J. R. Slotemaker dc Bruine zullen het woord voeren en voorts zullen jongens uit da werkkampen een beeld geven van het leven in het kamp. de directeuren ram Toylers Stichting van de leden van Taylors Tweede Genoot schap te Haarlem, de prijs aan den win* naar uitgereikt. Prijsuitreiking door Tcylcrs tweede genootschap. Directeuren van Tcylcrs Stichting en do loden van Teylers Tweede Genootschap (het genootschap van beoefenaren der we tenschappen) hadden voor het jaar 1935 uitgeschreven een prijsvraag, waarhij ver langd werd een verhandeling over do wis selwerking tusschen atoomkernen en elec- tronen. Van de ingekomen antwoorden is er een met de gouden medaille bekroond en de schrijver bleek to zijh dr. H. B. G. Casimir, assistent voor de theoretisch© natuurkunde, te Leiden. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van eïïïsenxöixmm dering te toonen voor de kegelvormige toppen van den Schlenr. Gedurende eenigen tijd voerde do weg over het plateau van den Scissor Alp, oen groote grasvlakte, waar het vee weidde en waar haar echtgenoot cn haar nichtje met hun muilezels aan weerszijden van haar stoet kwamen rijden, in de hoop, haar in lmn veivoering to laten doelen on te lalen genieten van heigoen zij gejVjukt had den: berganjelieren, hemelsblauwe gentia nen, schitterende klaprozen cn dergelijke. De muilezels bleven er zich zoo koppig logon verzetten, haar to naderen, dat zc in voortdurende zorg verkeerde voor dc berijders, terwijl Constance er dolle pret in had en zelfs de anders zoo emstige Frank, zeker onder don invloed van de prikkelende berglucht, in een jongensachtig opgewekte bui verkeerde; de bergtoppen, die zij zoo bewonderden, schrikten haar af in hun woeste eenzaamheid; op den gevaarlijk lusschen do afgronden uitgehou wen kronkelweg, stond zij doodsangst uit; dan weer ging lieL door eindelooze sparren bosschen, waar niets te onderscheiden viel dan het ruwe, hobbelige pad. Eindelijk, toen een heele dag zoo voor bijgegaan was en zelfs Constance haar muilezel zwijgend bereed en er heel moo uitzag, werden de sparren waf schaar- scher. Zo kwamen nu aan eon Hein gras veld, waarop een soort chalet stond, in twee doelen gesplitst, die door oen galerj verbonden waren. Maar Mary zagliet niet, want op dat" oogenblik gleed er een steen uit, de dragers struikelden, 'vielen ZATERDAG, 21 Maart 1936, Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzcnding. 10 VPRO. 8 Gramofooa. 10 Morgenwijding. 10.16 en 12 Gramofooai. 1—1.45 ürvitropia, 2 Kamermuziek. 2.30 Gramofoon. 3 Blok fluiten-Ensemble. 3.10 Schaukpraalje. 3.30 Concert. 5.05 Gramofoon. 5.10 Vo caal concert en voordracht. 5.40 Lil» raue causerie. 6 Orgel. 6.30 Film en Theater. 7 Gramofoon. 7.15 Limburgscho uitzending. 8 Berichten. 8.15 Gramo foon. 8.45 Vara-orkest. 9.45 Toespraak, 9.55 Berichten. 10 Radio-tooaioeJ met muziek. 11 Berichten. 11.05 Gramo foon. 11.15 Accordeon-orkest. 11.451.2 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzending. 89.15 en 10 Gramofooa. 11.3012 Godsd. halluur. 12.15 Gramofoon en JVlelodislcn. 2 Voor de jeugd. 2 30 Sport. 3 Kinderuur. 4 Gramofoon en orkest 5.05 Gramofoon. 5 30 Esperanto. 5.46 Orkest. 6.20 Lezingen en Gramofoon. 7.15 Kalh. RVU. 7.35 Voordracht en Gramofoon. 8 Berichten. Reportage. 8.25 Gramofoon. 9.15 Kamerorkest. 10 Voor dracht. 10.15 Gramofooa. 10.30 Berich ten. 10.3512 Gramofoon, Draitwich, 1501) M, 11.20 Orkest. 12.35 Gramofoon. 1.20 Orkest. 2.20 Septet. 4 50 Orkest en so list. 5.50 Relais uit Amerika. 7 20 Week end-programma. 8.05 Orkest. 8 50 Dans muziek. 10.20 Orkest en soliste. 11.20 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 SI. 7.20 en 8.20 Gramofooa. 11.20 Orkest. 2.50 Gramofoon. 4.20 Orkest. 5.50 Gra mofoon. 8.35 Opera. Keulen, 458 M. 5.50 Orkest. 11.20 Gevar. concert. 3.20 Vroolijk programma. 5.20 Kwintet. G.20 Concert. 7.30 Marschen. 9.5011.20 Vroolijk programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 31.: 12.20 Gramofoon. 1.30 Orkest 2.23 Zang. 2.G0 Jeugdeonoert. 4.20 en 4.50 Zigeunermuziek, 5 20 Concert 6.20 Oude muziek. 7.20 Gramofoon. 8 20 Car baret. 9.20 Zigeunermuziek. 10 30 Ka mermuziek. 11.20 Gramofoon. 11.35— 12.20 Dansmuziek. 484 31.: 12.20 Oikest. 1.30 Dansmuziek. 2,20 Gramofoon. 3 20 Zigeunermuziek. 4.35 Symphonieconoert 6 35 Gramofoon. 7.35 Gramofoon. 8.20 KJeinorkest en Gramofoon. 10.30 Dansmuziek. 11 20 12.20 Gramofoon. Denfschlandsendcr, 1571 SL 7.30 Bonte Avond. 9 50 Harp en klari net. 10.2012 15 Dansmuziek. Wijziging uitzenduren en golflengten van de Pholri. Met ingang van 5 April a.s. gaat de Phohi voor wat betreft de Indische uitzon- dingen, over naar de 16 S8 M. Het begin-, punt der uitzendingen komt een half uur vroeger, dus 13 00 GMT. Ook in de K.R.O.-weroldoitzendmgea komt verandering. Het Azië-uur wordt uitgezonden op 19.71' 31. van 12.0013.00 GMT. Het Afrika-uur op 16.88 31. van 18 00- 19.00 G.M.T. Het uur voor Amerika op 31.28 31. van 24.001.00 uur GMT in den nacht vaal' Zondag op Maandag. Voor de Zondag-uitzendingen volgt hioE het schema vanaf 5 April: 12.00—13.00 KRO voor Azië PCJ -» 19.71 31.; 13.00—16.00 Phohi voor Indië PHI -*■ 16.88 31; 18.00—19.00 KRO voor Afrika PHI -** 16.88 M.; 24.00—1.00 KRO voor Amerika PCJ 31.28 M. en sleepten den 'sitoel mee, zood'at dia overhelde. Constance, die vooruitgereden was met haar oom, hoorde het eerst een kreet J beiden stegen af en Hogen naar Maryf die ook gevallen was, maar nog deels in den stoel verward zat. „Raak haar niet aan," riep Frank, ver getend, dat hij niet verstaan werd', eb terwijl hij haar optilde, toon de stoel teruggeschoven was. Ze zei niets en veri ïocrde zich ook niet, maar er werden allerlei stemmen verward door elkaar ge hoord. Constanco was te zeer van stroef om een enkel woord Duitsch te kvirmeri vinden .en iets te vragen. Ineens kwam er een lange, slanke dame' in 'een zwarte japon, met een grooten, witten hoed op en vroeg in het En gelsch: „Wat is er?" waarna ze neer knielde bij de bewustelooze gedaante en zei: „Ik lroop, dat het enkel maar een. flauwte is. Laten we haar naar binnen •hagen. Het zal beter zijn, als ze uaar blJDemdame zelve verleende krachtdadige hulp en nadat zij 'in hot Durtsdi enkele orders had gegeven, hielp zij 31axy, b» wu stel o os als dio nog altijd was, naaft het hotel dragen, een laag, steen-en g» houwtje met een hoog, spits dak. Ten zeerste ontsteld, volgden Constancy mei: Lenéhen, het Zwitserscho meisje, dk' voor zoover zij te verstaan viel, v Haarde, 'dat oen Zwitsersche drager nc een misstap doet. (Wordt ven olgi).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6