IAN 1ST M Vê# Varia uit de Vogelwereld ISiliili 38 t/m 46,,... I m ROTTERDAM Niet buitengesloten acht ik het, dat de koolmees op hard-„handige" sna- y'eligè) wijze do eerste bewoonster uit den weg heeft geruimd, v. P. L. Dat jonge vogels worden grootge bracht door ouden van 'een andere soort, óók al zijn ze niet door deze laatste uit gebroed, komt'fi vaakvoor, wanneer die ouden;: door een of andere oorzaak geen eigen jongen hebben groot te brengen. Men verkiaart dit feit door de aandrift om „jongen te voederen", een impuls, waaraan een ouder-vogel op een bepaald tijdstip móet voldoen, v. P. L. Kerk en School Dr. J.C. Itullmann overleden. In den ouderdom van zestig jaar is gis termiddag te Wassenaar overleden dr. J. C. Rullmaun, predikant der Gereformeerde Kerk aldaar. Do overledene was bekend als kerkhistoricus van de Gereformeerde Kerk in Nederland. Dr. Rullmann ;werd' geboren op 31 Maart 1876 te Amsterdam. Hij genoot zijn oplei ding aan de Vrije Universiteit te Amster dam en werd in 1902 candidaat. In 1903 Werdliij predikant bij de Gereformeerde Kerk te Garijp, in 1911 vertrok hij naar Bcrkel en Rodenrijs,, welke standplaats hij in 1913 met Utrecht verwisselde.- Hier heeft hij 15 jaar gearbeid en nam bijeen vooraanstaande tplaats-in op velerlei ge bied. In 1928 werd hij predikant te Was senaar. Dr. Rullemann maakte vooral naam op het gebied' der kerkhistorie door verschil lende publicaties. Sport Zwemmen. Schiedamsche Zwemclub. Oude:" .ja; cn schoolzwcm- wedsi rijden. Voor de onderlinge en schoolzwemwed- st rijd en, welkle het bestuur van de- Schie damsche Zwemclub Zondagmiddag organi seert in het Sportfondsenbad aan de Bur gemeester Knappertlaan, is de belangstel ling van de zijde van de deelneemsters en deelnemers zeer groot; 105 zwemsters en zwemmers hebben voor 175 nummers ingeschreven. i'"- - Een belangrijk nummer zal weer zijn die school es tateflte, waarvoor vijf ploegen hebben ingeschreven. Ook om de kampioenschappen van de S.Z.O. zal wel fel gestreden worden; bij de dames zijn zeker 4 of 5, bij de heeren niet minder dan 8 candid aten voor don titel.-V 1 Nu in het Sportfondsenbad onder; leiding van mevrouw F. L. A. Sultorp—v.'d. Berg, het- schoonspringen door de dames en hee ren, maar door de dames vooral, zeer in tensief wordt beoefend, belooft bet num mer schoonspringen één dor mooie van hot program te worden. Een jury, bestaande uil dames en heeren, die het vai: verstaan, zal zórgen .voor. een vlotte rifwerking, van het belangrijke pro gramma, dat besloten >2ial worden met een waterpotowedstrijd tusschen het eerste hee renzevental van S.Z.O. cn een sterke S.V.H. 1 en 2-combinatie. i Gemengd j Nieuws Gebaarde Indianen. De Amerikaansche eilriiograaf Hyatt Ver- rill, die in opdracht van het „Museum of American Indian" een 'studiereis 'van vier jaar heeft gemaakt door het Indianenge- bied van Peru en Bolivia, is met een rijke verzameling archaeologisch en* ethnogra- fisch materiaal teruggekeerd. Belangwek kend zijn vooral zijn mededeelingen over het geheimzinnige volk van degebaarde Indianen, die een moeilijk1 toegankelijk ge bied van Bolivia bewonen en die zich tot dusver wisten te onttrekken aan het we tenschappelijk onderzoek. De Amerikaansche ethnograaf is de eerste geleerde; die met: dezen geheim zinnige» stam in aanraking is gekomen. „Van wetenschappelijk standpunt be schouwd", schrijft Hyatt Verrill in een Amerikaansch tijdschrift, „verdienen de ge baarde Indianen reeds de bizondere be langstelling, omdat: zij een vingerwijzing kunnen zijn voor do oplossing van de ge heimen omtrent den oorsprong van de èerste bewoners van Znid-Arnerika. Ik" ben reeds geruimen tijd van meening geweest, dat de Indianen in het Westen van Zuid- Amerika meer van Australische dan van Aziatische afkomst zijnen. ik ben ervan overtuigd, dat een nauwkeurig onderzoek van dezen stam rnijn meening zal beves tigen. Het feit op .zichzelf, dat -de main-, nen een baard dragen, is volstrekt niet het voornaamste kenmerk, ofschoon het dadelijk de aandacht .trekt, van hen, die deze .Indianen ontmoeten. Bijna alle Indianen hebben .het begin van een baardgroei, doch hebben do ge woonte de haren vain den baard' uit te trekken of ze weg te scheren en wanneer een lumncr ee'n poging doet om zijn baard te latenstaan, bestaat die baard uit wat enkele spaarzame haren, die dun en ste kelig zijn. De baarden van de „gebaarde Indianen" daarentegen zijn weelderig, ruig en de haren glanzen als zijde en zijn licht gekruld als. het hoofdhaar der wil den". Arbeiders dienen baardloos te zijn. Een tweetal oude arbeiders, die jaren lang in een machinefabriek te Liverpool werkten, werden onlangs door de directie opgezegd, daar zij weigerden hun baard te laten afknippen. De directie der fabriek was .van rncening, dat het dragen van een haard te gevaarlijk is tijdens den ar- ,beid m een machinefabriek, daar een baard in aanraking zou kunnen komen met een machine-onderdeel. De arbeiders gevoelden zich evenwel ver ongelijkt, en riepen de hulp van liet ge recht in, hetwelk de directie evenwel in het gelijk stelde. Uitspraak, luidde: een ar beider in een machinefabriek dient baard loos te zijn! Lenin's boeken verschenen in 75 talen. Op den sterfdag van Lenin publiceerde het Bureau voor. de Statistiek te Moskou enkele merkwaardige cijfers: in den loop der jaren na de revolutie, zijn yan.Lenin niet minder dan 2389 hoeken en geschrif ten in 75 talen verschenen. Do totale op laag bedraagt 84 millioen exemplafen. Pm geveer 73 millioen- 'hiervan -.verschenen in de Russische faal. De Sovjet-regeering 'is met dezè.cijfers evenwel niet tevreden. Meii wil; liet aantal exemplarenvóór. 1937 tot 100 millioen! opvoeren. In geheel Sov jet-Rusland wórdt daaróm krachtige, po- paganda gemaakt, zoowel onder de boe; ren; arbeiders en de „bourgeois", tot het lezen van Lenin-lectuur. Om een stroohoed. De directie van het Prince at Wales- theater te Londen bevindt zich in graota verlegenheid. Tijdens een^vaarstelling, wel- ko bij uilzondering op Zondag plants vond, was do komiek Lennox, een soort Maurice Chevalier, met een stroohoed op het too- neel verschonen. De komiek oogstte grootea bijval. Niemand had eenig idee, dat hier een vergrijp tegen de wet plaats gevonden had. Do dienstdoende politie-agent, die be ter de wet kende, maakte echter van het geval melding. Volgens de bestaande ver ordeningen mag men 's Zondags of door de week wel met een stroohoed naar het theater gaan, doch op het tooneel mag slechts o*p werkdagen een stroohoed go dragen worden. Hij, die dit verbod over treedt, ontwijdt den Zondag. De directio 'van het theater beriep zich er op Uezo clausule niet gekeild te hebben. Doch daar eenieder geachtwoardt de': wet te kennen, zal de directeur van hot' theater zijn ge rechte straf wél niet ontgaan. sVdat is Voorzichtig zijn! A. A. VAN PELT LECHNER. A rnhem, April 1936. Hofmakerij bij de vogelfamilie der inanakins. i zijn kleine zangvogels, die -.-—. tropische en subtropische gebieden yah Amerika de Antillen '.uitgezonderd - iliui.s belmoren, Do naam „Manakin' zoo zegt Brehm althans, zou van het Óud- Nederlandscho of Pialduitschc „manneken" afkomstig zijn. Diiitsche namen, zijn: sier en juweel-vogels. De mannetjes dragen bij een aantal soorten een fraai veder kleed; diep zwart met helder blauwe, roodo, gele of witte afteekeningen, ter wijl hun wijfjes eenvoudig olijfgroen ge kleurd zijnDij de overige soorten zijn beide sexon niet opvallend geklem In lum levenswijze komen zij het meest met ouzo meezen overeen. Bij eenige soorten draagt do manier, waarop de mantioljcs de wijfjes „het hof maken", een samengesteld, coöperatief en goed georganiseerd karakter. Do iu hoofd zaak met elkaar overeenkomende gewoon- Ien bij wijd verspreide en slerk gediffe rentieerde leden dezer vogelfamilie doet vermoeden, dat deze wortelen in den oor sprong dier familie zelf, en evenzeer deel uitmaken van haar evolutie als haar ha bitus dit doet. F. M. Chapman nu heeft in het bizon der studie gemaakt van <le „hofmakerij" bij Gould's Manakin, op Barro Colorado Island, en deelt daarover in liet „Bullelin óf the American Museum of Natural Histo ry!'. (GS,1935) o.a, het volgende mede. Ongeveer 14 dagen vóór het begin van dem parings tijd beginnen de mannetjes zich op een terrein in het bosch te verzame len. Is het hroed-seizoen aangebroken, dan verwijdert het mannetje op een plek bin nen dat. terrein al het losse materiaal, en zijn voornaamste levensdoel is nu een wijfie er toe te brengen, binnen die plek (de ;,Bab."-plaats) te komen. Gewoonlijk liggen er 5—7 dergelijke plaatsen, 30 tot 40 voet van elkaar verwijderd, op boven bedoeld terrein. Daar de mannetjes slechts een beperkt geluid-voortbrengend vermo gen bezitten, kondigen zij hun tegenwoor digheid aan door met him vleugel-vee- ren knappende en snorrende geluiden te .rnaken; die verbazend ver hoorbaar zijn. Is een wijfje eenmaal een ,,Balz"-plaats binnengetreden, dan is het voor andere mannetjes verkeken haar gunst deelachtig te worden. De „Balz"-plaats staat niet in onmid dellijk verhand met de nestplaats, want het nest wordt kort hoven den grond in een gevorkte» tak, gewoonlijk circa 100 M. of meer van de naastbij liggende „Balz"- piaats verwijderd, aangebracht. Koolmees broedt huismusch. eieren uit cn voedert de jongen Zooals I1. Rutke ïn „Beitriige zur Fort- pflanzungshiologie der Vogel" (1936, 1) mededeelt, maakte een huismusch haar nest in een meezen-kastje en had reeds eenige eieren gelegd, toen het op zekeren dag verlaten werd, stellig wei wegens het voor een musch te enge vlieggat, naar ;R: vermoedt. Dadelijk daarna legde een koolmees, die zich reeds eerder bij het nestkastje had laten zien, haar eieren hij die van de huismusch en begon te broeden. De eieren van deze laatste kwa men vóór die van de koolmees uit. De iohge huismusschen werden door het kool meezen-paar grootgebracht. ELEGANTE VOORJAARSMAN. TEL van bouclé natté, coquet model zonder kraag, met ruim ingezette ragianmouwen, aparte shawl en breede lederen ceintuur, prima afwerking, in 6 ver» schillende modetinten, 50 maten 38 t/m 46,.... Jnri MODERN MANTELCOS- TUUM effen rok met geruit jasje, zeer sportief model met 4 zakjes, geheel maro- cain gevoerd, in diverse kleurencombln in de matenf 50 38 t/m 46-.T» CHIC COMPLET - van zijden imprimé, bijzonder aardig bloemen-dessin.jasje modern geappliqueerd, in zwart, marine en bruin, in de maten 0^50 40 t/m 48,,,. APARTE MIDDAGJAPON casaque-model van kunst zijden carioca m. chtneesch borduursel, in 4 kleuren combinaties, in' de maten Dit V-vormige veiligheidsadvies^ kmoest u op uw voorruit plak-^H ^kken, om er steeds aan to TSLdenken, dat in het ^^Lkeer „veilig", „viot"^By ^Eken „vlug" vrien-JBf - ^^den zijn 111 \MÊ

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 8