pp I 1 ggjSB WÈÊSÊÊm s* it* ~iphi tweede blad Mag datzoo rnaar? SCHIEDAMSCHE COURANT De onverwachte vlucht van den Zeppelin boven Nederland. BINNENLAND. Bevolkingsstatistiek uit de hoofdstad. Onverplichte aankondiging. Staking te Tilburg. De Jamboree 1937. Csemengd Nieuws Moord uit minnenijd. MMS Villa uitgebrand. Ernstig mijnongeluk. Een witte Paschen. Kerk en School DEK ."WOENSDAG 15 APRIL 1950. Kt»;,21228. i - i T i; liclairgwckkcndc gegevens oiri- lrént huwelijk, gelmorte, sterfte cii vertrek. [[cl is ecu bekend .foil, (lat cijfers en statistieken voor een ieder, die hun taal verstaai,verre van dor en droog zijn on diluvijls zelfs den leek boeiende dingen kunnen vertellen. Dit is o.a. i stellig liet geval met de pas verschenen uitgaven-, van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, deel vier van „De bevolking van Amster dam", een statistische studie over huwe lijk, echtscheiding, geboorte, vestiging en vertrek. Zooals de directeur van liet gemeente lijke bureau voor statistiek, nir. dr. H. van Zanten, die samen met den lieer F. van den Brink het boek heelt samen gesteld, in een toelichting aan de pers bij het verschijnen van de uitgave verklaarde, hcett deze studie in de eerste plaats een wetenschappelijke beteekenis en levert zij belangrijk materiaal aan sociologen ter bcstudeoring van dé bevolkingsvcrscllijn- selen, tenvijl er-eventueelook belangrijke conclusies omtrent don zedelijken toestand der bevolking '.uit getrokken kunnen wor den. In liet algemeen worden de verschillende verschijnselen onderzocht, gesplitst naar de gezindte en de welstandsklasse der be volking. Zoo blijkt er een direct verband' ie bestaan lusschen hét aantal huwelijken en den economischen toestand. Werd' vroe ger het grootste aantal huwelijken in klei gesloten, thans is deze top verdwenen en is Augustus zelfs iets hoogcr. Mannen lier trouwen vaker dan vrouwen: bij 1000 hu welijken bleken slechts 859 mannon be trokken le zijn en 90ö vrouwcri. Weduwen trouwen minder dan ongehuwde of geschci den vrouwen. Deze laatste'categorie tróuwt hot meest. Al deze gegevens lei dén zelfs tol con lrawclijkstafcl, met de gemidd-c de huwelijkskans voor mannen en vrou wen op verschillende leeftijden. Het gemengde huwelijk blijkt bij katho lieken'liet incest voor te koinen, n.l. 140 gemengde op de 100 met eigen geloofs- gcriooten. Voor protestanten is dit cijfer 80 op dé 100, als men tenminste geen rekening houdt met de onderling nfcvnjkende protestanlsché gezindten. Bij dé joden is het aantak ge mengde huwelijken hot geringst, n.l. 33 tegen 100 niet-gemengde. Het is een bekend verschijnsel, dat het aantal echtscheidingen toeneemt, zij liet ook in minder sterke mate d'an in liet bui tenland. Echtscheiding komt het incest voor in niet-religicuse kringen, hl Amsterdam wordt ongeveer eenmaal per week een hu welijk ontbonden, dat meer dan 25 jaar oud is. Klaarblijkelijk hebben de beide partijen in zoo'n geval gewacht tot de kinderen volwassen en zelfstandig waren. De publicatie wijdt veel aandacht aan de geboorte en in het bizondter aan het verschijnsel der geboortedaling. Om- deze ongedaan te maken, moeten 1000 vrouwen, die geboren wordén, weer worden ver vangen door 1000 vrouwen, d'ie kinderen krijgen. In dit geval blijft de bevolking stationair. Zooals de geboorte in 1930 en 1931 te Amsterdam was, worden echter 1000 van deze vrouwen slechts door 821 vervangen. De daling komt voor bij alle welslandsgroepen en bij allo gezindten. Is echter liet geringst bij de katholieken, liet grootst bij de Portugéesch-Israëlielen, de Bemonstranlcn on do godsdienstloozen. Steeds grooter wordt liet percentage kin deren, dat een jaar na liet sluiten van het huwelijk of nog later geboren wordt. Ook de daling der sterfte is een be kend feit en déze is in 'Amsterdam het sterkst hij de zuigelingen en kleuters ge daald, waardoor de zuigelingensterfte hier thans lager is dan in cenige andere «lad ■ter wereld. Stierf vroeger een derde deel 'der mensclien in dén zuigelingen- of kleuter- leef lijd, een derde onder, de 50 jaar en een derdé er boven, thans sterft tweederde deel boven dé 50 jaar. De sterfte schijnt minder beïnvloed te worden door de wel- standsklasse dan door den woningtoestand Omtrent de doodsoorzaken is het alge meen bekend, dat de tuberculose sterk ge daald1'is. Ook kanker bleek echter relatief niet toegenomen te zijn. De studie bevat verschillende gegevens omtrent zelfmoord, die in betere welstands kringen meer voorkomt dan in de lagere en geen verband houdt met gezindte. In 'liet algemeen zijn de cijfers lager dan in 1 het buitenland. In tegenstelling bijv. tot dé Mid'déri-Europoesohc landen komt kin- derzclfmoord hier zoo goed als niet voor. Uit de vertrek- en vestigingsstatistiek "blijkt, dat ongeveer tweederden dér Arn- slerdamsche bevolking stationair is én dat de trek van het plattelandnaar de groote stad een vestigingsoverschot voor Amster dam oplevert, doch ;dat' in het algemeen de toeneming dér bevolking door het gc- boorte-oversohot wordt le niet gedaan door het vertrek uit Amsterdam. De zeer interessante studie bevat veel vergelijkend materiaal mct_ andere steden cn mot liet buitenland. Van nog grootere waarde zouden deze vergelijkingen kun nen worden, indien ook andere gemeenten en ia het bizonder liet centraal bureau voor de statistiek in Den Haag over de middelen zouden kunnen beschikken, die (ie publicatie van soortgelijke studies mo ge.ijk zouden maken. (Van onzen: A correspondent). Hét'.motorengeronk/van de Zeppelin, die in den nacht van Maandag op Dinsdag ho ven liet Zuiilen van ons land koerste, was een volledige verrassing. Bij vorigo ge legenheden, wanneer de Zeppelin over Ne derland vloog, was de komst van het lucht schip steeds van le voren aangekondigd. Nu was dc bevolking volkomen onvoor bereid en wellicht zal menigeen hij het vernemen van liet geheimzinnig gedruiscli in de lucht even de schrik om het hart zijn geslagen in dezen tijd, nu de inter nationale spanningen zoo groot zijn. On willekeurig zal men zich de vraag hebben gesteld en dat niet allcea in do plaatsen, waar dc luchtreus overheen vloog mag dat, zoo maar? inleiders zullen dit den kampvuurciikel de padvinders toespreken de lioof-J verkenner staatsraad li X. Ramïiioiuiet en oiï.lwias Ton Kioiot. Er zal gesproken. worden, over vroe. goro jamborees en er worden mededeel in. geil gedaan, over do wereldjamboree in 1937. Do uitzending lieefl plaats door de A. V. It. O., morgenavond lusschen 8.10 cn 9 uur. Het antwoord op die vraag moet be vestigend lulden. Inderdaad mag een luchtvaartuig van vreemde nationaliteit, of het nu een vliegmachine of een luchtschip is, in den regel over ons land vliegen zonder dat daartoe een speciale vergunning is verkregen. Dit - geldt althans voor speciale vluchten, als hoe danig dit plotselinge bezoek' van de Graf 'Zeppelin moet beschouwd worden. In 1919 is te Londen, als uitvloeisel van het vredesverdrag van Versailles, een inter nationaal luchtvaarttraclaat gesloten, waar toe ook Nederland is toegetreden. Dit ver drag draagt editor nog'alle kenteekenon van de omstandigheden, waaronder het werd geboren: alleen de vroegere „ge allieerden" henevens enkele „neutrale" mo gendheden zijn erbij betrokken. Volgens deze overeenkomst mag. ieder luchtvaartuig van een conlraclecrenden staat vrij boven oen der andere corilracleerendo staten vlie gen zonder er een landing te maken. In dat geval is liet gehouden de route te volgen, die door deze staten is vastgesteld. Wanneer het wek een landing wil maken, moet liet dit op'een vastgestelde Iucht- vaarthaven doen. Staals-luchtvaartuigcn (waaronder vallen militaire, douane- en polilio-vlicgluigen) hebben wel een speciale vergunning noodig. Nederland .heeft .op 24, Juli 1922 met Dnitscliland een voorloopigo schikking ge troffen, om deze aangelegenheid, lussclimi heide landen te regelen. Deze schikking is, ondanks haar voorloopigheid, nog steeds van kracht. Zij houdt in, dat voor speciale vluchten van luchtvaartuigen van het eene land boven hel andere goen toe stemming noodig is. Wél is dat het geval, wanneer een vreemde maatschappij con ge regelde lijn over het land wil instellen, al of niet met tusschenlandingen. De route van- den Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika leidt niet over Nederland. Wanneer dus een luchtschipvan dezen dienst boven Nederland komt, is dat steeds een bizoiidere vlucht, waarvoor con toe stemming niet noodig is. Zoo ook dezen nacht, toen de koers van den Zeppelin, wegens 'de onverwachte weigering van Frankrijk om over te vliegen, Noordelijker werd verlegd. Deze tocht, alhoewel doel uitmakend van een lijnvlucht, werd om deze redenen toch als een speciale vlucht beschouwd. Het feit dat lol hetuitstapje over Nederland zoo plotseling moest wor den besloten en aan het voornomen voor af geen bekendheid was gegeven, deed ver moeden, dat dit dezen keer niet het geval is geweest. Wij hebben daarom eens geïn formeerd op het departement van buiten- landsclic zaken, of ook voor dit geval zulk een aankondiging was geschied. Inderdaad is nu ook de gebruikelijke medodecling niet uitgebleven. Zij was nog Zaterdag j.l. verzonden, doch wegensvde Paaschdagen had men er niet tijdig publicatie nan kun nen geven. Do internationale courtaoisie, zulk een belangrijk gebruik in h.ot verkeer tusschcn de volkeren, heoft ook ditmaal waarlijk wel haar deel gekregen. Honderd,'zeventig katoenspin sters-leggen het werk neer. Gistermorgen j hebhcin zeventig a lach lig meisjes van do kTilh'urgscho Katoenspin, nerij het werk neergelegd. De oorzaak van dezo staking is een looriconflicl. De vo rige maand was een loonsverlaging van tien procent aangekondigd vcor liet gelieele per. s.onccl. Na een gehouden conferentie met de directie en de organisaties in de textiel, industrie SI. Landïerlus, De Eendracht en Unitas, werd de loonsverlaging ingetrok ken voor het mannelijk personeel. Voor het vrouwelijk personeel bleet de loonsver. Inging gehandhaafd met deze-wijziging, dat ingaande gisteren vijf procent zou worden gekort en op 29 Juni a.s. wederom vijf pnocent. De meisjes, die geen van allen zijn ge. organiseerd, zijn de voorgaande weken be. werkt door de leiders van dé slaking in de maand September van het vorige jaar, de hoeren Spijkers en Gooien. Deze heblien gistermorgen met de tachtig slakende meisjes vergaderd .en het paTool uitgegeven de slaldftg door te zétten en anderen lol staking aan.) le sporen. Gistermiddag om half. tweè zijn ook, de andere meisjes niet' aan-liel Werk* gegaan, zoodat liet aantal sta. j kendo meisjes momenteel 170 bedraagt. Er wordt alleen door meisjes -geslaakt. Er Zijn er nog maar lien aan den arbeid. Uit Den Haag vernemen wij nog, dat er voor den rijksbeniiddclaar geen aanlci (ling lot bemoeiing zijnerzijds bestaat, aan gezien het hier een zoogenaamde „wildé" staking betreft. Dc bekende film.acteur Douglas Fairbanks arriveerde gisteren met een spe ciaal vliegtuig, waarmede hij uit dc lu clit de bloembollenveldcn bezichtigd had via Rotterdam op Schiphol, Douglas Fairbanks bij zijn aankomst op Schiphol. Een kampecravond van 20.000 padvinders. .De ja,mboreo.oonimissie deelt liet volgen de mede: Een unieke kampvuuravomd z'al op mor. gen gehouden worden voor de Nederland, sclio padvinders. In Den Haag - kamt een troep padvinders bijeenj wiens geheelepro. graimna- ingesteld zal zijn -op het gehoor. Tegelijkertijd kernen over'liet gelioele land do Noderlandscho padvinders samen ton getale van. 20.000 en voeren hetzelfde pro. g-raimm uit.' Dit. is mogelijk, doordat de A.V.R.O. uit het groepshoofdk'wartior van de 17e Haagsche groep de uitzending ver zorgt en alle -padvinders in liet land zich voer do luidsprekers opstellen. Do kamp. vuurspelen,' welke de. „radio-hopman" leidt, zullen de luisteraars voor moeilijkheden stellen, waarvan do goede oplossingen van publiek zoowel als van padvinders aan het nationaal hoofdkwartier der N.P.V. Den Haag, kunnen worden gezonden. Tweo Meisje door aanbidder met brood, mes doodgestoken. Gisteravond ongeveer lo acht uur stond de 22-jarige fabrieksarbeidster Johanna Siera, uit Zoelcnvoude, die werkzaam was aan een sajetfabriek te Leiden, in do hal van een bioscooptheater aan den Stations weg foto's te bekijken, toen zij werd aan gevallen door den 28-jnrigen M. C. B., meesterknecht aan diezelfde fabriek, die baai' h'iét':éen 'broodmes eenigé steken" in' don rug. toebracht. Korlcn lijd daarna is liet slachtoffer aan dc bekomen verwon dingen overleden; Het lijk is overgebracht naar liet Academisch Ziekenhuis, waar dr. Ilulst de sectie' zal verrichten. Do dader werd door de politie gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Naar wij vernemen, liad 13. meermalen getracht aan mej, S. zijn liefde le ver klaren, dio hem evenwel liad afgewezen. Toen B. des ondanks zijn aanzoek had herhaald1, had mej. S. zicli daarover be klaagd1 bij de directie dor fabriek. Daarop schijnt B. uit wraak zijn daad le hebben gepleegd'. Dc inbocdei kon geborgen worden. Gistermiddag te vier uur is brand uit gebroken in een alleenstaande villa aan de Aniersfoorlschestraat 7Sb te Soesl-er- berg, bewoond door don eersten luitenant- vlieger J. Linthout. In een der benedenkamers was mevrouw Linthout bezig met'papier een open haard vuur-aan te maken, toen door den trek van den schoorsteen cenigo brandende stuk ken papier naar buiten kwamen en op het rieten dak vielen. Al spoedig vatte dit vlam. Dc vrijwillige brandweer uit Soes torberg was weldra ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het gelieele huis uUbranddo. De inboedel, waaronder ecu uitgebreide bibliotheek kon, op slechts cenige meubelstukken na, ge heel in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. Door lot nu loc onbekende oorzaak brandden gisteren le Vcnlo dc loodsen en de opslagplaatsen van dc Coiip. Ycnlosclie Vcilingvcrccniging, waarin duizen den vcilingskislcn lagen opgeslagen, lol den grond toe af. Ernstig verkeersongeval. Gisteravond wilde de automobilist S. uit" Sncek, op den Leeuwarderwcg aldaar een melkwagen passeeren, toon van do andere zijde een auto naderde. De ma noeuvre mislukte en. S. reed eerst tegen een boom en vervolgens tegen den melk wagen. De bestuurder - van dit voertuig, S. do Boer, uit Loenga, werd van den bok geslingerd en met een gecompliceer der!' beenbreuk'ea ernstige hoofdwonden haar het St. "Antoniusziekenhuis te Sncek vervoerd. Zijnn toestand is ernstig. Het paard moest worden afgemaakt. Dc automobilist kreeg geen lolscl. De ernstig beschadigde auto is voor onder zoek- in beslag genomen. Noodlottige brandin voorstad van Boedapest. Iii de voorstad- van Boedapest Hi-dve. ravdö heeft een groole brand gewoed, waar. door veerlien gebouwen in do asch zijn gelegd. Verscheidene personen z'ijn omhel leven gckoimen, terwijl velen brandwonden opliepen. Ernstige aanrijding to Dtrcclit. Gisteravond omstreeks kwart voor elf heeft nabij het aulobus-station op hot Vree burg te'Utrecht, oen ernstige aanrijding plaats gehad tusschcn een wielrijder en een personenauto, bestuurd door een on geveer 22-jarigen hoopman. Dc wielrijder, de 25-jarige S„ uit Utredit, werd hierbij ernstig gewond en is in zorgwekkenden toesland naar het stads- cn academisch ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk ge schiedde, doordat de wielrijder zijn bocht te veel naar links nam. Dc auto is op last van den commis saris van politie voor onderzoek in beslag genomen. Geheime distilleerderij ontdekt. Ambtenaren van den d'ienst van invoer rechten en accijnzen hebben in samen werking met dc gemeente- en rijkspolitie gistermorgen een inval gedaan in een per ceel, bewoond door don hoer N. K„ te Lunteren, op vermoeden van drankstokerij. Inderdaad weid na cenig zookon een compleet distillcerlocstol mot alle bcnoo- digde ingrediënten gevonden. Ilot toestel word in beslag genomen en per auto naar Ede gebracht. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt, wegens clandestiene alcoholbereid'.ng. Ook hij is naar Ede overgebracht, om voor den commissaris van politie aldaar te wor den geleid. Dit is binnen zocr korten lijd reeds de tweede clandestiene si uk e rij, die door dc in deze omgeving ijverig speurende amb tenaren is ontdekt. Overboord geslagen cn verdronken. Hedenmorgen le kwart voor zes is eon 27-jarige knecht, in dienst van do Koop vaart Maatschappij, builen de sluis van Engelen op d'e Maas overboord geslagen cn verdronken. Hel lijk is nog nietgevonden. Kind uil den trciu gevallen. Gistermiddag om half zes is ter boogie van hel station Haren een aclil-jarig doch tertje van den lieer Loutsclicr, die met zijn beide kinderen op reis was van Utrecht naar Groningen, door tot nog too onbe kende oorzaak uit deu sneltrein govall-en. Het kind werd met ernstige hoofdwonden op de spoorbaan govondeii en is naar het Diaconessenhuis te Groningen overge bracht. De toestand1 is niet ongunstig. De trein liad een kwariier vertraging. In Japan. Tot dusver 49 dooden geborgen. In de Tarakoema-mijn, te Fookocoka (Japan) is eon liftkooi, waarin 82 mijn werkers hadden plaats genomen, tengevol ge van liet breken van een kabel in de ruim G50 meter diepe schacht gostoit Tot nu toe heeft men'49 lijken geborgen, Icrwiji 20 mijnwerkers zwaar gewond' zijn. In Deieren. Uit München: Terwijl reeds sinds cenige weken de bergweiden vol sleutelbloemen en crocussen stonden, is met Paschen een vracht sneeuw neergekomen, zoo over vloedig, dat de ski-loopcrs voor hun toch ten geen moeilijke keuzen hadden, aange zien de sneeuw tol in liet dal loo lag. Het gelieele land biedt thans een winter- schen aanblik, zooals men anders slechts omstreeks Kerstmis ontmoet. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 30 c.M. dik; in Garmisch-Parlenkirchen is do sneeuwlaag gemiddeld 5 c.M. dik. Gisteren vroor het nog 14 graden. In Frankrijk. In geheel Frankrijk is liet gedurende de Paaschdagcn winter geweest. Overal is de temperatuur plotseling zeer gedaald', hier en daar heelt het drio graden gevro ren. Hagel- en sneeuwbuien hebben aan de ooflboomen groole schade toegebracht. Veel sneeuw is gevallen !e Calais, Nan cy, Rcinireniont, Annécy, Besamjon cn ia de rest van het stroomgebied van de Loire. In Parijs cn omgeving, waar hol kwik in den loop van den eersten Paasclidag tot een graad onder nul gedaald was, waren hoornen cn plantsoenen met een dikke ijzellaag bedekt. Ook te Londen sneeuwt het. Zondagmiddag heeft het le Londen on- geveer een half uur lang gesneeuwd. Na een helderen morgen bclrok de lucht cn werd liet plotseling kouder. Even lalor ontlastte zich boven de Britsclio hoofd stad een flinke sneeuwbui. Bankoverval (c Parijs. Twee individuen hebben op klaarlichten dag een overval op een Parijscho Bank go. plcegd. Zij.wisten ló ontkomen, na zich van een bedrag aan geld le hebben meesier gemaakt. Doogtcrccords verbeterd. Kapitein Scrgiewsky heeft te NVwA'ork tweo wercld.liooglereeiords verbeterd mot eon Sikorsky.ivatervliegtuig. Hij bereikte zonder lading een hoogto van 27.950 voet en mot 500 K.G. lading een hoogte van 18.000 voet. Hed. Hcrv. Kerk. Aangenomen naar Jpnvord; (Ft.), \V. A. Nell, cand. tee Bodegraven. Bedankt voor Groot-Ammers, ds. P. J. Stecnbeëk, te Oudewater; voor En schedé (tóez.), ds. J. Eikema, tc Scliagen. Chr. Gercf. Kerk. Bedankt voor Kluhdert, ds; C. Smits, le Sliedrecht.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5