Verslag van den Gemeenteraad APRIL Die Houten IC laas DONDERDAG Onbewoonbaarverklaring. J Yoigadeiing van Vrijdag 20 Maart 1936, 's middags 2 uur. II. oorzitter; de burgmeester rar. dr. F. L, J van u aren. lo^rstel tot on hew c onbaarverklaring van 25 woningen in de binnenstad. Systeemloos. De heer Van Dui nhovon (s.d.): zegt, dat uiteraard de soj.-democralische fractie dit voorstel om 25 woningen cmbe- tidjDu.ut te verklaren van hario toejuicbt, ai hebt.en de leden dezer fractie den in druk, dal het voorstel niet ver genoeg gaai. In 't algemeen wordt maar te hooi en te gras wat woningen onbewoonbaar ver- IIaard. Ex wordt niet volgens een systeem of een vast plan gewerkt. Men schijnt maar ioo'u beetje op zijn geheugen al to-gaan om te bepalen, wat onbewoonbaar ver klaard moet worden. Ho 25 woningen, die nu voorgedragen worden om onbewoonbaar verklaard te worden, staan in niet minder dan elf straatjes of slopjes. Maai daarin staat veel meer, dat eveneens tot onbowoon- baarverklaring in aanmerking dient te komen. Wat weet de raad eigenlijk van de plaatselijke woningtoestanden? Hij wbot alleen, dut die in de binnenstad en in het Koorden slecht is. De slaapgelegenheid voor de ouders en de kinderen voldoet veelal niet aan de minimum eischen, die men daaraan kan stellen, wat tot schade is van den gezondheidstoestand. Nauwkeurige gegevens ontbreken. Een onderzoek gewenschL Daarom verdient het aanbeveling oen kaartsysteem in to richten, als in de groo- le steden geschiedt. Daarvoor is hot noo- dig een onderzoek in te stellen hoeveel krotwoningen er in omze gemeente zijn en hoeveel minderwaardige woningen; de hoogte der woon- en siaapruimten, de grootte enz. en voorts moet een overzicht samengesteld worden van de huur, die gevorderd wordt; de gezinssterkte, enz. De heer Van Velzen hoeft bij de be handeling van de begrooling 1936 er op gewezen, dat de regoaring niet meer zoo gemakkelijk haar goedkeuring hecht aan onbewoonbaar verklaringen en de wethou der van den Woningdienst heeft daarbij ook een artikel geciteerd1. Maar hoe weten we, hoeveel woningen in deze gemeente voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen? Daarvoor zijn gegevens noo- dig. De Gemeentelijke Woningdienst zal wel wat van dien aard hebben, maar hij heeft niet de beschikking over voldoende personeel om een kaartsysteem in te richten. Werk voor werklooze intel- leetueclen. De regeering komt ons echter in dit ook vele inlellectueolen, dio werkloos zijn. Do soc, democratische fractio is van meeniug, dat men op niet te veel tegen kanting zal stuiten by de verwezenlijking van hot geopperde plan. Laat men hot denkbeeld in overweging nemen 1 Ycrzamelplaals van onge rechtigheden. De lieer Van Dorp (r.k.) merkt op, dat een onbewoonbaar verklaarde woning nog eenigen tijd gebruikt mag worden, maar dan komt zij leeg te staan on word! dan meestal een verzamelplaats van aller lei ongerechtigheden. Welen B. en \V. geen oplossing om dat te vooikomen? De jmigd maakt zich in den regel meestor van zoo'n pand en breekt het gedeeltelijk af, waar bij nog allerlei ongerechtigheden komen. Is het niet mogelijk de betreffende panden af to breken, zoodat er open grond ont staat? Een persoonlijk onderzoek. Do heer m r. Kavelaars deelt mee to hebben getracht zich op de hoogte to stellen van den toestand, waarin de uo ningen, m het voorstel genoemd, verkorren. Spr. heeft ze allemaal van buiten en en kele van binnen bezichtigd. Ook met de bewoners van eenige van bedoelde pan den heeft spr. gesproken en daarbij is hem gebleken, dat geen uit zijn woning wilde. Men vond over 't algemeen zijn woning nog niet zoo kwaad en beweerd werd, dat men in dezen crisistijd geen hoogore huur kan betalen. Ook den eigenaar van de in het voor stel genoemde panden in de Bleokerslraa! heeft spr. bij zich gehad, die bezwaar maakte togen do onbewoonbaarvorklaring in verband met de hypotheek, die op be doelde woningen rust. Gaarne zou die eigenaar do onbewoonbaarvorklaring nog een paar jaar uitgesteld willen zien. Spr. heeft niet alle genoemde woningen van binnen gezien, zoodat hij geen oor deel kan vellen over die woningen. Uitstel bepleit. Spr. ziet er tegenop onder deze om standigheden zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven. Is het niet moge lijk de onbewoonbaarverklaring uit to stel len en daarmee te wachten tot de crisis voorbij is? (Gelach). De bewoners van die panden moe en meerendeels van den steun leven ea kun nen geen duurdere woning betrekken. Ais het niet mogelijk is het tijds ip der onbewoonbaarverklaring te verschnivn, kan don niet de termijn van 6 maanden, gedurende welke de onbewoonbaar ver klaarde woning nog bewoond mag wor den, verlengd worden? Dat is misschien een oplossing. Die termijn zou dan wel licht op een paar jaar gesteid kunnen worden. De eigenaar van de genoemde panden aan de Bioekerslraat zou daar overigens niet zoo erg blij mee zijn. Hij zegt: De huurders weten, dat, als Uiterlijk tot en met kunt U als abounc op de Schiedamsche Courant de mooie, practische kaart van Schiedam nog tegen den gcreduccorden pi ijs van 4-0 cent bij onze administratie be komen. Na 30 April is deze premie-aanbieding onherroepelijk vervallen. opzicht Te hulp. Er wordt gezocht "naai f3 woning trekken, er geen andere r r t trmnrrtprs smlton tnmftn fmna/ifin f*n rinf. werkobjeeten en nu heeft de minister voor sociale aangelegenheden als zooda nig ook genoemd' het instellen van een onderzoek naar de woningtoestanden in een gemeente. Dat onderzoek zou kunnen geschieden met behulp van intellectueel© werkloozen, Li Amsterdam wordt daarmee een proef genomen en de minister voor sociale aan gelegenheden heeft zijn. volledige instem ming betuigd met dat plan. Als hier een dergelijk onderzoek werd' ingesteld zou kunnen worden uitgemaakt, welke woningen hot eerst in aanmerking komen om onbewoonbaar te worden ver klaard en tegelijkertijd is dan wat gedaan aan werkvesrruiming. Hi-er ter slede wonen Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. YUNUE, door J i. en E. A. H. huurders zullen komen opdagen en dat zal in de hand werken het doen on'sta-n van huurschuld. Kan het voorstel niet worden aaigehou- den of kan een langere termijn, vóór de ontruiming een feit moet zijn, worden vast gesteld? Een uret geldend argument. De heer mr. Van Velzen (r.k.) wil de sprekers in een andere volgorde dan zij het woord voerden, beantwoorden. Al leen de heer Kavelaars heeft over het voorstel gesproken; de heeren Van Duin hoven en Van Dorp spraken naar aan leiding van het voorstel. De heer Kavelaars kan zijn stem niet aan het voorstel geven, omdat: lo. de bewoners van de betrokken panden tame- ijk tevreden zijn met hun woning en 2o. geen andere woning voor hot zelfde geld te vorkrijgen is. Het eerste argument kan voor de over heid nooit een argument zijn, dat ge wicht ia de schaal legt. Do gezindheid van do bewoners mag geen invloed op de beslissing van do overheid uitoefenen. Helaas zijn er nog vele menschen bereid in een woning te wonen, die hen moreel en fysiek te gronde richt. De overheid heeft tot plicht, soms de harde plicht, om een oind te maken aan een toestand, die van algemeen sociaal standpunt be zien, onduldbaar is. Alle leden van de Commissie voor den. Woningdienst hebben db woningen be keken en het voorstel is in de commissie ampel besproken. De toestand is zoo, dat hij door de overheid niet getolereerd kan worden. Individnccle cn gcmccnschaps- belangen. Het tweede bezwaar, dat de lieer Kave laars aanvoerde, vyas dat van de hypo theek. Door oen ênlKiwoonbaarvcrklaring wordt oen eigenaar' soms zwaar getroffen, l Hij blijft aansprakelijk voor da geleende i gelden. Maar dat is de individueel© zijde van hot vraagstuk en die mag geen aan leiding zijn ,dat de overheid niet haar taak naar bohooron vervult. Bij het overwegen, wclko woningen voor onbewoonbaarverklaring in ammerking komen, hebben we ons bepaald' tot het strikt noodzakelijke. Alleen de ernstigste gevallen zijn onder dit voorstel bijeen gebracht! De termijn van ontruiming. De heer Kavelaars hooft voorts gevraagd' toe te laten, dat de woningen, na de aa- bewoonbaarverklaring, nog geruimon tijd bewoond blijven. In art. 2 sub 3 wordt bepaald, dat oen onbewoonbaar vrk'aanle woning voorlno- pig niet ontruimd 'l-"hoeft to warden, ais deze betrokken is -door den eigenaar en deze er ook reeds woonde 2 paren vooraf gaande aan het tijdstip der onbewoonbiar- verklaring. Spr. gelooft niet, dat zich hier óén geval van dien aard voordoek De heer Col lé (comm.): Een huis eigenaar zal wel wijzer zijn! De heer mr. Van Velzen (r.k.): I" art. 25 sub 5 wordt bepaald, dat de termijn, voor de ontruiming een feit is, telkens door den raad met één jaar kan worden verlengd-, onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Nadat vaststaat wat het lot van dit voor stel zal zijn, wil spr. overwegen, wat in de richting van verlenging van den ter mijn kan worden gedaan. Ms do raad hot voorslol van B. on W. hooft aangenomen, slaat er voor de eigenaren nog beroep open by Gedeputeerde Slaton en daarna is nog beroep op de Kroon mogelijk. Eerst als een definitieve beslissing is gevallen kan worden bekeken, wat cr ten aanzien van do ontruiming nog kan worden be paald. Niet het rccltl te amoveereii. Do lieer Van Dorp heeft gevraagd: Kun nen do onbewoonbaar verklaarde panden niet gcamoveerd worden? Helaas kan dat niet bindend worden voorgeschreven. De Woningnet stelt wel strafbaar hot bewo nen van ©cu onbewoonbaar verklaarde wo ning, nadat ecu zekere termijn is verstre ken, maar zij verleent de overheid geen bevoegdheid een onbewoonbaar verklaar de woning te amovoeren. Ook aan het onteigenen van de panden door do ge meente valt niet te denken! Dat zou al te vcct bezwaren opleveren. Do eigenaars zouden spoedig aan het onbewoonbaar ver klaren door de overheid van een woning een recht gaan verbinden, dat niot be staat. De hoer Van Duinhoven wil bij het op ruimen van krotwoningen moer methodisch te werk ga.rn. Theoretisch heeft dö heer V;m Duinhoven gelijk! Maar de practijk is toch wel oen b-eetjo anders. Onbewoon baar-verklaringen zullen altijd met grepen moeten worden uitgevoerd, omdat onbe- woonbaarverklaringen in grooten stijl be zwaren met zich meebrengen. Bepaalde terreinen zouden daardoor nagenoeg waar deloos kunnen warden gemaakt en op oen complex zou een cachet wooden gedrukt, dat het niet verdient! Als men le rigoureus ingrijpt, wordt oen drukkende invloed uitgeoefend op de wo ningen in de omgeving, die niet voor onbeu'oanbaarvcrklaring in aanmerking komen. De gczinsslerkfü. De heer Van Duinhoven wil, dat ook de gezinsterkte in aanmerking wordt ge nomen. Die gezinssterkto is echter aan schommelingen onderhevig. De samenstel ling van een gezin kan verandeion, maar het koint ook voor, dat in één en de zcifdé woning in één jaar drie gezinnon wonen, alle van verschillende steikle. Daarom kan bij de beoordeeling of een woning ongeschikt is voor bewoning de gezinssterkte geen overwegende factor zijn. Wel van belang is de huur. Als de huur f 3.25, f 3.50 of f 3.75 is, concludeert men daaruit echter ook wel eens le spoedig te doen to hebben met een krotwoning. Een lage huur kan b.v. liet gevolg zijn van oen onrieflijke in deeling van de woning, die overigens wel voldoet aan de eisclien voor wat toetre ding van lucht en licht betreft. Deze zaak heeft de volle aandacht van B. en W. Eea delicate zaak. Spr. ziet evenwel groote bezwaren bij het inschakelen van werklooze inleltec- tuoelen bij het verzamelen van de noo- dige gegevens. Ambtenaren hebben hun instructie en hun plicht is omschreven; op deze categorie hebben B. en Wgroote vat. Het verzamelen van d'e noodigo gegevuns is een delicate zaak; dit moet met voor zichtigheid geschieden. Als dit gesdiicdt door menschen, die niet in ambtelijk ver band' tot de gemeente staan, zijn moeilijk heden niet uitgesloten. Spr. helt daarom ook meer over naar de opvatting, dat de ambtenaren van Woningdienst zelf het gevraagde onderzoek dienen in to stellen, dan da* een wilde greep wordt gedaan in de werklooze intclhctuoelen, om deze een onderzoek te doen instellen op oan voor hen vreemd' terrein. Spr. vreest, dat dan de resultaten niet in overeenstemming zul- 51) „Het leven zal voortaan anders voor ons wezen," zei hij eens. „Wij hebben drie jaren van nagenoeg volmaakt geluk ge had. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam..." Verder kwam hij niet, want bij zag, dat haar gezichtje zenuwachtig vertrok. Os er het geheel spraken ze heel weinig van hun verlies, zelfs tegen elkaar. Het verdriet was to diep gegaan, Jan dat ze het uiten konden en hun hart en hun oogen begrepen eikaar immers, zonder dat hun lippen nog iets zeggen hoefden. Lord Northmoor was zeker weer emu ge dagen achteruit gezet in zijn herstel en op den dag, dat hij voor bet eerst op een rustbank bij het venster werd gedra gen, had Mary een inzinking en werd nagenoeg bewusteloos naar bed gebracht. Het was geen ernstige Dauwte en het eenige, dat zij behoefde, was rast; maar toch vertoonden zich weldra pijn in de keel en andere symptomen, die maakten, dat de quarantaine verlengd moest wor den en dat ze A del a ook niet ianger kon den terughouden, toen ze haar hulp aan bood. Ze ging af en aan tussehen de patiën ten en sprak hun beiden moed in ten op zichte van eikaars toestand, door de een te verteilen, dat de kraohten weerkeerden bij haar echtgenoot en den anderen tc verzekeren, dat wat zijn vrouwtje bovenal noodig had, rast was; voor zichzelve d'aeht ze er bij„en dal zij zich niet ianger hoeft goed te houden", want duidelijk vie! het aan Mary's oogen te zien, dat zij nu dikwijls haar tranen den vrijen loop liet. Lady Adela had genoeg doorgemaakt om tactvol te kunnen vermijden, hctg"en hun beiden nog het meeste pijn zou doen. Ze had Bertha overreed om terug te gaan- naar Londen, zoowel voor haar werk, als om Amice daar bij zich te nemen, omdat het beter was, dat die nog eenigen tijd op een afstand bleef. Zoodra lord Northmoor de kracht en de zelfbehecrsohing er voor had, 'las hij de brieven van dio arme mrs. Morton en liet hij ook Eden bij zich komen, voor wie er weinig vrees voor besmetting bestond. Zij kreeg haar geschiedenis verteld en wist ook al zijn vragen tot in bizonderlicdm te beantwoorden, maar zij verloor haar zcllbebeersching onder de vriendelijke ver gevensgezindheid, waarmee hij haar ver- zeiterdc, dat haar geen blaam trof, en dat bij hiuit enkel dankbaar was voor haar teederc zorgen, aan zijn kind besteed. Zij Ding, erbarmelijk snikkend. Ade a kwam terug, nadat zij haar het vertrek uitgeleid had, waar Frank in een makkelijken stoel bij het vensier zat met het uitzicht op den tuin, d'e nu nage noeg alle bekoring voor hem verloren had. „Arm schepsel," zei ze. „Ze is geheel van streek door je vriendelijkheid'." „Ik geloof, dat men met haar zeer veel meelijden moet hebben." „Zeker, maai- zo had je zoo graag nog eens verteld, hoe Eden veronderstelt, dat ze Ida in die richting heeft zien saan." „Ik achtte het beter, dat zij dit niet len zijn root de verwachtingen, dio men er van koestori;. Spr. wit echter do zaak overwegen ten wil, als hij to Amsterdam is, ook zijn licht opsteken voor wat botroft dc daar opgedane ervaringen. liet denkbeeld, door den hoer Van Duin hoven geopperd, is dus niet van de baan, maar spr, heeft door het aanvoeren van oenigo bezwaren d'o aandacht wilton vesti gen op de moeilijkheden. Het doet spr, genoegen, dat de raad zoo eenstemmig meegaat mol hot voor stel van B. on W. Zoo men wellicht weet hoeft de Rollcrdamsclio gemeenteraad gis teren een bescheiden voorstel van do zelf de strekking als dit, aangenomen \,o moeten voortgaan ep den ingeslagen! weg, al werpt de crisis daarop schaduwen en kunnen we niet marclicenen zooals wa wel zouden wiilen! t\v»< h>li. VRIJDAG, 17 April 1936. Hilversum I, 1S75 AI, Algemeen programma, verzorgd doof den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gratnofoon. 11.30 12.00 Voor de zieken, 12.15 Gramofoon, en Orkest. 2.00 Orgel en zang. 3.30, Opera. 4.30 KRO-Boys. 5.00 Causerie. 5.15 KRO-Boys, 6 03 Causerie. 6 23 Me- lodistcn. 7.03 Berichten, lezingen en, gramofoon, 8.03 Berichten. 8.10 Orkest en Comedian Harmonists. 9.30 Ciuserio. 9.45 Rolterd. Philh. Orkest m.m.v. kooi? en solisten. 10.23 Gramofoon. 10.30 Be richten. 10.3512.00 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. 8 00 VARA. 12.00 AVRO. 4.70 VARA, 8.00 VPRO. 11.03 VARA. 800 Gramofoon. 9.30 Kookpr,uitje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Causerie. 10.35 Gramofoon. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoon. 12.03 Gramofoon. 12.30 Ko- vacs Lajos en gramofoon. 2.10 Cau serie. 2.30. Orkest en soliste. 4.03 Con cert. 5.03 Kinderuurtje. 5.30 Orgei. 603 Jack de Vries' Internationals, 6 53 Gra mofoon. 7.03 Lezing. 7.23 Gramofoon. 7.50 Berichten. 8.05 Causerie 8-3ÖZang en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Concert, 10.00 Tooneelkroniek. 10.45 Berichten, 11.00 Jazzmuziek. 11.3012 03 Gramo foon. Droiivvich, 1500 M, 11.20 Orgel. 11,50 Orkest. 12 50 Dans muziek. 1,35 Strijkorkest. 2.23 Gramo foon. 3.20 Orkest 4 23 Gramofoon. 4.35 Orkest 5.35 Concert. 6.53 Viool cn) cembalo. 7.50 Dansmuziek. 10.40 OrkoA. 11.35 Dansmuziek. 11.5012 2) Gramo foon. Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gramofoon. 12.36 Orkest. 2 50 Gramofoon. 4 23 Trio. 5 50 Orkest. 8 20 Zang. 9.05 Operette. 11.35 105 Orkest. Keulen, 456 AL 5.50 Orkest. 11.23 Verzoekprogr. 11.35 Kamerorkest. 1.49 Orkest en soiisf. 6.20 Gramofoon. 7.23 Causerie. 19.2311.23 Operette. Brussel, 322 cr 484 M. 322 M,: 12.23 Gramofoon. 12.50 Dans muziek. 1.50—2 23 Gramofoon. 5.20 Po pulair concert. 6.35 Ziigeunermuziek, 7.20 Gramofoon. 8.20 Orkest. 10.30 11.20 Dansmuziek. 484 M 12.29 Gramofoon. 12.40 Zang. 12.E0 Zigeunermuziek. l.oO2 20 Gram mofoon. 5.29 Orkest. 6.35 Gramofean. 6.50 Trio. 7.35 Zang. 8.20 Gramofoon. 8.35 Symphonie concert. 10.4911.20 Gramofoon. Dcntschlandscnder, 1571 M. 8.20 Populair concert. 9.50 Trio. 10.20— 11.20 Dansmuziek. deed. Het zou Ellen toch niet van zor geloosheid vrijpleiten en het geeft niets, om een gevoelen van onrc-cht en achterdocht te kousteren, als hetgeen gedaan is toch niet ongedaan kan worden gemaakt," zei hij mat. „Je hebt gelijk. Je weet met iedereen met zachtmoedigheid om te gaan. O, die noode'ooze ellende toch ook van in der haast opgevatte en daardoor zoo dikwijls onjuiste achterdocht." Toen hij haar even wat oplettender aankeek: „Ken je onze eigen geschiedenis?" „Slechts de hoofdfeiten." „Ik geloof, dat je ze weten moet. Ze verklaart zooveel," zei ze, deels nit be hoefte, om zich daaromtrent uit te spre; ken, en deels uit verlangen,, om zijn ge dachten een andere wending te geven. „Je weet, wat oen passie voor paarden er altijd in deze familie is geweest?" „Dat weet ik. Waarschijnlijk zon ik ze zelve ook bezeten hebben, ais ik voor spoediger was geweest, toen ik het leven begon." „En je hebt je best gedaan om Her bert er voor te behoeden. Nu, mijn Ar thur bezat die passie in hooge mate en Bertha ook. Ze waren geheel in dien geest opgevoed. Maar zij had een beter oog op paarden dan haar broer; ze was niet zoo roekeloos. Ze werden intiem bekend met kapitein Adler, d.o in de kazerne in Co- pington was; hij was nog we! de beste van het troepje, zoo maakte hij op mij den indruk, ofschoon hot mij geen bi- zonder genoegen deed) dat Bertha steeds meer genegenheid voor hem ging voelen. Er was zooveel goeds in haar, maar «door dezen omgang zou dit zeker niet naar voren gebracht worden." „Ze is altijd heel vriendelijk Yoor ons geweest; er valt veel in haar te bewon deren." „Haar tegenwoordig leven heeft al het beste in haar ontwikkeld." Lady Adte-la draalde, daar zij zich afvroeg, of de goede, eenvoudige man zich wel bewust was van den kronkel in Bertha's natuur, dien zij wel kende. Intusschen ging zij voort:„Toen was zij een heerschzuohlig, levendig jong meisje, en, ofschoon zij en nS}a echtge noot heel voel van elkaar hielden, sche nen ze iets uittartends voor elkaar te hebben; niet alleen in woorden, maar ook in daden. Ja, je kunt het nu haast niet van haar gelooven, omdat ze zooveel kal mer is geworden. Arthur dan kocht een paard, een prachtig dier, maar vToesedjk wild. Kapitein Adler was cr bij geweest, toen hij het voor bet eerst zag en had het ook bewonderd, maar had er zich af keurend over uitgelaten. En zoodra Lor- tha zijn oogen en zijn ooren had gezien, had zij cr zich op haar heftige wijze tegen verklaard. Ik herinner mij nog, nat ik Arthur smeekte haar niet uit^ te na- gen, maar, als zij eenmaal in zoo n stem ming waren, dan konden zo zich niet meer remmen en zij meende, dat kapi tein Adler hom aanzette. Dus ging Arthur een rit maken met den dogcart en, zoo als ze op den weg naar Colbeam waren, sloeg liet paard op hol; ze kwamen in botsing met een hooiwagen on..." „Ik weet het..." „Kapitein Adler werdi boven op het hooi geworpen en had zioh niet bezeerd. Hij kwam mij voorbereiden om Arthur te ont vangen en ging toen naar het Huis. Die arme Bertha, in haar droefheid en veront waardiging vloog ze hom bijna aan. Het was alles zijn schuld, zei ze; hij had i>. Arlhui' toe aangezet. Zo veronderstel de, dat Arthur gewed had', kortom, se wist niet, wat ze zei, maar hij verliet het huis en is nooit weer tot haar terug gekeerd." „Waren ze verloofd?" „Niet offioieel, maar ze waren het geheel eens en wachtten slechts op een gunstig oogenblik, om er mee te voorschijn te komen tegenover lord Northmoor, die met makkelijk was; het mocht dan ook m geen enkel opzicht een goede partij boe ten. Wij dachten aiton geloor .k dat ka pitein Adler tot den nt met had aangezet en Arthur was er te siecü. aan toe, om dit te kunnen toelichten, iuj wa- in het eerst bewusteloos en sprak ook 'daarna in een langen tijd met. Einde lijk vroeg hij naar zijn vriend en vertelde mij, dat kapitein Adler had gedaan, al wat in zijn vermogen was om juist togen, te gaan, dD* 'dj dat paard' zou nemen; hij had li t «niet om zijn leven in. dc waag - 1 stellen en toen Adler slechts ui f werd, had hij er op gestaan, o.i. - te gaan, in de hoop, denk ilc, om onheil af te wenden. Ik schreea, lord Northmoor schreef aan hem, maar onze brieven kwamen terug. Wij hadden do berichten in do courant niet goed! bijge houden; hij had' zich uit den dienst terugge trokken on had geen adres achter gela ten bij zijn kameraden onder do officie ren. Bertha wist, dat zijn ouders -over leden waren en dat hij eea zuster op kostschool ha-d in Cliflon. Ik schreef aaa haar, maar het hoofd van de school stuur de mijn brief terug; we zijn er achter gekomen, dat hij zijn zuster van schooi ge haald had en weggegaan was. Ze'fs ban hij zijn geld weggenomen bij Coutt, om alle aanwijzingen van adres te voorkomen. (Wordt lqd)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6