STADSNIEUWS De kruiser, De Ruyter. Jonge zwanen. WANDGEDIERTE Dr. H. Colijn over den Volkenbond. Terug in het vaderland. Eervol ontslag. Mevr. M. de Witan Wamden, Een zeer bekwame onderwijzeres, mevr M, do Witvan Wamden, verbondon aan school G 2, hoofd de heer J. J. Rozendal, verlaat het ouderwijs. Mevr. Do Wit is af gekeurd en zal in verband daarmee eer vol ontslag vragen. -Als 18-jarige werd zij 12 September 1897 onderwijzeres te Krirnpert aan den IJssel 16 Mei 1899 begon zij haar werk hier ter stede. Dat zij ruim 20 jaar mui de school ver bonden was, die speciaal opleidt voor H. B. S. en gymnasium, wijst er reeds op, dat 2ij tot de beste leerkrachten behoorde, die bij het openbaar lager onderwijs hier ter stede werkzaam waren. Dut dit ook inder daad het geval is, kunnen de velen getui gen die les van haar ontvingen. Mevr. De Wit was eon uiistekend onder wijzeres. Den laatsten tijd liet echter haar gezondheidstoestand te wonschen over, wat ®p haar werk niet zonder invloed bleef; eoodat zij ook zelf dit gaarne aan een an der zal overdragen. Op proeftocht De kruiser „De Ruyter" is gisteravond te half 10 van Hoek van Holland vertrok ken en was hedenochtend te 6 uur dwars van South-Goodwin. Ook al te lang achtereen blijven kijken is niet aan te bevelen. Maak het liever tot oen gewoonte er iedemi dag één of zelfs tweemaal even langs to loopen, dan kunt go getuige zijn van hun gostndigen groei en ontwikkeling. En mocht juist op het oogenblik, dat u voor uw bezoek gekozen had de zwanenfainilio reeds zeer veel belangstelling genieten, maak dan liever een ommetje door het Volkspark, waar het thans zoo mooi en heerlijk rustig is. Onrust is evenwel niet liet eouige, dat vermeden moet worden. Vele menschen en vooral kindexen willen do diertjes niet alleen bewonderen maar hun ook wat geven. En dat is juist zeer gevaarlijk, want niet alleen krostkruimels maar aller lei stoffen komen op die manier in het water terecht, waarvan ex vele schadelijk en sommige zelfs vergiftig voor dto jongo zwaantjes zijn. Daarom is het verreweg het beste niets in het water te werpen. De natuur zorgt op het oogenblik heusch voor volop voed sel en mocht bijvoegen toch nog vensche- lijk zijn, dan kont u er op rekenen, dat het van gemeentewege op deskundige wijze geschiedt. Wanneer u deze raadgevingen niet in den wind slaat, maar u best doet zo na te komen, zal alles zeker naar wensch gaan en zullen we het prettige gevoel hebben alle echte zwanenredders te zijn. Enkele raadgevingen. Men schrijft ons: De eerste werkelijk mooie warme Zoroer- Zondag was het sein voor allen, die het maar eenigszins kanden, om hun op zoo'n dag donker en benauwd lijkende behuizin gen te ontvluchten en gehoor te geven aan de lokkende roepstem van Moeder Natuur, die zich nu op haar allermooist getooid heeft en voor ieder, die kijken en luisterea kan in constante verrukking doet zijn over al haar wonderen. Deze Zomerdag is ook sterker gewees! dan de schalen van de eieren, die moeder Zwaan sedert begin April onder haar groote vleugels koesterde op haar mooie nest bij het witte bruggetje aan de Stadhouders laan terwijl papa Zwaan trouw de wacht hield en af en toe zijn ega afloste. En zoo hebben Zondag 6 kleine sna veltjes de wanden van hun donkere ka mertjes stukgepikt en even zoovele grijs witte donsballetjes deze wereld betreden, die, zooals ze zeker gedacht zullen hebben, zich uitsluitend te hunner eere in haar liefelijkste gedaante vertoonde. En om hun dankbaarheid over deze ont vangst te tocwien, stapten ze onmiddellijk vader en moeder achterna bet water in, begonnen fiink rond te zwemmen, terwijl ze met hun kleine snaveltjes al ijverig naar voedsel hapten, alsof ze zeggen wilden. Als de natuur zoo vriendelijk is om alles te geven wat goed voor pas uitgekomen zwa- nenbabys is, dan zullen wij met haar hulp er verder zelf wel voor zorgen moe dige. flinke, sterke jonge zwanen te wor den. Helaas is het niet zoo, dat enkel de na tuur en de zwaantjes het voer het zeggen hebben. Er dreigt een groot gevaar. En hiermede worden niet andere dieren be doeld, de natuurlijke vijanden van elk jong broed, want mensehenhanden hebben door afrastering en andere maatregelen gezorgd, dat het gevaar van roofzuchtige katten en ratten tot een minimum beperkt blijft. Bo vendien is papa Zwaan een tegenstander om respect voor te hebben. Hel zijn de menschen zelf, die, hoe goed ze het ook bedoelen, nog lang niet allen weten wat goed en wat slecht voor jonge zwaantjes is en zoodoende al heel spoedig zooals ook helaas verleden jaar gebeurd is het lot van deze kleine, diertjes beslissen. Omdat zooiets natuurlijk nooit met op zet, doch slechts uit onwetendheid ge schiedt, zijn eenige raadgevingen hier op hun plaats, die er toe kunnen bijdragen de levenskansen van de zwaantjes te ver- groeten. Als alles naar wensch gaat en onze voorzorgsmaatregelen met succes be kroond worden, zal dit zeker tot vreugde en voldoening van ieder rechtgeaard Schie dammer zijn. Het zou toch al to erg zijn, als we hier niet eens een nest jonge zwanen konden groot brengen. Hot eerste wat kinderen en. ouders in hooge mate noodig hebben, is rust. Dat zal een ieder weten, die wel eens een nest jonge honden of katten heeft groot gebracht. Dat wil niet zeggen, dat men er liefst heelemaal niet naar toe moet gaan; maar het is toch ook niet noodig, dat er steeds een gToote groep druk pra tenue en gesticuleerde zwanen bewonderaar» op het bruggetje samenschoolt, met ette lijke fietsen met fel in de zon glinsterend nikkel er brj, zoodat de mannetjes zwaan lievig opgewonden en verstoord blazend1 en met half geheven vleugels steeds voor liet bruggetje heen en weer zeilt. Bedenkt wel, dat, wanneer hij steeds weer opnieuw gestoord wordt en hij zijn belagers niet weg kan jagen, hij zich in zijn machte- looze woede wel eens op zijn eigen jon gen zou kunnen werpen Ook is het niet noodig, met het halve bovenlijf over de brugleuning te han gen, om de diertjes le bekijken. Vanaf beide zijden van de Stad-houderslaan heeft men door een paar heesters beschut, een veel' beteren kijk op het jonge goedje, dat zich veel aardiger gedraagt, wanneer het zich onbespied waant. Geslaagd. Op het examen, gehouden op 16 en 17 Mei te Nijmegen, bij gelegenheid van do viering van het tweede lustrum van de „Centra (schriftelijke) Esperanto Kurso", slaagde voor het einddiploma o.a. de heer J. C. Rontolfap, van hier. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen STAI9H@UDERSS.AAN 3 7» Vertrek uitgesteld. Naar we vernemen is door B, en W. de datum waarop de heer J. N. Post, inspec teur der gemeentelijke belastingen, met eer vol onislag den dienst zal verlaten, nader vastgesteld op 1 Juli. Zoo men weet was het eerst de bedoe ling. dat de heer Post 1 Juni zijn functie zon neerlegaen Gemeenfereiniging. Waar in den regel op Donderdag het huisvuil wordt opgehaald, zal dit deze week in verband met Hemelvaartsdag morgen (Woensdag) geschieden. Jubileum. Vrijdag a.s., 22 Mei, zal het 25 jaren geleden zijn dat de hem ,T. A. Verhey, Hums procuratiehouder bij de XV. v.h. CiirlLoeb en Co. te Rotterdam in dienst trad. Botsing. Omstreeks één uur gistermiddag had op den hoek Vijgensteeg— Groenweegje een aanrijding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door den 38-jarigen J._ K., uit Rotterdam, en een transportdricwieler, be stuurd door den 23-jarigen C. M., uit Vlaardinger-Ambacht. De aanrijding ontstond, doordat de car rier links door den bocht reed1. De driewieler werd licht beschadigd'. Verduistering. Mevr. M. P. F. te Rotterdam, heeft alhier aangifte gedaan van vermoedelijke verduis tering van een bedrag van £109, ge pleegd door een door haar aangestelden incasseerder hier ter stede. Autogene laschtechniek. Lezing voor n crkloozcn. In het Cty theaiter hield hedenmiddag de heer ir. P. R. Vos, adviseur van een technisch bureau voor autogene laschtech niek, oen lezing over do autogene metaal bewerking, voor de deelnemers aan de cursussen voor werkloozen uit de metaal nijverheid. Dr. W. J. Smit, leider van de werk- loozencursussen, opende dezen middag en heette in het bizonder ir. Vos welkom. Spr, betreurde het, dat zoo weinigen aui wezig waren om de beschouwingen over dit interessante onderwerp aan te kooren. Tenslotte dankto spr. ir. Vos voor zijn belangeioozo medewerking en voor het be schikbaar stellen van de film. Vervolgens nam de heer Vos het woord. In zijn inleiding besprak hij het begrip, hoe electrische stroom, opgewekt door het ge bruik van een waterval in een hoogoven calcium carbid doet ontstaan. Hierna werd de film „De autogene metaalbewerking", welke in Zwitserland is vervaardigd, ver toond. Dezfe film, die voortdurend door ir. Vos op duidelijke wijze werd toegelicht, is in verscheidene deelen (e splitsen. Het eerste, leerzame, gedeelte geeft een kijkje in een laschschoo! in Zwitserland. De juiste uitvoering van de verschillende standen van laschbanden en laschstof, de verschillende naadsoorten, het snijbranden enz., worden uitvoerig behandeld. liet,tweede gedeelte toont het autogeen lasschen in fabrieken van stoomketels, stoomleidingen, koelinstallaties, construc tie-werken en de toepassing van het las schen op koper en allifminimum. In het derde gedeelte ziet men de be proevingen van gelaschte naden en con structies, terwijl het vierde deel de toe passing op het gebied van transportwezen laat zien. Deze leerzame film wordt besloten met een autobustocht door het Zwitsersche hooggebergte en een vliegtocht over het Romer Oberland. Do heer Vos, die met nadruk de veel zijdigheid en de kwaliteit vaan het auto gene lasschen in het licht stelde, had' aan het eind van zijn causerie een har lelijk applaus in ont\ angst le nemen. Nieuwe zaak. De firma Van Dam en Tertoolen, die reeds gevestigd is St. Liduinastraat 7b, opent morgenochtend een tweede zaak in aardappelen, groenten, fruit en delicatessen, in het pand Rotten! amschedijk 243. In beide zaken wordt bij wijze van re clame onder bepaalde voorwaarden op eeni ge artikelen een reduclie voileend. Rotferdamsche Diergaarde. Blijkens een advertentie in dit blad zal de Rotterdamsdie Diergaarde op Hemel vaartsdag toegankelijk zijn tegen sterk ver laagde prijzen. Concert. Het Stedelijk Muziekkorps (directeur H. II. van Vleuten) geeft morgenavond 8 uur een uitvoering in de Plantago. liet programma luidt: 1. Officer of the Day, Mnrsch R. Hall 2. Ouverture Martha, F. von Flotow 3. Wals uit do opera Fausl, Ch. Gounod 4. Wiener Metodienslrauss, II. Kliment 5. An der Weser, Trombone Solo (door J, de Waardt) G. Pressel G. Sympathie, Marsch D. Bande! 7. Petersburger slede-vaart, R. Eilenberg Correspondentie. Wegens gebrek aan ruimte moesten twee ingezonden stukken op plaatsing wachten. A G E N D A. SCHIEDAM. City Theater, 8 uur: 1. Dr. Socrates; 2. Het geheim van den tndischen olifant. Passage Theater, 8.15 uur. Kermisgasten. Woensdag matinee met: Krulie- kopje 19 Mei. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Geref. Vereen, voor Ziekenzorg. 22 Mei. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Jaarver gadering A. B. J- A. R0ITERDAM 19 Mei Ti vol i Schouwburg, 8.15 u. Dante's mysterie levue Sim-Sa'aBim 19 Mei Groote Schouwburg, 815 u. Gez. Spree. De lerende brug. 19 Mei Nut, 8 u. Vcvordradiisoef. leerl. Conservatorium 20 Mei. Doelenzaai, 8.15 uur. Concert Rott. Philh. Orkest. Heden e v. d. tot 31 Mei Museum Boynians Algem. Ned. Kunsttentoonstel ing Bioscopen. Capitol. 2.15 n. 8.15 u. Het schandaal van den dag; Het huis der ver schrikking. City. 2.15 u. 7 u. 3.30 u. Het meisje uit de onderwereldZiekenhuisge heimen. Corso. Van 11 u. af doorl. Haar grootste succes. Grand! 2 u. 7 u. 9.15 u. Triomf der liefde. Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De Koerier van den Czaar. Qlympia. 7 u. 9.15 u. Hard als graniet; Medeminnaars. Prinses, 2.15 u. 815 u. Om een menschen leven; De negende gast. Roxy. 215 u. 7 u. 915 u. Montraartre; Handen boven tafel. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. De trek- vogel. Thaiia. 2 45 u. 7 u. 9.15 u Captain Blood. Zooals spreker het elders eens gezegd heeft: de Nederlander van na 1840 zag het internationaal gebeuron als oen kleur rijke processie, die aan ons voorbij trok en die hij, gezeten in een behaaglijken armstoel, placht gade to slaan uit oen knus hoekje, in een knusse huiskamer. Is hot dan zoo to verwonderen, dat men zich wat onwennig voelde, toon mor: na 1919 na de oprichting van den Volken bond, genoopt was zelf in dien optocht mede te loopen? En is hot nu werkelijk te verwonderen, dat do neiging om naar het oude terug te kooren, grooiendo werd, toen do schitte rende processie van ruim 50 landen, in den Volkenbond vereenigd', het beeld' ging veitoonon van een verregenden optocht, waarbij do imponeerende eenheid overgaat in ordelooze groepssplitsing, de eeno met opgestoken parapluics, de andere omhanden met kletsnatte regenjassen, een derde zich trachtend op te bergen in de portieken van nabije gebouwen? Daarbij kwani nog, dat do lange af te leggen weg tot vermoeidheid aanleiding gaf en bovendien oorblazers zich beijver den, bij het eerste sein van weifeling door hen waargenomen, om er aan te herinneren, dat liet met dien Volkenbond niets gedaan was en dat er ook nooit iets uit worden zou. Hot valt niet le ontkennen, dat do laalst- bedo-elden don wind in do zeiion hebben gekregen, bovenal het jammerlijk falen van den Volkenbond bij som-migo gebeurtenis sen in den laatsten tijd heeft hun prognose tot op zekere hoogte gerechtvaardigd. Dit is op zichzelf te overkomen, omdat teleurstellingen nu eenmaal onvermijdelijk waren. Uit en te na is door de nuch teren onder ons, die overigens van harte den bond genegen waren, de leer gepredikt: verwacht er niet teveel van, span uw verwachtingen niet te hoog, de bond kan niet meer geven, dan zijn leden hem toe staan te doen 'lot degenen, die thans slechts smalend over den Volkenbond weten te spreken en zelfs aanbevelen, om er ons maar dadelijk van los te maken, stekte spr. de vraag: wat is het alternatief? De vrijwel ongebroken eenheid in het statenstelsel van Europa, die bij deeeuwon- wonteling omtrent 1300 noa bestond, is in de daarop volgende 3 eeuwen geleidelijk teloorgegaan. Wil men nu weer naar dien tijd leiug? Moet men dan alle pogingen tot het vera erven oener internationale rechtsorga nisatie, tot gemeenschappelijke verzekering van elkanders veiligheid, maar opgeven? AJIo hoop daarop laten varen? Voor een antwoord bracht spreker eerst nog eens de preambule van het handvest van den Volkenbond in herinnering; Ier bevordering van de internationale samen- weiking en ter verwerving van interna tionale vrede en veiligheid verbinden de staten zich om de verplichting- te aanvaar den niet hun toevlucht te nemen tot het voeren van oorlog, om hunne wederzijdsche verhoudingen te baseer-em op oer em recht om do internationale rechtsregelingen ten grondslag te leggen voor hunne gedragingen jegens andoren, om rechtvaardigheid ie be- tiachten, jegens elkander en om al.e ge sloten verdragon met angstval.ige nauw gezetheid na le komen. Spreker vioeg, wanneer men zegt dat er van al die fraaie beginselen niets is terecht gek om ca: is men dan bereid, deze grond- regelen voor het statenverkeer geheel prijs to°geven? zoo- neen, meent men dan dat de toepassing daarvan bevorderd zal wor den door de afwezigheid van een collectief orgaan, dat in het leven werd geroepen om te waken voor do handhaving van die regelen? ook hierop verwachtte spreker geen toestemmend antwoord. Maar wat blijit er dan over? Den Volkenbond in rijn huidigen vorm geheel doen verdwijnen en dan van nieuw aan weer beginnen met den opbouw van wat anders? die oplos sing zou toch van weinig praotischen zin getuigen en dient reeds daarom terzij-de te worden gesteld. Wel is volgens sommi gen de bond reeds ter ziele, maar daarbij doolt men toch meer op zijn zedelijke be- teekenis dan op zijn formeel bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wijzi gingen in het handvest, die (te werkzaam heden van den bond op meer reëelen grond slag zullen kunnen vestigen. Daarna sprak het Tweede Kamerlid nar. A. M. Joekes. BIHMEMLAMD Volkenbondsdag in Den Haag. In het Gebouw voor K. en W. in Den Haag, dat vrijwel geheel gevuld was met belangstellenden, heeft gisteravond do Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede ter gelegenheid van den Volkenbondsdag een openbare bijeenkomst gehouden. Dl. II. Col ij n. die als eerste spreker het woord, voerde, achtte liet geen een voudige taak in dezen tijd en dan nog wel op een herinneringsdag, te spreken over den Volkenbond. De opmerking, waarmede spreker aan ving, was deze, dat de Nederlanders nog wat onwennig zijn, zich niet bizonder thuis gevoelen, op het terrein der internatio nale politiek. Geheel onbegrijpelijk is dit niet. Een ervaring van bijna drie en een halve eeuw had ons, toen het jaar 1840 aangebroken was en we in'den tegenwoordigen - vorm- weer op eigen beenen kwamen te staan internationaal niet veel vreugde bereid. Dc aankomst van dc Nederland- sclio ambulance te Botterdam. Velen hebben vanmorgen door middel van de radio getuige kunnen zijn van de aankomst van do Nederlandsche ambnianoe per „PaJembang" aan de Lloydkado te Rot terdam. Na een half jaar hard werken in de tropen kwamen deze wakkere Nedeor- derianders uit Abcssiniö terug in. hot vader land!. F.on correspondent van liot A.N.P.,^ die zich aan boord van de „Palembang' be vond heeft de leiders der ambulance ge- vraagd naar lum eindindrukken on als antwoord gekregen „De Nederlandsche ambulance was on getwijfeld! do boste. Wij hebben moer kun nen doen, dan welke andere ambulance ook. Er waren dagen, dat onze ambulance wol oen groote-stadsziekenhuis geleek Zeven en dertig nieuwe opnamen per dag en soms twaalf operaties per dag, zijn heusch geen dingen waar men licht over moet denken. Het kan niet ontkend worden, dat in sommige opzichten wij ons er meer vati hadden voorgesteld, maar do arbeid in een ongeorganiseerd' en ongeciviliseerd! land, zonder communicatie en zender transportmogelijkheden, zal altijd groote moeilijkheden met zich brengen cn daar om zal het rendement altijd kleiner zijn dan men mot dezelfde capaciteit in an dere -omstandigheden zou kunnen behalen. Wanneer wij onzen arbeid! vergelijken met dien van andere ambulances, zelfs mei dien van Engeland', dam zijn wij vea' en ver in het voordeel." Vanmorgen om acht uur stoomde de „Palembang" den Nieuwen Waterweg bin nen. Spoedig kwamen met oen tonder van den Rotterdamschcn Lloyd1 do collega's Van Schelven, Van der Doos en Relmonto aai boord, uiteraard hartelijk verwelkomd door de anderen, met wie zij een half jaar lief on leed haddon gedeeld. Do aankomst in Rotterdam was bizon der treffend. In de eerste plaats werd aan de familie gelegenheid gegeven de terug keerenden te begroeten, waarna het gc- heelo gezelschap, met dr. Winckol en ir. Do Vries aan het hoofd, zich naar het restaurant begaf. Aan de kade stond het zwart van do menschen. Een eerownoht weid gevormd door leden van de llotler- damsehe Transport-colonne. In het restaurant sprak de voorzitster van het hoofdbestuur van bet Noderland1- sche Roode Kruis, II. K. H- Prinses Ju liana, de ambulanoe-leden zeer hartelijk toe. De leider van de ambulance, dr. Winckel, heeft II. K. II. namens de am bulance dank gebracht voor Haar woor- den. Vervolgens had II. K. H. een lang gej sprek met dr. Winckel en onderhield Zij zich met ieder van de leden der ambu lance. De plechtigheid duurde tot ongeveer half twaalf. Toen verliet de Prinses het restau rant en begaf zich per auto naar Den Ilaag. Vandaar is Zij hedenmiddag naar Hot Loo teruggekeerd. Eerst later gingen de lenen der ambulance en hun familie naar - huis. Wat de uitrusting der ambulance be treft, deelde dr. Winckel nog merle, dat slechts gered zijn geworden de geweren, de revolvers en de munitie, alsmede een schrijfmachine. Wat er van het overige terecht zal komen, is niet te zeggen. In elk geval bestaat er goede hoop, dat niet alles verloren zal zijn. Do inventaris is onder de hoede van (le Fransche paters in Dessié en men mag aannemen, dat, zoodra de toestanden geregeld zijn, ook deze zaak weer in orde gebracht zai kun nen worden. Instandhouding glasfabriek Leerdam. Dc minister wil liet bedrijf helpen onder leiding van Werk fonds, Vereen. Glasfabrieken en Kristalunic. Op de vragen betreffende het in stand! houden van de glasfabriek te Leerdam, heeft dr. ir. Gclisscn, minister van han del, nijverheid en scheepvaart, het vol gende geantwoord. Inderdaad is de minister overtuigd van het groote belang, om, tot behoud vau werkgelegenheid, de glasfabriek te Leer dam in stand te houden. Gaarne is brj bereid mede te deelen, wat zijnerzijds daar toe is verricht. Hij moet zich daarbij tot de hoofdzaken beperken. In de eerste plaats heeft hij naar aan leiding van een cred iet-aanvrage van de N.V, Leerdam bij het Werkfonds een diep gaand onderzoek naar den toestand der N.V, doen instellen Hij achtte zulks nood zakelijk, om een saneering op afdoende wijze te kunnen doen plaats vinden, wij) genoemde N.V. sinds 1920 met verlies werkt, een toestand, dien ook de inmiddels opgetreden nieuwe directie niet heeft ver mogen te veranderen. Daarbij komt, dat do resultaten der N.V. Leerdam ongunstig afsteken bij die der overige Nederland sche glasfabrieken. Het bleek, dat de door de N.V. Leer dam bij haar cred iet-aanvrage ingediende voorstellen tot reorganisatie van het he- f drijf lang niet ver genoeg gingen en dat do N.V. wegens haar latente obligo's^ niet voor crediet of investeering van nieuw kapitaal in aanmerking kwam. Vervolgens heeft hij een principieele be slissing van het Werkfonds bevorderd, zoo- nat een voorstel aan de N.V. Leerdam kon worden gedaan, waarbij het Werkfonds een bedrag, belangrijk grooter Jan het oor spronkelijk door Leerdam aangevraagd^, disponibel stelde als cred'iet aan een nieuw op te richten N.V,, waarvan de aandeel houders nader werden aangegeven. De be doeling was, dat deze N.V. roet medewer king o m. van het bestuur van Leerdam en onder bepaalde voorwaarden het toen nos loopende bedrijf zou voortzetten. Genoemd bestuur had echter oveiwegend! bezwaar tegen participatie van no a.\* Vereemgde Glasfabrieken to Schiedam in do nieuwe N.V. Ten onrechte schreef het deze dc bedoeling toe, het Leerdamsolie bedrijf te laten wegkwijnen, terwijl hef voorts naar de meening van den minister weinig begrip van de situatie toonde door geen rekening te houden mot de po sitie dor N.V. Vereonigdo Glasfabrieken, als groot-obligatiehoudster in de N.V. Leer dam, "op welk bezit zij zekere wensehen kan baseeren. Overtuigd, dat deze houding van het bestuur van Leerdam, waar het elders geen afdoende hulp kon verkrijgen, tot een débacle moest leiden, is hij daarop te rade gegaan, op welke wijze in dat go* val het ineenstortende bedrijE zou zijn op te vangen. Daartoe is overeenstemming bereikt met de N.V. Vereenigde Glasfabrie ken en de N.V. Kristalunie. Toen kort daarna den werklieden tfl Leerüaro ontslag werd aangezegd', kon dér- halve een bod gedaan worden op d'e ter voortzetting van het bedrijf noodzakelijke activa. Dit was gebaseerd op een drietal

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2