Verslag van der Gemeenteraad Rechtszaken Meisje met scheermes mishandeld Vergadering van. Dinsdag, 31 Maart 1936, 's namiddags 2 uur. VI. Voorzitter: de Burgemeester, mr. dr. F. L. J. van 'taaien. Reorganisatie politie. I Vervolg). Geen uitnoodiging ontvangen! Do heer C o 11 wil beginnen met mee to deelen, dat geen der leden van- de communistische fractie een uitnoodiging heeft ontvangen om eens op hot politie bureau de zaak to komen bekijken on be spreken 1 (gelach). De heer v. d. Kraan (c h.)Dat be rust dan bepaald op een vergissing! De heer C o 11 (comm.)De commis saris lijkt mij geen figuur om zich in dit opzicht te vergissen! Maar de commissaris zal verondersteld hebben: „Met den ver tegenwoordiger der Chr, Hist, fractie kan ik wei zaken doen; met een vertegen woordiger van de Communistische fractie gaat dat niet zoo makkelijk I" En ten_ aan zien van de communistische fractie zou do commissaris het dan niet mis hebben! De raad heeft zich den iaalsten tijd herhaaldelijk bezig gehouden met afbraak- politiek en hier niet alleen. Telkens weer zijn B. en W. gekomen met voorstellen om het onderwijs en de gemeentebedrij ven m te krimpen. De aanpassing moest doorgevoerd worden.B. en W. spraken ten slotte uit: Er is nu geen plaats meer om verder te gaan op dit gebied. En voor deze vergadering verscheen nu ©ens een agenda om iels te gaan opbou wen. Maai' wat gaan we opbouwen? Is er pp dit terrein niet iets anders, iets beters te doen? Er wordt gesproken van veranderde tijds omstandigheden, van volkswoelingen en relletjes en in verband' daarmee zou de politie moeten worden uitgebreid Wie is verantwoordelijk voor cven- tueeio volkswoelingen en relletjes? Spr. weet wel het antwoord1 op die vraag! Dat is voor de volle 100 pCt. de reyoering Colijn en in 't algemeen het kapitalisme! Het is steeds maar aanpassen en af braak en dat wordt nog voortdurend voort gezet. De arbeiders ©n de middenstand worden daardoor tot wanhoop gebracht; de „veranderde tijdsomstandigheden" schroeven het levenspeil steeds verder omlaag. Als men d'at bedenkt, dan weet men ook wel, hoe de communistische fractie over volkswoelingen en relletjes als ge volg van de veranderde tijdsomstandig heden en over dit voorstel tot reorganisa tie van de politie in verband" daarmee denktl Die fiactie zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. AJs voor een uitgave-post zooveel dui zend gulden meer wordt gevorderd, moet do vraag beantwoord worden: Waar moet dat geld vandaan komen. Als de leden van de communistische fractie een voor- stol doen, dat in het belang van de breede volksmassa is, wordt steeds weer ge vraagd: Waar haalt gij het geld? Spr. zou willen, d'at de voorstanders van d'it voorstel tot reorganisatie van de politie nu ook eens die vraag beantwoor den. Reeds in 1935 hebben d© raad en B. en W. gezegd1: Nu is er geen plaats meer voor verdere bezuiniging! Waar denken de hoeren dan nu het noodige geld te vinden? Een rapport van den commissaris. De commissaris van politie heeft voor den raad een rapport samengesteld. Dat spr. dat hier ter sprake brengt bewijst, dial de conmunistisehe raadsleden wel kennis nemen van de stukken 1 Dat rapport bevat een heel© lijst van onredelijkheden en tekortkomingen van de Schicd'amsche burgerij. De commissaris meent meer politieagenten noodig te heb ben om deze tekortkomingen krachtig togen te gaan. Zullen met 3 of 4 agenten meer het Sterrebosch en de buitenwegen voortaan veilig zijn. en zullen de kinderen in de volksbuurten dian niet meer mot krijt op de straat schrijven? Omdat te bereiken zou men wel 1000 agenten noodig heli- ben Politic cn burgerij. Spr. meent, dat meer te verwachten is van opvoeding van het volk dan van uit breiding van l\et politiecorps. Spr. ver- wacht van de opvoedend© kracht van de politie niet veel; in tegendeel! In een land waar steeds alles naar beneden geschroefd' wordt dienen andere maatregelen genomen to worden. Men moet hol niet gaan voor stellen, alsof het politiecorps buiten en tegenover do burgerij staat. De commissa ris doet dat in zijn rapport, als hij, spre kend© over do nachtagonten, betoogt, dat deze te voel contact hebben met de bur gerij door hun werk, dat zij overdag nog verrichten. Een politieagent moet, vol gen s do opvatting van don commissaris vrij zijn van invloeden uit de burgerij. Is d'at echter wel noodzakelijk? Die vraag zal men bevestigend beantwoorden, als men er van uitgaat, dat de politie een gozags- apparanl is, d'at gebruikt moet worden tegen do tot wanhoop gebrachte volks massa. Dat standpunt kan spr. niet auders dan afwijzen. Er blijven tenslotte nog enkele vragen over. Andere wcrkindecling? Door een andere werkindeeling bij het politiecorps zou nog wel wat te bezuini gen zijn. is het b.v. noodig, dat Zondags morgens bij elke kerk oen agent wordt geplaatst? Do hoer Van Lith (s.d.): Schiedam heeft oen verstandige bevolking. De hoer £ollé (comm.) is hot daar mee niet heetemaal eens! Maar toch kan men veilig aannemen, dat hier niemand een aanval op een kerk zal doen! De beer v. d. Kraan (c.h.): Maar wel op de ruilen! D© heer Col 16 (comm.): En dan is dat politieverloon aan de stempellokalen en bij het uilkoeren van de steunbedragen overbodig. Door het wijzigen van oen verordening in de vorige vergadering is d-e poiilia be vrijd van het toezicht wat eerst strafbaar was en dat nu niet moer isl Ais oens in do oude verordeningen werd gesnuffeld, zou nag wei het oen en ander gevonden worden, wat gevoegelijk opgeruimd kan worden 1 Wat mag cn niet mag... Er worden den laatsten tijd voel ver balen gemaakt. Er zijn heel weinig inge zetenen moer, die nog weten wat wel on wat niot strafbaar is! Ook zij, die jaren oen rijwiel berijden, weten tegenwoordig niet moor, wat zij wel en wat zij niot mo gen doen 1 We moeten ons zelf niet be lachelijk maken Het compromis-voorstel. De heer Hoogendam (a.r.) acht, on danks de financioeie bezwaren, die aam een uitbreiding van het politiecorps kleven, toch handhaving van de orde en de veilig heid van primair belang.- Spr. hoeft met aandacht het stuk van B. en W. aan den raad gelezen. Met het oog op de financieeie' gevolgen is hot oorspronkelijk plan losgelaten en zijn B. en W. met een compromis-voorstel bij den raad gekomen. Is dat compromis van dien aard, dat hot systeem van de politie veilig is gesteld? Eerst moest het politiecorps met zooveel man worden uitgebreid en nu kan ook volstaan worden met een kleiner aantal. Is nu het vraagstuk e lp gelest? In het politiecorps wordt een bepaald systeem toe gepast. Daarom moet ook vastgehouden worden aan de uitbreiding voor 1937 en 1938. Spr. deelt ten deze niet de bezwa ren van don heer Scheurkogel en van de oorspronkelijke bezwaren van den heer Nolet, die daarop echter later weer terug gekomen is. Waar echter niet is, verliest volgens een oud spreekwoord ook de keizer zijn recht. Gaat hot aanvuurden van het compro mis-voorstel niot ten koste van het systeem? Te veel personeel is niet goed, maiar te weinig is evenmin goed'! Te wei nig bezetting komt soms neer op weg gooien van geld! Spr. sluit zich aan bij de opmerkingen, d'ie gemaakt zijn met betrekking tot de nachtagenten. Spr. wil echter niet op dien stoel van den commissaris gaan zitten; of die nachtagonten nog wel passen in het nieuwe systeem, dat bij de politie zal worden toegepast, weet spr. niet, maar er zal iets voor de nachtagonten, die den dienst moeten verlaten, gedaan dienen te worden 1 Welwillendheid bij den raad. De Voorzitter wü beginnen met zijn erkentelijkheid1 te betuigen voor de wel willendheid, die spr. in 't algemeen heeft mogen afleiden uit do thans hier gevoerde besprekingen en voor de zorg en de aan dacht. die de raadsleden bij de behande ling van dit punt aan don dag hebben gelegd. Daarbij is gelet op de t-ïschen, die een bescherming van de veiligheid en do handhaving van de orde stellen en ook is het oog gericht op de uitgaven, die d'aaraan verbonden zijn. Deze welwillendheid is ook gebleken uit de stukken en de besprekingen in het college van B.' en W., in d'e Finaincioelo Commissie en elders kun non de overtui ging schenken, dat de bezwaren van fi- nancieelcn en anderen aard in allo instan ties zooveel mogelijk gewikt en gewogen zijn en al hot - redelijke is beproefd om met de minst mogelijke uitgaven de meest mogelijke zekerheid' te bereiken. Spr. zou gaarne breedvoerig de zaak thans hier behandelen, maar oen politic- aangelegenheid loont zich niet zoo, om alles in détails te behandelen en de kweslio vei uit te spinnen, wat niet zeggen wil, dat er tets te verborgen zou zijn. Do heet Scheurkogel heeft het plan ge opperd alleen do pasten van het, compro mis-voorstel te votceren, die voor dit ©ogenblik noodig zijn en over do verdere uitbreiding aan het einde van dit jaar en van bet volgende jaar to beslissen, wat dus zou neerkomen op een splitsing rain bet compromis-voorstel. Een plan van geven en nemen. De lieer Hoogendam zegt: Als het plan teruggedrongen is tot deze proportie's, is het dan nog wei voldoende, zoodat do po litie haar taak naar belmoren zal kun nen vervullen Het plan is opgebouwd op wat men nu meent dat noodig is; gevraagd wordt het uiterste van wat een redelijke waarborg biedt voor veiligheid van personen en goe deren en voor toezicht op de naleving van de landswetten en de verordeningen. Ei wordt dus niet gevraagd gelden lo votce ren om willekeurig maar eenige personen voor de hoog ere leiding en een aantal agen ten te benoemen, maar v> at gevraagd' wordt past in een stelsel, waarbij voldoende agen ten beschikbaar zijn voor bewaking cn personeel aanwezig is voor recherchedienst en controle. Dat alles vormt één geheel; het is oen redelijk plan, gezien in het licht van de financiën van onze gemeente. De wensch was om meer personeel te kunnen aanstellen, maar met geven en nemen, met passen en aanpassen en hulp ook van elders, is tenslotte dit voorstel aan den raad aangeboden kunnen worden. Ook liet rijk verleende zijn medewerking door het hier weer stationeeren van een rijksveldwachter. Met het aanschalfen van een dienstauto en een andere indeeling is voorts een systeem uitgedacht, waarmee men meent, dat de politie aan haar taak kan beant woorden. (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS Gevonden voorn erpen. Te bevragen aan hot hoofdbureau van politie aan de Lange Tteuwstrant te Schie dam, op alle werkda m\ tusschen 1 en 2 uur, de navolgende g< vonden, gedeponeerde voorwerpen, gedurende het tijdvak van 23 Anril tot en met 15 Mei 193fi. Muts, gymnastiekschoenen, medaille, fa- briekspenning, handschoenen, ceintuur, ring met 5 sleutels, kinderporlemonnaio. slinger van een auto, kosteloos rijwielplaatje, vest, sleutel, kerkboekje, deurknop, uitlaatpijp van een motor, portemonnaie met 2 cen ten, atlas, koralen halsketting, broche mei portret, kindertaschj© met rozenkrans, da- mesportemonnaie inh. belastingplaatje, ring met 3 sleutels, kinderporteraomnaie met mnond,. rijwiel, rozenkrans in étui, porte- monuaie inh. 5 centen, stempel, belasting plaatje,'(bos sleutels, pakje wol en kinder goed, heerensehoen, oorbel, zak, inhou dende -afval sponsen, fijlinglang, lipssleu- tel, sok,. IV. S. sleutel, -wollen hocrensok- ken, jongensjasje, nolitiebokje, kinderporte- monnaie, inhoudende spaarzegels, zakdoek, regenjas, portemonnaie, inhoudende een dubbeltje, halsdoek Bij vimleis: Damesarmband, I?. Koopje, Hcenvlietsche- straat 15; kosteloos rijwielplaatje, A. van don Börg, Korte Achterweg 4akoperen kraansleutei, J, M, Verhoijen, Dwarsstraat 11; poriemonnaie inli. rozenkrans, A. Post, PuttorsiioekscJiostraat 17; snclhindei, W. Sollemans, St. Liduinastraat 90b; vulpen, A. Heetkamp, Aleidaslraat 68b; sl.ngcr van een auto, wed. Maltha, Mesdaglaan 1sleu tel, W. Verhaar, Nieuwsticht N.Z 20; ring met sleutels, W. Po'.et, Goojvlietschestraut 13; rijwielplaatje, A. van der Laarschot, Koite Singelstraat 1; sleutel, B. Ilendnks, Marconistraat 91b; sleuteltje, H. Basliaan- se, Dam 5; rijwielplaatje,!J. Verhoeven, Ida Maria do Raadslraat 12 te Vlaardingen; ro zenkrans in doos, Al. Timmers, Ampère straat 4a; autoband, F. Zuurbeek, Edison- straat 38b; papieren gein, Ulrich, Oranje straat 6; poslduif, L. van Dijke, Broers- veld 2. Jongensjas, W. van Rechten, Laurens Costerstraat 22; nikkel kettinkje, L. Tim mers, Huysmansstraat 40c; autoped, \V. ae Leede, Rubensplein 21; portomonnaiemet inhoud, B. van Hulst. Oosterstraat 121a; ceintuur, M. Broekhuis, Eendrachtstraat 44 damesportemonnaie met inhoud, mcj. Pil, Kreupelstraat 39; vulpenhouder, E. Klop pers, Prof. Kamerliugh Onneslaan 155b; rij- wielslot re-M ketting, F. vau Kastoren, Ilof- iaanstraat 2; alpaca armband, J. Kruithof, Zwartewaalschestraat 10, portemonnaie met inhoud, P. LeeElaug, Darr.'ooperslraat 1.5, Rotterdam; Yale sloutel, G. van. Katwijk, Archimedesslraat 18a; gladde gouden ring, Sportfondsenbad' BK. Laan; kinderporte- monnaie met inhoud, A. van Es, Villastraat 2a; portemonnaie met inhoud, K. van Ke- kum, Aleidaslraat 95; regenjas, bruine schoenen enz. H. Voogers, B.K. Laan 22; pakje kleedingstukken, W. Waldman, Dam 22; rijwielbelaslingplaalje, J. Pïcijn, West- f ran kei ands eb e s Iraa t 71b; rijwielplaatje, wed. P. de Bree, Beierlandschcstraat 161>; alpaca rozenkrans en looper, W. Bruns, Fabristraat 86a; damosportemonnaio met inhoud, J. Bos, Damlaan 33; rozenkrans, J. v. d. Burg, Boterstraat 22; sjaal, W. Collipon, Maasdijk 146a; damesportemon naie met inhoud, J. Otten, Rozenburger- plein 1; doos met vulpen en potlood, Du- lel, Marconistraat 41b; 2 rozenkransen in étui, J. Molendijk, Nieuwe Haven '273b; hond, A. Brouwer, Rembrand liaan 22b; ring met 8 sleutels, J. Boonefaas, Nassau laan 27; papieren geld, postkantoor, loket 7; bos sleutels, W. Hengst, Broersvest 1G1. Ceintuur, J. van Buiten, Parallelweg 160b; R.K. Kerkboekje, P. van do Water, Fr. Haverschmidtlaan 72c; damcstaschjc, A. van der Hoeven, Alb. Thymstraat; boord, C. Maan, IJsselmondeschestraat 38; ceintuur, W. Sooters, Singel 178; ceintuur, P. - Vermeulen, Alb. Thymstraat 23b; sleu tel, H. Tilman, Edisonstraat 59a; pakje, inh. knoopen, C. Vierhout, Groole Markt 4; herdershond1, A. N. de Jong, Oude Kerkhof 7; Rozenkrans in étui, J. Steens, v.d'. Elststraat 18b; Rozenkrans en Kerk boekje, H. Schenau, Zwartewaalschestraal 1; portemonnaie met inhoud, F. Kuizen, Singel 55b; ring met sleutels, H. Kleisz, Van Dijkstraat 15a; kinderfoto, A. v. d. Ster, TrompsLraat 16, Vlaardingen; porie monnaic mei inhoud, R. Makkenze, Rie del straat 64b te Rotterdam; sleutel, J. Pappers, Singel 45a; vulpen, W. Zuidema, Westfrankdandscheslraat 48b; rijwielplaat je, G. J. Blok, Anthony Muysstraat 9a; pakje tabak, P. Polak, Zalmstraat 20; ki ri de rtaschjo, A. Olievier, Edisonplein la; schortje, W. Nooteman, Van Swinden- straat 71a; kindcrtaschje met inhoud, W. de Graai Voorneschestraat 32b; horloge, J. Immerzeel, Watlstraal 51b; poriemon naie met inhoud', C. Kerkhoff, Stations straat 53; das, P. van Goch, Warande 33; rijwieiplaatje, M. Sehoonenhcrg, Alb. Cuyp- slraal 15a; schoolétui met pollooden, C. Boer, Voenlandtstraat 30; (aschje, Harre man, Hoogstraat 72b; deurknop, C. Hoen derkamp, Singel 132/2; hond, inl. te be komen bij veldwachter te Kethel; koste loos rijwielplaatje; II. Mculwijk, Laan Ons Genoegen 7/6; belastingplaatje, M. Hooge- brugge, Schiedamscheweg 140, Overschie; postzegels, C. Landzaad', Mariactraat 53b; rozenkrans in étui, A. Verdoes, Grofbaan 29; porlenionnaio met inhoud', J. v. Rui ten, Singel 141b; Stenowoordenboek, L. Mak, Edisonplein 13c; kost. rijwielplaatje. J. II. Noordijk, Van Smalevoldtslxaat 43a; ring met sleutels, A. van Pelt, Potgieter straat 5a; Insigne, W. F. de Zwart, Nico- laas Beetsstraat 28a: muts, J. ten Ham, Ruysdaellaan 52b; poriemonnaie, P. Al berts, Wattstraat 63b; kind'erjasje, Suvaal, Koegslraat 8; portemonnaio met inh, A. v. d. lvraan, Parallelweg' 244b; damespor- temonnaio met inh., J. v. d' Sloot, Paulus Potterstraat 25; kindermantel, Mientjes, B.K. Laan 226a. De roofmoord te Hoensbroek. Tegen elk der drie verdachten 10 jaar geëischt. Gistermiddag werd voor de Maastiicht- sche rechtbank de behandeling voortgezet van de 2.aak tegen de drie Ossenaren G. V., M. van 0.,, en J. v. d. B., die in den nacht van 20 op 21 Juli 1923 te Hoens broek de oude vrouw IlaarLmans ziouden hebben vermoord exi een bedrag van zes honderd gulden zouden hebben meegeno men. Hun was ten laste gelegd: diefstal met geweldpleging, den dood en zwaar licha melijk letsel tengevolge hebbend. Te Hoensbroek woonden de 30-jarige we duwe Wilhelmina Kusters, weduwe Jau Reinier Haart mans cn haar dochter. Beiden sliepen in een achterkamer beneden in Luis. Omstreeks middernacht waren eenigo mannen terzijde van het huis binnenge drongen. Toen rij op den zolder waren, moesten zij zich door hot heele Ipiis heen begeven om in de slaapkamer te kunnen komen. Deze kamer was slechts door een paar Heine venstertjes van de buitenwe reld afgesloten. Toen do vrouwen dan ook! onraad hoorden in huis, konden zij zich niet meer in veiligheid stellen. Do mannen waren do kamer binnengedrongen en de 30-jarigo vrouw is toen door een der cn- veilaten gewurgd. Ook de dochter werd bij den keel gegrepen en zij is terstond van schrik beztwij'md. Pas om drie uur des nachts is zij weer bijgekomen, zoodat ajj niets wist van al wat er gebeurd was. Haar handen waren gebonden rnet een riem waarvan ziij zich bevrijden moest. Op haar geroep kreeg zij geen antwoord van haar moeder, zoal at zij het ergste vreesde. De kamerdeur bleek door de inbrekers vau buiten af gesloten te z'ijn, zoadat rij deze eeist moest forceeoxm. Toen heeft zij de hulp van eeu buurman ingeroepen, die onmiddellijk de marechaussee waarschuw de. De oude vrouw bleek te z'ijn over leden. AanvamkdijK was do mak vo.or d<'v re cherche volkomen duister. Eerst jaren la ter lekte er iets uit en op grond van enkele verklaringen is men toen verder gaan zoeken. Verleden week Maandag diende de zaak voor de Maas tri chtsehe rechtbank Dpor het O, M. waren 28 getuigen gedag vaard. Onder deze getuigen bevonden er zich ook enkele, bekend geworden uit de strafprocessen voor de rechtbank en het gerechtshof in Den Bosch, Daar waren o.m. A. F. do Bie en Th. J. van Rerne. Onder de getuigenverklaringen waren er enkele zeer bezwarende o.a. een van ze keren 11 K„ die in hot ziekenhuis te Heerlen verpleegd was gewarden in 1928. Do verdachte Van der B. had toen naast hem gelegen en had hem zijn leven vei- leld, en ook gezegd, dat hij meegedaan had aan don roofmoord op de ouder rouw te Hoensbroek. Do vrouw A. echlgenoote vnn 51., verklaarde, dot verd. V. d. B. haar ver zocht had te verklaren, dat hij dien be- wuslen nacht 1 j haar had doorgebracl il. Andere 2©e bezwarende verklaringen, welke voor mo marechaussee waren afge legd door g' tuige P. de Bie en diens eclit- genojoto en volgens welke verd. Van 0 hij Do Bie thuis omstandig zou hebben verteld, hoe de zaak zich had toegedragen, werden thans door deze twee getuigen terug genomen. De Bie zeide onder eede, dat deze verklaring hem was voorgezegd, en dat Van O. heetemaal niets verteld heefl De getuige Th. J. van B. heeft oegeï eveneens bezwarende verklaringen afge legd, doch hij zeide verleden week Maan dag zich niets te kunnen herinneren. In de namiddagzitting verscheen nog de getuige M. II. B. De rechtbank wenschte hem buiten aan wezigheid van de verdachten te hoeren. Toen de verdachten weg waren kreeg deze getuige echter een zenuwtoeval, trapte een stoel en oen tafeltje om en bleef kreu nend liggen. De rechtbank besloot daarop de zitting te schorsen tot -gistermiddag. De laatste getuige word thans gehoord met gesloten deuren, en buiten tegenwoor digheid van de verdachten. Na afloop van. dit verhoor werd aan de verdachten mede gedeeld, dat deze getuige alleen verklaard had zich niets meer te kunnen herinneren van de verklaringen, die hij vroeger heeft afgelegd. liet 0. 51. na'm hierna requisitoir en concludeerde tot schuldigverklaring van de verdachten. Hij eischte tegen elk een ge vangenisstraf van tien jaar. Verdachten in vrijheid gesteld, Sir. Paul Tripels, uit Roermond, de ver dediger der drie verdachten, achtte het on juist, dat de officier vau justitie de on der eede teruggetrokken verklaringen van verschillende getuigen in zijn reeonstruo tie opnam en ten opzichte vau de bezwa rende verklaringen, die enkele getuigen aftegden, bracht hij naar voren, dat deze getuigen antecedenten hebben, welke hun verklaringen weinig waarde geven. Do verdediger concludeerde derhalve tot vrijspraak der verdachten en vroeg hun! onmiddellijke in vrijheid stelling. Na in raad kamer vergaderd te hebben, achtte do recht bank inderdaad geen termen aanwezig om de drie verdachten nog langer vasf te hoiï- den en gelastte zij hun onmiddeDijke invrij heidstelling. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Donderdag 28 Mei. Drie jaar geëischt. In October jj. pleegde oen 40-jarige oven bouwer te Amsterdam een aanslag op ?i„ - meisje. Hij had haar een bezoek gebrac op haar kamertje in do woning aan Minervalaan, waar zij diende Fr ontstond een twist en hij weigerde do woning to verlaten. Toen de politie ten, looneelo verschoen, verzocht do man haar nog eenmaal onder vier oogon te mogen spreken. Zij gaf aan het verzoek gehoor, doclh na ten korte woordenwisseling trok hij een scheermes, waarmee hij het meisje een ernstige wonde in het gezicht toe bracht De ovonbouwer, een beruchte recidivist, die reeds 12 veroordeelingen vojar allerlei feiten heeft ondergaan, stond terecht we gens poging tot doodslag. De Amstordam- sclio rechtbank veroordeelde hein wcgenS poging tot zwaro mishandeling tot drie jaar gevangenisstraf, mot aftrek van vier maanden voorarrest. Gisteren diende de zaak in lioogor be roep. Hij was in appèl gekomen omdat hij de straf le hoog vond en hij goo'n opzet had gehad om te verwonden of te dood en. Wat er precies gebeurd was, wist hij niot meer. Do procureur-generaal roqmr-erde beves tiging in het vonnis, doch met dien ver stande, dat do voorloopieg hechtenis niet' in mindering zal worden gebracht. Arrest 2 Juni. „Zaak to koop". Heeft destijds de Hoogo Raad ten aan zien van de overdracht van een koffie huis uitgemaakt, dat een beroep op be drog of dwaling niet opgaat, als de kou- per zich er op beroept, dat de hera voor gespiegelde opbrengst fantasie zou zijn ge weest. Gisteren gaf de arrondissements rechtbank te Amsterdam een beslissing in een soortgelijke zaak. Het betrof hier een verkoop van een oomeslibleszaak votor f2500. De verkoi&por zou hebben gegaran deerd, dat deze zaak een minimum omzet had van f1200 per maand. De kooper be weerde dal deze opgave niet juist zou z'ijn geweest, weigerde daarom de betaling van het saldo der koopsom en eischte, gedachtig aan de uitspraak van dm Hoio- gon Raad, thans op grond van wanpres- tatio schadevergoeding van den verkoop-er. De juistheid van do beweringen van den keeper speelt in deze zaak geen rol, daar do rechtbank besliste, dat de kooper een bepaalde cn behooilyk omschreven zaak had gekocht en dat doz)e hem oak was geleverd. Een garantie-beding, als genoemd, betreft alleen de omzetten voor do leve ring, z,0|odat er geen sprake k'an Mjn van een schadovergoedingsvordering op grond van wanprestatie van den verfcooper. De kooper werd derhalvo veroordeeld lot betaling van den koopsom en zijn schadevergoedingseisdi werd niet ontvan kelijk verklaard. ICerSc en School i Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Epe (toez.), ds. W. F. II, ter Braak, to Lobilh; te Stavenisse, H. K. van Wingerden, eand. te Gorinchem; te Nieuw-Vennep, ds. J. de Vries, to Haskorhome. (Scrcf. Kerken. Aangenomen naar Goor (als hulppred.), G. van 't Riet, te Wassenaar.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 7