Wreef ie één das RHEUMATIEK weg KLODSlERBëJLSEM Verslag van den Gemeenteraad OVERSTE SAX0N. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT «net den iSoosSerbalsem Vergadering van Dinsdag, 31 Maart 1936, 's namiddags 2 uur. VIL Voorzitter: de Burgemeester, mr. dr. F. L. J. van TIaaren. Reorganisatie politie. (Vervolg). Het plan als geheel. Do Voorzitter vervolgt Er is gevraagd: Komt dit systeem niet in gevaar, als thans slechts een derde van wat uiteindelijk noodig zal blijken, wordt toegestaan; komt daardoor het ge heel niet op losse schroeven to staan? Hot systeem is opgebouwd1 op degelijke gegevens en kan ook worden toegepast. Als zich geen heel onvoorziene omstan digheden voordoen, zullen telkens voor 1937 en 1938 op de begrooting galden wor den uitgetrokken voor het bijvoegen van één-derdo van de uitbreiding bij hot ge heel Het is oogenschijniijk m "gelijk, dat het zelfde resultaat wordt bereidt, als do raad telkens opnieuw één-derdo toestaat, maar om redelijk te kunnen bouwen op deze uitbreiding, moet men het plan als één geheel denken. Do systematiek zou uit elkaar worden gerukt, als nu alleen maar werd toege staan. Het zou te Letrouron zijn, als men die richting uitging, want men heelt alge meen het gevoelen, dat er iets moet gebeu ren en B. en W., de Finanoieele Oommissie en Je dienstcommissie zijn door onderling overleg tot het resultaat gekomen, dat dit voorstel nog aanvaardbaar is. Als men nu een deel van do uitbreiding zou toestaan, zou het heele plan in do lucht komen te hangen. Men kan zicjli ook dp liet standpunt stellen: Wat noodig is, moot direct worden toegestaan! Spr. zou er inderdaad meer voor voelen, dat systeem te volgen. Maar men moet rekening houden met de omstan digheden, Als woningen onbewoonbaar wor den verklaard, houdt men er rekening mee, dat deze toch nog 6 maanden bewoond worden, .ofschoon de ondergrond van het besluit tot onbewoonbaar verklaring toch is, dat men ze voor bewoning niet meer geschikt acht. Het uitbreidingsplan van de politie in 1931 is ook bij gedeelten uitgevoerd die uitbreiding was aan een tijdsverloop van G maanden gekoppeld. Het is van groot belang, dat dit plan in zijn geheel wordt aangenomen. Dat be- teekent echter niet, dat ."tof eiken- prijs liet plan ook in zijn geheel zal worden uitgevoerd. Als de tijdsomstandigheden zich dermate mochten wijzigen, dat uitvoering onmogelijk wordt en andere belangen zoo naar voren treden, dat dit plan wordt weg gedrukt, dan heeft de raad de bevoegdheid do mo aliegden te nemen, om de verdere uitvoering stop te zetten. Spr. hoopt en vertrouwt echter, dat, als men, zooals de heer Nolet, de uitbreiding als redelijker- wijzo (aanneemt, men ook redelijkerwijze de uitvoering mogelijk maakt. Geen reiisic over een half jaar. Met groote dankbaarheid heeft spr. er varen, dat zij, die gezien hebben wat in zake den politiedienst is tot stand gebracht en wat nog tot stand zal worden gebracht hun steun hebben verleend aan dit voorstel. Men zegtLaten we afwachten of aan het eind van het jaar de mogelijkheid tot uit voering nog bestaat. De mogelijkheid om veranderingen aan te brengen, blijft steeds bestaan. Maar dit plan moet men niet op lasso schroeven zetten. Het zou grao'.o bezwaren opleveren als over 6 maanden het goheele plan weer bekeken moest worden; gezien de voor bereiding van thans is hot niot gewensoht den gebeden opzet over een half jaar aan een revisie te onderwerpen. Het grooto nut van dit plan woidt er- nachlagcnicn. kond en dan moet door sphtsing dit nut niet worden te niet gedaan of' het effect lam geslagen worden. De Er is gesproken over do nachtagenlen. Hel instituut der nachtagenlen omvat nog drie personen. Deze doen 's winters 7 uren en des zomers 5 uren per nacht dienst. Tvvoo van hen zijn eiken nacht, de derde om- don anderen nacht in dienst. Eén heeft 30, de beide anderen 29 dienstjaren in ge meentedienst. De taak en het nut van deze agenten waarbij spr. de personen zelf buiten be schouwing laat zijn van dien aard, dat Lij eon reoiganisatio men lion niet meer noodig heeft. i Men kan zeggen: 'lis jammer, dat deze menschen ontslagen worden. Dat is liet ook. Als de raad meent, dat hot niet zoo dringend noodig is deze menschen te ont slaan, dan bedenke mén, dat de finanoieele gevolgen daarvan niet zoo gering zouden Zijn. Dat zou f3700 per jaar kosten. En dat, terwijl do politieleiding het niet noo dig acht deze nachtagonton in dienst te houden en dit zielfs niet gewensoht aciht Hot betreft hier een instituut, dat moeilijk vruchten kan afwerpen, zij, die daartoe cehoorcn zijn menschen, die in de burger maatschappij werk hebben en die ook we gens hun contact mot de politie kennis ne men en op de hoogte zijn van dingen, die niet buiten het corps verspreid dienen, te worden. Allo drie nachtagenten zijn hoven de 55 jaar. Do wet maakt mo-gelijk, dat zij op dien leeftijd voor ontslag in aanmerking komen, omdat zij niet meer de plaats in nemen, die zij oorspronkelijk innamen. Voor lien is dit een gunstige omstandig heid. Zij ontvangen pl.m. 400, pl m. f600 en pl.m. [700 pensioen. Dat is niet zoo veel, mmr wat is het werk geweest, dat z.ijl daarvoor gedaan hebben? Zij hebben niet hun volle werkkracht aan de politie gegeven, doch slechts voor oen betrekkelijk klein deel Deze menschen worden dan ook zeker niet onrechtvaardig behandeld De kwaliteit Spr. Iaat de hoedanigheid en de waarde van de personen buiten spel. maar hun waarde als politieman is nooit heel groot geweest. Het voorstel om hen thans eervol ontslag te verleenen is een gevolg van het streven den dienst zoo goed en zoio eoo- nómiselh mogelijk te doen' fond Lanceren De hoedanigheid van liet politiecorps wordt-met de uiterste"kracht opgevoerd wat vroeger ook geschiedde. liet streven is een zoo goed mogelijk corps te verkrijgen met een zo-o klein mogelijk aanlal perso nen. Daarbij is men gestuit op een aantal agenten, die men niet noodig had. Spr kan geon toezegging doen, dat do overbodig geworden nachtagenlen in oen andoren tak van gemeentedienst zullen wor den geplaatst Het betreft liier personen van 58 en 59 jaar en die neemt een bedrijf over 't algemeen niet gaarne meer in dienst Bovendien waren twee van do drie nacht agenten vrijwel doorloiopend en was de derdge ook hier en daar nog aan het weik, na het verrichten van hun dienst bij de politie. Een garantie, dat deze mannen in een of auder gemeentebedrijf aan werk gehol pen zullen worden, is niet te geven. De heer Van Lilh heeft gezegd, dat, gezien ook do voor-behandeling in de Fi nanoieele Commissie, hij wel do overtuiging heeft, dat bier niet lichtvaardig een voorstel is gedaan. De vergelijking met elders. Op de cijfers van do kosten voor de po litie bier en in andere gemeenten is vol gons den heer Van Lith wel wat af te dingen. Dat is zoo. Elke vergelijking gaat mank. De vergelijking in do stukken had overigens ook niet do bedoeling om daar mee alleen te beloogen, dat hier liet politie- DEK ZATERDAG, 23 MEI J.93G. No. 21200. corps te klein is. blaar uit de groote rij gemeenten met de vermelding van de kos ten voor do politie is toili vel te putten, dat men,hier voor de politie niet te royaal is geweest. De heer Van Lith zegt: We hebben hier een rustige bevolking. Spr. kan zich bij dit oordeel aansluiten Hot is "dan ook niet do bedoeling Ge politie zoodanig uit te breiden, dat zij bij groote beroering of tijdens relleljes van grooteren omvang, deze geheel alicen zou kunnen beheerschen. Maar wel moet de goede ging van zaken verzekerd zijnen de veiligheid van personen en goederen in Schiedam, gevaarbmgd zijn. Als er grooto relletjes ea beroeringen mochten kornen, zjooi zij daar tegen niot op gewassen zijn, al zou zij den eersten stoot kunnen opvangen. Wilde men op alle mo gelijkheden 'z'ijn voorbereid, dan zouden meer menschen voor het politiecorps noo dig z'ijn. Geen bezwaren van koogcr i hand. De heer Van Lith vraagt of geen bezwa ren bij' Gedeputeerde Staten en hij liet rijk zullen jrijzen tegen het toestaan van do gelden,! noodig voor deze uitbreiding. Met (een zeer groote waarschijnlijkheid die grenst aan zekerheid kan spr, ver klaren, dat, dit niet hot geval zal zijn, al kan spr. geèn wiskundige zekerheid ge ven en staat daaromtrent niets op papier, Met alle i betrokken autoriteiten en in stance's heeft spr, do uitbreidingsplannen besproken en heeft daarbij de absolute overtuiging -opgedaan, dat van die zijde geon overwegende bezwaren zijn te wach ten Men heeft ook daar opgemerkt, dat do laalste jaren, ondanks uitbreiding van de stad, het politiecorps niet vergreet is. Spr. is lo verslaan gegeven: Als gij met een plan komt, on diP blijft binnen redelijke grenzen, dan kunt u,op onzen steun rekenen. Met dit compromis-voioa'stel en zelfs met een Dat is niet alleen mondeling, maar ook in dagorders aan het personeel bekend ge maakt, Meer processen-verbaal. Als men zegt: Zijn nu moer processen- verbaal opgemaakt dan vroeger, dau wil spr. er op wijzen, dat in den regel vooraf met belangstelling voeling is gehouden. De betrokken bepalingen zijn nagegaan cm be langhebbenden zijn, als er onregelmatig heden werden ontdekt of onzekerheid op een bepaald' punt bestond, daarvan op de hoogte gesteld. Als aan hot één vel do hand' wordt gehouden en aan liet an dere niet, dan ontslaat onzekerheid. Wat Had een pijn in z'n schouder om tureluursch van te worden En zoo in eens! Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjes en Uet mijn vrouw mij wrijven mei Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheels omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 'savonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te O. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud. zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 als regel is aanvaard1, daar dient de hand aan te worden gehouden. Dat betreft b.v. de Winkelsluitingswet en do vc-ror- plan, dat nog,iets breeder was opgezet, zou tbuij™ die daar nauw verband mee houdt men zich in boogere instance's, zeker kun nen voreemigen. Op de vraag: Als we deze uitgaven voor do politie vaststellen, is er dan reden om ons ongerasLte maken over de financieelo consequenties? lieeft man geantwoord: Dat moet n niet vragen. Om daarover een oor deel uit te bpreken, zouden wo do ge-; heel® begroeting 'moeten -bestudeeren. Wat B. en W. thans aan dm raad voor steilen in verband met reorganisatie van liet politiecorps is redelijk en spr. gelooft niet, dat een hooger bestuur ten aanzien van deze zaak onredelijke eischen aan het gemeentebestuur van Schiedam zal stellen. Aan do nachlagenten zal eon pensioen van f400 a f 700 worden toegekend. Ook buiten dit voorstel om zou dezen men schen eervol ontslag gegeven kunnen wor den en ook gegeven zijn. De administratie. Het administratief personeel bestaat uit ééu volwaardige kracht en één persoon, die moeilijk als zoodanig kan worden aan gemerkt. Er zijn pogingen gedaan om oen andere oplossing te verkrijgen, die goed- kooper zou zijn, waarbij gedacht werd aan inschuiving of ruiling van laatstbedoelde kracht. Maar steeds werden de zelfde be zwaren gehoord: Die kracht kunnen we niet gebruiken of dia kracht is niet, nat wij voor ons kunnen noodig liehben. Do administratie op het politiebureau mag men echter niet d'e dupe laten wor den van deze omstandigheid. De bedoe ling heeft altijd voorgezeten om daar ver andering in to brengen en als hot kan zal het alsnog gebeuren. Of iemand' al of niet oen goede agent is ,kan niot het aantal processen-verb aal, dat opgemaakt wordt, alleen uitwijzen. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 13) Do opperste leiding heeft zeker den moed nog met opgegeven, do schatten van de prinses Von Ebertot te vinden dacht Saxon verheugd, het bewijs, (lat ze niets gevonden hebben. Waarom die strenge bewaking juist hier? „Is dit het huis waar jo wezen moet, Willem?" vroeg Edzke. „Nu, dan is er niemand moer tlinis om .je te ontvangen. Je kunt er zelfs niet eens in, zoo goed wordt het door de keizerlijken bewaakt. Maar misschien kan do meester je hel pen," „Wat weet je van den meester, Edzke?" „Ileel veel. Feel meer, dan je zoiult denken. Fader en ik varen vrij geregeld op de Elbe. Toevallig hebben wo eens een paar mannen opgevischt, die door de soldaten werden achtervolgd', VFc hebben ze verborgen en heelhuids afgeleverd. Je moet weten, dat hij een gcloovig Piotcstant is, al zou je het zoo niet aan hem zog gen. Maar thuis bij Margien gaat hij Zon dags driemaal naar de Martinikerk en, als daar maar tweemaal dienst is, naar een andere. Je moet hein zien deftig in liet zwart. Margien met hot Gezangboek met gouden klampen in do hand. Later hebben we den meester zelf een paar malen aan boord gehad. De eerste maal op verzoek van den rijken schipper Welcko. Dat is een groot vriencr van vader. Die schippers lner zijn er na de verwoesting niet slechter op geworden. Ze hebben massa's gesmolten metaal in de wacht gesleept en naar Ham burg en andere plaatsen vervoerd. Je be grijpt rijke lading, die geen cent kost. Een schipper heeft mij eens verteld, dat bij met anderen na de overgave het vuurtje mee aangestookt had, uit haat tegen de keizerlijken." „Bost mogelijk, maar ik heb zelf de huizen hij de Üooge Poort hot eerst zien bianden." Willem en Edzke waren dikke vrienden geworden, gingen als gelijken met elkaar om en Saxon hield werkelijk heel veel van den vroed ijken jongen, clio over veel gezond verstand beschikte en soms heel grappig kon zijn. „Het verwondert mij," zei hij, „dat wc den meester nog niet weer gezien heb ben. Ik ben hier nu al con dag of vier." „Ja. liet schip is voor een groot deel gelost. Je kunt nu graan dragen als de beste. Als jo sterk bent, leer je het vlug." „Maar vraag me niet naar dien eer sten nacht. Ik kon me niot bewegen. Het was alsof de beul mij onder banden had gehad." „Zeg Willem. Ik weet natuurlijk niet wat je hier moet .uitvoeren en h'ct gaat rno ook geen duvel aan, maar mag ik je helpen? Ik speel al'ij'cl graag mee." „Je waagt je hachje." „En wat zou dat? Mijn grootvader was een watergeus, vocht onder Barthold Fm tens, die onder de muren van Groningen sneuvelde. Dat waxen snaakjes. „Zoo." „Ja, en vader is ook niet bang voor wat ruzie. Doet ook nog graag mee. Maar getrouwde menschen, dat is weer wat anders, en moeder is niot malseh. Op het schip is hij do baas, maar thuis dc Frouw Margien. Als je eenmaal getrouwd bent..." „En toch ga ik trouwen." „Met wie?" „Een heel mooi meisje, groot en slant met grooto donkere oogen en zwart haar. Ze woont in Berlijn." „Jawel, zeker een prinses. Dat weet ik.' „Weel je?" „Och, elke pas verloofde man ziet in zijn meisje in het begin een prinses. Dat ken ik. Maar als je zo een jaar later weer spreekt, en jo vraagt, vol belang stelling: hoe gaat het met do prinses? dan hoor je lrcel wat anders." „En jij dan?"_ „Dank jo, meisjes zijn wel aardig, maar als zo jo eenmaal to pakken hebben, dan bederven zo jo altijd do soep." Onder deze wijsgcerigo gesprekken wa ren ze weer aan de haven gekomen, gin gen aan boord en lieten zich zakken in het vooronder, Maar nauwelijks in kooi, hoorden ze en nog in behandeling is. De bedoeling van de politie is regelend en uiteindelijk verbaliseerendi op te treden en niet wreve lig te stemmen. Maai' groote moeilijkheden vloeien voort uit oen niet consequent toe passen van bestaande bepalingen. In daio maanden tijd zijn 174 gevallen van zondigen tegen de -regels van het ver keer geboekt. Wat de baldadigheid betreft, deze is zoo groot, dat men zich die bijna niet kan voorstellen. Alleen met regelend en daarnaast krach tig optreden is iels te bereiken. Gceu ourcclif. Do lieer Kavelaars zegt: We mogen de nacht-agenten niet tekort doen. liet is ook niet do bedoeling, dat te doen on ook niet de bedoeling van den wetgever, die in dit geval eervol ontslag mogelijk hoeft gemaakt. Men moet echter do belangen legen el kaar afwegen. Als het niet noodig is drie nacht-agenten, die per jaar f3760 kosten, te handhaven waarbij spr. liet nuttig effect nog ter zijde vil stellen moet men deze menschen dan toch maar in dienst houden? Er is gevraagd onr een toezegging, dat hot ontslag eerst zal worden verleend, als de betrokkenen een andere betrekking gevonden zullen hebben, maar die toezeg ging kan spr. niet doen. Spr. hoopt, dat de betrokken nacht-agenten nog iets zul len vinden, waardoor een aanvulling van hun pensioen ontstaat. De heer mr. Nolet had bezwaren tegen het aan den raad voorgelegd plan; spr. is erkentelijk, dat do heer Nolct echter, na do bekomen inlichtingen en na nog eens voor en tegen te hebben overwo-gen, met het voorstel van B. en W. mee wil gaan. De politie voor allen. Op wat de heer Collö gezegd hoeft zal spr. niet in den brcedo ingaan. Hij heeft verklaard logen het voorstel van B. en W, te zijn en daarom lieeft hot weinig nut naar voren te brengen, dat het niet de bedoeling is een politiemacht te vormen, dio alle woelingen en relletjes in een mi nimum van lijd kan onderdrukken of deze tegen oen bepaalde greep van burgers te laten optreden. Als dat het geval was, zou nog een ander en grooter politiecorps moeien voiden gevormd. liet doel is alleen persoon en goederen van arbeiders, middenstanders en andere ingezetenen onder niet al te ongew ctne om standigheden op de zelfde wijze te be schermen. De heer Collé zegt, dat hot een tijd van aanpassen is. Hier hoeft men te doen met een aanpassen voor alle categorieën. Als de heer Collé of oen ander lastig gevallen wordt, onverschillig wiens per soon of goederen het betreft, dan heeft deze recht op bescherming op de zelfde wijze. I Do hoer Collé (comm.): Ik heb bet vel eens anders gevoeld 1 (Froolijklieid). De Foorzittcr: Dan zult u daar ook wel aanleiding toe gegeven hebbent (vroot- lijkheid). Ter wille van de handhaving van de orde voor do rustige burgers is liet soms wel eens noodig tegen dc onrusti- gen op te treden! De politie staat dan ook niet tegenover do burgerij is gezegd en dat onderstreept spreker. Zij dient om een geregeldon gang van zaken voor d'e gehoole burgerij voor de volle 100 pCt. te waarborgen Do hoer Collé heeft gevraagd, of door een andere indoeling van het werk der politie geen bezuiniging is lo verkrijgen en ia dit verhand verwees de hoer Collö naar de surveillance hij kerken en bij de stempellokalen. Dit punt zal spr. onder de aandacht van den commissaris brengen en als deze meent, dat dc agenten daar niet meer strikt noodig zijn, zal de door den lieer Coilé aangewezen weg worden ingeslagen Het ingekrompen plan nog juist voldoende. De heer Hoogendam hoeft er op gewezen, dat we hier te doen hebben met een ingekrompen plan en heeft gewaagd, of we hiermede bereiken, wrat oorspronkelijk de bedoeling was. Spr. bad ook liever iets anders aan den raad voorgelegd, maar dat wil nog niet zeggen, dat met aanneming van dit voor stel liet doel niet op redelijke wijze zal kunnen woid'en bereikt. De uiterste nood zaak dwingt ons met de geldmiddelen reke ning to houden en wat do plannen be treft niet voider te gaan dau tot het kanlje van wat nog juist voldoende geacht kan worden.. Als niet een behooalijke recherche, een behoorlijke administratie en een vol doende bewaking zou kunnen worden in gericht met het politiepersoneel, dat thans beschikbaar komt, zou spr. een ander voor- stol aan den raad hebben gedaan, al zou liet spr. dan hebben gespeten, dat het col lego van B. en W. zich niet achter dat voorstel zon liehben geplaatst. Met do toegezegde hulp van buiten on met do vcibeteiing van hel beschikbaar materiaal zal zeer veel te bereiken zijn. Een auder, moer uitgebreid plan, zou mis schien beter zijn, maar ook do nu inge slagen weg is toch wel te aanvaarden. Spr. gelooft niot, dat het noodig^ is thans nog verder over deze aangelegenheid uit to weiden. Het mag overbodig worden ge acht in een apart betoog do noodzakelijk heid van do uitbreiding uit oen te zetten. Dat is in do stukken reeds behandeld. Mocht men echter nog iets met betrekking tol do nachlagenten of over een andere kwestie willen neten, dan is spr. gaarno bereid desbetreffende vragen te beantwoor den. j (Wordt vervolgd). dnemaal tegen do buitenzijde van hel schip kloppen. Hol afgesproken toeken. In do duisternis zagen zo vaag een roei boot langs zij. Twee mannen, visschers, klommen aan dek. „Kom maar in do kajuit," zei Edzke. „Vader slaapt bij zijn vriend Welcko, aan wal." Toen ze aan de kleine tafel plaats geno men hadden, zei do schipperszoon: „Ik zal wel aan dek do wacht hou den." Edzke vertrok. „Ik bob mijn mannen uitgezonden," be- ggn dc meester. „Een paar zijn reeds terug. Het voornaamste is, dat Pappenheiin opgebroken is uit Artern in Thuringon en met zijn goheele macht naar het Noor den trekt. De keizerlijken zijn beangst, dat door oen verovering van Jïa vol berg do geheelo beneden Elbe gevaar loopt. En dat is niet denkbeeldig. Zooals u weet, bestaat het gelieele leger van graaf Mans feldt in het Stiicht uit slechts 3000 man En nu kan mijn hopman li goed nieuws mededeclen." De jonge visscher sprak: „Met corn ge mannen ben ik naar het leger van gene' raai Banner getrokken. Zijn excellentie was blij nieuws van u to hooren en had de grootste pret, toen hij vernam, dat u hier werkte als sehipperslmedht. Zijn hartelijke groeten. Hw dame maakt het uitstekend Do sneeuwploeg heeft zijn werlc goed ge daan. Generaal Ako Tod lokte overste Pc- ruso in het veld en versloeg iiern vol komen. Do koning is nu meester van Bommeicn en Mecklenburg en hoeft deze landen schoon geveegd van keizerlijke Hoe pen." „Dan zal hij spoedig optrekken," meen de Saxon. „En moet ïic haast achter mijn work zotten." „Meester, wilt u zoo goed zijn dadelijk een bode naar Brandenburg te zenden mot nauwkeurige berichten, waar Pappen heiin zich bevindt? Dat is op dit oogen- blik van het groolslo belang. En Tilly? Weet u waar hij zich bevindt? de juiste plaats?" Tilly is een groot strateeg, waagt niets. Hij is niet verder naar het Zuiden ge trokken, zooals Pappcnheim voorsloeg. Zijn oversten Cratz en Collerodo met een paar duizend man namen de Hessischo grens vestingen Schmalknldcn en Faclr. Ze staan nu bij Rolhenburg. Ze roovcu on plun deren, heffen zware contributies en ma ken Hessen rijp voor den opstand. De jong- Ilessischo remden zijn geen partij voor Tilly's veteranen. Alles, wat zich in do buurt van Tilly te Muhlhausen waagt, wordt overrompeld en neergeslagen. Tilly trok naar Hessen omdat hier voor zijn troepen geen proviand is en trekt niet ver der om, als do koning oprukt, hem zoo spoedig mogelijk slag lo kunnen leveren." „Dank u voor uw nauwkeurige gege vens," spiak de overste. „Zijn masjestcit zal het keker zeer op prijs stellen dit alles te vernemen." 1 (Wordt vcivolgd).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5