k ;i k Ir V' \ir h Ur* li- Afscheid. Huishoud- en Industrieschool Auto tegen tram gebotst. Volkenbond en Vrede. 1 ri v i, In 1 I Van den heer «T. Schuurmans als hoofd van school lil. Drie van do vier hoofden van openbare scholen in de Gorden zullen met 1 Juni a.s. hun functie neerleggen. In hot gymnastieklokaal van de open bare schoot aan de Lekstraat, heeft do hoor J. Sdiuurinans, hoofd van schooi Bl aan de Zwanewua'schcslra it, gistevnud- dag afscheid genomen van de kinderen au zijn schooi en 's avonds van de auto- ïiteiten en ouders. i In de iniddagsamenkomst hebben de kin deren „meester Schuurmans" een af scheidslied toegezongen, do Ge klas bood hem een wandelstok en mevr. Schuur mans bloemen aan. Drie leden van hot personeel van de Buitengewone School vertoonde voor de kinderen van school Bl do poppenkast en bovendien werden deze gctracteerd door hot scheidende hoofd 's Avonds was liet gymnastieklokaal weer geheel gevuld. Aanwezig waren o.a de wethouder van onderwijs, de heer J. Duikelaar; de heer C. Stolk, schoolopziener in de inspectie Rotterdamdr. W. J. Sniti, gemeentelijk inspecteur van hot onderwijs; vele hoofden en oud-hoofden van sctio len; do heer J, N. Post, inspecteur der gom. belastingende heer A. Schenk, uit Arkel, die tot opvolger van den heer Schuurmans is benoemd; de hoeren M. Germeraad en P. Soetens namens Volks onderwijs; hot personeel van School Bl; mej. M, Jansen, godsdienstonderwijzeres, en vele ouders. Be heer W. G. J. Boor, eerste onder wijzer aan school Bl, heette, toen de heer en mevr Schuurmans, met hun beide zoons en hun huisgenoofe op een ge improviseerd podium hadden phtats geno men, allen welkom. Rede van den wethouder van onderw ijs. De heer J. Din kei aar zeide, dit het Gorzenkwartier een eigen karakter heeft. De lieer Schuurmans behoort tot do Gor zen, Op 19-jarigen leeftijd is die heer Schuurmans onderwij/er ca op 27-jarigen leettyd reeds hoofd van een school ge worden Do taak van een goeden onderwijzer is niet afgeloopen, als hij de schooldeur ach ter zich dicht doek Hij moet zich voorbe reiden op zijn taak van den volgenden dag en dat heeft do thans scheidende ook be grepen. De heer Schuurmans werd hoofd in een klein gehucht; eenige jaren daarna ging hij naar Leerdam, maar die plaats was voor hem aak nog te klein en tOfc-n kwam hij naar Schiedam. Er is reden om feest lo vieren. Niet, omdat do heer Schuurmans weg gaat hij blijft nog ttj een onderdeel van het onderwijs werkzaam maar om dat hij zoo fit het lager onderwijs verlaat. Oip zeer lofwaardige wijze heeft lnj tal rijke kinderen voorbereid voor het maat schappelijk leven. Op zijn school was een sfeer van rust en die samenwerking lus- schen hoofd, personeel en ouders was voortreffelijk. Do oudervergaderingen van school B1 staan steeds op een hoog peil Voor d openbare school is het goed, dat er zulke scholen zijn als school B1. Er zijn talrijke vijanden, die het openhaar onderwijs wol niet den nek willen omdraaien, maar het toch wel in een gangetje willen drijven. De heer Schuurmans heeft veel voor liet openbaar onderwijs gedaan. Dot is vaar hum een eer, dat de raad hem kort ge leden met algemeene stemmen op 62-jari- gen leeftijd, benoemd heeft tot directeur van de Gemeentelijke Handelsavondschool. Dat is een belooning voor zijn werk als on- Geinceiifelijk schooltoezicht,, D r. W, J. S m i t. zeide den heer Schuur mans to hebben loeren kennen als oen welwillend, maar streng hoofd van een school, die weet wat hij wil. Do ouders, die liim kinderen aan hem toevertrouwden, wis ten, dat do heer Schuurmans goed en be trouwbaar is. De school van den lieer Schuurmans heelt cea zeer goede reputatie «si spv. wekte op vopr die school op te komen. Ook het poisoned had vertrouwen in het hoofd en daardoor werd het werken prettig. Bij het scheiden zal den heer Sclhuur- mans een gevoel van weemoed bekruipen Maar zijn opvolger is iemand met veel er varing op onderwijsgebied. Spr. stelde het nieuwe hoofd, den heer Schenk, aan do ouders voor en vroeg liet vertrouwen van de ouders De heer Schuurmans voelt voor zijn school; hot is slechts dón of tweemaal gebeurd ,dat con kind is overgegaan naar was de eerste, die een piano ter beschik king kroeg van de ouders voor het zang onderwijs en een projecticJantaate. Spr. heeft steeds opgewekt zijn plicht gedaan, omdat hij met do jeugd omging. Voor de cadcaux cn de bloemen, bracht spr. hartelijk dank. Spr. heeft ongetwijfeld fouten gemaakt, maar steeds heeft bij hem voorgestaan het belang van het kind Na het officieel© gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en be stond gelegenheid om persooidijk afscheid te nemen van den heer cn mevr. Schuur mans. Openbare les en tentoonstelling Op pretligo wijze kan men vandaag, mor gen en Vrijdagochtend weer kennis ma ken met liet werk van de Huishoud- en Industrieschool. Ondanks ook dit soort onderwijs in dozen lijd van malaise een veer heeft moeten laten, wijden directrice, int- i leoraressen en bestuur zich toch met opgo een andere school. Dat is de grootste eer, wcktlieid aan hun taak, waarvan de resul taten op do tentoonstelling lo bezichtigen derwijsman. Spr. hoopt, dat do heer Schuurmans lang voor het handelsonder wijs behouden zal blijven, dat ook voor de kinderen uit de Gorzen zoo uitstekend ge schikt is Ocfc namens B. en W. dankte spr. den heer Schuurmans en wensdhte hem oen prettigen tijd toe, nu hij van zijn pensioen gaat genieten. Namens het rijksschool toezicht. Do heer C. Stolk sprak als vertegen woordiger van het rijksschaolloezieht. Als Vrijdag de Prakstervacanüo begint, begint voor dien heer Schuurmans een heel groo- te vacantia.' Daar ziet deze ongetwijfeld tegen op, vooral, omdat hij zich nog vol komen fit voelt om zijn taak to blijven waarnemen. Het is echter oen besluit van de regeering, dat oud era onderwijzers hup plaats moeten inruimen voor jongeren. Spr. heeft kennis gemaakt met de school van den heer Schuurmans en heeft daar van een prettigen indruk gekregen. De liefde voor het kind heeft den heer Schuur mans kracht gegeven om zijn zware taak te volbrengen. Behalve als onderwijzer had de heer Schuurmans ook die functie van hoofd'. Et is voel tact en menschenkennis voor noo- dig, om gezamenlijk met lust aan een zelf de taak te kunnen werken. Behalve kennis bijbrengen heeft de school ook tot taak de jonge menschen te vormen en daaraan heeft school B 1 gewerkt. De volle zaal getuigt van do dankbaar heid der ouders en misschien ook wel van oud-leerlingen. Het is heerlijk zoo zijn taak te kunnen neerleggen. Namens het rijks toezicht bracht spr. den i hoer Schuurmans dank voor het vele, dat Rij gedaan heeft voor de opvoeding van betman zijn leiding toevertrouwde kind. die den heer Schuurmans gegeven kan worden Tenslotte dankte spr. voor de prettige ambtelijke verhouding. Naincns het personeel. De heer W. Boer sprak namens het personeel woorden van afscheid. Do heer Schuurmans was voor de leden van het personeel een vriend, maar of schoon de verhouding prettig was, hij Loon de toch ook anderen hun feuon. Ook mevr. Schuurmans werd in do hulde betrokken. De heer Schuurmans is niet voornemens het leger der gepensionueoiden in het Ju- lianapark te versterken, hij blijft nog actief Namens het personeel hoed spr. een lees- lamp met aangebouwden krantenban aan. Voor Volksonderwijs. De hoer M. Germeraad sprak namens Volksonderwijs. De heer Schuurmans hoeft anderen loeren gehoorzamen en nu gehoor zaamt hij zelf aan een bevel uit Den Haag. Dit valt den heer Schuurmans ongetwij feld! zwaar; hij was een voortreffelijk hoofd' en hot openbaar onderwijs had zijn liefde. Critiek was er, maar dio heer Schuurmans bracht het Fxiesche spreekwoord m prae- tijk: Doe je plicht en laat dfo menschen kletsen. Volksonderwijs is den hoer Schuurmans zeer dankbaar. De ouders kunnen liem geen beter geschenk brengen, d!aa te strij den voor do openbare school en voor de school van den heer Schuurmans in het bizonder. Ook namens de Vereenigmg voor School werk tuinen bracht spr. dank voor de be toonde belangstellimr Namens dc ouders. Do heer C. de Vries, voorzitter van de Oudercommissie, zeide 10 jaren met den heer Schuurmans op do meest pret tige wijze te hebben samengewerkt in die Oudercommissie. Spr, hoopte, dat dc heer Schuurmans met mevrouw vele jaren van de rust zal kunnen genieten, die nu be gint. Namens de ouders bood spr. een rook tafel aan en aan mevrouw Schuurmans een bloemenmand. Collega's aan het woord. Do heer C. Ruiter, oud-hoofd va- school L, sprak als oud-collega en uitte de hoop, dat do heer Schuurmans en zijn vrouw nog vele jaren van hun pensioen zullen genieten. De heer A. Hukshorn, hoofd! van school L, zeide, dat het openbare onder wijs ia de Gorzen bloeit. De Gorzen bewo ners kennen hun rechten, maar ook hun plichten. Op initiatief van den heer Schuurmans is èer.igo jaren gelcckm een. commissie van actie voor het openbare onderwijs gesticht, die zoor veel nuttig werk hoeft verricht. Daarvoor bracht spr. den heer Schuurmans hartelijk dank. De heer S. II out ra an, oud-hoofd1 van het Centrale 7© leerjaar, herinnerde aan de 20 jaren, dat men samengewerkt hoeft aan de Gemeentelijke Handelsavondschool Spr. verwelkomde den heer Schuurmans in do groep van gepemsionnecrtkin «n hor- iimerdo aan het verlies, diat deze kort geleden trof, door het overlijden van een good! vriend' (den heer B. van Bochorve.) Die plaatsen wilton andere vrienden zoo mo gelijk aanvullen. De hoer Scheuk, het nieuw hernoemde hoofd', feliciteerde den heer Schuurmans met de groote waardeering, die de oudors van zijn leerlingen hem toedragen. Spr. riep dlo medewerking van de oudors en het personeel in om de zware taak te volbrengen die voetstappen van den boer Schuurmans te drukken. Dankwoord. De heer Schuurmans herinnerde er aan 19 jaar in het midden van de ouders in de Gorzen te hebben vertoefd. Als spr. nu moet gaan, is dat niet van harlo, maar spr. dient te gehoorzamen. Spr. dankte In de benedenzalen wordt getoond, lioc huisraad en huishoudelijke artikelen be handeld moeten worden om hun een lan gen levensduur te bezorgen; muziekbladen en speelgoed kunnen soms op eenvoudige wijze gerepareerd worden; er wordt theo rie gegeven in gezondheidsleer, in t.b.c.- bestnjdmg, in tafeldekken on -dienen, een voorbeeld is gestold hoe mot systematisch werken moer wordt bereikt dan met on oordeelkundig alles maar aan te pakken; geleerd wordt hoe men -een pakje moet ma ken, hoo men iets doeltreffend legen mot beschermen kan en tal van andere prac- tische dingen! Ditmaal is in do keuken bizondere aan dacht besteed aan... zuivelproducten bij den maaltijd; een ondersteuning dus van de actie, die thans hier ter stede door hel Zuivelbureau wordt gevoerd. Er zijn kaassocsjes, uitsmijters meikaas, drio-in-de-pan met kaas, gebakken aard appelen met kaas, bloemkool met kaas, enz. enz. Steeds maar kaasi Daarnaast zijn ook andere mail tij 'en be reid: volksvoeding, een burgeipot, aken- kost, vegetarische voeding, kindervoeling en producten van de fijne keuken. Evenals hot vorig 'jaai. wordt ook nu weer het bewijs ge!chord ondanks het geroep: Het is niet wafuT dat een warme maaltijd met duurder behoeft lo zijn dan een broodmaaltijd, cn dat do eeiste in voedingswaarde ver uitsteekt boven een korrden maaltijd Eenige voorbeelden zijn aanwezig van een maaltijd die 10 a 11 cent kost, b.v. hutspot bestaande uit aarlappe- len, wortelen en uien en erwten inplaats van vleosch. Een dergelijk maal is weten schappelijk absoluut te verantwoorden en een portie is bizonder groot! 'Op de eerste verdieping vindt men de lokalen, waarin de behnude'.Go wascli, strijk goed, naaiwerk, enzten loon is geste Vele nuttige wenken, die -eerst aan de leerlingen zijn gegeven, worden hier voor de bezoekers van do openbare les en ten toonstelling nog eens herhaald Zoo wordt b.v. een dienstbode jbp het hart gehou den bij het werk geen wollen kfeoren te dragen; getoond wotd'f, hoe een vacht kan opknappen, als zij gewasschcn wordt; ge leerd weidt kleed'ingstukken to verven cn te ontkleuren, enz. In het strijklokaal kan men den leer gang volgen van le, 2e en 3e klasse cn wordt de vermaning gegeven: Laat kin deren niet met vuii speelgoed spelen. De opleiding voor kinderjuffrouw is zeer' gespecialiseerd; men kan zich daarvan op de tentoonstelling overtuigen. Bij het Lager 'Onderwijs wordt gelet op wat de praclijk van het leven vordert; het wegwijs worden in een spoorboekje, toepassing van de verkeersregels, enz is nuttiger, 'dan de wetenschap b.v. dat Pliï- lippopel aan de Marïtza ligt! Het naaiwerk on het costuumnaaien neemt vanzelfsprekend een belangrijke plaats in op een huishoudschool en hoe ver do leerlingen hot daarin hebben ge bracht, toont de expositie in eenige zalen. Da ai bij is ook weer de practijk in het oog gehouden. Zoowel sjieko japonnen zijn vervaardigd in de klasse costuumnaaien als een eenvoudige rok uit een ouden mantel en een blouse uit oen jurk. Een apart lokaal is ingericht voor het werk, vervaardigd op de werkloozeneur- sus. Strikt genomen behoort deze cursus wel niet tot de Huishoud1- en Industrie school, maar de directrice, mej. M. H. J. v. d. Ven, en leoraressen van de school zijn nauw betrokken bij den cursus voor wcrkloozc vrouwen en vrouwen van werk- loozen cn in hetzelfde gebouw wordt les gegeven, zoodat liet wel aardig is bij Ge/.e gelegenheid ook iets ie toonen van Ge resultaten die met oudere leerlingen zijn bereikt. I)e opening. Hedenmiddag is de tentoonstelling ge opend. Baarbij waren o.a. aanwezig met be stuursleden en het personeel dar school, -te burgemeester mr. dr. F. U. J, van los op den vooagrond. Er kan voor do be hoeften van het gezin minder gold wor den uitgegeven, Meeding moet langer mee, huisraad evenzeer, op voeding raoiet be spaard worden en veel arbeid, vroeger aan een vakman opgedragen, verricht vader of moeder nu zelf. Dit is geen verschijn sel, dat alleen in het arbeidersgezin voor komt! Op deze basis is de tentoonstelling en openbare les 1980 opgebouwd Spr. uit de hoop, dat oen druk bezoek een belooning zal zijd voor directrice on leerkrachten, dio zicli met toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting aan hun taak geven. Mot het gemeentebestuur- is steeds pret tig samengewerkt en het plaals nemen van mevr. Van IlaarenHaymakers, kort na haar vestiging hier ter stede, in het bestuur der school, is door de overige be stuursleden zeer geapprecieerd. Itcde van den bnrgcmccsler. Do burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Ilaaren, herinnerde er aan het vorig jaar, toen spr. nog maar kort in Schie dam was, kennis te hebben gemaakt met de school. In het afgeloopen jaar is ge bleken, dat do betoonde belangstelling ton volle gerechtvaardigd was en deze is nog toegenomen, mede door het feit, dat spr.'s echtgenoote in hot bestuur is opgenomen van deze goede en nuttige inrichting. De geest en samenwerking in het bestuur is voortreffelijk. Do toewijding van directrice en onderwijzend personeel is, ondanks de moeilijke tijden en do maatregelen, die in verband' daarmee genomen werden, groot; dat toonen ook do resultaten. In de afgeloopen 35 jaren heeft deze school bewezen mot alleen een nuttigo en goedö, maar ook een noodzakelijke inrichting te zijn. Voor de leerlingen is dit een bizondere dag. Zij leeren hier, wat tot grondslag kan dienen voor een ordelijk, geregeld dn ge lukkig leven. Later zullen zij met dank baarheid terugdenken aan deze plaats en aan degenen, die hun d© inoodige kennis bijbrachten. Eigen haard is goud waard Veel van dat goud is in deze inrichting opgediept. Ook de directrice en liet onderwijzend personeel zullen met voldoening op de zen dag terugzien. Spr sprak zijn voldoening er over uil dat ook aan do deelneemsters aan de werkloozencursus gelegenheid wordt gege ven le kunnen toonen wat zij hebben be reikt. Na herinnerd te hebben aan de zuivel- Gemonstralie en do toepassing van zuivel producten in de uitgestalde menu's, bracht spr. dank aan bes'uur, directrice, onderwij zend personeel en alle medewerkenden voer wat zij in liet belang van de opleiding van do meisjes hebben gedaan on ver klaarde do tentoonstelling en openbare les voor geopend. Na oen rondgang daar bet gebouw ver zamelden de genoodïgdean zich weer en werd thee geserveerd. zijn superieuren voor de woorden van waar aaaroll; (jo wethouder van onderwijs, do dcerina De verhouding met bet personeel was altijd prettig en spr. dankt het voor zijn medewerking. Met hart en ziel heeft spr. bijna 45 jaar het'openbaar onderwijs gediend. Spr. wil dc ouders, die anders denken, niet het onderwijs onthouden, dat zij voor hun kin deren noodig hebben, maar voor spr. gaat niets boven de openbare school. Dat geen kinderen aan andere scholen behoefden te'worden afgestaan, is mede het gevolg van trouw huisbezoek en van'hot winnen van het vertrouwen dtar ouders, met wie de verhouding steeds goed was; school Bl hoor J. Binkelaar, da directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon, bestuursleden van de afdeeling Schiedam van de Ned, Vereen van Huisvrouwen, Ned. Chr. Vrouwenbond en R.K. Vrouwenbond1; bestuursleden van hot damescomité vati den Werkmeesters- bond en eenige raadsleden, De voorzitter van het schoolbestuur, de hoer M. Hij man zeide, dat directrice en onderwijzend' personeel doordrongen zijn van het besef, dat de tijdsomstandigheden moeilijk zijn. Soberheid! en zuinigheid tra den bij deze tentoonstelling en openbare De drie inzittenden zwaar ge wend. Gisteravond is op den boek van den, Schiedamschen Singel en do Witte de Witthstraat te Rotterdam een ernstig auto- ongeluk gebeurd, waarbij drie personen onder wie een Schiedammer, ernstig ge wond werden. Omstreeks elf uur kwam een Opel, be- stumd door den 47-jarigen lieer A. Vos kamp, wonende aan de Juliana!aan, al bier, mot vrrj groote snelheid don Schie damschen Singel af en reed de Witte de Withstraat in. Op hetzelfde moment na derde van de richting Eendrachtsweg mo torwagen 547 van lijn 8 den hoek. De bestuurder van de auto bemerkte het ge vaar en trachtte door hevig remmen een aanrijding te voorkomen. De wagon zwenk te door dit krachtige remmen om naar rechts en met een hovigen klap, die tot ver ia den omtrek te hooren was, kwam do Opel tegen den tramwagen terecht. Een der passagiers, de öO-jartgoschceps- bouwcr, D. G. Boele, uit Bolnes, word uit de auto, die met geopenden kap reed, geslingerd. Ondanks het feit, dat de man oen hersenschudding en een hoofdwonde had bekomen, gelukte het hem de op on geveer 100 meter van do plaals des on- heils verwijderde politiepost te bereiken, waar hij de eerste hulp ontving. Erger was het met do andere inzittenden van de auto gestold. De heer Voskamp had, doordat hij tegen het stuurrad was geslagen, inwendige kneuzingen bekomen, terwijl hij voorts een kaakfractunr en snij- wondon aan gelaat en handen had. De 45 jarige T. den Ilartigh uit Antwerpen, werd in bewusleloozen toestand opgenomen. Hij had zeer ernstige inwendige kneuzingen be komen en voor zijn leven bestaat groot gevaar. Allo drie de slachtoffers zijn in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De eerste hulp werd verleend door de dokters Van Schouwen en De Raadt. De auxo is aan de linkerzijde totaal vernield. De tram is daarentegen slechts zeer licht beschadigd aan do voorzijde en aan den zijkant. "Uit metingen bleek, dat de tram binnen vijf meter stilgestaan hoeft. Door deze botsing ontstond een groote stagnatie. Het tramverkeer word over een andere - route gelegd, i Een der slachtoffers overleden. Bij informatie aan het ziekenhuis 'deel- do men ons mede, dat do hoer Den Ilartigh hedenmiddag om 12 uur overledeu is. Do toestand van don heer Voskamp, dicj als motorrijder zeer bekend is, is heel ernstig. De heer Boelo maakt bet goed. Rede van inr. M. J. van der Flier -over: De Volkenbond cn zijn fundament. Gisteravond beeft voor do nfdeeling Schiedam van de veroeniging Volkenbond en Vrede in hot Gcref. Jeugdhuis mr. M. .T. van der Flier, uit Den Haag, een redo uitgesproken over het onderwerp: De Vo'kenbond on zijn fundament. fe,a-. zeide in zijn inleiding tot zijn rode, dat het gebrek aan vertrouwen jegens den Volkenbond voiOTtvloeit uit onwetendheid, en gemis aan begrip van den levenden tijd. Het moment van het boden is voortge komen uit bet verleden; de huidigo stand! van beschaving is hot resultaat van eeuwen strijd. Hetgeen thans bereikt is ojp het ge bied van internationaal recht en internatio nal o orde, is jnog sled its zeor jong, in ver gelijking met de geschiedenis. Tot omstreeks 1900 beeft hot alle eeuwen door, zoolang er geschiedenis geschreven is, gegolden, dat een volk, geconsolideerd in een staat, geen aardsche macht hove." zich, dulden kan. II©t eenige richtsnoer, dat een staat bezat, was het zijne; een ander recht dan het zijne kon hij niet er kennen. In hel moderne rechtsgevoel is eigen- rechting in do gewone maalschappelijke verhoudingen onduldbaar. Maar volgens het staatsrecht was dat nog si edits luttele ja ren geleden de hoogste wet. Tusschon do staten heeft dan .ook nooit iets anders dan eigen-rechling bestaan. Een dergelijke toestand kan niet in een. enkel oogenblik gewijzigd worden tot een rochtsoulo tussohen de staten. Het begin, dat in die richting in 1899 in Den Haag gemaakt werd, was dan ook! slechts zeer schuchter. Maar er was ten minste een begin gemaakt met do verbrei ding van de idee, dat er toch wol «en, macht bestaat, waaraan uelfs de staat zich onderwerpen moet, namelijk de macht van het recht. Maar toen in Den Haag het Vredespaleis stond brak de wereldoorlog uit en geloofd© men alles verloren. Doch de menschheid stond weer op, Wilson kwab» met zijn boodschap van ordening tusschon de star ten-overwinnaars en deze stichten den Vol kenbond. In het statuut van den Volken bond erkenden zij, dat zij bun eigen recht niet langer zouden volgen, doch het recht erkennen als lipt^eenig richtsnoer der vol ken. Inderdaad was de grondslag nog niet volkomen, maar wie zal zeggen of deze grondslag wel volmaakt genoeg was voor dezen lijd, ot dat hij zelfs te hoog greep; was men soms niet te haastig geweest? Met het Kcllogg-pact werd liet fundament voltooid. Zoo was de Volkenbond gegrond vest ojp de erkenning van bet recht. Ge schillen van juridische» aard werden on derworpen aan de beslissing van het Per manente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Als wij nu op den Volkenbond, af lie ver op zijn houding in de jongste politieke ontwikkeling, smalen, dan is dat te wijlen aan hot feit, dat wij met onze gedachten nog teveel gehecht zijn aan de maehtssfeer waarvan men logischerwijze na zoovele eeuwen niet opeens bevrijd raakt. Boven dien is dit smalen verwaten, omdat men het huidige tijdmoment dan niet in z'ijn verband riet, en dom, omdat men willens en wetens de geschiedenis verloochent. Men dool dan alsof bet heel gewoon is, dat er thans eon grondslag geschapen is voor eeia perfecte internationale rechtsorde, ofscbolon zulks eeuwenlang voor een onbereikbare utopie gegolden heeft. Men scheldt bij mis lukkingen 'en meent, dat alles direct vol maakt kan zijn; daarbij vergeet men de gebeurtenissen, te noemen, waarin de Vol kenbond zijn rol voortreffelijk gespeeld hoeft, oa. het Groenland-geschil tussdhm Denemarken en Noorwegen, den moord op koning Alexander van Zuid-Slavic en do Saarkwestio. Het fundament van den Volkenbond is gebouwd voor de toekomst. Ook in het in ternationale leven zal eenmaal, zooiais in het gewone loven, een rechtsorde komen, zij hel dan ook met vallen en opslaan Na een evolutie van ecuwen worden de men schen in een periode van vijftien jaar niet in goden veranderd. Maar bij het huidige falen van don bond is mon tot de ontdekking gekomen, dat het niet ligt aan het fundament, maar aan de toepassing. De oorzaken van do fouten moeten dan ook eerst weggenomen worden, bijv. de behandeling van de overwonnenen. Het falen van den bond ligt niet aan zijn grondvest, maar aan de menschen, die het iu toepassing brengen, aan de staatslieden in Geneve; aan de parlementen, die ben daarheen zenden; aan de volken, die de vertegenwoordigingen kiezen. Zmo is do publieke opinio dor wereld eindelijk de eenige kracht, die richting-gevend kan z'ija. Zoo kan ieder tenslotte persoonlijk het zlijno bijdragen aan do vervolmaking vair bet internationale rechtsleven. De vergadering stond onder leiding vaa den voorzitter,'den hoer N. "W. van Gel der, die mfa afloop den spreker dank bracht. Daarna beantwoordde de spreker t^og enkele uit do vergadering gestelde vragen!, I f lil 1 s 1 1 I t I o zijn. lavh F'ij tl „ai ï-f* - „vViitG, n-i*- r

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2