Ma Belgische verkiezingen. OVERSTE SAXON. Radioprogramma's Een overwinning van „Rex" in Wallonië en verdub beling van het aantal Vlaamsch-nationalistische mandaten in Vlaanderen. Communistische vooruitgang. Hewogen politieke dagen in het vooruitzicht. (Van onzen correspondent). Brussel, 25 Mei 1936. Zelden werden te Brussel en in het land de uitslagen van Je parlementaire verkie zingen met zooveel belangstelling verbeid, lie kiesstrijd zelf had een onrustiger ver loop dan men in (lit land gewoon is geworden. In tal van plaatsen kragen po litieke tegenstanders hot met elkander aan den stok en de twee socialisten, die te Antwerpen werden neergeschoten dooreen zoogenaamden „realist" was een bloedig slot. De realisten staan onder leiding van een zekeren Arinand Janssens, uit Ant werpen, die de krankzinnigste beloften heeft gedaan aan de kiezers. Hij zou allo loonen en pensioenen verdubbelen en zou bovendien alle taksen afschaffen. De kie zers zijn er niet ingeloopen. Janssens heeft in geen enkel arrondissement een zetel weten te bekomen. Van zijn beweging zal weldra slechts de smartelijke herinnering aan twee jonge dooden overblijven De verrassende uitslagen. Do verkiezingsuitslagen zijn verrassend. Eenorzijds hadden slechts weinigen, bui ten Léon Begrelle zelf, die aan journa listen had verklaard een dertig zetels te verwachten, gemeend dat de Rexistische beweging, welke nog steeds beweert geen dictatuur na te streven, een zoo groot succes zou boeken. Het aantal zetels dat Degreile verovert is 21, slechts 2 minder dan do liberalen, die er 23 bezetten en al dus 1 zetel verliezen. Anderzijds had men ook niet verwacht dat de katholieken zoo ernstig door de rexistische propaganda wa ren ondermijnd dat zij van hun 77 zetels in do vorige Kamer er 16 zouden af staan, om nog slechts met 61 terug te keeren. Aldus vormen zij niet meer do grootste Kamergroep, daar de socialisten die nochtans veel hadden verwacht, met 70 zitting zullen nemen in do nieuwe Kamer. Dezen hebben 3 zetels verloren. Hun hoop dat zij de grootste groep zou den vormen, is verwezenlijkt, doch niet op de manier van een triomf. Verrassend is ook de uitslag van de Vlaamsch-natio nalisten, die hun aantal mandaten in de Kamer verdubbelen en in plaats van met 8 volksvertegenwoordigers met 16 terug komen. Men vergete hierbij niet dat de Vlaarnsch-nationalisten uit den mul der - zaak slechts candidaten stellen inde Vlaam sche arrondissementen. Wat do commu nisten betreft dezen komen terug met 9, terwijl zij in de vorige Kamer slechts 3 vertegenwoordigers hadden. Bij de beoordeeling van dit alles ver gete men niet dat het aantal te begeven zetels thans 202 bedroeg, terwijl de vorige Kamer uit slechts 187 leden bestond. Er zijn dus 15 zetels meer dan voorheen, door het toenemen van de bevolking. De bcteckcnis van de ver kiezingen. Deze uitslagen hebben een ©enigszins verbijsterenden indruk gemaakt. Aan ka tholieke zijde beschouwt men de nederlaag als een harde les, die er toe moet leiden de partij te vernieuwen, zoowel in haar programma als in haar leiders. Bij de so cialisten beschouwt men den uitslag als een bewijs dat het gevaar voor de de mocratie niet van links komt maar va,n rechts. Bij do liberalen geeft men toe dat -r in bet verleden zware fouten werden begaan door het parlement en door de partijen. Men schrijft de overwinning van Rex toe aan de exploitatie van de poli- tiek-financieele schandalen, aan de mis- Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 18) Twee lantaarns werden op den grond ge zel. Saxon nam een, dor spaden en be gon een dunne laag modder to verwijde ren. Weldra was bet gat vrij diep, maar niets kwam aan de oppervlakte dan zwarte aarde. Een der mannen hielp hom. Koortsach tig werkten ze verder tot bet gat een paar.voet diep was. „We kunnen wel uitscheiden," zei hij. „Alles is weg. Verdwenen." Edzke greep een spade, begon opnieuw te graven met forsche steken. De kop pige schipper wilde het niet opgeven, Hij groef en groef, „Geef mij de schop nu maar eens," zei Von Finkeborg. „Mijn vader is geen breeuwer," luidde het afwijzende antwoord. „Breeuwer? „Ja, die geven het werk uit fle handen?" Hij stond nu tot in het middel in bet gat. De anderen .lichtten hem bij, maar er kwam niets te voorschijn. Hij stak de spade1 diep in de modder, raapte iets wits op. noegdheid ten gevolge van zekere maat regelen, zooals do devaluatie. Maar boven alles stelt zich de vraag of men in België ook, zooals in andere landen, naar een fascistisch of dictatoriaal georiënteerd Staatsbestuur gaat on welke do regeering zal zijn van morgen. Léon Degreile, in een rede die hij heeft uitgesproken gisteravond op hot lxileon van zijn lokaal to Brussel, heeft do par tijen uitgedaagd en heeft verklaard dat er met do partijen geen compromis zal vol gen, dat het met de partijen uit is, dat er in België plaats is voor slechts één partij, de volkspartij. Tot slot volgde het „Rex vaincra" (Rex zal overwinnen) dat bet „Heil Hitier" betoekent van de Belgische rexisten. Er is op het oogenblik niets te voorzien, doch zeer waarschijnlijk zal Rex trachten met alle middelen nieuwe ver kiezingen uit te lokken om door een voort? durende agitatie do andere partijen liet vuur aan de schenente leggen. Zal hij er in slagen de openbare meoning met zich mee to krijgen in oen nog grootero verhouding dan thans het geval is? De uitslagen van do verkiezingen zelf geven een antwoord op deze vraag, want als men bedenkt dat in Vlaanderen Hex slechts twee gekozenen heeft (Antwerpen en Gent) zal men begrijpen dat in do Vlaamsche provinciën althans Degrelle's denkbeelden niet veel invloed hebben. De toestanden in dit land zijn heel arulers dan in de lan den waar de dictatuur hot van do demo cratie heeft gewonnen. Degreile is een schitterende propagandist en hij heeft op behendige wijze aangelegenheden weten le exploiteeren, die bij het gerecht aanhan gig zijn. De processen dio tegen hem wer den gevoerd en die niet steeds ten voor- deele van de aanleggors eindigden, terwijl zij tevens duide'jk aan het licht brachten hoe tijdens de „regeering van de ban kiers", die de regeering Van Zeeland voor af ging, onverkwikkelijke toestanden be stonden, hebben hem een reusachtige reclame bezorgd. liet succes van Degreile berust dus wel niet op een blijvende basis. Veel zal afhangen van de wijze waarop door de andere partijen, en door de nieuwe regeering, zal worden opgetreden om tegemoet to komen aan de openbare meening die er blijkbaar genoog van heeft door beloften te worden gepaaid, die orde in den Staat wenscht, lagere belastingen door zuinig beheer, enz. Slechts door den wind uit do zeilen le nemen van Degreile zal men er in slagen zijn schip te doen stranden. Dat is de overwegende meaning. Du socialisten stellen nu reeds hun cau- didatuur voor de nieuwe regeering, althans deelneming hieraan, ten einde hot prouram- ma van do huidige regeering volledig aE te werken. Zij beseffen zeer goed, dat Degreile invloed op. do openbare meaning heeft gewonnen en dat zulks een gevaar vormt, indien Degreile de kans krijgt om nog verder zijn gifpijlcn op bet regiem af te schieten. Do kwetsbare plaatsen moe ten worden versterkt. Dat zij samenwerking zullen zoeken met do andere democrati sche partijen staat vast en d'at zij voor zichtiger zullen te werk gaan in de ver wezenlijking van nieuwe punten van hun programma, inzonderheid het plan van den arbeid', nu de kiezers het niet met een verpletterende meeTcterlreid hebben be krachtigd', is te verwachten.- Nochtans is er het feit, dat d'o communisten, die in de Waalsche provinciën Henegouwen en Luik en te Brussel hun zetels hebben gewonnen Vlaanderen telt geen enkel communist hen tot avontuurlijke proef nemingen zouden kunnen bewegen. Do Vlaamsche nationalisten danken on- „Een dichtgevouwen stuk perkament," zei hij en gaf het aan Saxon. Saxon vouwde het open en las luide bij het licht van de lantaarn „Uw graven is vergeefs geweest. Slechts do rechtmatige eigenaar zal de kostbaar heden weer in zijn bezit krijgen." „liet lijkt er anders niet veel op," be sloot Saxon. „Laat mij eens zien," zei de meester, ,,Do zaak is duidelijk genoeg. Dit briefje is door onzen gestorven vriend geschreven. En zie je in don hoek dat kleine kruisje? Er is geen twijfel mogelijk. Hij vermoed de of wist misschien, dat de schat hier niet meer veilig was." „Maar waar zou dio nu zijn?" vroeg Saxon. „Dat zullen we moeten onderzoeken." „Werp het gat maar weer dicht," be val hij. Een paar mannen namen do spade ter hand. Weldra was alles weer in den toestand, zooals het geweest was. Hoofdstuk XU. Teleurgesteld aanvaardden de schatgra vers den terugtocht. Ze hadden ongeveer de helft van den weg achter den rug, toen Von Finkeborg, die met Saxon vooraan liep, met zachte stem zei: „Halt houden. Ik hoor voetstappen." Hij legde zijn oor tegen den wand. „Er zrjn heel veel. Ze komen ons tegemoet. Luister maar." Saxon en de meester volgden zijn. voorbeeld. „Een heele compagnie," fluisterde Saxon. „Zonder twijfel soldaten," beaamde d'e meester. getwijfeld' bun succes niet aan het pro gramma, dat zij verdpdigen, want de moeste candidaten hebben dit op zak gestoken. Do Vlamingen hebben nationalistisch gestemd1 als reactie legen don onwil in de centrale besturen en het onbegrip waarvan te Brus sel steeds blijk wordt gegeven ten opzicht van do Vlamingen cu de Noderlamdscho beschaving, dio de luinno is. Waariiocn dit leiden moet is niet to zeggen. To Bras- set hebben de VI. nationalisten twee ge kozenen, wat zeer typisch is. Vrijwel allo Bxusselsclio Vlamingen, dio niet aan de oude partijen zijn vaslgeanberd' of opgeno men zijn in ecri beweging als deze van tip christen-demoe.raten b.v. welke haar candidaten had op de katholieke lijst en die ook Vlaamsch-gezind zijn, moeten voor de lijst van het Vlaamsche Blok hebben gestemd. Zoo ook in andere arrondisse menten. Men weet, dat de Vlaamsche nar tionalisten in do laatste jaren, onder don invloed van de internationale gebeurte nissen car wellicht verblind door het ge doe van de Hitleriaansche Dielsch-Natio- naal Soli da ris ten van Van Se veren, dio de stichting van den Groot-Nederlandsche'n Staat nastreven, ook fascistischcn inslag hadden gekregen. Dit ging tegen do ge voelens in van de moeste Vlamingen, dio begrijpen, dat hun vooruitgang aan de de mocratie is te danken on dat, in de hui dige omstandigheden, oen dictatuur in Bel gië fataal anti-Vlaamsch zou zijn in haar uitwerking. Men beseft ook aan Vlaam sche zijde, dat het regiem niet volmaakt is en er zekere wijzigingen kunnen gebeu ren, zelfs noodzakelijk zijn, doch dat zulks slechts met voorzichtigheid moet worden aanvaard en alle gevolgen eerst grondig dienen onderzocht. Daarom hebben do can didaten van het Vlaamsch Blok hun fas cistische beginselen, waar deze bestonden, opgedoekt. Hun overwinning is een reactie van de Vlamingen, die tevens een waar schuwing is. Op te meiken valt, dat de Vlaamsche katholieken met hel publiek rechtelijke structuur, waarmee zij de kiezers van de Vl.-nationalisten hebban willen win nen, niet veel hebben bereikt. Men beeft in de publiekrechtelijke structuur voor Vlaanderen, die door den hoer Sap en „Be Standaard" wordt gewild niet veel VUM'OU- wen, want zij zou naar de omstandigheden te gemakkelijk kunnen veianderen. Inlus- schen staat, hel toch vast, dal het zwaarte punt van de Vlaamsche beweging nu niet meer in het pailcment most worden ge zocht. Jlet parlement is een middel, doch wetten vermogen niets indien de Vlamin gen buiten het parlement in het dagelijk- sclie leven niet hun volksleven weten to organiseeren op een wijze, die hun tot een kracht maakt. Het is maar al te waar, tkit in de zoogenaamde podiliek-financieele schandalen, waartegen Degreile te keer ging, vooral Vlamingen of gekozenen van Vlaamsche arrondissementen waren beirok ken. De Vlaamsche ki'-zers hebben Degrei le nochtans niet gesteund! en in'dm hevi gen strijd door Dogrello tegen den Vl.-ka- tholieken leider Van Cauwolaert gevoerd, hierbij gesteund door een katholiek blad als „La Libre Beigique", liebbon zij een besliste houding aangenomen, door Van Cauwolaert, die taaiste plaats innam op do Anlwerpsche lijst, met ongeveer 40.000 voorkeurstemmen aan bet hoofd van de lijst te brengen en hem aldus te kiezen. Men mag besluiten, dat België in d'e eerste maanden nogal bewogen politieke dagen zal beleven. Men verwacht oen nieuwe regeering Van Zeeland, dio dam voor een zware taak zal komen te staan. Hij moet wel een plan op zak hebben, ver mits bij in een rede enkele maanden g>et loden gesproken heeft over structuurher vormingen. Men mag aannemen, dal op de oude politieke leiders geen beroep zal worden gedaan. De tijd is aan de vernieu wers. In Vlaamsch opzicht zal er wel naar gestreefd! worden, dat de structuur hervormingen ook wat voor dc Vlamingen meebrengen en men spreekt, in ellen geest van de vroegere verklaringen van Vl.-na tionalisten en van \'i.-katholieken over grondwetsherziening, dio meer autonomie zou moeten verschaffen in cultureelo za ken, aan de Vlamingen. Dat is voor do toekomst een vraagtoeken en etein moei lijkheid. In do leidende moerekrheidskrin- gen zal een dergelijke herziening lechbör zoolang mogelijk worden verhindent on zal wel worden -getracht deze door admi nistratieve maatregelen te vervangen. Gemengd SNÜeaaws „Terug," klonk het fluisterend hevel tot de achter hem staande mannen. „Order en lantaarns doorgeven." De achtersten begonnen don lerugmarsch in vlug tempo. Achter do boent bleven, ze staan. „Dat hadden we niet kunnen denken, toch gesnapt. Gelukkig dat we op een gevecht hebben gerekend. Overste, dit is uw vak. Wilt u het bevel over ons op u nemen?" vroeg de meester. Saxon beval onmiddellijk: „Vier mannen met musketten op den buik. Ja, zoo is bet goed. Vlak tegen elkaar. Vier geknield er achter. Vier staan de om de musketten te laden. De an deren achter do "bocht." Kort militair werden de orders uitge voerd, „Flink zoo, mannen," prees de com mandant. „Klaar om te vuren." Men hoorde nu duidelijk het marchce- ren van den troop, toen verscheen de flikkerende rosse gloed van fakkels aan het einde van het recht stuk gang, de musketiers van Mansfeldt kwamen te voor schijn, Saxon keek om de bocht, de lantaarns verdwenen, onder de mantels. De schat gravers stonden nu volkomen in het duister. De afstand was niet groot meer. Elk schot zou een treffer zijn. „Vuurl" commandeerde Saxon. Acht schobwi vielen. Het was, een ge donder-als van zware houwitsers. „Laden." ïn.groote vlogen de Mans- felders achte*®,- 4»n zestal was gevallen, Groote brand te Alkmaar. Orgclfabrick van do gebr. Span jaard in dc aseli gelegd. Gisteravond is de binnenstad van AIk- maar in opschudding gebracht door een hevigen brand, welke gewoed heeft in de oï-geliabriek en muziekhandel van do gebr Spanjaard in de Laingoslraat. Het onge veer dertig meter diepe pand, dat uit twoe verdiopingen bestond, is vrijwel geboet dooi bet vittir verwoest. Te omstreeks half negen zagen de be woners van een aangronzendeu winkel, dat de werkplaatsen en do eerste étage ran liet gebouw in lichter laaie stonden. Hopg sloegen de vlammen uit de ramen on nog voordat de brandweer gealarmeerd kon wor den, stond ook do tweede verdieping in vlammen. Binnen enkele oogemblik'ken sloe gen de vlammen uit het dak en hadden zij zich ook medegedeeld aan den aangren- zoruien kunsthandel van den heer Van der Meer. De Alkmnarscho brandweer nikte met ai het beschikbare materiaal uit en tastte den brand aan vier zijdeal aain. Hel blussehingswork ging met groote moeilijk heden gepaard, omdat bet pand geheel was ingesloten. Onmiddellijk worden maatregelen geno men om uitbreiding van den bratnd te voor komen, hetgeen gelukte. Daarna werd de aanval op de vuurhaard gericht. Het waren aanvankelijk zeer ang stige oogenblikken, vnotral omdat bet bran dende perceel ter linkerzijde begiensu wordt door het bioscooptheater Roxy, waar een voo'i'stelling aan dein gang was. De vcrtoio- ning werd dadelijk afgebroken en de zaal ontruimd, hetgeen vlot in zijn werk ging. Intussclien had het vuur zicu over de geheelo diepte van bet gebouw verspreid. Het hevigst woedde de branu in het ach terste gedeelte van hot pand, waar ongeveer twintig orgels en piano's een gemakkelijke prooi der vlammen werden en waar te vens een aantal orchestrions in lichter laaie stond. Na ruim anderhalf uur hard werken was do brandweer het vuur meester en kon mot do nablussching worden begonnen Toon bleek, dat behalve den winkel van de firma Spanjaard, welke vooraan de straat gelegen is, vrijwel niets gespaard geble ven was De firma was juist twee dagen geleden opnieuw tegen brand verzekerd. De kunst handel van den heer v. d. Meer kon war den behouden, hoewel do winkel graate waterschade bekwam.- [n het fabrieksge bouw was tevens de woning van de heoren Spanjaaul, welko eveneens geheel is uitge brand. Van den inboedel kou niets wor den gered. De oorzaak van don brand is nog niet vastgesteld; bot onderzoek is nog gaande. Op het terrein vain 'den brand bevonden zich de burgemeester van Alk maar, jhr. F'. H. ram Kinschot en mr. van der Feen de Lille, substituut-officier van de arrondissements-reebtbank le Alk maar, alsmede mr. Krabbe, reehter-oomuus- saris. Deze belangstelling van de zijde der rechterlijke macht hield verband met het feit, dat do firma Spanjaard in staat van faillissement verkeert. Het tilmmateriaal van de bioscoop werd in hel politiebureau aan de overzijde in veiligheid gebracht. Balatumfabrieken in brand. Tengevolge van een ontploffing in een olie-reservoir is gisteravond brand ontstaan in de balatumfabrieken te Neuss (Duitsch- maar het waren veteranen, gewc-nd aan den strijd en de officieren hadden spoe dig de orde herstel .-. „Vuur," klonk weer Saxon's zachte stem. Saxon hoorde den vijandclijkén kapi tein het bevel geven: „Liggen, fakkelsdoo- ven." „Allen achter de bocht, behalve de vier voorsten," beval hij. „Langs den grond schieten, in vlug tempo. Uitstekend." Toen ldonken ook aan het andere einde van de gang schoten. „Dat zijn de onzen, v*e hebben ze tus- schen twee vuren," lachte de meester. De eerste schoten van den vijand' vie len, doch, ze waren te hoog gericht, de kogels ketsten tegen de wanden. Allo fakkels waren nu gedoofd', niemand kon meer een hand voor de oogen zien. Er heerschte een stilte, die oneindig lang scheen te duren. „Terugtrekken," fluisterde Saxon. Saxon en de meester liepen een eind de gang in. „Het geeft niets," meende Saxon. „We komen er nooit door en zelfs als het ons mocht gelukken, dan krijgen we het ae- heele garnizoen op het dak. We moeten door de kolders, de schildwachten overval len. Ze kennen dien weg niet." „Maar onze vier vrienden aan de andere zijde kunnen we niet opofferen." „Ex moet iemand doorheen." „Ik en een ander. Ik keer terug, de andere man breekt door." „Ik, zei de meester. land). In korten tijd stonden do fabrieken in lichterlaaie. Brandweercorpsen van Neuss en DusseUlorf verrichten hol blus- schingswerk. De lakfabriek, waar het olie reservoir ontplofte, is volkomen verloren, evenals de bovenverdiepingen, naar enorme voorraden oud-balatum lagen op geslagen. Ook do papierzaal staat in lich terlaai, terwijl de vlammen eveneens hel grootste deel van de papierfabirek hebben aangetast. Do overige dooien van de fabriek waren in do eerste helft van den nacht nog niet in brand gevlogen, ofschoon do vlammen ook hun bestaan bedreigden. Nader meldt men ons uit Neuss, dat de brand vannacht om 3 uur bedwongen was. Alleen de papierfabriek is vernield. Aan de c jcnlijkc balatumfabrieken is weinig schade toegebracht. Mijnongeluk. In de nabijheid' van Haverfordwest in in het Engolsche granfscliap Pembrokeshire1 is oen mijngang waarin 21 arbeiders werk ten, ondier water geloopen. Veertien mijn werkers konden zich nog in voilgiheid' stel len. Roods is een lijk gcborgKsn, terwijl ze.s arbeiders ingesloten zijn. Men vreest voor hun lot, DONDERDAG, 2S Mei 1936. Hilversum I, 1875 M. 800—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.09 Gramofoon. 1.0.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoon. 11.30— 12.00 Godsd'. halfuur. 12.15 Gramofoon. en orkest. .20(1 Handxvorkcursus. 3.00 3.45 Gramofoon. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus Handenarbeid'. 5 30 Gramofoon. 6.000 Zendingscauscrio. 6.30 Gramofoon 6.45 C.N.V.-'kwartiertje. 7,00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Cursus Psycholo gie. 8.00 Berichten. 8.10 Concert. 10.35 Berichten. 10.4012.00 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. AVRO-uitzending. 8 00 Gramofoon. 9.00 Ivovacs Lajos. 10.00 Morgenwijding en gramofoon. 10.30 Kovaes Lajos. 11.09 Knipcursus. 11.30 Trio. 12.15 Orkest. 22.00 Voordracht. 2.30 Do Octophonikers en gramofoon. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoon. 4,15 Voor de kinderen. 5,15 Voor jonge meis jes. 5.30 Orkest 6 30 Sportpraatje. 7.00 Voor dc kinderen. 7 05 Piano. 7.30 En- gelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Relais uit de Cité Universitaire te Parijs. 8,50 Filmmuziek. 9.20 Gramofoon. 9 25 Beet hoven's negende svmphonie (gramo foon). 10.35 Gramofoon. 10.45 Reportage „Queen Mary". 11,00 Berichten. 11.10 Gramofoon. 11.1512.00 Kovaes Lajos. Droilwich, 1500 M. 11.25—11.50 Orgel. 12.10 Orkest. L.10 Gramofoon. 1.352.20 Sextet. 4.30 Gra mofoon. 5,05 Trio. 5.35 Raymond en zijn Band. 6.50 Cembalo. 8,20 Trio. 10,40 Kwartet. 11.35—12.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8,40 Gramofoon. 9.50 Orgel. 11.20 Orkest. 2 50 Gramofoon. 7.20 Gra mofoon. 8.20 Koor. 9.05 Gevar. pro gramma. 10.05 Orkest. 11.3512.35 Or kest. Keulen, 456 M. 6.50 Concert. 12.20 Concert. 1.35 Con cert. 2.35 Gramofoon. 4.20 Concert. 5.20 Concert. 6.20 Orkest. 7.20 Orkest, 9.20 Gevar. programma. 10.50 Orkest. 11.3512.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 SL 322 M.12.20 Gramofoon. 12-50 Orkest. 1.502.20 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.50 Gramofoon. 8.20 Operette. 9.20 Orkest, 10.3011.20 Dansmu 'iek. 484 M.12.20 Gramofoon. 12.50 Orkest. 1,502.20 Gramofoon. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoon. 8.20 Dansmuziek. 9.35 Or kest. 10.3011.20 Gramofoon. Beiitschlandscnder, 1571 M. 8.30 Gramofoon. 11.20—12.20 Dansmu ziek. „Neen, we kunnen u niet missen." „Von Finkeborg?" „Tot uw dienst," antwoordde deze. „Vuur," commandeerde Saxon. De schoten vielen. „Nu vooruit," Op den buik, als slangen kropen de beide dappere mannen door de vuile modder. In de duisternis voelde Saxon eindelijk den loop van een musket. Hij sloeg hem terzijde en trof met zijn dolk den musketter tusschen de schou ders, ging op hem liggen en stak den Titan naast hem zonder aarzelen deri dolk in den keel. Von Finkeboig hield met zijn linker hand Saxon vast, om hem niet te ver liezen. De doodskreten deden de musketiers op vliegen. Er volgde een groot tumult,' een popelooze verwarring, een wanhopig ge worstel. Saxon en Van Finkeborg stonden hand in band. Met de vrije hand troffen ze liun vijanden waar ze konden. Ze dron gen voorwaarts, zij tegen zij', steekend links en rechts. Er kwam ruimte. Toen fluis terde Saxon: „Nu voorwaarts., Val niet. Ik ga terug." Hij baande zich een weg over .dooden en gewonden, liep toen wat hij loopen kon en bereikte veilig do booht. Even daarna klonk een schel gefluit. Von Finkeborg was bij zijn vrienden aange komen. Eindelijk hadden de musketiers de fak kels weer aangestoken, maar pas hadden de bondgenooten het gezien, of van beide zijden klonken weer de doodendo salvo's. De lichten werden weer gedoofd'. (Wordt vervolgd). "Su. J- - Jï BBonHnunrofM „Wie?" K 1 "V

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6