STADSNIEUWS VOOR SCHOENEN NAAR AR1ËNS Officieels Crisispublicatie. Bestrijding werkloosheid in Zuid-Holland. Vrijz.-Godsdienstlge Prediking. ItUOEUSVlGST 54 ®i*iiigge»6«J€s 6«imenten Tweede Kamer. load-. Ms- eoVarlemslagerii, Aiiofrigor Mug e Afscheid. Van dcu. heer Joh. H. Klein als hoofd van school Jl. In het gymnastieklokaal van school Jl aan het Edisonplein, heeft do heer Joh, II. Klein gisteravond als hoofd der school afscheid genomen van do autoriteiten en ouders. Aanwezig waren o.a. de heer J. Dinke- laar, wethouder van onderwijsde heer J. Pas, oud-rijksinspecteur van het L.O. in do voormalige inspectie Schiedam; de heer, C. Stolk, schoolopziener in de in- spectio Rotterdamdr. W, J. Smit, gemeen telijk inspecteur van het onderwijs; de heer A. R, Malkus, chef van de afdeeling on derwijs en financiën; het nieuwe hoofd van school Jl, de hoor A. C. M. Steines, uit Bolnes, en vele ouders. De S.O.M (de Schied. Onderwijzers Mu- ziekvereeniging) verleende haar medewer king en speelde eenige malen bekende melodieën. Do heer A. Bakker, eerste onderwij zer aan school Jl, heette namens hot per soneel alle aanwezigen welkom. Do kinderen van de 5© en 6e klas zon gen onder leiding van mej. Joh. Bakkes, een toepasselijk afscheidslied, waarvan de inhoud heel goed te volgen was. "Woorden van waardccring namens het personeel. De heer Bakker zeide, dat de bloe men aan mevr. Klein geschonken en de vaas met het Schiedamsche wapen, aan geboden zijn door de kinderen van hot 6e leerjaar. Alle kinderen samen hebben gespaard om den heer Klein een cadeau aan te bieden. Dit bestond uit een gouden potlood, dat door een der meisjes werd overhandigd. Spr. betoogde, dat veel aan eerbied is verloren gegaan, maar er zijn toch nog sporen van overgebleven, o.a in den voirn van eerbied voor den ouderdom en voor een mooien staat van dienst. Als die staat van dienst getoond kan worden door iemand, die bij het onderwijs werkzaam is geweest, is er nog meer reden voor eer bied, want onderwijzer zijn is een moei lijk vak. De kindereu zijn geen flesschen, die men maar vol te gieten heeft met wat kennis. De zorgen van de school drukken het meest op het hoofd der school; ook het onderwijs vergt veel van hoofden die bun taak serieus opvatten. De heer Klein beeft in het onderwijs niet alleen een brood winning, maar ook een taak gezien. Hij is uit het volk voortgekomen; hij kan spreken als een majoor van de schut terij, maar ook als een dichter in de lente. Dat zijn alle uitingen van zijn liefde voor het kind, voor de school en van waar deering voor zijn personeel. Met hart en ziel heeft hij gewerkt voor dezo school. vRe nog niet zoo lang ge leden tusscben de weilanden stond' 1 Men heeft voorspeld, dat zijn school verioo- pen zou. maar het tegendeel is juist ge bleken. Spr. wenschte den beer Klein nog vele jaren een gelukkig leven toe. Spr. zeide namens het personeel dank voor zijn lei ding en bood namens dit een leeslamp aan. Namens het gemccntebcslnur. De heer J. Dinkelaar w^es op de groote beteekenïs van het kiezen van het hoofd voor een nieuwe school in een nieuwe wijk. De kens van den hoer K'ein als hoofd van school Jl is destijds goed' geweest; ook de ouders zullen van die keus geen spijt gehad hebben. Deze school heeft haar op- en neergang gekend, maar is thans weer één van de meest be- vQlkie scholen. Dat is het gevolg van de uitbreiding van de wijk, van de toewij ding van het personeel, maar zeker m geen geringe mate ook van het optre den van den heer Klein. Het onderwijs staat hier op hoog ped. Onderwijzer te zijn is een moeilijke, maar ook een mooie taak, want hij voedt de jeugd op. Die taak is hier goed begre pen. De heer Klein hoeft 46 jaar lang het onderwijs met lust en ijver gediend. Sur hoopt, dat de heer Steines, hot zelfde resultaat zal bereiken als de heer Klein. i\a.neiH het gemeentebestuur en de ouders dankte spr. de heer Klein voor wat hij voor de gemeenschap als onderwijzer heeft gedaan. Namens hel rijksschooltoczicht. De heer C. Stolk, rijksschoolopziener, herinnerde er aan, dat hij kort geleden den heer Klein verraste, terwijl hij m hemdsmouwen aan het opruimen was. Hij zeide: „Het doet pijn, je zelf te verscheu ren!,, Daaruit bleek, dat de heer Klein niet met pleizier zijn taak neerlegt. Spr. heeft geconstateerd; dat Je heer Klein tijdens zijn lessen steeds het hart liet spreken. 'Onder bet personeel heersente een prettige geest, wat mede te danken is aan het hoofd. Do heer Klein legt zijn taak neer, terwijl hij nog een (Ongeschokte gezondheid heelt, maar hij aal een leegte voelen. Onder de ouders leeft een groote dankbaarheid, wat de groote opkomst bij zirjn afscheid be wijst. Namens het rijkst Gezicht bracht spr. don heer Klein dank voor de liefde en groote inenschc-nkennis bij zijn taak betoond en wenschte hem toe nog lang te kunnen zeilen op Holland's wateren. De oud-inspecteur aan 'het woord. 'De heer J. 'Pas zeide aanwezig ie zijn als belangstellende in het onderwijs, spe ciaal in do voormalige inspectie Schiedam. Do heer Klein heeft van zijn vak een roeping gemaakt. De ouders zullen met genoegen terug- denken aan den tijd, dat de hoer Klein hoofd van school J1 was. Hij hooft met zijn personeel een zekere sfeer geschapen, waardoor do kinderen gaarne naar schotal gaan Namens het gemeentelijk school toezicht. Dr. W. J. Smit zeide, dat de heer Klein hij de autoriteiten in een goed blaadje staat, omdat hij een goed school meester is, die pok aandacht schenkt aan do opvoeding van het kind. Hij muntte uit in liefde voor de kinderen en daardoor ontstond vertrouwen. /sJs hij soms hard was, was dat al rijd in het belang van het kind of van de school. Do reputatie van zijn schooi was hem lief. Zijn -opvolger, de heer Steines, zal allo moeite doen om die te handhaven. Spr. wekte op tot samenwerking tusschen ouders on personeel. Het nieuwe hoofd spreekt. Do heer 'A. C. M, Sternes zeide, dat de wetenschap, dat hij hier welkom fc hij ontving twee uitnoodigingen zijn laaft zial verlichten. Spr. zal mei groote nauwgezetheid zijn werk .opvatten en riep de medewerking in van de ouders om zoo goed mogelijk de voetstappen van den heer Klein te kunnen drukken. Ouders aan het woord. Namens de oudere sprak de heer H. de Vogel, die den. heer Klein hartelijk dank bracht voor wat hij voor de kinde ren heeft gedaan. Hij heeft er voor ge zorgd, dat de kinderen goed' opgevoed werden; steeds was overleg mogelijk en steeds werd raad gegeven. Spr. richtte zich ook tot den heer Stei nes en heette hem namens de oudere welkom. De heer J. Daanien sprak als onder en als oud-leerling en bracht ook den heer Klein dank voor hetgeen hij voor do kin deren heeft gedaan. Mej E. B r i n k dankte als lid van het personeel, dat 21 jaar met den heer Klein samenwerkte, dezen voor do leiding en wenschte den scheidene met zijn vronw nog vele gelukkige jaien toe. Dankwoord. De heer Klein zeide tegen dezen avond te hebben opgezien, maar spr is blij hom te hebben meegemaakt. De onderwijzer heeft slechts plich ten; alleen het kind heeft rechten. Spr. hoopt, dat de heer Steines m de zelfde richting zal voortgaan, als tot nu toe aan school Jl is geschied. Spr scheidt niet gaarne van zijn werk; er zijn wel eens teleurstellingen geweest, maar ook zijn er mooie resultaten be reikt bij de opvoedin» van het kind. Spr. hoopt, dat school Jl een mooie, bloeiende school zal blijven. Aan de S.O.M. en aan het personeel en in het bizonder den heer A. Bakker, bracht spr. dank voor hun medewerking. Het podium, waarop de heer en mevr. Klein zaten, was versierd' met palmen en eenige tapijten, beschikbaar gesteld door de firma J. D. van Meurs aan den Singel. Steil U prijs opeen goede gezondheid Een blinde stenografeert... Onlangs wist mej De Bel, dochter van ds. K. de Bel, tijdens een openbaar exa men te 's-Gravenhage het gewone diploma ..kantoorstenograaf" te behalen in korto ren tijd dan „ziende" leerlingen hiervoor in den regel noodig hebben. De redactie van het maandblad „Kan toor-arbeid" richtte een oproep tot haar abonneés, teneinde haar een eigen braille machine te verschaffen, voor welk sym pathiek idee de lezers en lezeressen van dit maandblad uit het geheele land hun gaven offerden. Gisteren had te 's Gravenhage voor een kleinen kring van genoodigden de aan bieding plaats. In een korte toespraak wees de heer C. H. Boer, hoofdredacteur van „Kantoor-arbeid", op de buitenge wone moeilijkheden, die een blinde ont moet, voordat dergelijke resultaten be reikt kunnen worden. Namens de radactie en abonné's van het tijdschrift, bood spr daarop de nieuw ste vinding der Duitsche techniek aan, oen klein machientje, van ongeveer 20 X 10 X 5 centimeter, dat naai* hij hoopte, er toe zou bijdragen haar levenspal te ver gemakkelijken. Nadat de heer N. L. A. Orth, namens de commissie, die haar destijds geëxamineerd heeft, hieraan ocnige woor den van hnldo had toegevoegd, bedankte ds. K. do Bel in hartelijke woorden voor bet geschenk, dat als blijk van appreciatie zijn dochter stimuleerde in haar zelfver trouwen den achterstand bij haar racer bevoorrechte collega's zooveel mogelijk in te halen. Hieina gaf het blinde meisje een de monstratie, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat hier vau een „stenografeer- machine" geen sprake is. Met behulp van de 6 toetsen der braillemachine worden, op een door haar ieermeester, den heer J. D. L. Zetteler, vernuftig gevonden wijze puntcncombinalies gevormd, die de steno grafische teekens vervat, gen. Het eigenlijke stenografeeren geschiedt door hot verkort weergeven van woorden en zinnen, geheel vo'gens liet verkoriings- stelsel van het systeem Pont. Het vormen van plaatselijke commissies tot het opsporen van wcrkobjceleu in overwe ging gegeven. De rijkscommissie van advies voor ja'k- verschaflmg en werkverruiming in Zuid- Holland heeft met instemming van den mi nister van sociale -zaken een tirculaiie gezonden aan de besturen der gemeenten in Zuid-Holland. In deze circulaire wordt om. gezegd: De intensiteit en de lange duur der nog steeds in omvang toenemende werkloos heid hohben ten gevolge, dat groote groe pen der bevolking aan gcregelden arbeid ontwend worden. Dit verschijnsel en de daaruit voortvloeiende gevolgen moeten er toe leiden, dat het belang van een goed georganis'ccrde werkverschaffing steeds meer op den voorgrond komt De noodza kelijkheid, hieraan aandacht te sdhonken, springt vooial voor de provincie Zuid Holland in het oog. De beslaande verhouding tusschen het aantal ingeschreven werkloozen en krach tens een steunregeling gesteunden en het aantal in werkverschaffing lewerkgestelden is in deze provincie n.l. -een op zich zelf en in vergelijking tot do rijksctjfere zeer ongunstig. Een der middelen om te komen tot ver betering der verhoudmgsoijfers vour de provincie schijnt ons de bestrijding det werkloosheid en in het inzender het op sporen van objecten voor werkverscirafting meer dan tot dusverre tot een zaak van de geheelte bevolking te maken. De medewerking der bevolking zou o.i. kunnen worden verkregen door de instel ling van een commissie ter bevordering van weikversehaffing en werkverruiming, die al naar de omstandigheden hetzij voor één gemeente, hetzij voor meer ge meenten tezamen werkzaam is. In deze commissie dienen naast vertegenwoordigers van het gemeentebestuur persoaien uit de verscliillende daarvoor in aanmerking ko mende groepen van de bevolking mei name uit bet bedrijfsleven zitting te hebben. De taak der commissie zal in het bizon der beslaan in bet opsporen van objecten voor werkverschaffing en werkverruiming, hel voorbereiden van vakcursussen voor werkloozen enz. Ook met da bestrijding der werkloosheid onder de jeugd zal de commissie eventueel een sub-commissie daarvan zich bezig moeten houden. In do ciioulaire worden voorts aanwij zingen gegeven voor de behandeling van plannen. Gedeputeerde Staten hebben aan de rijkscommissie een ingenieur van den provincialen waterstaat verbonden, die aam de plaatselijke of intercommunale commis sie deskundige technische voorlichting zal verstrekken. De commissie merkt nog op, dat het be lang van bet bedrijfsleven en van de be irokken werkloozen vordert, dat niet slechts eenvoudige objecten voor onge schoolden worden gezocht, doch ook tech nisch minder eenvoudige objecten, welke vakarbeiders en in de eerste plaats de jongeren onder hen in staat stellen, hun eenmaal verworven vakbekwaamheid zoo veel mogelijk te behouden of to ont wikkelen. Voorts kan bij eon organisatie, nis hier wordt bedoeld, wellicht; worden bereikt, dat de overheid de beschikking krijgt over werkverschaffingen, waai bij van haar niet al de kosten worden gevergd, doch ook do belanghebbenden bij de totstandkoming van het werk een gedeelte der kosten dragen. Teneinde een gelijkmatige uitvoering der plannen in do geheele provincie to bevor deren stelt do rijkscommissie zich voor, dat do commissie of con subcommissie daar uit binnenkort een bespreking ter zake zal mogen hebben mot de colleges vau Burgemeester en Wethouders. In deze circulaire wordt voor de ge meenten 's-Gravenhage, Rotterdam, Dor drecht, Schiedam, Gouda, Leiden en Delft, in verband met haar aard en -omvang de vorming van een zuiver plaatselijke com missie in overweging gegeven. De rijkscommissie verwacht, dat door samenwerking van de botroklken gem-eanlo- b es luren in Zuid-Holland, 34 interoonrmu- nalo commissies aul'.en worden opgericht. Geslaagd. Voor het diploma A ziekenverpleging slaagde gisteren de vijf candidaten: P. H. Qualm, M. C. ToenwcnJ M. E. C. Tadema, C. G. van der Meide cu S. II. Vredenburg. liet examen werd in het Gem. Zieken huis afgenomen. Examen M. ü.L.O. Tot voorzitters der subcommissies vóór hel schriftelijk examen voor het M.U.L 0- diploma op 2 en 3 Juni a.s. zijn benoemd de heeren: M. Lemsom, hoofd Openb. If L.O. school (Musis Sacrum). S. II Geertsema, hoofd. Geref. U.LO. school (Musis Sacrum). Tlr. W. Vis, hoofd Openb. U.L.O. school (Gebouw Eendragi) Stille toren. Do St. Jan zwijgt. Er komt een nieuw liedj o op hot cantlon en in afwachting op de komst van den beiaardier, den heer F, Timmermans, is het speelwerk stilge zet. Morgen of Zaterdag zal het klokken spel zich weer laten hooren. Bevestiging. Gistermiddag te half drie is de oefenaar, de heer H. Hofman, van de z.g. Vrije Ge meente, welke haar dienst houdt in hot Hervormd lokaal, Boteislraat 8, door ds. J. H. Bogaard, uit Sliedreeht, bevestigd. De tekst van de bevestigingsrede was Jezaja 60 vers 1 en 2. Des avonds werd het avondmaal Ire diend. Gladde weg. Tengevolge van de gladheid van den Aveg kwam de 42-jarige A. A. TL, uit 'Overschie, gistermiddag met zijn motor rijwiel op do Westvast te vallen. Een bloedende wonde aan een Knie was het gevolg. Nadat een noodverband was ge legd, is hij voor verdere behandeling naar do Dr. Noletstichting gedaan. Tegen de bus gereden. Gistermiddag reed de 11-jaxige A. 1>, bij de Hoofdbrug bij het passeerea tegen oen achterkant van een R.E.T.-bus aan. De autobus passeerde een verhuiswagen, die stil stond, toen van de andere zijde do jongen aankwam. Hij raakte in het voorbij rijden waarschijnlijk zijn stuur kwijt. Door den val liep hij ©en schaafwonde aan de knie op en werd de- fiets be schadigd. Kerk Ned. Prot. Bond. Westvest 92. ZONDAG 31 MEI, hali dl v.m., de Heer D. ROO Kj "Vo org. Prot Bond nfd. Schiedam Slcunvcrgocding erwten. De Nederlandsohe Akk-erbouweontralo maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten en schokkererwlcn, gede natureerd in het tijdvak van 10 Mei tot en mot 16 Mei 1936, voor de kwaliteits klassen C en D, respectievelijk f3.70 en f 3 20 per 100 kg. zal bedragen. Foor erwten van kwaliteitsklasse B, welke worden gedenatureerd door hen, met wie een z.g. B contract was afgesloten en welke belmoren tot do hoeveelheid ten aanzien waarvan bedoeld contract is gean nuleerd, wordt, voor zoover zij zijn ge denatureerd, in genoemd tijdvak een dena^ turatievergoeding van £4.20 per 100 kg. gegeven. 's-firavenhage, *27 Mei 1936. VLA Alt DINGEN. Dc haringvangst. lieden zijn hier geen haringschepen bin nengekomen. BINNENLAND Mechanisatie sigaren.industrie. Gisteren is door de Tweede Kamer do behandeling voortgezet van het wetsont werp, houdende tijdeiijke inaatregevo.i be- üetfendo de mechanisatie in de afgareu- ind'ustrio. Do minister van sociale zakou, d'i hear Slingenberg, verklaart, dat ralionuh- satio en mechanisatie in 't algemeen n.et zijn tegen te houden. Da werkloosheid kan echter een buitengewone factor worden Kr is gevraagd van een diepgaand onder zoek naar den invloed der rationalisatie op de werkloosheid in verschillende be drijven In het algemeen is dit praclisch niet mogelijk. Voor bepaalde gevallen zal zoo nood'ig oen onderzoek worden !ie\oi die-rd. Ook zonder onderzoek kan echter wel gezegd1 worden, dat die invloed aan wezig is. In de sigareninduslric nu is het werkloosheidscijfer zooveel grooter dan el ders Ondanks de werkloosheidscijfers blijkt de werkgelegenheid in 1935 grooter üe zijn, d&n zip in 1934 is geweest Dit blijkt uit de cijfers van den verkoop der rente-zegels. Er is een opleving in de industrie waar te nemen, wat zeer ver heugend is. In 1934 is voor £37.256 000 aan renle/.egels verkocht, in 1935 voor £37.337.000. In do eerste 4 maanden van 1936 voor f 12.835.000, in de eerste vier maanden van 1935 voor f 12.437.200 "Wanneer die bedrijven willen medewer ken aaneen wachtgeldregeling, is ook spre ker daartoe bereid, indien dit eveneens bij do gemeenten hot geval is. Een orilwrirp is bij den Imogen raad van arbeid cmk advies. Spreker ontkent, dial er aan zijn departe ment een tondez is, om volwassen arbei ders te vervangen door jeugdige arbeids krachten. Na re- en dupliek wordt het ontwerp z.h.s. aangenomen, met aanteeloening, dat de heer Sneevliet (rov. soc.) tegen is. In de hedenmiddag gehouden zitting was aan de orde het wetsontwerp, houdende voorziening omtrent weerkorpsen. O. C. SPANJERSBERG, ST. LIDUÏNASTRAAT 84a. Meubelmakerij BclwngcrijStoffeerder!). Fa, Wed, v. d, MOST Brocrsveld (bk. Hccrcnpad) Tel. 68342 AGENDA SCHIEDAM. City Theater, 8 uur. 1. Boemelstudenten 2. Juffertje Blauwbaard (Shirley Tomple). Passage Theater, 8.15 uur: 1. De zanger van Broadway; 2. "Het complot van Je 39 stappen. 28 en 29 Mei. Vereenigingslokaal, half 3, 3.45, 8 en 9 uur. Zuivel-demon stratie. 28 en 29 Mei. Musis Sacrum, 8.15 uur. Bonte-avond. Zuivdbureau. 28 Mei. Huishoud- en Industrieschool, 7 9 uur. Tentoonstelling en open bare les. 28 Meiy Feestterrein Volkspark, 8 u. Opeu- luchtooncert Schied. öhr. Mannen koor m.m.v. Ilaxpe Davids en D. 0. K. ROTTERDAM. 28 Mei. Tivoli Schouwburg, 8 15 u Dante's mysterie-revue Sim-Sala Bim. 28 Mei. Groote Schouwburg, 8.15 u. Gcz. Spree. De levende brug. Bioscopen.- C'apitol, 2.15 u. 8.15 u. Zou Zo>u; De vrouw in het duister. City, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Zou Zou; West oE the Peoos. Gorso,, Van 11 u. af doorl. De Diesel express. Lumière. 2.15 u. 7 u, 9.15 u. De Koerier van den Czaar. ij Olympia, 7 a 9.15 u. De wet van de prairie; De groote hotelbiand, Prinses, 2.15 u. 8.15 u. Een wedloop met Amor; De dochters van Hare Ex cellentie. Aanvrage tot oprichting van een bedrijfs- raad in het bakkersbedrijf. Het Comité voor goedkoop brood schrijft ons: In de jongste bijeenkomst van de bij dit comité aangesloten bakkers is besloten, dat een aanvraag tot de regeering zal worden gericht om te komen tot de op richting van een bedrijfsraad in het bak kersbedrijf te Rotterdam en omstreken. Daarbij werd overwogen, dat goede sa ciale verhoudingen in het bedrijfsleven de voornaamste waarborg zijn voor goede economische verhoudingen, terwijl de werk zaamheden in den bedrijfsraad ook de strek king hebben de fatale gevolgen van loon- confiicten en daarmede gepaard gaande sta kingsmoeilijkheden voor dc bevolking van Rotterdam te voorkomen. Het comité is. van oordeel dat de be- drijfsradenwefc op den duur netere resul taten voor het bakkersbedrijf kan opleve ren dan door de toepassing van de wet op het verbindend verklaren van de on- dememersovercenkomsten mogeljk is, om dat deze laatste wet niet is gedacht als steun aan den piaatselijken middenstand, maar als verweermiddel van een econo mische organisatie, die daar of op do bui- tenlandsche markt wordt bedreig 1. Do handhaving dezer wet 'ten aanzien van tallooze kleine bakkers zal ook in do prak tijk niet medevallen. De bij het conriié aangesloten hakkers hebben verder besloten dat op den twee den Pinksterdag geen brood za! worden gebakken noch gedistribueerd, waarb'j als cldvrs gebruikelijk, het loon vanzelf spre kend, wordt uitbetaald. Leert dan hoe 'J gemak kelijk de gezondheid in stand kunt houden. Bezoeki de Zuivet-demon- siratiesvanJan Welgemoed iX-tl'Öc-'iiKmfriaLrnjauT^ 9 uYrrr"-:ïir»>v^;

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2