UIT DE TWEEDE KAMER. OVERSTE SAXON. Wijze zuinigheid: Méér ra vgerechten f Radioprogramma's Steeds verder op den weg van overheidsmacht. Beperking en mechanisatie in het sigarenbedrijf. Rationalisatie. Gelegenheidsproeven. Bedrijfsraad uitgeschakeld. Fatale termijn verschoven. Interpellatie. Particuliere weerkorpsen verboden. De agenda voor de reeks vergaderingen, ue!k>e ue Tweede Kamer thans weer is aangevangen, bevat ditmaal meer dan ge wone wetsontwerpen. Er zijn er onder, dte tol vee! kritiek reeds aanleiding gaven, om dat zij wederom diep in het vrije eco nomische leven ingrijpen. Nu de regee ring eeiunaal op dien weg is, stoat z.ij voor niets meer; zij moot de consequenties \an haar systeem aanvaarden. Bij ioderen stop, die zij verder wil gaan, neemt echter het verrel toe en wordt als gevolg daar van do positie der regeering moeilijker en hachelijker. De schare vijanden van het stelsel breidt zich uit en al weet men geen ander boter stelsel am to geven, men verzet zich tegen de ver-gaande conse quenties. In de eerste plants is er het ontwerp, dat de mechanisatie in do sigarenindnstne wil.stuiten. Het zal verbieden nieuwe ma chines aan te schaffen. Weliswaar kan de minister in bepaalde gevallen daarvan weer ontheffing verleenen, n.l. wanneer de in dustrie voor export werkt, maar als regel wordt de verdere toepassing van nieuwere technische uitvindingen voorshands niet toegestaan. Tot 1 Januari 1939 niet. De deskundigen zijn hel over het nut en de noodzaak van deze diepingirjpendc maatregelen niet eeSns. Het sigarenverbruik neemt in ons land weer toe at is het ge bruik haar goedkoopere soorten verscho ven Hierin ligt voor de tegenstanders al een bewijs, dat alleen do goedkoopste fa bricage in staat is behoorlijke winst te brengen. Voorts valt tweeërlei bij dit bedrijf ■op te merken, n.l. dat de loondaling er niet zóó groot is als in vele andere be drijven on dat het algemeene cijfer van de werkloosheid er evenmin ongunstig is. De regeering erkent al deze omstandigheden als vaststaand, maar zij vreest, dat die in dustrie thans juist vóór een crisis komt en -dat als gevolg van de verdere mecha nisatie de werkloosheid spoedig aanzien lijk zal toenemen. Hel proces dier mecha nisatie is op dit oogenblik in vollen gang en daarom wil do minister tegenhouden ai wat er op 15 Mei 1935 nog met aaa ma chines was Al dadelijk bleek de minister hij de openbare behandeling bereid om dien da tum althans een jaar later to stellen. Dit is al van. heel veel beteekenis omdat juist het laatste jaar heel wat moderne machi nes zrjm aangeschaft; die gemakkelijk in Duitscbland konden worden gekocht, om dat daar de mechanisatie zeer sterk is beperkt Niemand is enthousiast vóór dit ont werp; ook de regeeriug niet. Inderdaad is hot een gevaarlijk experiment, want het geldt hier een artikel, dat twee concurren ten heeft, de sigaret en de pijp, die maar zeer weinig 'terrein op de sigaar behoeven te veroveren om alle maatregelen nopens de sigaren-industrie noodlottig te doen zijn. Rationaliseering, door .een betere verhou ding tussehen techniek en handwerk in het algemeen tot stand te brengen, is on- ongetwijfeld op velerlei gebied to® te juichen, maar de sigaren-industrie lijkt al één der meest-precaire, omdat het publiek zich zeer gemakkelijk kan aanpassen als do prijzen zouden stijgen. De minister wil de mechanisatie van de duurdere sigaren tegengaan; gevolg ervan is natuurlijk een stijging der prijzen, dus een overgang naar goedkoopere soorten, naar pijp en sigaret. Rationalisatie stelt zich ten doel in het algemeen goedkooper te prodnoeeren zon- d'er toeneming der werkloosheid. Of dit Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 20) „Het zijn toch geen geheimen, Karei," opperde de meelworrn. „Ieder weet, dat de Zweed uit Pommeren terug is. Je zet een gezicht, alsof' we staatsgeheimen ver klappen." „Neen, meelworrn," antwoordde slimme Karei. „Maar ik* heb eenmaal oen les ge had, anders was ik nu misschien wacht- „Vertél, Karei," zei de vierde. „Neen, dank je, kromme. Het is niet prettig je eigen schande uit te bazuinen." De kromme, zoo genoemd omdat een sabel houw zijn schouder gespleten had en die later verkeerd was behandeld, scheen aan die benaming geen aanstoot te nemen. „Gelijk heb je, Karei," stemde hij toe. Toen kwamen Jens, de lange musketier en zijn vriend Rolf, de oude veteraan binnen. Zij gaven' de beide schippers de hand en" gingen aan een tafel in de na bijheid der ruiters zitten. -■ ,,'t Nieuws gehoord?" vroeg Jens. „Welk nieuws?"- zei de meelworrn. „Gisternacht is een bende bandieten in den Dom een geheime gang binnengedron gen, na eerst de schildwachten gebonden out wei p m die richting zal werken, be twijfelen velen en zelfs de minister schijnt met volledig overtuigd te zijn. Zou bot een proef-rationalis.itie moeten zijn? In ieder geval is door het stellen van een eind-datum voor de werking van dezo wet, duidelijk aangegeven, dat liet hier oen gelegenheidswetgeving is, nu in kor ten tijd 3509 sigarenmakers werkloos zijn geworden. Do minister wil in deze crisis tijden al te heftige schokken, die hol ge volg zijn van uitbreiding der techniek, op vangen door die uitbreiding te temperen. Het is niet de bedoeling don bestaand-en toestand te bevriezen, maar wel om de overgangen geleidelijk te maken. De econo mie moet iets aan de algemeene sociale belangen opofferen; principieel is de mi nister krachtig voorstander van rationa lisatie, doch hij ziet in, dat een ineiden- teelo toepassing onder de huidige omstan digheden het karakter van een noodmaat regel moet behouden, opdat daardoor geen gevaar van verstarring dreigt. Wijders moet idler geval feitelijk op zich zelf worden beschouwd, waarbij een commissie van des kundigen advies dient te verleenen. Voor die commissie van advies ia nogal gestreden en het eind is geweest, dat m plaats daarvan de Bedrijfsraad in de siga ren-industrie is ingeschakeld. Door de aan neming van een amendement-Vliegen door deu minister niet afgewezen is dit aldus geworden. Deze Raad /al ge hoord moeten worden vóór de minister een afwijking van het verbod toestaat. Van verschillende zjden is tegen die in schakeling ernstig bezwaar geopperd, om dat het geval zich kan voordoen, dal een concurrent van den aanvrager, als lid van dien Raad, zijn advies heeft uit te bren gen, Te zonderlinger is het nog, nu toe vallig de voorzitter en de secretaris van dpn Bedrijfsraad tevens voorzitter en secre taris zijn van het coinitó tot beperking van den machinaien arbeid in de sigaren- industrie. Inmiddels blijft ten slotte 4 beslissing bij den minister berusten en hij zal wel met deze omstandigheden rekening houden. Het tweetal pogingen om voor bepaalde soorten sigaren de mechanisatie toe te laten. bijv. van sigaren beneden drie cent of vier cent, werd verijdeld. De minister achtte dergelijke regelingen onaannemelijk, omdat het ongevvenscht was een muur op te trekken tussehen dure en goedkoopê sigaren, en omdat bij aanneming van zoo'n amendement meer dari de helft der totale productie buiten deze beperkingsw-et zou vallen. 'Aanvaard is het amendement om in plaats van 15 Mei 1935, den datum van 26 Mei 1936 in te lasschen. Alle ma chines vóór dien datum in werking, zijn dus toegelaten. Hierin schuilt ook wel een onbillr|ldieid. Aangezien in het ont werp de datum van 1935 was opgenomen, hebben vele fabrikanten sedert de indie ning van het ontwerp nagelaten nieuwe machines aan te schaffen, omdat die straks wellicht vrij zeker dacht men op non-actief gesteld zouden moeten worden. Wie het er echter op gewaagd heeft, heeft nu door de verschuiving van dien datum een voorsprong gekregen. Maar ook-over dit bezwaar stapte de Kamer en klaar blijkelijk ook de minister, die het amen dement niet ontried, heen. Vermelden wij nog even, dat naast mi nister Gehssen, zijn. ambtgenoot van so ciale zaken, mede het woord, heeft ge voerd. Hij wees daarbij op de opleving Beurlvaart scf!le€fi^m»A*dafTfi In dir. veib. m. Groningen en Friesland. Veitr degelijk-, 5 uui, Adie» Schiedam. Oude Sluis4. lei. tóioO. A'dnm. Klovenieisbuisw. UTel, 48957. Schippers J C DE .MOS en F. W RON Ir. m^de-'Tn„NiEyWSTE snufjes Rctterclamschïdijk 245 -Jelefoon 67538 nisten waren tegen, omdat zij or eon go- vaar voor de arbeiders in zien. Maar van Duymacr van Twist tot Albarda trok men ditmaal één lijn. De minister had zelden zooveel aanhang. Gemengd Nieuws Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM Telefoon 6S640 (JEBR. BULOO De Eerste Schtedamsche Papiervernieticjinn Jac v. d.WAAL/v^n%?^A,*3"'=: van dc industrie in het algemeen; dit bleek uit de cijfers der werkloosheid en uit do opbrengst der zegels, voor de ar beiders geplakt. De eerste vier maanden van dit jaar leverden vier honderdduizend gulden aan zegels meer op. Het ontwerp tot beperking der mechani satie is ten slotte zonder stemming aan genomen. In verband mot het indienen van een aantal nogal ingrijpende amendementen op het ontwerp in zake de vaste lasten, de huren en de pachtovereenkomsten, is de behandeling daarvan naar de vo'gende week Woensdag verschoven. Inmiddels heeft de Kamer nog een inter pellatie toegestaan van den heer Vervooru over hooi en de distributie daarvan èn een interpellatie geweigerd van den heerSchal- ker over deu gang van zaken bij de glas fabriek te Leerdam. Voor deze interpel latie achtte do voorzitter, en met hom do Kamer, het tijdstip nog /eer ongeschikt aangc/ien de regeering nog- altijd met die aangelegenheid bezig is. Het was niet, ge- wenseht. dat de Kamer daar tussehen kwam, een opvatting die van enkele zijden principieel werd bestreden al had men in dit gevat daarvoor bizondere omstandig heden, die uitstel der interpeï'a ie recht vaardigden. Tot slot bleef dan over hot ontwerp: voorzieningen omtrent weerkorpsen. Men kent de aanleiding voor dit ontwerp. Zoo ongemerkt vormden zich corpsen, zooge naamd ter bescherming van politieke col porteurs. Die organisaties noem Jen zich legaal, maar de overheid kan niet toela ten, dat de taak der bescherming van per sonen aan particulieren overgaat.- Ten einde te voorkomen, dat dit systeem zich uitbreidde en op een kwaden dag eens verdere aspiraties kreeg, is er bij voor baat een stokje voor gestoken. Het is nu verboden weerkorpsen te yormen, daarvan deel uit te maken of te steunen Ojpetfe- hjke overtreding van het verbod wordt als misdrijf beschouwd, niet-opzettelijke als overtreding. De Kamer kon zich met dit voorstel vereenigen. Sommige leden betreurden het, dat het te Iaat was ingediend en zij dron gen tevens op straffe toepassing aan. Vrij wel de geheelo Kaïner achtte die toepas sing- noodzakelijk, omdat men niet zeker kan zijn, dat niet in het geheim weer-afdee- lingen worden opgericht, al zijn die offi cieel verdwenen. Alleen de heer Westier- man achtte dit ontwerp overbodig, nadat die afdeelïngen zijn opgericht. De coinmu- Het zedenschandaal in de residentie. In tegenspraak mot Imigeen gemeld is omtrent de bekentenis van mr, F., wordt ons van andere, zeer betrouwbare zijde verzekerd, dat hij bij het verhoor door den rechtercommissaris, geen bekentenis zou hebben afgotegd. Ontvluchte pupil aangehouden. Een brutaal heerschap, dat eerst na hevig verzet ge arresteerd werd. Do politie te Ede heeft gistermdidag bij een familielid gearresteerd de achttienja rige D. K., dio op Hemelvaartsdag is uit gebroken uil hot rijksopvoedingsgesticht te Zeist, waar hij wegens oen autodiefstal tuchthuisstraf onderging. Na zijn ontvluch ting onUreemddc hij in den nacht van Don derdag op Vrijdag mei een ander persoon te Zeist opnieuw een auto, waarmode zij naar Den Bosch reden, eonigo dagen later lieten het tweelal de auto daar achter, om er met een andere wagen vandoor te gaan. Gisteren ontdekte do Bennekomscho poHtie K„ die uit Ede afkomstig is, bij een familielid to Bennekom. Toon do jon gen er vandoor wilde gaan on hij niet vol deed aan de sommaties van do politie mannen, maakten dezo van hun vuurwa penen gebruik, doch de jongen wist des niettemin te ontvluchten. Gistermiddag om half vijf werd de jongen door do politie van Ede wederom opgespoord, thans bij een ander familielid te Ede. Thans slaag de do politie erin den jongen, die zich hevig verzette, te arrestoeren. Hij is naar Zeist overgebracht. Noorsch stoomschip vergaan. S.s. „NVest plein" pikt drenke ling op. Een door IJoyds uit Stavanger ontvan gen bericht meldt,-dat liet- Nederlandsche s.s. „Westplein" op 58 graden Noorder breedte en 4 graden 22 Oosterlengte een man heeft opgepikt, die ,in een redding boot ronddobbeule. De reddingboot droeg den naam „Hogstad Bergen". De man heeft andere rethhagboolen zien omslaan. Waar schijnlijk zijn 12 personen verdronken. De „Hogstad" is een Noorsch schip. Do „Hogstad" op drijvend voorwerp gcslooten? Het radiostation Augesund, te 'Oslo, deelt mede, dat het s.s. „Hogstad", dat oen be manning van 14 koppen aan boord had, is vergaan. Alleen dc kapitein werd ge red, do 13 overige opvarenden zrjn ver dronken. Dc oorzaak van de ramp is niet be kend, doch men vermoedt, dat de „Hog stad" op een drijvend voorwerp is ge- stootcn. Hel schip schijnt met een zeer groote snelheid te zijn gezonken. De „Hogstad" was op weg van Enge land naar Noorwegen met een lading steen kool. Storm laags de Oostzee. In alle randstaten langs do Oostzee heb ben hevige stormen groote schade aange richt. Verscheidene menschen zijn om liet leven gekomen; eenige schepen, die zich op de 'Oostzee bevonden, hebben nood seinen" uitgezonden. De malaria in Britsch-Indic. Majoor Mulligan, directeur van den Britsch-lndischen gezondheidsdienst, heeft verklaard, dat in Britsch-lnd'iè jaarlijksch een millioen menschen aan malaria ster ven. De tocht van de „Queen Mary" Dc snelheid opgevoerd. Van boon! van de Queen Mary meldt ons een speciale verslaggever, dut de Queen Mary haar tocht voortzet met aanmerkelijk toegenomen snelheid. Verwacht word, dat de gomiddclde snoi- lieid vandaag nog grootor zou zijn en mo gelijk meer dau 30 knoopon zou bedrogen. Het weer is mooi, do zeo kalm. Het schip slingert eenigszins. De „King George" als zuster, schip van de „Queen Mary". Do Daily Ilorald verneemt, dat binnen enkele dagen zal worden bekend1 gemaakt, da' een zusterschip van do „Queen Mary" op .tape! zal worden gezet. Dit schip zal de „King Georgo" worden. Mijnongeluk in Sileziil. hi de Castellongo-mijn hij M.irtinau zijn zes arbeiders bedolven door vallend' ge steente. Twee hunner konden roods met geringe verwondingen ge ml worden; aan de bevrijding der vier anderen wordt nog gewerkt. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDl te hebben." „Hoe is dat mogelijk?" Ex staan toch altijd musketiers op wacht," meende slimme Karei zich in het gesprek. „Die werden in lakens gebonden onder het altaar in den Dom gevonden," ging Jens voort. „Ze vertelden, dat ze een spook hadden gezien. Maar een compagnie der onzen volgde spoedig. Ex schijnt hard ge vochten te zijn." De bezoekers schaarden zich allen om don verteller. Ook de meisjes kwamen luis teren van achter de tapkast. Zelfs d'e waard, een oude schipper, krom van rhed- matiek, kwam aanstrompelen. Jens keek trotsch rond. Hij genoot van de algemeene belangstelling, wachtte een oogenblik, bestelde een kruik bier cn ver volde langzaam: „Er schijnen meer dan honderd gewa pende vrijbuiters geweest te zijn. Het plan was blijkbaar de gang in de lucht te la ten vliegen onder het hoofdkwartier, maar dat i» mislukt, daar de onzen op tijd verschenen. Het werd een verschrikkelijk gevecht in het donker. Een oogenblik wist nie land meer wie vriend of vijand was. Een gedaante sprong midden tussehen de musketiers en stak met een dolk min stens een tiental neer. Een korporaal be weert, dat het de duivel zelf was. De soldaten zaten tussehen twee vuren en toen nieuwe troepen in de gang gezonden werden, vonden ze slechts acht levende mannen, die zich verschanst hadden ach ter de lijken dér- gesneuvelden. „En de bandieten?" vroeg Karei. „Waren verdwenen. En niemand weet waarheen. Men denkt door de kelders van het buis met den toren. Maar do helle baardiers, die daar de wacht hielden, hebben gezworen, dat er niemand is ge passeerd." „Hellebaardiers," ai de meelworrn. „Is dat niet zulk volk dat langs de wegen sjokt met palen op den schouder?" „Juist," sprak GuStaaf. „Maar vertol ver der, musketier." „Men mompelt van loovorij." „Dwaasheid," merkte slimme Karei op. „Moet je niet zeggen," meende de krom me. „Wonderen gebeurennog eiken dag. De i vorige week in të>onnenwnlde ,in Nie- dcr-Lausnitz hoorden^ we schieten en ge donder in de Jucht,'. alsof honderden .mus ketten "i en stukken afgeschotenwerden." „En in Asschersleben zagen we twee maal 's avonds om vijf uur twee sterke legers in de lucht verschijnen, liet eene kwam van het Zuiden. Het andere van het Noorden. Ze trokken tegen elkaar op door de zon beschenen. Het werd een groote slag. Het leger uit het Noorden behaalde de overwinning." „Gezichtsbedrog," meende Karei. „Zoo, maar twee dagen achtereen bobben wehet aan den'hemel gezien. En-beide keeren zagen we, dat een man in een langen' talaar met èen hooge muts den hevelhebber van' hert Zuïderleger met een pijl doorschoot. - Ook- de aanvoerder van het andere leger sneuvelde." „Dus dat zou zeker beteekenen, dat de Zweden ons zouden verslaan." „Juist," meende de kromme. „Alles wijst er op. Dat er veel bloed' zal vloeien, is zeker." „Daar hebt u gelijk aan," merkte een der visschers op. „In Freyburg eti inMers- burg veranderde het water in bloed." „Gisteren was hier eon reiziger," be weerde de waard, „die vertelde, dat in Halle aan do Saaie voor d'e Steinthor in de stadsgracht een waterbron was opge sprongen. Toen den volgenden dog de bron weer veidween, was de gracht bloedrood. Ook het water in de stormivaten op de markt was in bloed veranderd1." En toch," antwoordde slimme Karei, „geloof ik er niemendal van. Dergelijke verhalen krijg je voor eikengrooten veld slag te hooren. Verbeelding." „Maar een paar gewonde musketiers; z,ei Jëns, dio het gesprek op biet-gevecht in de onderaardsche gang wroscihte terug te brengen, „houden stokstijf vol, dat do duivel zelf hen heeft gestoken. Ilij droeg horens .en een groote staart met een kruis." „En zagen ze dat in het donker?" .„Toen ze hem aanraakten, voddenze vuur." De gang stonk van de zwavel." r„En dat kan best," zeide de 'kromme. „Herhaaldelijk heb ik gehoord', dat som mige Maagdenburgers een verbond' met den duivel gesloten hebben om zich op dó veroveraars te wreken. Telkens gebeuren hier vreemde dingen, die- geen -mensch kan begrijpen. Het moreel van het voet volk lijdt er onder." „Bij ons ruiters is" dab iets" anders. Wij ZATERDAG, 30 Mei 1936. Hilversum I, 1875 51. K. R. ,0. uilzending. 89.15 en 10 Gramoioon. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15 Graraofoion en KRO-orkest. (Gin 1,30 Berichten). 2 Jeugdhaltuur. 2.30 Gramofoon. 3 Kinder uur. 4 Gramofoon en do KRO-melo- disten. 5.30 Esperanlo-uieuws. 5.45 De KRO-boys. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoon. 7 Berichten. 7.15 Cau serie. 7.35 Voordracht en Gramofoon. 8 Berichten, 8.10 Reportage. 8.25 Gramo foon 9 KRO-orkest. 9.30 Hoorspel 10 KRO-orkest. 10.15 Intern. Sportrevue. 10.30 Berichten. 10.35 KRO-melodisten. 11.1512 Gramofoon, Hilversum II, 301 M. V. A. R. A, uitzending. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoon en voordracht. 12 De Notenkrakers. 12.45 Gramofoon. 11.45 Orkest. 2 Gramofoon. 2.30 Schaahpraatjo 2.50 Piano, riool en oeBo 3.40 Geheel onthouderscauserie. 3.55 Blokfluiten-en semble/ 4.15 De Bohemians. 4.50 Cause rie. 5 Concert, 5.40 Literaire causerie. 6 Orgel. 6.30 Reportage. 7 Graraioiosm. 7.20 Causerie over grons-iormaliteiten. 7.40 Gramoioon. 8 Berichten. 8.15 Los Romanticos 9 Gramofoon. 9.10 Vara- Varia. 9.15 De Stem des Volks uit Den Haag. 9.30 Radio toon eel met muziek. 10 Berichten. 10.05 Vara-orkest. 11 Gra mofoon. 11.10 Reportage. 11.4012 Gra mofoon. Droitwieli, 1500 M. 11.20 Orkest ein soliste. 12.35 Gramofoon I.20 Orkest. 2.20 Orkest en. solist. 3.20 Orgel. 3.50 Orkest en solist. 4.50 De Ckm- tinentals. 5.35 Dansmuziek. 8.05 Orkest. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramoioon. 11.20 Natio naal orkest. 2.50 Gram,of een. 4 20 Orkest, O.50 Gramofoon. 8.50 Opera 11.35— 12.20 Orkest. Keulen, 456 M. 6.50 Orkest. 12.20 Populaire muziek. 2.35 Gxamotoon. 4.20 Orkest, kï-einorkëst en solisten. 7.05 Gramo&Mi. 7.20 Orgel en strijkensemble. 8.30 Vroo'l ijle program ma. 10.5012.20 Gevarieerd progr. Brussel, 322 en 484 M. 32.2 AL: 12.20 Gramofoon. 1.302.20 Salon orkest. 4.35 Klein-orkesf. 5.20Dans muziek. 6.20 Gramofoon. 8.20 Orkest. 9.20 Kamermuziek. 10.30 Dansmuziek. II.2012.20 Gramofooai. 484 M.: 12.20 Sal om-orkest. 1.30—2.20 Gramofoon, dansmuziek. 3.20 KJeiu-or kest. 4.35 Gramofoon. 5.35 Orkest.' 635 Kamermuziek. 8.20 Literair-muzïfcaal pro- giamma. 9.20 Operette. 11.20 Gtamofoon 11.3512.20 Dansmuziek. Dcnlschlandscndcr, 1571 M. 8.30 Bonte avond. 10.50 Vkda en piano. 11.201.15 Dansmuziek. slaan er op. De vorige week waren we bij Havdberg, een halve dag meer noor delijk." „Ja," zei een visscher, ,„waar de Havd in de Elbe valt." „Juist, vischjesvanger. Generaal Baudis- sen bad met zijn Zweden de stad Wer- ien onverwachts genomen en de gel ree te bezetting van 250 man over de kling ge jaagd, En nu zou bij Havelberg nemen. Maar onze generaal-wachtmeester, da oude Von Erwitto, kwam er achter. De duivel kon de Zweden niet helpen. Met getrok ken zwaarden vlogen we het Zweedsdie kwartier binnen, hieuwen alles neer wat ons voor den sabel kwam. De Zweden aan den haal." „Dus in het kwartier geen kwartier," meende Roll, de oude veteraan. „Zoo was het. Toen werd' Havelberg weer van proviand1" en munitie voorzien. De coup tegen de beneden Elbe was mis lukt. De Zweden moesten terugtrekken." - „Leen," zei Gustaaf en kneep het meisje, in den dikken, blooten arm. „Breng*.mij" nog een kruik. Mijn keel wordt droog van al die verhalen." liet voorbeeld vond algemeene navolging. „In dk geval zuUen wo spoedig aan den slag komen," voorspelde Karei.'„La ten we daarom allen op tten goeden af loop drinken." „Daar kan niemand iets legen hebben," meende Edzke. y, Wat zeg jij, Willem?" „Laat mij er maar buiten," weerde deze af. „Ik hond niet van vechten." (Wordt - vervólgd 7Y> £YT JONGSTEN;.het.-OUDSTE"..-adres'.-)- Inkoop van alle -nonen OTTZD ZPAJPIER. 323XT -M~P.T A t.-ptj

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6