DE REISBELASTING. I OVERSTE SAXON. K' I' MÉ Radioprogramma's '-tY$ 1 I U j{ W' If- I- m' y' i Minister Oud kan slechts enkele faciliteiten aanbrengen. Kleine verlaging van het dagtarief. Het principe der belasting gehandhaafd. Aan de Memorie \an And,voord inzake het wolsontwrip tot heffing van een reis- Ixsltoting wordt hot volgende ontleend Het karakter der belasting. De economische en cuUureelo voordeel en van oen vrij reisveikeer telt de minister niet licht, doch luj is van oordeel, dat de dienaangaande geopperde bezwaren zich in do praktijk lang niet in die mate zul len voordoen als gevreesd wordt. Voorzoo ver mogelijk is hij aan de-ze bezwaren lego moet gekomen. De minister stelt ex prijs op nogmaals met allen nadruk te verklaren, dat deze belasting uitsluitend een fiscale strekking beeft het belasten van eon bepaalde vertering en dat zij geen bijkomende doeleinden nastreeft. Hij kan er dan ook niet too overgaan deze heffing te gebrui ken ter voorkoming van eenzijdiger kapi taal-export. In hoeverre het Nederlaiulsche hotel- bedtrijf eenig voordeel van deze heffing zal genieten, meent bij in het midden ie mo gen laten, aangezien zulks niet door dit wetsvoorstel wordt beoogd. De minister vertrouwt, dat de Kamer hem de middelen, welke uit deze nieuwe belasting ter beschikking zullen komen, niet zai onthouden. Hij meent hierop te meer te mogen bouwen, daar hij destijds aan den algemeeuen wensch der Kamer om geen opcenten op de omzetbelasting te gaan heffen hoeft moonon te kunnen tegemoet komen mede in de verwachting, dat na de eenstemmige toejuiching, welke een belasting op buileniandsche plezier reizen in de Kamer mocht ondervinden, het aanvaarden van deze heffing vrijwel zeker zou zijn. De reisbelasting is uitsluitend bedoeld als een heffing op een vertering, waarvan men kan zeggen, dat zij met betrekking beeft op- bevrediging van noodzakelijke levensbehoeften. Het door sommige leden geopperde denk beeld de reis belasting te heffen naar de mate van het inkomen, moet de minister én om principieelo én om practischo rede nen verwerpen. Het is immers juist de bedoeling de vertering to treffen en dan nog wel, dat deel van de vertering, bet- welk is besteed voor een buiten!andsche ïeis. Het met een bepaalde vertering go moeide bedrag houdt niet rechtstreeks ver band' met de grootte van iemands inkomen. Faciliteiten. De minister heeft aanleiding gevonden het gezin behalve de vrijstelling voor alle kinderen, die den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet hebben bereikt op nog vier punten tegemoet te komen. In de eerste plaats is een vermindering van het tarief tot de helft opgenomen voor jeugd reizen, georganiseerd door bepaalde ver- eenigingen, in de tweede plaats zal voor reizen ten behoeve van de studie voor universitaire, middelbare en daarmede ge lijk to stellen examens een maximum ta rief van £12 gelden; in de derde plaats is ar.. 6, 3e lid (inhoudende een afzonder lijk tarief voor kinderen van grensbewo ners, die f 10 zouden verschuldigd' zijn) vervallen; in de vierde plaats heeft hij de tarieven voor grensbewoners, in het lizonder voor de gehuwden zeer belang rijk verlaagd. Voor de afzonderlijke te belasten reizen acht de minister een gedifferentieerd ta rief naar gelang van het aantal kinderen, dat mede op reis is gegaan, principieel Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. niet noodig en uit een oogpunt van uit voering niet aanvaardbaar. Niet prohibition Do meening, dat deze belasting een pro hibitief karakter kan krijgen, acht de mi nister in lure algemeenheid onjuist. Hij wil niet ontkennen, dat do een of ander als gevolg van dezo heffing een builen- laudsclio reis zal nalaten, doch zulks zal bij het voorgestelde tarief en gelet op de wijzigingen die de minister alsnog heeft aangebracht, zeer zeker tot de uitzonde ringen Wijven behooren. Tariefw ijziging. Ilij is bereid alsnog een kleine verzach ting aan te brengen, door het doen verval len van het tarief van 73 cent, waardoor de belasting zal worden 50 cent per dag gedurende de eerste 12 dagen en vervol gens f 1 per uag. Tot een vermindering van hot tanef tot 25 cent per dag kan hij niet overgaan. Indien de voorgestelde regeling zou lei den tot repressaille-maairogelen, zou zulks een miskenning zijn van het fiscale ka rakter v an deze heffing. Gmt vrijstelling merr voor Nederlanilscho booten. De minister is bereid, de bepaling om trent do vrijstelling oor reizen aan boord van oen Nederlandsch zeeschip terug te nemen. Hij doet zulks niet uit vrees voor repressailles, doch omdat hem is gebleken, dat de bepalingen in scheepvaart-contrac ten het voor de Nedcrlandsche reeders wen- schelijk maken deze vrijstelling te dom vervallen. De zakenreizen. De minister kan mot instemmen met de leden, die het tegen een verminderd tarief betiekkcn van zakenreizen in de belasting, principieel onjuist achten. Ilij stelt voorop, dat hij niet de zakenreizen als zoodanig wil belasten, hij wil slechts treffen het genot, dat ook berocpsTeizen in het normale geval medebrengen en waar voor in het buitenland verteringen wor den gedaan. Bovendien moet hierbij in aanmerking worden genomen, dat een be roepsreiziger met zijn abonnement ook een „echte pleizierreis" kan maken. Doch ook om doelmatigheidsredenen kan hij zakenreizen onmogelijk vrij laten. Za kenreizen plegen immers meermalen samen te gaan met of gevolgd te worden door een pleizierieis. De onderscheiding tusschen de beroeps- reiziger, die regelmatig naar het buiten land reist en dengene die zulks slechts incidenteel doet, berust naar de meening van den minister op goede gronden. De laatste zal immers, in het algemeen ge sproken, aanmerkelijk meer genieten dan degene, die regelmatig op reis is. Schrap ping van het woord „regelmatig" in de omschrijving van „beroepsreiziger" zou bo vendien het hek van den dam openen Des niettemin is hij voornemens m de aan de ambtenaren te verstrekken instructie voor te schrijven, dat zij de goheele wet soepel moeten uitvoeren en ook bij deze bepaling zich op een ruim standpunt die nen te stellen. Een maximum van f24. Komt de minister door het bovenstaande reeds aan verschillende bezwaren tegemoet, hrj heeft verder voor de reizen, onder nomen uitsluitend of nagenoeg uitsluitend' uit hoofde van een beroep of bedrijf de „regelmaat" wordt dan derhalve niet meer geëiseht een maximum bedrag van f24 per reis opgenomen. Duurt oen zoodanige reis derhalve langer J'an 30 da gen, dan is voor den verderen duur geen belasting verschuldigd. Vrijstelling voor de ovcr- zecsche gebieden. De minister is voorts bereid een vrij stelling onder nader te stollen voorwaar den op ie nemen, zoowel voor het ver blijf in de overz-eescho gebiedsdeelen als voor den normalen duur van de recht- stieeksdie uit- en thuisreis. Zeeinv.scli Vlaanderen. Aan een algeheele vrijstelling voor Zeauusch-Vhumcleren kan de minister niet denken. Ook dc inwoners van dit lands gedeelte maken in het buitenland verterin gen, Hij is echter bereid geheel Zeeuwse In Vlaanderen aan te ->wijzen als strook, be doeld in artikel 2 omder „grcnsbewomeis". Voor uitbreiding van het abonnement Lot bewoners van een dieper in hot land liggende shook kan do minister niet vol doende aanleiding vinden. Dc moeilijkheden der grensbe woners. De geopperde bezwaren hebben den mi nister er editor toe geleid, hot vraagstuk van de grensbewoners nogmaals onder de oogen te zien. Het gevolg hiervan is ge- woest, dat, teneinde te kunnen komen tot een niet onbelangrijke verlaging van hel tanef, een bepaling is opgenomen vaardooi zooveel als oenigszms mogelijk is, wordt bevorderd, dat hei abonnement voor de grensbewoners sleehls strekt voor rei zen, wel to zij als zoodanig maken. In de bestaande ïedactie is het immers mogelijk, dat b v. een inwoner van Delfzijl tegen liet tarief geldend voor de grensbe woners naar Bolgie of Frankrijk gaal rei zen In verband hiermede wordt artikel 4 zoodanig aangevuld, dat het tarief voor de grensbewoners slechts zal gelden voor do reizen waarbij zij binnen op hun woom plaats geoiimiteerde grenspimten do land grens oversein ijden. Ton aanzien van het vooir grensbewoners geldend tarief zijn de volgende verzach tingen aangebracht. In de eerste plaats zijn de bediagen der tarieven, behoudens hand having van hel minimum, met 50 pCt. en meer vermindeid. Bovendien zijn de belastbare sommen verhoogd, lnj de ge huwden mede uit overweging, dat meer malen twee peisonen naar liet gestelde ta rief moeten betalen. Vervolgens is de uit- zondeilijke regeling voor de bij gehuwden inwonende kinderen vervalm. Dc wijze van belastingheffing. Aan een overzicht van de wijze, waarop de minister de belasting denkt uit te vee- ren, wordt het volgende on.'leend. Do vork00)! van zegels zal geschieden op de kantoren der invoerrechten en dor accijnzen, op enkele kantoren der regi stratie, gevestigd op .plaatsen waar geen kantoor dor accijnzen is, op de postkan toren, aan de loketten van allo spoorweg stations, bij Nederlandsche consulaire amb tenaren in het buitenland, alsmede in de restauratierijtuigen van do wagons-lits en de .Mitropa, do minister stelt zich voor nog in overleg te treden met buiteniand- sehe kioskenondornemmgen, om ook in de kiosken op belangrijke buitenlandsche sta tions zegels te doen verkoopen De reisbureaux zaden de z ges kunn n koopon bij de ontvangers der accijnzen. Degene dk onverwacht op reis moet gaan, zal derhalve vrijwel steeds in de gelegenheid z'ijjzegc-ls te koopen. Het paspoort zal worden afgestempeld onder dagteekeuing van den dag, waarop het wordt aangeboden. De minister is be reid in de instructie aan de ambtenaren in bizondere gevallen toe te staan, dat de dag, volgende op dien der aanbieding, wordt vastgelegd. De reiziger zal voor het wederbinnenko- men zegels tot een voldoend bedrag in z'rjm paspooit moeten hebben geplakt en op de nader voor te schrijven wijze n et inkt of amilinepotlood onbruikbaar hebben ge maakt Zegels ten aanzien waarvan deze bepalingen niet zijn nageleefd, worden als waardeloos aangemerkt. Het ligt in de bedoeling, de reizigers bij hun wederkeer in Nederland, zooveel als mogelijk is, in do gelegenheid te stellen aan hot eeiste kantoor alsnog reisbelasling- egels te koopen. Bij liet reizen per groep zal slechts do leider de belasting voor de gehooio groep hebben te voldoen, terwijl de controle ge woonlijk vrij gemakkelijk zal kunnen ge schieden. Deze faciliteit behoeft niet be perkt te blijven lot rcisverconigingon Zij kan bijv. worden uitgebreid lot personen, die gezamenlijk mot een autobus oen loeht naar het buitenland ondernemen. Wat do voetbalwedstrijden in bet bui tenland betreft, wordt gedacht aan do vol gende regeling. Do spoorwegen stellen voor de oxüa f ruinen karntjes beschikbaar te gen een prijs waarin do reisbelasting is begrepen. Deze spoorkaartjes zullen een bizondore kleur hebben. Voocr personen, die por autobus voetbal wedstrijden bezoeken, kan do belasting door den leider van hot gozjelschap, c.q. door den chauffeur van de autobus worden voldaan Boete. Do minimum „boeio" van f 10 kan in het gekozen systeem niet warden gemist. Bij oen lager bedrag zou de controle veel uit gebreider moeten worden, waardoor de perceptiekosten zouden stijgen. Een mini mum bedrag van f 10 moet worden go- stdd als afschrikwekkend voorbeeld te gen elk voornemen van ontduiking De raming van dc opbrengst. De minister meent te mogen vasthouden aam de raming van een opbrengst van ongeveer f 2.000.OÖO, terwijl op een jnar- hjksch kostenbedrag van f225.000 a f250.000 woidt gerekend. Kustlicht uit elkaar gesprongen. Twee kinderen gewond. Met een hevigen knal, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was, vloog gister avond to ongeveer kwart vodr zeven hot kustlicht onder Brouwershaven, genaamd' hel ,;0sseJiehljc" naar hel gehucht 'Osso in do lucht. Do vcimoedclijke ooi zaak is het springen van een flesch gctompiimeetd blamvgas, waarop het licht .nuntii. Twee in do nabijheid' aanwezige jongens werden gjwond, waarvan eon la- nohjk ernstig Do licht gewonde, zekere Van der Panne, uit Sehaiendijko, kon naar huis worden vervoerd. Do andere, de 12-ja- rigo Padmos, uil Flkerzce, weid in een in dc nabijheid zijnde woning binnenge dragen, waar dokter Itraan do eerste hulp ei leende. De jongen had' vlceschwonden aan de beenen bekomen, doch er bestond' geen levensgevaar. liet slachtoffer is overge bracht naar hel ziekenhuis to Noord- gouwe. liet ongeluk is betrekkelijk goed afge- loopen, want .de ontploffing was van ern- sligen aard. Het draailicht, dat boven op den dijk staat, is geheel uit elkaar ge slagen. Het sleenen voeLsluk is versplinteul. Do Tuiten van een belendende boerd'erij zijn door de luchtverplaatsing gesprongen. Toen het ongeluk gebomde, liepen do jongens op den dijk to wandelen. Gemengd Nieuws Brug ingestort. Te Hillcgcrsbcrg. Meisje licht gev oud. Gistermiddag te 1 uur is to Hillegers- berg de oude brug over de P te, dateo- rendo uit 1SSQ ingestort, toen er een auto bus van de T.O.D. passeerde. Nauwehjk was de bus over de brug, of de geheele bovenkap van de brug kwam naar beneden. Slechts eenige peilers bl-e- n overeind, doch zij vertoonden zulke ernstige breuken, dat ieder oogenblik een nieuwe instorting gevreesd kon worden. Des ochtends waren een ice werklieden' begonnen met reparatie werkzaamheden. Aangezien de instorting juist in luin schaft tijd plaats had, gebeurden er geen ernstige ongelukken. Alleen een 4-jarig meisje, kreeg lichte wonden aan het gelaat veroorzaakt door een stuk ijzer, dat haar aan het hoofd trof. Zij bekwam een wonde aan het ach terhoofd, terwijl eenige landen uit den mond geslagen werden. De brug is voor allo verkeer afgeslo ten, waardoor do verbinding met Gouda via Ilillegersberg geblokkeerd is. Zijn xvagen in dc versnelling aangeslingerd. De eigenaar van een op den Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam gepar keerde auto, wildo deze gisteren met den aarizetslinger weer op gang brengen, doch had daarbij vergeten do versnelling in den vrijloop te zetten. liet gevolg was, dat do wagen in beweging kwam en den eigenaar bijna overreed. Deze kon nog net bijtijds op den bumper springen. De auto reed op deze wijze eerst tegen oen anderen geparkeerden wagen op, waardoor het stuur gewend werd en de auto naar den overkant reed. Hier bolste hij tegen een auto aan, die uit tegenovergestelde rich ting kwam, reed het trottoir op en kwam eindelijk tegen een boom tot stilstand, waar een voorbijganger het versnellings handle in don vrijloop zette, zoodat geen verdere ongelukken konden worden ge maakt. Dc bestuurder kwam er met eenige lichte ontvellingen af. 24) „Dat was vreemd,zei Saxon met een nauwelijks merkbaar glimlachje. „Misschien wel," zei ze zacht. „Ik vond dat zelf ook, maar ik houd van avon turen en u werkte op mijn verbeelding. Ik dacht steeds aan u^Ik zag voortdurend uw heldere blauwe oogen." „Een liefdesverklaring van een inooie vrouw, en bij Venus, mooi is ze," dacht Saxon, maar hij zweeg. „Ook weet ik," vervolgde zij, „.waarom u naar Maagdenburg gekomen is." Saxon haalde de schouders op. 'Zij keek hem lang aan en hij zag een - zachten glans in haar groote, groene oogen. Door dien langen warmen blik was het of zijn wantrouwen langzaam wegsmolt. Hij ging weer zitten en zeir, „Dan weet u werkelijk meer dan ik." "Toch is het 'zoo en niet anders. Ik bracht u dadelijk "in verband' met d'en verborgen schat.'Het doel was niet om de oiideraardsche gang, in de iuolit te laten springen, olschoon daarboven een gedeelte van Mansfeldt's staf in het klooster on dergebracht*' is.' De keizerlijke officieren gclooven dat, maar men zocht de kostbaar heden. Na het gevecht in. de onderaardsche gang..." „Maar ik xvect niets van dat gevecht," viel Saxon haar m de rede, „clan hetgeen ik van de soldaten in de havenkroeg toe vallig heb gehoord." „En wie sprong 's nachts in de Elbe na eerst zijn bebloede kleeren te hebben uitgetrokken." Saxon sprong weer op, greep naar zijn kortjan. Ze pakte hem bij den arm „Neen," zei ze. „Heb geen angst, ik zal u niet in een valstrik lokken en ik zou u niet ljunnen verraden. Wees toch ver standig. Vertrouw mrj. Het zou me toch niet moeilijk geweest zijn u door een enkele aanwijzing aan uw vijanden over te leveren. Ik volgde u uit belangstelling." Saxon deed nog een poging baar op een dwaalspoor te brengen. „Maar u kan mij niet gezien hebben. Ik ben dien avond niet van boord' ge weest." „U vertrouwt mij niet. U wilt niet voor de waarheid uitkomen. Ik zal u liet vol ledig bewijs geven. U stond daar naakt in het maanlicht. Ik stond dicht in uw na bijheid en u vroeg uw vriend „Kan je zwommen? En uw vriend ant woordde „Als een snoek." „Dan 't water in, de Elbe afzwemmen tot het schip," luidde uw antwoord. Ik heb het gesprokene woord voor woord herhaald. Ex kan geen sprake zijn van een toeval. U keek rond', maar zag mij niet en toch was ik dicht bij u, heel dicht. Ik had u met mijn hand kun nen aanraken. U sprong te water juist bij een dikken boon» aan nw linkerhand. Herinnert u zich dal?" f -V „En als het eens waar was'" vroeg Saxon. „U weet dat het waar is, maar wat doet dat er toe. U heeft groot gelijk. Ik vind hot prettig dat u niet bezwijkt voor de eerste beste vrouw, ad is ze met oud en leeJijk, en uw geheimen niet dadelijk bloot geeft. Maar nu is het ook genoeg." Ze richtte zich in haar volle lengte op en ondanks zich zelf, moest hij haar bewon deren. „Slank als een degen," dacht hij, „en toch een verstandig mooi gelaat om ringd door een aureool van goudblond haar. Ze was een dame. Dat was hem dadelijk opgevallen, toon zo haar mantel had afgedaan, een eohto d'ame, geen boeren deerne of zigeunerkind. Hij bekeek haar van het hoofd tot de voeten. Een lachje gleed om haar iets te groo- ten, zinnelijken mond. Ze stond' voor hem, draaide zich half om, en vroeg «chert- send'; „Beval ik u nog al?" „U is werkelijk heel mooi en heel ver leidelijk," kwam, onwillekeurig over zijn lippen. Haar glimlach werd duidelijker. Haar oogen begonnen te schitteren. „Ik ben blij, dat u dat vindt. Dat zal alles veel gemakkelijker maken. Mag ik nu mijn verhaal voortzetten? Vindt u het goed „Ja," antwoordde Saxon. „Ik zal aan dachtig luisteren. Ik ben werkelijk zeer nieuwsgierig." „IJ kwam zoeken naar de kostbaarheden van de prinses Von Ebertot. U wist blijk baar iets, maar niet genoeg. Bij haar ver trek uit Maagdenburg heeft ze die met VRIJDAG, 5 Juni 1936. Hilversum X, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door do NCRV. 8 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoon. 10,30 Morgendienst. 1112 Tenor ui vleugel. 12.15 Gramofoon. 1 Ensemble 2 30 Chr. lectuur. 3—3.45 Viool en piano. 4 Orgel. 5 Gramofoon. 5.15 Alt, piano en cello. 6 30 Tumbouwpraatjc. 7 Berichten. 7,15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. S Berichten. 8,15 Arnhem- sche 'Orkestvereeniging. 9 Causerie over wespen. 9 30 Vervolg concert. 9 55 Be lichten. 10 3011.30 Gramofoon Hilversum II, 301 M. S VARA; 12 AVRiD; 4 VARA; 8 VPRO; 11 VARA. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Voordracht en Fantasia. 12 Kovars La- jos en gramofoon. 2 Kniples, 2.30 'Dm- toeporkest. 1 Gramofoon. 4.30 Kamermu ziek. 5 Voor de kinderen, 5.30 Gramo foon. 6 De Flierefluiters. 7 Religieus- socialistische lezing. 7.20 Gramofoon. 7.50 Berichten. 8,05 Bijbelsclie lezing. 8.30 Schola Cantorum. 9 Dr. IJL Th. Fischer: De Genesis-mvthen bij and'ere volken. 9.30 Concert. 10 Architectoni sche lezing. 10.30 Gramofoon. 10.45 Avondwijding. 11 Jazzmuziek. 11 3012 Gramofoon. Droitw icli, 1500 M. 11,20 Orgel. 12.05 Gramofoon. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Trio. 2 20 Gramofoon, 3.05 'Orkest, 4.20 Orkest. 5 05 Giamo- foon. 5.35 Kwintet. 6 50 Kwintet 7 50 Zang en piano. 8,05 Dansorkest. 8 50 2de acte van Chaipentier's opera „Loui se". 10.45 ICwintel. 11.3512 20 Dans muziek, Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8 35 Gramofoon. 12,35 'Orkest. 2 50 Gramofoon 4.20 Kamermuziek 5 50 'Orkest. 8.20 Zang en piano. 9.05 Opera. Keulen, 456 M. 6 50 en 12.20 'Orkest. 135 Kleinorkest. 2.35 Sclirammelenseinble en solisten. 6.20 Symphonie-orkest. 7.20 Gramofoon. 11.30—12.20 'Orkest. Brussel, 322 cu 484 M. 322 M.: 12.20 C jmofoon. 12 50 Dans muziek. .150—2 0 Gramofoon. 5 20 Dansmuziek. 6.20 Salonorkest. 7.20 Gra mofoon. 8 20 'Orkest. 10 30—11.20 Ka mermuziek. 484 M„; 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon-, orkest. 1.502.20 Gramofoon. 5.25 Salon orkest. 6.05 en 6 35 Gramofoon. 8 20 Kleln-orkest. 9.35 KJein-orkest. 10 30 11.20 Dansmuziek. Dentschlandscndcr, 1571 M, 8.30 Respighi-concert. 10 Piauoduetten. 10.50 Viola d'amore-reeital. 11.20—12,20 Dansmuziek. een Waalsche hopman verborgen. 'Overal heeft men gezocht, maar niemand heeft iets gevonden. Velen hebben reeds d'oor dien schat het leven verloren. De hop man zelf ICroaten, die hem hebben ge zien. Ruiters van Pappenhei m, die de prin ses vervolgden, maar den schat zelf vond' niemand. Toch was het algemeen bekend, dat in. het huis mot den toren kostbaar heden van onnoemelijke waarde aanwezig waren. Ik heb gehoord, dat het huis als nummer één op do confiscatielijst van Von Pappenheim stond'." „TJ schijnt veel te weten," opper'de Saxon „Tk weet veel rneor. U wilt nu uw leven wagen om dien schat te vinden. U zult misschien ook c' erdoor den dood vinden tenzij..." „Tenzij?" viel Saxon haar in de rode. „Tenzij ik u help. De eenige man, die het wist, is door de keizerlijken doodge schoten. Zijn vrienden noemden hem d'en wonderdokter." „Weet u waar de schat is?" vroeg Saxon vol spanning. „Neen,',' zei ze. „Maar ik geloof, dat wij beiden het goud', de sieraden en de edel- steenen zouden kunnen vinden." „Ja, wij beiden. Wij zijn de eenigen, die de kans hebben. Laten we goede vrien den worden. Trouwe vriendien." Ze ging naar hem-toe, lei haar slanke hand' zacht op zijn schouder." „Vertrouw mij gerust. Ik ben eerlijk. Et zit geen" andere man achter. Het is geen hinderlaag. Ik zweer u Zo hief haar rechterhand! op alsof ze een eed' wild'e loen, „dat ik nooit nog een man heb fcemindj, ofschoon het mij niet aan aan bidders ontbroken heeft. Ik zal geen ge- Aeimcn voor u hebben. Mijn opvoeding is niet geweest als die van andere meis jes. Mijn vader was een Itanaanscli offi cier van goeden adel. Mijn moeder was een Duitsdie. Haar ouders woonden op deze ridderhofstede. Zij stierf toen ik nog jong was en liij voedde mij op. Ik went groot gebracht in liet leger tusschen de officieren. Toen werd' hij vermoord. Ik bleef alleen over en wilde hem wreken. Ik deed het. Dear het onderzoek om zijn moordenaars te vinden, bleek het, d'at ik een goede kracht was om achter gehei men te komen; toch gebruikte ik nooit lage middelen. Misschien zal u het slecht vinden." Ze keek hem angstig in de oogen. „Neen," ontsnapte Saxon. „Neen,, ik ben de laatste om een oordeel over u te vellen." „Do staf betaalde mijn onkosten ruim, ofsdioon ik het niet noodig had'. Men be handelde mij altijd als dochter van mijn vader, als een adellijke dame. Alle offi cieren zijn mijn vrienden. Meermalen ben ik ten huwelijk gevraagd' en niemand' zal het wagen mij niet eerbiedig te behan delen. Maar nu heb ik genoeg van dit leven. Ik kan niet langer. Ik heb een af schuw van dit verwoeste land', waar altijd! oorlog is en niets dan ellenae en wan hoop. Ik verlang naar het mooie Italié vol zon, bloemen en liefde. Wij zullen samen gelukkig zijn. En als wij de schat ten niet liohben zal niemand' ze, ooit vinden, dan blijven ze verborgen als goud1; erts in den grond.'" Wordt vervolgd). «csr* I s. I j U,p j 1 I- a R - „Wij?"

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6