KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. OVERSTE SAXON. Openbare verpdering in het Handelsgebouw te Vlaardingen. Radioprogramma's STADSNIEUWS Openbare vergadering. 1 Onuer leiding van don voorzatter, den heer J. H. van Linden van don Itetivd is gistermiddag in het Handelsgebouw te Vlaardingen een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel ea Fabrieken voor de Beneden Maas. Na 25 Maart 1936 was de Kamer niet bijeen geweest. No«rdzwharingvisseherij bedrijf. De oor 2 i tter gaf een beknopt over zicht van het „Rapport inzake het Noord- zeeharingvisschenj bedrijf, samengesteld in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Benetien Maas door drs. J. J. J. Dalmulder". Op dat rapport komen we nader terug. De Voorzitter bmclit drs. Dalmul der, en allen, die behulpzaam zijn ge weest bij het tot stand komen van het rapport, dankin het bi zonder het secre tariaat van de Kamer en de Visseherij Commissie, De heer Joh. van Too r bracht als Jid van de Visseherij Commissie den voor zitter dank voor het vele werk, door dezen verricht. De heer Poortman, voorzitter der Vis seherij Commissie, die door ziekte verhin deid was aanwezig te zijn, bracht schrif telijk dank aan den voorzitter en den se cretaris, mr. Jaa G. Wittkampf. De heeren B G. Hoogendam en S. Hij man werden aangewezen namens de Ka mer van Koophandel de algemeene verga dering van den Kon. Ned. Middenstands bond te Delft bij te wonen. Ook de voor zitter zal vermoedelijk één dag aanwezig zijn. 1 Veer MaassluisRozenburg'. Aan de Prov. Staten is op instigatie van B. en W. van Rozenburg door de Kamer van Koophandel een adres gericht met het verzoek het tarief voor het veer Maassluis—Rozenburg te verla gen. De Kamer heeft bovendien verzocht voor „doorgaande" reizigers, die ook ge bruik maken van het veer Rozenburg Bridle, het tarief te verlagen. In het na jaar zal hel veer MaassluisRozenburg opnieuw verpacht worden. De heer Don (Maassluis) heeft gehoord, dat dit niet het geval zal zijn, maar dat de overeenkomst stilzwijgend gecontinu eerd 2al worden. De Kamer keurde het zenden van het adres goed De particuliere autobussen op Rotterdam, Aan Gedep. Staten van Zuid-Holland is een schrijven gericht inzake het verzoek van het Rotterdamsche gemeentebestuur om als eindpunt voor de particuliere auto bussen uit Vlaardingen en Schiedam de Rochussenstraat bij de Westersingd te Rot terdam aan te wjjzen. De Voorzitter herinnert er aan, dat het vorig jaar het gemeentebestuur van Rotterdam een poging heeft gedaan de autobussen uit Vlaardingen en Schiedam als eindpunt het Marooniplein te doen aau- w ijzen- Die poging is toen mislukt, maar nu is men met een ander plan gekomen. De Ka mer heeft haar bezwaren daartegen kenbaar gemaakt Fr dient, nu te werden afge wacht, wat Gedep. Staten beslissen. De heer Hij man (Schiedam): Als Rot terdam de autobussen het bestaan onmo gelijk maakt, wordt het dan geen tijd de R. E. T.-lijnen bij de grens van de ge- Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 30) „Ja daar gaat iemand," stemde Joop toe. „Ver weg; hij kgjam uit 'n zijpad. M weer verdwenen in de bosschen." „Kom mee. Kom mee," riep Jan en versnelde zijn pas. „Zie, daar is een bruggetje. Het voert naar den bouwval. Een ndderbofstee. Mis schien toch nog bewoond." Ze gingen de brug over, door een groo- ten verwaarloosden tuin kwamen ze aan een deur. „Geef ons iets te eten, al is het maar een korstje brood, edele mensehenvrien- den," jammerde de smeekende stem van een stervende vrouw. Hij klopte op de deur. Luider en lui der. „Niemand," meende Joop, „Vreemd," antwoordde Jan. „Die per soon moet van hier gekomen zijn." Hij drukte tegt de deur. Ze vloog open. Voorzichtig, Joop in de voorhoede, slo pen ze op de tenen door de gang. „Niemand. Helaas onbewoond." „'Onderzoeken." Ze openden een paar deuren, leege, kale vertrekken. „Vrij bovenlicht. De hemel is mijn zol der," grapte Jan. Plotseling keerde Joop zich om. den wijsvinger op den mond. Door een reet inceato Schiedam, dus vóór het Pomp station aan dm Rotterdamschodijk, to'dom eindigen? Be Voorzitter zou niet da lelijk de gedachte aan represaille-maatregelen u i len voeden. De heer Jonckhoer fVlaaulingcu) be treurt het, dat deze vergadering van de Kamer zoo laat wordt gehouden Als eer der vergadenl was, zou de Kamer wel licht mede invloed hebben kunnen uit oefenen op do beslissing van Go lep. Sta ten. Daarbij zouden misschien argumenten, ais de heer Hijman er één noemde, aan gevoerd kunnen zijn. De Voorzitter wijst er op, dat ia een adres aan Ged. Staten het standpunt van de K. v. K uiteenzet. De Secretaris leest, op ver/ ook van den voorzitter, het adres, dat goed ge fundeerd is. voor De heer H ij m a n w il er uog even op wijzen, dat de belangen van do particu liere autobusondernemers by Gedop Sta ten door mr. V. Sickenga, gemeente-secre taris van Schiedam, op uitstekende wijze zijn verdedigd. De Kamer hecht haar goedkeuring aan het verzonden adres. Distributie goedkoope groenten De Commissie voor het Kleinbedrijf heeft geadviseerd dat de Kamer zich zal wen den tot den minister van landbouw en visseherij met het verzoek bij de distri butie van goedkoope groenten de groen tehandelaren in te schakelen en het adres van de Kamer van Koophandel van Rot terdam van 5 Maart ten dezen aanzien te steunen. De heer H ij m a n zegt, dat het on billijk is de groentehandelaren door het beschikbaar stellen van goedkoope groen ten en deze door de overheid zelf te doen distribueeren, van hun bestaan to berooven. De omzet van vele groente handelaren is door die gemeentelijke distributie aanzienlijk verminderd, z.oodat' verscheidene hunner om steun hebben aan- geklopt. Het is principieel verkeerd het bestaande distributie-apparaat zijn natuur lijke functie te ontnemen. Besloten wordt, dat de Kamer zich met een adres tot den minister van landbouw en visseherij zal wenden en daarin als baar meening te kennen zal geven, dat de kleinhandelaren bij de distributie van gced- koope groenten bchooren te worden inge schakeld. Vestigingswet kleinbedrijf. De Commissie voor het Kleinbedrijf heeft geadviseerd, dat de Kamer zich tot den minister zal wenden met de medcdeeling, dat zij met instemming heeft kennis 'ge nomen van het wetsontwerp "-an 21 Maart j.l. inzake vestiging van kleinbedrijven. Er zijn echter tegen enkele bepalingen bedenkingen en voorgesteld wordt deze te wijzigen. De heer Hijman zegt, dat de Com missie voor het Kleinbedrijf de indiening van het ontwerp met instemming begroet. Een minderheid van de commissie was van oordeel, dat dit ontwerp niet veel te beteekenen heeft Andere loden wezen er echter op, dat na aanneming van het ont werp het toch niet meer mogelijk zal zijn, dat ieder zich maar als winkelier vestigt, wat in het voordeel van den Ixxna-fiden middenstand is. Velen, die nu werkloos zijn, beginnen een zaakje, wat in dezen tijd natuurlijk niet rendeert. Maar toch berokkent dit optreden schade aan de leveranciers of fabrikanten en aan de mid denstanders, die in dezelfde branche werk zaam zijn. Langdurig is in de commissie gesproken over het inschakelen van het behoefte- element in de vestigingswet. Do commis sie wenscht echter de Kamer nog niet althans voorloopig nog niet te advi- sceren een poging te doen hol behoefte- element in de wet to doen opnemen. Zij wil eerst de wei king van de wet afwach ten, die gebaseerd is op dezo drie pijler-s eredriet»mudigheid, handelskennis o.a vak- bekw aamheid De hoer ot (Vlaardmgcu) verwacht van ai die regeeringsmaatregelcn niet voel, maar zal zich niet verzetten tegen het advies on de Commissie voor het Kleinbedrijf. De heer Van IJ peren (Vlaardingen) is ook geen voorstaiuter van een derge lijke wet. W»e heeft om zoo'n wet ge vraagd? Niemand heeft er veel verwach tingen van. De bescherming, die de mid denstand van al die regconngsmaafregeksn venvacht, blijft meestal uil en de vrijheid wordt steeds meer aan banden gelegd. Wie, bij aanneming van de wet, oen zaak wil beginnen moet over kapitaal be schikken. Daardoor snijdt men don weg af voor vden, die door ijver en bekwaam heid zich oen posiue zouden kunnen ver wenen. Zeer velen, die thans een flinke zaak hebben, zijn met niets begonnen. Door do bepaling op to nemen, dat men kapi taalkrachtig moet zijn om een zaak te be ginnen geeft men een voorsprong aan do grootwinkelbedrijven, die over voldoende kapitaal beschikken. Dat liet slecht gaat in de kleinbedripem is nog geen reden om deze "wet 'in het leven te roepen. Laat men het natuurlijk proces maar zijn loop laten en de zaak laten utiziekon. Al die maatregelen van de overheid b.v, ook de prijsbesclierniing in den si- garenhandel hebben slechts tot gevolg, dat de goedwillenden het slachtoffer wor den De voorzitter zegt ook geen enthou siast voorstander van de voorgestelde wet te zijn. Ais echter de middenstand er eenig heil in ziet, zal spr. zich niet tegen het betuigen van instemming met het ont werp verzetten. Als eisch wordt niet gesteld1, dat men kapitaalkrachtig is, maar credietwaardig. Voor iemand, die vertrouwen geniet maar geen geld bezit, is dus vestiging niet uit gesloten. Do heer Vrcd'ebregt (Schiedam) doolt moe, dat tot de geformuleerde verlangens van het 2 jaar geleden in Den Haag ge houden congres van den R.K. Midden standsbond ook behoorde het vaststellen door do overheid van vestigingseaschon. Van de aangekondigde wet kan niet veel verwacht worden, maar zij kan verbeterd en uitgebreid worden. De wet kan, zooaJs zij nu luidt, b.v. de vestiging door buiten landers van kleinbedrijven tegenhouden. Het grootste deel van den middenstand is wel voor de wet. Nu hebben wo in hot geheel niets op dit gebied! De hoer Hij man heeft niet gesproken van: „met vreugde", doch van: „met in stemming" begroet Dat er eischen inzake -handelskennis en vakbekwaamheid! worden gesteld1, is noo- dig. Laat de heer Van IJperen, di© zelf sigarenwinkelier is, om zich heen kijken en zien, wat er vooral in zijn vak gebeurt Vele werkloozen beginnen maar een si garenzaak! De heer J a n s e (Schiedam) zegt, dat de middenstand ook het behoefte-élement wel wilde opgenomen zien, maar voorloopig moet men zich tevreden stellen met: cre- dietwaardigheid, handelskennis en vakbe kwaamheid;. Later kan dan nog wellicht het behoef te-element worden ingeschakeld'. De heer Van Y p e r e n wil met een voorbeeld iüustreeren, waar regeeririgsbe- moeiing met het zakenleven toe leidt. Er onder een deur scheen een zwak schijn sel. Hij klopte bescheiden. Geen antwoord. Laangzaam draaide hij den knop om. keek door de kier, wenkte Jan. Op de tafel stond een kleine brandende lantaarn. De ramen waren door luiken ge sloten, maar de naden wierpen lichtende lijnen in het vertrek. Jan opende de deur. Toen schrok hij terug. -Op den grond tegen een stoel geleund' lag een man.Zij wachtten angstig, lfet lichaam bewoog zich niet. Geruischloos gleden ze de kamer bin nen. de oogen op den man gericht. Joop boog zich over hem heen. Be ander schudde het hoofd, nam han dig de kortjan weg, zette zijn mars neer, haalde een eind touw te voorschijn en bond vlug met groote kennis van zaken handen en voeten van den bewustelooze. „Zie zoo, dat is veiliger," oordeelde hij. Snel doorzocht hij de zakken, vond een pistool, kruit, kogels, oen knipmes entoen een goed gevulde beurs. „Zilveren daalders en zelfs goudvinken. Hoera, we zijn gered," jubelde hij, alle voorzichtigheid vergetend op het gezicht van het goud. Hij zwaaide de hand met: de beurs in de lucht „Straks kunnen we wel tellen. Nu weg." De buidel verdween in zijn zak. „Wat zou er in die kast zijn? De sleu tel steekt in de deur. We zullen d'at vol ledigheidshalve eens even onderzoeken," meende Jan en opende de deur. „Een rijk ontbjjt," juichte Joop, maar keek toch, of de man op den grond' niet zijn in Nederland 55.000 tabaksvergnnnm- gen verstrekt, terwijt er slechts 22.000 si garenwinkeliers zijn; 33 000 vergunningen zijn dus in handen van cafó's, cantine's van gioo_le bedrijven, kloosters, en allerlei par ticulieren; zelfs van bewoners van boven woningen. Door do prijsregeling, door de overheid ter hand genomen, is de toestand voor de sigarenwinkeliers nog veel slecli ter geworden, want do fabrikanten lovwn aan 33.000 houders van een tabaksvergun ning, die geen sigarenwinkelier zijn. Er kan niet worden aangetoond, dat de vestigingswet van eenig belang voor den winkelstand zal zijn. - De heer ir. Houtman (Schiedam; merkt op, dat liet goed' is de politiek buiten de besprekingen in de Kamer van Koophandel to houden, maar men kan als lid van die Kamer toch ook piet hande len tegen zijn opvatting in. Ofschoon spr. den middenstand een goed hart toedraagt, is hij toch geen voorstander van deze wel. Spr. ziet daaruit weer voortkomen een geweldige ambtenarij en oen berg pape rassen, die aan de belastingbetalers veel geld kost. De heer Jonckheer heeft evenmin als de lieer Van Yperen gehoord', wat de voordeden van deze wet zullen zijn en sluit zich voor het overige aan bij den heer Houtman. De voorzitter brengt in stemming de vraag, of in den aanhef van het adres zal moeten staan, dat de Kamer m e t instemming kennis heeft genomen van liet ontwerp-vostigingswet Die vraag wordt met 7 tegen 6 stem men en éón blanco ontkennend' beant woord. Besloten wordt wel een adres te zenden, daarin te vermelden, dat de meening over het nut van de voorgestelde wet in do Kamer verdeeld is en waarbij tevens eenige verbeteringen worden voorgesteld. De Waren* eL In het Bezuinigingsontwerp der regoering was ook opgenomen de opheffing van de Keuringsdiensten. Op dat voornemen is de regoering echter terug gekomen, inaar nu heeft de minister van sociale zaken be paald, dat voor liet vaststellen van de schaal voor de bijdrage door particulie ren in de kosten van de Keuringsdiensten, gebruik gemaakt zal worden van het Han delsregister. De voorzitter stelt voor, dat de Ka men van Koophandel tol den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, waaronderde Kamers van Koophandel res sorteoren, zal wenden, met een adres, waarin gewezen wordt op het ongewenseb- te, dat een ander departement dan dat van handel, nijverheid en scheepvaart be palingen ontwerpt, waarbij de Kamers van Koophandel onmiddellijk beüokken zijn. Morgen kan het departement van binnen- landsche zaken, overmorgen dat van kolo niën bepalingen ontwerpen, die rechtstreeks de Kamers betreffen. Op deze wijze ver liest do minister van handel, nijverheid en scheepvaart het overzicht over wat de Kamers van Koophandel doen. De heer Don heeft er bezwaar tegen, dat de bedrijven nu maar weer belast zul len worden mei een bijdrage van f3f40 per jaar voor het instandhouden van de Keuringsdiensten. Het betreft hier een dienst die in het algemeen belang werkt, en die moet niet door een kleine groep, maar door de geheele burgerij, die er be lang bij heelt, betaald worden. De Voorzitter wijst er op, dat de bedrijven zelf om het in standhouden van de Keuringsdiensten hebben gevraagd en zich tot het brengen van offers bereid bebbcn verklaard. De Kamer van Koop handel kan dus nu moeilijk met een adres komen, waarin zij zich verzet tegen de helling. Deze zaak kan echter afzonderlijk nog eens bekeken worden. Besloten wordt, dat een adres aan den minister van handel, nijverheid en scheep vaart zal worden verzanden inzake het in schakelen van het (geheime) Handelsregis ter hij de hetfing van gelden voor de Keu ringsdienslen. Bij de rondvraag vroeg de heer Jonck heer naar de haven tarieven en de heer Hij man naar de plannen inzake het Borgsldlingsfonds. Beide punten zou den in besloten zitting, dio op de open bare volgde, ter sprako weiden gebracht. Do plannen, waar do heer Ilijmam naar vroeg, zijn gereed en do 1 Lav on Larie ven bob ben do aandacht van het Bureau der Ka mor. VRIJDAG, 12 Juni 1936. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9,15 en 10.00 Gramofoon. 11,30 12.00 Voor zieken en ouden-van-da- gen, 12.15 KRO-Boys. 12.43 Gramofoon. I.15 Molodisten. 1.45 Gramofoon. 3,15 Orkest en gramofoon. G.00 Land- ciï luinbouwhalfuur. G.20 De KRO-Boys. 7,00 Politieberichten. 7.15 ..Ambtenaar en samenleving", 7.35 Gramofoon. 7.45 Kath. muziek (gramofoon), 8.0D Nieuws berichten A.N.P. 8.10 Boys. 8.30 De KRO-microfoon op Schiphol. 9,00 Cau serie „Mooi Nederland. 9,15 Stod. or kest Maastricht, koor en solist. 10,05 Gramofoon. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoon. 10.50 Orkest. 11.45—12.00 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA 8.00 VPRO. 11.00-12.CO VARA. 800 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 1030 Orvi- tropia. 11.00 Voordracht. 11.20 De Fliere fluiters. 12.00 Kovacs Lajos. 2.00 Knip cursus. 12.30 Orkest. 3.10 Gramofoon. 3.25 Orkest. 4.00 en 5.00 Gramofoon. 5.30 De Notenkrakers en gramofoon. 6.30 Orkest. 7.00 Lozing over Bellamy. 7.20 Orkest. 7.50 Berichten ANP, SOS- berichten. 7.56 Gramofoon. 8.00 Be richten ANP. 8.05 Causerie „Wat is waar?" 8 30 Concert. 9.00 Literaire cau serie. 9.30 Concert. 10 00 Muzikale le zing. 10.30 Gramofoon. 10.45 Avond wijding. 11.00 Jazzconcert. 11.30—12.00 Gramofoon. Droilwieh, 1500 M. II.2011.50 Orgel. 12.10 Gramofoon. 12.500 Dansmuziek. 1.352.20 Strijk kwartet. 4.16 Orkest. 5.05 Gramofoon. 5,35 Kwintet. G 50 Liederen van Ra- vel. 7.50 Dansmuziek. 8.50 Piano duet ten. 10.25 Opera, 11.20—12.20 Dans muziek. Rndio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gramofoon. 11.20 Orkest. 2.50 Gramofoon. 4.00 Kwartet. 5.50 Or kest. 8.20 Zang. 9.05 Operette. 1105 I.05 Orkest. Keulen, 456 M. 6.50 en 12.20 Orkest. 135 Kieinorkest. 2.35 Schrammelmuziek. 4.20 Orkest 6.20 Orkest. *7.20 Gramofoon.' 10.50 Kwartet. II.2012.20 Dansmuzek. Brussel, 322 en 484 M. 322 II,12.20 Orkest. 1.30—2.20 Gra mofoon. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 7.2Ö Gramofoon. 8.20 Salon-orkest. 9.20 Ka mermuziek. 10.3011 20 Gramofoon. 484 M.12.20 en 12.50 Gramofoon. 1.30 Orkest. 1,40 Zang. 1.502.20 Concert. 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoon. 6.50 Ca baret. 7.10 Gramofoon. 7.35 Zang. 10.30 11.20 Gramofoon. Deutsehlandsendcr, 1571 M. 8.30 Kamermuziek. 9.20 Gevar. program ma. 10.50 Piano. 11.20—12.20 Dansmu ziek. Faillissementen. U itgesproken: Louisa Pietemella de Bakker, particu liere, Rotterdam, Nw. Binnenweg 320c. R.-c.mr. A. J. Marx. Cur.: mr. P. IL Verheul, Rotterdam, J. Remkes, Rotterdam, Banierstraat 27b. R.-c.mr. A. J. Marx. Cur.mr. L. J. de Haan, Rotterdam. A. J. van der Weyden Jr., wagenmaker, Gouda, Nieuwsteeg 9. R.-c.: mr. A. J, Marx. Cur.mr. K. H. Gaarlandt, Goud at. bij kennis was gekomen. „En zie een kruik." Hij rook. „Wijn.l' „Hij is bewusteloos en gebonden," zei Joop en begon liet voedsel naar binnen te, schrokken, goot een roemer vol wijn. Jan volgde het voorbeeld. Ze aten alles op, de oogen strak op den man gericht. Toen pakte Joop de roemer in zijn mars, gal Jan de kruik en zei: „Ik ge loof, dat dit alles van eenige waarde is." „Zal ik hem lossnijden?" vroeg Jan. „Hij heeft ons geholpen, hoeft ons edelmoe dig alles wat hij bezat, gegeven. Hij. zou hier kunnen verhongeren. Hrj, onze levens redder." „Onmogelijk. Veel te gevaarlijk." „Wie zou hij zijn?" „Een zeeman." „Bestelen is mooi genoeg. Maar om hem hier gebonden te laten verhongeren, is toch al te gemeen." „Maar als we hem vrij laten, volgt hij ons misschien en dan leggen we het loodje. Dank je. Wij zijn gered. Laat ieder voor zich zelf zorgen," oordeelde Joop en met rasse schreden verdween hij. Jan haalde de schouders op, maar volgde zi)n vriend. Hij zag hem over de brug gaan en snel verdwijnen. Er bleef hem niets over dan te volgen. Juist om den hoek zag hij een groep ruiters. Hij bleef staan aan den kant 'van den weg. Toen ze hem voorbij waren, schreeuwde hp: „Hopman, ik geloof, dat ze daar in die ridderhofstede aan hei vechten zijn. Hij wachtte geen antwoord' af, tilde zijn 'rokken hoog op en liep wat hij loopen kon de bosschen in zijn kameraad na. Hoofdstuk XIX. Edze hield de wacht in het kreupel hout aan de andere zijde van den weg, maar niemand ging de brug over, sinds de overste was verdwenen. Eerst bleef hij rustig in zijn schuilhoek zitten, rookte zijn pijpje, luisterde naar het zachte ruischen der bladeren en keek naar het spel der door den wind bewogen schaduwen in het witte maanlicht. Do nacht zweefde langzaam over het land, de krekels tjilpten, do kikvorschen in de slooten kwaakten en een late vogel zong nog zijn lied. Hij hoorde het zachte suizen van den wind, die speelde door de varens aan den rivieroever en het regelmatig gekabbel der golven tegen de jol. Hij moest vechten tegen den slaap, sloop naar do brug, legde zijn oor te luisteren, maar geen enkel geluid' drong tot hem doo>\ Hij vroeg zich af: Zal ik naar bin nen gaan? Misschien heeft Willem mij noodig Doch hij had te veel eerbied' voor zijn vriend om ongehoorzaam te zijn aan diens bevel: Volg mij onder geen voorwendsel. Hij had nu zeker meer dan een uur gewacht en ofschoon hij op den weg vele" gedaanten had zien voorbij gaan, was er niemand, die het pad' naar den bouwval van Sonnenfeld insloeg en dat stelde hem gerust. Met die vrouw zou de overste het zelf wel kunnen klaarspelen. Enkele ruiters reden over den weg. Hij hoorde het getrappel der paarden. Een karos, omgeven door bedienden te paard en verlicht door flambouwen, trok zijn aan dacht. Geheimzinnige gestalten, die meer schenen te sluipen dan te loopen, gingen voorbij. Een enkele onheilspellende vrou wengestalte, die links en rechts loerde, alsof ze een slachtoffer zocht. Maar nie mand sloeg den weg in naar de ridder hofstede. Een tijdlang hoorde hij niemand', daarna klonken weer voetstappen op den weg. Ihj zag een man aankomen in oen langen rnitermantel. Edzke nam hem nauwkeurig op, In het maanlicht herkende hij slimme ^Dus toch verraad," dacht Ed'zke. „Wel dra zullen de anderen volgen om Willem te overrompelen." Hij sloop door liet struikgewas dichterbij. Zou hij dadelijk in grijpen, slimme Karei kortjan in de borst stooten. Weer hoorde hij iemand komen. De kurassier liep haar tegemoet. Ze kwa men aan de plaats waar Ed'zke zat. Hij hoorde Karei zeggen: „Ik ben zoo blij, dat je gekomen bent, Trocsjc.1* „Je weet, dat ik van je lioud. Vijf jaar is er geen ander man in mijn loven, ge weest. Ik heb nooit een ander lief ge had. Mijn jeugd' gaat heen. Ik jnoet toch' eens trouwen. Ik wil niet mijn geheele leven in die herberg blijven. En jij een ruiter, die zingt: Een ander lief in elke stad1. In elke plaats een and're schat, trouwt mij toch nooit" „Maar ik hou toch zooveel van je, antwoordde Karei. (Wordt vervolgd „Een lijk?" t

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6