Een ~JLitver~ verrassing die klinkt als een h oh NOORD EN ZUSD VERBONDEN OVERSTE SAXON De nieuwe brug bij Nijmegen. Laatste schakel in de eerste complete vaste verbinding tus- schen de beide deelen van ons vaderland. Radioprogramma's lien lanf/cho'tr/e (/esc/liedenik (Van on/en 4 correspondent). Hoe lang heeft Nijmegen. he -ft Imel Nederland, moeien wachten op een bohooilijko oevervetbinding oter de Waal, <he een einde ion maken aan de steeds toenemende misi re der pon ten, al trachtte de techniek zooveel mogelijk aan de bezwaren \nn liet verkeer tegemoet te komen! Morgen krijgt Nijmegen een vaste verbinding over de Waal, wanneer de Koningin het trotsclre bouwwerk, slo.nl van Ne- derlandsehe ingeoieurskunst en mo derne aestbetiek, aan het jagend en jachtend snelverkeer zal oveidragon. Do behoefte aan een oeververbinding is ter plaatse al zoo oud als er een neder zetting aan dozen belangrijken Rijn-arm bestaat. De plek was gunstig uitgekozen, zoowel ten opzichte van het verkeer als ten opzichte der verdediging. Dat bet tot in onze dagen moest duren voordat hier een vaste verbinding werd gebouwd, heeft waarlijk niet gelegen aan de helangstcllhing die de Nijmeegsehe burgerij on do autori teiten voor het vraagstuk der oeverver binding koesterden. Een Romcinscho brujr. Toch is deze brug niet de eerste, die er over de breede rivier geslagen werd. De Romeinsche veldheer Petilius Ceriaiis, die den opstand van Claudius Civilts onder drukte, liet iu 72 na Chr. een brug slaan, rvaarop ten slotte de vrede met de op standige Bataven werd gesloten. Maar deze brug was er een voor een veldtocht, dus een tijdelijk, die dan ook spoedig went afgebroken. Zoo was het ook met de brug, die prins Maurits iu 1592 na het beleg van het toen „Spaansche" Nijmegen aan legde, een pontonbrug, die bij het over brengen der troepen met a! wat daarbij hoorde, uitnemende diensten bewees En wel zoo, dat Maurits er om strategische en economische redenen bij den Raad van State op aandrong om een vaste brug te maken, iets, waarin hij zijn /in niet kon krijgen. Maar afgezien van menschehjk werk, heeft god Tjalf ook zoo nu en dan voor een vaste oeververbind ng ge zorgd, waarvan de oorsprong zonder twijfel al veel ouder is, dan de ge schiedenis van deze stad. In s'renge winters vriest de Waal geheel dicht, zoodat verkeer erover mogelijk is. liet is echter een oeververbinding, die vooral bij hoog water, wegens het ge vaar van het kruien van het ijs, voor de bewoners meer onaangenaamheden dan voordeel medebrengt. Dau hoeft men een kort intermezzo tussclien twee gewvuiyke perioden van ijsgang, die het verkeer op en o\er de mier geheel lam leggen. Het poffreer. Er moge dan nu pas eindelijk een defi nitieve vaste verbinding zijn tot Mand go- komen, een geregelde gelegen hold lot over tocht is er al lang In L62L bepaalde Karei van Gelder, dat alleen Nijmegoxuuvii een veer over de Waal mochten IsebFen, dus toen bestond er al een dergelijke instel ling. liet bleef daarbij echter sukkelen, totdat in 1657 een man opstond, die uit komst bracht, liet was do hopman llen- dnek fleuck, dio een „gierbiug" construeer de, welke tot voor een tiental jaren heeft dienst gedaan. liet was als hot ware con pontonbrug met een steeds heen cn weer varend middenstuk, doordat op beido oevers korte aanlegbruggen werden ge bouwd, waartusschen do giorpont zich, door deu stroom voortbewogen, verplaat ste, Deze geniale schepping is van onbe rekenbaar nut gebleken en zij moest pas wijken voor een door mechanische kracht voortbewogen pont, toen het steels toe nemend verkeer een snellere on vooral intensievere verbinding eischte Tegen dit verkeer was het nieuwe pontveer, al werd het dan ook met booten van groote capaciteit bevaren, spoedig evenmin opgewassen, leder, die wel eens hier de Waal is overge stoken, kan meepraten over de waar lijk spreekwooideiijke miseie van de Nijmecpche pont, waar de incest uit gebreide outillage zelfs geen eind1 aan kon maken. Do gemeente genoot er he langrijke inkomsten van, doch ook Nij megen zelf was met de pont lang niet tevreden. Sedert 1905 is in de stad zelf een voortdurende strijd gestreden voor den bouw van een vaste brug, die fan de toen reeds groote ponten-mnere een einde moest maken. En bet zou ten slotte zoo ver zijn gekomen, indien niet do oorlog ioet in het eten had gegooid De stich ting van het Rijkswegenfonds m 1926 bracht eindelijk het ideaal nader lot een elwezenlijking Het rijk, de provincie cn de gemeente dioegen gezamenlijk bij (de laatste deed 0.111. afstand van de met onbelangrijke inkomsten uit het veer) en na eenig geharrewar over de plaats en de toegangswegen werd op 23 Oclober 1931 de eerste heipaal aan de overzijde in den grond geslagen 11e nieuwe brug. Het is inderdaad een schoon en grootsch geheel geworden, deze zevende van de in het nieuwe wegen plan ontworpen bruggen over de groote rivieren. De grootste en ook de mooiste door haar prachtige boog van de eeno geweldige overspanning, die De nieuwe brug bij Nijmegen. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 33) „lij hebt geld genoeg," antwoordde Savon bedaard. „Maar jij speelt met mijn ge- heele vermogen." Olivier begon goedmoe dig te lachen. „Daar heb ik niet aan ge dacht. Je hebt gelijk." Hij sloeg zijn vriend op den schouder. „Nu gaan we een schui menden beker bier drinken." „Afzetters," schreeuwde de vos en keek hen woedend na. Ze deden alsof ze het riiet hoorden en gingen gearmd weg. „Weet je wat we gaan doen?" stelde Olivier voor. „We gaan naar de tent van mooie Floor en straks als het donker wordt naar het vrouwenkamp, daar wonen do vrouwen van de getrouwde soldaten en ook ongetrouwde meisjes, die den kast verdienen met wasschen, verplegen, kruiden zoeken en nog-zooveel moer Er zijn er die heel mooi er aardig zijn en graag een avondje uit willen En geld hebben we nu. Je "aandeel is aohi daalders. Geen slechte dag." ;,De tent van Floor?" ,",Ja, op het feestplein. Ginds achter de speelplaats." Ze gingen "over een breoden weg Aan den kant op oen heuveltje ging Olivier staari /Kijk, Willem-," legde hg, uit. ,„Van hier Iets geheel nieuws en bijzonders in de pakken KIlOKZEEP. Verzilverde vorkjes en lepeltjes van „Voorschoten' Onbuigbaar, sterk en fraai, mat gehamerd. Spaar die tot U er voldoende heeftf En toch kost een pak KLOKZEEP (4 groote stukken) MAAR 27% cent!'.!! bijna de beide oevers iu één. formi-labelen greep verbindt. Sierlgke luchtigheid |>aart dit grandioze bouwwerk aan kracht en soliditeit. De middelste overspanning van mim 241 meter lengte, is de grootste boogbrug van het vaste land in Euiopa. Met inbegrip van rijwiel- en voetpaden is de breedte 21 nieter. Aan staal is 8 mi!- lioen kg. verwerkt, geheel in eigen land, en de kosten van den totalen aanleg heb ben ongeveer 5 millioen galden bedragen. Met deze nieuwe brug is de eer ste vaste verbinding lusschen Noord en Zuid compleet, geworden. Over tie brug te Arnhem, de brug te Nijmegen en do brug bij Grave, gaat thans een doorloopen.de verkeersweg, die onafge broken bij alle weersomstandigheden de twee zoo lang gescheiden deelen van ons vaderland1 verbindt. Het is' niet alleen Nijmegen, dat oen nieuwe brng heeft gekregen. V001 geheel ons land is deze oeververbinding van het grootste belang. Economisch natuurlijk in de eerste plaats, maar ook do eultureele beteekenis er van kan niet licht worden overschat. Het Zuiden en het Noorden zijn op deze wijze weer eens dichter bi/ elkaar gebracht, waardoor over en weer een beter begrijpen van de op sommige punten uiteenloopende cultuur zal ontstaan, die ten slotte groeien moge tot een groo- tere waardeering en een hceliier saamhoo ïigheidsgevoel. DINSDAG, 16 Juni 1930. Hilversum I, 1875 M. KRO uitzending 4—510 Ü1R0. 89.15 en 10 Gramofoon. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoon en or kest. 2 Vrouwenuur, 3 Gramofoon. 4 IÜRO. 510 Melodislon. 545 Felicitatie- bezoek. 6 MeJodislen. 6.15 Zwamcursus 6,30 Molodislen. 7 Berichten. 7.15 Sla vernij en Christendom'. 7.35 Sportlialf- uur. 8 Berichten, A.N.P. Mededeehngen. 8.10 Kon. Mil. Kapel. 8.50 Orkest en solist. 9 20 Kon. Milit. Kapel. 9.50 Or kest, 10 30 Berichten. A.N P. 10.35 Gra- mofoon. 10.45 KRO-Boys en solist. 11 Gramofoon. 11,10 KRO-Boys. 11.3012 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. AVRO uitzending. 6307 RVU. 8 Gramofoon. 9 Ensemble. 10 Morgen wijding. Gramofoon. 10.30 Ensemble. 11 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos. 12.15 H.M. do Koningin opent de Waal brug bij Nijmegen. 1.45 Omroeporkest. 3 Knipcursus 4 Zang en piano. 4.30 Kin derkoor. 5 KinderhaJfuur. 5 30 De Octo- phomkers. 6.30 Astronomische causerie. 7 Dansmuziek. 8 Berichten. A.N.P. Mc- dedeelingen. 8.15 Gevar. programma. kan je het geheele kamp overzien. Daar is het vrouwenkamp. Verder zie je de groote weide, waaidoor een riviertje stroomt. Een groot voordeel voor een legerplaats, ginds liggen uitgestrekte wouden. De zon schijnt juist op uen boschrand, die nu scherp af steekt togen den blauwen hemel." „De plaats schijnt mij goed gekozen voor een groot kamp." Da ander keek hem verwonderd aan. „Geloof dat maar. Onze ingenieurs zijn knappe kerels Er zijn ook Hollanders bij. Weet je, dat jou landslui de beslo schans- meesters zijn? Men zegt, dat Von Pappen- heim er prat op gaat, dat hij van hen niets meer kan leeien." „Hoe zou ik dat weten? Komt zeker van het dijken bouwen. We hebben altijd tegen liet water te kampen. De /eo maakt Holland groot en machtig, maar we moe ten er altijd tegen vechten. Soms wint de zee, soms winnen wij. Wat is dat daar?" „liet galgenveld." Ze wandelden verder. Het groote feest plein lag een eind van het kamp verwij derd. Het was aan alle zijden door tenten en kramen omringd. Grooto tenten dien den als herberg. Ze waren van voren gedeeltelijk opei on versierd' mot slingers van groen en veelkleurige vlaggen. Ernaast stonden kramen, waar allerlei voorwerpen verkocht werden, moest d'oor jonge meis jes onder schertsenden kout. I>o bekoring van het eeuwig vrouwelijke werd door do ondernemers niet miskend'. Ex stonden kra- men, waar met zware pistolen om prijzen wërd geschoten en kanstenten, waar mesa ijzeren ringen om geldstukken moest wer pen; wonderdokters, deftig in het zwart, goochelaars in de meest bonte en fantasti sche Ideeren; monniken, die boeiende zal ven verkochten; dansende beren en klim- .mendo apen, gedresseerde muizen en wer kende vlooien. Zelfs was er een toonceltent, waarin harlekinades werden opgevoerd. Op een verhoogden voorbouw stond' Pierrot met zijn meelgozicht in zijn ruim wit pak met groote roode knoopen in een mengelmoes van talen uit te schreeuwen hoeveel won derbaarlijks en schoons er binnen te zien zou zijn. Harlekijn in zijn bonte lapp-eri sloeg de trommel, Scaramouohe blies de tiompet, de kwaadaardige gebochelde Po lichinel sloeg nijdig de pauken. Cassand-er keek naar den vroolijken dans van zijn dochter Colombine, die in liaar korte uit staande rokjes van tule en gaas ondanks haar vader niets van haar slanke beenen verborg. Eon veel-koppige menigte, sol daten, vrouwen en kinderen, verdrong zich om niets van het sclioone schouwspel te missen. De tent van Floor was zeker oen der grootste. Ver uitgebouwd' op het plein ston den tafels stoelen en banken. „Hallo, Floor," schreeuwde <01 ivief tegen een groote, forsche vtouw met mooie don kere oogen. „Twee bi<jr," en wierp een daalder op tafel. Het was blijkbaar een zeer bekende klant. „Prosit. 'Ook een glas, Floor? Kom een oogenblik bij.ons zitten," „Anders graag, maar ik heb geen tijd en 10.15 Omroeporkest en solist. 11 Berich ten A. N. P. 11.1012 Dansmuziek. Droitwieb, 1500 M. 11.20—11.50 Orgel. 12.10 Octet 12.50 Orkest, 1.502.20 Gramofoon. 3.103 3® Kwintet. 4.40 Soliste en strijkkwartet. 5.35 De Continentals mm.v. soliste. 6 50 8.20 Gramofoon. 8.50 Gevarieerd pro- gramima. 10.40 Trio. 113512.20 Dans muziek. Itadio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8 35 Gramofoon. 11.20 Orkest. 250 Gramofoon. 5.50 Orkest. 11.05-—. I,05 Dansmuziek. Keulen, 456 JL 6.50 Orkest. 12.20 Dito. 1.35 Orkest en zang. 2.35 Gramofoon. 4.20 Populair con cert. 7.20 Kleinorkest. 9.05 Gevar. pro gramma (tot 10.20). Brussel, 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 Klein orkest en Gramofoon. 1.30 Klein-orkest. 1502.20 Gramofoon. 5.20 Salon-orkest en gramofoon. 6.50 en 7.20 Gramofoon. S.20 Orkest en zang. 484 M.12.20 Gramofoon 12.50 Salon orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 Hein- orkest. 6.35 Gramofoon. 8.20 Symphonie- concert en voordracht. 10.3011.15 Gra« moloon. Deutschlandsendcr, 1571 M. 8.30 Orkesten. 10,30 Piano en hobo. II.20—12.20 Dansmuziek. ik zal nog menig kruikje moeten drin ken. Want het is" feest vanavond." „Welk feest?" vroeg Saxon. „De brug wordt verdedigd," was haar antwoord. „Daar moeten we bij zijn/', meende 'Oli vier „Hoe laat?" „Vijf uur. Beproef je kracht maar. Je bent een stel flinke, jonge kerels. De sol daten beginnen zioli te vervelen. Er moet afleiding komen. Er zal iets te verdienen zijn-" „Willem, zei 'Olivier. „Hier zijn je acht daalders. Een goed plan om te spelen.. Maar waarom wou je niet doorspelen? We waren aan de winnende hand. Ik had geluk en zou veel meer gewonnen hebben." „Neen," zei Saxon. „Verloren." „Waarom, ongeluksvogel?" „De vos kon koeren, wat hij wilde. Eerst Haten winnen en dau komt de harts tocht van het spel. Je zou alles kwijt geraakt zijn." „En die musketier d'an met zijn dikken kop?" „Dief en diefjesmaat. Daarom vroeg ik of je geld' genoeg had'. Jjj liet veel geld zien. Lokaas. Ze lieten je in het begin •winnen." „Verduiveld1, ik geloof, dat je gelijk hebt. Ik begin te denken, Willem, dat je een gladde vogel bent. Nog een kruikje. Prosit." Hoofdstuk XXI. De trommen roffelden. Drie trommelsla gers kwamen - de speelplaats o-pmarchee- ren. Midden op het veld hielden ze halt. De middelste trad vooruit. De soldeniers verdrongen zich om liem heen om het nieuws goed' te kunnen hoeren „'9m vijf uur dezen achtermiddag zal 0 brug worden verdedigd. Soldeniers en meer deren van aUe wapenen kunnen daar aan deelnemen. De overwinnaar zal vjjx gouden rijders als prijs ontvangen. Mannen, houdt u gereed1/' Wij gaan. er lioen/' zei Olivier. „Ik. wil het eens piobeeren. Als we vroeg zijn. krijgen w© ©on. go©tl© plaats. Hot zal ©r vol° worden, want het is het meest ge liefde spd; zoowel bij do deelnemers ais bij de toeschouwers. We stappen dadelijk op." Ze wandelden naai* het open veld buiten bet kamp. 'Over een vrij breede beek lag een stevige houten batterij, die zeker vijf vademen lang, maar nog geen vadem breed was. Reeds waren er vele toeschouwers aan wezig, maar steeds meer menschen kwa men opdagen. De soldeniers soms zelfs groepsgewijze. „Daar komea de onzen/ riep Olivier en Saxon zag den ouden wachtmeester mei 1 zijn mannen aankomen. Zo legerden zich dicht bij de brug in het gras. Vroolijk trompetgeschal klonk door de zonnige "lucht. Een groot aantal officieren versoheen. Ze gingen aan de overzijde van de beek op een plankier op stoelen zitten. Het veld" ivas nu vol belangstellen den. Soldeniers, vrouwen en kinderen. Kleine jongens waren als soldaten gekleed, met trommels -en trompetten. (Wordt vervolgd). Verzamel ook de geschenkenbons van KLOKZEEP. Op 45 dezer bons kunt U bij onze depots een bijpassend etui bekomen. NAAST DE VERZILVERDE ARTIKELEN BLIJVEN WIJ OOK OE ANDERE VERRASSINGEN BIJPAKKEN.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6