t- SPANNENDE WEKEN. OVERSTE SAXON f Radioprogramma's De stakingen in Frankrijk. De politieke con junctuur was gunstig. Het bezettings-systeem. De vooruitzichten van het kabinet-Bium. Gemengd Nieuws Parijs. 14 Juni. (Van onzen correspondent). liet 'zijn een paar vreemde, spannende, verontrustende weken dio Parijs heeft be leefd, en nu 20 achter ons lisbon, en do toestand zich weer heel wat beter laat a in zien, zal het nog wel eenigen tijd duren eer het zijn evenwicht heelemaal herkrijgt. Nog vóór het nieuwe ministerie gevormd was is de groote stakingsbeweging be gonnen, waarvan wij hier de vorige maal de eerste ye chijnselen bespraken. Op dat oogenWik was nog niet te voorzien dat zo zulk een omvang zou aannemen, en zoo diep zou ingrijpen in het dagelijksch leven van onze mülioenonstad. Als een loopend vuur heeft ze zich uitgebreid; eik bedrijf is or op zijn beurt door aangetast. We hebben zonder benzine gezeten voor onze auto's, de aanvoer van levensmiddelen aan de Hallen heeft stilgestaan, en als tijdens den oorlog hebben we vleeschlooze dagen gekend. Op een gegeven oogenblik waren alle café's met hun gezellige terrassen dicht en konden bachelors en vreemdelin gen nergens iets te eten krijgen. Thans nog zijn de groote magazijnen gesloten, en moeten we met lange haren rondloopen omdat de kappersbedienden op hun beurt den strijd voor betere levensvoorwaarden hebben aangebonden. Het is te begrijpen dat dit oen groote ongerustheid veroor zaakt heeft, en dat - vele huisvrouwen uit angst voor een wellicht komenden hon gersnood aan het hamsteren zijn gegaan. En de vreemde toeristen, die hier him vacantie kwamen doorbrengen en prof<- teeren van het Parijsche seizoen met zijn speciale feestelijkheden, hebben zich, toen ze in de hotels van bediening en voedsel verstoken bleven, gehaast een zoo on herbergzame stad, waar de stemming re volutionair werd, den rng toe te keeren. Hoe het groeide. Hoe dit alles zoo gegroeid is? De groote overwinning van het Volksfront bij de laatste verkiezingen is er de eerste oor zaak van. Nu is het onze beurt hebben de werklieden gedacht, wier condities vaak nog zooveel te wensehen overlaten, en die slecht betaald worden, en slecht ge huisvest zijn. Ze voorzagen dat de nieuwe xegeering er niet veel voor gevoelen zou als eerste regeeringsdaad tegen hen op te treden, en ze hebben daarvan gebruik gemaakt.' Het bezethouden van fabrieken, werkplaatsen, kantoren, waardoor ze de werkgevers verhinderden tot uitsluiting over te gaan of werkloozen aan te nemen om hen te vervangen, bleek prachtig te werken. De patroons, die zich onvoldoen de beschermd gevoelden, haastien zich alle eisehen in te willigen. Dat werkte aan moedigend voor de arbeiders in andere takken van productie, die nu ook hun kans gingen waarnemen. Op deze wijze hebben de werknemers hier een lotsver betering gekregen waarop ze anders nog jaren hadden moeten wachten, want het Fransche patronaat behoort tot hef minst- verlichte van de wereld en geeft nooit iets toe, ook al is de eisch billijk en voor inwilliging vatbaar, zonder dat het er met let mes op de keel toe gedwongen wordt. Waren de werkgevers hier redelijker en menschelijker, dan was het nooit zoover gekomen. Gevaarlijke situatie. Haar wanneer zulk een toestand! vain agitatie wat langer voortduurt wordt hij gevaarlijk. De arbeiders begonnen nu'ook van hun kant te overdrijven, steeds nieu we eisehen te stellen en te weigeren weer aan het werk te gaan op de voorwaarden dio hnn eigen afgevaardigden hadden be dongen en aanvaard. Men kreeg den in- Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. druk, dat de beweging, die aanvankelijk uitsluitend een vakbeweging geweest was, een politiek karakter kreeg. Ondergrond scho machten waren aan het werk om de onrust te doen voortduren, en de werk lieden op to stoken. Er begonnen zich in de straten oploopjes te vormen en er hadden optochten plaats met rende vaan dels «1 revolutionaire emblemen. Dit alles went aangemoedigd door de werkloosheid van de politie, dio nergens ingreep om de orde te handhaven. Trouwens, Lécm Blum, de nieuwe minister-president, had in de Kamer verklaard, dat hij niet van plan was tegenover de arbeiders geweld le gebruiken. Daarvan profiteerden ze, en do communisten en syndicalisten, die aan vankelijk dooi de beweging overrompeld waren geworden, en er zoo'n beetje achter aanliepen, moedigden nu do voortzetting om hun macht to herkrijgen. Het ging tc ver. Dat is ten slotte den radicalen, die wel met het Volksfront meedoen maar toch een absolute suprematie van de arbeiden de klasse niet wenschelijk achten, te ver gegaan. Daiadier en de zijnen hebben Blum te verstaan gegeven, dat hij in ieder geval de orde op straat handhaven moest, en deze is daarvoor gezwicht. Vrijdag en Zater dag is de polite begonnen, zij hot dan ook heel zachtaardig, de samenscholingen uit een to drijven en optochten te verbieden. En daarmee was meteen het gevaar ge weken. De communisten deden verzoe nende uitingen, en hun leider Thoroz zei op een meeting, dat men een staking moest weten te beëindigen als de voornaamste eisehen ingewilligd waren. Zoo kwam het einde van de beweging, en al is de over eenstemming nog niet overal bereikt, al duurt de staking in de groote magazijnen en in de assurantie-maatschappijen voort, men mag toch voorzien, dat in den loop van d© komende week alles weer rustig zal worden en Parijs zijn gebruikelijk aspect zal hebben herkregen. Vervulde wensehen. Inlusschen is de nieuwe regeoring voor de Kamers gekomen, en na de onvermijde lijke regeeringsverklaring oir het debat daarover, dat haar do verwachte groote meerderheid heeft ge-bracht, heeft zo dadelijk wï b toonen wat er veranderd is. Een eerste reeks van wetsvoorstellen heeft d'en arbeider-s de verwezenlijking gebracht van allerlei wensehen, die tot dusver pïa vota waren geweest: afschaffing van de kortingen, die de wetsdecreten op laonen, salarissen en pensioenen hadden ingevoerd, verlichting van den belastingdruk voor de lagere inkomens, betaalde vacantie, d'e veertig-ruige arbeidsweek. Dat alles heeft de Kamer gestemd, en de Senaat zal het waarschijnlijk de komende week ook we! aannemen. Conlre la force il n'y a pas de resistance... Wie zal dat betalen? De groote vraag is nu echter geworden: wie zal dat betalen? Joulraux, do mach tige secretaris der C.G-.T, heeft becijferd, dat do voordeelen door de arbeiders ver kregen neerkomen op ©on vorboogi ng van de arbeidsloon-kosten met 35 pCt. Dat wil zeggen, dat de Fransche fabrikanten, dio op do intemationalo markt toch al slecht concurreeren kunnen omd'at ze te duur fabriceeren, hun prijzen zullen moeten gaan verhoogen, hetgeen de Fransche uitvoeren opnieuw in ongunstigen zin beïnvloeden zal. Op do binnenlandsche markt zullen ze door verhooging der invoerrechten en door inkrimping der contingenten moeten war den geholpen, wanrdooer het reeds veel te dure leven nog duurder worden zal. Des kundigen voorzien, dat tal van kleinere fabrieken, dio reeds vrijwel zonder winst welkten, het niet zullen kunnen volhou den, en hun deuren zullen moeten sluiten Ais daardoor de werkgelegenheid opnieuw vermindert zullen de arbeiders wellicht inzien, dat een wcrklooze niet vee! heeft itnn hetero arbeidsvoorwaarden in zijn be drijf. en dat hetgeen op zichzelf redelijk 011 wenschelijk was in een lijd van crisis als do onze niet zoo maar du jour au lende main kan woeien ingevoerd. Bedenkelijke vooruitzichten voor de staatshuishouding. Noa veel bedenkelijker /iet hot er uit' 111 het sl.iatshuishotuien. Daar dekten, in weerwil van de bezuinigingen, die de wets decreten hebben ingevoerd, do inkomsten do uitgaven al bij lange 11a niol, vooral nu opnieuw zooveel noodig is voor do aanvulling en verbetering der bewapenin gen. Hoe moet dat gaan, nu de maatrege len. die de nieuwe regeering invoert, ten gevolge zullen hebben, dat de uitgaven veel grooter worden, terwijl de opbrengst der belastingen zeer vermindert? Er zal niets anders opzitten dan dat men do in flatie, die als gevolg van het overmatig uitgeven- van schatkistbons het afgeloopem jaar reeds enorme afmetingen heeft aan genomen - menspreekt van dertien a veertien milliard nog verder opdrijft Op die wijze is op den duur de franc niet te houden en zal de regeering wel tot devaluatie moeten overgaan, hoe krach tig Bluin ook verzekerd heeft, dat hij daarvan niet weten wil. ï)c finaneiccle voorstellen. We moeten afwachten, hoe de finan cieel© voorstelten zullen! luiden, die do socialistische minister van financiën, Vin cent Auriol, legen vandaag heelt aan gekondigd, maar dat men er komt met een prikkelen van de productie als ge volg van de grootere koöpkratht der be volking, gelooft hier vrijwel niemand.-Ook als de franc niet rechtstreeks gedeva- leerd wordt, zullen toch zoodanige be perkende bepalingen genomen moeion wor den op den buitenlandschen handel en de verkrijging van vreemde valuta's, dat een depreciatie van het Fransche betaalmiddel in het buitenland niet te vermijden zal zijn. Alen krijgt zoodoende de nadoelen van een devaluatie zonder de voordee len die er anders dan nog aan verbonden hadden kannen zijn. De moeilijkheden van de nieuwe regecring. Al de teekenen wijzen er dus op, dat het kabmet-Blum weldra, voor onoverko melijke moeilijkheden zal komen te staan. Daarbij komt, dat velen ook in de partij zich nu al gaan afvragen, of hij eigen lijk wel de geschikte man is om in een tijd als deze de macht uit te oefenen. Theoretisch is hij knap genoeg, en schran der en vindingrijk, maar een stuke figuur is hij niet, dat, hebben we bij zijn in terventies in de Kamer nu al kunnen con- stateeren. Het is ook zeer de vraag, of Ijrj physiek in staat zal zijn de ontzaglijk ermoeiende taak van een eersten-minister te blijven vervullen. Er wordt dan nu ook al in het verborgen' overlegd wat er ge beuren moet als hij het eens niet meer blijkt te kunnen uithouden, en het schijnt, dat in dat geval sterkere persoonlijkhe den als een Salengro of een Vincent Auriol veel kans zouden hebben hem op le volgen. In afwachting van de komende gebeur tenissen, die zich zoo weinig hoopvol laten aanzien, is hot wel heel jammer dat de onrust, door de omstandigheden ge wekt, zulk een noodlottigen invloed heeft op het vreemdelingenbezoek ter gelegen heid van het Parijsche „season". Dit is zeer zorgvuldig voorbereid om uit alle deelen van de wereld bezoek te trekken, met de groote baten, die daaraan verbon den zijn. De voorstellingen van „Le vray Mistere do la Passion" voor de Not re- Dame, die de afgeloopen week gehouden zijn, waren in de puntjes verzorgd, en vormden waarlijk een prachtig schouw spel. Maar er komt niemand en men heeft al eenige feestelijkheden moeten aliassen. Men mag dan ook aannemen, dat velen van hen, die uit ontevredenheid rood heb ben gestemd, nu al spijt zullen hebben, als haren op hun hoofd om wat ze begon nen zijn. En als er opnieuw moest wor den gestemd, zou de tiitslag waarschijnlijk al heel anders zijn... Politie agenten in arrest gesteld. I» kiosk ingebroken. in don naclit van 3 op 4 Juni werd uit een kiosk op het Mercatorplein te Amster dam een bedrag van ongeveer f 10 gestolen. Door de bewoners uit den omtrek werd gezien, dat in dien bewusten nacht {twco agenten van politie zich bij do kiosk hebben opgehouden en dat een vain hen naar binnen is gegaan. De dour van do kiosk werd daarop .voor gesloten. Do zaak is door de justitie in handen genomen, Gisteren hc-hhon do beide agenten een verhoor ondergaan bij den rechtercommis saris Na dit verhoor zijn beido in liet huis mm bewaring ingesloten. Villa afgebrand. Er was geen water om tc blussclien. Gistermiddag is te llummelo do midden in do velden staande villa van dr. Wester beek van Eerton, door brand tolaal ver woest. Een deed van den inboedel, waar onder instrumenten en medicijnen, kon wor den gored. Verzekering dekt do schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit den keukenschoorsteen, waar door het riet van liet dak zou hebben vlam gevat. Aangezien er geen bluschwater was, behoeldo do brandweer geen haast te ma ken en beperkte haar werk zich tot het omhalen van de muren der verbrande woning. Brand in prinselijk slot. Prinses Margaretha van Dene marken cn haar beide zoons ternauwernood aan den vuur dood ontsnapt. Gisiermoigen is hot slot Bernsiorffshoej in de nabijheid van Kopenhagen, dat be woond wordt door prins Axel, een neef van den koning van Denemarken, en'eere- voorzitler van het Deensdie Olympische G'omitó, door een brand geteisterd. Do brand werd door de beide zonen van den prins 's morgens om half vijf ontdekt, nadat zij door den rook, die hun kamer binnendrong, wakker waren geworden. Zij wekten hun moeder, prinses Margarotha, een zuster van wijlen koningin Astrid van België en slechts gedeeltelijk gekleed kon den moeder en zoons zicli in veiligheid brengen. Door den brand is de eerste verdieping van het gebouw verwoest. Aan liet bius- sehigswerk werd, behalve door vele brand weerlieden, door ongeveer 200 in do nabij heid gekazerneerde gardisten deelgenomen. Na een uur was men den brand meester. Het grootste deel van den inventaris van hot slot kon in veiligheid worden gebracht. Waterleiding tc Londen gesprongen. Verscheiden belangrijke straten in het centrum van Londen hebben gisterochtend blank gestaan tengevolge van het springen, van een buis der waterleiding. Het water stroomde de tunnel van Kingsway bhmen waardoor het verkeer tusschen noorde lijk en zuidelijk Londen werd verbroken. Burgerlijke Stand t 36} „Hij was een musketier. Een vos. Ja, maar een gemeene vos. Je moet de dieren niet beleedigen. Hij had dezen middag een bank gehouden en jij had1 met een anderen kurassier bij hem gespeeld." „Dat klopt, luitenant." „Juist en hij beweerde dat j'e zeker eon spion waart en nog wel een vijandelijk of ficier." „Ofticier? vroeg Saxon zeer verbaasd. „Morgenochtend wordt je voor den kolo nel geroepen. Het zou vanavond gebeurd zrjn, maar we zaten gezellig te soupeo- ren. De moesten zeiden dat ze niet veel van het verhaal geloofden on hopman? Von Felsen verzette zich met alle kraoht tegen js gevangenneming. Hij zeide: „Natuurlijk een wraakneming van zoo'n genieenen bankhouder, die bij den neus genomen is. Ik wensch niet, dat men zal meenen, dat ik dien kloeken kerel een kwaad hart toedraag, omdat hij mij in een eerlijk gevecht overwonnen heeft. Zelfs in dien hij een spion is, zal hij dezen nacht nog rustig slapen. Dat heeft hij verdiend1. De kolonel liet zich overhalen de zaak tot morgen te verschuiven. De hopman is zeer bemind." „Maar luitenant?" vroeg Saxon. „Waar om waarschuwt u mij? Dat is buitenge meen vriendelijk." ,,'Omdat," antwoordde de officier, ,.ik iet' aan je heb goed te maken, omdat hel mijn schuld is, dat je in liet keizerlijk kamp bent." Saxon boog zich voorover tot zijn ge zicht vlak bij dat van dien luitenant was. Hij zag twee groene, glanzende oogen, een mooi gezicht onder den morion, greep hem bij de - -houders, voelde hoe /acht die waren en keek hem strak aan: Een vrouw. „Verona," ontviel hem. „Ja, ik. Maar maak nu, dat je weg komt. Haal je paard. Je zult het buiten den stal vastgebonden vinden, goed geza deld, zoodat de stalwacht niets bemerkt van je vertrek. Verdwijn zoo spoedig mo gelijk. Rijd naar het kamp van Mérode, een uur in 'Oostelijke richting door de bos- schen. Rijd1 maar in d'e richting van de maan en verdwijn, dolende ridder, zooals je gekomen bent. Als de Mérodebroeders je iets vragen, dan ben je weggejaagd van het regiment Von Erwitte. Morgen moet je dan maar verder zien. En wees baron Von Felsen dankbaar." „Een brave kerel," zei Saxon. „Een moedig man met een gouden hart en een knappe man ook." „iris een vrouw zoo oordeelt... Heeft hij je hart gestolen?" „Neen, dat heeft ©en ander gedaan, maar hij is altijd' zoo goed! voor mij." „Misschien Zij haalde de schouders op. „Misschien Hij lijkt iets op jou. En nu. Vaarwel," Ze wilde opstaan, maar Saxon legde en E. A. van der Windt, Van Stihravendijk- plein 10. la Juni. Arij, zoon van J. van der Ster en \V. van Leeuwen, Nieuwe]aan 92. 'Ondertrouwd1: Pietcr van der Aleer, 61 jaar, Gronjó- slraat 54 en Uiltje vin Bottegom, 47 jaar, 6e Bierslootsteeg 25. Jan lOoslcrman, 28 jaar, Burg, Prtussingel 1, en ElisaV-lh' Biouwer, 26 jaar, 5e Bierslootsteeg 14. 'Overleden: 11 Mei. Lijntje d'en Boon, 67 jaar, echtgcn. van C. W. J. II. Slrikkkers, Jac. Jao'. van Dijksiraat 9. 12 Juni. Ëva van Wijk, 76 jaar, echtgen. van A. Lafors, 2e van Lijdon Gaels tra at 9. Maartjo van Rossen, 54 jaar, le Van Lcijden Gaelstraat 30. Francina Geertrui Bredius, 1 jaar, DelltscJieveer 12. VLA Altl) IN GER-AMBACHT. Geboren' 8 Juni. Willielmina, dochter van L. den Breems on J. T. van Eersel. Voorstr. 39. 'Ondertrouw tl' 4 Juni. G. van don Bos, 26 jaar, P. K. Drossanrlslraat 38, Vlaardingen, en A. Voogd', 25 jaar, Burg. de Bordesplein 1. 8 Juni. D. Stain, 28 iaar, Leliestraat 5 en M. K. vim der Velden, 24 jaar, Leliestraat 5. VLAAKDINGEN. Geboren: 10 Juni. Adriana, dodhter van G. van der Schee en P. F. L. 'Overveltl, Gr. van Prinsterestraat 15. 10 Juni. Petronella, dochter van L. J. Poot en M. Kal, Schied. weg 208. 10 Juni. Annetje, dochter van M. van Eencnnaam en C. L. Visser, Schepen straat 39. 11 Juni. Teuntje, dochter van C. A. Janse en T. Noordhoek, Dij'klaan 37. Wouter Hendrik, zoon van C. A. van Inrit en C. J. Spuijbroek, Valeriusstraat 160. Pieter Johannes, zoon van G, Booster en J. Bloemendaal, 'Oosthavenkade 29. 1 Juni. Antonius Martinus, zoon van A. M. Steijger en K. M. A. Lens, Van der Driftstraat 33. Jan, zoon van J. Storm VRIJDAG, 19 Juni 1936. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NGÏ1V. 8 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11—12 Zang en pia no. 12.15 Gramoioon. 1 Ensemble. 2.30 Clhr. lectuur. 3 Gramofoon. 3.15—3.45 en 4 Ilel illaagsche Trio. 4.30Gramofoan. 5 .Orgel. 6 Graomofoon, 6.30 Voor luin- lielhebbers. 7 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8 Berichten A. N. P. 8.15 Ohr. Oratorium Vereen. Utrecht, het NGltV orkest en solisten. 9 Causerie: Historisch Den H'aag. 9.30 Ver volg concert. 10.15 Berichten A. N. P. 10.2011.30 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. 8 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 8 VP, RO, 11—12 VARA. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordr?dit en Gramofoon. 12 Ko- vacs Lajos. 2 Groninger Orkestveteen.. In de pauze: Gauserio voor tuinliefheb- bers. 4 Gramofoon. 5 Kinderuur. 5.30 Do Nolenkrakers. 6.15 Orkest. 7 D© mug genplaag aan het Use!meer. 7.20 Gramo ioon. 7.50 Berichten A. N. P., SOS-be richten. 7.56 Gramofoon. 8 Berichten. 8.05 De waarheid der religie. 8.30 Zang en piano. 9 Groote nienscihen thuis. 9.30 Vervolg concert. 10 De UtTeclitsehe uni- versiteiL 10.30 Gramofoon. 10.45 Avond- Wijding, 11 Jazzmuziek. 11.3012 Gra mofoon Droilwich, 1500 M. 11.2011,50 Orgel. 12.10 Gramofoon. 12.50 Dansmuziek. 1.352.20 Philharm. strijkorkest. 4,15 Orkest. 5.05 Gramofoon 5.35 Vocaal- en instrumentaal concert. 6.50 Koor. 7.50 Trio. 8.20 Orkest en solisten. 9.25 Piano. 10.40 Oralorium- ooncert. 11.5012.20 Dan» muziek. Radio-Paris, 1648 M. .720 en 8.35 Gramoioon. 11.20 Orkest. 2.50 Gramoioon. 4.20 Solisten. 5 50 Or kest. 9.05 Operette. 11.051.05 Orkest. Keulen, 456 M. 6.50 en 12.20 Orkest. 1.35 ICleinorkest. 2.35 Gramofoon. 4.20 Kgiot. 6.20 Orkest. 7.20 Zang en voordracht. 10.50 Concert. 11.20—12.20 Orkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 IClein orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 Sa lon-orkest. 6.50 ©n 7.20 Gramofoiom. 8.25 Orkest ©11 gramofoon. 10.30—11.20 Dans muziek. 484 M.12.20 Gramofoon, 12.50 Salon- orkest. 1.50 Zang, 22.20 Gramofoon. 5,20 Trio. 6.10 en 6.35 Gramofoon. 6 50' Piano. 7.35 Gramofoon. 8.20 Symphonie- c'oricert en zang. 10.3011.20 Gramofoon Dtutschlandsendcr, 1571 M. 9.30 Beethovonooncert. 10.50 Fluit en cembalo. 11.2012.20 Dansmuziek. den arm om haai' middel, ging naast haar zit! en. „Neen. Nog geen vaarwel. Er is nog zoo veel op te helderen." „Niets meer," klonk haar antwoord. „We zijn quitte. Ik hoop, dat je niet al te slecht over mij hebt gedacht. Toen ik be merkte, dat je een andere vrouw lief had, kon ik niet anders handelen. Ik wist dat je den volgenden morgen gezond wakker zoudt worden, misschien na een vreemden droom. Eon ontbijt stond1 in de kash De deur was niet gesloten." „Maar ik was gebonden eu uitgeplun derd. Zoo vonden de kurassiers van Monte- cucouli mij." „Dat begrijp ik niet," zei ze zacht. „Ik was zoo gebonden, dat ik mij zelf niet had' kunnen bevrijden. De wacht meester zei: Een geluk voor je, dat wij je hebben gevonden. Je liad kunnen ver hongeren." „O, zeg dat niet." „En nu zie ik je weer als keizerlijk ofticier." „Dit is een vermomming. In het kamp, waar ik dikwijls kom, val ik dan niet zoo op. Een jonge niet te kleine vrouw kan in kuras en morion uitstekend voor een man doorgaan. Ik heb je toch reeds verteld, dat alle officieren vrienden van mrf zijn. Velen kennen mij van mijn jeugd af..." Saxon zweeg. „Ik zweer je, dat ik je niet gebonden heb. En uitgeplunderd." Ik ben geen dieveg ge. Ik heb zelf genoeg." Er klonk een te slecht over mij denken. Ik weet wel, mijn gedrag was zeer ongewoon voor een meisje. Het was een dwaze droom. Ik was dit leven moe en ze aarzelde even ik was verliefd voor het eerst in mijn leven. Slecht ben ik niet." „Neen," zei hij. „Je had mij kunnen dooden of verraden. En nu wil je mij redden." Ja," zei ze. „En ik hoop je nooit weer te ontmoeten." „Dat is niet vleiend'," luidde zijn be scheid. „Als je mij ooit noodig mocht hebben, zal ik tot je dienst zijn." Zo lachte, maar het was geen vroolijke lach. Ik weet niet eens, wie je bent en ik wil het ook niet weten. Hoe cerd'er ive alles vergeten, hoe beter. Ik heb het goed gemeend." „Ik geloof je en ik zal het jo bewij zen. Mijn' naam is..." „Ik wil het niet weten," zei ze. Ze waren opgestaan. Ze stonden vlak bij elkaar. Ze kwam nog dichter bij hem. Hij voelde cl© warmte van haar mooi lichaam „Geef me nu een afscheidskus," zei ze zacht. „Als je het niet doet, verraad' ik je en dan..." „Hang ik morgen aan den li oogsten boom en jij ontvangt den prijs, die op mijn arm hoofd' staal." Ze hief haar gelaat naar hem op. IIij bukte zich, voelde haar heete lippen op de zijne.' Ze sloeg haar arm om hem heen, drukte zich tegen hem aan. Even ston trotsche toon in haar stem. „Je moet niet den ze zoo. Het bloed steeg Saxon. naar het hoofd. Toen eensklaps liet ze henii los. En waar is de schat verborgen?" vroeg' hij. „Ik weet het niet. Zoek en gij' ziilü vinden," en zoo vlug was ze door do duisternis opgenomen, dat hij haar niet had kunnen volgen, Saxon keek verwonderd' naar de plek waar ze verdwenen was. Als ze het wist, liad' ik haar toch niet kunnen dwingen, het te vertellen^ Z® kwam om mij te redden dacht hij- Hij ging aan d'en voet van den bootn zitten nadenken. Het kamp 1 an Mérode. De raad was niet slecht. Hij wist waar lïefc te vinden' was, een paar uur loopen, misschien niet eens. Het paard' laat ik staan, peinsde hij verder. Ik wil den ouden snorrebaard geen narigheid' bezorgen en voor haar is het ook beter .als het er morgen nog staat. Er is tijd' genoeg. Het zal ongeveer midddernacht zijn. Het_ kamp van Mérode. Daar hebben ze altijd het nieuws uit do eerste hand'. Toen dwaalden zijn gedachten weer af naar Verona. Vrouwen zijn vreemde wezens. Hij had haar beleedigd, doordat hij niet op haai' voorstel had' kunnen ingaan, omdat hij mot heel zijn hart hield' van een lui dere vrouw. Toch had hij schuld, had aanleiding gegeven. En nu redde zij zijn. leven. Neen, quitte waren ze niet. Hij stond' bij haar in het krijt. Zij had' hem dus niet gebonden. Maar wie dan? Den schat zou hij trachten te vinden. {Wordt vervolgd). ,i Asmwwi MJfi' 1 KdSJSSAi j'f - ,-tuVi-1\ 'V- f v -- •Si v cir.s'

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6