SCerk en SchooS Derde eeuwfeest der Utrechtsche universiteit. Kegelen. Het voorjaarsconcours. Gemengd Nieuws Nederlandsche auto verongelukt. Handel en Bedrijf Laatste "Nieuws Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam. Rechtszaken Remise of werkplaats? Een belangrijke kwestie voor de IUI.I. Vanmiddag diende voor den Schiedam- sclwsu kantonrechter do zaak tegon don iR'.iM.l.-bestnurdor, den hoer A. C. van llamersvelt. betreffende do kwestie of do z.g. remise van die Rotlordamsche Molk- innchting aan de Nieuwe Haven te be schouwen is als oen fabriek of werkplaats in den zin dor Arbeidswet. Voor do RaM.I. pleitte mr. F. AI. J. Nolet. Geschil over reorganisatieplannen Leerdam. Kort geding voor de Amster- damsciio rechtbank. Voor den president van de Amslordam- scho rechtbank, dit. J. W. Huysinga, is Zaterdag gepleit in het kort geding dat do N.V. Vereonigde Glasfabrieken te Schie dam* aanhangig heeft gemaakt tegon de N.V. Ned. Trust Mij. te Amsterdam. Eischeres wonseht, dat gedaagde zal wor den gedwongen zich te onthouden van het geven van toestemming, buiten obligatie- houders, om tot do uitvoering van het door de aandeelhouders der N.V. Glasfabriek Leerdam op 25 Mei jJ. voorwaardelijk aangenomen voorstel. Daar do Veroenigde Glasfabrieken houdster is van meer dam een vierde van het thans nog uitstaande bedrag der ohligaüueloening vam Leerdam, groot f900.000, en liet voorstel h.i. op wij ziging van de rechten van obligatiehouders neerkomt, acht eischeres het ongewensdhit dat builen de obligatiehouders om, mede werking aan hel voorstel zal worden ver leend. Het voorstel behelst de overdracht door do Leerdam van de ten behoeve van de trustee hypothecair verbonden goederen on der de last der daarop drukkende hypo theek aan de nieuwe N.V. Deze stelt zich jegens de trustee als borg en raedcsclmlue- maies voor alle verplichtingen welke voor do N.V. Glasfabriek Leerdam voortvloeien uit de door haar aangegane geldleening, met dien verstande dat de aflossingen dier leening voortaan zullen geschieden over eenkomstig een nieuw allossmgsplain dat voor het eerste jaar gebaseerd is op de in gevolge do crisishypotlieek aflossingswet door rechterlijke tusschonkomst te verkrij gen vermindering van de jnariijksche af lossing, terwijl het thans nog aan obli gatiehouders verschuldigde bedrag van f 421000 zal worden voldaan in jaarlijk- sebe annuïteiten waarvan de laatste zal vervallen op 1 Aug 1958. Eischeres wijst er op, dat gedaagde door een publicatie in de pers op 17 Juni j.l. te kennen gegeven heelt, de bepalingen van de trustaote zoo op to vatton, dat zij be voegd is ook zonder en zelfs in strijd met een besluit van die vergadering van obligatiohouders, mede te werken aan de ■uitvoering van het voorstel. Mr. Ph. S. Frenkel, optredende voor de Vereonigde Glaslabriekctn te Schiedam, licht to de dagvaarding toe. Mr. E. T. Asser, trad op voor gedaagde. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op 24 Juni. 9 uur in het centraal museum door het Utrechtsche gemeentebestuur zal worden ontvangen. Sport Be aanbieding der geschenken in het groot-auditorium. 'Na de inleidende feestelijkheden van de afgcioopen week, met haar sportfeeslen en kermis, en na don intocht der reu- nisten, waarmee de studenten vanmorgen hun lustrumviering officieel hebben ge opend, is in den namiddag ook een begin gemaakt met de reeks van plechtigheden, waarmee het driehonderdjarig bestaan der rijksuniversiteit van Utrecht zat worden herdacht. In het gerestaureerde groot-auditorium verzamelden zich tegen lialf drie de schen kers en vertegenwoordigers van 'instellin gen, die geschenken aan de Utrechtsche universiteit liaddon doen toekomen, ais- mede tal van genoodigdon, waaronder in do c ere te plaats de dames der Utrechtsche liooglceraren en vorder vele gaston en auto riteiten, om getuige to zijn van de olficioelo aanbieding der geschenken aan den senaat der universiteit. Voor zoover de aard van do geschenken dit toeliet werden zij bij1 de aanbieding overhandigd of waren zij in de zaal aanwezig. In <le moeste andere gevallen werd een oorkonde der schen king of ook wel een afbeelding overge reikt. Do bijeenkomst werd met enkoio plech tige woorden geopend door den rector magnificus, prof. dr. C. W. Vollgraff, die vervolgens het woord verleende aan don minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, ZExc. prof. dr. J. R Slote- maker de Bruine. Vervolgens spraken o.a. de commissaris in de provincie Utrecht, de burgemeester van Utrecht, waarna een lange rij van schenksters en schenkers het podium be trad. Hedenavond te kwart over acht zal do recto «'-magnificus de binnen- en buitenland- scho gasten, alsmede de in Utrecht ge arriveerde aanslaande eere-doctoren b-e- groeten, waarna het gezelschap te ruim Voetbal. Scliicdamsehc Voetbal Competitie. Het wedstrijdprogramma der Schiedam- scho Voetbalcompetitie is: Maandag 22 Juni; Hercules 2D.R.Z 2, terrein D.R.Z.; Zwaluwen 2—II.B.S. 3, ter rein Zwaluwen. Dinsdag 23 Juni: H.V.O. 2N.F.C. 2, terrein II.V.O.. Woensdag 24 Juni: Trekvogels—-Huryfa, terrein II.V.O. Donderdag 25 Juni: N.F.C. 1D.V.O. 1, terrein P.S.V.; D.R.Z. 1H.V.O. 1, terrein D.R.Z.; H.V.O. 3Blauwzwart 2, terrein II.V.O. Vrijdag 2G Juni: K.V.C. 1—F.S.V. 1, terrein Sunlicht; Concordia 1Zwaluwen 1, terrein P.W.; D.R.Z. 3—D.V.O. 3, tor- rein D.R.Z. Zaterdag 27 Juni: II.B.S. 1Hercules 1, terrein Havendijk; IIB.S. 2—Concordia 2, terrein Havendijk. De uitslagen luiden: II.B.S. 1—H.V.O. 1 3-3 H.V.O. 1—D.V.O. 1 2-1 N.F.C. 1—Hercules 1 6-1 Hercules 2—Concordia 2 1—1 D.R.Z. 2—D.V.O. 2 1—2 Zwaluwen 1K.V.O. 1 2—3 Huryfa 1Concordia 1 4—5 TrekvogelsBlauwzwart 8—2 Blauwzwart 2Zwaluwen 2 5—0 H.V.O. 3—D.R.Z. 3 3—2 Lawntennts, De uitslagen. De wedstrijduitslagen zijn: Eerste klasse: D.D.V. 2—P. Marlot 1, 46; Groen Wit 1Schiedam 1, 4—6. Overgangsklasse- Haarlem 1Bilthoven 1, 2—0 Tweede klasse A.N.W.Ted 1Tog 1, T44. Inhaalwedstrijden Hoofdklasse: A.TV. 1Leimonias 2,2 8; Eindhoven 1Thor 1, 64. Eerste klasse: Rhijnauwen 1Woburnp 1, G-t-4; Philharmonic 1Venlo 1, 5—5; Ace 1Kat 1, 55. Overgangsklasse: Shot 1—Nijmegen 3 5; Arnbemsche LTB. 1Breda 1, 6—2. Gisteren gesloten. Gisteravond is het Concours van het Scliiedamsch Kegelcomité geëindigd en had tevens de prijsuitreiking plaats. Do w.n. voorzitter, de lieer If. J. Schof fers, die de prijzen met een toepasselijk woord uitreikte, memoreerde dat dit con cours weer schitterend is geslaagd; do sportieve geest en prettige sfeer is steeds bewaard gebleven. Alleen de belangstel ing had wat grooter kunnen zijn, wat spr. ech ter weet aan de te hooge temperatuur der laatste dagen. Na allen, die hadden medegewerkt, te hebben bedankt, werd tot prijsuitreiking overgegaan. Do volledige uitslag is als volet- Korpswedslrijdle prijsTous les Neuf 335; 2. Noveni 311. 1 Hoogste korpswerper: H. Wil- lemse' 78. Kampioenschap van Schiedam 1. E. Nieuwendijk 70; 2. Van Lingen 70; 3. J. Kreuger 65. Corner House-beker: D. Lubeek 78; 2. K. Kooiman 75; 3. A.'Bastiaan 74. Dames-wedstrijd1. Mevr. Van Loon 42; 2. mevr. Tuijl 40; 3. mevr. De Leedo 36. V as te-baan (gewone telling): 1. H. Willemse 2 X 45, 3 X 44; 2. K. Kooi man 2 X 45, 2 X 44 3 D. Lubeek 45, 2 X 44 4. G. Draaier 45; 5. Van Loon 43, 2 X 42; 6. L. Heijster 43, 2 X 42; 7. A. Bastiaan 43; 8. Bosman 3 X 42; 9. E. Nieuwendijk 42; 10. Van Lingen 41. Vastobaan (Hamburger-telling)1.II. Willemse 2 X 120; 2. K. Kooiman 2 X 120; 3. J. Kreuger 114; 4. E. Nieuwen dijk 2 X 110; 5. H. J. Scheffers Sr. met 1 X llO; 6 A. A. Bastiaan 106. Do heer H. Willemse was zoo spor tief den eersten prijs Hamburger-telling aan den heer II. Kooiman af te slaan. IV Hoogste barometerstand! 768.8 te Karl stad!. Laagste barometerstand 737.9 te Scüly. Verwachting tot den avond van 23 Juni: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidi- westelijke wind', half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenigc regen of onweer, koeler. I Het warme weer. MctlcdcclLng van het K.N.M.I, to Dc Bilt. In de periode van zonnig zomerweer van 17 tot 21 Juni zijn maximum tem peraturen voorgekomen, zooals in het vorig jaar in Juli en Augustus niet zijn waargenomen en op do laatste drie dagen te Do Bilt zelfs hooger dan op dezelfde datums sedert hot begin van de waar nemingen aldaar (1897) zijn voorgekomen, Toch vormen deze reeks warme dagen niet het merkwaardige hitterecord', want er is vroeger in het jaar te Do Bilt een reeks hoogere temperaturen waargenomen, nJ. in Mei 1922, Ter vergelijking volgen hier de maximum temperaturen van 21 tot 25 Mei 1922 en van 17 tot 21 Juni 1936. wanneer een buiterdandscli oorlogsschip de Zwarte Zee wil binnenvaren, een of meer buitenlaiuische schepen mogen niet langer dan feci tien dagen in de'Zwarte Zee blij ven en geen grootere tonnage bezitten dan het grootste Turksche oorlogsschip; de Russische regeering zal op haar werven aan de Zwarte Zee alle schepen zonder beperking mogen bouwen; 6. Turkije is bereid een vlootconvonlio le sluiten met Bulgarije on Roemenië, op dezelfde basis als die, welke met Rusland en Griekenland is gesloten; 7. gedurende een oorlog, waar in Turkije neutraal zal zijn, zal een versper ring der zeeengten alleen worden inge voerd voor den slaat of de staten, die tot aanvaller(s) zijn verklaard. Handelsbesprekingen tusschen Hongarije, Oostenrijk cn Italië. Boedapest, 22 Juni. De minister van handel, Winkler, is per vliegtuig naarWee- nen vertrokken, waar handelsbesprekingen zullen plaats vinden op grond van de ae- coorden tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië. Van Weenen zal Winkler zich voor het zelfde doel naar Rome begeven. Mei 1922: 21 27,8 gr. 22 33,2 gr. 23 32,9 gr. 33,6 gr. 28,6 gr. 24 25 Gom. 31,2 gr. Juni 1936 17 27,9 gr. 18 30,7 gr. 19 31,1 gr. 20 32,1 gr. 21 31,6 gr. Gem. 30,7 gr. Waterpolo. Unitas 2—S.Z.C. 3 4—1. Do voor de competitie van den Zwcm- kring voor Rotterdam en Omstreken ge spelde waierpolo-wedstrijd Unitas 2S. Z. G. 3, is geëindigd met een 4—1 over winning voor Unitas. 1 Hengelen. Die Zilvcrvoorn. Gisteren hield do S.H.V, „De Zilver- voorn" een onderling concours in deDeift- sche Schie. De prijzen werden als volgt behaald: 1. A. Heijstek, 2. J. Weerman, 3. .1. v. d. Stelt, 4. D. Huizer, 5. Th. Kooiman. Gevangen werden 28 maatvissclien, we gende 1589 gr. Botsing. Tusschen twee motorrijders. Drie -i'vigcwondcn. i- Gisteravond! heeft in 'de nabijheid van het veilinggebouw te Geldermalsen een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee motornjwielen, waarvan hot eeno mot drie, hot andere met twee personen bemand was. Do motorrijwielen rcd'en in tegenover gestelde richting en kwamen door tot nu too onverklaarbare oorzaak met elkaar in botsing. Dno van do vijf betrokkenen bij het ongeval, de gebroeders Van Vuren uit Culemborg, en de heer Van Veen uit Gel dermalsen, zijn in zorgwekkender toestand naar liet! ziekenhuis te .Geldtermal sen ver voerd). In Duilschland. -De acteur La Itocko gedood. Naar wij vernemen, is gisterochtend om streeks elf uur nabij Osnabruök een Neder landsche auto verongelukt, waarbij een der inzittenden werd gedood. De heer J. Ilam- ma uit Amsterdam keerde met zlrjh eclitge- nooto uit Bremen per auto maar Amster dam terug. In de auto zaten verder de bekende acteur Flor la Rodhe uit Amsterdam en als tweede dame mej. Broekman, oveneens uit Amsterdam. Nabij Osnabmck is do a,ulo Zondagmor gen omstreeks elf uur door tot nu toe on- bekondio oorzaak verongelukt. De acteur Flor la Rodhe werd ojp slag gedqod, de heer J. Hamme en zijn echtgenoot© kregen beenfraaturen. Mejuffrouw Broekman bleef ongedeerd Uit het leven van den acteur. Do acteur Flor la Roche, die Zondag j.l. op zoo noodlottige wijze ojp een week end reisje over onze Oostelijke grens nabij Osnabriick bij een auto-ongeval om liet leven is gekomen, was de zoon van den grooten Hubert la Rodhe. De overledene was in den loop der jaren cn dit aantal jaren zou binnenkort de 25 hebiben bereikt verbonden bij het gezelschap van Willem Royaards, het Rotterdamsch Hofstadtooneel, en vqrsciheideno malen bij Louis do Vries en Louis Saalborn, thans 't Nieuw© Nederlandsch Tooneel, Men heeft hem daar het laatst kunnen zien, als do administrateur Van der Meiden in liet be kende tooneelstuk „Rubber"'. INGEZONDEN Een voorziening noodig. Mijnheer do redacteur. Verzoeke beleefd opname van het vol gende: Aan het einde van het z g n. Koolascli tusschen de Hoogere Burgerschool en de woning van den heer Schwagerman moet noodig een goede belichte richtingaanwij zer naar Den Haag worden a/ingebracht om te voorkonen da' vreemdelingen met auto's, zooals nu weer ia den nacht lan Zondag op Maandag is gepasseerd, recht doorrijden en in de Schie belanden. Be langhebbenden worden verzocht dit ter kennis le brengen waar zulks behoort. Dankend voor do plaatsing, Hoogachtend, II. GROENENDAAL, De Dardanelles "Wat Turkije te Monlrcux zal voorstellen. Boekarest, 22 Juni. Uit officieuze bion wordt vernomen, dat Turkije hedenmorgen bij de conferentie van. Montrens de vol gende voorstellen heeft ingediend: 1. ophef fing van do militaire conventie betreffende do zee-engten en van do internationale commissie; 2. vrij verkeer „voor koopvaar dijschepen; 3. verplichting de Turksobe re geering te voren er van in kennis te stellen Nu nogmaals: Dat waarschuwend woord. Mot een bedenkelijke handigheid anonimr eigen insinueert onbekende „paedagoog" als zou ik een zeker op voedingssysteem voorstaan, hetwelk in geen opzicht is af te leiden uit wat ik in antwoord aan een vermoedelijk denzelf den „opvoeder" schreef. Tusschen de roede en den iijmkwast ligL een zoo groote afstand, dat er vol doende ruimte wordt geboden aan een gezonde opvoedingsbasis. We mogen ons zelfs in dat opzicht gelukkig prijzen, dat onbekende „paedagoog" toestaat een „hard' kind met harde middelen aan te pak ken I De kwestie, waar het evenwel in Schie dam om gaat: het uiteindelijk den kop indrukken aan de tallooze baldadigheden en vernielingen door oen „drastischer' maatregel, raakt „opvoeder" wijselijk niet aan I Een van de kernen van do opvoeding: het kind geschikt tc maken voor een or delijke samenleving, is bij hem ten eenen- maie ondergeschikt aan het tragisch lot van de zoo onrechtvaardig veroordeelde „Hanze" kinderen. liet is toch wd opmerkelijk, dat midden standers met hun „automatenweo", winkel diefstallen, gehang tegen kozijnen, bevuï iing van portieken, on non gebedel enz., eenerzijds op verscherpt optreden der po litie aandringen, anderzijds „fcnal"-maatre- gelen op een vergadering de wereld in willen helpen. En dat allemaal, niet in het belang van „het" kind, maar van de „Ilanze"-kindereni liet is belachelijk, d'at „opvoeder" zich beroept op die frap panle Hanze demonstratie I Als „opvoedei" meent, dat ITanze-teien politiehulp niet „durven" inroepen om de weinig soepele houding ten opzichte van „liet" kind, ziet hij ze werkelijk voor sen- limcnteder aan dan ze zijn. Of meent „opvoeder" dat ook zij alreeds zoo diep in de kinderpsyche zijn 'doorgedrongen? „'Opvoeders" gap a ed a go och el om aan te toonen, dat er voor liet Schiedamsche kind nagenoeg niets gedaan wordt, oischt geen weerlegging. Men behooft hemcli geen in sider te zijn, om daar anders en gezon der over te oord'cekm. En wat nu die utopische velden do noodde uren van „opvoeders" systeem betreft. Ach, Weled! lieer Opvoeder, dringt u nu inderdaad eens dieper in de psyche van het kind' door: als die velden er nog eens zouden zijn, gingen do meeste kinderen er evenmin naar toe, als naar de nu reeds bestaande. Kinderen doen het liefst, wat ze niet mogen. Maar leert u ze zich te boheerschen, leer ze zich aanpassen I Kom, „Paedagoog", lees nog eens de laatsto alinea van mijn vorig „ingezonden" over. Orde en tucht zijn niet SpartaansohMet ordo en tucht, met het vormen van den wil, brengt u zo verder, dan met liet opsluiten, onder onmisbaar geworden toe zicht, in omrasterde vcklen. Piaat geen juristen na, interpreteer ze niet verkeerd. U is immers geen jurist! U is alleen maar opvoeder, wiens eerete taak het is: te dienen 1 Die taak is parodistisch, indien u niet in vol vertrouwen op de rechtvaardigheidszin der overheid voor gaat. C. P. J. SERODINO. Beurs van Schiedam. Maandag 22 Juni. i Officieek noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f10 per H.L. ad 46 pCï. Zonder fust en zonder belasting. Niet-of fideel. Binnealandsche spiritus: f 17.10C pCt Buïtentandscho spiritus: f7.75f8.50 Zonder fust en zonder belasting. SPOELING: f0.80. Scheepvaart. SCHIEDAM, 20 Juni. Aangekomen Duilsch s.s. Lumme, van Rotterdam, om te dokken bij de werf Wilton. Vertrokken Transch ss. P.LM 24, naar Rotterdam. Ned. m.s Pema. Eng. s.s. Peder Bogen, beiden naar St Kitts. SCHIEDAM, 22 Juni. Aangekomen zeesleepboot Noordzee, van Maassluis, om te dokken bij do Schecpsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Vertrokken Ncd. s.s Grootekerk, naar Hamburg. Necl'. s s. klaas, naar Rotterdam. Zoo ca Maan. Zonsopg, 22 Juni 4.38 u., ondg. 21.25 u. Zonsopg. 23 Juni 4 39 u., ondg. 21.25 u. 26 Juni E.K. 4 Juli V.M. De licvo jeugd. Laat ik mij ook eens in den ring der opvoedois wagen, doch niet om deel te nemen aan liet vrij theoretisch© betoog, welk soort slrnf in bepaalde gevallen al dan niet gewenscht is, doch alleen voor het conslatecren van eenige nuchtere fei len, ten declo het best in vraagvorm te stellen. Hoe was de jeugd' 25 jaar geleden? Hoe is de jeugd nu Vermoedelijk precies dezelfde, liet ver schil is alleen hierin gelegen, d'at d'e op voeders van toen, in casu vaders, moe ders en zeker ook onderwijzers, door elkaar genomen, heel wat stronger optraden, dan Uians het geval is, en lat thans hij, die het waagt op den openbaron weg een kwajongen, die de een of andere baldadig heid pleegt, daarvoor ter verantwoording to roepen, een goede kans maakt zelf een afstraffing te ontvangen. Dat onder dergelijke omstandigheden de overheid om zoo te zeggen de handen gaan jeuken en d'ai d!eze zich in de plaats gaat stellen der opvoeders, is begrijpelijk en buitengemeen toe te juichen. P AFRICA. Geboren: 19 Juni: Wilhelmus Arie, z. van M. W. Scholte en J. W. Ui jee," Prof. Kam. Onneslaan 179. Jacobus C'oruelis, z, van J. C. van Gulden en M. F. Kooijman, Nassaulaan 75. Maria Johanna Liduina, d. van A. J. A. van Krugton en J. J. W, Groenhorst, Westfrankelandseliestr. 41. Petronella Cornelia Maria, d. van G. P, Boks en W. T. Vitscher, L Singelsfr. 7. 20 JuniJohannes Jacobus, z, van G. C. Mastenbroek en B. C. Stok, Nicolaas Beelsstraat 24, KOERSEN OP 22 JÜNI 1936. (Medegedeeld d. do 'AVnsterdamsdic Bank). ind. Ondernemingen Binnenland. V.K. HEDEN A. K. U. 22%, 22 Van Berkel 38% 38% Cert. Calvé 68. 57»/, Nederl. Ford 207»/, 207 Ned. Gist- en Spiritus - Ned. Kabelfabrick.340 340 Philips Gl. G. B174% 172 3% Unilever 114»/,^ 113%4 Buitenland. Anaconda 21% 20%% Bethlehem Steel 32% 82% General Motors 39'%s 39U/1S 0. S. Leather4% 4% Kennecott Copper 28%23% U. S. Steel Corp.... 89 38%— ELECTR. OND. Aniem 181 178 Ned. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities Service3%0 8%0 MIJNEN. Ajgemoone Exploratie Rcdjang Lebong,... 203 203 Singkep Tin Mij.85 84 PETROLEUM. Kon. Olie275 270%2% Buitenland. shell Union10%0 10% Tidewater Ass. Oil.. 9" 9U/UJ%„ RUBBER. Amsterdam Rubber.122% 121 2 SUIKER. Vorstenlanden 19% 20% II andels ver. A'dam.260% 253 6 TABAK. Deü Mij282 231 5 Deli Batavia 184% 185 7 Oostkust 37 87 Senembah 221% 226 30 SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unie 48'/,, 46% SPOORWEGEN. Canadian Pacfjio r Missouri K. &T®7m J*'/»"" 5 N.-York Centr. Railr. 22 22 Southern Pac20 %6 20% Southern Railway Cy. 9 A, 9/, Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Juni. Londen 7.39Vs, Berlijn 59.43, Parijs 9.73, Brussel 24.9Gi/i Bern 47.97, Kopen hagen 33.02V2, Stockholm 38.12%, Oslo 37.15, New-York 1.47V?, Madrid 20.2% Praag 6.12, Prolongatie 4va f,,'n. cioiiiiJDAM.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3