Verslag va&i den Gemeenteraad OVERSTE SAXON. BebouwSngsvoorschriften. Fa. Wed. C. v. d. MOST Rum- Kalfs- es Vartesiatern. Antafmor koeling SCunst en Wetenschap Meisje opgelicht. Vergadering van Yigdag 8 Mei 193G VUl. Voorzitter; de burgetneesl-r, mr, dr. F. L. L van Hon reu. \oointel vail l!. en VV. iet vaMfetelhug van wn vmudaring, houdende va.raehixf- ten xils bedoeld in art. 43 der Woningwet betref feilde gronden aan den ILivomTyk 'A.Z. en aan do verlengde WeskThavcui, zoomede \an gronden ten. Oosten an do Voorhaven, aan den Buitenhavenweg on tea Oosten van den Groenendijk (bebou- v iiigsvoorsciirifien handels- en industrie- terrein (Hierbij wordt behandeld het ter/ake in gekomen be-'.w aaxschrift van de X.Y. F. JV. v. d Eist en Co, dd. 29 November 1935 en van den heer W. J. Ilasekaxnp dd. 7 -Mei 193G.) Particuliere belangen in 't gedrang. Do heer Scheurkogel herinnert er aan, dat bij de behandeling van verorde ningen als deze de Chr. Hist, fractie be zwaren tegen don inhoud hebben gemaakt. Zij ziet in die verordeningen eon zeer sterke belemmering van particuliere be langen, Onlangs is een veroidoning vast gesteld met betrekking tot de bebouwing van een deel van de Lange Haven; deze verordening vil een deel van Schiedam speciaal als fabrieksterrein aanwijzen. Daardoor gnjpi de gemeente sterk in op do rechten van de gemeenten aren, die daar eigendommen hebben. B. en \Y. zien in bet ontwerpen van dergelijke verorde ningen een behaitiging van de belangen van do burgerij: spr. ziet dat anders! Na deze verordening komen er misschien nog meer van deze strekking, wat dan wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat vele ondernemingen tot ondergang gedoemd werden. De beteekenis der getroffen bedrijven. Het bedrijf van de N.Y. v. d. Eist en Co. wordt door deze verordening getrof fen; de bepalingen van de verordeningen zullen een stok belemmerd karakter dra gen. Financieel zal zij van invloed zijn, omdat bet bedrijf zich niet meer zal kun nen ontplooien. Hot doel van de veror dening is in dezen crisistijd een beetje remmend1 te werken, maar in werkelijk heid zal zij de chaos vergrooten. En dat, terwijl bedrijven zooals dat van de firma v. d. Eist soms al tal van jaren brood verschaft aan. velo gezinnen. Zij worden door dergelijke belemmeringen zoo getrof fen, dat van een redelijke bestaanskans feitelijk niet meer gesproken kan worden. De waarde van den grond en van de pan den zal door deze verordening aanzienlijk verminderen, want de eigenaars worden nu genoodzaakt den grond alleen als in dustrieterrein te gebruiken. In het protest tegen deze ontwerp-ver- ordening worden door de firma v. d. Eist en Co in den breede de gevolgen, welke aanneming zou hebben voor do vennoot schap, duidelijk omschreven. Spreker kan zich de geopperde bezwaren indenken. Als de grond en de panden als onderpand moeten worden gegeven om hot bedrijf in stand te houden, is do waarde van dien grondt aanzienlijk verminderd, indien zij alleen maar als industrielerrein gebruikt mag worden. Ook al zou de firma niet van plan zijn op haar terrein ooit wo ningen te bouwen, dan ondergaat dit toch, tengevolge van deze verordening, oen groo- to waardevermindering. Mocht dit bedrijf mode tengevolge van deze verordening te niet gaan, dan zal dat voor hen, die bij do firrna v. d. Eist Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. en Co. wak/aam zijn, noodlottige gevol gen heb ben. Deze onderneming bevit zich steeds een goed werkgeefster betoond' en o a. ook oor do toekomst au haar per soneel gezorgd. Ook andere ondernemingen wonion ern stig geil of feu door deze verordening. Gevolgen oor hypotheekbanken. Als men zoo blijft doorgaan met het ontwei pen van verorden ui gen, zou dat voor de hypotheekbanken vel mis aan leiding kunnen worden voor Schiedam fat zonden? maatregelen te treffen! En dat zal nadoe!ig zijn ook voor het eigen grond bezit van de gemeente. Alen kiijgt de gedachte, dat hier belem meringen in hot leven worden geroepen ten aanzien van particuliere gronden, die niet gelden voor gronden, eigendom van de gemeente. En dat is niet rechtvaardig. Alen moet nis paiticulier aan zijn gron den de bestemming kunnen geien, waar door zij de mcesto vaarde veikrijghn. Dat geldt ook ten aanzien van de ter reinen van do firma Ilasekoinp en Co. Do Chr. llist. fractie voelt liet voor stel van B. en Yf. als een onrechtvaardig heid en vil ernriig pioieMeeren tegen het nemen van dergelijke maatregelen. Hun houding ton aanzien van ile ont- werp-verordemng zullen do leden nader bepalen. Geen specifiek industrielerrein. De heer V an 1 e r s e 1 (r.k.) deelt mee, dat de hoer Scheurkogel aardig ook spre kers meening heeft vertolkt. Het terrein van do firma v. d. Eist en Co. is een industrieterrein, maar de ge meente heeft niet het recht dat ook als zoodanig to blijven bestemmen. Het zou b.v. ook geschikt zijn Voor woningbouw. Het terrein ligt immers niet aan de Af nas, maar aan een weg waaraan reeds huizen zijn gebouwd! Spr. /al niet kunnen stemmen voor een voorstel om op het terrein van do firma v. d. Eist en Co. een verbod te leggen om dit met woningen te bebouwen. Dualisme, De heer II oogend am (ar.) herinnert er aan ook reeds een vorige -maal over deze aangelegenheid te hebben gesproken. De A.R. staan niet op het standpunt, dat de gemeente niet mag ingnjpen m den privaat eigendom. Afsar het oordel, thans aan de orde, gaat den 'eden der A R. fractie te ver! De politiek van B. en W. in deze is niet geheel duidelijk. Afen wil Schiedam tot een woonstad maken en tegelijk gaat men gronden in de gemeente vastleggen voor de industrie. ïfearin komt een zeker dua lisme aan het licht. Als spreker het voorstel op zijn ver dienste beschouwt, ziet hij niet in, dat hef terrein van v. d. Eist en Co industrie terrein zal moeten blijven. Afet do beper king, die B. en W. willen invoeren, kan spreker zich met vereenigen. Er moet een rechtsgrond zijn voor het opleggen van de beperking van het eigendomsrecht. Welke is die rechtsgrond? Alen zal wel licht antwoordenHet algemeen Ise.ang. Maar dat wordt zeer verschillende ge voeld. Fr zijn er, die zich op het Siandpimt stellen, dat nimmer bepei'king van den eigendom in het afgemeen belang mag plaats hebben en anderen me enen, dat als het algemeen belang dit vordert elke beperking mogelijk is Do A. R. fractie stelt zich niet op het standpunt, dat de overheid niet mag ingrij pen in 't algemeen belang, maar in deze ge vallen gaat de overheid naar de mocning van spreker te ver, al is er verschil 'us- jschen het geval Hasekamp eu v. d. Flst. Ms het terrein van laatstgenoemde onder neming niet uit de ontwerp verordening D. C. SPAfcSJERSBERG, ST. LID UI NASTRAAT 81a. Meubelmakerij ÏSehnngerij StoffcerdcriJ. broers veld pik. Hoeren pad) Tel. (>8342 kei kerker te Ohiebroek; (o Apeldoorn (öe pml pi.) ds Al. N W. Smit Ie Kerkiade (toczlo Ilcubiien ds. L. G. Bruijn Ie Geleien (GIJ.). Aangenomen naar Sliens (locz.), ds. F. W. .1. Drummer, te Beigun (Fr). lledaukl voor Wcstbrook ca. ds. E. V. L .lapehen te Warnier (Z.-IL). Gerei'. Kerken. Beroepen to Molenaarsgraaf Brandwijk, K.. Dekker, caml. en hulppred, te Zaan dam, Aangenomen naar Temouzcn, ds. G. W. van lloute te Nijcjvoen. wordt gelicht, zullen do A R ra nis leden tegen hel voorstel van B. en W. stemmen, omdat dit een te steiko beperking in houdt van den particulieren eigendom. Praelisriie bezwaren. Er zijn ook piactisehe bezwaren, oa, van financteelon aard. Vele ondernemingen hebben reeds aderlei moeilijkheden on die nioet de overheid niet vergroeien door het Uitvaardigen van beperkende bepalingen, die iinancieele gevolgen kunnen hebben. Daarvoor wens ebt spreker de mulo verant- vooidelijkheid niet to aanvaarden en daar om kan de A. li. fractie zich ook niet vereenigen met liet voorstel van B. en W., voor zoover daarbij de firma v. d. Etst en Co. betrokken is. Depreciatie van den eigendom. De heer Slavenburg (c.hkan niet ontkennen, dat er waarheid schuilt in liet bezwaaischrift door de firma Hasekamp bij den raad ingediend. Aanneming van do outwerp-vorordenmg zal ongetwijfeld voor de betrokkenen heleekenen een depre cintio van hun eigendom en dat zal hier en daar sterk aankomen. De oveiheid legt door dergelijke verordeningen een zeker servituut op particuliere eigendommen, wat bv. ook aan de Lange Haven is geschild En dat is gevaarlijk, nu erediefen voor de voortzetting van zaken dikwijls zeer moei lijk le veikrijgcn zijn. Woru't met aanneming van het voorstel van B. en W. nu een groot algemeen belang gediend? Aleve Bentin in heeft terecht op gemerkt, dat er om groot verschil m be- ooirdeehng bc-staat \-m ,vit het alg.meen belang is. Dat is een rekbaar begrip Twee belangen. Er zijn o.ikele aanvragen gemi. ,t .mi ren industrie terrein te mogen bebouwen. Er zijn dan i.va1 belangen, dilegen elkaar afgemeten ïnodeu weiden: het be lang bij een bebouwing en het belang een terrein als ,iulus;rie-tem-in te handhaven Bi; dat afwegen voor/iet spr. soms moei lijkheden. Spr. heeft geen vrijmoedigheid om met het voorstel van B en W. mee le gaan; spr. zou liet zeer betreuren, als bedrijven tengevolge \an eau besluit van den ge meenteraad in moeilijkheden vonden ko men liet zal w-el nooit precies vast te stellen zijn, ot liet uit-, aardigen van be bouw ingsvoorschriften .alleen een bedrijf in moeilijkheden heeft gebracht, maar spr. zou elke ï.aog* lijkbeïd, dat 'lo gemeente mede oorzaak weid vau groei,o moeilijk heden in een bedrijf, villen uitschakelen Er ligt ook iets goods in het. voorstel van B, en W„ n.L om een richiige bebou wing te bevorderen, maar spreker heeft toch geen moed om zijn stem aan het voorstel te geven. [Wordl va volgd). Kerk en SeföooS 42) Saxon keek naar den korporaal, die voor hem gelogen had. „Jr; liegt," schreeuwde de grijze snor- xebaaxd tegen den vos. „Dat zou je bet leven kunnen kosten, vriendje." „Stilte," brulde de majoor. „Hoe weet» je, dat hij een spion is?" vroeg hij den rooden wachtmeester der musketiers. „Ik heb hem vroeger ergens gezien." „Waar?" „Dat kan ik me helaas niet herinneren, maar ik weet hot zeker; zijn gezicht komt me bekend voor." Even kwam er een flauw lachj'e op het gelaat van den gevangene. „In Praag?" vroeg hij nauwelijks ver staanbaar. „Juist, nu weet ik het. Het was in Praag. „Ik ben er nooit geweest," klonk de zachte stem van den ander. „Wie liegt er nu?" vroeg die korporaal. „Hoor hem eens. Zijn gezicht komt nrij bekend voor. Daarom zou hij een spion zijn? Vroolijk voor zijn bekenden." „Stilte," brulde -de majoor weer. „Alle drie afgemarcheerd, of ik laat jo er uit gooien." „3e leven is geen duit meer waard," fluisterde de snorrebaard' tegen den mus- Ned. Uerv. Gemeente Beroepen te Rotterdam (vac.-dr. J. R. Callenhachj, ds. M. J. C Visser, te Leeu warden Beroepen te Beekbergen (toez.) en te Zaandam-Oost ds. U. J. Laarman, Ev. pred. le Hu hum (Fx-.); le Gameren ds. J. Lek- ketier, maar zoo luid, dal de majoor het hoorde. „Stilte. Die oude veteranen van Alonte- cuouli zijn brutaal als de beul." „Heb je iets te bekennen?" vroeg hij", den gevangene nog steeds boos. „Als jej belangrijke mededeehngen hebt te doen, nieuws, dat voor den staf van belang is, kan je misschien je leven redden. Dan zou genade gxan hoven recht." Do gevangene verwaardigde zich niet ant woord te geven. „Je hebt tien kerels neergeslagen. "Den dood heb je in elk geval ruimschoots ver diend. Wat zegt u, hoeren?" „De strop," sprak de kapitein. De luitenant knikte toestemmend. „Voor de laatsto maal. Als je iets te zeggen hebt, doe het dan nu. liet is je laatste kans." De majoor kreeg geen antwoord. „Provoost-geweldige, laat den man naar de strafplaats brengen." Door de hellebaardiers omringd, werd de gevangene weggeleid. Hij liep met de groot ste moeite, slingerde op zijn boenen. Een der geleiders nam hem in den arm. Achter het kamp op het open veld) waar slechts een paar hoornen stonden, was een galg opgericht, die teekenen vertoonde van geregeld gebruik. Do drie officieren en den schrijver volgden naar bet galgen veld. De hellebaardiers traden achteruit. De beulsknechten logden don knoop om den hals van het slachtoffer. Hij bood geen onnuttigen tegenstand. Hoog opgericht nu stond hij onder de galg, de handen geboeid, hel koord om den nek. Dwergvolken in Zuid-Amerika? De Zweedsehe etlmograaf dr. Bolinder is mot zijn vromv naar Columbia vertrok ken, met liet doel daar voor onbepaal- don tijd in de wildernis van het grens land tussehen Venezuela en Columbia on derzoekingen to doen. In dit nog nooit geexploroordo gebied, hoofdzakelijk bestaande uit met wouden begroeide bergen, waar geen andero ver keerswegen zijn dan de Indianenpadan, hoopt dr. Bol under bevestiging to vinden \an do theorie, dat oen ros van pigmeocn eens hot Zuid-Arnerikaansche vasteland hoeft bewoond'. in vroegere expedities in Columbia hooft de ontdekkingsreiziger inboorlingen ont moet van bizonder kleine gestalte, zelfs in streken, waar de meerdeiheid der be volking bestond uit Indianen van meer dan gemiddeld o lengte. De Uxoorio steunt voorts op de vorlialan van do vroegere Spannscho conquistadores, die verleiden dweigachtigo Indianen te hebben ontmoet, lervijl bovendien v.m tijd tot tijd expe dities melding hebben gemaakt van ont moetingen met inboorlingen, wier afmetin gen een bevestiging van de theorie vorm- den. Rechtszaken Twee jaar geëisebt. De officier van justitie bij de Amster- damsche rechtbank, mr. Wassenbergh, re- quireexaie gisteren tegen een man, die een Tsjechische dienstbode luid opgelicht voor eon bedrag van ruim negenhonderd gulden, een gevangenisstraf voor-den tijd van twee jaar. Ifot meisje had eenigen tijd geleden met den man, een reiziger1, kennis gemaakt. Al spoedig werden er trouwplannen be sproken. De man maakte een serieuzen indruk en vertelde over een boekh ,ndcJ, waarvan hij mcde-eigenaax kon worden, wanneer hij een bepaald bedrag kon rour- neeren. Alet nicer dergelijke verhalen wist hij liet meisje, dat vast op con huwelijk rekende, er toe te bewegen hem het geld ter hand' te stellen. Nauwelijks had liij liet w'b.angen, of de boekhandelaar in spé, die eenvoudig reiziger was, liet zich met moer zien. liet meisje diende een klacht in on gis teren troffen de beide partijen elkaar in de rechtzaal aan. D'e vrouw maakte zich zoo van streek, dat zij flauw viel. Tenslotte kon zij ech ter toch. nog worden gehoord', om met be hulp van een tolk mededeeling te doen van haar droevige ervaringen. De man onIkende; hij zou inderdaad' de waarheid' hebben gesproken toon hij beweerde compagnon te kunnen worden Een doel van het geld had' hij zijn chef zelfs gegeven, een feit, dat door don boek handelaar werd' ontleend1 en waarvoor verd. ook geen nadere bewijzen bij kon brengen. De officier vond bet bedrag hoogst ern stig en buitengewoon laf. Op d'eze gronden eischte hij wegens oplichting de roods ver melde straf. Do verdediger mr. N. Pecroboom pleitte vrijspraak. Faillissementen. Uitgesproken- G. P. E. Venix", handelende o d. naam RoUordamsch Loodgielorabodiijf, llotler- dnm. Polderstraat 101. II.-e mr. ,1. C. Brengers, Cm.: mr S. J. Polak, Roller- dam. Adriaans Twigl, schilder. Alhlas-.cidam, Poldcislra.it 525il, R.-c.mr. J. C. iivon- gers Cur mr. .1. A. Roest vau Limburg, Rol toni am. Mcj J. D. M. Dunk, Rotterdam, 2e Pijn-' ackerstraal 18, handelende onder do firma! Dunk Bredero, Lenvehaveu 49, Roller- dam. R.-c,mr. J. C. Brongors Cur: mr, C W, A. Schurmann, Rotterdam. V,V. SporUïga, Rotterdam, Wijnhaven 89. R.-c.mr, J. C. Rrongers. Cur.: mr G, van Eybergen, Rotterdam, Nalatenschap van U, Ronsson, lailsteiijk! Rotterdam, Burg. Aleineszpleiu 4a. R-c. mr. J C. Rrongers Cur.mr. J Coort ,Tr.* Roüeidain. VRIJDAG, 2U Juui 193(5. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd! door den KRO. 8—9.15 en 10 Gramofoom. 11.3012 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Orkest en Gramofoon. 3.30 Orgel. 4.30 Giamofoon. 5.30 Melodislen, (Om G Land1- en tuinbouwhaJIuur), 7 Berichten. 7.15 Causerie over Landelijke ruiter sport. 7,35 Griunofaon. 7.45 Causerie. 8 Berichten ANP 8.10 Symphonio-orbest. 8.45 Reportage. 9.30 Concert. 10 Mooi Nederland. 10.15 Gramofoon. 10.30 Bo- richleu ANP. 10.35 Orkest. 11.30—12 Gramofoon. Hilversum II, 301 AL 8 VAR/V. 12 AVRO. 4 VARA. 8 VPRO, 12 VARA. 8 Gramofoan. 10 Alorgonwijding VPRO. 10.15 Voordracht, 10.35 Gramofoon. 11,15 Voordracht. 11.30 Grapofoon. 12 Kovacs Lajos en Gramofoon. 2 Knipcursus. 2,30 Omroeporkest en Gramofoon. 4 Noten krakers. 5 Kinderurn'. 5.30 Orkest en Gramofoon. 7 Causerie „Vóór honderd jaar." 7.20 Gramofoon. 7 50 Berichten ANP. SOS-Ber. 8 Vrijz. Godsd'. Peis- bureau. S.05 Lezing „Do waarheid! der religie." 8.30 Cello en piano. 9 Lezmg „Kinderen thuis." 9.30 Concert. '10 Do kerken en die theologie in Amerika. 10.30 Gramofoon. 10.40 Avondwijding. 11 Be richten ANP. 11.05 Jazzmuziek. 11.35 12 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 11.2011.50 Orgel. 12.10 Crramofoan. 12.35 Dansmuziek. 1,352.20 Solisten, 2.50 Strijkkwartet en solisten. 4.20 Or kest. 5.05 Gramofoon. 5 35 Kwintet. 6 50 Fluit. 7.50 Orkest. 8 35 Filmmuziek. 91'5 Orkest en solist. 10.40 Sopraan en orgel. 11.3512 20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 AI. 7.20 en 8.20 Gramofoon, 11,20 Oikest. 2.50 Gramofoon. 4.20 K rtet 5.50 Or kest. 11.051.05 OrkesL Keulen, 456 AL G.50 Populair concert. 12.20 Kleinor- kest. 2.35 Govar. concert. 4.20 Literair muzikaal programma. 6,20 Kamerorkest. 10.40 Operette. 11.35—12 20 Orkest. Brussel, 322 en 484 AI. 322 Al.: 12.20 Gramofoon. 12 50 Salon orkest. 1.502.20 Gramofoon. 5.20 Or kest. G.20 Gramofoon. 6 35 Dansmuziek, 7.35 Gramofoon. 8 20 Dito. 9.20 Klein- orkest, 10.30—11.20 Dansmuziek. 484 Al.; 12.20 Gramofoon. 1250 Dans muziek. 1.40 Zang. 1502.20 Gramo foon. 5.20 Fransche liederen. 5.40, 6.10 en 6.35 Gramofoan. 6.50 Piano. 7.35' Zang. 9.50 Zang. 10.0.5 en 10.30 Gra- mofoon. 10.4511.20 Accordeon. Dcutscldandscndcr, 1571 AL 8.30 Orkest. 10,50 Viool en piano. 11.20 12.20 Dansmuziek. „Beken," schreeuwde de majoor. ,,fk geef je arte minuten bedenktijd. Je icunt je leven maar éénrnaaï verliezen," Do drie minuten verstreken langzaam. „Haal den strop toe." Do gevangene voelde het koord om zijn hals knellen. Zijn ademhaling werd moei lijker, rnaar hij sprak geen woord. Zijn gc-dachlen waren bij geheel iets anders. Hij spande zich in, voor het laatst een mooi vrouwengelaat voor oogen te zien. Zijn ooren begonnen te suizen. Het klonk als een zachte muziek. Zijn oogen waren half gestoten. Nu zag hij haar voor zich, keek haar in de donkere oogen, zag den raadselachtiger! glimlach op haaT ge laat, de liefde m haar blik. „Stakker," beval de majoor. „Beken toch kerel, voor het te laat is. Beken." Het slachtoffer scheen onbewust le zijn van zijn omgeving. Grootc zweetdroppels verschenen op zijn besmeurd voorhoofd, rolden langs zijn wangen, maar het was alsof een flauwe glimlach op zijn gezicht lag. „Beken." Do gevangene zweeg. Hij had' blijkbaar reeds afstand, van het leven gedaan. Zijn hoofd hing voorover. Zijn gelaat werd blauw. De majoor keek de beide andere offi cieren aan, haalde d'e schouders op en commandeerde: „Halen. Beken." Hoefslagen klonken. Een troep ruiters, geheel in staal, kwamen de strafplaats oprennen. De eerste, groot op een zwart paard) droeg geen helm. Zijn krullende lange ha ren fladderden in den wind' tegen den witten kanten kraag over zijn stalen schou ders. Zijn voorhoofd zat vol lidteekens, de donkere oogen fonkelden onder de iets te hooge dunne wenkbrauwen in het bui tengewoon verstandig gelaat, dat nog lan ger leek door de snor en de lange sik, „Halt," donderde zijn stem. De provoost- geweldige keek verschrikt op. Zijn helpers lieten het koord' vieren. De veldmaarschalk keek den gevangene vol belangstelling aan. Toen zei hij:„Waar achtig, het is zoo. Los dien strop." „Num de diable, majoor," klonk zijn - 'herpe stem. „Daar had je me bijna overste Saxon opgehangen. Misschien de eenige man in heel Duitschland) die zijn gewicht aan goud waard is." „Pardon, excellentie. Hij heeft tien mus ketiers neergeslagen." Von Pappenheim lachte. „En wat zou dat? De oorlog is nu eenmaal wreod'. Met zachtheid' kom je er niet. Ezel, hij is overste Saxon." „Zachtheid." De majoor balde de vuis ten achter zijn ruig. „'Overste Saxon," klonk de stem van den veldmaarschalk. „Zoo zien we dus elkander weer. Blijkbaar ben je niet ge boren om aan den galg te sterven, 'of schoon het dit keer slechts een haartje scheelde." De gevangene kon niet antwoorden. „Maak hem los. Geef hem water." Een der officieren was reeds van zijn paard gespxongen, sneed de koorden d'oor, wisehte met een natten doek het gelaal van Saxon af. De bevrijde opende de oogen. Hij keek verwondexd naar den officier, die nog steeds zijn gelaat met den dook bevoch tigde, voorzichtig als een ziekenzuster. Hij hoorde een bekende stem zeggenj „Dat komt nu alles van de liefde. Wat ben je toch een gelukkige dwaas." „Dank je, Von Hebei," zei hij zacht, „Dank je, oude krijgsmakker. Dat hadden we niet kunnen donken, toen wc samen onder WaUenstein dienden." „Neen," antwoordde de ander, „Dat de Dolle Prins, die nooit iets van vrouwen' wilde welen en alleen maar tijd voos vechten had, nog eens zoo verliefd zod worden, dat hij zich liever het ophan gen dan de paxtij van zijn beminde te verraden. En dat noemt zich een avon turier." Een flauwe glimlach kwam om Saxon's lippen. De veldmaarschalk zag het en vroeg „Heb ik jo eerewoord, overste?" Do gevangene schudde langzaam heE hoofd. De beroemde ruitergeneraal lachte, zijn oogen fonkelden. „'Dok goed)" antwoordde hij. „Hollaikteche stijfkop." Majoor," beval Von Pappenheim, „ver zorg den gevangene goed, maar bewaak hem nog beter." „Later, overste, zullen we samen spre ken, als je heclemaai weer in orde bont. Het was geen toeval, dat ik hier kwam. Ik kreeg bericht, dat zo. je gevangen had den en dit ze hier in staat zouden zijn je op te hangen en, nom de diable, het was hun bijna gelukt." fWordt - vervolgd). •rrnj i««it.|

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6