DE A.V.R.O. IN HAAR NIEUWE HUIS. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT De officieele opening van de nieuwe studio door den directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. Een groote dag. ca Ilot was vandaag voor de A.V.R.O, voor Hilversum een groote 'dag, vandaag toch bad. de officieele opening plaats van de nieuwe A.V.It.O.-sLudio. Do foeslelijkhoclon begonnen rood"? vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van bet gemeentehuis had to 10 uur oen officieele ontvangst plaats door liet gemeentebestuur, waar de burgemeester do hoer J. M. J, II. Lambooy do dames en hoeren loden van flo gewestelijke besturen en de dames van de dagelijksche bestuursleden welkom liectte. Do heer De Clcrcq sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur. Na do bezichtiging van liet prachtige» raadhuis maakte het gezelschap oen auto tocht door het versierde Hilversum, waar op, iu den Japanschen tuin van hotel Ham- dor ff te Laren de lunch werd gebruikt. Te twee uur arriveerde de directeur- generaal der P.T.T., de heer ir. M. II. Damme, aan de nieuwe A.V.R.O.-studio, waar hij in de bestuurskamer werd ont vangen door het dagclijksch bestuur en do leden van de bedrijfsdirectie. Het' gezelschap, "waarbij zich .ook de 'A.V.R 0 -besturen en vele genoodigdon had den gevoegd, begaf zich vervolgens naar do gioole zaal, waar zacht orgelspel klonk. Het welkomstwoord van A. V.R.O.'s voorzitter. Ilior heette do hoer G. de Clercq, A.V.R O.'s voorzitter, de gasten welkom: Spr. zeidto oa Het is vandaag voor de A.V.R.O. een belangrijke dag, omdat de nieuwe studio het resultaat is van jarenlangen ingespannen arbeid tin samen werking, van onze bestuursleden, ons be drijf, ons personeel, onze aicliitocten en adviseurs en van onze tweehonderdduizend luistervinken. Want ik wil liicr ronduit verklaren, dar de A.V.R 0. luistervinken degenen geweest zijn, die geheel vrijwillig ons do middelen en de kracht hebben ver schaft om dit gebouw tot stand te brengen. Ik wil een woordi van hartelijken welge- meenden dank spreken tot allen, die de bouw van do A.V.R.O -studio tot stand hebben gebracht." Thans dank ik in de eerste plaats ons gelicelo personeel, dat van de hoogste tot de laagste gedurende do bijna vier jaar, die dezen bouw in» be slag genomen heeft, bezield geweest is met eenzelfde eendrachtig en energiek stre ven om een studio te bouwen, de A.V.R.O. waardig. Ook betuig" ik onzen dank aan allen, die aan dezen bouw een werkzaam aandeel hebben gehad1. Ons land neemt,op het gebied-[y$n den radio-omroep een' historisch vooraanstaan de plaats in, omdat wij in Nederland al zeer vroegtijdig, reeds in 1923, tien zeer goede radio-omroep hadden. Doch wat de omvang en inrichting van de omroep studiogebomven betreft, bleef ons land sterk bij het buitenland1 achter. En dames en lieeren. als u straks bij het bezichti gen van de A.V.R.O -studio den indruk krijgt, dat deze achterstand nu is inge haald1, dan is het de A.V.R 0. een 061' en een genoegen, dat zij de omroep vereen i- ging is geweest, die hiertoe het initiatief hoeft kunnen nemen. De lieer W. Vogt aan liet woerd. Vervolgens houdt de heer W. Vogt, di recteur van het omroepbedrijf een ges dachten is rede, waaraan wij hot volgende ontleenen: De omroep in ons land is dti vrucht van vrijwillige samenwerking. Een instituut, dat zooveel schoone kanten be zit, dat het door den minister van bimnen- landsclio zaken terecht genoemd wordt: Een resultaat van een eerbiedwaardig brok volkskracht. Te hebben mogen medewer ken aan do oprichting, de ontplooiing, de voltooiing van een belangrijk deel van dit maatschappelijk goed1, is voor mij ge weest en het is dat nog, een eer, oen blijdL schap, een heerlijk levenswerk. Spr. schet ste hierop de ontwikkelingsgang van de A.V.R 0. studio-accomodatie. De eerste studio, waarover onze om roep de beschikking kreeg, was de oude teekenkamer van de Nodorlandscho sein- toeslellenfabriek te Hilversum. Vervolgens kregen wij dti beschikking over tien hou ten lood-s, op het fabrieksterrein. Dit duur de tot 1927. In het voorjaar van dit jaar betrokken wij onze eerste eigen studio in twee woonhuizen aan de Wiltan-IIullweg, die echter reeds in 1928 ontruimd moest worden. In 1928 betrokken wij toon het perceel aan den ouden Engwtig no. 4, het huis, waarin onze studio nu meer dan acht jaar gevestigd is geweest. Onze be hoeften vermeerderden snel. Aangezien dti 'A.V.R.O. steeds in bloei toenam, vergroot ten zich ook onze mogelijkheden, zoodat wij besloten een eigen orkest te slichten uit het strijkje, dat wij (bezaten. Maar voor dat orkest was een grooter studiozaal noo- dig dan wij aan den ouden Engweg be zaten, weshalve wij beslag legden op de schouwburgzaal 'van1 het„Hof van Hol- DER DONDERDAG, 2 JULI 1930, No. 21292. land!" Ie Hilversum. Ook deze studio heb ben wij lot den dag van vandaag gebruikt. En dit gebouw zal nog geruimen tijd als studio dienst blijven doen, omdat „Hof an Holland" na ons vertrek betrokken al worden door do K.R.O, die thans ook begonnen is groote studio-bouwplannen te verwezenlijken. Er is wel eens wat rumoer geweest over liet afstaan van zendtijd fusschen omroepvereemgingen. Ik verzeker u, mijn heer de directeur-generaal, aldus spr., dat er zelden een transactie in grooter har monie gesloten is dan die tusschtin de A.V.R.O. en de K.R 0. over liet afstaan van een studio. releveerde vervolgons kort do tot standkoming van do nieuwe studio. 0;p 1 Juni 1934 werd do eerste spade in den grond gestoken en van dien datum af zagen wij het groote werk gestadig groeien. Wat wij zoo dikwijls op le-ekcnïng of van do maquette vol verwachting hadden be wonderd, verrees nu langzaam aan in een realiteit van beton, baksteen en ij/or uit den-grond. Vandaag plaatsen wij het voor oogeri van het iNederlandsclie volk. Vandaag zeggen wij: Ilier is het. Hier is het werk van onze handen, hier zijn de vruchten van onze gedachten, de resultaten van ons kunnen, de verstoffelijking, de verlastbaring van geestelijken arbeid, vakkennis, maar voor al: do uitkomsten van toewijding, liefde voor werk en vak, drang naar schoonheid, doelmatigheidde drang tot vormen en scheppen, die als een gave van hooget macht in alle menschon is gelegd. Wel mag ik deze uitspraak geven: Wij zijn er van overtuigd dat dit nieuwe liu.s een ora- loeplruis is, dat op de hoogte van zijn Lijd staat. Dat bet voor het bevredigen van de be hoeften van de omroep Zijn meerdere nau welijks zul vinden, waar men ook in de beschaafde wereld zoekt, hetzij aan deze, hetzij aan gene zijde van den Atlantischcn Oceaan. 3pr. bracht tenslotte dank aan de architecten, die het gebouw hebben tot stand gebracht. Moge het schoone gebouw .lange .jaren voor onzen omroep zijn een gelukkig huis, waarin jall'o a bei cleen vreugde "zal zijn, zoo besloot spreker. - De openingsrede van" ir. M. II. Damme. Vervolgens was het woord aan ir. M. II. Damme, die de nieuwe studio off meel opende. ills leider van het staatsbedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie, waarmede de omroepvereenigingen hij de vervulling van haar dagelijksche-taak schier elk oogenblik in contact komen, heb ik, zei spr., gaarne de jntnoodiging van de A. V. R. O. aan vaard om de nieuwe studio ie openen. Alvorens enkele woorden te spreken mol hetrekking tot do feestelijke gebeurtenis, herinnerde spr. 'aam de opening van de nieuwe .uitzendzaal in 1927 door wijlen minister Van de Vegle. Deze deelde toen mede, dat het aantal luisteraars gestadig toenam en ongeveer 35.000 bedroeg. Thans is dit cijfer 200.000, wat zeker boekdoelen spreekt. Hetzelfde geldt voor de oplaag van het omroepblad. Einde 192G ongeveer 30.000 exemplaren, einde 1935 ongeveer een kwart rmllioen. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luistervinkhijdrago, dat sinds 1926 onge veer f125000 en over 1935 ongeveer f660.000 bedroeg,'geeft duidelijk aan, boe bet de A. V. R. O. is gelukt den vereoni- gingsband op hechten grondslag te ves tigen. Na dezie korte opsomming van cijfers, komt spr. lot het eigenlijke doel van deze feestelijke bijeenkomst, de herdenking van het feit, dat de A. V. R. 0. do beschikking heelt over een stndio complex, dat is ge worden tot een instituut, hetwelk, op het oogenblik althans, haar gelijke niet gemak kelijk zal vinden in binnen- on butenland. In het vervolg van z'ijn rode herinnerde spr. eraan, dat door dda voortdurenden offerzin van hare vele duizenden luister vinken, het de A. V. R. 0. mogelijk is geweest -het prachtige gehouwen complex waarvan wij heden de plechtige opening mogen beleven, tot stand te brengen, dan tnoet er wel een reden z'ijn voor deze blij vende trouw en aanhankelijkheid, die niet- tegenstaanden den zwarem economischen druk, welken ook de A. V. R. O.-luisterviu- ken stellig in ruime mat'e zullen onder vinden, tot zulke grootsdie daden hebben kunnen leiden. Die reden heb ik gemeend te moeten vinden in de omstandigheid, dat dti feest vierende vereeniging er m geslaagd is door haar werk zich een blijvende plaats te veroveren in "de harten van duizenden landgenooten Die blijvende trouw heeft het het A. V. R. ,0.-bestuur mogelijk gemaakt dit trotsdie bouwwerk tot stand te brengen. Spr, met haar nieuwe studio's Rij hoopt, d it ziij door de verkregen betere technische outillage in staat zal zijn haar weik nog tot giooteie volmaaktheid te brengen tot heil van den Nederlandsohen omroep in het algemeen en van haar lallooze luister vinken in het bi/onder. Voorlgaando zcido spr. dat er ia de leiding van 'tA. V. R. O.-bedrijf een man is, voor wien het vandaag wd zeer in het bizonder een foesldag is, een man, die, hoewel hem teleurstellingen in zijn arbeid en slievon niet gespaard zijn gebleven, steeds energiek en kundig is voortgegaan met het vervullen van de laak, die hem o-p do schouders werd gelegd, een man, van wien het, als men van de A. V. R. 0. spreekt, bijna onmogelijk is, den naam met te noemen. De heer Vogt geridderd. Het is de directeur vail het A V. 11 0.- omroepbedrijf, de in het gelieele land be kende hoer Willem Vogt. Zich dan wen dende tot den lieer Vogt, zegt spr., dat het hem een groot voorrecht is te kunnen mee deden, dat het Hare Majesteit do Koningin heeft behaagd u op voordracht van den munster van binnenlandscho zaken te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau (Applaus). Spr. verzoekt de leden van het bestuur de onderscheiding aan den directeur ver leend, mede te beschouwen als een er kenning van de groote diensten die de A. V, R 0., zoowel in tedmisch als in cul tureel opzicht aan de ontwikkeling van den Ncderlandschen omroep heeft be wezen. Spr. verklaarde tenslotte de A. V. R. 0, studio's voor geopend. liet A. V. R. O.-orgel speelde daaiop het volkbhed, waarna het A V. R 0 -om roep orkest onder leiding vair Nico Treep (te Jubel ouverluie van Von )Veber en de tnomfinaisch uit „Aida" speelde. Na het gebruiken van de eerewijn werd een ïondgang gemaakt door de studio BSNNENBjpiö fËmm Tijdens Ilaar bezoek aan Friesland bezichtigde H.K.H. Prinses Juliana dc door de jeugd van Grouw vervaardigde modellen van zeilscheepjes. H.K.H. vol belangstelling voor de scheepsbouwkunst van de Fricsche jeugd. Het ontwerp rijtijdenwét. i Wijziging. In een nota van wijziging betreffende liet wetsontwerp houdende bepalingen, be- oogende liet tegengaan vanóveivermoeia lle id van bestuurders van motorrijtuigen, heeft de regeering de volgende Wijziging aangebracht „Ailikel 1, eerste lid onder a, wordt aldus gewijzigd, dat het komt te luiden als volgt a. de tijden, waarop en gedurende welke en den toestand waarin alle of bepaalde gioepen van personen of leden dier groe pen geen motorrijtuigen mogen bestu ren". Ter toelichting wordt opgemerkt: Teneinde het met de wet beoogde doel te bereiken, is het gewensclit, dat niet al leen regelen worden gesteld omtrent de tijden gedurende welke motorrijtuigen mo gen worden bestuurd, maar ook omtrent den toestand, waarin do bestuurder ge durende het besturen verkeert. Bepaaldelijk wordt hier gedacht aam hot geval, dat overermoeidheid den bestuurder niet tot behoorlijk besturen van het motorrijtuig in staat zou stellen Een toestand van oververmoeidheid kan, maar behoeft niet verhand te houden met de bovenbedoelde tijden. Vereeniging van directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon. lieden is in Den Bosch de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulp betoon. Te half twaalf vanmorgen werden de deelnemers op het stadhuis officieel door het Bossche gemeentebestuur ontvangen, waarna gezamenlijk de lunch werd ge- biuikt. In de namiddagzitling heeft prof mr, J. M. van Bemmelen, uit Leiden, een in leiding gehouden over de strafrechtelijke vervolging van gesteunden bij fraude Hij ging de oorzaken na van de misdaad in het algemeen en trok hieruit verschil lende gevolgtrekkingen ten aanzien van sleundelicten en hun strafrechtelijke ver- volging. Vervolgens heeft do heer II, J. van San ten, uit Arnhem, rijksinspecteur voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in liet buitenland, een inleiding gehou den over dit onderwerp. Volksbond legen drankmisbruik. Heden werd in Maison de Bruyn te Arnhem do algemeene vergadering gehou den van den Volksbond tegen drankmis bruik, onder voorzitterschap - van het Tweede Kamerlid, mr. W, C. Wendelaar. Öp Zorgvliet! te Amsterdam is gisteren het stoffelijk overschot van den heer Th. M. Ketelaar icr aarde besteld. Van rechts naar links de ministers mr. M. Slingen- berg en mr. P. J. Oud, burgemeester dr. W. de Vlugt, jhr. mr. dr. A. ItoëlI, commissaris der Koningin in Noord-Holland en achter deze wethouder Boekman volgen de baar. Voorziening omtrent weerkorpsen Het voorloopig verslag van dc Eerste Kamer. Bij het afdoelingsonderzoek van het ont werp van wet houdende voorzieningen om trent weerkorpsen, bleek, dat liet vrij al gemeen met instemming, gegrond op ëen gevoel van noodzakelijkheid, werd ontvan gen. Enkele leden verklaarden intusschen, zich in geenen deele met dezelfde strekking te kunnen vereenigen. Deze leden achtten de indiening van de onderhavige voordracht het noodlottige, zij het natuurlijke, gevolg van do nioi te lande gevoerde partijpolitiek. De voorgestelde regeling is, naar hun meening, geheel gericht tegen een, in aan hang -wassende, bevolkingsgroep, de wars is van de bovengeschetste praktijken, te weten de nationaal socialistische bewegmg in Nederland. Vele leden verklaarden, zich met de strekking van de voorgestelde regeling ten volle te kunnen vereenigen. Zij -waren van oordeel, dat toepassing er van in dti toe komst van groot nut zal kunnen zijn, in positief opzicht, omdat zij liet taak en roeping van de overheid achten, zooveel mogelijk orde, rust en veiligheid bmnen de landsgrenzen te verzekeren, reden, waar om particulieren zich liuns m/tens niet op dat gebied van overheidszorg mogen begeven door do stichting van weerkorp sen, in negatief opzicht, omdat de hier aan het woord zijnde leden van meening waren, dat de veiligheid van den staat gevaar mk indien zoodanige korpsen woi- den in stand gehouden De opr,chling toch van het eene korps veroorzaakt indirecte'ijk de slichting van het andere, hetgeen op den duur slechts Lo' burgeroorlog kan lei den,'gelijk zulks in 'Oostenrijk het geval is geweest. Mitsdien moet a priori van over heidswege krachtddanig de vorming van zuike korpsen worden tegengegaan. Des wege juichten deze leden toe, dat dit wets ontwerp is ingediend Zuid-Afrikaanschc minister op Schiphol. Gistermiddag te kwart voor vijf arri- Veerde uit Engeland per K LAL-locstel op Schiphol, Z.Exc. L, Pirow, 'minister van spoorwegen en .defensie van Ztuid-Afrika. Z.Exc. zal vandaag zijn -reis' naar. Zuid- wenseht de A. V. R. vam harte gelukAfrika vervolgen. I Putten zonder w crkloozcnzorg. liet Tweede Kamer-lid de heer Faber heeft tot den minister van sociale zaken de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat de ge meento Putten (Veluwe), ondanks herhaal den aandrang, nog steeds niet is aange sloten bij de rijks-steunregeling in zake werkloozenzorg, dat na een eenigszins dra gelijke regeling in den winter, deze vrijwel weer werd stopgezet, zoodat sindsdien zoo goed als niets wordt gedaan, wat ook maar cenigermate aan den bitteren nood der werkloozo bevolking tegemoet kamt? Is do minister bereid om nog eens,zijn invloed aan te wenden opdat het bestuur der gemeente Putten zich niet langer ont trekt aan een behoorlijke zorg voor de werkloozen? Het eerste schip voor den vaartuigendien!,' in Suriname. Precies op den daarvoor vastgestelden dag deed gisteren de-„Koningin Emma", voor de „N.V. Gemengd bedrijf vaartuigen- dienst Suriname" op de werf van de Fa. Yuyk en Zonen te Kapello a d. IJssel gebouwd, haar proefvaart op den Nieu wen Waterweg. Gemengd Nieuws Jongetje door tram overreden cn gedood. Gistermiddag omstreeks drie uur werd het vierjarig zoontje van de familie G, te öosterbeek op den Utrechlschenweg na- hij den Schelmschonweg bij het spelen door oen wagen van de Nederlandsche buurt- spoorwegmaatschappii overreden en vrij wel op slag gedood. Muziekkorps van Hitlers lijfgarde 11 verongelukt. 1 De muziekkapel van de S.S -lijfgarde van Adolf Hitler, welke gistermiddag in twee autobussen van een concert-reis in West- Duitsoldand terugkeerde, is tusschon Burg en .Genthïii in hotsing gekomen met een viachtauto met aanhangwagen De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg cn de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden ern stig werden gekwetst, henevens een aantal lichtgewonden. Ovcrslroomingen in Sovjet-Rusland cischcn talrijke slachtoffers. Do rivier de Amoetarie is buiten haar oevers getreden cn hoeft de stad Tartkoel berekit Do stad is geheel van levensmid delen verstoken. Er zijn tal van slacht offers lo betreuren. Noodweer vernielt brug. Gisternacht is een verschrikkelijke wolk breuk bij San Marcos (V. Slosgehirsten, waardoor een brug werd weggespoeld. Een goederentrein van de Missoun-Pacific ver ongelukte, waarhij de stoker onder do wiaksluhken bedolven word. Er kwamen zulke ontzaglijke hoeveelheden rogenwater neer, dat in korten tijd het rivierlje Blanco niet minder dan 23 voet wies. Roofmoord. 1 Gisternacht hebben bandieten te Bel grado den oud-afgevaardigde van Zuid- Slavie Urosccvilsj, lerwijl deze lag la slapen, gedood om zich vervolgons met' oen bedrag van bijna een millioan dinars, dat zich in de brandkast van het slacht- offer bevond',"uit de voeten te maken."

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5