OVERSTE SAXON. Verslag van den Gemeenteraad - I Radioprogramma's f/ 6- yi Sluisgeld. Bebouwingsvoorschriften. Gemengd Nieuws Achtervolging van smokkelaar. Fabrieksschoorsteen door bliksem getroffen. Ontsnapt. •'ft' k tv1 f 1rv 4" jVörga-doriag van Vrijdag 3 Juii 1936, 's namiddags 2 uur. HL Voorzitter, de burgemeester, mr, dr. F. L. 3. van i laar en. (Vervolg), Een matig tarief. De hoer Slavenburg (ch) vervolgt: De voorgestelde wij igmg benadeelt do binnenscheepvaart, zegt do heor Bijloo. Van de gelegenheid om 's nach'ts de Buitensluis te passeeren, wordt slechts zel den gebruik gemaakt. De gemeento Schie dam is voor hot overige matig bij het be rekenen van haar sluisgelden Maar een iets hooger tarief gedurende den nacht is noodig. De kwestie van den. havenmeester wek ken kan in de commissie voor den Ha vendienst door den heor Bij'loo nog eens ter sprake worden gebracht. De lieer Van Duinh 0ven (s.d Als de commissie niet vergadert, kan de man dat niet doen! De sluis zonder toezicht. De heer Bijl 00 (ch.) /egt, dat een sluiswachter soms oenige koeren per nacht naar de gemeentelijke zweminrichting moet in verband met de waterverrersching Tor- wijl deze afwezig is, is do sluis onbe heerd en kan b v. een jongen wel do schuiven open draaien. .Kan de havenbeambte, die nu "s nachts op liet havenkantoor aanwezig is, geen opdracht gegeven worden, bij den sluis-1 wachter op de sluis te verfoeien? Als 's nachts geschut moet worden, brengt dat niet overal meer kosten voor I den schipper mee; hier '3 nachts door de Buitensluis varen zal f 3 50 kosten en dat is veel te veel Op sommige plaatsen be taalt men maar een dubbeltje extra j Voor de gemeente beleckent de nieuwe regeling een bezuiniging, maar de schip per moet een dubbel tarief betalen! Laat men den sluiswachter toestemming ver-i leenen te schutten, zonder dat daarvoor! eeist de havenmeester uit zijn bed wordt gehaald! Het duurt op de nu voorgesteldej wij?0 misschien twee uren, voor ecu schip! de Buitensluis gepasseerd is! j De heer Kan Duinhoven (s d.) De heer Slavenburg zal uit rie/e bespreking vermoedelijk wel de conclusie trekken, dat het niet goed is voorstellen in den. raad te brengen, alvorens de/e in de betrok ken connmssie's zija behandeld! De lieer v. d. Kraan (c-h Is dat bedoeld als een vaderlijke vermaning? Controle. De heer Slaven burg (c. h.j zegt, dat inderdaad do sluiswachter we! ecus nair de gemeentelijke zweminrichting moet in verband niet de waterverversching. De heer Bijloo is goed op de hoogte met de situa tie, want bij was zelf de schipper, die onlangs reeds om half 5 's morgens met een schip voor de sluis lag. We kunnen ecliler geen aparten man aanstellen die 's nachts moet zorgen voor de waterver versching in het zwembad. Als de deuren van de Buitensluis gesloten moeten wor den in verband) met den stand1 van het water op de rivier, moet d'e sluiswachter op zijn post zijn. Het is niet juist om den sluiswachter en de havenbeambte, die "3 nachts dienst doen, bijeen te brengen. Wel wil spr. over wegen op welke wijze controle zou kun nen worden uitgeoefend', b.v. dooT het maken van een rechtstreeksche verbinding, zoodat gemakkelijk kan worden nagegaan of op de sluis alles in orde is. Dan zal ook het risico, dat verbonden is aan het slapen van GO.OOO menschen achter de sluisdeuren, niet zoo groot meer zijn. De andere kwesi;es, door den heer Bijloo aangeroerd, zullen in de Commissie- voor den" Havendienst aan de orde worden ge steld. Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 55; Een uitgestelde maatregel. De heer Kan Duinhoven hooft do hoon uitgesproken, dat uit dit geval wijze les sen zullen worden getrokken. Dat slaut echter niet op mi voorstel. Telkens weer is deze aangelegenheid' in de Commissie voor den Havendienst behandeld Er wa ren leden, die reeds dadelijk, toen het verkeer door de Buitensluis verminderde, den nu voorgestelden maatregel wilden toepassen; er gingen echter ook stemmen op om nog even daarmee te wachten. Ah'i lijkt echter de tijd) gekomen 0111 de wijzi ging, die reeds eerder beraamd was, door te voeien. De havenmeester is met dat advies gekomen. De lieer V a n D u i 11 hove n (s. d.)Een wethouder hehooit voor de opvatting van het éótio raadslid evenveel achting te heb ben ais voot die van een ander. De heer Bijloo had m dit geval nel bezwaren tegen do nieuwe regeling -De heer Slavenburg (c.-h Ik acht de raadsleden even hoog, maar dat slaat niet op dit voorstelt De heer v. d. Kraan (c-lO: Hij (de heer Kan Duinhoven; is vandaag jarig en daaiom is hij zeker zoo luid'ruch.ig! De heer mr. K a vela a ars (r. k 1Kan dit voorstel niet nog even worden aan gehouden De voorzitter: Niemand maakt be zwaar tegen een afdoening op dit oogen- blik? Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Stemming over het vuorstel lot hot stel len \an beboinvmgsvoorsd.ntten voor gronden aan den Havendijk Z Z. en aan de verlengde Westerhaven, zoomede van gronden ten O. van de Koorhaven, aan den mtenliavcnwcg en ten f). van den Groenendijk. Hei debat heropend. De voorzitter herinnert er aan, dat over dit voorstel op S Mei j.i. de stemmen in den raad hebben gestaakt. liet is met do bedoeling het debat te heropenen, maar als de raad daarop prijs stelt, kan dat geschieden. De hoeren Scheurkogel (c.-h.; en Et ma n (ï.k.; vragen bet woont. De voorzitter: Heeft de raad geen bezwaar Stilzwijgend woidt do vraag ontkennend beautwooul. Geen nieuwe argumenten. De heer Scheurkogel (c-h.; zegt, aan do argumenten, door hem in de vo rige vergadering reeds genoemd, met vind meer te kunnen toevoegen. Alleen wil spr. iets zeiipn naar aan leiding van het laatste schujvcn van de firma v. d. EJ»t, dat de raadsleden hebben ontvangen. Er blijken verschillende bezwaren bij ge noemde fnma te hebben geleefd' tegen bet voorstel. Spr. kan zich begnjpen, dat do firma v. d' Eist daarmee met in eer ste instantie voor don dag is gekomen. Verwacht kan worden, dat aanneming van het voorstel van B. en W. depri- meerend zal werken; niet alleen voor de firma v. d. Eist, maar het zal haar stem pel drukken op het algemeenc zakenleven van Schiecdatn. De hypotheekbanken b.v. zullen wel rekening honden met het be staan van vcroideningon, als crook nu weer één aan den raad ter goedkeuring wordt voorgelegd' en de gemeento Schiedam zelf en haar inwoners zullen daarvan de zeer nadeeligo gevolgen ondervindon. Daarom wil spr, waarschuwen tegen het aannemen van dit soort verordeningen, die een ver woestenden invloed1 zullen uitoefenen op liet zakenleven. Er dient niet alleen re kening to worden gehouden met de recht streeksche belangen van de gemeente Schie dam en van do eigenaren, maar ook met die van do arbeiders, dio de dupe van deze maatregelen zullen worden. Fr zijn reeds zooveel werktoozen, dat liun aantal zeker niet door overheidsbemoeiingen ver meerder ft behoeft te worden! liet aantal wcrkloozen zal niet snel verminderen en als deze verordeningen worden aangeno men, komen waarschijnlijk over eenïgen tijd weer verscheidene arbeiders op straat. Saxon en Marion hadden hot geheele gesprek kunnen volgen. Ze zaten dood stil, hand in hand'. Eindelijk werd üe nieuwsgier.gheid don overste te machtig. Hij drukte Marron de hand, stond voorzicht'g op en keek over den muur. Bij liet flikkerende fakkellicht zag hij twee mannen aan den kant van de plas1 staan en een derde tot aan het hoofd in het water. De langste had iets bekends in zijn houding, maar Sax on kon hem niet thuis brengen. Do man draaide het hoofd om. Saxon dook weg, ofschoon ze, in hot licht staan de, hern in de duisternis n.et zouden kun nen zien. „Kom er maar pit," beval de man van Werben. „Zoo geeft het niets." J Ze haalden het touw in, Bastiaan liep naar den kant. Moeilijk klom hij tegen den wal op. Als de beide anderen hem niet opgetrokken hadden, zou hij -.voer m het water zijn getuimeld. Hij vloekte. ■Op liet droge gekomen, bekeek Bastiaan zich van onder tot boven. Het modderige water liep uit zijn kleercn. Van zijn voe ten tot zijn schouders was hij door een dikke sj ij klaag bedekt. Hij rilde „Vervloekt beroerd werk en alles tever geefs," bromde hij. De drie mannen h'e'.dcn krijgsraad. „Zoo gelukt liet ons nooit," oordeelde de man van Weibcn. „Eén van ons moet zich onüdeeden en du ken met een touw onder de armen. Het is niet prettig, mis schien gevaarlijk, maar de belooning is de moeite waard1. Ik vertrouw, dat jullie kunt zwommen." „Zeker." „Wil jij Itw. doen, Peter?" „Ik denk er niet aan." „En je mooie vrouw. Denk eens aan haar." „Stik." „Gelijke monniken, ge ijke kappen. Laten wo er om raden," stelde Bastiaan voor. „Ik lieb mijn best gedaan, maar ik zie geen andere manier." „Ik weet niet," opperde de man van Werben, ,,of ik zooveel waarde aan goud liecht om er voor te verdrinken, maar daar je voordel billijk is, wil ik het niet afwijzen." „Ik ook niet," beaamde Peter. „Vooruit dan maar," besliste Bastiaan. „Ik heb drie geldstukken. Wie het getal raadt, moot gaan. Afgesproken." De beide anderen knikten. De Jange man stak zijn hand uit. Do man van Werben tastte in zijn zak. „Drie," zei Peter. „Twee," raadde Bastiaan. „Blijft voor mij één o -er. Ilij opende hand. „Drie. Peter, jij hebt iret geraden." „Verduiveld. Ik ben ook altijd het kind van de rekening." ,,.To bel00:1 ing is rijkdom en de mooiste vrouw van de "wereld',troostte de man van Werben. „Bove.aien, jij alleen weet do juiste plaats. Do wijze vinger van het noodlot. Daaiom ook wil spr. tegen bot nemen van de voorgestelde maatregelen waar schuwen. Misschien ook bobben do verordeningen niet zoo'n verwoestenden invloed', maar dat neemt toch niet weg, dat spr. geen vrij moedigheid heeft voor liet voostel van B. en W. te stemmen; integendeel, daar tegen wil spr. waarschuwen. Vaii meeuïng veranderd. De heer Ei lm a 11 (r.-k.j herinnert er aan, in de vorgie vergadering liet voor stel van B. en W. te hebben gesteund'. Spr. heeft echter nadien kennis genomen van het schrijven van de firma v. d Eist en hij meent, dat liet daarin vervatte Lie toog juist is. Als inderdaad de voorgestel de maatregelen zoe'n vcrwaesloiiden in- \loed zullen hebben op het bedrijf, dan wil spr. niet mee werken, dit bedrijf naar beneden te halen en daarom zal spr. zijn slem iri vergelijking met. de vorige ver gadering, wijzigen en thans togen liet voorstel stemmen. Spr. wit riiet medeverantwoordelijk zijn, dat een bedrijf, dat zooveel jaren heeft beslaan en non velen brood heeft gegeven, ten giondc wordt gericht. Do vorige vergadering kende spr. de bezwaren tegen het voorstel nog niet zoo goed; nu Lij deze kent, zal hij tegen hot voorste! stemmen. Zuiver industrieterrein. Den heer ir. IIon tman (lib.; komt het eenigszins raadselachtig voor, waarom de lieer Etman in de vorige vergadering nog niet op het zelfde idéé is gekomen. De bcz.waicn, nu door do firma v. d. Eist geopperd, zijn eerder ook reels door de firma llasekamp aangevoeld. liet is bekend, dat op fabricks- en indu strieterreinen niet dezelfde hypotheek ver leend wordt als op terreinen, aangewezen voor woningbouw. Het bedrijf van de firma v. d Eist ï.s reeds heel Jang op die zotfdo plaats ge vestigd; dit teircin is, zooals trouwens den geboden Buitenhamnveg en de Maas kant, nooit andeis dan nis industrieterrein anngcmoikt. De crcdi'Tv aardigheid. Het is het goed recht van d'e firma v. d. Eist, als zij tracht verschoond te blijven van een bindende bepaling met betrekking tot do bestemming ran haar terrein. De firma v. d. Eist is ook bij spr. geweest en heeft logen aanneming van hot vooistel aangevoerd, da' de bebouw ing-woorsclinf- ten van invloed kunnen zijn, als zij voor een groot contract eens een f.ink 'erudiet van con bank noodig zou hebben. In deze zaak wil spr. z'clr -echter ni"t verdiepen: hij zou dan in liet' houden van finan»ieeic boschoiSu mgen vervallen. Wel wil spr. nog opmerken, dal een ge val, als do firma v. il. Etst stolt, mot zoo dikwijls zal voorkomen. Een zelf,4b geval als nvt de firma v. <1 Pist hooft zich ook voorgedaan met de fnma llasekamp en de firma Kies op het Iloofd. Hoe moeilijk spr. het ook valt hij treft niet gaarne particulieren in hun vrij heid zat hij toch zijn stom \oor hot loorstel van B. en W uitbrengen' mis schien heeft hot \001sl2J gce 1 gmote kans 0111 aangenomen to vouten1 Srp. vreest piccies het omgekerde als do heer Scheurkogel. Als hel voorstel van B. en W. niet wordt aangenomen, is de kans op weitóoorfrehf nog veel grooier. Spr. heeft gevochten tegen do plannen om op de p'a.its" waar de firma Kies haar bedrijf lud, woningen te bouwen; men moet a'le bronnen van inkomsten zooveel mogelijk trachten to behouden! Bovendien is er geen behoefte aan het soort woningen, dat men eventueel op d.e industrieterreinen wd bouwen. Men raad plege in dit verband maar hot ver.-dag van de Kereeniging„.Volkshuisvesting", de in dit geval een onpartijdig beoordeeler kan worden geactit. Do bouw van woningen op het terrein van de firma Kies is niet doorgegaan en thans is op die zelfde plaats weer een industrie gevestigd! Als de firma llasekamp aan de Zuid zijde van den Havendijk arbeiderswoningen zou willen bouwen, voorziet spr. ook groote moeilijkheden. Hoe spr. particuliere eigenaars van gron den ook ter wille wil zijn, het is hem niet mogelijk, tegenover liet voorstel van Peter trok zijn Idecrcn uit. Za bonden het touw onder zijn armen. Voor hij te water ging, zei hij: „Donk er aan. Ik zrd naar de plek zwemmen. Als ik duik, moet jo tot tien tellen en da delijk halen als ilc hoven kom. Geef mij oen dolk voor tte ratten." „.Te bent ecu flinke kerel, Peter," oor deelde de man van Werben. „Jammer." Wat jammer was, zei Lij niet. -Itetcr bond zich een doek voor neus en mond, ging te water en zwom met forsche slagen, het hoofd' zoo ver mogelijk bvoen water, riaar het midden van de plas- Toen dook hij Bastiaan. tolde: „Een, twee, d'ric tien." Petei's hoofd' kwam boven. Ilij schudde zich als een poedel. Zijn handen bleven onder water. „Halen," schreeuwde hij. „Halen," Zo trokken hem naar den oever. Ilij richtte zich op.In zijn handen hield hij een pak geklemd', gebonden in vuil linnen. „Hoera," riep Bastiaan. Peter nam het zware pak onder zijn arm. De beide anderen trokken hem op, zoodat hij van steen tot steen kon klim men. „Gevonden," zei hij. „Ik wist het, daar moesten ze liggen." Ui] trok den doek van zijn gezicht. „Geef mij iets to drinken." Bastiaan reik te hem een platte fleseh. Peter nam een flinke teug. „Toch gevonden," herhaalde liij. Saxon had alles over dien muur heen gezien en Marien was op een steen naast hom komen staan. Vol belangstelling haddien ze het toojjocl gevolgd. De drie mannen waren te zeef B. en W. een afwijzend' standpunt in te nemen. Is door do firma v. d. Elsl gevraagd', 0111 op haar terrein woningen te bouwen? Do heer v. d. Kraan (c-h.): Neen! Do heer ir. IIou tman (lib,;: Maar zij wil de kans behouden om daartoe to kun nen overgaan! Spr. is voor de vrijheid... Do heer Th. J. L. v. d. B erg (c.-h.): Dat zien we! De heer ir. Hon tman (lib.): maar er moet nauwkeurig afgewogen worden, welke argumenten vóór en togen oen voor stel pleiten. (Wordt vervolgd). Smokkelaar door revolverkogel ernstig aan schouder gewond. Gistermorgen is con auto, afkomst'g uit üoensbrock, die uit Belg kwam en mot Belgische boter geladen was door een aan tal met rijksambtenaren en orisisconiro- leurs bezette auto's achtervolgd. Daar geen gevolg gegeven werd aan hot stoptecken, werden door de achtervolgers schoten op de auto gelost. In de nabijheid van de marechausseeka zerne stopte de wagon plotseling 011 toen men naderbij kwam, bleek dat de bestuur der, zekere L. van II. uit Iloensbroek, lievig uit den rechterschouder bloedde. Men heelt hem daarop naar hel ziekenhuis Gd- variènberg !e Maastricht overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. De smokkelauto, die 500 K.G. boter bevatte, is met den inhoud in beslag genomen. Vrees voor overstroom! ng van de Bhonc. Sedert 48 uur zijn al.e plaatsen in de Rhone vallei gealarmeerd aangezien men vreest voor eon overs (room ing van de ri vier door de hevige wolkbreuken van de laatste dagen. Dag en nacht wordt langs de rivier ge- patioud'.eerd, teneinde onm.ddellijk alarm te kunnen maken. Geen persoonlijke ongelukken. Tijdens een kort maar hevig onweer dat met felle bliksemflitsen gepaard ging, is gistermiddag te ongeveer half vier de blik sem ingeslagen in de circa 39 meter hooge fabrieksschoorsteen van de Nedcrlandsche schioefboutenfabriek le Helmond. Do schoorsteen werd door liet hemelvuur over langs doormidden gekloofd mot het ge volg, dat de helft van do betrekkelijk nieuwe schoorsteen bleef staan, terwijl do andere helft niet donderend geweld neer kwam op de smelten) der fabriek. Het dak stortte onder het gewicht van do brokstukken van de schoorsteen in. Dn© arbeiders, die juist ter plaatse aan liet werk waren, ontsnapte 1 -als door een won der aan den dood. Overigens beeft de bliksem in de fabriek geen brand veroorzaakt. Arrestant stelt opsluiting uit door over kanaal te zwemmen. Tensloltc toch gepakt. Gistermorgen is do molaaldraaier II. T, te Winschoten, dio in verband mot een verduistering was gearresteerd aan zijn geleiders ontsnapt. Onverwacht schoot bijl er met zijn fiets tus'sehen uit. Een wilde achtervolging ontstond cn do vluchteling was dra in het nauw ge dreven. Ilij gooido echter zijn fiets neer, sprong in hot kanaal De Ronsel en zwom naar den overkant. Do polilio moest een heelen omweg maken om eveneens, maar dan droog, aan den overkant te komen. De vluchteling maakte van deze omstan digheid gebruik om tusschcn de koren velden te verdwijnen. Na lang zoeken is de politie erin ge slaagd den doornatten man te Winseboter- zijl te grijpen. Ilij is daarna ingesloten. Van het <lak gevallen. Gisteravond' 'te ongeveer kwart omar tien. is een Si-jarige man, die op het dak van perceel Spoorbaanstraat 34 to Amsterdam', duiven, die daar waren neergestreken Sn hun hokken wilde brengen in d'e goot gd- stapt, waardoor hij zijn -evenwicht verloor en op straat viel. Mot oen hersenschud ding en een armfracluur is hij in liet 0. IJ. V. gasthuis opgenomen. ZATERDAG, 11 Juli 3936. Hilversum I, 1873 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding VPRO. De Notenkrakers, Orkest en voor dracht. 12.00 Gramofoon. 1.15—1.45 Or gel. 2.00 Gramofoon. 2.30 Causerie en radio-tooneel. 3.00 Ensemble „Fanta sia". 4.00 Gramofoon. 445 D'e Bohe mians. 5.40 .Literaire causerie. G 00 G ra- mofoon. 6.30 Sportreporlage. 7.03 Arb. Muzickvereeniging „Door het volk, voor het volk". 7,20 Koordracht. 7.40 Con cert. 8.03 SOS-bcrichten. 8.03 Berich ten ANP. VAllA-Varia. 815 VARA-or- kest. 9.00 Bestrijding van vervelende ge woonten. 9.15 Gramofoon. 10 03 Berich ten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.00 12,00 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-uilzending. S.00 Gramofoon. 9.15 Reportage TT-lu- ces. 9.45 Gramofoon. 10 00 Gramofoon. 10.20 Reportage TT-races. 10.50 Gra mofoon. 11.03 Godstl. halfuur. 11.30 Re portage TT-races. 12 15 Gramofoon. 12.30 Berichten. 12.45 Orkest. 1.20 Gramo foon. 1.45 Reportage TT-faces. 2.30 Jougdlialfiuu'. 3.00 Reportage TT-races. 3 30 Kinderuur. 4.30 Gramofoon. 4.45 Reportage TT-races. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 Melodisten. 0.23 .Tourn. weekoverzicht. 6 45 Gramofoon. 7.03 Be richten. 7.15 Hedendaagscbe kerkelijke kunst en do kunstenaars. 7.35 Actueeto aetherflitsen. 8 03 Berichten AND. Mede* deelingen. 8.10 Voordracht. 8 30 Orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.20 Gramofoon. 9.45 Sportoverzicht. 10 00 Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.35 KRO-Boys. 1100 12 00 Gramofoon. Broitwich, 1300 M. 11.20 Oikcst en soliste. 12.35 Gramo foon. 120 Commodore Gi and-orkest. 2.20 Oikcst. 3.23 Orgel. 3.50 Trio. -1.20 Gramofoon. 5,40 Dansmuziek. 7.20 Or kest en soliste. 8.20 Dansmuziek. 8.50 Variété-programma» 10 43 Orkest en so list. 12 0012.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 31. 7 20 en 8.20 Gramofoon. 1120 Orkest. 2 50 Gramofoon 4 23 Gevar. concert. 6.50 Orkest. 8 20 Opera. 11 35—12 35 Populair concert. Iveuleu, 456 M. 6 50 en 12 20 Orkest. 135 Klein-or- kest en vocaal sexlet. 4 20 Gramofoon. 5.35 Mannenkoor 6.20 Orkest. 7.05 Kwin tet on solisten. 8 30 Gevar. programma'. 10 45 Piano. 112012.20 Populair con cert Brussel, 322 cn 484 M. 322 M.12.20 Gramofoon. 1.30 Klein- orkest. 2.25 Gramofoon. 2.35 Sa'011 or kest. 3.20 Gramofoon. 4.10 Reportage. 4.50 Gramofoon. 5.20 Dansmuziek. 6 20 Klein-orkcst. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.50 Zoo zingt Vlaanderen, potpourri. 1110 Gramofoon. 11.35—12.20 Dansmu ziek. 484 M.12 20 Klein-orkcst. 1.30 Salon orkest. 2.25 Gramofoon. 3 20 Dansmu ziek, 4.35 Gramofoon. 5.20 Erasmus-lier- denking. 5.35 Gramofoon. 6.20 Rrasmus- herdenking. 6.35 Kamermuziek. 8.20 phonieconcert. 9.05 Erasmus-herdonking. 10,35 Dansmuziek. 10.50 Reportage. 11.00 12 20 Dansmuziek. Bcutschlandscndcr, 1571 M. 8 30 Gevarieerd programma. 10.59 Trio. 11201.15 Dansmuziek. in hun onderneming verdiept, om aan iets anders ecnige aandacht te lawinen wij den. Toen do man rfui slijk met don bun del aan wal kwam, kneep Marion haar metgezel in den arm. „Ze hebben zo," fluisterde zij. „St," antwoordde Saxon Peter wischte zch af, schoot zijn broek aan. Met het pak gingen zo naar do lan taarn. Het was oen fantastisch gezicht, üe drie mannen, d'e een halfnaakt, de tweede zwart beslikt, de modder nog uit zijn. hl ce re 11 druipend1, en de dorde, de lange man van Werben, stonden voorover gebogen met begeerige gezichten scherp uitkomend in hol trillende, roodo licht der fakkels naar den grond te staren, waarop zilveren vor ken, lepels, schalen, borden, kommen en andere voorwerpen lagen te schitteren, glanzend' alsof ze gisteren nog waren, ge poetst. En tegen don muur tcekoaden de schaduwen der mannen zich af a's spook achtige reuzen. „Minstens vijftig pond zilver," taxeerde de mari van Werben. „De moeite niet waarejj" geen honderd ste gedeelte van cl'cn sdhat," oordeelde Peter. „Vijftig pond zilver," zeg twee duizend daalders," berekende Bastiaan. „Maar, bewerkt, zeker het dubbele. Kijk hoe sierlijk dezo schaal is." Ilij nam haar in. de hand', bekeek haar nauwkcv rig bij het fakkellicht. „Een kunststuk van smeed werk. Waarlijk, een goed' begin," klonk het oordeel van den man van Werben. „Het duiken viel mee," legde Peter uit. „Ik zal nog tweemaal naar beneden gaan, dan dragen we elk een pak naar de boot en komen morgen terug. Je kunt den buit dau in Werben in veiligheid hren- „Een goed voorstel," meende de ander, „maar boter lijkt het mij', zes pakken naar boven te brengen en tweemaal den. tocht naar do boot to maken. Het is nog vroeg. Men moot ook het zilver en goud' smeden als het heet is. Wo hebben dan in elk geval den halven schat te pakken en kun nen morgen verder zien." „Accoord, patroon," besloot Bastiaan. Saxon nam Marion bij de hand en op de tecnon sloopon zo naar" het einde van de gang, zoover mogelijk van den tuS- schennumr verwijderd. Ze stonden vlak bij elkaar. Ilij sloeg den arm om haar schou ders. „Ze hebben den schat," fluisterde zij ïu zijn oor. f„Wij zijn hom kwijt." „Nog niet," meende Saxon „Wat kunnen we nu doen?" „Afwachten. Zeker is, dat we nu mefs kunnen aanvangen. Zelfs als ik ze doodde, zouden we met ons tweeën niets verder komen." „Maar het is tocih mijn eigendom. „Zeker, maar in het bezit van anderen." „We hebben de kosthaaiheden beloofd aan den koning van Zweden." „Hij zal ze krijgen." „Beloof jc mij dat?" „Zeker." Ilij nam haar in zijn armen, kuste zacht en lang haar mond. „lij kunt alles," zei ze. „Wachten, wachten," fluisterde hij en ze slopen terug naar hun waarnemings post.' (Wordt vervolgd). v» f jV m vy; ^5-v- A f C\ V

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6