De wereldtentoonstelling S940 in Amsterdam. OVERSTE SAX0N. Radioprogramma's Bizonderheden omtrent de plannen. Werk voor 20.000 man en bevordering van het vreem delingenverkeer. Het wachten is nog slechts op de regeering. Hoewol van tic zijde der Ntalerlandsche regeering nog steeds geen definitieve be sluiten zijn genomen inzake liet organi se© ren van de veelbesproken weio'dtentoon- stelling te Amsterdam, staat 'iet thans sedert eonigen tijd' vrijwel vost, dat de we reld te n to o n sf el 1 i n g in 1940 binnen de muren van de hoofdstad zal worden ge houden. Van bevoegde zijde vernamen we dan ook reeds verschillende bizonderheden om trent deze tentoonstelling, die volgens de in 1929 gesloten internationale conventie tot de klasse b, wat wil zeggen, dat de deelneming voor de bij de conventie aan gesloten landen vrij is en dat Nederland als organiseerende natie moet zorgen voor do paviljoenen der deelnemers, hoewel deze natuurlijk vrij zijn om, wanneer zij dit wenschen, hun eigen paviljoen te bou wen, zooals bijv. verschillende deelnemers aan de in 1937 te houden Parijsche we reldtentoonstelling, zullen doen, hoewel ook deze tot de klasse b behoort. Do tentoonstelling zal worden gehouden op het terrein tusschen het Zuidcr-Am- stelkanaal (tegenover Bernard Zweors- en Sladionkade) en don Ringspoorwcg. dat loopt van den Amstelveenseheweg hij het Stadion tot de Boorenwetcring en een op pervlakte heeft van 40 hectaren. Zoo noodig zou deze oppervlakte nog kunnen worden uitgebreid met de aan grenzende terreinen aan den overkant van den Amstelveenseheweg en aan den ande ren Kant van cte Boerenwetenng. Het tusschen Bernard Zweerskade en Diepenbrockstraat in aanleg zijnde park, dat met steun uit het Werkfonds als werkverruiming wordt uitgevoerd, is in het piojeet van de tentoonstelling opgenomen en zal een fraai aceent in het uitgebreide complex terreinen en paviljoenen vormen. Blijvende waarde der tentoon- sieUingswcrkcu. 'Opvallend is de buitengewoon gunstige ligging van liet Amsferdamsebe tentoon stellingsterrein. 'Onmiddellijk grenzend aan de bebouwde kom van het nieuwe Zuid, is het uit alle doelen van de stad ge makkelijk per tram te bereiken en ligt het slechts op geringen afstand van de binnenstad Drie bruggen over het Zuider-Amsbelka- naal, die dan gereed zullen zijn, zullen de verbinding met het tentoonstellingster rein nog velgemakkelijken Bovendien is d.t terrein gelegen m de onmiddellijke nabijheid van het Uaarkm- mermeerstation en zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat met het oog op de tentoonstelling een speciale halte tegen over of nabij den toegang zon worden ingesteld, terwijl bovendien het jaar 1c voren, in 1939, het Amslelstation nabij de Berlagebrug gereed zal zijn, vanwaar men al zeer goede verbindingen door Zuid met de tentoonstelling zal hebben De bruggen over hot kanaal zijn ten volle verantwoord, omdat het voor de ten toonstelling aangewezen terrein geheel is opgenomen in het uitbreidinssplan van Amsterdam Derhalve zullen alle utiliteits- werken, die de gemeente Amsterdam voor de tentoonstelling op het terrein zal moe ten uitvoeren, niet slechts hun tijdelijk nut hebben, maar van blijvende vaarde zijn Evenals zulks verleden jaar in Brus sel het geval was, zullen de wegen door het tentoonstellingstercin getraceerd wor den overeenkomstig het uitbreidingsplan en dus de toekomstige straten en lanen der nieuwe, hier te bouwen wijk worden, zoo dat ook de aanleg van gas, electriciteit, waterleiding, rïoleering, plantsoenen enz., met liet oog hierop een permanent karak ter zal dragen Voorts ligt het in de be doeling op het tentoonstellingsterrein een groot, permanent gebouw neer te zei ten, zooals men dat ook in Brussel heeft ge- Historische Avonturenroman, door G. P, BAKKER. daan De totale kosten voor den opbouw der tentoonstelling worden geraamd op vijf mil lioen, waarvan 3a millioen aan oouw- kosteri Een belangrijke factor hierbij is, dat het grootste gedeelte van deze bedragen vertoond zal worden en dus een reusachtige veiruinung der werkgelegenheid mogelijk word! Het llrussrlithc voorbeeld en het vreemdelingen! erkrer. Zoodra de Nederlandsdie tcntoomstel- lingsplannen officieel zullen zijln, en aan het buitenland' worden meegedeeld, zullen de buitenlandsche delegaties ter besludoo- ring van de deelneming naar ons laud komen, en naarmate 1910 dichterbij komt, zal liet aantal van deze bezoekers, tech nici, specialisten, architecten, kunstenaars Óen toekomstige exposanten groojer worden en onze hotels vullen. Wat de tentoonstel ling zelf voor liet vreemdelingenverkeer in ons land beteekenon leert ons het Bel gische voorbeeld van de Brussebelie we reldtentoonstelling van 1935. De inkom sten der Belgische spoorwegen, die voorP durend achteruit gingen, stegen in hot halve jaar van de tentoonstelling met 35 millioen franc. In de groote steden als Brussel, Antwerpen, Meeheien, enz., hoek ten alleen reeds do groote hotels 400.000 vreemdelingen, die er 1.500.000 nachten logeerden, terwijl do kleine hotels in de/.o steden twee millioen overnachtingen boek ten. Wat dit enorme vreemdelingenbezoek voor de caié's, restaurants, winkeliers en alle andere neringdoenden en dus uit een oogpunt van werkverruiming beteekende, laat zich gemakkelijk denken en werd ons verleden jaar in geestdriftige bewoordin gen geschetst, zoowel door den burge meester van Brussel, den heef Adolplie Max, als door den directeur-generaal der Brassefsche wereldten loon» teil ing, den heer Fonck, die onder moer verklaarde, dat België, nu het voorloopig geen ve reidtentoonstcliing meer keu organiseer-ui, omdat thans andere landen aan do Leurt kwamen, er allo belang bij had, dat thans Nederland aan de beurt kwam, omdat het vreemdelingenbezoek aan het tavr.ende nabuurland ook ongetwijfeld Belgie ten goede zon komen. Waar dit de meening is van een man met ervaring als de heer Fonck, spreekt het vanzelf, dat dit argument in nog sterkere mate geldt voor de andere ste den en streken in Nederland zelf, die het grootste belang hebben bij een stroom van vreemdelingen, die door de wereld tentoonstelling naar ons land worden ge trokken en zich dan zeker niet tot oen bezoek aan do hoofdstad alteen zullen beperken. Geheel Belgie, geen streek uit gezonderd, heeft van de Brusselsche vreem delingenvloedgolf meegeprofiteerd. Wat het argument betreft van het hooge Nederlandsche prijspeil, dat een belemme ring voor het vreemdelingenverkeer zon kunnen zijn, wordt reeds thans in ons land de tendenz merkbaar tot prijsbe- nadering tot het buitenland, en er is geen reden om aan te nemen, dat deze beweging zich niet zal doorzetten, vooral als men rekening houdt met de bizondere omstandigheden, waarin men in 1940 zal komen te verkeeien. Werk voor 20.090 man. Natuurlijk eisclit de organisatie en de opbouw van een wereldtentoonstelling, die men tot oen succes wil maken, een reus achtige voorbereiding, waarmee men eigen lijk reeds had moeten beginnen om op tijd gereed te zijn en die elke verdere aarzeling noodlottig kan maken. Indien do regeering thans oen beslissing zou ne men, zon alleen reeds het nader uit werken dor plannen door do gemeente Amsterdam ongeveer een jaar duren, al vorens men niet de practischo uitvoering zou kunnen beginnen. Maar dan zouden ook reeds dadelijk eenige duizenden ar beiders tewerk gesteld kunnen worden, wier aan lal voortdurend zou toenemen naar mate men dichter bij den openingsdatum der tentoonstelling kwam. Bij navraag bij het gemeentelijk bureau voor werkverrui ming en bevordering van het vreemdelin gen verkeer onder leiding van mr, Jlijkso- naar verzekerde uien ons, dal in 1939 het aanlal tewerkgestehlen in verbind met de wereldtentoonstelling tusschen de 15.000 en 20.0.10 man geraamd kan wor den. Do beteekenis van coi werkvemiimings- gelegenbeid' op deze schaal kan niet meer plaatselijk genoemd worden, doch is oen nationaal belang. Ook het vreemde!ingon- verkoer, dat verwacht kan worden, is van beteekenis voor ons geheel© laad ca voor de welvaart van allo lagen der bevolking. Maar wil men slagen, d-m moet het werk met kracht ter hand worden genomen en dienen alle betrokken instanties de groot ste spoed to betrachten, want do lijd dringt. Het wachten is nog slechts op de regcering om met het werk te beginnen. In principe scliijnL de ministerraad bereid te zijn de noodigo c red ie ten beschikbaar te stellen, In geen een land is men er echter m ge slaagd, alleen met behulp daarvan en van de revenuen der tentoonstelling zelf alle kosten le bestrijden. In de meeste gevallen heeft men daarom zijn toevlucht genomen tot het orgauiseeren van o.n groote loterij, zooals ook vertalen jaar in België het geval was. Zou do Neder landsche regcering aan oen dergelijk plan haar toeslemming willen geven, dan nrig men verwachten, dat de laatsto moeilijk heden uit den weg zijn geruimd om een aanvang te maken met het grootse lie werk, dat niet alteen zal bijdragen tot do wel vaart van tienduizend ui Nederlanders,doch dat opnieuw do aandacht zal vestigen van de gohcelo wereld op ons land als centrum van cultuur, kunst, nijverheid en handel. Gemengd üèeuws Doodelijke aanrijding. Dertienjarig knaapje door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks hnlf zes heeft op den Prinses Jnlianaweg le Yeur con auto-ongeluk plaats gehad1 met doedel ij loom afloop. Vanuit de richting Voorburg reed mid den op den weg een mdkauto van do Sicr- k;m uit Den'Mlnag, daarachter kwam mot een snelheid van 50 a GO K.M. een per sonenauto, bestuurd door W. A. do Z. uit Den Haag. Deze laatste probeerde zon der 7ijn_ snelheid te minderen do melkauto te passeeren en kwam daardoor op hot linker deel van den weg. Tegelijkertijd kwam rechts van den weg op eau rijwiel gezeten, de 13-jarigo N, 13, Paxlovlïot, zoontje van een politieman uit Rijswijk, welke op bezoek was geweest in Voor schoten. liet ach tors palboni! van de auto van Z. raakte de fiets, met hel gevolg, dat do knaap tegen de straat werd ge slingerd. Eenige leden van E.Il.B O. heb ben den knaap, welke oon wondje boven zijn neus had', verbonden. Dr. Perquin, welke ca. vijf minuten daarna arriveerde, moest editor censtateeron, dat het slacht offer inmiddels overleden was. Pastoor Kammers heeft hierna het II. Oliesel toe gediend. liet lijk is daarop naar St. Anlomius- lioeve overgebracht, waar d|r. Hulst op last van de justitio do sectie heeft ver richt, Do aulo is later in Den Haaag in beslag genomen om de bestuurder gear resteerd De malversaties te Viissingen. Drie aangehoudenen in vrij heid gesteld. Nog meer ver rassingen "i Wij i einenveu over de malversaties bij het plaatselijk Crisis Comité le Viissin gen nader, dat drie van do vier aange houden colleclanlen in' vnjheid zijn ge steld, nadat zij verhoord waren. D-e vierde bevindt zich nog m bewaring en zal ter beschikking van de ju?tite worden ge steld. Hij heeft zich niet alleen goederen uit het magazijn van het plaatselijk Crisis Comité, zooals deken», lakensschoenen, costumes, koffie, tabak., enz. toegeëigend, doch moet zich ook hebben schu'dig ge maakt aan diefstal van geld' uit collecte bussen, waarmede hij langs de huizon ten bate van het plaatselijk Cr.sis Comité collecteerde. »0ok als steuntrekker pleegde hij bed og, door minder verdiensten op te geven, dan hij had, waardoor hij groo-ter steun ge noot. Deze practijken heeft hij geruimen tijd met maar al te goed succes toege past. Alle aangehoudenen hebben buiten hun kolentoeslag aanzienlijke hoeveelheden kolen weten te verkrijgen. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is, is nog lang niet geëintPgd en biedt de mogelijkheid van verrassingen. Twee Ilongaarschc smokkelaars gedood. Twee Hongaarsche smokkelaats zijn doer de grenswacht van Zuid-Slavië doodge schoten. Voetbalwedstrijd met Moedigen j afloop, 1 Tijdens den wedstrijd om hot voc-tb'aï- kampioenschap van Albanië lo Valona, héb ben zich ino'dcnlon voorgedaan, die dn1 gendarmes noodzaakten in te grijpen» Zij moesten van de vuurwapens gebruik makten oinii do men iglo le verspreiden, als gevolg waarvan een persoon gedood en drie go woml werden. De autoriteiten stellen celn onderzoek in. Gevaarlijke daad van Inschonken matroos. Zondag is een beschonken Engelscho matroos in het bacteriologisch laborato rium van liet havenbestuur van Alexan dria binnengedrongen, waar hij alles ver melde wat onder zijn bereik kwam. Naar h.ans gebleken is, heeft do dronken man' ook eenige glazen fleschjes stukgeslagen, die cultures van cholerabacillen bevatten» Do Britsche admiraliteit en hei Egyptische ministerie van gezondheid' hebben diroct opdracht gegeven tot het nemen van do noodigo maatregelen, om verspreiding der gevaarlijke bacillen togen te g.mn. Do da der is ter beschikking van do Britsch'e politie gesteld. 59; Tillv, overtuigd dat zijn slim plan gelukt was. "beval onmiddellijk den aanval, zeker dat bij de Zweden zou vernietigen. Hij trachtte me'' zijn troepen de buitenste barricades binnen te dringen. Reg.ment na regiment rukte voorwaarts. De koning wachtte tot hij den rij and binnen het be reik van zijn kanonnen zag. Toen klonk zijn commando: Vuur; een algemeen «alyo donderde in de lucht, talrijke kogels rie- len telkens weer in de keizerlijke trcepen, zoodat geheele rijen werden weggemaaid, als gras voor de zeis. Tilly's avanlgarde bestond niet meer. De koning en zijn generaals hadden hun hoepen met zorg opgesteld. Begunstigd door den rook, die over geheel Werben hing, viel hij plotseling in het front en van beide zijden met zijn ruiters, gesteund» door jmuskeliers, op den vijand aan, mei zeo'n groote woede en kracht, dat de dichtbijzijnde eskadrons volkomen werden vernietigd en de andere in wilde haast hun verschansingen trachtten le bereiken. Zesduizend dooden bleven op het slagveld achter. Gustaaf Adolf had bijna geen ver liezen geleden. Als Tilly niet zulk een groot veldheer pevvecl was, die altijd de orde wist te herstellen, zou het keizerlijke leger in nar verkeerd hebben do volsla gen nederlaag te lijden, de nederlaag, die deze legermacht ruim een maand later, den 17den September hij Leipzig (Breiten- bach; bijna geheel van den .aardbodem deed verdwijnen. Dit was de eerste tegenslag, die Joan nes de Tserdaes, graaf van Tillv, de veld heer, die nooit een slag verloren had, ondervond. Was het do straf voor de onmensche- lijke verwoesting en het uitmoorden van Maagdenburg? Zeker is, dat deze over winning van grooten invloed was op het vervolg van den strijd. Saxon was niet tevergeefs op inlichtingen uitgegaan. Een paar dagen later trok Tilly af in de richting van Saksen. Eenige dagen na do overwinning wer.l in de Groote Kerk te Werben het huwelijk voltrokken tusschen Saxon cn Marion. In de kerk waren ter herinnering van hot beleg een groot aantal vijf en twintig ponders opgestapeld, die Tilly in de stad bad geschoten. la rijk waren de gasten, die naar Wer ben getrokken waren om getuige te zijn van de huwelijksplechtigheid. Zelfs uit Berlijn was oen groot aantal reiskoetsen aangekomen. Het kerkplein, do markt en de straten van Werben, versierd met vlaggen en slin gers van groen, wemelden reeds vroeg in den morgen van een duizendkoppige me nigte. Allen waren op hun Zondags uit gedost e~ allen droegen de Zwecdsche kleurei —l en het blauw. Toen men den me» - verwachten stoet rijtui gen, die' .4 was, voorafgegaan door Vreeselijk ongeluk. Jongeman door schot hagel in het hoofd getroffen en gedood. Naar eerst thans hekend wordt, is de zoon van jhr Van Vreedenburgh, landbouw consulent der Nederlandsche regeering in België, wonende te Gapcllem, hot beken de plaatsje, gelegen tusschen Putte en Ant werpen, Maandagavond een doodrhjk on geluk overkomen, dien «avond, nog vrij laat, was de 19 jarige jongeman en eenige zoon, die pas met vacantie ut Ned eiland naar huis was gekomen, met een jacht ge weer don tuin ingegaan om te trachten een paar kleiduiven te scli eten. Do overige leden van liet gezin hadden zich reeds te bed begeven, zoodat er geen acht op ge slagen werd of do zoon ook weer in huis was teruggekeerd. Tot groote onlstcl'enis vond men gister morgen den zoon des huizes, dien men wilde wekken voor do reis, welke de fa milie g sieren naar ons land had willen ondernemen, niet op zijn kamer, onmid dellijk loog men op onderzoek uit, doch hij het betreden van den tuin kwamen reeds eenige lieden de tieur ge modedeeling doen, dat zij het lijk van den ongelukkigen jonge man achter m don tuin hadden aangetrof fen met een schotwond in het hoofd Alen vermoedt, dat hij over een oneffenheid in den grond is gestruikeld, waaibij het ge weer is afgegaan en hem de rol'o lading in liet hoofd heeft getroffen. De familie van Vreedenburgh is ook in Belgische kringen zeer populair. Jhr. van Vreedenburgh. de vader van het siacht- olfer van dit noodlottig ongeval, die o.a. hoofdbestuurslid van do K. N. A. 0. is, is een algemeen bekende persoonlijkheid. Aan vrachtauto vastgehouden. Jongen gevallen en op slag gedood. Gistervoormiddng is de 14-jarige J. Teu- nis, die zich, op zijn fiets gezeten,, oji den AJmeloschen weg te Vnezenveen liet voorttrekken door een vrachtauto, gevallen en op slag gedood'. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat Ten nis schrok voor een autobus, ioebehoo- rende aan d'en heer Bolhuis, te Vrooms- hoop, die de vrachtauto wilde inhalen en passeeren. Ten gevolge van de groote snelheid die de fietsende jongen had, was do val op straat zoo hevig, dat de dood onmiddellijk intrad. DONDERDAG, 10 Juli 1930. Hilversum l, 1875. M. A. V. R. 0. uitzending. 8 Gramofoon. 9 Ensemble. 10 Morgen wijding. Gramofoon. 10.30 Ensemble. 11' Gramofoon. 12 Het Cantabile orkest. (In do pauze orgelspel). 2 Causerie over edclstecnen en sieraden. 2.20 Groninger Orkestverconiging. 4 Voor zieken. 4.30 Gramofoon. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos. 6.30 Sportpraulje. 7 Ko rea cs Lajos. 7.45 Per fiols door Ne derland. 8 Berichten A.N.P. Jlodcdcelin- gen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9 Don Kozakken koor. 9.20 Omroeporkest en solist. 10 Don Kozakkcnkioor. 10.20 Dans1- inuziek. 11 Berichten A.N.P. 11.1012 Gramofoon. Hilversum II, 301 JL 8-9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2— —11.30 NCRV. 89.15 en 10 Gramofoon. 10. L5 Mor gendienst. 10.45 Gramofoon. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15 Orkest en Gramo- oon 2 Gramoodn. 3.153.45 Vrouwen- halfuur. 4 Bijbellezing. 5 C'ursus v d. jeugd. 5.30 Orgel. 6.30 Causerie over het werk van het Leger des Ileils. ,7j Berichten. 7.15 Jburn. weekoverzicht, 7 45 Reportage. 8 Berichten A.N.P. 8.15 Arnh Orkestvereen. 9 Causerie over Ambon. 9.25 Vervolg -concert. (Om 9.45 Berichten A.N.P.). 10.3011.30 Gramo foon. Droilwich, 1500 M. 12.35 Orkest. 1.20 Gramofoon. 1.50 Sex tet en solist. 2.35 Oikest. 3.20 Orkest. 4.30 Gramofoon. 5.05 llarp-Trio. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Dansmuziek. 7.35 Or kest. 9.20 Viool. 10.40 Orkest m.m.v. Piano-duo. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 JL 7.20 en 8.20 Gramofoon. 9.50 Orgel. 1150 Orkest. 2.50 Gramofoon. 7.20 Gra mofoon 9.05 Orkest. 11.0512.25 Dans muziek. Keulen, 456 M. 6.50 Orkest. 12.20 Klem-orkest. 1.35 Ka mer-orkest. 4.20 Kamermuziek. 6.20 Gra mofoon. 7.20 Gramofera. 8.30 Graencr- concert. 9.35 Klein-orkest. 11.0512.20 Dansmuziek. Brussel, 322 cn 484 M. 322 JL: 12.20 Gramofoon. 12.50 Klein- orkest. 1.30 Orkest. 1.502.20 Gramo foon. 5.20 Klein-orkest. 6.50 en 7.20 Gra mofoon 8.820 Salon-orkest. 9.20 Cabaret, 10.3011.20 Gramofoon. 484 JL: 12.20 Gramofoon. 12.50 Orkest! 1.30 Klein-orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoon. 6.35 Salon-orkest. 7.35 Gram mofoon. 8.820 Orkest. 10.3011,20 Gra mofoon. Deulschlandsendcr, 1571 JL 9.20 Schumann-concert. 11.2012.20 Dansmuziek. mand zou in dezen sierlijken edelman dén Iloïlandschen schipper of den ouden zigeu ncr hebben herkend. En dan volgde een lange rij van hooge officieren, voorname edelen, hoogwaardigheidsbeklceders met hun dames, allen in feesttooi Zijne majes teit held, ondanks zijn vroomheid, van pracht en praal. „Wai is de prinses mooi,," fluisterde de graaf Von Bingum tot zijn vrouw. „Jlaar wie is toch die slanke bruftls freule? Zij steekt de prinses naar de kroon. Ze lijkt wel een Venetiaansche met haar prachtige goudblonde lokken." „Freule Verona van Caprafoiola. Do prinses heeft haar als bruidsjuffer ge vraagd. Een geheimzinnige geschiedenis Men fluistert, dut zij de bruidegom het leven gered' heeft. En dat zal wel waar zijn, want mijn oude wapenbroeder, de dolle prins, zooals wij hem noemden, toen we samen onder WaUcnstein dienden, zocht altijd het gevaar. Ze is verloofd met baron Von Felsen, een der bekwaamste officie ren van liet regiment van Jlontccucouii. die nu den koning zijn diensten heeft aan geboden. Zie, daar staat hij, die knappe man. 'Hij kon een broer van den bruide gom zijn.' „Zeg man,, waarom noemde je Saxon den dollen prins? 'Om zijn vele liefdes avonturen Von Bingum glimlachte. „Liefdesavonlu ren? Hij gaat trouwen met de eerste vrouw, waarop hij verliefd werd. Dol was hij alleen in den strijd. Toch gaat er «en geheime kracht van hem uit. Ilij weet de koets van den hofmaarschalk, zag aan komen en de koninklijke statiekaros, ge trokken door zes paarden, langs den weg reed, die afgezet was door kurassiers in blinkende harnassen, als zilver schitterend in de felle zon, weergalmde de lucht van een oorverdoovend en geestdriftig geju bel. Men wilde den overwinnaar eeren, die uii het verre Noorden was gekomen om de rijheid te brengen en die had bewezen opgewassen te zijn togen den onoverwin nelijke!! Tillv. Toen de hofmaarschalk de stampvolle kerk betrad, begon hot orgel te spelen. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op, een stil indrukwekkende hulde. Zijn majesteit zelf, in paarsche fecst- kleedij, geleidde Jtarion aan de hand naar den preekstoel. Prinses Jlanon was mooier dan ooit in haar wit satijnen gewaad; een lange sluier lag over haar zwarte haren "en om haar hoofd droeg ze een krans van oranjebloemen. Jonge meisjes strooiden bloemen aan bun voeten. Vier blonde Zweedsche pages, eveneens in het wit, droegen de lange sleep der prinses. Dun volgde een viertal bruidsfreules, aanvallige edelvrouwen, ge kleed als de bruid' in wit satijn, de kor tere sleep gedragen door een page. Saxon werd begeleid door de generaals, rijkskanselier Axel 'Oxcnslierna, Bernhard, hertog van Weimar, Johan Banner en graaf Baudissen. Hij was gekleed in grijze zijde en droeg de zware gouden koten, die Wallenstein hem een paar jaren ge leden over de schouders had' gelegd, do hoogste onderscheiding voor eiken krijgs overste, in wiens dienst hrj ook was. Nie- al zijn vijanden tot vrienden te maken. ïk zelf..." „Stil,," zei de gravin. „De dominee be gint zijn preek." De predikant begon met de woorden: „dat hij God niet dankbaar genoeg kon zijn, dat Zijne Majesteit Gustaaf Adull koning van Zweden, en Finland, zich onder zijn gehoor bevond, de geloofsheld', the van verre gekomen was met zijn leger van vrije mannen om te strijden voo-r vrijheid van consciëntie, gelijk David in de hoogste ongunst der tijden van Israël den onverwinbaren reus Goliath, den ©n- guren Filslijn, had verslagen. Zijne Majes teit was gekomen in het hooge besef, van zijn goddelijke roeping om zijn ge loof sgenooten te redden van den volkomen ondergang, om do Protestanten te helpen legen den wreeden 'Oostenrijkschen Jlabs- burger, wiens hebzucht geen grenzen ken- de, dio d'e Calvinisten uitdrukkelijk hacl uitgesloten van den religievrede _en wien zelfs paus Drbanus te Rome zijn steun geweigerd had, omdat de keizer vocht voor do .belangen van het Huis-Oostenrijk. Zijne Majesteit was gekomen, nu het zuchtend) Duitschland met den grootsten ons po cd' te kampen had, jammerlijk verdrukt lag cn niemand' anders het zwaard' kon omgorden om het te liulpe te snellen. Moge de sterke rechterband des Hoeren door uw. daden den vijand' ootmoedigon. Moge Aller heeron 'Opperheer uw vijanden doen ver waaien als het stof voor den wind, ze doen versmelten als de sneeuw voor dé zon. (Slot volgt).

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6