STADSNIEUWS s. v.~vT Hr. Ms. Noord Brabant. Omliggende Gemeenten Terug van wereld-studiereis. Plaatselijke protectie. Circulaire aau dc gemeente besturen. Onder dagteekening van 28 April 1936 heeft de minister van bumesdniuisehe zn- fccn, mede namens de ministers van han del, nijverheid en scheepvaart on sociale zaken, een circulaire gericht tot de dage- lijksche besturen van do NederLvmlsche gemeenten, waarbij onder de aindacht van die besturen wordt gebracht, dat de werk loosheid er toe heeft geleid, dat het meer en meer de gewoonte is geworden, in bestekken voor aanbesteding van werken de voorwaarde te stellen, dat cr bij de uitvoering benoodigde materialen van de in de desbetreffende gemeenten wonen le handelaren of fabrikanten moeten worden betrokken of dat het werk niet plaatse lijke arbeidskrachten moet worden uitge voerd. Het is, naar de moeniug der regeering, duidelijk, dat zoodanig streven naar „plaat selijke protectie" niet in overeenstemming moet worden geacht met het algemeen landsbelang. Na de ontvangst der circu laire is bij de gemeentebesturen een too- stand van onzekerheid ontstaan omtnnt de al dan niet mogelijkheid van uilvoerirg van werken, waarbij uitsluitend of groei ten- deels van plaatselijke arbeidskrachten wordt gebruik gemaakt, mot als voornaamste drijfveer in de tegenwoordige ongunstige fmancieelo omstandigheden van die arbeids krachten een ige verbetering to brengen. Die toestand van onzekerheid kan leiden tot vertraging of uitstel van liet uitvoeren van werken, hetgeen het algemeen landsbelang voor zoover dat ook door plaatselijke werk verruiming wordt gediend, niet ten goede zal komen. De Vereeniging van Nederland'cho ge meenten heeft in een uitvoerige nota den minister van binnenlamdsche zaken mede gedeeld, dat ze zich in beginsel zeer wel kan aansluiten bij zijn zienswijze, (Ut plaatselijke protectie moet worden i er- meden, doch dat hij haar de vraag rijst, of aan het begrip plaatselijke protectie niet eenc averechtsche beteekenis wordt ver- bomden, indien men het toepast ton aan zien van werken, welke door de gemeente zelf worden ondernomen en waarbij wel de voornaamste drijfveer is, in de ongun stige economische omstandigheden barer werkiooze ingezetenon althans plaatselijk eenige verlichting te brengen. Hen zal te recht van plaatselijke protectie kunnen spre ken aldus de nota indien een ge meente ten aanzien van door derden ender- nomen werken concessies verleent om de tewerkstelling van plaatselijke werkloozon te bevoideren niet echter, indien het hoofddoel van liet ondernemen van het werk, als b.v. bij de werkverschaffing is op eigen territoir den werkloozen arbeid te verschaffen. Voorts wordt door hot be stuur der Vereeniging van Ncderlandsche gemeenten aangevoerd, dat, daar de mee-1 ning van de regeering de armenzorg, welke ook omvat do verzorging van degenen, die door werkloosheid geen bestaansmiddelen hebben, de taak der gemeente is, het be denking ontmoet indien de gemeenten door de regeering niet do vrije hand zoude war den gelaten in dat deel van haar laak, door doeltreffende middelen voor zooveel in haar vermogen is te voorzien, en ze dia gemeentebesturen zou beletten of be moeilijken in het verschaffen van passende arbeid aan eigen werkiooze ingezetenen. In een conferentie, welke de minister aan vertegenwoordigers van de Vereeniging van Nederiandsche gemeenten wel heeft willen toestaan,- werd de strekking van vorenbedoelde nota nog nader toegelicht. Daarbij bleek, dat misbruiken, welke het gevolg waren van het streven naar plaat selijke protectie, er de regecring too heb ben gebracht, de circulaire te zenden. De bedoeling er van is echter geenszins do gemeentebesturen moeilijkheden in den weg te leggen bij het ter hand nemen van werken, welke het karakter dragon van werkverruiming. Hoewel de minister over weg-end bezwaar heeft, dat gemeentebestu ren hij (te openbare aanbesteding van wer ken voorschrijven, dat-uitsluitend tor plaat se gevestigde aannemers daarvoor kunnen inschrijven, ontmoette bij hem in het alge meen geen bedenking, dat bij openbare aanbesteding waarbij inschrijving zon der eenige beperking mogelijk is wordt bepaald', dat bij de uitvoering uitsluitend plaatselijke arbeidskrachten moeten warden te" werk gesteld', zij het dan ook, dat den aannemer vrijheid wordt gelaten een kern van eigen arbeidskrachten te gebruiken. Leeszaal en Bibliotheek. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal van 32-1 Augustus e.k. gesloten zijn. Alleen de couranten leeszaal zal gedurende d.en tijd des avonds van 710 uur geopend' zijn. In het filiaal Dwarsstraat zullen Vrij dagsavonds van 7half 10 boeken wor den uitgeleend. Zweniprocf. Zoowel in de damesafdeeüng als in de afdeeüug voor hoeren van de gemeente lïjko zwemplaatsen zal morgenmiddag ge legenheid bestaan de zwemproef af te leggen. In verband hiermede vangt het kosteloos zwemmen in de damesafdeeüng morgen middag eerst om 5.15 aan. De vierdaagsche. Dagrapporten van deelnemers. Vereehculeno deelnemers aan de Vici- daagsche, zoowel die in gioepsveibuml als indivulueeel. de kilometers gaan vers!lu llen, hebben ons toegezegd eiken dag van uit Nijmegen eenige bizoiuh theden te zullen melden, opdat onze lezers een beeld krij gen van de stemming en de wedeiv aar digheden der loopers. We ouhingen reeds eenige „clngtappor- ten" over wat aau den eersten nur-chd.ic \ooiafging. De leider van dc dmncsgrocp wcikloo- 7en schrijft: „Vertrek met tram le 7 uur, na toe sprank dr. \V. J. Smit: vertrek salonboot Rotterdam 8 uur. Stemming gcwe'dig. dank zij mede de leden van de Seined. Politie Sport vereeniging Aankomst Nijmegen 4 uur. Na staxtuummer ontvangen te hebben werden de dames naar hun pension ge bracht. alwaar zeer vriendelijk ontvangen. Horgen (le dag) vertrekken de dames half 7; heeren om 5 uur v.m." De leider der manlijke werkloozengroep meldt o.a. „Lange boottocht, enkele regenbuitjes. Te laat aangekomen voor de vlaggenparado. 's Avonds prachtig weer. Nijmegen in feest stemming." Namens het poJitiedotachemenl: „Goed aangekomen; echior eerst te 4 uur, daar met do boot veel passagiers mee kwamen. Liggen met z'n achten op een kamer; boffen dus. Nijmegen is in feesttooi. We zijn vol goeden moed. Route gaat morgen over Berg en Dal." Eén der indhridueele loopers: „Do boot kwam ruim één uur te laat aan; daardoor vlaggenparado gemist. Bij aankomst verwelkomd door groot deel van Nijmccgsehe bevolking. Drukte bij de ka zerne overweldigend. Gedrang bij verschil lende bureaux; sommigen hebben 2 uur gewacht op startkaart. Slaaptenten zijn prachtig. Vol goeden moed voor volgende dagen." In een dok in de IVilhclmina- havcn. Gisteravond omstreeks 9 uur is de vroe gere Hr. Ms. „Noord-Brabant", die te Vlis- singen als opleidingsschip dienst doet, in de W il li cl in i 11 all ave n aangekomen, om bij de Scheepsbouw Maatschappij N.euwe Wa terweg te dokken. Het schip, dat in dok VU is opgenomen, werd (loer twee sleep- booten van Vlissingen naar h er gesleept, omdat de ketels en machines niet meer aanwezig zijn en de Noord-Brabant dus niet op eigen kracht kon varen. Alleen het personeel voor den dagelijkschen huis-' houdelijken dienst is nog aan boot J; het overige personeel is met vacant.e gedu rende het verblijf in het dok. Het schip wordt van onderen schoon gemaakt en opnieuw geverfd, wat een karweitje is van een paar dagen. De commandant van de Noord-Brabant, luitenant ter zee le klasse J. II. van Rinkhuyzen, heeft hedenmorgen ten huiz.e van den burgemeester, nu, dr. F. L. J. van Iïaaren, zijn opwachting gemaakt. Jaarvergadering. De Schiedamsche Voetbal en Alhlettek- vereeniging S.V.Y, hield' gisteravond in Musis Sacrum haar jaarvergadering. free,es te acht uur opende de heer C. Maltha, de voorzitter van S.V.V., met een kort woord de vergadering, die door ongeveer 150 leden was bezocht. Spr. memoreerde de verrichtingen in het afgeloopon seizcon en verwachtte, dat, nu niet minder dan vier elftallen in den K. N. V. B. spelen, het eerste elftal volgend' jaar naar de eerste klasse zal verhuizen. Voorts wees spr. op de totstandkoming van het nieuwe complex terreinen bij het het oude terein, waardoor de lagere elf tallen thans „hij huis" zullen kunnen spelen. De beide jaarverslagen, zoowel van den penningmeester als van den sec'"'.aria, wa ren in optimistischen loon gesteld. In de bestuursvacatuies, ontstaan door het bedanken van da heeren J. Nut'pel en A. Doorman, werden gekozen de hee ren J. C. H. Bronneman en P. Dropped, respectievelijk als tweede voorzitter en tweede penningmeester. Het bostuur kreeg volmacht een pers- en propagandacommis- sio en een elftalcommissie samen te stellen. Om half één werd de jaarvergadering, die een bizonder geanimeerd verloop had, door den voorzitter gesloten. Auto door tram gegrepen. En over den kop geslagen. In den afgcloopeu nacht, omstreeks 1 uur, heeft aau den 's-Gravcndijkwal nabij do Coolhavcnbrug ie Rotterdam, een tram wagen van lijn 15, een personenauto, waar in drie opvarenden van het in do Wil- hfilmiuahavon alhier liggende Duitselic s s. Clare Hugo Slinncs I waren gezeten, ge ramd. De auto werd bestuurd door A. heijkens, van hier, die de tram te laat heeft gezien, wat te wijten zou zijn aan het feit, dat één der zeelieden voortdu rend een electrische lantaarn aan- en uil- draaide. Door veel gas te geven trachtte de chauf feur "op het laatste oogenblik de team nog te ontwjjken. Een der achterspa tboi- den raakte het voorbalcon van (le tram, met het gevolg, dat de auto over den kop sloeg. Een der schepelingen, do 35-ja- rige P. A. P., werd uit de auto geslin- geid. In bewusteloozen toestand is hij mei een hersenscliudd'ng naaar het ziekenhuis aan den Coolsmgel overgebracht. De drie overige inzittenden bleven ongedeerd. De auto is in beslag genomen. Fa. W. VAN LOON Zuiveraars van Gebouwen en Schepen SYADH®y DERSLAAN 37. De staking. Bij dc firma A. Breed en Zonen. Omtrent het conflict, dat is uitgebro ken bij den scliibierspatroon A. Broed en Zonen to Hoer Hugowaard, dio hot bui tenschilderwerk van een aantal woningen van de Vereen. Volkshu.avesting heeft aan genomen, wordt ons van de z-ijde dor ge zellen bet volgende meegedeeld. Op 4 J brak een slaking uit, omdat do firma Breed en Zonen niet do vacantio- bon (3 o/o van het loon) wiido vergoe den. Na 4!/e week, op 6 Juli, werd deze staking opgeheven onder voorwaarde, dat de vacanliebon zou worden holaald en dat van de zijde van don patroon geen rancune-maatregelen zouden worden ge nomen. Aan do eerste voorwaarde is vrijwel voldaan; voor een oE twee gezellen is het mot de vacanliebon nog niet hoele- maal in orde. Op 13 Juli, dus ongeveer een week, na dat het werk was hervat, worden echter de 9 gezellen, die aan de stalcnig hadden deelgenomen, ontslagen, zg. wegens „on werkbaar weer". De 5 andere werklieden, waaronder een paar jongens, konden aan het werk blijven. Van de 14 man, die ge staakt hadden, waren op 13 Juli nog 9 over en juist deze moesten er uit, wegens „onwerkbaar weer". Op 15 Juli werden 's middags weer 4 van hen aau liet werk gezet, maar loon werden deze opnieuw onis'agen. De firma Breed en Zonen weigerde een ont- slagbevijs le geven, waardoor de ontsla genen weer rec.ht op steun zouden krij gen. Zij vermeldde daarop n.L, dat het ontslag op verzoek was verleend, Omdat hier een schending van de over eenkomst: geen raneüno maatregelen, aan wezig was, hebben d- drie samenwerkende organisation Vrijdai 1. opnieuw de sta king hij de firma A. Breed cn Zonen ge- proclameeul en daarvan aan do Arbeids beurs kennis gegeven. Thans werken nog hij genoemde firma twee zoons van den patroon, een uit voerder en één ongeorganiseerde schilder. Gisteren en ook vandaag heeft de po litie cr voor gezorgd, dat geen ongeregeld heden ontstonden. Da uitvoerder en de veiku illige schilder zijn onder bescher ming van de poli! ie naar Juris eu naar lum werk gegaan. Eén der bewoners wilde gisteren, ver hinderen, dat een Sadder in zijn voortuin tje werd geplaatst om het schilderen van de ramen moge'ijk te maken. Hem is ech ter beduid, dat hij daar niet het recht toe hoeft, waarna het werk kon worden voort gezet. Geslaagd. In Mu«is Sacrum worden tot en met Zaterdag 1 Augustus door de R. K. Mulo- vereemging eiken werkdag examens afge nomen Gisteren slaagden voor diploma A J. Coelen, C. Dakmans, J. firoothoff, A. Ideler, II. Lucas, A. Merkx, M. Neubauer. J. Smits, J. Snel, J. Willemscn, A. v. Aarle, C. v. Assendclft, J. Beekhuyseo, J. Blankenstein, IV. Blom, H, Boute, A. v. Brederode, P. Ruijing, A. Car.atï. Afgewezen 4. De jongelui, die Zaterdag j 1. slaagden voor sleno-lypisch kantoorstenograaf en typiste en gisteren vermeld werden in de eerste alinea onder het hoofdje: Ge slaagd, waren leerlingen van de Gemeente Uandelsavondcursus. Voor het M.U.L O.-diploma A zijn gis teren te Rotterdam ges'aaigd: Nel van Egmond, Marie van Jlcvningen, Iledda de Ililster, Gré Glashou wer, Bep Jargons en Willy Rijsdijk, al len leerlingen van de (M.)U L.O.-schooi aan de Huysmansstrant. Aan do Middelbare Teclmischo School te Amsterdam slaagde voor het eind e-ia- men werktuigbouw, de heer B. A. van Ilijn. Wcrkioozen-voorstelling. Donderdagmiddag wordt in liet Passage- Theater weer liet filmprogram voor deze week vertoond voor werldooien. Itijwiclhclastingmcrk. Niet ingang van Donderdag zullen op de kantoren der posterijen verkrij'ghaar zijn (Ie rijwiclbelasüngmerken voor het belas tingjaar 193G1937 (1 Augustus tot en met 31 Juli 1937). Jongetje aangereden. Vanmiddag te ongeveer half vier is bij de brug over de Oude Sluis, voor het Beursgebouw, de 8-jarige A. M. aange reden door een vrachtauto, bestuurd door C. T. P. Het jongetje werd' nog geraakt floor een voorwiel, waardoor het linkervoetje werd verwond. In den politiepost aan de Groote Markt is hij verbonden en daarna naar huis gebracht. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Om hun. kind. 2. Hard ais graniet. Donder dag 4 uur Filmvcrlooning voor werkloo/cn. City Theater, S.15 uur. 1. Om oen mon- schcnleven. 2. Do onruststoker. Heden tot en mot 25 Juli. Voormalig St. Jacobs Gasthuis, 912, 25 cn 710 uur. Tentoonstelling werK- stukkcu wevkloozcncursussen. ROTTERDAM, Heden tot en met 6 Augustus Studio '32 Tentoonstelling foto's van Steef Zoetmulder. Bioscopen. Capitol, 2.15 u., 8.15 u. Slercofilm: In de penarie. City, 2.15 u., 7 u„ 9.30 u. Stereo-film: In de penarie. Corso. Van 11 u. af doorl. Do Graaf van M on te- Crist o. Giand, 2 u„ 7 u„ 9.15 u. La vio Pa- risienno. Lumière, 2.15 u„ 7 u„ 9.15 u. Do wereld in wording. Olympia, 7 u., 9.15 u. Do bloem van het Zuiden; Zijn laatste commando. Prinses, 2.15 u„ 8.15 u. Zwarte rozen; Agent van 'ton geheimen dienst. Roxy, 2.15 ii.( 7 u., 9.15 u. Het recht van de sterkste. Studio, '32, 2 u.. 7 u„ 9.15 u. Een vreem deling kwam Thalia, 2.15 u., 7 u„ 9.15 u. Een lïcf- desparado in Westpoint. VLAAltDINGEN. Geslaagd. Voor het le Hillegereberg geiiouden M. U. L, O.-examen, diploma A, slaagden J. Mo- ree, A, Wapenaar, A. C. Klaasse en A. do Doordor. Vechtpartij op een sleepboot. De Hotterdamschc sleepboot „Amazone", kapitein Lugtcnburg, zou Zaterdagavond 13 vreemdelingen van Rotterdam naar de Pe troleumhaven tegenover Vlaardïngcn over brengen. Op don Nieuwen Waterweg zijn do passagiers onderling aan het vechten geraakt, waaibij twee hunner over boord werden geslagen. Toen de kapitein wilde bijdraaien om de drenkelingen te redden, werd hij daar bij door anderen gehinderd en mishandeld, liet gelukte hem echter toch de twee per sonen aan boord te krijgen, waarna hij de Vulcaanhaven binnenliep. Onder politiegeleidc is daarop het hete rogene gezelschap, dat uit personen van allerlei natonaliteit bestond, naar (le Pe troleumhaven oveigebracht. Do Burgerwacht in uniform. Zaterdagmiddag heeft de mobiele afdoe- ling van de Ylaardingsche Burgerwacht zich, met een colonne van do E.II.B O., liet geheel onder commando van den hieer F. Pot, geheel onverwachts aan (to burge rij voorgesteld in nieuwe uniformen. Om klokslag 4 uur kwamen diezo heide troepen, voorafgegaan door liet muziek corps van het IlavenhedrijE VlaarcUngon- Oost, hij de woning van den burgemeester aan. Hier werd halt gecommandeerd en nadat de manschappen in het gelid ge steld' waren, werden do troepen aan bur gemeester Van Walsum en aau het bestuur van do plaatselijke afdoeling van de burger wacht voorgesteld. Do burgemcesler inspecteerde do troe pen, waarna nogmaals langs dio wening van den burgemeester werd gedefileerd on do tocht door de gemeente werd a au gevangen. Een nieuw postkantoor. Naar do N. VI. Crt. meldt heeft liet rijk aangekocht de panden van de firma Bctz en Van Heijst, g(-legem aan d'e WosUiavon- kado. Do bedoeling van hot rijk is op d'e plaats van die panden een nieuw post-, lelofoen en telegraafkantoor to bouwen, waarbij d'e telefoon geheel geautomatiseerd zal worden. Do rijksbelastingdiensten zullen dam in het beslaande postkantoor werden onder gebracht. BINNENLAND De Koningin en de Prinses naar de Vogezen. Een geestdriftige schare doet de vorstelijke personen uitge leide. Met den D-trein van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen gekoppeld was, rijm 11. M. de Koningin en JL K. 11. Prin ses Juliana uit Nijmegen naar haar va cant)'overblijf in do Vogezen voltrokken. Do vorstelijke personen kwamen per auto van Het Loo eu werden, op het Stations plein luide toegeju'dht door de honderden belangstellenden, welke zich daar hadden verzameld. Ter begroeiing waren aanwezig do burgemeester van Nijmegen, do heer J. Sfeinweg, de waarnemend commissaT svan politie, hoofdinspecteur Veldman en de di- striotscommandant der marechaussee, jhr. Bowier Do hooge reizigsters begaven z'ch on middellijk naar liet tweede perron, waar- het speciale rijtuig reeds gereed stond. Aan weerskanten had zich een groote menigte opgesteld, welke spontaan hot Wilhelmus aardi iet. De Koning'n on de Prinses-ver schenen aan hot raam en wuifden vrien delijk naar de geestdriflige schare. Toen do Dc heer A. A. Scheevers deelt ccnigc indrukken mee. Hedenmorgen om, acht uur is do heer A'. A. Schocvcrs, directeur van do bekende Schooversinslituton, per s.s. Veondam van rijn weield-slml iet eis u't Amerika hier to lande teruggekeerd. Do reis ging over Nedcrlandsch-Indió, China, Japan, llonoloeloe, Voreonigdo Sla- ten, Westlndiê en weer terug naar Ne- dei land. In het instituut aan clou N ouwen Bin nenweg te Rotterdam, waar den hoor Schoevers en z'ijn editgonooto do or leer lingen uit Rotterdam, Amsterdam, Utrecht Den Haag 'n feestelijke ontvangst werd roidj verleide hij ons een en ander over zijn toeht. Do bedoeling was, aldus do heer Schoe vers, in Batavia eon kantoor op te rial Hem van de Vereeniging van Leeraren in het Handelsonderwijs, Op aandringen van meer dere groolere handelszaken hebben wij een aanzienlijke uilbre'ding aan ons plan ge geven en in oen vijftal maanden tijds een instituut opgericht, waar reeds 150 leerlin gen les nemen. Op Oost-Java ?al een tweede afdoeling worden gesticht. In Wcst-lmdiö hebben wij-contact ge zocht met verschei done zakenlieden en de eersto „steenlegging" tot het stichten van een afdeel ing van de Vereenig'ng van Leer aren is reeds geschied. Uitvoerig 1 chtte de heer Schoevers de aanwezigen in over zijn ervnrngen opge daan in China en J.apan. In Japan is de milita'ro opvoeding een onderdeel van het handelsonderwijs. Het doel van don han delsman, zoo werd hcim daar voorgehou den, is niet om veel geld te verdienen, doch om den klant te dienen. In Hollywood heeft de hoor Schoevers kennis gemaakt met iels nieuws, wat hij ook hier denkt te kunnen invoeren, name lijk de jonge rnenschen ie toeren een wer kelijk goede film le appreoieeren. Do eerste proeven in Ga li [of m geno men zijn een volledig soces gewourden. Vóór de liim Midsummerii'ghlsuream uit kwam, werden op scholen boeken uitge reikt, waarin niet alleen do opziet, het vervaardigen, do motieven voor het weg vallen van scènes, behandeld worden, doch ook Shakespeare's werken en leven uitvoer rig. Een uur per week wil men les geven in het nieuwe vak „f lmappreoiatie". Luikt dit, dan is er voor de f' lnirnaa.tsciliappijem minder ris'co aan verbondon een op hoog artistiek pe.l staande film te vervaardigen. Op een vraag, boo de toestand is ia Amerika op het gebied van opis'ding vocwr den handel, antwoordde de heer Schoe- veis, dat deze niets to venscihcn overlaat De leerlingen hebben daar nagenoeg alleen11 met Emgelscih te maken, zoodat ex meer lijd over blijft tot het bekwamen in onder- deelen. Do Nederlanders ztrjh voel zijidig er, doch do Amerikanen winnen het in vlug-> beid. Toch hebben eenige instituten daar 1 iets nieuws geloerd van ons, znoais wij natuurlijk ook eenige nieuwe ideeen liebben opgedaan, die bij d-en nieuwen aureus ia pradijk 2iuJion worden gebracht. Zoo ö.ai het lesgeven door memschon uit de prao tijk, wat wij al oenige jaren doen, was i daar iets vreemds. Bij ons komen voor j praclisch onderridit in de luchtvaart en scheepvaart, deskundigen van de K. L'. M. j en Ruys' eenmaal per week een uur les I geven. Hooit een leerling een diploma behaald, aldus vervolgde de heer Sclioeveis, dan blijft bij tocli nog leerling tot hij een „baan" 1 heelt. Voor dezen tijd, die dus bosohouwdi j kan worden als dagolijkscihe training, lie- hoett geen lesgeld betaald te worden. I Na nog eenige aardige voorvallen vati zijn reis te hebben verteld, legden de tal* rijke leerlingen, die reeds eon half ,twcd stonden te popelen om hum directeur wel- kom te heeteu, op onzen gastheer beslag, j trein precies op tijd zich in beweging j zette, steeg wederom oen luid gejuich op,, j Het gevolg van de Koningin en do Prim ses bestaat uit do freules Schimmelpen- ninok van der Oye en Van Heemstra en' generaal-majoor D. Q. 0. F. do Jon gei t van der Halen. Le Hohwald is een klein, maar zeer mooi gelegen plaatsje, met een 650 inwo- ners, gelegen in hot departement dn Bas t Rhin, Hel ligt te midden van prachtige spar- j rebosschen. De Andlau, oen schilderachtig beekje, loopt er dwars doorheen. Le Ilohwald ligt in lde Vogezen, ietwat' westelijk van Straatsburg op omstreeks 600, M. hoogte; in do buurt, op ruim een uuu j alstand ligt hot bekende kasteel Spesbourg. i Hoe mooi het er is wordt wel bewezen; door den bijnaam „parel der Vogezen", welken do Franschen aain Le Hohwald gegeven hebben. j De grondwetsherziening. Indiening ccrsl in Auguslns, Naar wij vernemen is het advies vaiï den' Raad van State over de vooretelling tot grondwetsherziening, de vorige week Dinsdag in den ministerraad behandeld, Naar aanleiding daarvan worden nog en kele technische wijzigingen in de voor stellen aangebracht. Mede in verband met liet vertrek vatt' 1 II.M. de Koningin naar het buitenland, ia de indiening van de voorstellen tot grond wetsherziening eerst in den loop van del i volgende maand te verwachten. tSSSSSSS£SSSS55*S5g5SS5! 5SS5SSmax«aa«jgg

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2