if REMBRANDT ALS FILMFIGUUR Laatste Nieuws Bezoek aan de Denham studio's tijdens de opnamen van de nieuwe Korda-fiim. Johan de Meester als assistent-regisseur. Wielrennen. De ronde van Frankrijk. Hengelèn. Vreemde brand te Oss. Handel en Bedrijf Beurs van Amsterdam. Üv Sport Door een rangeertrein gegrepen. BUITENLAND Gemengd Kieiiws De fraude te Vlissingen. Burgerlijke Stand De opstand in Spanje. Do beroemde regisseur Alexander Kor da, die Engeland een eigen film-in dustrie geschapen hooft, maakt thans met Charles Laughton in de hoofdrol, een groot filmdrama, dat *t leven van Rembrandt tot onderworp heeft. Waar deze film voor ons land van be lang is door de figuren van onzen groolslen schilder, en in ons land be langstelling voor do Rembrandifilm ontstond door hot bo/ock van Korda en Laughton aan Amsterdam, waar zij voor studiedoeleinden arriveerden, heeft onze Londcnsche correspondent, nu do opnamen voor Rembrandt in vollen gang zijn, een bezoek gebracht aan de studio's van Denham en een onderhoud gehad met don Nederland- schen adviseur van Korda, den heer Johan de Meester. (Van onzen Londensclien correspondent.) Het is een wonderlijke ervaring voor den bezoeker van de Donham-Filmstudio's, die do zakelijke, door en door nuchtere betonnen vestibule binnengaat, plotseling een meisje in oud-IIollandschen dracht voor zich te zien. 'Zij slaat stil, met den rug naar mij toe gekeerd. Terwijl een geüniformeerd portier uit do logo komt om naar het doel van het bezoek te informeoren en een gesprek met veel namen en afspraken tot stand komt, blijf ik onbewust dien meisjesrug in do oude en toch zoo bekende klecding fixeeren, misschien wel op het indiscrete af. Do portier trekt zijn hoofd in do logo terug als een slak in zijn schelp, en be gint met de telefoon te werken. Weer nieuwe pamen. Maar het duurt lang éér hij den juisten man op den juistcn plaats aantreft. Hot meisje keert zich plotseling om. Coquet draait ze haar elegante figuurtje in dit flatteerendo oud llollandsche cosluum rond, en glimlacht bij het zien van een paar verbaasde oogen. Maar voor mij breekt plotseling de be- ioovering, want, in beweging en van nabij, is het beeld niet echt meer; do sfeer van do „ïïollandscho Scliool" verdwijnt, te meer waar het gezichtjo onnatuurlijk is geschminkt, volgens do recepten der filna- „make-up", die wel zeer vart het alledaag- scbe poeder en lippenstift verschillen, flet figuurtje, dat zoo juist aan de „Rembrandt van Rijn"-film heeft meegewerkt, verdwijnt in een van do kleedkamers. Dan annon ceert do portier met luider stem, dat mis ter so-and-so, één van do secretarissen die in dit gloednieuwe reuzenbedrijf werk/aam zijn, ons kan ontvangen. Zelfs in dé groote studieruimte duurt het minuten voor men die juiste stemming fo pakken heeft; liet „zien" van oen scène oischt oefening. Ik moot mij even inschie ten. Maar dan komt „het" over me. Een romantisch orkest, in voorvadcilijk cosluum zit tusschon do sound-camera's kaart te spelen. Doedelzakken, klarinetten en oan serpent liggen in artistieke wanorde rond een trommel, er woidcn moppen gelapt. Dit schilderachtig geheel zal echter niet in do film te zien zijn, de muziek houdt n.l. pauze, terwijl lampenisten achter de coulissen de schijnwerpers in orde bren gen, De muzikanten kunnen zóó uit een schilderij van Jan Steen zijn weggestapt, zo deen het eigenlijk nu, terwijl harten- tien en schoppenvrouw over hot trommel vel vliegen, natuurlijker dan wanneer de strenge regio hun een plaats op het film- toonoel aanwijst. Het is oen krocgscèno bij Leiden, in de buurt van Rembrandt's gobooitodorp, waar aan wij gaan beginnen. Een helder gewitte stal met haardvuur en rieten dak. Voor enkele honderden jaren nam men hot mol catéruimten en brandwaarborgen niet zoo nauw. Een joelend gezelschap figuranten viert feest op do scherpe commando's van Korda oen nikkelen microfoon aan oen stalief zweeft boven hun hoofden. Zoo, van tor zijde gezien, valt met geen mogelijkheid te zeggen hoe hot beeld op de film zal wonx, er bestaat editor wel een mogelijkheid den juisten indruk te krij gen. Dat is: naast den camera-man, op de brug te gaan staan. De sound-installa- tio weikt niet er worden repetities en proefopnamen gemaakt zocd'at men met een vcrontsdiuklïgden glimlach dit „Hei lige dor Heiligen", andere streng voor re gisseur en fotografische staf gereserveerd, betreden kan. Door de ooghaartjes kijkend valt do technische entourage weg, de felle kleur ondtor hot blakeren dor Jupiterlam- pcm verbleekt, men krijgt bijna een zwact- «n-wit impressie. Dan kruist plotseling een zware, in ruim gewaad gebuide figuur, bet rumoerig bewogen hcrbergsbeeldCliarles ughlcm, de „Rcmbrandt"-spclcr, één der meest vooraanstaande acteurs van van daag, beroemd geworden onder meer door 1 in „Hendrik de Achtste". Korda is tevreden over de repetities: er zal go- woelen. Ieder, die niet strikt nood- za olijk is bij bet werk, wordt nu naar achteren gestuurd'. Een hoer, die tijdens de voorbereidingen niet uit Korda's buurt is weggeweest, wordt aan ons voorgesteld. liet is de onze bekende landgenoot Jo han de Meester, die als Neueriandscli advi seur is aangesteld; zelt „filmproducer (met Gerard Rutton samen zorgde bij voor het totstandkomen van „Rubber" o.a. verder oen toncellechnicus van den eersten rang, men zal zich zijn grooten tijd met Staf Bruggen aan het Vlaamsch Vo'.kstoo- neel herinnoren). Een praatje met Johan de Meester. Farnen wandelen wij, zonder kloppen, de slaapkamer van Saskia binnen. Aan kloppen zal trouwens moeilijk gaan, daar deze slaapkamer geen voor- en siechls één zijwand heeft. De Moester blijkt een on derhoudend causeur, die voor een kort in terview niet terugschrikt. Hij is enthousiast over de samenweik'ng van Laughton en Alexander Korda Die twee kon,non elkaar reeds jaren, zegt hij, zo zijn geheel op elkander ingesteld. Er is in dit geval geen sprake van het „ma ken" van een acteur, die zonder regisseur op don achtergrond een ledepop blijkt. Laughton is oen inlell.gento persoonlijk heid, zeer belezen, die z'ch voor zijn rol veel moeite geelt cn do Rembrandt-figuur zeer zuiver aanvoelt. Uren lang wandelen Laughton en Korda heen en weer, vertelt do Meester, teder detail wordt overwogen, iedere „close up" oneindig proefgedraa'd, voor die (wee te vreden zijn. Zelts schilders, die mogelijk later onder do toeschouwers zullen zijn, boeven zich niet te ergeren, want do regisseur its oen veelzijdig man. Kont bet groote publiek hem a's filmer, in Hongarije cn Duitschland weet men dat Alexander Korda en buitengewone gave heeft voor schilderkunst cn een succesvol etser is. Denkt u zich in: Laughton krijgt les i'n het vasthouden van 'tsohddcrepensceL Zoo minutieus wordt er gewerkt. Tot om com pleet schilder hoeft hij bet gelukkig niet te brengen, want in de atelierscènes wordt slechts van terzijde opgenomen. Men ziet geen „Nachtwachten" bij doziijnen tot stand komen: alles wat naar Amorikaansdho hum bug zweemt wordt zorgvuldig geweerd. Al leen ziet men de Rombrandlverlolker een paar maal in insplralie aan een nieuw doek beginnen, Em daarvoor moet alles, ook de houding, ook de scIülJorsa'Juro, lot in délails verzorgd en vakkund.g ver antwoord zijn. Clair obscuur i» Rembrandt's Hoogste barometerstand 764,9 te La Corana. Laagste barometerstand 752.G te Vardó. Verwachting tot den avond van 23 Juli: Zwakke tot matige; Westelijke tot Zuide lijke wind', lijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen, later in het Westen toenemende kans op regen, iets warmer. SS Ouzo landgcnootcn iu de midden groep. Na den rustdag to Cannes werd giste ren de Rende van Frankrijk voorigozol met de 12e etappe, van Cannes naar Mar seille, een afstand' van 195 K.M. Een hoog tempo werd' gedurende deze etappe met gereden, men voelde er weinig voor uit looppogingen te ondernemen, omdat het warm weer was cn de Pyreneeën nog in hot verschiet zijn. Zoo behoefde het dus geen verwondering te wekken, dat een 20 man sterke groep gezamenlijk to Marseille aankwam, waar de Franschman Le Greves die sprint won on oen tijd noteerde van G uur 36 minuten 10 sec. In liet peloton waren ook Sylvcr Maes, en do beide van Sdiendcls. Middelkamp kwam als 16e bin nen met ongeveer drïo minuten achter stand: Het algemeen klassement werd: 1. Sylver Macs (België), totaal tijd' 78 uur 24 minuten 8 sec. 2. Vervaeeke (België) 7S uur '2G minu ten 56 sec. 3. A. Magno (Frankrijk); 4. P. Clemens (Luxethburg). 19o Albert van Schendcl 79 uur 34 minuten 11 sec. 27o Middelkamp 79 uur 49 minuten 14 sec. 40e Anton van Schendei SO uur 3 nu ten 30 sec. Reiziger in zorgwekkendea toe stand naar het ziekenhuis ver voerd. Vanmiddag omstreeks half één is de 43-jaxige gehuwde hoor L. Neut, wonende te Delfzijl onder een rangeertrein geraakt. Hij zou met zijn dochter vier weken op reis gaan, maar-had zich iets verlaat en stak in zijn haast eten spoorbaan over. Daarbij merkte hij den naderenden'rangeer- trein niet op. Zijn dochter kon nog van den baan komen, maar do heer Neut zelf werd gegrepen en- overreden. Hij zal liet rechterbeen moeten missen. Een geneesheer verleende do eerste hulp, waarna hot slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Groningen werd overgebracht. Zijn loesland is zorgwekkend. Inbraak in hcereu-modeinagazijn. In den afgeloopen nacht is ingebroken in liet heeren-modemagazijn van den lieer K., in do Kleine Houtslraat te Haarlem. De inbreker is b nnengekomen, door een ruit van de winkeldeur u.t de sponningen te lichten. Een geldkistje, dat m een ver trek achter den winkel slond, werd open gebroken en daaruit een beding van 1830 gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Dc brand tc Zutplicn. In verband met den brand in de opticien zaak van de firma H. AI. Schmidt aan de Rozengracht te Zntphen, is de bewoner D., die in verband hiermede Ziondag in verzekerde bewaring werd gesteld, heden morgen voor den officier van jnslitio ge leid, die een vordering heeft ingediend voor zijn in bewaring stelling. -«-Morgen zal D. door den rechtercommis saris worden gehoord. Beurs van Schiedam. WOENSDAG, 22 Juli. Officieele nottenug van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 10 per H.L. ad 4b pCt Zonder fust en zonder belasting. Niet-officiecl Binnenlandsche spiritus: 117.A 10C pCt. tJuitenlandsche spiritus: f7.75fS.5Q. Zonder fust en zonder belasting. SPOELING: fO.SO. Amelia Earharf maakt een wetenschappe lijke vlucht. Amelia Earhardt is van New-York ver trokken voor een wetenschappelijke vlucht aan boord van een Eleclro eendekker. Het toestel is geheel van motaal cn heeft twee motoren van 550 p.k Hi- Dan komen wij met een vraag voor den dag die ons na aan het hart ligt. „D'o sfeer van Rembrandt's schilderijen is donker, slechts in het centrum zijn licht glanzen geconcentreerd:. Op do foto's die tot nu toe gepubliceerd1 zijn, ziet men ech ter helderwitte vertrekken mot oen zwarte schildersfiguur als centrum, fs dat niet oen bootje do omgekeerde wereld?" Mot een handig cn intelligent antwoord' sloot de hoer De Meester het wapen der oriliek uit onze landen. „Houdt IJ nog ten göcde 1 Maar do clair obscuur waarop U zinspeelt, was ecu trek in hot leven van d'en kunstenaar, met in dat van zijn tijd en omgeving. Kijkt U maar naar de interieuren van oon Vermeer, die voor wij aan do film begonnen, duch tig door ons zijn bestudeerd. Wanneer wij die sfeer, die liet publick misschien ver wacht, in do film zouden brengen, zou liet oen parodie worden, Wij brengen Rem brandt in de kracht van zijn leven, als man tusschen do dertig on zostig. „En hot onontkoombare happy ond?" informeoren wij tens' lie, welbewust hier oen gevaarlijk terrein te betreden. Maar zelfs-dit brengt Johan de Meester niet van zijn stuk. „Het manuscript van Carl Zuckmayer is op dit punt een waarborg. Zucknuiyer's studio is de besto, die misschien ooit over Rembrandt geschreven is. Zeker: er is oen happy end maar con dat ieder zal bevredigen, liet eind brengt Rembrandt, schilderende aan zijn groot zelfportret „de man met do tulband". Failliet verklaard1, vertrapt en veriaden lacht hij om do wereld die hij weldra ach ter zich gaat laten, gocstelijk gegroeid boven liet matorieelo uit. Bewust dat wat hij geeft oneindig belangrijker is dan dat wat men van hem vraagt. Ik moet nog maals herhalen. Korda is er niot de man naar om goedkoope concessies aan den smaak van het publick to doen. Dat zal in Amsterdam, de stad van Rembrandt, waar ter zijner cere do wereldpremière gaal, duidelijk blijken!" Dan wordt de heer De Moester wegge roepen zijn hulp is noodig. En wij dwa len verder door de toovcrwcrcld van deze droomfabriek. GERII. VAN EYSSELSTEYN. S.II.V. „Liet Baarsje". Zondag j.l. hield de S.U.V. „Hot Baarsje" een onderling concours in de West Gaag, Er werden 22 maaLvissclieu gevangen. Do prijzen werden behaald als volgt: ie pr. C. Meijers, 2e pr. A Hordijk, 3e pr. M. Degcliiig,' 4e pr. D. Voets. Junior afil, „Het Baarsje". Zaterdag as. bondon de junioren van de S.II.V. „Het Baarsje" hun jaarlijksch kasconcours in do wateren van Maassluis. Bewoners aan verhoor onder worpen. Gisteravond tc omstreeks half twaalf ont dekten buren, dat er rook kwam uit 't huis, bewoond door do familie S., gelegen aan de Molenstraat te Oss. De buren gingen de bewoners waarschuwen. Toen zij wer den opengedaan bleek, dat een tafelkleed, dat in do woonkamer op tafel lag, smeul de. Het vuuilje werd mot vereende krach ten spoedig gobluscbl, waarna de buren het huis verlieten. Ongeveer lien minuien later werd weder om in dezelfde woning brand ontdekt, thans op de bovenverdieping, De brand weer word gewaarschuwd. Inmiddels hadden man schappen van do marechaussee den brand eveneens gezien. Zij slaagden er in, zon der dat groote schade word aangericht, liet vuur meester to worden. In verband' met dezen brand zijn do beer S., zijn viouw en dochter aan een verboor ondierworpen. Nog een arrestatie. Do beer W., administrateur van bet bu reau voor sociale zaken en leider van Maatschappelijk Hulpbetoon to Vlissingen. is gistovavond gearresteerd Hij is hedenmorgen voor de justitie be Middelburg voorgeleid. Kasteel door ontploffing verwoest. liet kasteel Ni Ira in Slowakije, ré door een onlplolfing geheel verwoest. Vier per sonen -werden ernstig gekwetst. De ontploffing ontstond door oen che mische substantie welke bij sclioonmaak- werkzaamheden gebiuikt werd. De „moeder van lief bobbed haar" overleden. Een pionierster van „hebbed haar", miss Amanda Zicgler, die 50 jaar geleden reeds kortgeknipt haar droeg, is to New-York gestorven. In do pers is veel aandacht aan liaar lies leed als do „moeder van het bobbed I haar" in Amerika. Scheepvaart. SCHIEDAM, 21 Juli. Aangekomen: Griesch s.s. „Andreas" Rotterdam, om te dokken bij de werf Wilton. Finsch s.s. „Karliu" v. Antwerpen, om to bunkeren in de Wïlbclminahavm. Vertrokken: Duitsch m.s. „Gare Hugo Stinnons I" n. Nordenham. Finsch s.s. „Karhu" n. Oxelosund. SCHIEDAM, 22 Juli. Aangekomen: Noorsch m.s. „Norbris" v. Hamburg, om to dokken bij de werf Wil ton. Hoog water. 22 Juli 7,09 uur, 19.3G uur. 23 Juli 7.41 uur, 20.10 uur. Zon cn Maan. Zonsopg. 22 Juli 5.05 u., ondg. 21.06 u. Zonsopg, 23 Juli 5.07 u., ondg. 21.05 u. 16 Juli E K. 3 Augustus V.M. Opstandelingen rukken van twee kanten naar Madrid op. Londen, 22 Juli. Twee opstaindigo leger machten rukken thans naar Madrid op, do oen komende van Pampeluna, de andore van Algceïras en Cadiz. De opstandelingen schijnen in bet, noorden terrein te winnen doch in het zuiden blijft de toestand on zeker. Van do 45 provincies zouden niet min der dan 10 min ot meer in banden dor opstandelingen zijn, namelijk Val lad olid Saiagossa, Navarre, Toledo, Iluesco, Vil- torio, Burgos. Fcgovia, Cordova en Seville. Regceriiigsmeiledecliiig over den toestand. Madrid, 22 Juli. De Spnanschc minister van binnenlandsche zaken heeft door de radio bekend laten maken, dat do opstan delingen overal in Spanje terugtrek kou, met uitzondering van Saragossa, Vallade- lid en Sevilla, waar zij den regoeringstroo- pen nog tegenstand bicdon. De regeeringsmilitie houdt sedert van- moigen de weg van Toledo naar Madrid bozet. Opstandige generaal gelast mobilisatie. Madrid, 22 Juli. De minister van bin nenlandsche zaken heeft over de r.vbo laten mededcelen, dat de tot do opstan- delincen bohoorende generaal Cab,melius, die het bevel voert over do vijfde divisie te Saragossa, de mobilisatie heeft gelast van allo jongelieden van do lichtingen 1931 tot 1936, die zich nog vandaag in de kazernes moeten melden. Da rogecring ziet in de door generaal Cabnnoüas genomen maatregelen een bewijs voor het echec der rebellen Rustige nacht tc Madrid. Te Madrid is bet vannacht msfig geble ven. liet giootsle gedeelte dor branden, die op vorschdlcndc punten der stad waren gesticht, heeft men meester kunnen wor den. Galieië in handen der rebellen. Lissabon, 22 Juli. De piovincie Gali- cm zou in handen der opstandelingen zijn. Drie duizend Fransehr bur gers verlaten Barcelona. Barcelona, 22 Juli. Twee Franscbe mail- booten zijn luer aangekomen, om 3000 Ie Barcelona wonende Franschc staats burgers aan boord le nemen. Zij zullen vandaag naar Marseille worden oveige bracht. taalimluslrie op. SCHIEDAM. Geboren. 19 Juli. Nico Gerrit Dieter, zoon van K. van den Bos cn E. Bergmans, Hoofd1- straat 123. 21 Juli. Jluborlus llermanus, zoon van IT. II. Windhorst en Al. J. M, Web er. Maasdijk 124. Maria Wilhelmina, dochter van C. AL Wicchcrl en P. Janssen, Simon Stevinstiaat 17. O verleid en: 19 Juli. F, Sparreboom, 54 j. oehtgo noole van B. van Helden, Nassau laan 75. JL Al. li. D. Zi egel er, 42 j. Wmnnde 178. VLAARDINGEN. Geboren: 17 Juli: Alaiinus, z. van J. Verboom cn S. Bijl, Alarkgraaüaan 137. 18 Juli: Gecitruida, d. van W. Ooslvccn en A. ,1. van Vliet, Groen van Prinsterec- slrnat 25, 19 Juli: Lecnderl Cornelis, z. van J, van Dorp en T. Rietdijk, Krugorstraat 28. Witlemijnlje, d. van J. Vis en F. lloozcv boom, lleemraadstraat 48. Overleden: 16 Juli: Engel Maat, 70 jaar, echlgen. van F. van Leeuwen, God. Biersloot 99. Bernardus Lok, 63 jaar, echlgen. van C. W. van 't Oever, 2o Van Lcijdon Gael- straat 188, 17 Juli: Cornelis Kloosterman, 28 jaar, Groenoweg B. Siaki in dc Franschc nt laait peer dpnicuw AlonthcJiard, 22 Juli. Do arbeiders der Peiigeolfahriekcn to 'JYiorchlancho, Ilar- moincourt. Pont dé Ruide en Sochaux lijn in slaking gegaan. Hit Relfort, wordt gemeld, dat aangezien do besprekingen, die op do prefectuur van Belfort zijn gevoerd, teneinde oen eolloo lief contract voor dio arbeiders in de ino taal industrie in de districten Relfort en Montbeliaad' op to stellen, de arbeiders niot bobben bevredigd, dezen de algemeonosta king hebben afgekondigd. Het aantal sla kers bedraagt ongeveer 25000. Do bespre kingen tusschen de werkgevers on arbei ders zullen opnieuw beginnen. KOERSEN OP 22 JULI 1930. (Medcgedoekl d. de Amslerdamsche Bank), Intl. Ondernemingen Binnenland. V.K. HEDEN A. K. U. 22 22% Van Berkel 33% 83% Cart. Calvé ö9J/a CO VL Neder; Ford 201 200% Ned. Cist- en Spiritus 402% 400% Ned. Kabalfabriok.348 810 Philips GI. G. B155% 151%— 0 Unilovcr HO1/, HO1/,— 20s/g Buitonland. Anaconda 28% 23%, Bethlehem Stool 32 021/,, General Motors 42%, 42'%, U. S. Leather4% Kenneeolt Copper 25% 2513/16— G U. S. Stool Corp.... 38%, 38%— 7/ia ELECTR. OND. Aniem 190 193 Ned. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities ServicoÖa/1B 3% MIJNEN. Atgomcono Exploratie 101% 165 Redjang Lcbong.205 205 Singkop Tm Mij90 91 PETROLEUM. ICon. Olio270 272 4 B u i t o n 1 a n d. Shell Union 11% 1 1%l%, Tidewater Ass. Oil.. 10% 107/lfi%a RUBBER. Amsterdam Rubber.. 142' /a 143%5 SUIKER. Vorstenlanden 21% 22% Uamïolsvcr. A'dam.289% 280 5 TABAK. Deli Mij203% 261 2 Dels Batavia 193 193 4 Oostkust 44 Sencmbah 232 281 6 SCIIEEP V'ART. Ned, Scliecpv. Unio 47% 48 SPOORWEGEN. Canadian Pac°Jv - J.u Missouri IC. T(f N.-York Cenlr. Railr. e Southern Pac Southern Railway Cy. ij7« Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Juli. Londen 7.38VA Berlijn 59.22, Parijs 9.73, Brussel 24.82'/2, Bern 48.0% Kopen hagen 32.97%, Stockholm 38.07'/2, Oslo 37.121/2, New-York 1.4615/1G, Madrid Praag 6.10, prolongatie V/z pCt.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3