LAATSTE NIEUWS TERUG NA EEN LANGE REIS. JAAR DAT WIEL DRAAIT", Hoogsfr. 07-09 Gemengd Nieuws Aardverschuiving in den Kaukasus. Daisy en Bobbie zijn bijna in Parijs geweest Wat ze zoo al onderweg beleefd hebben. Burgerlijke Stand SPORT Olympische Spelen, Honderd meter vrije slagheeren. 200 M. schoolslag dames. BUITENLAND De revolutie in Spanje. sen. ENGEZONDEN T Jit A1LJK MM JE Toulouse t. .Oviedo ^VaMdoli aflöSSèife, 1 1 tev/ Guadelajsra ste Ion IWetó., c<¥0--. R, AlieantëE^ ua Murcia Granada'.^- Nandei en Bedrijf Stofzuigers $Oct.perweek' i 19.50, 136.—, 149.50. f55.—, f65.— nmtnKrrrsrri Sta.ni cn Mooi niet geplaatst» Vanmorgen is in het Olympische zwem- sladion oen aanvang gemaakt met hot vemvenimon der series 100 meter vrije stag voor hoeren. Do Nederlander Stam startte in do ze- vendo serie, on kwam als vierde aan in een lijd van 1 min. 1.3 soa Eerste in deze serie werd Ljidegran (V. S.) in 58.3 sea, tweede de Hongaar Ahay Nemes in 1 min. 0.2 sec. en derde dc Fm llielanen in 1 min. 1 sec. .Mooi, in de tweede serie, startte te iaat, eai kwam hierdoor als zesde aan. Hij no teerde 1 min. 3.4 soa Eerste werd in deze serie Yusa )Japan) in 57.8 sec. i - 1 Aangezien slechts d,o eerste twee uit elke serie en de twee snelste dorden in den halven eindstrijd komen zijn Stam en .Mooi uitgeschakeld. Tijdons de wedstrijden werd het Olym pisch record tweemaal verbeterd. De eerste maal zwom Peter Fiok (V. do 100 meter in 57,7 soa (0.3 see. bo neden het oude record) en de tweede maal de Japanner Arai in 57.5 sec. Iiri de vijfde serie evenaarde Tagudhi (Japan) den tijd van 57.5 sec. Nedcrlandschc dames ge plaatst. Vanmorgen werden eveneons de series voor de "200 meter schoolslag dames ge zwommen. Do dames Waalherg en Kastein plaat sten zich respectievelijk ais derde en tweede in hun serie. De resultaten luiden; le serie: 1. Soerensen (Denemarken) 3 min. G,7 sec., 2. Isberg (Zweden) 3 min. 8,7 sec., 3. Waalberg (Nederland) 3 min. 10,4 sea 2o serie: 1. Genenger (Duitschiand) 3 min. 3 sec., (nieuw OJympisch record), liet oude stond- met 3 min. 6,3 sea op naam van de Australisoiio Clara Dennis, 2. Kastein (Nederland) 3 min. 7,8 sec., 3. ICsuboi (Japan) 3 min. 15 sec. In de vierde serie zwom mej. Stroom- berg. Zij eindigde als vijfde in den tijd van 3 min. 22,5 see. Eerste word in deze serie mej. Woll- schliigor (Duitschiand!) in 3 min. 8,5 sec. Do Japanscho Maehata verbeterde op nieuw het Olympisch record door de 200 meter in 3 min. 1,9 sea te zwemmen. PT Franco tc Scvilla.- Lissabon, 8 Augustus. Generaal Franco 5s, komende uit Marokko-, vergezeld van zijn genei-alen staf, in Sovilla aangekomen. Uit deze stad wordt gemeld, dat de colon ne onder commando van Castejan, welke naar. Madrid optrekt, Alomemlralejo heelt ingenomen. De colonne van Rojo, den com mandant der socialistische troepen te Ba- Üajoz is door Franco welgezinde elemen ten tegengehouden. liet hoofdkwartier dear „witten" te Seviila deelde mede, dat vol gens officieele berichten uit Burgos de troepen van generaal Mola Guadarrama bezet houden. Te Saragossa is een bom in het hospi taal terecht gekomen. Cadix door regeeringstroepen bezet? - Barcelona, 8 Augustus. De generaliteit van Catalonië deelt mede, dat volgons een telegram uit Malaga het leven diaaar nor- maai zijn gang gaat. Do heimelijke om singeling van Granada duurt voort. Offi cieus wordt bevestigd, dat Cadix door de regeeringstroepen is bezet. In een radiorede ontkende de opstande lingen-generaal Queipo de LIano, dat Frankrijk wapenen en troepen aan gene raal Franco heeft verschaft. Hij sprak ver der de inneming van Cadix tegen door do regeeringstroepen en ontkende, dat dezen verliezen zouden hebben toegebracht aam do „Witten", die naar San Sebastian on Bilbao optrekken. Een colonne van Benito heeft' zich meester gemaakt van Aicolea. Verscheidene vliegtuigen uit do bas s Jelafo weiden vernield. Zware gevechten om liadajoz.. Lissabon, 8 Augustus. Naar uit Elvas gcmeldt wordt, zouden zich te liadajoz de Guardia Civil en de stormtroepen heb ben verzet tegen de socialistische bewind voerders en zich in hun kazernes hebben gebarricadeerd. Aan de Portugeosche- grens heeft men den gchoelen ochtend geweer vuur gehoord. Des avonds zouden do na tionalisten zich wegens gebrek aan mu nitie aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. Een vliegtuig der nationa listen heeft gistermiddag Badajoz met bom men bestookt, waarbij een kazerne zwaar beschadigd werd. In een onderhoud met do „Diario do Lisboa", heeft generaal De Ilano meegedeeld, dat tot dusver 6300 man troepen uit Spaansch Marokko naar het vasteland zijn gedirigeerd. Nog 20.000 man staan in Marokko gereed om over te ste ken. Uit Barcelona wordt gemeld, dat onge veer 120 nationalisten, die op het eiland Minorca gevangen gehouden werden, ge tracht zouden hebben do regeeringstroe pen aan te vallen. Tot straf zijn zij allen gefusilleerd. Onder hen zou zich een ad miraal bevinden. Franschc vrijwilligers tc Barcelona. Parijs, 8 Augustus. Volgens een hier uit Barcelona ontvangen bericht, is aldaar do eerste groep Fransche vrijwilligers aange komen, welke tegen de nationalisten wil strijden. Het zouden ongeveer 200 aanhan gers van liet Fransche volksfront zijn. Franco aan het hoofd der troepen. Lissabon, .8 Augustus. Generaal Franco heeft het bevel op zich genomen van de robelleerende troepen in het Zuiden. Een colonne der „witten" heeft Merida ver overd en de verbindingen verbroken tus- schen Madrid en Badajoz, waarvan de val aanstaande is. Bij Elvas zijn 5 Spaansche officieren do Portugeesche grens over ge stoken. Ziij werden met verscheidene com munisten gearresteerd. Te Lissabon heb ben zich 50 Duitschers, die uit Spanje zijn uitgeweken, aan boord begeven van het s.s. „Generaal Osorio", dat hen naar Hamburg zal brengen. liet D'uitsche s.s. "Uckermark'' is met 338 Duitsche vluchtelingen uit Spanje te Genua aangekomen. Via Milaan reisden zij naar hun vaderland terug. Een protest van De LIano. Generaal Queipo de LIano heelt vannacht in een radiorede via den zender Sovilla geprotesteerd 'tegen de beschieting van open steden door de troepen en vliegtuigen van de regeeiing. Hij bevestigde, dat de oud- minister, vice-admïraal Azarola, te Ferrol door de nationalisten is gefusilleerd. Staatsgreep in Andorra? Parijs, 8 Augustus. Volgens een bericht uit Foix (departement Arlege) loopen in Andorra geruchten, dat de Spaansche com munisten en aatarchisten voornemens rijn een inval te doen in de kle'no republiek Andorra, en wel vanuit Puigoerda, dat zich in handen der oommiuin'sten bevindt Als voorwendsel hiertoe zou moeten die nen, dat zich in Andorra talrijke Spaan sche vluchtelingen bevinden. De Fransche regeering, die het politierecht in Andorra bezit, heeft een afdeeiing gendarmen en garde mobile naar do grens gedirigeerd, om eventueel in te grijpen. Yar- Sey- Iloogste barometerstand' 769.0 te mouth cn Scilly. Laagste haromelersland 746.9 te el is fjord. Verwachting tot den avend van 9 Aug.: Meest zwakke Sater wellicht toc-nemendie wind! uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, of betrekken, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. Vrachtauto met soldaten door trein gegrepen. Een met soldaten voJbezello vrachtauto is op een spoorwegoverweg in Hongarije door een'lrein gegrepen. Twintig soldaten weiden gewond, cenigon hunner ernstig. Wonderbaarlijke genezing. Te Saioe Mare (Roemenië) heeft zich een buitengewoon geval van genezing van stomheid voorgedaan. Een 20-jarige jonge man, Unorici gcheetcn, die reeds tien jaar geleden, tengevolge van een ongeluk liet spraakvermogen bad verloren, begon n.l. plotseling te spreken, toen hij een zeer schoone jonge vrouw aanschouwde. De doctoren staan voor een raadsel. Men heeft helaas niet opgetoekend' welke de eerste woorden waren, die de jongeman hervond' Wanneer zal aan dezen ergerlijken toestand oens een einde komen, of moet eerst het spreekwoord van hc-t kalf en de pul t-rbj' te pas komen? Schiedam, Aug. 1936 Beurs van Schiedam. ZATERDAG, 8 Augustus. Offieieett wltcuiy van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f10 per H.L. ad 4b pCt Zonder fust en zonder belasting, Niet-af fideel SPOELING: f0.80. Twee dorpen vernietigd, liet Telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt uit Pjatigersk (Kaukasië), dat hij den berg Tsjegeto een geweldige aardverschui ving de bergdorpen Sjiki en Besengi hoeft weggevaagd. Het officieele communiqué vermeldt, dat 43 huizen in eerstgenoemd dorp en 30 huizen in laatstgenoemd dorp weiden verwoest. Ook de elecfrische cen trale, een veefokkerij en liet schoolge bouw zijn vernield. Bij het dorp Sjiki word een bergrivier verspar!, liet water heeft thans een groot meer gevormd, dat 19 M. diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet hekend, doch men vreest, dat liet zeer groot zal zijn. „Ile Sehicdamsche Racebaan." Het kan 's avonds dikwijls zeer druk zijn op het Hoofd, vooral wanneer het mooi weer is. Meestentijds kan men geen zitplaatsje meer vinden en moet dan langs het hek gaan staan of op den rijweg wat heen en weer loopen. Doch dit laatste blijkt steeds gevaarlijker te worden. Meer en meer wordt deze rijweg door de fiet sende jeugd onveilig gemaakt. Men gaat d'aar krijgertje spelen, waarbij botsingen aan de orde van den dag zijn. Doch het ergste is, dat somtijds ook bui tenstanders er de dupe van worden. Zoo ook gisteravond'. Velen stonden langs den kant naar bet scheep vaart verkeer te kij' ken, doch ze werden steeds gehinderd, door de fietsende „jeugd" (waarbij ook jongens van in de twintig jaar), die met de fiets krijgertje speelden. Plotseling werd oen jongentje, dat eveneens stond te kij ken, door een der rijwielen tegen don grond gesmakt. liet scheelde maar oen haar of hij kwam in de Maas terecht Nu kwam hij er met een paar blauwe plekken af, Ferra! ÏALONI ^i'i®Cïec4(:-^tó/AM\Saqgyii l 'F'».--m "iïv v.' J \J A Terval "w. -v /l Cinr/L ...A^iyanobieêa Atbacete '/Lorca MaVVj (Van onzen correspondent.) Daisy is terug. Neen, het was niet het blijde gevolg van oen advertentie in der» trant van: „Daisy, kom terug, alles is vergeven en vergeten". Daisy is vrijwillig teruggekeerd! naar de stad, waar men zijn thuiskomst met spanning heeft verbeid', zooals miou hem tevoren mot -veel vertoon van vrion<l- schap, beladen met de beste wensdren voor een verre reis, had' laten vertrekken. Zijn thuiskomst Want Daisy is geen meisje, dat in een "opgewonden bui van huis gelooperr is met'" achterlating van diep bedroefde ouders en oan ontstelden ver loofde. Daisy is een man van ruim 60 jaar, die eigenlijk Renes heet. Zoo noemen hem de belastingambtenaren en onder dien naam krijgt hij ook zijln ver kiezingsbiljet thuisgestuurd. Maar voor de rest kent iedereen hem' als Daisy, den populairen Utredifschen aapjesko-elsksr, die zoo menigen student in zijln bakje door de straten der bisschopsstad heeft ge reden. In het voorjaar, als het weer tot een rijtoertje lokt, of bij bizondtero ge legenheden. En ook wel 's nachts, na een feestje. Daisy is nu terug. Hij was op Maandag, 13 Juli, in den stroomenden regen uit Utrecht vertrokken met twee reismakkers en oen hond1, als of het een gewoon ritjo gold1. Den goga- 1 onneerden boegen hoed- op het lachende hoofd, ondans den regen en keurig in zijn koetsiers jas met een gouden tres. Voorop do vlag met de kleuren der faculteiten (vanwege de -relatie met het Utroditsdio studentenleven) «n achterop de Nelerland- scho driekleur. Dat was hot bizon de-re1. Voor Bobbie, het paard', was er niets bizonders aan. Hij had al zoo. vaak in dit zelfde gareel gcloopen, dat hij blij was de drukte van het vertrek te kunnen ont vluchten en het vertrouwde bolletje op zijn tuig kon latenklinken als accompag nement van bet hoefgetrappel o-p hel as phalt van de binnenstad. Ja, er was ioch nog iets bDonders aan dezen tocht. Achteraan. Daisy's victoria hing een groot plakkaat, waarop mot dui delijke letters stond te lozen: „Daisy rijdt naar Parijs". En Bobbic vond liet al gauw een gekken tocht worden, want waar ging zijn baas nu hoen? Steeds maar vertier, een rivier over en nog oen rivier en daar na zoowaar nog een koer zoo'n brood water, dat je in Utrecht nooit ziet. Daisy was op weg naar Parijs. Maar hij heeft de lichtstad niet gezien. Voider dan de Fransche grens hooft Bob bie hei gezelschap niet gebracht, omdat do douane van dit land bezwaar maalde, het Nedcrlandscho spannetje binnen te la ten. Daar begrijpt Daisy niets van. Waarom mocht hij nu wel door Brussel on niet over d'o Franscho grens? Ze zijn toon maar teruggekeerd1 en nu is Daisy weer tliuis en Bobbie slaapt weer in zijn oude vertrouudo stal. Hel hakje van Daisy draagt wel de spo- ren van de lange reis. Er zijn menscheen, die er prijs op stellen zooveel mogelijk etiketten op hun kpffers geplakt te zien van hotels, waar zij zoo al geweest zijn, Welnu, Daisy's rijtuig is een rollende cata logus van bierviltjes en van allerlei hotels en ook van andere aandenkens am do plaatsen waar zij doorheen zijn getrokken Ei' is haast goen ruimte moer over, maar Daisy is dan ook wat trots dl op zijn groo- te reis van meer dan 1003 kilo-motor! Heb je een goede reis gehad, Daisy, hebben we hem gevraagd. Een aardig goeie reis, meneer. Maar veel nat en veel kou. Oeh, meneertje, wat kan er toch een hoop regen vallen op v-en mensch als het een beetje wil. Fn be halve dat het zoo vervelend voor ons was, een stropje is liet ook wel ge woest, want de menschen zaten nu niet meer op de terrassen van de café's cn dat lietee- kende sledit verkoopen van onze kaar ten. Maar anders met te klagen, hoor. Slapen en eten was soms wel oen beetje vreemd. Slapen deden wo bij do boeren in het hooi, soms in eon stal on een keertje in oen hotel. Maar dat is ook wel eens raar in het buitenland'. Op een nacht ik wakker van gekriebel on ik vroeg aan een van m'n maats: Wat sullen we nou hebben? 0, zegt ie, we hebben ge zelschap gekregen en in een oogenblikje vingen we een sink of wat van ie lieve diertjes. De rest van den nacht heb ik toen maar in een stoel gezeten. En werd je overal vriendelijk ontvan gen? Niks over te klagen, meneer. Do mensehen zijn allemaal best voor mo ge weest, behalve aan de Franscho grens. De gezant had onze papieren moeten afstem pelen en dat wisten we niet. Nou moch ten we er niet in, alleen als wo een heeleboel geld betaalden. Maar Daisy is nooit rijk geweest en ik had zooveel niet bij mo. We hebben Frankrijk alleen maar gezien, maar d'r in geweest zijn we niet. Dat zit Daisy nog geweldig dwars. Met do kaartenverkoop is het best gegaan. Van de 3003 kaarten, die waren meegenomen om onderweg te verkoopen, ter verlidding van do reiskosten, had bij er nog maar een 750 over. Toch is liet reizen mot een paard tegenwoordig niet veel meer gedaan. Dc wegen zijn er m de eerste plaats met meer geschikt voor cn dan, als men voor benzine of o'io komt, zijn de menschen altijd thuis, dan is er wat te verdienen. Maar men moet niet om hooi of stroo voor een paard' komen. Van m'n kameraden heb ik veel ple zier gehad, verte't Daisy verder. Wo heb ben liet heel best samen gehad, ook met den hond. Wc konden gerust gaan slapen, want zoo goed en lief ïnj oveidag is, zoo „vuil" is hij als het nacht is. Voor liet gemak hebben we het beestje ook maar Daisy genoemd. En het paard heeft hot ook best gedaan. Bobbie is niets le kort ge komen en bij heeft braai getrokken, berg Faillissementen. In dh week ian 27 Juli tot en met 1 Augustus 1936 werden in Nederland 41 faillissementen u"{gesproken. Faillisseincntsstabstiek over Juli 1936, samengesteld door de abt. Handelsinforma ties, v. d. Graai cn Co. N.V., Amsterdam!. Noord-Holland (exeJ. Amsterdam), 49, Amsterdam 63, Zuid-Hol'and (excl. Den Haag en Rotterdam) 33, Den Haag 1G, Rot terdam 26, Utrecht 25, Gelderland 36, Noord-Brabant 40, Limburg IS, Zeeland, 6, Friesland 16, Groningen 13, Drenthe 13, Overijssel 21. Totaal 375 faillissement-en, Totaal van 1 Januari af 2688 faillissementen. Totaal zelf de tijdvak vorig jaar 2789 laillissementen. Gedurende de maand Juli werden hij do gezamenlijke Griffies in Nederland ge deponeerd 84 crediteurenlijsten met een to taal passief van 11.137.536,211/2, waarvan preferent 1459.481,76. Sedert 1 Januari. 1936 werden in totaal gedeponeerd 1230 crediteurenlijsten met oen totaal passief van f 21.526.958,59V2, waarvan preferent f 4 030.565,561/2. Opgegeven door afd. Handelsinformaties, d' Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: Oorndins Conradi, slager, Rotterdam^ Kruisstraat 49b. R.-c. rar. A Dirkzwager., eur. mr. II. B. van Riescn, Rotterdam. - Gerrit Jan lloogewey, Rotterdam. Jaffa 42. R.-c. mr. A. Dirkzwager, cur. mr. Pt ll.M, Hoogenbergh, Rotterdam. Jozina Adriana Struik, Rotterdam, Claes do Vricsdaan 17. R.-o. mr. A. Dirkzwager, cur. mr. J. J. Fokma, Rotterdam. N.V. Scheepvaart Mij. „Willibrordus", ge vestigd te Rotterdam, kanloorhoudende te Dordrcdd. R.-c. mr. A. Dirkzwager, cur, mr. II. de Die Jr., Rotterdam. Wed. D. Ci. van der BurgVisser, Rot terdam, Nieuwe Binnenweg 99. R,-c. mr. A. Dirkzwager, cur. mr. I, Cohen Hzn, Rotterdam. P. J. Earing, c-lectricion, Overachie, Pr, Maritssingcl 37. R.-c mr.. A. Dirkzwager, cur. mr. J. Buskop, Rotterdam. Hoog water. 8 Aug. 8.09 uur, 20.33 uur. 9 Aug. 8.5G uur, 21.25 uur. 10 Aug. 9.49 uur, 22.17 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 8 Aug. 5.31 u., ondg. 20.3S Zonsopg. 9 Aug. 5.33 u., ondg. 20.36 u. Zonsopg. 10 Aug. 5.35 uondg. 20 37 u. 17 Augustus N.M. 25 Augustus E.Kj» ALLÉÉN Telefoon 68436 - SCHIEDAM. G eboren: 5 Augustus: Cornelia Maria, d, van 0. J. van 't Hoen en J. T. Kerkmans, Bnijg Ballotsingci 29. 6 Augustus: Petronella Maria Wilhel- mina, d. van M. M. Oranje en A. do Noeff, Nieuwe Haven 15. Adriaan, z. van At Munnik en I. Lapalki, Ilalleijstraat 28, 7 Augustus: Adriaan, z. van A. van der Pluijm en M. B. Vink, Eeridnichtstr.- 58, Overleden: 6 Augustus: P. F. Couvee, 89 jaar, wen dmve van W. Iloogenstraaten, WestfrankcH landscheslraat 113. VLA A Hl) IN GEN. Geboren: 1 .Aug. Anthonius Fr.mciscus, zoon vaa P. 8. van der Knaap cn A. Kauffdd, Mark- graaflaan 55. 3 Aug. Janna, dochter van T, van Vliet en S. K. Haddeinan, Oostcrdwarestiaat 1. 4 Aug. Jacoba en Johanna, dochters van' W. van der Linden en M. Maaiievdd', Arn, lloogvlietslraat 76. Alherlus, zoop. van A. Breedervcld en C. Huijser, P. 10. Drossaartstrat 193. 5 Aug. Johannes David, zoon van J. Dj. Vermeulen en J. E. van der Linden, Ié Bierslootsteeg 5. Getrouwd: Coenraad' Cornells Baden, 27 jaar en: Maria Helena van Dijk, 26 jaar. Jan Assenberg, 25 jaar en Haartje Vcrhcij, 22 jaar. Stephanns llcrmanus Joseqhus op, berg af. En daar in dat Beigenland Post, 30 jaar en Wilhehnina Johanna Janpi- zijn heuvels. Och, meneertje, wat zijn daar sen, 32 jaar. Jan Konwenhovcn, 25 een heuvels. Een rem haddon we niet en we hebben een boomstammetje moeten nemen om, als het to har werd, wat in le houden. Nu zit Daisy weer thuis,, temidden van den familiekring, die hem zoo lang gemist heeft. Straks gaat hij weer zijn klantjes jaar en Maria Cornelia Beeklmijscn, 24' jaar. Johannes Rolaff, 29 j. cn Lidia, Dirkjo Bos, 25 jaar. Arie de Rloem-o, 22 jaar cn Geertruida Margarclha Drop ped, 22 jaar. -Overleden: 4 Aug. Jacobus Boelen, 8 maanden. rijden door Utrechts straten. En Bobbie zal Prins Hendrikstraat 61. liet bakje weer trekken, alsof hij niet bijna 5 Aug. Adriana llendrina van der Ua- in Parijs was geweest... den, 6 maanden, Oostcrdwarsslraal 9. I ;--.T ll-rV'.-lvV

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3