De Chineesche Postzegel. Het tournooi te Nottingham. Radioprogramma's Rechtszaken Revoiverdrama te IJmuiden. Tegen machinist, die op srijn schoonzuster cn cen'buurman Schooi, sier eu een half jaar ge'èlsdit. Gistermiddag stond voor <lo llanrlom- sclve ree SUbank do -10-jarige machinist D. <lo K. uit IJimiulen terecht wegens poging te" doodslag, tweemaal gepleegd. Op Zondag 7 Juli heeft verdoelde in de La Key straat te lJmuïden oen schot gelost op zijn schoonzuster, met wie hij oneenigheid had. De kogel raakte de vrouw skvhts even aan de rechterslaap, waardoor een onl:*i> duidende woud ontstond. ïchui de vrouw daarna hair nabijgelegen woning binnem luchtte-, was verdoekte haar achterna gegaan en "had geprol>eerd aan de achterzijde van het huis binnen te dringen. Dit was hem echter belet door zijn buurman, den heer Van II., die met de vrouw was mcegeloopen en de achter deur dicht hield. Verdachte had daarop door een ruitje in de deur het wapen op don lieer Van 11. gericht en afgetrok ken^ doch gelukkig ketste de revolver. De heer Van '"II. w ist Van R. vervolgens te overmeesteren en hem "aan de inmiddels gewaarschuwde politie over te leveren. Uit het getuigen;erhoor bleek, dat ver dachte op den bewustcn Zondagmiddag voor zijn woning zat, toen zijn 18-jarige stiefdochter voorbijkwam, llij vroeg het meisje even mee naar binnente gaan, omdat hij haar eenige brieven van haar overleden ouders, welke lnj nog in zijn bezit had, wilde overhandigen. De fami lie van liet meisje wenschte echter niet, dat 'zij zich met haar stiefvader Ivemoei- do en toen haar tante, een schoonzuster van verdachte, haar met haar stiefvader zag praten, mengde zij zich in het ge sprek en zei: dat verdachte de brieven ook wel kon brengen. Verdachte zoa to>en gezegd hebben „ik zal ze wel even halen, maar dan is dit jouw ladste week ge weest." Hij kwam even later met een pakje brie ven terug en lostto onder den nitroep „daar dan" een schot uit een revolver op zijn schoonzuster. Het bleek op de zitting dat verdachte zeer vaak misbruik maakte van sterken drank, nadat zijn tweede vrouw en hair zoontje onder zeer tragische omstandighe den waren overleden. Hij verdacht er zijn schoonzuster van dat zij praatjes van hem rondstrooide, hetgeen ook Meek uit zijn uitlatingen toen hij de brieven en de re volver ging halen: „heb je nu nog niet genoeg gei oddeld Verdachte was een paar weken voor het misdrijf in de duinen met de revolver gaan schieten. Op de vraag van den pre sident, of hij dit gedaan had om te oefenen, antwoordde hij ontkennend. Hij verklaarde in een opwelling van woede gehandeld te hebben. Nooit was hij hem Let plan opgekomen om zijn schoon zuster dood te schieten. Voordat hij word gearresteerd' had verdachte zijn hond dood geschoten. „Ik voelde dat ik weggehaald zou worden en ik wilde niet, dat het dier zou gaan zwerven", verklaarde hij. Do officier van justitie, mr. Th. Se- moyns de Vries van Doesburg was voor de verklaringen der getuigen en de uit latingen van verdachte overtuigd, dat hij wel den opzet hoeft gehad om te do oden. Hij heeft een woest en onstuimig karakter m spreker geloofde, dat de praatjes, die er in IJmuiden over den dood van zij'n vrouw liepen, niet van allen grond ont bloot waren. De officier achtte het nood zakelijk, dat verdachte langen tiji uit de maatschappij verwijderd wordt en eischte daarom vier en een half jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. B. W. Stomps pleit te op juridische giouden vrijspraak en vroeg subsidiair in verband met do om- slamligheden waarin verdachte vei keerde, de uiterste dementie. Op 1 September /al de redilbauk uil- spraak doen. Pensionhoudsters opgelicht. Twee en een half jaac gevangenis straf geils dit. Ia het begin van dit jaar zijn lalloozo pensionhoudsters in vrijwel alle dooien dos lands do dupe ge woelen van een oplich ter, die vertelde, dat hij ingenieur was en kamers wilde huren. Do man mankte een zeer goeden indruk, en wist steeds het vertrouwen der pensionhoudsters te wmnen. Kort nadat hij zijn kamers had betrokken deed inj altijl het verhaal, dat hij zijn portomonnaie verloren had en dus zonder gold was. De pensionhoudsters wa ren dan altijd bereid om hem geld, meestal 10 voor tc schieten, maar daarna zagen zij lum pensiongast nooit meer terug. Dank zij herhaalde waarschuw iugen in de couranten liep de man, de 4l-jarïge A. II. uit Haarlem, in /andvoort tegen de lamp, toen hij bij een pensionhouder al daar de/elfde praclijken wilde toepassen. Deze was echter op zijn qui me, zoodal de oplichter door de politie gearresteerd kon worden. Gisteren stond hij voor de Unarlombclvo rechtbank terecht. De officier van justitie had van de 32 feiten, welke het dossier bevatte, slechts drie ten laste gelegd. Als getuigen werden eeuigp gedupeerde pensionhoudsters uit Haarlem gehoord. Verdachte bekende alle feiten eu zeido uit armoede gehandeld te hebben. De officier van justitie zcule in zijn requisitoir, dat uit talrijke plaatsen klach ten over verdachte waren ontvangen. Hij blijkt over een zeldzame overredingskracht te beschikken, hetgeen lot uiting kwam bij zijn verhoor voor den rechtercommis saris. Cen der gedupeerde pensionhoud sters was n.l. zeer boos op verdachte, maar nadat hij even met haar gesproken had, kreeg zij medelijden met hem en zeido zelfs, dat hij het geld wel houden mocht. Door de verschillende oplichtin gen heeft d'e verdachte ruim £200 in han den gekregen. Vermoedelijk is dit be tra. nog wel grooter, omdat veel pensionhoud sters geen aangifte hebben gedaan, daar zij niet wilden weten, dat zij bedrogen waren. De officier noemde tenslotte verdachte, die reeds achtmaal wegens vermogensde licten is veroordeeld, een gevaarlijke pa rasiet, die voor langen tijd uit de maat schappij verwijderd moet woeden. Hij eischte daarom twee en half jair gevan genisstraf. De verdediger vroeg rekening te houden met het feit, dat verdachte ook nog in andere plaatsen moet terecht stam. Uitspraak 1 September as. heer Brouwer in de Groene gedane mede deel ingen „volmaakt verzonnen", „gelo gen", volmaakt uit den duiiit „gezogen" o. d. heeft genoemd, rosp. van een in „Volk en Vaderland" van don 21stcn Juli 193(1 opgenomen artikeltje, waai in soortge lijke qiudifioatics voorkwamen, waardoor de heer Brouwer, die bij herhaling ver klaard heet!, voor do juistheid zijner nie- dedeeüngen ouvooiwaarde]ijk in to staan, zich in zijn eer en goeden naam aan getast acht. Verzwaring van straf gevorderd. Tegen „Witte Nelis" en Knoop. Door het gerechtshof te Arnhem is gis teren behandeld de zonk tegen de beide Amsterdaniscbe inbrekers C. N. de V., alias „Witte Nelis" en G. J. Knoop, die wegens inbraak te Nunspeet door deZrvol- sche rechtbank veroordeeld werden tot vier en-een-half jaar en- vier jaar gevan genissliaf. De procureur-genenwl eischte verzwa ring van de straf tot zes eu ecu-half jaar. llntrinxma llioo Sloolcn, was hot mot d'-v.-o conclusie eens, spr. was van mcetning, dal liieï van grove schuld gesproken kan wor den, zoodot liij boiestiging van hot von nis der rechtbank fe Haarlem require erdo (drie maanden hechtenis). Arrest 3 September. Sfport Uit het Engefsch, door HERMAN ANTONSEN. Ir. Mussert beschuldigd van smaad. Ook de redacteuren van Vova, De hec-r A. M. Brouwer, hulpprediker te Heerenveen, die in do Groeao Amster dammer van den ISen Juli j.l. een veel besproken verslag deed van zijn bevindin gen bij een gesprek, dat hij -eenige maan den geleden in zijn qnalite.'t van secre taris der referendum-commiss e van de „Groene" ha/1 met don heer J1 assert, lei der van de N. S. B., heeft thans bij den officier van justitie te Utrecht zoowel te gen den heer Mussert als legen do redac teuren van „Volk on Vaderland" een straf klacht ingediend wegens smaad, resp. smaadschrift, zulks naar aanleid eg van een door den heer Uusserrt aan een re dacteur van. het Utrechtsch Dagblad toege staan interview, waar n hij de door den Roekeloos automobilist. Drie maanden gcëisrht wegens veroorzaken van (lood door schuld. Op 21 Mei van het vorig jaar had op den Rijksstraatweg onder Ilaarlcmmer- licdo een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij de bestuurder van oen bakfiets liet lc\en liet. De Itnlinansclie koopman Btijdelijk woonachtig te Haarlem, reed met zijn auto in de richting van zijn woonplaats. Voor hem uit reed' een zwaar beladen bakfiets. Door nog onopgehelderde oor zaak reed de automobilist de fiets pal van achter aan, met liet noodlottig gevolg, dat do bestuurder hiervan zoo zwaar werd ge wond, dat hij korten tijd later overleed. Wegens veroorzaken van dood door schuld veroordeelde de rechtbank to Haar lem den automobilist tot drie maanden hechtenis. Ihj kwam in liooger beroep en giste ren behandelde de vaeantickamer van het Amsterdamsehe gerechtshof de/e zaak. Vcrd. was echter niet verschenen «azijn woon- of verblijfplaats is onbekend'. Het bof verleende verstok. De eerste getuige, oen keilner uit Zand voord, liieed' op dien dag op den Rijks straatweg onder llaarlemmerliede. Op een gegeven oogonblik moest hij oen bakfiets passeeren, de bestuurder hiervan lra/1 blijk baar last vail de zware lading, want de fiets slingerde erg. „Dat is dan voor iemand, die passeeren wil, alle reden om voorzichtig te zijn", merkte de president mr. WiarJa op. Geluitie zet zijn verhaal voort. Een oogonblik later moest ik stoppen, omdat or iets a.ui mijn motor man koerde. De bakfiets passeerde weer en even later reed er eon auto langs me." Enkele seconden later had getuige een harde klap gehoord. i» De auto slingerde over den weg, de bakfiets was in elkaar gereden en de bo stuurder lag lievig bloedend op straat. De aanrijding zelf had getuige niet ge zien, doch liij was van meening, idat de bestuurder van do bakfiets plotseling den weg was overgestoken. Do president maakte er getuige opmerk zaam op, dat dit niet mogelijk was, daal de bakfiets pal van achter was aangereden. Een politieagent, die na hot ongeluk spoedig ter plaatse was geweest, was van meening, dat verd. niet goed had opge let en waarschijnlijk met do mense-hert in zijn auto had' zitten praten. De deskundige, de 1ste luit. W- van Huist, condiid'eerde in zijn rapport, dat de aanrijding van achteren had plaats gehad Desk. schreef het ongeluk toe aan onop lettendheid. De procureur-generaal mr. A. Baron van 31) Vader en zoon daalden doodbedaard de marmeren trappen aan de zijde der Van- derbilt-Avemie af en hielden voortdurend de krantenkiosk, die midden in de groote hal stond, m de gaten. Het kostte hun niet de minste moeite, do magere gestalte van den boodschappenjongen vlak bij de kiosk te herkennen, waar hij stond te wachten met don smoezeligcn linnen koffer naast zich. De jongen stond met het hoofd van den eenen kant naar den anderen kant te wiegelen en onder zijn blauwe uniform pet zag hij er bleek en vermoeid uit. „Die verdraaide jongen," mompelde de inspecteur. „Wat doet hij zenuwachtig Hij zal alles nog verraden." Ze slenterden naar den hoofdingang aan de Trvee en Veertigste Straat en gingen rustig aan den kant op post staan. De minuten gleden langzaam voorbij. Honaer- den. menschen kwam en gingen. Kruiers liepen jachterig voorbij. De jongen stond nog maar steeds te wachten. Detective Figott kwam voorbij, en de stoere Bitter met een groote sigaar in het hoofd vroeg met luide stern inlichtingen aan een der grijze beambten achter een loket. De bedaarde detective Johnson slen terde wat rond en bestudeerde met trroote aandacht een der lijdtabellen, als zocht mj het vertrekuur van een trein op. Nog altijd stond de jongen te wachten, Ellery beet zich op zijn nagels en keek voor de honderdste maal naar de klolr... Toen er zonder het minste succes twee en een half uur verloopen waren, wenkte de inspecteur sergaant Velio, die op een halcon op post stond, haalde berustend de schouders op en liep over de groote mar meren plavuizen naar een ïnlichtings bu reautje. De jongen was inhisschen in ho- pelooze afwachting boven op den koffer gaan zitten. „Ga d'r af,' bromde de sergeant en schuot den jongen bedaard opzij, pakte den kof fer op en voegde zich,bij den inspecteur- en de groep mannen, die van a'Je kanten als bij tooverslag zich om lrcm heen had den veizamekl. „Zoo, Thomas," grijnsde de inspecteur, „het is mis, ouwe jongen. We hebben onzen man blijkbaar aan hot schrikken gemaakt." „Hij snapte natuurlijk dadelijk, dat er een val voor hem werd opgezet," meende Ellcry. „Zou het niet doodgemakkelijk voor hem zijn geweest, om een oogje in het zeil te houden, toen die boodschappen jongen de hal van het Chancellor-hotel binnen ging, om zijn vrachtje te ha'.en?" Sergeant Velie werd vuurrood. De in specteur keek EUcry aan en in zijn kou den blik toonde zich -toch zijn overtui ging, dat zijn zoon gelijk had. „Dat klinkt me nog zoo gek niet," brom de hij, deemoedig, „fn elk geval hebben we den koffer. Wc zullen naar het hoofd bureau terug gaan en hem eens doorsnuf felen." Op weg daarheen riep Ellery plotseling uit: „Ik weet er geen touw aan vast te knoopen, vader. Waarvoor had de moorde naar dien koffer noodig?" Schaken. Ejiwc (i-gcnover Aljcrhiu. De vierde ronde van het internat'onalo schaaktournooi Ie Nottingham bracht onzen landgenoot Euwo tegenover den ex-wereld kampioen Aljechm. Deze partij, die zeer scherp gespeeld werd, moest worden af gebroken Er is een koning'rmc-cindspe! gekomen, waarin Aljcchin oen vrijpon op do a-lijn heeft. De resultaten van do overige partijen zijn Taxtakower wint van Winter. Bogoljubov wint van Alexander. Flohr wint van Vidmar. Tylor speelt remise met 'iliomas. Lasker speelt remise met Botwinn k. De partij Capablanca—Rcsohevsky werd afgebroken. Hockey. Nederland Japan 8-5. Een verdiende overwinning. In het Stadion te Amsterdam werd gis teren een hockey-wedslrijd gespeeld tus- selien Nederland en Japan, welke ontmoe ting do Nederlanders verdiend met 8—5 gewonnen hebben. De rust ging in met don stand 3—1. De Nederiandsche hookcy-ploeg was ge durende den gebeden wedstrijd m demeer- detheid. Tegenover het constant goede spel van de gastheerea plaatsten do Japan- neis venijnige, uiterst snelle uitvallen, die de noodige hachelijke situaties voor liet Nederiandsche doel deden ontslaan. Na zoo'n uitval vervielen de Japanners weer in hun zeer middelmatige spel Over den wedstrijd het volgende: Nederland is direct in eten aanval en na vijf minuten scoort Schnitger voor de eerste maal (10). Hij heeft er blijkbaar de smaak van fe pakken gekregen, want nauwelijks is liet spel hervat, of voor de tweede maal maakt hij een doelpunt (2— Oj. Korte, maar felle aanvallen volgen van Japanseho zijde en het lukt den rechtsbui ten Yanagi een tegenpirnt to scoren (2— ij. Mdnigcn tijd gaat dan het spel gelijk op, tot Schnitger een fraaien voorzet geeft aan v. d. Berg, die niet aarzelt en er 3—1 van maakt. Na de iiret zijn de Japanners onweer staanbaar. Binnen zeer korten tijd maken zij twee doelpunten, zoodat de stand dan 3-3 is. Nederland komt iets los uit den knellen den greep van Japan en een pass van Gunning honnt v. d. Berg mot een bizon der hard schot (43). Nu zijn do Neder landers telkens weer voor het vijandelijke doel. Vlug achtereen scoren Roos en Spa- renberg (6—3) Japan maakt uit een corner weer een doelpunt (64), Nog voelt Nederland zicli niet zeker van de overwinning en weer trekt men ten aanval Schnitger en v. d. Berg brengen dan den stand op 8—4, waar mee de overwinning geconsolideerd werd Juist voor het einde breekt de Japan sche rechtsbuiten Wakizaka door; zijn hard schot was onhoudbaar (85). Met dozen stand kwam het einde Burgerlijke Stand VLAARDINGEN. Geboren. 16 Aug. A Ia t tl t ijs, z. v. J. C. C. Dett- meijer en P. Tettelaar, Van Kinsbergen- plaats 37. 17 Aug. Kalbarina, d. v. J. Schilder en A. M, Dijkshoorn, Van ScJiravendijkplein 28. Anna, d. v. M. Kwakkelslem en A. van Halton, Emmostraat 60. 18 Aug, Anlonia Joh.miu, d. v, W, Fi, van, den Berg en J. At Rchippe I'oceti bia n 31 19 Aug. Cornells, v. P. to,/ «it 'A. den Bakker, Grom \an Prins er usli. ;,6. G e li u w il Theodoras Gcrardus Zijdenbus, 23 j., «u Adriana Wilhelmma de Vette, 22 j. Adrian us Engelbcilus Petrus van Kopp m, 24 j,, en Agnes Cornells Huisman, 20 j. Mnrinus van dor Wijk, 2-1 j., en Johanna de Ligt, 19 j. Adam Atarlinus van Buu- ren, 31 j., en Hendrik» Mnllhikia Zwarns, 30 j, Jakob Vermaal, 32 j., en Johanna Sols, 35 j. B or (as Vermeer, 26 j,, on Kornet ia Korpcrshock, 21 j. Bas liaan van Duffelen, 29 j., en Wilhclmina Jakoha Brinkman, 28 j. Cornells Smit, 28 j, en Cornelia Wilhclmina Visaor, 27 j'. Over] eden. IS Aug. Ni col aas van don Berg, 82 j., weduwn. van M, Bos, Markgraaflaan 141'. ZATERDAG, 22 Augustus J936. Hilversum I, 1875 AI. VARA-Uilzending. 10 VPRO. 8 Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Do Notenkrakers en zang. 12 Orgel. 12 30 Gramofoon. 2 Orkest. 2.-10 Causerie over 'China. 3 Concert. 3.30 Gramofoon. 4 50 Causerie over Amsterdam. 5.05 Viool en piano. 5.40 Letterkundige causerie. 6 Orgel. 6.30 Gramofoon. 7 Arb. muziek- vereon. „Voorwaarts". 7.25 Causerie: Het Nationaal werkcomité. 7.35 Concert. 8 SOS-ber. Berichten ANP, Vara-varia. 8.15 Het Vara-orkest. 9 Voordracht. 9.15 Con cert. 9.50 Gramofoon. 1005 Concert. 11 12 Gramofoon. Hilversum II, 301 AI. KRO-Uilzcnding. 8—9.15 en 10 Gramofoon. 11.30— 12 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-melo- dislen. 1 Gramofoon. 1.15 KRO-orLcst. 2 oor die jeugd. 2.30 Concert. 3 Kiudetr- uurtjo. 4 MeisjesaceordconUub i en gra mofoon. 5.30 Esperanto voor die jeugd!. 6.05 Gramofoon. 6.20 Journ. weekover zicht. 6.45—7 Gramofoon.. 7.15 Cause rie. 7.35 Radio-journaal. 8 Berichtén ANP. AIcd'edeelingen. 8.10 Aledifatio. 8.30 Gramofoon. 9 Voordracht. 9.20 KR0-or- kest. 9.50 Sportpraatjo. 1005 „The Ha waiian Friends". 10.15 Gramofoon. 10.30 Berichten ANP. 10.35 „The Hawaiian Friends". 10.-15 KRO-Bojs. 11.15—12 Gm- mofoon. Droitnïch, 1500 AI. 11.05 Gramofoon. 11.35 Orkest. 12 50 Orgel. 1.20 Orkest. 2 50 Orkest en zang. 3.50 Septet. 5 35 Band 7.20 Orkest en zang. 8.20 Band', 9 Variété-orkest en so listen. 10.20 Orkest en piano. 11.20 Gra mofoon. 1212.20 Danoo Band. Radio-Paris, 3048 AI. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 11.20 Ork/st. 2.40 Grapiofoon. 4.20 Orgel. 6.35 Giar mofoon. 6.50 Orkest. 8 50 Opera. 1210 12.35 Populair concert. Keulen, 456 AI. 6.50 Orkest. 12 20 Kamerorkest. 2. Kwintet. 4.20 Gramofoon. 5 50 Mannen koor. 6.35 Concert. 8 30 Zie Deulsth- landsender. 10.50 Vroolijk programma. Brussel, 322 cn 484 AI. 322 Al. (Vlaamsch programma): 12.90 Gramofoon, 1.30 Dansmuziek. 2.23 Po pulair concert. 3.05 Gramofoon. 3.20 On gel. 3.50 Orkest. 4.50 Gramofoon. 6 35 Piano. 7.20 Gramofoon. 8.20 Zang, 8 10 Piano. 9.20 Orkest. 11.20—12.20 Sar- muziek. 484 AI. (Fransdi programma): 12.20 bot» lonorkest. 1.30 Gramofoon. 3 20 Popu lair concert. 4.35 Salonorkest. 5.35 Dans muziek. 6.35 Gramofoon. 8 20 Orkest. 10.05 Gramofoon. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gramofoon. Dcutschlandscndcr, 1571 M. 8.30 Operette. 10 50 Gramofoon. 11.2Q 1.15 Dansmuziek. „Je wordt werkelijk suf," gaf zijn vader toe. „Waarom zou dat wel zijn, denk je? Dezer moordenaar heeft alle mogelijke voor zorgen genomen, dat wij er niet achter zouden komen, wie de vermoorde man eigenlijk was, is dat zoo niet? En denk je dan, dat, zoolang die koffer nog rond zwerft en er dus kans is, dat de po'.i.ie hem in handen krijgt om hem tc door zoeken, die moordenaar niet al het mo gelijke in het werk zal stellen, om hem in zijn bezit te krijgen? Ilij is natuurlijk benauwd, dat er iets in dien koffer zou kunnen zitten, waardoor we de identiteit van dien moordenaar man zouden kun nen achterhalen." „Maar waarom heeft hij d'tcn koffer dan al niet lang geleden laten ophalen?" j,llij was bang... Hij dorst het nog niet te wagen," antwoordde de inspecteur. „Nou, daar zullen we het dan hebben," zei de inspecteur met vrij heesche stom van opwinding, terwijl hij -den koffer op nam van den vloer van zijn bureau cn het besmeurde, halfversleten linnen aan den buitenkant onderzocht. Nergens was eenig etiket van cen of ander hotel tc vinden. De sergeant reikte zijn superieur zwij gend een bas Ioopers toe. De inspecteur probeerde er wel een stuk of tien, voor dat hij er een gevonden had', die in het roestige slot paste. Het piepte en knar ste, toen hij den sleutel omdraaide. De inspecteur gooide den koffer wijd open en Ellcry met den "sergeant bogen zich nieuwsgierig er over heen. Inspecteur Queen begon den koffer leeg te pakken, zooals een. goochelaar een hoo- gen hoed leeghaalt." Het eerste ding, dat inj er uit haalde, was een lange zwarte jas, versleten en groen geworden, maar zindelijk en netjes. De oude heer haalde de verschillende dingen vlug achtereen te voorschijn en stapelde ze op zijn bu reau. Toen do koffer leeg was, onderzocht hij hem met groote zorgvuldigheid van bin nen en buiten, hield hom tegen het licht, gromde wat binnensmonds en gooide hem opzij. Als het heelemaal nood'ig is, clan kun nen we er nog altijd er achter zien te komen, waar dat ding vandaan komt," zei hij minachtend. „Laten we eens kijken, wat we hier hebben.... Niet veel bizon- ders, wel?" De jas behoorde bi) een zwarten broek van builenlandsch maaksel. Do inspecteur hield hem voor zich uit. Het was een jas voor iemand van zijn eigen po-duur. „Die ziet er wel uit, of hij van hem kan geweest zijn," meende hij „Jammer, dat er heelemaal niets in de zakken zit." „In de broekzakken al evenmin," zei de sergeant, „Er is geen vest bij," mompelde de in specteur. „Maar ja, bet is blijkbaar een zomerpak. Je ziet ze anders hier bij ons niet veel op die manier." Verder was or een stapeltje hemden en overhemden, alle zonder kraag met cen laag opstaand boordje en naar liet uiterlijk te oorcleelcn nog zoo goed als nieuw. Vervolgens een hoopje boorden, glimmend en liaru1 gesteven en van heel oudenvetsch model. DaamaasSt lagen wat zakdoeken. Verder was er nog een klein hoopje tro pisch ondergoed, een half dozijn paren zwarte sokken, oen paar zwarte oude schoe nen. Alle kleed'ingstukken uit den kolf -r waren zoo goed als nieuw, behalve hot pak kleerea en de schoenen en ze droegen meerendeds het handelsmerk van een fir ma uit Sjanghai. „Sjanghai," mompelde do inspecteur na denkend. „Dat ligt in China, Ellery." „Ja, dat zie ik. Wat zit daar voor merk waardigs in? liet bevestigt alleen de mso iling van don vreemdelingendienst, dat de man niet in "Amerika thuis hoorde" „Ik geloof nog al (ij JA'-' Mot een veem- de schittering in zijn oogen hield do in specteur plotseling op. „Zeg, El, zon difc geen boJolterij kannen zijn?" Ellery trok de wenkbrauwen op. „rk zie niet in, hoe dat mogpiijk is„" zei hij. „Als de portier ten minste \ol- houdt, dat het werkelijk het slachtoffer was, dat dien koffer in het Chancel ter- hotel heeft afgegeven... Laat me dat Bij beltje daar eens zien." Ilij scharrelde tussclien de verseindes ue voorwerpen, die uit den koffer gekom n warén, rond en haalde er een versleten en beduimeld boek uit. „Ilin... dat is geen Bijbeltje... dat is een... gebedenboek,, mompelde Inj... - 11 die boekjes zijn godsdienstige Iraotaatje? We schijnen met oen bizonder godvruch- tigen ouden heer te doen te hebben, vader." „Godvruchtige oude lieeren komen anders zelden op die manier aan hun einde," zeï do inspecteur droogweg. „We hadden wel kunnen verwachten, dat dit op niets zou uipoopen," mopperde do sergeant. „AVe hebben zelfs niet hei min ste gegeven, wat hot voor iemand geweest IS 11'lTf// •rri-nfiiiJ}.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6