Spit Zaterdag 5 September 1336. DE OPSTAND SN SPANJE. ZÜIÖ-HOLL KANTOORBOEKHANDEL STADSNIEUWS SCHOOLTIJD Jaargang. No. Tei. No. 68103. 68817 en 68923. Di'H nummer bestaat uit 2 bladen en een Kinderblad BUREAU LAWGiE H&VËN 141 (HGcr-i KORTE HAVEN). - TEL, 6SJÖ3, 68617 en 68923. Postrekening No. 53li. EERSTE BLAD SSUSTENLAM© Irun in vlammen opgegaan. Een nieuwe regeering te Madrid gevormd. De oprichting van een internationale coördinatie commissie in gevaar? Er hebben zich te Irun hartverscheu rende tooneelen afgespeeld. De regeorings- getromcen worden verrast door de be roepssoldaten van het Spaansche vreemde lingenlegioen en onder do verdediger.-; van Irun is een ware slachting aangericht. Het schijnt; dal de -verdedigers begre pen hadden do stad niet meer tekuan-en hemden en men liceft nog kans gezien haar geheel in brand1 t e steken, zoodat de opstandelingen alleen brandende puinhoo- pen hebben veroverd. Door don grooten brand, die Irma ver woestte, zullen de soldalen van generaal Mola verplicht zijn hun tenten op te slaan in de velden, die dè stad omgeven. Er bevinden zich-, nog Iwoe tot driehon derd volksfront-militiesoldaten in Irun, die een laatsten tegenstand' bieden. Men meent, dat de opstandelingencolonnes thans in de richting van San Sebastian trekken over de heuvels achter Irun, waar voldoende troepen worden achtergelaten voor vol tooiing der bezetting en de verdediging van de brng, waardoor de verbinding der regeering met Frankrijk verhinderd woidt Dat is waarschijnlijk ook de reden, dat opstandelingen er alles op gezet hób- nen Irun te veroverenhet is de sleu tel op de deur tusschen Frankrijk en Spanje. Het meerendeel der- verdedigers Irun is naar San Sebastian getrokken. Do laatste verdedigers van do brug bij Irun waren 8 Belgische vrijwilligers, die gisteravond 11 uur nog stand hielden. Bij irun zouden 20 Franschen gesneuveld zijn. De Spaansche kanonneerboot, die Ier bewaking van de Bidassoa, de grensrivier tusschen Spanje en Frankrijk hij Irun, dienst heeft gedaan, is uoor de beman ning op de Fransche kust gezet, teneinde to beletten, dat de opstandelingen zich van het schip meester maken, dan ,wp1. dal liet door opstandelingenkruiscrs zal worden gebombardeerd. De Spaansche ambassade te Londen deelt mede, dat de val van hun niet als beslissend kan worden beschouwd, liet betreft hier slechts een incident in don strijd en niets anders wordt beweerd. Op do overige fronten in Spanje gaat do strijd ook voort, die vandaag reeds 47 dagen duurt! Over den stand van zaken in liet Zui den meldt het hoofdkwartier, van de op standelingen, dat zich to Sevilla bevindt, dat drie colonnes oprukken met bi zon de rc opdrachten, n.l. ten eerste een ver binding tot stand te brengen met de troe pen van generaal Mola, in hot Noorden. In dit kader vielen de gevechten hij Ba- dajoz en Merida. Ten tweede zich zoo spoedig mogelijk meester te maken van Ma drid, teneinde liier officieel een nieuwe regeering uit te roepen. Deze opdracht wordt uitgevoerd door de colonne van ko lonel Yaguc, die op het oogenblik hij1 To ledo opereert en ten derde volgens de offi- cieele uitdrukking, „Andalusië te zuiveren van do rooden". Dit is de opdracht van de colonnes, welke bij Malaga, .Taen en Grenada werken. De actie is gescheiden in twee afdelin gen, ten eerste met alle moderne hulp middelen te strijden tegen getrainde troe pen en de andere een soort politic-actie, welke kan worden toevertrouwd aan de gewone vrijwilligers, gesteund door lichte artillerie en secties mitrailleurs. De inkomsten van de-rochtschen bestaan uit vrijwillige giften in geld en sieraden, alsmede enkele belastingen, welke zijn op gelegd aan grondbezitters, bankiers en kooplieden. De rochtschen beschikken over voldoende levensmiddelen. In Sevilla kan men alles koopen wat men wil; de prijs van hel levensonderhoud is niet gestegen Dit wordt ook streng gecontroleerd en elke ongerechtvaardigde prijsverhooging wordt streng gestraft met boete of gevangenis. Zoowel do opstandelingen als de regce- ringsgetrouwen melde» suooessan. Volgens Madrileenscbe bladen,zouden soldaten behoorende lotde troepenmacht dar opstandelingen - tegen hun officieren in verzet zijn gekomen 011 velen dezer heb ben doodgeschoten. I'd Socialisba meld't, dat een groot, deel v an het garnizoen in do Galicischo pro vincies den leiders van don opstand ge hoorzaamheid' hebben geweigerd. Deze bo- weging is vooral ga audio te La Corunha. en Fcrrol. De juistheid van deze berich ten is moeilijk te conlroleareiil De radiozender der opstandelingen te Burgos neoft medegedeeld, dat de Cata- laanschc regeering allo dienstplichtige roain- ncn «in don leeftijd van 18 tot 45 jaar heeft gemobiliseerd, ter verdediging van Calalonië tegen ovantueelo aanvallen der opstandelingen. Tot opperbevelhebber dar Calnbannsche strijdkrachten is GarrieloDiaz benoemd, welke den titel Generaal Calaloniëvoert. Te Madrid is een nieuwe regeering ge vormd door den socialist Largo Caballero, d'ie premier on minister van oorlog is ge worden. Voorts maken van deze rogee- ring deel uit nog 5 andere socialisten, 2 communisten, één Basliseh nationalist, één links -republikein, één lid van do ropubli- keinscho unie on één links Catalaan. Giral, do afgetreden premier, is in het nieuwe kabinet opgenomen als minister zonder portefeuille. De Fransche regeering heeft categorisch tegengesproken, dat zij zich niet zou hou den aan de niet-inmengmgsovercenkomst. De 24 Ilaliannscho vliegtuigen, die te Vigo zijn ontscheept, kwamen daar 28 Augustus -aan en op dien datum kondigde de Italiaansohe regeering het besluit af geen wapenen aan Spanje to leveren. Het schip was dus voor dien datum uit Italië vertrokken. uister van builenlandsche zaken, Anto- nescoe. Het bezoek zal van 28 tot 80 October duren. sntt §a&nenw@rking I)e vredesbijeenkomst ie Heuss;-]. Do algemeeno commissie' der vredes bijeenkomst le Brussel heeft besloten een permanente organisatie in het leven te roepen, zoomede ©en intcrnaliona'o pio pagandacommissie. Een delegatie zal naar Gcnève vertrekken om den president \nn de Volken honds vergadering in kennis te stellen van het weijc van liet congres. De parlementaire commissie, welke on der leiding slaat van den Fnnschen af gevaardigde Grumbaeh, heeft besloten, dat le lot de vredesbeweging toegetreden par- lemenlsleden aan den vooravond van edere Volkenbondsvergadering te Geneve zullen bijeenkomen. HJH.van der VLERK (Gemengd Nieuws Nu Irun gevallen is en de opstandelin gen in het Noorden nog wol andere suc cessen zullen behalen, raakt de mogelijk heid van het met succes instellen eener internationale coördinatie-commissie wat verder weg." Verdere redenen, die een succes der commissie in den weg staan, zijn het vormen van een soeialistiseh-communisti- sche regeering te Mad-rid en dat Italië zich vrijheid van handeion zou voorbehouden ten aanzien der Spaansche aangelegenhe den op-grond van den dood van Jtaüaan- sche omïerddanon in Spanje. .In zekere kringen denkt men, dat de houding van Bailscliland en Portugal met beliekking tot de niet-mmenging in Spanje, aanzienlijk zal worden beïnvloed door de gebeurtenissen der laatste 24 uur. Men toont zich zeer pessimistisch in krin gen, die lot dusverre gehoopt hadden, dat het coördinatiecomité onmiddellijk bijeen geroepen zou worden en dat het iedere in terventie van Europoesche mogendheden in den burgeroorlog zou verhinderen. Op „do PJaoo de la Repuhlique te Parijs, werd gisteravond een roode belonging ge houden ton gunste vain do Spaansche re publiek. Spreekkoren lieten de leuze: „Vliegtuigen en kanonnen voor Spanje" liooron. Do Spaansche ambassade werd den ge boden avond scherp bewaakt Het is ner gens tot incidenten gekomen. De Duitscho Joden, die uit Spanje zijn gevlucht on in D-uitschland zijln gearri veerd, moeten naar oen nat.-soa „scho lingskamp", dan wel binnen 8 dagen het land weer verlaten. Russen hebben een film gemaakt van den strijd in Spanje. Aanrijding met doodeiijken afloop Voetganger stakjonvosrzichtig tien weg over. Op den rijksweg Nijmegen—'s-IIertogen- boseh, ter hoogte - van kilometerpaal 22. op de grensscheiding van Berghem en Oss heeft gisteravond1 een ernstige aanrijding plaats gehad1, waarbij de 50-jarige kolen- handelaar, L. Brands, uit Berghem, werd aangereden en nagenoeg'op slag gedood. B. wilde" even voorbij het woonwagen kamp onder de gemeente 'Oss den rijks weg oversteken. Hij deed dit, zonder ach terom te - zien. -Op liet ze'Ede 'oogen blik naderde uit de richting Den Bosch een personenauto, bestuurd 'door den heer G. uit Apeldoorn. Deze trachtte nog oen aanrijding te vermijden, doch dit was met meer mogelijk. B. werd- Ier zijde aange reden en t-egen den grond geslingerd. De heer G. stopte onmiddellijk. Ziende, dat de aanrijding zeer ernstige gevolgen had1 gehad, reed hij zonder dralen met een der buurtbewoners terug naar Heesch, waar hij telefonisch de politie, een doktor en 'een priester waarschuwde. Dr, Slolz was zeer spoedig ter plaatse, doch kon sléchte den dood-c.onstateeren.- De motorbrigade van de koninklijke mare chaussee uit Oss en de manschappen van de brigade Geffen waren e venoms in zeer korten tijd' ter plaatse, evenals de bur gemeester van Nistelrode. .Onder leiding van wachtmeester EEtink uit t>ss, werd het onderzoek, naar de toedracht van hot on geval ingesteld. Het stoffelijk overschot van B., die een vrouw-C- niet zes kinderen achterlaat, is por ,autobrancoi'd naar liet St. Anna-ziekenh'iis te Oss overgebracht. Relletjes aan een school. Omdat een jongen gekastijd was. In do Jan Maycnstraat te Amsterdam zijn sedert gisteren ©enige oploopen voor do Jan Evertsenschool. Een der leerlingen aan deze schooi zou door een onderwijzer gekastijd zijn, met als gevolg, enkele blauwe plekken. De moeder van dozen leerling hoeft daarvoor haar beklag ingediend bij de politie, maar heeft ook de buurtgenooten van het geval in kennis gesteld. D-eze hebben dadelijk partij getrokken tegen het hoofd der Jan Evertsenschool. liet gevolg was dal Donderdagmiddag een oploop ontstond, waaraan de politie mol eenige krachtige maatregelen een eind heeft gemaakt. De moeder van den gesla gen leerling werd naar het politiebureau op den Adm. de Ruvterweg gebracht. Gis termorgen hebben zich de relletjes her haald en daarbij heeft liet hoofd van do school een klap opgeloopen. Do politie verspreidde ook ditmaal do menigte. VOORDEELIG EM GOED GESORTEERD PASSAGE 7, TEL. 68254, SCHIEDAM in den rug Onverwachts overvallen U de venijnige 'steken. Wrijf dadelijk met Kioos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. onmiddellijk verdwijnen de pijnen omdat de stoffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. met AKKERs KLOOSTERBALSEM Doosje 35 ct. Potten &V/ï c1- eri f- '-04 Drie mijnwerkers ingesloten. Yan den mijn NVallrop bij Reckling hausen komt het bericht, dat daar drie mijnwerkers bedolven zijn ia een inge storte gaanderij. Het is gelukt door klop teekens mei lien in contact te komen, zoodat men gegronde hoop heeft hen le vend en wel to kunnen bergen. Uit Recklinghausen wordt nader ge meld Na 24 uur onverpoosd reddingswerk is het gistermiddag togen zes uur gelukt de drie ingesloten mijnwerkers ongedeerd te hergen. van Engeland De vacantiereis van den koning. Officieel wordt medegedeeld, dat de ko ning van Engeland Zondagavond naar Wee- ncn zal vertrekken. Do president der re publiek heeft zijn particulieren trein ter beschikking gesteld. De koning zal drie dagen in Wcenen blijven. Eden maaltl het minder gunstig. Gisteravond deelde hel ministerie van büitenlandsche zaken mede, dat do ge zondheidstoestand van Eden niet zoo be vredigend is als de laatste dagen het ge val was. Troepen naar Palestina. In vc'.band met do versterking van de troepenin Palestina is een aantal re servisten onder de wapenen, geroepen. Naar vernomen wordt, zal do eerste divisie van het Brilsche leger, welke 12.000 man telt, naar Palestina worden gezonden Ouitseiiland Onderhoud Lloyd GeorgeIliücr. Lloyd George heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Adolf.Hitler. Hij was vergezeld van zijn zoon en Yon Ilibbön- trop. Tsjecho Slowakije Koning Carol van Roemenië naar Praag. Tor gelegenheid van" den herdenkings dag der stichting der republiek Tsjecho,- Slovakijc, zal koning Carol van Roemenië naar Praag gaan, waar hij gast zal zijn van Benesj. Ilij zal worden vergezeld dooi den kroonprins Michel en door deü mi- ntercommunaie tram- en auto- busverbinüingen. Een verweer van dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, directeur - der It.E.T. I. In brochurevorm is een uitgebreid ar tikel, dat van de hand van dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, directeur van do R.E.T., in het tijdschrift „Spoor- en tramwegen" verscheen, in het licht gegeven. Het is een vlot geschreven verweer tegen de vele aanvallen, waaraan de trampoliliek van Rotterdam den laatsten tijd bloot heeft geslaan. De lieer Nieuwenhuis maakt er zich niet met een Janlje van Leiden af, al zou hier en daar wat meer bewijs materiaal wel dë waarde van zijn beloog hebben vermeerderd. Als men zich op het standpunt van de direclio van do R.E.T. stolt, is het te verklaren, dat men al die aanvallen, voor al in de pers, als onjuist kwalificeert. Dat standpunt is: Het trambedrijf, in casu de R.E.T, lieoft tot taak te zorgen voor het reizigersvervoe'r in do stad en van de randgemeenten na air de stad. Daar bij loopt zij voor sommige trajecten kans op goede resultaten, voor ande-ro trajec ten op slechte resultaten. En nu is het ontoelaatbaar, dat particuliere autobus-on dernemers de kansen op eenige winst over de goede trajecten vernietigen of althans in gevaar brengen. Wat do R.E.T. verlangt is dus kort en bondig: een monopolie voor het reizigers- vervoer. De directeur van de R.E.T. vraagt in zijn brochure: „Intercommunale Tram- en Auto busverbindingen met Rotterdam" goed in het oog to houden: lo dat de gemeente Rotterdam op haar gebied in liet personen vervoer voorziet on zicli daarbij belang rijke financieelo offers getroost en 2c dat de R.E.T. (als voortzetting van de R.E. T.M.) reeds van 1881 af het personenver voer tusschen Rotterdam en Schiedam en van 1882 af dat tusschen Rotterdam en Ilillegersberg bedient. Do R.E.T. zou dus oude rechten kunnen laten gelden als intercommunaal vervoer middel. O.i. zou de R.E.T. theoretisch wel recht li ebben op eon monopolistische po sitie, indien lo het bedrijf a-an alle eischen voldeed en 2e. er geen concessies waren verleend aan andere, particuliere onder nemers. Bij dit vraagstuk moeten echter do be langen van het publiek liet Schiedam sche publiek op de eerste plaats worden gesteld. Do heer Nieuwenhuis vraagt op pagina één van zijn brochure or reke ning mee te willen houden, dat de gemeen te Rotterdam zich belangrijke finano'eelc offers getroost heeft voor het personenver voer op haar gebied. Dat rnaig misschien voor Rotterdammers een motief zijn om gebruik van de tram te maken, voor do be woners van de randgemeenten is het dat niet Onze voorouders zijn ook niet met diligence en trckschu't blijven reizen, om dat in die vervoermiddelen geld geïnves- teerd was, evenmin als do vele passagiers van de K. L. M. de vliegtuigen naar Indië leeg laten vertrekken, omdat Rott. Lloyd en Maatschappij Kedeiland kostbare sche pen bezitten, die goed bemand, naai' den Ia- disehen Archipel varen. 1 De roden, waarom do intercommunale autobussen van Schiedam op Rotterdam concurrentie kunnen aandoen aan de R.E.T. is, dat het publiek aan do autobussen de voorkeur geeft boven do tram. Die voorkeur spruit o.i, in hoofdzaak voort uit de directe verb'nding tusschen. do peripheri van onze stad met het cen trum van Rotterdam, die daardoor ook zooveel sneller is. De R. E. T. meent met het onderhouden van z.g. toevoeilijnen ook een snelle ver binding tusschen be'do genoemde punten tot stand te kunnen brengen, maar de er varing moet haar nu tori'i wel geleerd hebben, dat het publiek van meening is, dat de tramdirectie daarin niet geslaagd is. Het geeft kennelijk de voorkeur aam reclitstrec ksclie verbindingen. Fm nu meent de directie van de R.E.T. en mol liaar het gemeentebestuur van Rot terdam en Gedeputeerde Staten van Zuid- Ilolland, dat middelen, door de overheid ge nomen moeten worden, om de voordeden, die de-autobussen bieden, kunstmatig te verminderen, zoodat de train weer een kans krijgt. Togen het overnemen van de R. E. T. van 't geboete vervoer hebben wij in prin cipe geen bezwaar, mits zij dan aan de wenscbcn van het Schiedamsclhe publiek ten aanzien van de rechtslreekseho verbin dingen tegemoet komt en rekening gehou den wordt met verkregen rechten in den vorm van concessies door de par ticuliere autobus-ondernemers, wat dus zal - neerkomen op oen billijke schadever goeding voor lien, die gedurende jaren op voortreffelijke wijze hebben voorzien in een verkeersbehoefte. Bij overneming van die particuliere bus diensten mag dus noch hel publiek noch de ondernemer de dupe worden. 1 Maar niet juist lijkt 'tons do overheid te hulp te roepen om een lasligen concurrent zoodanig te knevelen, dat deze machteloos of nagenoeg machteloos wordt. De brochure van don heer Nieuwenhuis is één doorloopend befcoiog om dat laatste te rechtvaardigen. Op bldz. 6 zegt do schrijver nogmaals sawa®! Do sirandczcltjes te Sclicveiringon hebben, nu bet seizoen ten einde loopt, niet veel meer te doen. Hun eigenaars korlen den tijd met een spelletje kaart. „In het bizondcr is er m.i. indertijd voel to weinig gelet op do verkregen rechten.' en do belangen van do R.E.T. M., die toen! (als geconcessionecrdo particuliere onder neming) het personenvervoer tusschen Rot terdam en Schiedam, resp. Rotterdam en: Ilillegersberg verzorgde". Do R.E.T. beeft inderdaad de oudsla rechten. Bovendien is hel duidelijk, dat do tram zich groolero uitgaven moet ge troosten, o-ok al om aan eon plotsclinga behoefte aan vervoargolegenheid voor een massa personen te kunnen voldoen. De heer Nieuwenhuis betoogt o.a. dat da autobusdiensten, die voor een deel paral lel loopen met een lijn van do R.E.T., de kans op rentabiliteit van de (kortere) tramlijn, grootondecls, zoo niet geheel, doen -verdwijnen. Dat is ongetwijfeld het geval. Theoretisch is er niet veol in te bren gen tegen het standpunt van do R.E.T., maar primo is Schiedam niet in do eerste! plaats geroepen om er voor te zorgen, dal do R.E.T. oen rendabel bedrijf van da gemeente Rotterdam, wordt en socundot loert de practijk, dat do Schicdamschet burgerij verlangt rechtslreekseho verbin dingen tusschen de peripheric van haar gemeente en_ het centrum van Rotterdam en,aan dat verlangen wil of kan de R.E.T, niet voldoen. Ziedaar het antagonisme. Daarover is thans do hoogste overheid1 doKroon geroepen om oor loei uit te spreken. Aan bijkomstigheden hij dit vraagstuk wijdt de brochure nog ruime aajidaeht. Daarover nog het één en ander in eeol volgend artikel. e Dvjzo courant verschijnt dagelijks, mot uit» qq.i. couriering van Zon- en Fcostdagen. OCJöte Prijs per kwartaal f2.— frnueo per post f3.60. l'rsjs per weck: 16 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worilon dagelijks aangenomen. Adverlontiün voor hot eoislvolgend num mer moeten vóór elf uur can hot Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Kon bepaalde plaats van adverientiiin wordt niet gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT A4 n on Pt O3 dor AdvertrnttSn: van i5 rogcis ui4O iedere regel meer f 0.30; in het Zatei dagnummer i0 rcgola f 1.80, iedere regel meer 10.35. Reclames 10.73 per regel. Incassoloatenfj cte^ Sostkwi tantics 15 ets. 'lariovcn van advertentieu y abonnement xiju aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advortontidn opgenomen h f0.50 t/in. 15 woor den, f 0,75 t/m. 25 woorden. Elk woord meenr 5 cent tot een maximum van 20 wooiden. 's Woensdags: Kleine AdvertentibiUot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bmeau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adverlentien f 1.00,indies oiet vóór Yryddgavond uur bezorgd. mKKsaMzsnaBBssocesrnxrK»^ 7 rr GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER RotCerdamschedijk 208 Telefoon 67593 >0 -.R vM

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1