DE GOUDEN RAT Verslag van den Gemeenteraad wat eest Huisvesting scholen. TWEEDE ES LAID SC1IIEDAMSCHE COURANT Vergadering van Dinsdag, 1 Sept. 193G, 's namiddags 2 uur, 1. Voorzitter: de burgemeester, mr. dr. F. L'. J. van IIaaren. Voorstel lol bol vcrlcenon van oen ere- diet van £700 ia verband mot do reorga nisatie van do huisvesting va'n do Cen trale Scholen voor bet 7© leerjaar on die U.L'.O.-schoten. De boor mr. Kavelaars (r.k.) vraagt of lUegenover diazo uitgave van f700 ook voordeden staan. En tón tweede vraagt spr. of d'e school niet erg ver verwijderd zal zijn van die omgeving, waar de leer lingen wonen. Do heer Dinkolaar (s.dl) zegt, dat tegenover dleze uitgave geen inkomsten staan. Het betreft hier oen reorganisatie; in verband! daarmee modem lokalen en banken opgeknapt worden enz. i\Vat de kwestie betreft van do afstan den, waarop de leerlingen van de school woncm, deze kan men van twee kanten bezien. Do bedoeling van het voorstel is juist die afstanden zoo gering mogelijk te doen zijn. Tha'ns is de U.E.O.-school G1 in drie verschillende gehouwen omderge- bracht, wat, veel tijdverlies meebrengt bij het verwisselen van leeraar. Nu school ,G 1 in twee gehouwen wordt geconcen treerd, brengt dat verwisselen van leeraar minder bezwaren met zidi mee. Do le Centrale school voor het 7e leer jaar wordt gebed in do sdiool aan do Prins Maurilsstraat gehuisvest. Dit sdioolgebouw is zeer centraal gelegen, want vde leerlingen van deze onderwijs inrichting komen uit de Gorzen en een ander deel uit het Westen der stad. Vroeger was een died van het 2o Cen trale 7c leerjaar in do Gorzen onderge bracht, Die klassen worden nu gevoegd bij de school, die aan den Singel is ge huisvest. - Do afstanden voor do leerlingen worden dus door do voorgestelde reorganisatie in gekrompen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vergoeding vakonderwijs. Voorstel lol vaststelling van de gemeen telijke vergoeding, bedoeld in artikel 101, 9e lid, dor D.O.-wot 1920 (vergoeding voor vakonderwijs) voor de Bizondere School besturen). De beer mr. Kavelaars (r.k.) ver klaart zich tegen dit voorstel op grond, dat bel voorschot wordt berekend naar het bedrag per lesuur, dat do gemeente voor haar vakonderwijzers vermoedelijk uit geeft in 1936, terwijl art, 103 derde lid der Lager Onderwijswet naar spr.'s inco ming voorschrijft, dat het berekend moet worden naar het bedrag per lesuur, dat de gemeente voor haar vakonderwijzers heeft uitgegeven over het laatste dienst jaar, waarover do rekening is gesloten. De lieer Dinkolaar (s.G.) zegt, dat in Amsterdam iri een dergelijk geval even zoo gehandeld wordt. Wat nu wordt voor gesteld is overeenkomstig letter en geest van de L'agor Onderwijswet. Do Voorzitter deelt mee, dat aan- teckoning zal wordien gehouden, dut de hoer Kavelaars geacht wil worden tegen dit voorstel te hebben gestemd. Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. Overeenkomstig met Mevr. Dirkzwager-Sonneveld. Voorstel van B. en W. om met mevr. J. Cr. DirkzwagerSonneveld, alhier, in verband met den houw van can. nieuwe Oranje-brug, oen overeenkomst te sluiten, hoofdzakelijk betreffende aankoop van de strook rond aan de Oranjestraat, afgesne den dooi- do nieuwe rooilijn; overdracht van het niet voor slraalverbroedkig he- noodigde gedeelte van het peroöel Lange Nicuwstraat 203a en b, wanneer dit dooi de gemcento in eigendom zal zijn verkre gen; en ingebruikgeving door raevr. Dirk zwager voornoemd van een door de ge meente aan te wijzen gedeelte van dm tuin van haai' huis, grenzende aan de Nieuwe Haven, ten eindo dit to gebruiken bij den bouw van de brug. Hoog luiiitimir! De hoer mr. Kavelaars komt hel vo-or, dat de voorgestelde vergoeding van 130C0 voor het gebruik van een deel van den tuin hij dan houw van oen nieuwe Oranjehrug, buitengewoon hoog is. Sleet dat bedrag ook betaald worden, als dat gedeelte tuin korter dan een jaar gebruikt zal worden voor den bouw of is het zeker, dat dit werk een jaar zal duren? Is er an dat bedrag niet wat af to krijgen? Spr. voelt veel neiging om togen dit voorstel te stemmen, maar verwerping van het voorstel zou het tijdstip, waarop mot den bouw van de brug begonnen kan wor den, vermoedelijk voor geruimen tijd uit stellen. Voorts zou spr. eenigo redactiewijzigin g-en in bet ontwcrp-besluit willen zien aangebracht. Ondier le. zou spr. als volgt gelezen willen zien (waarbij de gespatieerde woor den toevoegingen zijn); le. wordt overeengekomen, dat do gemeente zal trachten het perceel Lainge Nicuwstraat no .203a en b (buis en erf) in eigendom te verwerven,' om alsdan het niet voer straalverbrecding 'noodige ge deelte aan de andere partij legen den kostenden prijs af te staain, en dat de wederpartij alsdan dat gedeel te tegen dien prijs zal over nemen; enz. Do voorzitter merkt op, dat de voor gestelde wijzigingen het karakter dragen van verduidelijkingen. De raad machtigt B. ca W, om, als de voorgestelde redactiewijzigingen verbeterin gen mochten blijken, deze in het besluit aan te brengen. Do huurwaarde 8000? Do heer Van Iersel (r.k.) is het met. den heer Kavelaars eens, dat f3000 ver goeding voor het gehruik~Tan ongeveer do helft van den tuin veel te hoog is. De heelo tuin zou dus een huurwaarde heb ben van f G000 en de huurwaarde van wo ning met tuin ongeveer fSOOO per jaar. Dat is» in werkelijkheid natuurlijk lang niet het geval..Het bedrag, van f3000 -huur voor een gedeelte tuin. gaat dan ook ver boven do schroef; met f 1500 zou hot go kruik zeker goed betaald zijn. Sniarfcgcld. Do heer ir. Houtman (lib.) merkt op, dat, ais men do zaak zoo bekijkt als de heeren Kavelaars -en Van Iersel, voor hun redeneering iets te zeggen is. En dat zou zeker het geval zijn, als aan het bedrag van f3000 nog iets te veranderen was. Er zijn echter zeer lange en vooral moei lijke onderhandelingen gevoerd. Daarbij zijn tegenvallers voor de familie Dirkzwager en tegenvallers voor de gemeente aam den dag getreden. De gemeente moest zooveel mogelijk haar tegenvallers elimineeren. Voor de familie Dirkzwager was een tegen valler, dat zij de volle onteigeningspiïjs zal hebben te betalen voor het gedeelte van het pand Lange Nicuwstraat no. 203 a en b (huis en erf), dat de gemeente niet voor straalverbreeciing noodig heeft. Voor de gemeente was een tegenvaller de oorspronkelijke prijs, die mevr. Dirk zwagerSonneveld vroeg voor het ge bruik van een gedeelte van haar -tuin en voor allé ellende, dio voor baar voort spruit uit den bouw vau de nieuwe brug. Het bedrag van 13000 kan dns niet be- ZATERDAG, 5 SEPT. 1930. No. 21318. scliouwd worden als tijdelijke huur, zon der meer. B. en W. hebben lvun uiterste best ge daan om het gevraagde bedrag le drukken. Het is niet do bedoeling hier thans liet lieele verloop aan de zakelijke onderhan delingen te hespreken, maar reel kan wor den meegedeeld, dat er coucessio's zijn gedaan; van de zijde dor familie Dirkzwa ger en eindelijk ook van do zijde der ge meen te. Do prijs van f.3000 voor het gebruik van den tuin, dat is een prijs, nu, die... kan worden genoemd. Do beer Van Iersel (r k.)Zeg maar die erg hoog isl Do heer ir. Houtman (lib.): Maar mo gen we daarop de zaak laten stranden? Het zou ook mogelijk zijn geweest langs anderen weg de beschikking over den be noodigden grond te krijgen, maar dat zou misschien een half jaar oE een jaar ge duurd hebben. We moeten ook rekening houden mot de gevoelens van de andere partij; die ge voelens zijn in dit geval sterking in aan merking genomen. Do burgemeester, de heer Van Velzen en spr., die voor de gemeente de onder handelingen hebben gevoerd, zijn van moo ning, dat de aan den raid voorgelegde overeenkomst lum-sum aanvaard dient te worden. - Do heer Van Iersel (r.k.); Ik zal verder geen bezwaar, togen het voorstel opperen";,(maar de gemaakte opmerkingen moesten mij van het hart! De heer mr. Kavel'aars (r.k.): Duurt dat werk een jaar? De heer ir. Houtman (lib.): .la, dat zal wel ongeveer een jaar duren. Als dat niet verwacht werd, zou misschien nog wel een andere regeling te tteffen zijn geweest, maar volgens dien maatstaf zou de gemeente uiteindelijk nog duurder uil geweest zijn I i Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging steunregeling. Do vgjDr zitter steil aan de orde het schrijven van liet lid van dm gemeeate- rand, den heer J, SI. Blazer c.s dd 29 Augustus 193G, houdende bericht, dal hot antwoord van B. en We op de door hem gestelde .vragen betreffende de door dan minister—van sociale zaken aangebrachte wijzigingen in sl eun verleen ing - en werkver schaffing, hem „niet geheel heeft kunnen bcsTcdigen, hetgeen liem aanleiding geeft een motie bij den gemeenteraad in te dienen, met het dringend verzoek deze in de o.k, raadsvergadering te behandelen. Tegelijk kan dan ook behandeld worden liet schrijve® van do heeren v. d. Kraan en Th. J, U. van don Berg, dat ongeveer op de zelfde zaak betrekking 'heeft. Spr. stelt den heer. Blazer in de gelegen heid zijn motie toe ,te lichten. Niet positief uitgedrukt. De heer Blazer (s.d.) brengt in de eerste plaats B. en W. dank voor do spoe dige beantwoording van de door hem ge stelde sehriiteiijke vragen. Dat het antwoord spr. niet geheel be vredigd heeft spruit voort uit het zich niet positief uitdrukken door B. en W. In verschillende gemeenten hebben B. en W, en de raad zich op een positief stand punt geplaatst ten aanzien vain do voor genomen wijziging in de steunregeling. Eenige loden vain de soc. democratische fractie meenden goed te doen een motie in dezen raad ter tafel te brongcin, opdat o-ok de gemeenteraad van Schiedam positie zal kunnan kiezen Ion aanzien van deze aangelegenheid. Be voordeden zakken in liet niet. De circulaue van 31 Juli j.l. van het departement van sociale zaken hetoekent voor -een belangrijke groep werkloozein een aantal verslechteringen. Er staan in die circulaire ook wel enkele goede dingen, waartoe o.a. gerekend meet worden een verhooging van de steunnonnen vo-or de wcrklonzen in de kleine plaatsen en een ruimere distiibulie van goedkoopo groen ten, waardoor do positie van de betrokke- Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheumaiische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. [f/fderiandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om', Product poeder. Go proeft daardoor' niets. Ze glijden naar binnen.' Per 12 st. 52 ct, Zakdoosje 20 et.' O"T 9.J dan dient deze met behulp van een wets ontwerp te worden tot stand gebracht. Tijdens de interpellatie-Do Visser op 5' Maart j.l. in de Tweede Kamer is doen den minister op vragen van den heet! Kupers geantwoord, dat alvorens tot huur- vet laging kan worden overgegaan, eerst de vaste lasten omlaag moeten. Maar _<lo minister volgt nu oen andera methode. Dat is zeer verkeerd en dien weg mo-otcn ito niet op! (Wordl vervolgd). BINNENLAND naar het Engelsch van PAUL TRENT, door J. SCHOUTEN. G) „Hoe ben je zoo veranderd? Toen wij hij mij thuis waren, dacht ik dat je een beetje van mij begon te houd'cn. Toen zat je niet zoo ver van mij weg," merkte zij ldagend op. „Ik werd verblind door door uw schoonheid'. Vergeef mij, Prinses." „Maar ik vond' het niet org Integendeel .en, ik -geloof dat ik ook van jou begon te houden een klein beetje." Terwijl zij sprak, waren haar lippen de zijne genaderd en blikten haar oogan in de' zijne. Maar Besbrook herinnerde zich een paar diep blauwe oogen en trok zich instinctief terug. „Het is niet fair tegenover Grafton." „Is het niet een beetje te laat om nu nog aan hem te denken? Om je de waar heid te zeggen, interesseert hij mij niet meer, behalve als werkg-ever „Dus u wordt door hem betaald?" „Ja, en lang niet slecht. Krenterigheid behoort niet tot zijn ondeugden." „Wat voor werk doet u vo-or hem?" „Alles wat hij mij opdraagt le doen. Ik ben m dezelfde positie als jij zelf )3en je jaloersch omdat ik vanavond met Era ser flirtte?" „Ongetwijfeld- fiiitto u er flink on los," antwoordde hij koeltjes en Nat!ine glim lachte, want zij dacht, dat zij juist ge raden had wat de verandering in Des brook's houding teweeg had gebracht. „Wees niet zoo flauw. Begrijp alsjeblieft dat ik dien jongeman veroveren moet. Maar mijn hart heb ik aan jou toevertrouwd," zei ze zachtjes. „Dus het is je opgedragen?" vroeg hij snel. „Maar natuurlijk, beste vricnd.", „Wat is do opzet?" „Eraser is millionair. Is dat niet vol doende „Wat is Grafton van plan ten opzichte van Fraser?" - „Moet je dat nog vragen, Ralph? Natuur lijk gaan wij hem een gedeelte van zijn overvloedigen rijkdom afnemen. Hij zal het toch niet missen," antwoordde zij luchtig. „Hoe denken jullie dat klaar ie spe len?" „Vraag dat liever aan den chef als je durft. Ik waarschuw je, dat hij nieuws gierigheid' niet erg waardeert, zelfs met van een van ons. Wacht eerst maar eens je eerste raadsvergadering af. De anderen zijn slim genoeg, maar bij kan met ze doen wat-hij wil. De laatste slag van ons, ik bedoel die geschiedenis van de Doulgoroffski-diamanten heelt de chei er met je over gesproken?'" vroeg zij plot seling. „Neen, Maar ik heb er in de krant iets over gelezen," zei liij na een korte pauze. „Misschien heb ik wel meer gezegd dan wenschelijk was. Ik begin mij a! fe vra gen hoeveel je'van onze zaken afweet. non ©enigszins zal verbeteren. Maar deze verbeteringen zakken in liet niet bij die benadeeJmg van groole groepen werk- loozen. Dc hmirloeslag. Zoo zal de huurtocslag in twee étappes worden afgeschaft. Hoe is de regeeiing to. dat besluit Be komen? liet ingediende ontwerp van w-et met lm trekking lot d-e vermindering der vaste lasten, is door de Twce.te Kamer verwor pen en nu me-ent do regeeri-ng doo-r af schaffing van den huurtocslag te kunnen komen tot vermindering der huren. Dat is echter een slechte methods. Do rege-ering liesft tot taak er voor te zorgen, dat de gansche bevolking een zoo goed'-mogelijk bestaan heeft en nu voert zij een verslechtering in, d-io niet gedra gen kan worden door hen, die claardoo-r getroffen woid'en. Do werldoozen zullen mo-eleii zeggen logen hun huiseigenaar: We kunnen voortaan minder huur betalen. Er zijn huiseigenaren, dio na lang ploete ren enkele huisjes in eigendom hebban ver kregen en daarin oen hsslaanljo vinden. Deze zullen eveneens door dan regeorings- maatregel inzake den huurloeslag getrof fen worden. Er zijn evenwel ook groete groepen .en individueoio huiseigenaren, dio de last van de verminderde huur wel zou den kunnen dragen. Als die ïegoering den huurtocslag ver laagt, moet zij ook bewerken, dat tegelijker lijd de huurprijs wordt verminderd, zoo noodig door het indienen van -oen wetsontwerp. Do nu gevolgde methode zal tot horoor- de conscquenlie's leiden en de overheid zal alb uitvloeisel daarvan een moeilijke laak krijgen. De huiseigenaren zullen wel licht hij de gemeente komen vertellen, d-at die en die gesteunde geen huur moer betaalt, of slechts een gedeelte. 'Do rompslomp, die daarvan hot gevolg kan zijn, kan d!c gemeente niet hebben. Daarom: als er huunrerlaging moet komen, Wegenbeiastingcontrole. Een verbetering iu het uitziekt j gesteld. ,j D-e K.N.A.C. schrijft ons: Sinds in 1927 de wegenbelasting het eerste licht aanschouwde, heelt de K.N.A.C. lahijke klachten ontvangen over do wijze, waarop de controle op dio belasting werd gevoerd en als gevolg daarvan heeft ziji door het indienen van adressen hij do be voegde autoriteiten en door middel van! besprekingen niet do belastingautoriteiten steeds weer geageerd voor een soepeler en eenvoudiger controle. Veelvuldig werd- gepleit voor de invoe ring van een wegen bel as ti i i gb e w ijs, dat aangebracht zou moeten worden tegen da voorruit, zooals dit o.m. in Engeland en België wordt toegepast en dat do tijd- roovende controle op don weg aanmerke lijk zou kunnen vereenvoudigen. Hoewel de toenmalige minister teganstain- der was van. het aanbrengen van een con trole merk, was er niettemin ©enige ver betering to constateeren in dis omslachtige en al to frequente wijze vain conlroleering op den weg. Desondanks bereiken de K.N.A.C. nu en dan nog klachten over veelvuldige aanhoudingen, welke hoofd zakelijk worden veroorzaakt door onvol doende samenwerking van de controloeren- de instanties, welke oen gevolg is van da decentralisatie die op dit gebied bestaat. Het komt meermalen voor, dat automo bilisten viermaal per dag worden aange bonden, om zich aan de een of andere controle te onderwerpen. Betrokkenen wordt dringend verzocht, indiai zij ean der gelijke ondervinding opdoen, daarvan on der juiste vermelding van de plaatsen waar en die personen door wie zij werden aan gehouden, aan de K.N.A C. to melden. Op. die wijze is liet mogelijk, bij de bevoegde autoriteiten op hot vooikomen van ex cessen aim te dringen. Echter is een verbetering in uitzicht gesteld'. Bij de behandeling van de begroo ting over het jaar, 1935 heeft de minister van financiën medegedeeld, dat hij het idee van een wcge-nbelastingmerk op die voor- ruil in overweging zou nemen, in ver band met liet plan tot wijziging van de motor- en rijwiehvet, thans de wegenver keerswet. Onder moer zou dan het stelsel worclefti' ingevoerd, dal elke auto oen bepaald num mer zou krijgen, waardoor ook do con trole op de wegenbelasting eonigszins ge wijzigd zou kunnen werden en dat als onderdeel daarvan, een voorschrift zou kunnen worden gegeven, om de belasting- kaart op d-e voorruit te bevestigen. In d-o wegenverkeerswet van 13 Septem ber 1935 wordt een dergelijk bewijs voor geschreven, zoodat, wanneer deze wet maar eenmaal in werking zal trodein, er all-a aanleiding is, to veronderstellen, dat dam liet leed is ged'aan. j Natuurlijk ben je één van ons dal ben jo toch wel?" vroeg ze niet plotse linge achterdocht. „Ik ben de particuliere secretaris van Grafton. Tenminste als zoodanig hoeft hij mij in dienst genomen." De Prinses hield de kleine Gouden Rat tusschcn haar vingers en streelde hem. Desbrook merkte de beweging op. „Wat een raar klein beest," r.ei hij en stak zijn hand er naar uit. „.Mig ik het even zien?" vroeg hij. „Zij haakte het van het kettinkje lo; en overhandigde het hem, maar haar oogen hadden een waakzame uitdrukking gekre gen en er lag een vastbesloten trek om haar mond, terwijl zij de uitdrukking van zijn gezicht gadesloeg. „Een Gouden Rat. Maar natuurlijk, dat is de naam van de club bened-an. Ik vind, dat" ik erg geboft heb met er lid van te mogen worden. Half Londen zou er ik weet niet wat voor over hebben, om er lid van te kunnen zijn, Ik vraag me af höe de club een dergelijke reputatie ge- kiegen heeft," zei hij nadenkend. „Eenvoudig omdat er zooveel chantage gepleegd is. Het is niet voldoende om geld te hebben, om er lid van te mogen wor den. En daarbij komt, dat do cuisine en de wijnen uitstekend zijn. Wel, ik geloof, dat het tijd wordt om naar lniis te gaan. Wil jo rue even naar een taxi brengen? Of neen, bij nader inzien ga ik liever alleen. Morgen zie ik je weer, bij de lunch met de Frasers. Pas maar op, dat je het hart van dat lieve jonge meisje niet breekt. Goeden nacht, Raljh." De Prinses bood hem haar lippen. Een kort oogenblik aarzelde hij, maar zij sloeg haar armen om zijn nek en kuste liem hartstochtelijk. „Dat zal je jatouzlo wel verjagen," riep zij luchtigjes. Desbrook begeleidde haar lot de deur, maar zij wilde hem niet toestaan dc flat le verlaten. Zoodra de deur gesloten was, nam zijn gezicht een scherpzinnige en waakzame uitdrukking aan en gedurende meer dan een uur onderzocht hij lederen vierkanten centimeter van zijn kamers. „Ik wil er een eed- op doen, dat zij niet door de voordeur is binnen geko men," mompelde hij bij zich zelf, toen bij ten slotte het zoeken opgaf en naar bed ging. Hoofdstuk III. „En wat betreft die club, die ,„De Gou den Rat" genoemd woidt, heb je daar trouwbare inlichtingen over kunnen krij gen?" vroeg de hoofd-commissaris van po litie aan hoofd-inspecleur Graves van het C.I.D. „liet is oiis niet gelukt liet, gebouw bin nen te komen, niettegenstaande al onze pogingen. Geen enkele gast wordt zoo maar toegelaten. Bovendien behooren de leden niet tot de klasse van menschen, die omgekocht kunnen worden. Natuurlijk hebben wij geprobeerd door Ae bedienden wat le weten te komen, maar blijkbaar zijn deze met de grootste zorg uitgeko zen. Ongelukkigerwij'ze is er niel de min ste reden om een machtiging tot huiszoe- ing aan te vra?° i," antwoordde Graves kalm, „En die Philip Grafton, die man, waar van je veronderstelt, dat hij dc eigenaar van dio geschiedenis is? Wat heb je eigenlijk precies tegen hem?" „Niets, behalve dat ik intuïtief vculen- king tegen hem koester. „Wat weet je van hem af?" vroeg de hoofd-commissaris scherp „Niet veel wat, wo bewijzen kunnen. Hij beweert Engelschman te zijn en kan het door middel van zijn geboorte-bewijs ann- loonen. Blijkbaar heeft bij véle jaren op liet vasteland doorgebracht en den meestcn tijd' in Rusland. Ik persoonlijk ben er van overtuigd, dat hij van geboorte een Rus is en een invloedrijk lid van de Ogpu." „Bnt is de geheime dienst van de Sovjet- regeering, is het niet?" vroeg do hoofd commissaris glimlachend. „Indeidaad, mijnheer." - Zijn werkzaamheden nis Sovjet-aan hanger interesseeren ons niet direct. Onze geheime dienst bemoeit zich met dergelijke zaken." „Maar behalve dat, ben ik er van over tuigd, dal hij aan hel hoofd slaat van eeni goed georganiseerde bende misdadigers. Ik verdenk de manager van De Gouden Rat Antonio er van, dnt hij cm be rucht misdadiger is, die door de polilïu van iedere hoofdstad in F.uropa, |c!iai'va' Moskou, gezocht wordt, iletinneri ,i ziclï dat gevat van dc Doulgoroffski diamaiv» ten?" (Wordl ouvólgd)^ S%Vik\2 'V DEK Vólgens recept van Apotheker Dumont Nlr.ifW „Wal rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag";dachl u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uwoog?..'.)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5