it DE LEGERMANOEUVRES. i TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT y* W?'H'TrtpWfl-ïlm/& I - Eigenwijze koelen (Van on zon L correspondent). Als eon sclmduw ligt over de groo'o Jcgcroefeiiingan, die thans in net Wes ten an NoouMirabanl worden geliou- „den. liet droevige ongeluk, dat nail een infanterist hol leten heeft gekost. Hoe het precies gebeurd is, schijnt nog niet te zijn uitgemaakt. Waaischijn.ijk is iemand van do bedienende man schappen, die in do klei no ruimte er achter stonden, terwijl vóór lang* den loop de patrouille infanterie van ue zelfde partij passeeide, hij hel heen en weer loojxm in aanraking gekomen 'met het op den grond hangende aan- ticktouw, waardoor het schot op hot meest onverwachte moment afging. Of er hier van schuld sprake is en bij wien deze eventueel zou liggen, is nog in onderzoek. liet stuk veldgeschut, van 0 conti meter, waarmee het ongeval gebeurd is, stond opgesteld oen paar kilometers ten Oosten van Nispen, dicht bij do Belg'sehe grens. Het behoorde aan do blauwe party en diende om een aanval van voorttrek kende cavaleristen por rijwiel Ie dekken Deze kanonnon zijn vast op de affuiten gemonteerd, zonder veering, om Jiet ge heel zoo licht, en eenvoudig mogelijk te maken, liet gevolg daarvan is evenwél, dat bij het afschieten niet alleen do loop, maar liet geli eeto onderste) in ede terug- spiingt, zoodat het gevaarlijk is or te dicht hij te komen. Daaiom is er eon touw aangemaakt, waaraan getrokken moet worden om de patroon tot ontploffing te brengen. In het onderhavige geval stond bet stuk sehicüdaar gereed, om oogemblikkelijk te kunnen ingrijpen, wanneer dit in het ven loop dezer legoroofening noodig was. Na tuuriijk was het niet met scherp gela den, doch de houten prop, die de lading van de patroon afsluit, wordt door liet schot versplinterd en uit den loop gedre ven, Daardoor is hot zeer gevaarlijk om op ecnige meters afstand' voor oen kanon te staan, waaruit een losse patroon wordt afgeschoten. Tot op tien meter springen de splinters in het rond. De getroffen sol daat, die vlak langs den loop voorbij kwam, kreeg ze beneden in zijn rug. Hij viel neer en was na eenige minuten overle den. Een militaire arts, die spoedig gehaald was, kon geen hulp meer bicden. Was hot schot eon seconde later afgegaan, dan zou er vermoedelijk niets ernstigs gebeurd zijn, daar de getroffene op oen-na™-de laatste man was van de colonne. Hot was nog vrij vroeg in den morgen, toen liet ongeluk geboorde. Niettemin wa ren toen al deze manoeuvres goraimen tijd aan den gang. Op liet middomaohichjk uur was namelijk de oorlogstoestand in gegaan, daar toen immers het ultimatum van Blauwt and' verondersteld werd af te loopen, daar Rood'and hot niet accep teerde. Be vijandelijkheden zijn daarop niet dadelijk krachtig ingezet, doch eerst onl- moelten de voorposten van beide partijen elkaar in kleine schermutselingen. Breda, dat vrij ver van de denkbeeldige grens tusschcn de twee fictieve elkaar bestrij dende landen is gelegen, is kort na mid dernacht opgeschrikt door het geknal van kanonnen, geaccompagneerd' door de korte roffels der mitrailleurs, die <laax in het Zuidelijk gedeelte van de stad waren op gesteld. Het groole treffen zou echter eerst later beginnen. De dorpen Hoeven, Hucplicn en Schijf z.ijin het middel punt geweest van verwoede gevloch ten, waarbij van allerlei wapenen werd) gebruik gemaakt en de pantsorwag'dns over de wegen snorden onder hot ge brom van de elders opgestelde kanon nen on mortieren. Hot was er eiöa drukte van heen en weer Joopentte officieren, doortrekkende troepen Ca af- en aandravend materieel, zooals deze rustige Drabantsche dorpen wel licht nimmer gekend' haddon In Schijf was een interessante faz.e van den strijd, doordat door de rootclo partij het langste stand hoeft gehouden tegen dé oprukkende blauwen en wel zoo, dat het front er een grooton knik vertoonde, Het was hier, dat in het begin van den middag, eenige uren voordat de strijd op dezen eersten dag word gestaakt, een groot deel van do belangstelling van het van vele zijden opgekomen publiek zich concentreerde. Minister Coiijm toonde hier wederom zijn inleresse in de verrichtingen van ons leger en ook vele leden van de pa';riementaiie legercommissie, die een groot deel van deze manoeuvres Volgen, werden, bier aangetroffen. De connnalndiaint vam het veldleger, luil.-goneraal jhr. W. Roëll onder wiens leiding'deze oefeningen im mers worden gehouden, was er natuurlijk" ook met zijn staf en verschillende buitan- landsche militaire altaclié's kwamen zich van den gang van zaken op de hoogte stellen. De Brabantschc koeien hebben zich over 'dies - wel het moest verbaasd getoond on zij hebben zich misschien wel het minst aan de vreemde omstandigheden aangepast. Iioe zou het dezer dagen met ((te IV est-Brabantseho melk gesteld zijn, nu de goede producenten daarvan vaak zoo dteerlijk in „do war zijn'? Dat er met veel drukte allerlei vreemde voortuigen en Het ongeluk met de 6-veld. Da ür d om Schijf-. Hardnekkig verzet van de Rooden, grijze mannen op fietsen en op paartpen voorbij rijden over de anders zoo stille landwegen is nog tot daar aan too, maar al dal gebom en geknetter, dat geroffel on gedreun, hetwelk do atmosfeer komt verstoren, brengt eon koeienbestaan wol hcelemaal in die war. llool dwaze crvaiingen doen deze rustige beesten thans op. De koeien-reactie Jjé zorgt aan den anderen kant ook weer de soldaten dwaze ervaringen." Daar had mem by Nispen oen weiland', waai op oen dér partijen do bekende groole gelo lappen liad uitgespreid, om aan bevriende vlieg tuigen in de lucht toekans te 'geven. Ten einde do vijandelijke vliegtuigen daarvan onkundig te houden en ook de aandacht daarvan niel op dit weiland to vestigen) waren deze lappen met gioano lakkefci ge cnmoufleerd. Maar de nieuwsgierige koeien konden dat niet goed hebben en begon nen aart de groene bladeren te plukken en to trekken, met hot gevolg, dat de teekons bloot kwamen to liggen. De sol daten hadden d'e grooisto moeite om deze lastposten afzijdig ie houden en moesten telkens weer ingrijpen om de ravage te herstellen. Dat was oen vermakelijk avon tuur, d'at door koenen en soldaten met goedige tolerantie werd opgenomen ion voor al voor do laalsten eon grappig intermezzo vormde. Andere zonderlinge ervaringen hebben de leiders van do blauwe partij opgedaan, toen zo ten Oosten van Roosendaal in do voorgeschreven stelling kwamen. Op de kaart was liet allemaal mooi uitgeknobsld! en zoo zou er eon stuk veldgeschut moe ten worden opgesteld op etün der oevers van d'e Natie Turfvaart, teneinde daar een weg te bewaken en voor den vijand den toegang onmogelijk te maken. Dat was op d'e kaart heel good, maar waar was nu die Natte TurfvaartMen verwachtte tenminste eon kanaaltje, waarin wat scheepvaart mogelijk nas, doch in blinde opgewondenheid zou men er haast over heen zijn geredion, wanneer de officieren niet zoo goed kaart hadden kunnen lezen. Do Natte Turfvaart bij Roosendaal is namelijk niet moor of minder dan ecu droge sloot, waarin welig onkruid1 groeit en' van water niets te bekennen is. Ifet hocle ding is misschim nog anderhalve meter breed, doch de weg had er wel ■een, brug .overheen. Zoo zietmen,- hoé bedrieglijk stafkaarten kunnen zijn en dat we) mot die baste bad oe) in gen. BBÏNINEMP.AMBÏ De Koninklijke Familie naar de manoeuvres. l'rinscs .Juliana en Prins Bcrnliard verlaten 's Grit vol land. Na den geheel en dag le 's-Graveland te hebben doorgebracht ten huize van jhr. mr, W, F. Roëll, zijn II.K.H, Prinses Juliana en Z.D. Prins Bernhard na liet diner om kwart voor acht, weer per auto vermakken. Groote belangstelling bij het vertrek uit Utrecht. II.M. de Koningin, II IC.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond uit Utrecht naar lliel vertrokken om de ma noeuvres Dij to wonen. II.M. do Koningin kwam per auto van het Loo, terwijl liet Prinselijk paar zich eveneens per auto van „Sperwersliof" te 's Graveland naar Utrecht had begeven. Reeds voor acht uur had zich langs den weg zeer talrijk publiek verzameld, dal op verschillende plaatsen, velen ïijen dik stond. Op het Stationsplein en op het perron was liet zwart van de menschcn. Eerst kwam II.M, do Koningin aan, die vriendelijk dankte voor de luide toejuichin gen. Ecnigon tijd later verschenen do Prinses en de Prins en toon werd het enthousiasme zoo groot, dat hot publiek de afzettingen verbrak, waarbij de massa zoozeer in beweging kwam, dat bloem bakken op het bordes van hot station werden omveigeloopon. liet hartelijk gejuich ging over in een. „Lang zullen ze leven", dat later op liet perron nog eens herhaald werd. De extra Koninklijke trein zc-tto zich om 2103 in beweging waarbij nogmaals luid gejuich opklonk. Geweldig enthousiasme te Tilburg. Uit Tilburg: Het was in den loop van den avond bekend geworden, dat HM. de Koningin met den trein uit Utrecht om 20.10 uur Tilburg zou passeeren, op weg naar de manoeuvres. Op genoemd tijdstip hadden zich vrij veel belangstellenden bij het station verzameld, doch er werden slechts weinig "personen tot de perrons toegelaten. „Toen de trein het station binnenreed, zag het weinig talrijke publiek voor een'der'ramen van het Koninklijk- rijtuig Prinses Juliana en Prins Bernhard Onmiddellijk ging oen hoera'lje op. Do menschcn, die zicli op liet tweede -perron bevonden, verbraken de afzetting en lie pen door tot vlak voor do ramen, waar achter-zich Prinses Juliana en Prins Bern hardbevonden,f die vriendelijk "het publiek DER DONDERDAG, 24 SEPT. 1930. No. 21304 Toewuifden, Er maakte zich eeri groot enthousiasme van do aanwezigen meester, liet Wilhelmus en nog eenige uidore va- dcrlandschjo liederen worden aangeheven. In do weinige minuten, die noodig waren om den trein te rungeeren, was een ge weldige 'geestdrift ontstaan. Men bleef hoera roepen tot de trein een minuut of zeven later naar Riel vertrok, waar do Konink lijke familie op het stationsernplacernent aldaar in 'liet Koninklijk rijtuig zou over nachten. II eden ochtend om zes uur vertrok do trein uit Rjel, om via Tilburg naar Etten te 1 rijd en, waar do auto's gereed stonden waarmedede Koninklijke familie de ma noeuvres volgde. Crisisregeling voor werklooze leüen van ziekenfondsen. Resultaten van een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In do aclilsle aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de statistiek wordt het resultaat medegedeeld van een onderzoek, door dit bureau inge steld. naar de crisisregel ng voor werklooze leden van ziekenfondsen. Hieru t blijk!, dat op 1 Januari 1936 m 239 van de 10G-1 gemeentèn een regeling bestond, waar bij do gemeente een toeslag in de premie voor werklooze leden van ziekenfondsen verleent. De steun verleen ing werd Ln een aantal gevallen niet uilslu tend beperkt tot werk looze aibeiders, doch slrekle zich ook u t tol zelfstandigen, die in -dezelfde economi sche oms'andigheden verkeerden, of lot de armlastigen. In totaal Werden meer dan 100.000 arbeiders ed. op deze wijze ge steund. De verdeel ing over de provinciën blijkt uit onderstaand staatje: 1 2 Noord-Brabant 29 G.121 Geldeiland 22 G.572 1 Zuid-IIolland 54 10.958 Nooid-lloiland -46 32.60S Zeeland ,10 S88 Utrecht '25 9.052 Friesland - 8 1.593 Overijssel te '13 23 495 "Groningen 2 170 "Drenthe f, 4 32G - L'imburjr 24 4.820 Het rijk De minister van defensie a.i., dr. H. Col ij n, hij de legcrmanoeuvres in Noord-Brabant. Majoor Van Weel toont den minister ecnige patroonhulzen. 239 100.603 1 aantal gemeenten dat een regeling Jheeft getioffen. 2 totaal aantal arbeiders e.d. dat een bydiage in de premie onlvng. Verschillende gemeentebcsluren hebben verder ook in do premie van de vereerigin- gem voor ziekenhuisverpieg ng een tege moetkoming verleend. In de moeste gevallen werd door ge meente en/of fonds een vaststaand percen tage in de ziekenfondspremo bijgediagon, in andere werd het bedrag der bijdrage af hankelijk gesield van de gezinssamenstel ling of van hot gezins nkornen. Voor zoo ver het de eerstgenoemde gevallen betreft (betrekking hebbende op 218 gemeenten), blijkt, dat van de 236 maal, waarin een bepaald percentage weid bijgedragen, 4G maal door het fonds goan bijdrage werd verleend, terwijl, om slechls do voornaam ste cijfers le noemen, gemeente en fonds elk 25 pC't. hebben bijgedragen in G5 gevallen en 331/3 pOt in 66 gevallen. Voor verdere bizondorliotlon wordt nau het maandschrift venvezen. Groote nationale bloemententoonstel ling Maart-April 1937 Den Haag. Nu de gemeenteraad van 's-Gravenhage tot meiewerking in do plannen voor bo venstaande tentoonstelling heeft toegezegd, heeft do commissie van voorbere'ding on middellijk, in overleg met de samonv er kende organisaties, de werkzaamheden tol verdere .uitwerking van de plannen aan gevat. Er uerd reeds voor de leden der aange sloten vereenigingen «1 afdeellngen der Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plant kunde een prijsvraag uitgeschreven voor oen pakkeinden naam voor deze tentoon stelling. De tentoonstelling zal worden gehouden in do reeds in aanbouw zijnde groote sporthallen van het nieuwe tentoonstel lingsgebouw „Iloulrast". liet bestuur van de „Primavera" teekent hierbij aan, dat het aan den burgemeester van 's-Gravenhage een schrijven lienft ge zonden met de mededeeling, dat liet vol gend jaar te Rotterdam wederom de be kende Primavera-tentoonstelling zal wor den gehouden. Voorts wordt do mogelijk heid onderzocht om in October 1937 oen tuinbouwtentoonstelling in de Nenijlolial te organ-seeren. De Primavera houdt vast aan een ja er- lijkscho tentoonstelling. Slechts in 3935 nen: do brug over de Korr. Wilhalmiina- haven. Do doorvaart naai de oude haven is gedempt; do kademuur aan de Oost- havenkade loopt door on aan de zijde van de K011. Wilhelmenahavcm is eveneens de kade voltooid'. Wo leven snel. N.Y. Bouw- en Handelmaatschappij Rodijk. Do Staatscourant nr. 183 bevat de statu ten van do N.V. Bouw- en Handelmaat schappij „Rodijk", gevestigd te Vlaardingen. Oprichters zijn de hoeren Sikke Dijkstra, bouwkundige tc Sassenheim 011 Chrisüaan van Roon, kantoorbediende te Waardingen. liet kapitaal der vennootschap bedraagt 10.000.—. Ministerieel bezoek aan eenige kam pen voor jonge werkloozcn. De minister van soo aio zaken beeft gis teren oen inspectietocht gemaakt naar eeni ge kampen van- jonge werkloozcn op do Voltnve. liet eeislo bezoek van den mi nister, die rondgelod werd door ir. J. Weslhoff, en die voigczold was van den heer Meijer de Vries, lroofd inspecteur voor de werkverschaffing, gold het kamp le Beekbergen. Vervolgens werd gereden naar hot kamp op den Kemperberg, gelegen op de terrei nen van de „Hoogo Veluwe", terwijl het laatste bezoek werd gebracht aan hel kamp „Het Wijde Veld" nabij Ede. De minister heeft zoowel hot werk, dal do jongens verlichten, als de inrichting van de kampen in oogensdiouw genomen. Gaven, wat de inricht ng betreft, de lei ders vafa de kampen voorlichting, voor wat do werkzaamheden aangaat, was de heor Wolters, hoofdopzichter van do Ne derlandsclie Heide-Maalschappij aanwezig, om- don minister in te lichten over den arbeid, welke door de jonge mensdien in de -bossehen wordt verricht. Deze arbeid bestaat in hoofdzaak in het aanleggen en verbeteren van boschpaden en het maken van z.g.-n. brandsingels, ter wijl do arbeid op het terrein van de „Iloogo Veluwe" voorloopig nog in hoofd zaak beslaat uit het inrichten van het kamp ear het in orde maken vam de naasto omgeving. is geen tentoonstelling gehouden in ver band met de Flora te Heemstede. Waar echter de oorspronkelijke llaagsche plan nen tot het oiganiseeron van een groote expositie in hot Ruiderpark, vail den aard en omvang van do Flora 1935 in Heem stede, geen uitvoering zullen hebben en het volgend voorjaar slechts een kleine tentoonstelling op Iloutrust zal worden ge houden, houdt do Primavera vast aan het voornemen om volgend voorjaar wederom to Rotterdam een groote bloemententoon stelling houden. Kerk en School Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Aalsum en Wetzens, J. II. de Ruiter, cand. te Utrecht; te Am sterdam (als hulppred. in wijk 3), E. van Bruggen, cand. tc Amsterdam. Omliggende Gemeenten VLAARDINGEN. Het nieuwe postkantoor. En de zaak-Vrijman. De minister van financiën heeft, ion ver volge op een vorig schrijven betreffende de zaak van den oud-njkshouwmeeslei J. A, W. Vrijman, thans aan dan voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, hot op prijs te zullen stellen, indien do hij don brief toegezonden stukken alsnog onder de gedrukte stukken der Kamer worden opgenomen. Uit deze briefwisseling blijkt, dat de mi nister den. heer Vrijman heeft aangeboden hem te belasten met dén bouw van het post-, telegraaf- en tclefoongobouw alhier. De hoer Vrijman hoeft dit aanbod ech ter afgewezen, omdat het z.i. noch als „belangrijk", noch als evenredig aam zijn vroegere hooge vertrouwenspositie in aan merking kan ki.ion. Sic Transit... Deze week werd oen aanvang gemaakt met het afbreken van die glasblazerij1 aan d'e Kon. Wilhelminahaven, alhier, welk ge bouw reeds geruimen "tijd in bouwvalligon slaat verkeerde. Het is oen korte vreugde geweest. De meesten onzer, aldus do N. VI. Crt, zulten zich nog heel goed' den bouw en do eerste jaren van groote activiteit herinneren. Do invasie van vele vreemdelingen van oen andere mentaliteit dan de Vlaarclingors, verontrustte niet wciiii" de gemoederen hier en het dag en nacht doorgaan van het gloeiende glas uit do -ovens, het weg dragen van do gloeiende fiesschon onder gezang en geschreeuw, wekten do nieuws gierigheid! en den afkoer zelfs van velen. Het hoeft-niet lang geduurd. En nu... in een periode van pint. 30 jaar opgekomen en verdwenen; een heel bedrijf voor goed weg. Tegelijk is nog oen voorwerp uit diezelf de bloeiperiode onzer gemeente Vcrdwo- Oproep tot den Vrouwen-Kruistocht. Diep doordrongen van de verantwoorde lijkheid der vrouw in bet sombere heden en van haar heilige roeping in dienst van een lichtere toekomst richten wij ons tot allo weldenkende on goedwillende vrou wen van Nederland 0111 elkaar over allo maatschappelijke, politieke en godsdiensti ge verschillen heen 011 boven elk eig011-, parlij- of groepsbelang uit da hand te rei ken, teneinde samen te trachten om do weield van verderen ondergang te redden en tot nieuwen opgang le voeren. Wij willen ons samen rekenschap gevein van onze schuld in het verleden, toön wij niet zelden in oein wedloop om materieele en maatschappelijke gelijkheid met den man onze geestelijke ongelijkheid aam dezen hebben miskend; toen wij, vrouwen en moeders, die tol den dienst aan het leven, do liefde en den vrede zijn uitver koren, veelal het leven tenvilfe van de materie verloochenden, verdienen boven dienen stelden «1 meer hebban gebieden dan lief gehad. Wij willen elkaar opwek ken en heipon om ons in don nood dezer tijden aangaande onze eigene en hoogstel roeping in dienst der menschheid to be zinnen en daataan gehoorzaam te zijn. Wij willen elkaar aanmoedigen en steunen om ons bewust te weiden van onze ge heel eigen, goeddeels nog sluimerende gaven, mogelijkheden en inzichten en om deze ten volle in de samenleving uit to dragen. Wij willen elkaar behulpzaam zijn om de dienende en scheppende krachten in de vrouw, die thans slechts moeizaam en afzonderlijk aan den dag kunnen treden, lo sterken, te oiganiseeren en samen to voegen tot één machtige en boven alle partijen en belangen uitgaande geestelijke kracht, die mogelijk den geest der mensch heid tot waarachtige mensohehjkheid om zou schakelen. Daarom roepen wij allo weldenkende en goedwillende vrouwen van Nederland op om zich met ons te scharen in do rijen van den Vrotiweir-Kruistocht, teneinde le trachten om samen in vol- strckten trouw aan ons hoogste vrouw-zijn en in voorwnard-elijk«r dienst aan de menschheid den weg te banen naar een waaiachtig samenleven in liefde, vrede en, oprechte menschelijklreid. E. J. MïOLËE—RIEM VI», Haarlem. A. E. TALENS—EBBENS, Apeldoorn. Adhaesiebetuigingen worden gaarne in« gewacht aan het Bureau Vrouwen-Kruis-'" tocht, Langcndijkstraat 13, Haarlem, hot-' i elk gaarne schriftelijk na tere inlichtingen, verstrekt. Geldelijke bijdragen voor dit d-oel zijn hartelijk welkom op postrekening 286200 t.n.v. W. A. v. bonsbeek. Ad'mu Vrouwen-Kruistocht;Haarlem. "f! te PPst AiSf.&tt£è&iSi&£iéa& Vf T< ^5 - F-i W-j Vt, V ril

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5