STADS EU WS De huurbetaling. ;hl mi mal Vos, kolonel van do Band© La- ©oste, begaf Zij ::ich aan boord. Aan boord. Boven aan de valreep stond tor ont vangst gereed do commandant der marine, vicc-ndininuil Kruys tezamen met den eer sten officier van de De Buy ter, luit. tor zeo le klasse A, O, de Bruyne, den offi cier van de wacht luit. tor zoo 2o klnsso Gallas, terwijl vier luitenants ter zoo twee de klasse als \aIroepgasten dienst doden. Op het moment, dat H.M. aan boonl stapte ging de Koninklijke standaard in den hoog- sten top. Do gcheele bemanning stond bij de ont vangst van 1I..M. met het gezicht ruur den val gekeerd. Toen 1131. ©enige stap pen aan boonl bad gedaan, gedurende welke de <xvsie malen van hot Wilhelmus door de Koninklijke Alarm© Kapel onder leiding van kapelmeester Loistikow wei den gespeeld, weerklonk het bovel rechts om keert, hetwelk op stramme wijze dooi de bemanning -meid uitgevoerd. Nadat 1131. de eore-wacht had geïnspec teerd gaf kolonel Van de Sando La eest© het bevel „alle hens voor den boeg". Ter wijl H3L Zich gedurende enkele oogeu- blikken met do officieren in Haar gezel schap naar binnen begaf, stelde de beman ning zich op het achterdek op, waar de plechtige overdracht zou plaats hebben, Intusschen was ook de versterk in gsimtal- latie op bet terrein ingeschakeld op den zich op het achterdek beviudende micro- loon, zoodat het publiek dit gedeelte van de plechtigheid ook kon volgen. Nadat de ban was geopend en allen in de houding stonden, betrad II.M, ver gezeld van de hoogo marine-aulontoiten. het achterdek, on ving de plechtigheid aan. Wet duidelijke stem sprak H3I. de vol gende mie uit: Officieren, onderofficieren en man schappen, Het was Mijn wensch persoonlijk aan boord van den kruiser „De Ruyter" aan wezig te zijn teneinde den commandant op te dragen het schip in dienst te stellen. Met de marine verheug Ik mij bizon der in deze aanwinst, te meer daar wij er op kunnen bogen, dat het schip op Nederlandschen bodem en door Nederland- sche industrie is vervaardigd, terwijl het de toets der vergelijking met zijne soort- genooten in het buitenland ten volle kan doorstaan. Het zal ongetwijfeld op u allen bezie lend inwerken en een eer voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Nederlands' grootsten admi raal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste wat steeds in de marine heeft geleefd, de voortzetting eener goede traditie waarvan de grondslagen in de tijden van de Ruyter zijn gelegd. Ik besluit met den wensch, dat het dit schip beschoren zal zijn onder Gods zegen steeds gelukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. En thans noodig Ik den commandant uit den kruiser „De Ruyter" in dienst te stellen. Onmiddellijk na de rede gaf de comman dant het sein „vlag hijsehen.", waarop van den achtersteven de nationale driekleur statig omhoog ging. Tegelijkertijd werd aan het topwant aan stuurboord de admiraalsvlag geheschen, ten teekea, dat do commandant der marine aan boord' was, en ging van den voor steven de geus omhoog. Onder het hijscban der vlaggen werd het Wilhelmus gespeeld en ia dit wijdings volle oogenblïk was de De Ruyter een oorlogsschip geworden, was zijn naam thans „Hr. Ms. De Ruyter". De commandant sprak na dit plechtige oogenblik do volgende rede uit: Rode van den. commandant. Majesteit. Met den meesten eerbied verklaar ik Uwe Majesteit het bevel over Uwen kruiser Do Ruyter op mij te hebben genomen en eer biedig verzoc-k ik Uwe Majesteit wel mijn grooten dank te willen aanvaarden voor het vertrouwen door Uwe Majesteit in mij gesteld, door mij met dit commando te be lasten. Uwe hooge tegenwoordigheid heden op een voor Nederland en in het bizonuer voor Uwe marine, zoo belangrijken dag, vervult ons met groote dankbaarheid ea maakt dezen dag tot een voor ons omx-r- getelijken. Het heelt Uwe Majesteit destijds behaagd den naam van Nederlands grootstcn admi raal, Michiel Adriaansz. de Ruyter te schen ken aan Uwen nieuwen kruiser en dit Uw hoog besluit, is door Uwe mar.no met gróote vreugde begroet. De hoogstaande figuur van De Ruyter, die vóór alles mensdi was, en die vervuld van een hoog ontwikkeld plichtsgevoel, nimmer streed om het strijden zelf, doch steeds zijn beste krachten gaf, alleen en uit sluitend voor den vrede van het vaderland dat hem zoo dierbaar was, deze figuur is steeds nauw met Uwe marine verbonden geweest en is ons aller voorbeeld. Majesteit- Wij allen zijn op dit oogenblik doordrongen van den grooten ernst van de taak, welke ons is opgedragen. Uwe hooge belangstelling, de woorden door Uwe Majesteit tot ons gesproken, zij zullen steeds in onze herinnering blijven voortleven en een steun zijn om Uwen kruiser met onze beste krachten te leidon, daar naar zijn aanwezigheid nood g zal zijn, tot zegen, zooals De Ruyter dat zoo gaarne placht to zeggen, van het lieve aderland. Toen de commandant vas uitgesproken, meldde hij zich bij den commandant der marine, uien bij mededeelde, dat hij den kuuser onder diens hevelen stelde. Hierna sprak kolonel Van do Sando La- eosto de bemanning als volgt loo: Official en, onder-off eieren en man schappen. Gij waart er zoo juist getuige van, lioe ik tegenover H. M. onze geèorbied gde Ko ningin verklaarde, het bevel over llr. Ms. nieuwen kruiser Do Buy tor te hebben aan vaard en als uwen commmdunt heet ik u hartelijk welkom aan hooid van dit prach tige scisip en stel u daarbij voor don kapi tein-luitenant ter zee H. G. de Bruyne, als eersten offticier, don off cier M. S. D. lc klasse M. de Vries als hoofd machineka mer en den oppe:schipper J. II. A. Gotxl- knegt als dief d'equipage. Het moet wel voor u allen oen groote voldoening zijn te behooron onder diege nen, die aangewezen werden voor de be manning van Hr. Ms. mouwen kru ser. Ik denk daarbij m het bizonder aan do veie jongeren onder v, zij die nog met zoolang m dienst bij Hr. Ms. zeemacht traden. Voor hen toch in de eerste plaats zal do plaat sing aan boord van dit n.euvve schip over eenstemmen met de verwachtingen vvelko zij stelden toen zij zich aanmelden voor den dienst. Doch voor u allen zal uwe plaatsing een aansporing te meer zijn uiiv werk met lief de en ambitie te doen. Naast het houden m den keurigon staat, waarm het schip door de N.V. Wdton- Fijenoord werd opgeleverd, zullen wij in de eerste plaats onze kradden eraan, moe ten geven om het ingewikkelde mechanis me, dat de moderne kruiser is, to be diener.. Dit mechanisme is als hot ware een ketting, waarvan iedei van u oen schakel vormt. Fcmliachtig met waardeering van eikaars werk en met goede kameraadschap, zullen wij de schakels zoo hecht mogelijk maken, opdat die ketting zoo spoed.g mo gelijk sterk is en blijft, dus het schip bo rekend voor zijn taak. Wij vangen lieden ons werk aan onder de hooge aanwezigheid van II. M. onze ge- eerbiedigde Koningin hetgeen op ons een diepen indruk maakt. Aan onze gevoelens van dankbaarheid, van oprechte onwankel bare trouw en gehechtheid aan Hare Ma jesteit -on haar Koninklijk Ilus zullen wij uiting geven door een driewerf hoezee op H. M. onze geëerbiedigde Kon ngln. Leve de Koningin. Met den uiiroep „Leve de Koningin" stemden allen aan boord in met een drie werf „hoezee". De Koningin trok zich vervolgens an dermaal ferug in de kajuit van don com mandant. Eenigen tijd' later was d'o geheeld equi page langs de railing aan bakboord opgo. steld en verscheen H.M. weer voer do inspectie. H.M. was hierbij vergezeld1 van den commandant der marine on van den cummandant van dm kruiser. De officieren, die allen in groot tenue gekleed' waren, werden aan H.M. voorgesteld'. Wederom trok do Koningin Zich terug. Op het voorschip maakte de bemanuing zich gereed voor de officieel© foto. Even later verscheen H.M. weer. Zij nam te midden der élat major'plaats, waarop do foto werd genomen. Tenslotte werden in do longroom ver- verschingen genuttigd1. De bemanning ging intusschen aantre den voor paradeeren. Langs de gehoele lijn van het schip, -over alle dekken, stelden de Jantjes zich in een prachtige haag op; de officieren waren eveneens over verschillende punten verdeeld en de valreepgasten namen huu plaatsen weer in om II3I. bij Haar ver trek de -eerbewijzen te brengen. Op een kort commando kwam buiten op den wal de eerehaag van mariniers in hot geweer, officieren en matrozen namen eveneens de houding aan en onder de tonen van de parademarsch, gevolgd door de eerste maten van hot „Wilhelmus" ver liet H3I. wear het schip. Terwijl H.M. over de brug liep joelde de bemanning van de „De Kuytor" een driewerf „hoezoo". Direct koorde Zij Zich om en dankte buigend. De Koninklijke standaard daalde inmid- middels langzaam, maar oogenblikkelijk schoten van den achtersteven over don hoogsten lop tot aan dan voorsteven de pavoiseervlaggen aan de lijnon omhoog. In de auto gezeten wachtte II.M. de 35 saluutschoten af en reed vervolgens terug, wederom hartelijk toegejuicht door de duizenden langs den weg. Vele van de genoodigden maakten daar na nog gebruik van de gelegenheid om het schip te bezichtigen. Hare Majesteits vertrek. Nauwelijks was het gedreun van de saluut schoten verstorven of daar kwam H. M. de Koningin weder de Burgemeester Knap- pertlaan opgereden. De snelheid was groo- ter, ongeveer 25 a 30 K.M. Bij het Juliana- park werden de rijen weer dikker en dikker en het enthousiasme van de saamgestroomde menschen was zoo groot, dat wederom in matige vaart verder gereden werd. Even als op den heenweg het geval was, zongen en speelden verscheidene gezelschappen het Wilhelmus, dat echter in vele gevallen door de jubelkreten overstemd werd. Naarmate de stoet het station naderde werd het drukker en op de Broersvest was het liet publiek zelfs gelukt van de trot toirs te komen, zoodat den auto's slechts een smalle doorgang was gelaten. De auto's sloegen aan het eind van den Singel linksaf en zwenkten daarna het z.g. Petroleum- perron op, waar de Koninklijke trein reeds wachtte. Terwijl St. Ambrosius liet Wilhelmus speelde nam H.M. de Koningin afscheid van den burgemeester. De commissaris van politic, de heer H. P, Clasie, werd hier voorgesteld en de Vorstinne uitte Haar waardeeimg voor de wijze, waarop de orde maatregelen getroffen waren. Om 3.23 uur zette de trein zich in be weging onder een „Lang zal Zij leven". H. M. verscheen, terwijl deze zegewensch gezongen weid, aan het portierraam en wuifde de enthousiaste menigte minzaam toe. Spoedig was de trein uit het zicht ver dwenen, doch de herinnering aan Hare Majesteits bezoek, zij het niet-officieel, zal velen bijblijven om de buitengewoon vrien delijke en minzame wijze, waarop Zij de overduidelijke bewijzen van trouw aan het Vorstenhuis en liefde voor Oranje, in ont vangst nam. Onderhoud met den burge meester. Direct na het vertrek hadden wij op het perron een onderhoud met den burgemees ter, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Deze vertelde ons, dat dadelijk, nadat hij aan Hare Majesteit was voorgesteld, Zij over de ontvangst bij Haar vorig bezoek op 24 September 1925 sprak. Zij verklaarde het overweldigend enthousiasme, toen aan den dag gelegd, niet te zijn vergeten. Over de versiering van de dienstuitgang in het station sprak H. M. Haar groote verrassing en voldoening uit. Bij het voorstellen van de wethouders aan de Koningin op het St. Liduinaplein onderhield Zij zich met een ieder van hen gedurende eenigen tijd. De belangen van Schiedam kwamen ter sprake, waarbij Zij den heer T. Slavenburg, die als wethouder van financiën volgens Haar meening moei lijke tijden meemaakt, eenige bemoedigende woorden toesprak en den |ieer J. Dinkelaar complimenteerde met het keurige zingen van de kinderen. Hare Majesteit, aldus de burgemeester, is uit den wagen gestapt, omdat Zij meende op deze wijze Haar voldoening beter te uiten. Wel tienmaal heeft Hare Majesteit Haar verbazing uitgesproken over de over weldigende belangstelling, waarbij Zij de veronderstelling uitsprak, dat wel heel Schiedam uitgeloopen moest zijn! Bij Wilton had ik, zöö vervolgde de bur gemeester, mij teruggetrokken, omdat de directie van Wilton-Fijenoord hier Hare Majesteit begroeten zou. De Koningin vroeg toen waar ik gebleven was en liet mij wederom bij Zich komen. Nogmaals her haalde Zij hoezeer Zij getroffen was door het enthousiasme, de zang en de getroffen maatregelen. Bij het afscheid hier op het perron heeft H. M. de Koningin mij verzocht aan de burgerij en schoolkinderen van Schiedam Hare heel hartelijken dank over te brengen voor de ontvangst Haar bereid en Zij verzekerde mij de prettig ste herinneringen aan Schiedam met Zich mee te nemen. Aardig was het, toen ik den heer Houtman, die in het buitenland vertoeft en die juist door Hare Majesteit tot officier in de Orde van Oranje-Nassau was benoemd, veront schuldigde, en de verwachting tegenover Hare Majesteit uitsprak geheel naar zijn wensch te handelen door namens hem voor deze hooge onderscheiding te danken, even daarna mij een telegram van den heer Houtman overhandigd werd, waarin hij eenzelfde verzoek deed. Nogmaals herhaalde de burgemeester, dat de spontane wijze, waarop de bevolking van Schiedam Hare Majesteit begroette bij Haar groote voldoening heeft gewekt. Onderscheidingen. Bij Kon. Besluit van 30 Sept. 1936 zijn benoemd in de Orde van den Nederland schen Leeuw, tot ridder <1© direoeleur der N.V. Dok- en Werf Ataatsdhappi] Wilton- Fijenoord, ir. J. II. 11. Verloop; in de Orde van Oranje Nassau, tot officier, de hoofd ingenieur der Alar.ne ir. 0. van Dam. Voorts is verleend de oere-medaille ver- honden aan de Orde van Oranje Nassa.u, in zilver, aan den oppermonteur der Kon. Marine C. K. Bognelfcoau; den nmjoorma chinist dor Kon. Marine CL Leeuw, aan heiden met do zwaarden; don commandeur le klasse van de scheepmakers bij de rijks werf te Willemsoord II. B. Meyer; den baas-plaatwerker T. do Lange; den haas- bankwerker II. AL van Schagen en den baas-koperslager P. Jalink, alle drie van de N.V. Dok- en Werf Maatschappij Wilton- Fijenoord; in brons: aan den •omlerhaas- ijzerwerker J. Herwig en den machinist- bankwerker J. Booderkerk, beiden van voer noemde maatschappij. Défilé voor den burgemeester. Van de stormbtigade der po litic, detachement rijksveid- vacht Burgerwacht ec Itoode Kruis. Voorafgegaan door het Stedelijk Muziek corps, onder leiding van den dirigent den beer H. Ht. van Vleuten, hebben. Zaterdag middag te ongeveer 4.30 u. voor den burge meester, mr. d r. F. L. J. wan H aaren gedefileerd do Stormbrigado van do Schie- damseho politie, gevolgd door een detache ment der njksveldwachi, het mobiel© ven del van do Burgerwacht en <l|o transport- colonne van het Roodo Kruis. Do Slormbiigado stond onder leid ug van inspecteur W. 11. Kloesetrian, de njksveld- wacht oiuler de majoors Van Lange en Schippers, do Burgerwacht onder comman dant J. 11. van Veen ean hot Roodo Kruis onder adjudant Van desn Beiz. Do hoeren Kloosoman en Van Veen pre senteerden de tio-ejien aan den burgemees ter, die zicüi met zlijn gez'n op liet trotloir voor kijïi woning had opgesteld. Mede was aanwezig do commandant der Burgenvacht, mr. II ,A. M. Rodanls, vergezeld van zijn. oclilgenooie, do secrelaiis van het Roodo Kruis, de heer Van Tcnvisga ©11 d.ens echlgenooto en do voorzitter der Oranje- vereeniging, do heer A. do Bru n. Do burgemeester inspecteerde de troepen, veigezekl van den commissaris der politie, don heer II. P. Glasie. en don commandant der Burgerwacht Na de inspectie heeft do burgemeester do manschappen toegesproken. Spr. dankte voor do attentie om zich 11a dezen feest middag te komen afpresentoeren, maar moer dankte hij hen voor hetgeen zij voor de ordo en de regeling hadden gedaan. Deze zware dag heeft na do zware voor bereidingen ook oen „zwaar" sueöes ge had. Niet één maal, doch verscheiden© koeren, heelt II. Al. uiting gegeven aan Haar voldoening over de regeling, do orde, het enthousiasme en de belangstelling. Zon der u, aldus spr,, was daar misschien niets van terechtgekomen. Gij zult met u meeno men, evenals H. M., do aangename berin nering aan hetgeen gij hier gepresteerd hebt als uiting van uw aanhamkelijkho'd aan de Koningin. Tenslotte werd coii driewerf hoera op don burgemeester uitgebracht en marcheer de do troep nog eenmaal langs don bur gemeester. 1 Waardeering voor politiecorps. Do commissaris van pohtie, de hoor II. Ph. Glasie, heeft heden aan do leden van het politiecorps het volgende laten mecdoelen Het is mij een diep gevoelde behoefte u allen mijn hartelijken dank te zeggen voor do uitnemende wijze, waarop gij, tij dens het vertoeven van II.AI, do Koningin op Zateidag 3 October j 1. in deze gemeen- (Vervolg van Tweede Blad). Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer ir. C. Houtman, wethouder der gemeente Schiedam. "Hr. Ms. de Ruyter. liet ver! rek. Naar we vernemen zal Hr. Ms. Do Ruy ter morgenochtend half 9 do Wiltonhavon. verlaten om ze© te kiezen. Aan den Maaskant, bij d© „villa vain Wilton" zal men het vertrek van nabij kun nen gadeslaan. De eerste reis van Hr. Als. De Ruyter zal naar Den Helder gaan. Er gaan geruchten, d'at do nieuw© kruisetr in Januari zal dienen als ©scorto van. H.K.H. Prinses Juliana ©n Prins Bernhardt bij hun bezoek aan Nedi.-Indié. Naar we uit de beste bron vernemen, zijn dit ïooze geruchten. Over het vormotn. van oen dergelijk escort© door Ilr. Als. De Ruyter is te bovoegder plaats© niets be kend. Wel ligt het in do bedoeling, dat Hr. Als. De Ruyter in Januari naar Ned.- Indië vertrekt. Ned. Prot. Bond. Als candidaten voor de vacaturen 'in het afdeelingsbestuur van den Ned. Prot. Bond, ontstaan door het bedanken van mej. J. Ris en het overlijden van den heer B. van Bochove, zijn gesteld mej. J. C. van Hille- gondsberg en dr. C. Bubberman. Voorts zijn de aftredende bestuursleden, mej. M. P. Cool en de heer J. A. Hazewinkel, weer candidaat gesteld. De ledenvergadering, waarop de bestuurs verkiezing aan de orde komt, is vastgesteld op a.s. Vrijdag. Een afscheid. Zaterdag heeft de heer P.'de Wagenaar, die heden zijn functie bij de Schiedamsche Radio-Centrale aanvaardt, afscheid ge nomen van zijn werk bij Maatschappelijk Hulpbetoon, waar hij speciaal belast was met de afdeeling Levensmiddelenverstrek king. Bijna 3 jaar is de heer D. Wagenaar bij M. H. werkzaam geweest. Op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon is hem door collega's een palm aangeboden; in het voormalig St. Jacobs Gasthuis werd de heer De Wagenaar toe gesproken door het oudste lid van het personeel, belast met de groentedistributie, den heer M. van Tol, waarbij den schei denden chef een foto van het personeel werd aangeboden. E. H. B. O. De groep Junioren der Ned, Vereen. E. H, B. O., afd. Schiedam, behaalde j.l. Zaterdag te Charlois den eersten prijs en een eersten commandantsprijs. to, uw moeilijke pudt hebt weten to ver vullen. Dat or tijdens hot bezoek geen wanklank word gehoord, dat hot geheel ©on keurig,, ruslig en oidelijk verloop had, is aan uw ornslig willen en aan d'o juist© wijze, waarop gij uw taak hebt opgevat, te. danken. liet verheugt mij dan ook, u te kunnen mededcclen, dal de heer bui genrecster heeft goedgevonden u allen zonder uitzondering, ócn dag extra-verlof loo to ken non. In het Passage Theater. liedenavond zal in 't Passage Theater Polygoon-nieuws ver,oom 1 woidcin het be zoek van II. AL. do Koningin aan Schcdam en het in dienst stelten van llr. Als. Da La) ter. Voor deze voorstelling zijn ©cl uitgenoo- digd do buxgcmeesler, mr. dr. F. L. J. van Haaren, en andere leden van liet ge meentebestuur, leden van de bemanning van Ilr. Als. De Ruyter; leden van liet Aio- liielo Vendel van de Schiet. Burgerwacht; leden van do Rood© Kruis Transported!- lonne; leden van den Biz. Vrijlw. Landstorm en van het Schiedamsche politiccorps. Wat er 's avonds gebeurde. Volkszang op de Groote .Markt, Oorspionkelijk zou bij het St, Jacobs Gasthuis dos avonds do volkszang worden gehouden. Hoewel dit te elfder uxo ver anderd was, waren toch ve'e bondenden menschen op de Groote Alarkt present, toen te ongeveer half negen hot vemM van De Prineevlag en het Tamboers- en Paijporscorps Harmonie zich opstelden aan do Oostzijde van Let stadhuis. De afzet ting geschiedde door leden van Do Prince- vlag. Onder leiding van den heer Uilberink weiden verscheidene liederen gezongen, met begeleiding van het pijperscorps. Tot slot werden twee coupVden van het AVilhelmus gezongen. Na den volkszang heeft in "de Beurs nog een bijeenkomst plaats gehad, waar bij de heer J. van Katwijk Jzn., voor zitter van De Prineevlag, den dank van den burgemeester, die mede op de Groote Alarkt aanwezig was, overbracht en er te vens De Harmonie dankte voor haar mede werking. Behalve de volkszang, was er nog meer. te doen, want de Oranjegard© maakte met muziek een fikscho marsch door de stad, Zoodoende was het in de binnenstad een gezellige drukte tot besluit van dezen feeslelijken dag Door wcrkloozc gesleundcn. Do minister van sociale zaken deelt h-ofc volgende mede: Ilct is mij gebleken, diat vel© onder steunde werkloozen in verband' mot het feit, dat hun huurbijslag met ingang van 13 September j.l, werd! verlaagd, eigen machtig een door henzelf vastgesteld© huur aan den huiseigenaar hebban aange boden of betaald. Een dergelijk optreden is -uiteraard vol komen onjuist. Do tusschen verhuurder en huurder over eengekomen huur dient betaald to wordetoL Zij, die hiermede in gebrek© blijven,, stelten zich bloot aan allo wettelijke gé- volgen, daaraan verbonden. City. „Broederstrijd". „Je geld of je leven". Twee trouwe vrienden, Fred en Bob, zijn de hoofdrolvertolkers uit de film „Broe derstrijd", een verhaal, dat zich afspeelt in den grooten wereldoorlog. Samen werken zij in een Amerikaansche vliegtuigfabriek, die vliegtuigen levert aan de Geallieerden. Fred is een geboren Duit- scher en daarom wil de directie hem niet langer in dienst houden, want zij is bang voor sabotage. Maar als Fred ontslag neemt gaat ook Bob weg en samen trekken zij naar Duitschland en nemen dienst bij het Duitsche vliegerscorps. Op den eersten dag, die Bob aan het front doorbrengt, wordt hij verliefd op een verpleegstertje en ook Fred verliest zijn hart aan haar, waardoor een verkoeling ontstaat tusschen de trouwe vrienden. Als Amerika Duitschland den oorlog verklaart voelt Bob zich niet langer thuis in het Duitsche leger. Aleida, het verpleeg stertje, stelt hem voor" te vluchten in een ambulance-auto, doch dit slaat hij af. Hij weigert dienst en als gevangene wordt hij door Fred weggevoerd ojp last van diens meerderen. Langs het vliegveld komende laat hij Bob ontsnappen en deze neemt dienst bij het Amerikaansche vliegerscorps. Zoo ontmoeten de vrienden elkaar bij een der luchtgevechten' als tegenstanders, o wordt door Duitsche vliegtuigen bedreigd, maar Fred weet nog eenmaal zijn vriend te redden, echter ten koste van zijn eigen leven. Als de wapenstilstand gesloten is keert Bob naar Amerika terug, aoch voor zijn vertrek uit Europa zoekt hij het verpleeg stertje op en neemt haar mee naar een nieuw .leven in de nieuwe wereld. De tweede hoofdfilm „Je geld of je leven", is, evenals de eerste, zeer aardig van inhoud en spel. Het programma wordt verder gevuld met het wekelijksch Journaal. V

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2