V Geschenken voor Hr. Ms. De Ruyter I Laatste f' Dg nieuwe motor- en rijwie!- 1 regeiement. Verscheidene corporatiefs geven meeleven. van Beurs van Amsterdam. 1?, r I1 if Jlet nationaal bewustzijn herleeft. B!!MlNiE&>9LAME$ Tegen prijsopdrijving. Hasidei en Betiiirijf Burgerlijke Stand Filmrsiewws. BU11 EU LAND Prolongatie 3'fa. I, rt i 1 J"i Ingrijpende nieuwe verkeers regels. Ilodcn is afgekondigd Staatsblad no. 578 houdende het Koninklijk besluit van 18 September 1936 tot nadere wijziging van het Motor- en Ilijwielrcglemenl. Wij laten den hoofdinliood der nieuwe vorkoersbepalingen hier volgen.: Voorrang voor liet „baaldweg verkeer Er komen z g- voorrangswegen Wie daar op rijdt, heeft hij kruisingen ook voorrang hoven het van rechts komende vericeer. Boiden zullen aangeven, wat een voor- xangsweg is en dat men zoon. weg nadert, 's Nachts geen geluidssignalen. Tusschen 22 uur en l/a uur voor zons opgang zijn geluidssignalen verboden. (Men moet dan knipperen met de koplampen] Verlich tings voorschriften. De plaals van de verschillende lantaarns ■wordt nauwkeurig omschreven, Dimmen zal reeds moeien geschieden als de tegenligger zich in de gerichte licht- hundels bevindt Voor wielrijders 1 is verblindend licht steeds verboden. Een rood njwdelachlcr- Jicht met reflector is van 1 Januari Ll)38 af verplicht. liet wiite achlerspatbord, waar voor eenige voorschriften worden gegeven, •wortlt gehandhaafd Niet hinderlijk stilstaan Stilstaan wordt verboden, indien de ver keersveiligheid daaidoor in gevaar wordt gebracht, alsmede in tal van nauwkeurig omschreven gevallen. Stilstaande auto's verlicht Alleen als auto's binnen 30 M. van een lantaarn (of op een parkeerterrein] staan, behoeven zij geen liolit ie voeren. Jengdavond. Do (Hervormde) Samenwerkende Cbr. Jcugdvereenigingen orgamseeren Zaterdag 17 October as. in de Croote Kerk een ieugdavond, waarin als sprekers zullen op treden ds. A. T W. de Kluis uit Rot terdam en ds. D. Broers van hier. Hun medewerking verleenen voorts de heer A, C. Schuurman, orgel, en Schied. Chr. Man nenkoor. Fonds K. 2. O. In de 3 maanden, dat het Fonds K. Z. O, (Fonds tot tegemoetkoming in de kosten van Ziekenhuisverpleging en operatie) van de Geref. Vereen. Ziekenzorg bestaat, zijn 333 gezinnen met 1475 personen als lid toegetreden. Instuif-avond. De reeks instuif-avonden in het Wijk lokaal in de Nieuwe Maasstraat, georgani seerd door de Chr. J.-M. Vereen, Samuël, is Zaterdag op eenigszins feestelijke wijze geopend. Een gedeelte van de Mondaccor- deonvereen. „Bravo" verleende zijn mede- weking. Er is bij hot Ncderlanclsohe volk den laalslcn tijd oen merkwaardige w'J*'<pnj> zijn verhouding tot hot vraagstuk van De tot hot der defensie aan den dag getreden toestand, die allcrwege heorscht, men ge- Kerktelefoon in de Nieuwe Kerk. Er bestaan plannen om in de Nieuwe Kerk aan de Nieuwe Maasstraat een kerk telefoon voor slechthoorenden aan te leggen. Geslaagd. Voor het Kerkel. voorbereidend examen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer G. J. Geurtsen. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag omstreeks kuart voor vijf had in de Gerrit Vcrboonstraat een on geval plaats. Aldaar reed op dien tijd een zeswieligo vrachtauto, komende uit de richting Oranjestraat en. gaande in de rich ting Koemarktbrug. Ter hoogte van het oude postkantoor passeerde hij eon tweetal wielrijders, waarvan, v. d. L. uit Rotterdam door een van de auto afhangend louw word gegrepen, V. d L. viel en liep eenige schaafwonden op, terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. Tegen den bestuurder van. de vrachtauto, A. E, uit Vlaardingeu, wordt proces-verhaal opgemaakt, ABEND A. SCHIEDAM Passage Theater, 8.15 uur. 1. Bloedende rozen. 2. Triomf dor liefde. City Theater, 8.15 uur. 1. Je geld of je leven. 2. Broederstrijd. 5 OoL Musis Sacrum, 8 uur. Openbare vergadering Ncd. Vereen, tot Be scherming vaai Dier-ein1 6 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Ledenverga- lering Schied. Reddings Brigade. 7 Oct. Vereenigingslokaal, 8 uur. Confcs iionee Veieenig-ing Ds. Mu'dor De beteekenis der belijdenisschrif ten, ROTTERDAM Heden o.v.d Arena, 2.15 u., 8 30 u. Variété programma. (Zondags ook 5 uur) o.v.d. Nemjtohal. 1—5 en 7—11 J.lur- ööe Beurs Dameskroniek. Jivoli Schouwburg, 8.15 uur. Ma rionetten Theater. Teatro Dei Pic- coli. Bioscopen Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Met verzegelde orders. Centraal. 2 u„ 7 u, 0.15 11. Rose Mario. ity. 2.15 u, 7 u. 9.30 u. Menschenjacht. orso. Van 11 u. af doorl. Verliefd, maar op wie? Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Chineesch goud Lumière. 2.15 u. 7 u. 9.15 u,. Merijn Gijzen's jeugd. Olympia. 7 u. 9.15 u. Vliegende jeugd Pnnses. 2.15 u. 8.15 u. Bolero; In de catacomben van Parijs. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 u. Vorstelijke «migranten. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15' u. De 7 sleutels. lieden 5 Oct. gespannen zal daar niet vreemd aan zijn; voélt dat er dreiging is en daartegen zoekt menbeveiliging, zonder dat nog iemand zal kunnen beweren, dat het NoJerlanihche volk militairistiscli is geworden of zelfs dat het daar maar eenigszins op zou gaan lijken. Een duidelijk bewijs van het meeleven met onze marine is geleverd tijdens don bouw van Ifr. Ms. De Ruyter, bij de in dionststclling jl. Zaterdagmiddag en ook hedenmorgen, toen verschillende corpora tics geschenken, aanboden, bestemd voor den nieuwe kruiser. den nieuwe kruiser, die nog steeds in le Wiltonhavcn ligt. Be aanwezigen. Om 11 uuur verzamelden zich in don salon van den commandant op ct achter schip de dames II. E. Goossen-Peeroboom Voller, M. C. S. Luymes-Perk, L. W. H. Bollaan-Unia Steyn Parvé en C. f-. Warn- sinck-Delpaxt, die samen oen comilé van echtgenootlen van oud-marine-officierot vormden; de hoeren G. J. Staal, C. Poort man, Jhr. C. A. L. v. <3. Wyck en J C. E. baron van Lynden, bestuursleden van* cte Kon. Vereen. Onze Vloot; de hecren A. W. P. Angencnl, F. van Hasmelt, W. J. van Dyck en J. II P. Verhoeven, a's hot uit voerend comilé van „Onze Marine"; ver tegenwoordigers van de studenfon-organi- satie's van do universiteiten van Leiden, "Utrecht, Groningen, Delft en Amsleidam; mr. W, de Vries, mr. O. van Doorn, do heeren W. Hoükols, L. van Dam en ver scheidene anderen als vertegenwoordigers van het Nat. Jongeren Verbond en de heeren H. A. Grove en II. lligly. vertegen woordigers van de schutsfabriek A. B. Bofors. Op het achterdek stonden de officieren, onderolficieren en manschappen opgesteld, toen de commandant, kolonel A. C. v. d. Sando Lacoste zijn gasten verzocht hem to volgen naar liet achterdek Daar richtte kolonel v. d, Sande La coste zich liet eerst tot rijn officieren, on der officieren en manschappen, her mier de aan do groote belangstelling, voor lïr. Ms. Do Ruyter betoond en deelde moe aan deze samenkomst een officieel karakter te hebben gegeven, nu vertcgonwooidigo-rs van verschillende bevolkingsgroepen) ge schenken komen aanbieden. Do aanwezige dames en heeren heolte spr. welkom aan boord van Ilr. Ms. De Ruyter Geschenk rouwen van ond- marinc-officicren. Meyr. H. E. GooszenPecreboom Voller sprak namens do vrouwen van oud-rnarino offio.eren, die liet lief en leed van do marine hebben meegemaakt. Er is oen onverbreokbaie band met de marine gelegd, die ook blijft, als do echtgenoot niet meer bij do marine is. De vrouwen van oud-marine offic eren hebben uiling wil len geven aan hun vaderlandsliefde en willen hun dankbaarheid tooncn door het aanbieden van een cadeau. Moge dit sch'p aldus richtte spr. zich tot den comman dant onder uw leiding gelukk g varan en mocht wat God verhoede het noodig zijn om krachtdadig otp te treden, dat het dan Zijln taak vervullo tot oer van vaderland en Koningin. Namens het dames comité bood spr. den commandant 18 zitverm vingerkommen aan ,cik met hot wapen van Do Ruyter en op elice kom óón der 18 verschillende zee slagen, door De Ruyter geleverd, gegra veerd en voorts een groote zilveren picoe do milieu met bloemen voor do lomgioom en zilveren caiulelabrcs en oen prachtig gebonden en gccahgrafeeid gastenboek. Comité „Onze Marine". Namens het comité „Onze Marino", spiak do hcer A. W. P. An genent uit Dein Helder. Spr. zcidc, dat nooit do bouw van een schip voor do marine zooveel belang stelling heeft getrokken als dit hot geval was bij de De Ruyter. Het op peil houden van onze zeemacht raakt niet in de eerste plaats de marine, maai' het Nederlandsclio volk. Dat do naam De Ruyter -aan dezen bodem verbonden is, is een bijkomstigheid van niet geringe beteekenis, want men heeft don grooten admiraal willen .ecren. Uit alle kringen in Nederland en in Indië zijn bijdragen ontvangen voor een ge schenk aan den nieuwen kruiser. Mot de boste wenschen voor Hr. Ms. Do Ruyter besloot spr. Ilct geschenk, oen radio-omroepinstalla tie;, is reeds aan boord aangebracht, als be wijs van belangstelling van het Neder landsclio volk. Spr. overhandigde alsnog oen oorkonde die bij liet geschenk behoort. "Vereen. „Onze Vloot"'. do hij ontstentenis wegens ziekte van den voorzitter, de heer G. J. Staal het woord, die eon plaquette met een afbeelding van Do Ruyter aanbood, welke plaquette reeds op de daarvoor bestemde plaats was beves tigd. Spr. zou dit geschenk gaarne beschouwd willen Uien als een kle n, maar hartelijk bewijs van meeleven van Onze Vloot met den nieuwen kruiser. Aan do werkelijke bestemming van dit schip zijn te vrceselijko dmgen verbonden, dan dat men er naar zou verlangen, dut het die ooit zou hereken. Een andere bestemming is echter het verblijf in initio. Ex is een nationale oplevjng m ons land merkbaar en daarin deelt ook de Ko ninklijke marine. Velen zijn her thans aanwezig, dio daarvan wik® ge'ugen. Maar in Indié z.et men de zaak nog an ders; daar is het niet alleen belangstcl- lm maar voelt men ook het nut en de noodzakelijkheid van een marine. Men zal in u zien aldus richtte spr. zich tot den commandant als de beveiliger, u zult rijm de sluiswachter, liet is het ge voel van vcihghe.d, dat we allen zoo zeer noodig bobben. Admiraal De Ruyter was met alleen een moedig en voorzicht g, maar ook een God Hoogste barometerstand! 771.3 le Abisko. Laagste baiometerstarul 748.9 tc Memel. Verwachting tot den avond van 6 Oct.: Zwakke tot matige wind, uit Oostelijke richtingen, helder lot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog, lichte nachtvorst, wei nig verandering in temperatuur overdag, Dc artikelen, welke niet in prijs zullen worden ver hoogd. Ten vervolge op zijn circulaire van October en naar aanleiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van bin- nenlandsche zaken Zaterdag een tweede circulaire aan alle burgemeesters doen uit- vruchlig man, die in alles de hand GodsSaan betreffende de uitvoering van de wet zag. Als de groote admiraal thans op dit I teSen prijsopdrijving. schip stond, zou hij vermoedelijk zeggen: Ik heb op andere schepen gevaren. Zijn hart zou ongetwijfeld uiigaan naar de op varenden van dezen bodem en lnj zou zeggen: Vaart allen wel en God zij met u. Namens studentenorganisaties. Do hcer Andró do la Porte uit hei den voerde het woord namens de slu- dentcn-orgamisalie's van Leiden, Amster dam, Ulrechl, Groningen en Delft. Spr. wildo uiting geven aan de waardoering voor onze regoering, die ia deze moeilijke tijden dit groote werk, den bouw van den kruiser De Ruyter; heeft laten uitvoeren, een schip, dat in het buitenland den naam van Nederland met eere zal hoog houden liet in dienststellen van dezen kruiser beschouwt spr. als oen nationale gebearte De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artikelen, welke behooren tot de eerste levensbehoeften, in verband met de getroffen maatregelen, niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhoogïng daar van als prijsopdrijving is te beschouwen. aardappelen, zoomede aardappel meel, stijfsel en puddingpoeder, bo- tei, consumptievetten, eieren, groen ten, kaas, roggebloem, spek en vleesch. Voor huisbrand zal de normale winterprijs gelden. Brood, margarine, melk, slaolie, suiker en tarwebloem zullen nog wel onderhevig zijn aan de steeds optredende marktschommeiingen Deze lijst is nog niet volledig, daar alle Beurs van Schiedam. MAANDAG, 5 October. Officicele notecring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 12.per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting, A' iel-of fideel. 1 Binnenlandsche spiritus: tl?.— a IOC pCt. Buitentandsche spiritus: f7.75-f8.50 Zonder fust en zonder belasting SPOELING: f 1.20. Scheepvaart. SCHIEDAM, 2 October Vertrokken Ncd. s.s. „Driebergen". Fransch s.s. „Astree" beiden ïi. Vlaai dingen. SCHIEDAM, 3 October, Vorliokken Ncd s.s. „Blilar" n Rotterdam. SCHIEDAM, 4 October Aangekomen; Nod. s.s. „Bussum" v. Liverpool, 0111 to dokken bij de werf Wilton Noorsch s.s. „Sarpen" v. Kali.x, Zweedsch s.s. „Vigor" v. llernösaml, bei den om te bunkeren in de "Wilheimina- haven. Vertrokken: Noorsch m.s. „Solslad" n. Batoum. Noorsch s.s. „Sarpen" n. Alexandria. SCHIEDAM, 5 October. Aangekomen Zweedsch s.s. „Ncmanja" v. Rotterdam, om te dokken bij do Scheepsb. Mij. Nieu we Waterweg. Hoog water. 5 Oct. 6.3S uuur, 19.01 uur. 6 Oct. 7.33 uuur, 19 54 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 5 Oct. 6 07 u., ondg. 17.30 u. 2-onsopg. 6 Oct. 6.09 u., ondg 17.27 u. 7 October L. K. 15 October N. M. nis en door het aanbieden van een ge- s te nemen maatregelen nog niet vaststaan schenk willen "'de studontenorgaaisatie'sZoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitge- liun gehechthci'd aan IIM. de Koningin breid worden. Zij bedoelt den burgemees- toonc Iters een richtsnoer te geven voor de prijzen Het geschenk bestond uit oen icproduc-1 der voornaamstelevensbehoeften en geenszins tie van een schilderij, uitgevoerd door mag de conclusie worden getrokken, dat Th Luns, dat voorstelt: Krijgsraad aan 1 de prijzen van artikelen, welke niet op deze boord voor den. vierdaagschen zeeslag. lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mo- Het N. J- V. §ei; worden. Mr. W. de Vries, voorzitter van het De loopende contracten (afgesloten voor N. J. V., bood ecu koperen wandplaat 27 September) moeten volledig gehandhaafd aan, waarin een spreuk van Do Ruyter worden. De daarin bepaalde prijzen mogen gegraveerd is. j lus niet verhoogd worden. Tien jaar heeft hot N.J.V. gestreden voor Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf een betera defensie, tot behoud1 ook van j voor bepaalde artikelen hoogere offerten den vrede Dat leger on vloot het *lr©van hunne Ieverancers ontvangen. Indien ven van het NJ V. waardeert, stemt het, mvermijdelijk 2a; b dit geva een gelei- verbond tot vrcugüe J tnphafhnar Spr. besloot imet den wensch dat God dehjke geimge prij g g SCHIEDAM. Geboren 1 October. Jannetje, dochter van E, T. Hiltinger ea M M. van dor Heiden, Spin- huispad 4. 2 October. Jeanne Maria Dorothea, doch ter van J. T. J. Coopmans en D. de Valk, Rembrandllaan 83; Wilhelmina An ton "n, dochter van A, T. M. van Hoek en A. W. van der Meer, Bxietechcstraat 2S; Johannes, zoon van H. J. van Stnen en Cr. de Wilde, IJsselmondestraat 37; Noeltje Marrigje, dochter van A. Stehouwer en M. J. Huijskes, Aleidastraat 10S. 3 October. Theresia Sipcriana, dochter van N. van Wassenaar en M. D. Rome ij 11, Eendrachtstraat 31. Qndicrtrou wd1: 2 October. T. van Wassenaar 22 jaar en C. Keeroweor 18 jaar. O verleden: 2 October J. C. Sciarone, 6 weken, Oostsingel 47. I het werk van jür. Ms. De Ruvter zal ze genen, zoowel liet vredeswerk als. z.oo noodig, ook het andere werk, en dat Hr, Ms De Ruyter dan zal mogen zijn do schrik der zee Geschenken van Bofors en Krnpp. De heer II. A. Grove bood namens de geschutfabriek Bofors aan don eersten officier twee cocktail shakers en cocktail glazen aan voor de longroom; aari den commandant een zilveren mand, en na mens Krupp voor de longroom oen zilve ren blad en een sigarendoos van niet- roestend metaal. Dankwoord commandant. Kolonel v. d. San de Lacoste zcicte met groote dankbaarheid de geschenken voor Hr. Ms kruiser De Ruyter te aan- aaiden 011 dankte namens de Koninklijke marine voor de belangstelling door het Nederlandsclie volk betoond Ilr. Ms. De Ruyter werkt mee aan den bloes van Nederland en zijn overz.eesche gebieden en dient mode om het onafhan kelijk volksbestaan te bewaren Gedurende den bouw is veel belangstelling getoond' wat een uitvloeisel is van vaderlandslief de, het schoonste, wat een mensch siert. Speciaal ïichile spr rich' tot de stu dentenorganisaties ea liet N.J.V., omdat z.ij de mcnscheu zijn, die zich voorberei den om later een belangrijke taak (e ver vullen in onz.e volksgemeenschap Een geschenk van Wi'tcn Fijenooril. Spr deelde mee, dat de directie van Wilton—Fijcnoord als geschenk dc instru menten voor een sehcepshund heeft aan geboden Alle geschenken heelt spr. dankbaar voor den kruiser aanvaard en deze zoo voel mogdijk over het geheele schip ver deeld. No-: onder den indruk van hot boze-'.;, van II.M. de Komngin, het nationale mede- voelen gedurende do laatste weken an het geluk, het Koninklijk Huis ten deel ge vallen, wil ik besluiten, aldus spr., met ©en driewerf hoera voor II.M,, onze ge- eerbiedigde Koningin Door alle aanwezigen werd! spontaan met dezen kroot ingestemd. De gasten verzamelden zich weer in den salon van den commandant en na dat de eero-wijn was rond gegaan, werd zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het bedrag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f 5.50 en werd verkocht voor f 7.terwijl de nieuwe offerte van den leverancier met 10 pCt. is 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f 7 plus f 0.55 is f 7.55. Deze mogelijkheid zal Zich in de eerste plaats voordoen bij ver schillende textiel-, hout- en metaalwaren. Mochten er zich in de practijk ten aanzien van de uitvoeringen dezer handleiding moeilijkheden voordoen, dan houden de ministers zich voor nadere vragen en mede- deelingen aanbevolen. Hel bezoek van II. M. do Koningin aan Schiedam. In het Capitol en City te Roltordlain zal hedenavond ©011 uitgebreide Polygoou- opiiamc van liet Koninklijk bezoek anju Schiedam en de in dionststelhng va.n Hr. Ms. Do Ruvter worden vertoond. oor Ie Kon. Vereen. „Ouzo Vloot" voer- in groepen het schip bezichtigd!. KOERSEN OP 5 OCTOBER 493S (Medegedeeld cL de Anisterdamsche Bank). Ind. Ondernemingen V.K. 255 'n 438D. 400 Binnenland. A. K. U Van Berket Cert. Calvó Neder Ford Ned. Gist- on Spiritus Ned. Kabelfabriek. Philips Gl. G. B HEDEN 41 23/4 74*/.- 254'/s 440 403 Unilever 151 217 V, 2181/?' 21 1513/47 De devaluatie van de lire. Rome, 5 October. Do lire is gcdc'ilueerd tot het peil* van 4 677 gram goud por 10O. Ontspanning in den toestand in liet Verre Oosten. Sjanghai, 5 October. Kocwasjima is hier gearriveerd met verzoeningsgezinde in structies van de Japauscho rogeering, die naai men aanneemt, Kawagoe in staat zul len stellen binnenkort nieuwe onderhan delingen met Tsjarng Kai Sjok te openen. Do diplomatieke spanning is sterk vermin derd en men heeft den indruk, dat de Japansche eischen minder vergaande zul len blijken. Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel General Motors U. S. Leather Kennecott Copper U. S. Steel Corp ELECTR. OND. Aniem Ncd. Ind. Gas Mij... Buitenland. Cities Service MIJNEN. Algemeene Exploratie Redjang Lebong, Singkop Tm Mij. PETROLEUM. Kon. Olie Buitenland. Shell Union Tidewater Ass. Oil. RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Ilandolsver. A'dam.. SCP/i, 55*/4 39*/, G7 180 178'/, SV4 1743/, 278 3O/4— 54'/,." 55V8 3% 40'/,- 573/- T* 189 180 33/6- V, 169 275 111 SG03/4 865'/,— 70 is5/8 151/! 201V» 26 */4 876 18»/ 15' - 211 6 28 8S8 9 95 TABAK. Deli Mij289 Dcli Batavia 241l/2 Oostkust Sencmbah 2675/f S2>/4 284 243 wu n 264 7 91 6 SCHEEPVAART. Ned. Sclieepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pac.91/, Missouri K. T. 6 N.-York Centr. Railr. 3Gs/8 Southern Pac Southern Railway Cy. 17'/, 79'/.— 83 6 - 5/i« 8 1hn 84'',— 53/,e 18 Wisselkoersen. Londen 9.344/2, Berlijn 75.73, Parijs 8.90, Brussel 31.95, Bern 43.80, Kopenhagen 41.75, Stockholm 48.23, Oslo 17, New York 1.90.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3