1 l DE GOUDEN RAT Opleiding voor dienstbode. Rechtszaken Gemengd Useiiws Radioprogramma's wmm BINNENLAND Instelling: van een algemeen comité voor het organiseren van neutrale internaten. O'p nitnoouiging van don minister van sociale zaken. hoeft in het departement voin socialo zaken, een conferentie plaats ge hail, naar besproken is de vraag, oE zou kunnen worden overgegaan tot de stichting van een algemeen comitó voor het orga- niseeren van neutrale internaten ter op leiding van meisjes tot dienstbode. Aan deze conferentie, die went voorge zeten door den heer Meijer de Vries, hoofd inspecteur voor do verkverschatting, na men do volgende organisaties deel: Gen- tiaal comité tot het organiseeren van spoed cuisussen inzake dienstboden opleiding in Koord-llolland te Haarlem, federatie voor werkkampen, moderne centrale voor work- loozenzorg, stichting alg. Nederl. orgam satio ten dienste van jeugdige werkloo- zen, maatschappij tot nut van het alge meen, nationale vrouwenraad, joodscho vrouwenraad, Nederland scho verceniging van huiswouwen, algcmeeno Nederlomd- sclio hond van huispersoneel, veieeniqing het Ncderlandsche padvmdersgilde, vrijzin nig d emoe rati scli jongeren organisatie, Bond van Jonge Liberalen. Ook was tegenwoordig moj. 11, van Du- mar, leidster der afd. vrouwelijke beroe pen aan de gemeentelijke arbeidsbeurs te 's-Gravenhage. De vergadering besloot over te gaan tot de instelling van een algemeen comité. Het voorzitterschap zal zeer voor- loopig door den heer Meijer de Vries wor den waargenomen en het secretariaat even eens voorloopig do-ar mej. Euwe, Gontro- leur van het cultureele werk bij het de partement van sociale zaken. Verder heb ben in het dagelijksch bestuur zitting mevr. J. MouthaanZimmerman, presidente van het centraal comité tot het organiseoren van spoedcursussen inzake dienstbodenop leiding in Noord-Holland te Haarlem, mem. D. OppenheimerBelinfanle, secrefaresse- penningmecsteresse van de Nedertandschn verceniging van buisvrouwen en mej. T van And el, secretaresse van den algemeen Ncderkindschem bond van huispersoneel. Het roode achterlicht voor fietsen Het standpunt van den A.N.W.B. Het roodo achterlicht voor fietsen is bij de jongste wijzigingen van het motor- en rijwieireglement dus eon voldongen feit gev orden, ook al wordt het eerst met 1 Januari 1938 verplichtend gesteld, aldus schrijft ons de A.N W.B In een bij uitstek door wielrijders be volkt land als het onze befcoeketat het nieu we voorschrift bepaald een gebeuren van belang, waarbij wel even stilgestaan mag worden, Ofschoon het witte spatbord zeker een verbetering gaf vergeleken bij den ouden toestand, gaven toch de resul tater m do practijk den technischen dienst van den A.N.W B. aanleiding vergelijkende proeven te nemen ten aanzien van de waarneem baarheid bij avond van rijwielen voorzien van eon wit spatbord met goeden refleo tor en van Hotsen voorzien van oen rood ffehtciticht. Tevens werd speciaal met hot oog op deze kwestie een inspectiereo naar Bel gië gemaakt, waar zooals men weet liet roode achterlicht is voorgeschreven, even als in Frankrijk, Italië on Portugal. Al deze in do practijk genomen proo ven wezen uit, dat het roode achterlicht een zeer aanmerkelijk grootcro waarneem baarheid dan het vitte spatbord mot re flector levert, hetgeen voorat ook sterk spreekt bij slechte veersgestaklliiden en bij ongunstige beliehtingsloostandcn, zoo als deze zich voortdurend op don weg voordoen. Daar komt nog bij en dat is pas in den loop der maanden kunnen blijken dal hel eenmaal wit geschilderde spat bord naar het schijnt nooit moer schoon gemaakt of overgeschilderd wordt, zoodal men spatborden in allo kleurnuances, van wit tot donkerbruin, op den weg ziet. Po litietoezicht is er ill dit opzicht weinig on trouwens in welk stadium van verkleuring moet herschildering worden geëischt? De fietser beteekent, omdat zijn snelheid zooveel geringer is dan dio van de auto en do nadertngssuelheid bij inhalen dus gioot is, bij donker eon van do grootste gevaren op den weg, zoowel voor zich zelf als voor and'ero weggebruikers. Go- zien het aantal ernstige ongevallen, waar bij wielrijders des avonds betrokken zijn, past hier naar do mooning van den A.N.W Fï zeker do beste beveiliging welke redelijkerwijs toe te passen is. Het nieuwe voorschrift, waarbij zoowel het \utto achterspatbord' en de goedge keurde roflector, als het achterlicht ver plichtend worden gesteld, laat in dit op zicht niets to wenschan over. Ofschoon de A.N.W .B dan ook ten volle beseft, dat de wielrijder niet zwaarder belast moet worden dan hij thans reeds is, is aan den anderen kant do invoering van het achter licht met deugdelijkcn reflector zoodanig in het belang van do verkeersveiligheid en wel in die eerste plaats van de veilig heid van den wielrijder zelf, dat do betrok kelijk geringe kosten, welke daaraan bij liet huidige stadium van de rijwiclverhch- ting verbondon zijn, ton volle verantwoord zijn te achten. De plaats van het achterlichtje, n.l. op het witte spatbordgedeello laat nog we] cenige stof teri ~>'itiok open. In hot alge meen za! bot lichtje daar gemakkelijk aam beschad'igiug onderhevig zijn en ook de montage is niet zoo eenvoudig ais b.v, aan de achtervork. Het bekende huurvraagstuk. Tenslotte is verhuurder tot schikking bereid. Verleden neek heeft de Amsterdumsche kantonrechter, mr, L. S G. de Hartog, een persoonlijke comparitie gelast in de civiele zaak tusscken een huiseigenaar en een huurder. De huurder, een werkloozc, wiens huur bijslag was ingehouden als gevolg van het regeermgsbeshiit en die dezo bijslag van zijn huur had afgetrokken, was door den huurder aangezegd1 de woning te verla ten De man had gehandeld overeenkom stig de instructie "door do werkbazen- verceniging aan haar leden gegeven Gisteicn heeft deze comparitie plaats gehad, dio tenslotte leidde tot een schik king, die ook door den kantonrechter werd voorgestaan. Do huiseigenaar was daartoe aanvanke lijk met bereid Het gaat niet om de hum penningen, maar om hot princioe Hij wenseht in geen geval over te ga.m tot hutirverïjgmg De huurder wilde minder betalen en volledige kwijting krijgen Mor gen a'dus de verhuurder is er ivoor iemand anders die dat wil ctt dan krijg ik weer hetzelfde gevat Mr de Hailog (lot verhuurder): U hebt de wet op uw hand en als u wilt dat hij er uit gaat, moot dat gebeuren Maar er is toch wel reden om water in den wijn te doen De eigenaar: Er moet een voorbeeld worden gesteld. De andere huurders heb ben genoegen genomen mot een kwitan tie „in mindering", maar deze man wilde volledige kwijting hebben. Ms hij met zoo'n houding had aangenomen... De kantonrechter stolt dan nog cemgc vragen aan den huurder. De verhuurder: Ik ben niet te beroerd om te regelen, maar in dit geval... Kantonrechter: Uw huurder is een fat soenlijk man en hij woont al twee jaar m het huis Ilij is deze keer zijn kop kwijt geiaakt Do huurder biedt dan bij monde van 7iin laatbman, mr W. Loob, aan, do kos ten volledig te betalen. Veihuurdei: Nu m dat geval. Na ceing lreen en weer gepraat zijn partijen het eens. Do kantonrechter houdt in afwachting dor te bela'on f 20, do zaak 1-1 dagen aan. Na betaling wordt deze dan geroyeeid Ondeugdelijke makreel. Twee winkeliers worden vervolgd. Door den provincialen keuringsdienst an waren te Groningen is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de deugdelijk heid van dezer dagen, zoowel in Gronin gen zelf als in d'o provincie, verkochte makreel. In samenwerking mot d'o politie is do keuringsdienst oen vergiftigmgsgeval op het spoor gekomen, waarbij oen taxichauf feur is betrokken, die in do directe nabij heid van het station oen makreel had gekocht. Het gevolg was, dat bij vijf winkeliers die aanwezige vooirand makreel ibe slag werd genomen. Bij twee van deze vischhandclaran bleek do gestoomib ma kreel m kennolijken aat van ondeugde lijkheid te verhoeren Tegen beide perso nen is proces-verbaal opgemaakt. De toestand! van den chauffeur is gun stig Dijkdoorbraken in België. De Noordwesterstorm der laatste dagen heeft het Mater in do Schelde on haar zijrivieren doen stijgen. Op twee plaatsen n.l. bij dio brug van Waasmunster ©n bij die gemeente Zeie zijn dö dijken bezweken, waarvan overstroo- mingen het gevolg waren. Allo maatregelen zijn getroffen om de gaten te dichten. Danszaal uitgebrand. Zeer aanzienlijke schade. In den atgdoopen nacht hoeft een felle uitslaan do brand' de danszaal van den heei 11. Vervooit, lo Vcnlo, in de asch ge legd liet vuur werd omstreeks half twaalt ontdekt door voorbijgangers Daar de zaal van do slra "i is afgescheiden door het café annex woonhuis, kon men zich dus niet onmiddellijk overtuigen van (ton ernst van den toestand. De heer Vervoert bad zich met zijn gezin reecis te ruste be ge\en. Onverwijld v\ orden de slapende be woners gewekt, die, beducht voor de snel heid, waarmee het vuur zich verspreidde, zich van do noodzakelijkste klcedingstuk kon voorzagen en bij do buren een veilig on cl ei komen zochten Intusschen was do brandweer gealar meerd en deze tastte met zeven shaken dta vlammen aan. Het brandende gebouw, dal aan do achterzijde betrekkelijk vrij ligt, word door de groote watermassa's wo'dra onder water gezet. Het vuur, dat door ramen en deuren naar buiten was gebro ken, joeg een hovigo vonkenregen de lucht in Uit voorzorg maalden de bewoners van do aangrenzende peroeelon zich ge reed om zich, indien noodig, mot have en goed in vcLliglieid te stellen. Ook in de nabij liggende garage van den lieer van den Ilonibergh werden de eerste vei ligheidsmaatregelen genomen en de auto's naar buiten gereden Gelukkig wist de brandweer, na een uur hard werken, liet vuur zoover te beperken, dat de belendende gebouwen geen gevaar meer liepen. De zaal, met de geliede inventaris, waaronder een kostbaar dansorgel, bianddc totaal uit Hot gelukte nog het groot ste gedeelte van hot pafé en hel woonhuis to behouden, ofschoon de in boedel op deze plaats veel waterschade leed. De schade is zeer aanzienlijk en weidt niet ton volle door de verzekering ge dekt Verduistering bij coöperatie „De Toekomst". l)e oud-directeur gearresteerd. Op verzoek van den officier van justi tie te Groningen, is gistermorgen te Am sterdam aangehouden de -15-jarige J H. Goud-chiecteur van de coöperatie ,Do Toekomst" te Groningen en gewezeh lid van don gemeenteraad aldaar, als verdacht van verduistering van gelden len nadeele van deze coöperatie. G is naar Groningen overgebracht en voorloopig in het hoofdbureau van politie aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Brand te San Dicgo. Te San Diego m Califormë heeft een geweldige brand in de zakenwijk een ge heel blok buizen vernield. Volgens raming van die deskundigen be draagt do schado meer dan twee millioen dollar. Krankzinnige vermoordt zes menschcn. In liet Fiansche bergdorp Lardiors bij1 Forcahjuier heeft een achttien-jarige hout hakker m een aanval van krankzinnig heid ©en geheel gezin, bestaande uit vijf personen en ©en herder met zijn jacht geweer neergeschoten. D© dader is ver volgens gevlucht en is nog niet terugge vonden. Benige jaren geledian is d'o vader vam den dader in een krankzinnigengesticht opg-sdoteri. Uit hei raam gevallen. Op den TugoJaweg lo Amsterdam is gistermiddag ©en meisje uit ©en cersto vcul'icpnig gevallen. Met oetu ruggewervcl- fraduuï is zij opgenomen in het 0.1J. Vrouwegasthuis, YHIJl)AG, 23 October 1936. Hilversum I, 1875 M. Algemeen programmma, verzorgd door dc NCRV. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 815—9.30 Gramofoon. 10.30 Morgendienst. 11.00 12.00 Ziaing en piano. 12.15 Gramoïoon. 12.30 Ensemblo. 200 Gramofoon. 2.30 Chr. Lectuur. 3 00—3.45 ©n 4 00 Solis ten concert. 4.45 Giamofoou. 5 00 Stichlsch salon-orkest. 6.30 Voor tuin- - liefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Lite raire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Be lichten. 8.15 Ilaorlemsoho orkestvereeni- ging en solisten. 8.50 Medische causerie. 9,20 Vervolg concert (Om 10 00 Be richten. 10.30—11,30 Giamofoon. Hier na Schrifl lozing. Hilversum 11, 301 M. 8,00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA'. 8 00 VPRO. 11.00—12 00 VARA. 800 Gramofoon. 1.1.00 Morgenwijding, 10.15 Voordracht. 10 35 Gramofoon. 11.00 Voordracht. 11.20 Orgel. 12 00 Do Palladians en orgel. 130 Gramofoon. 2 30 Declamatie en gramofoon. 3.15 Dansmuziek. 400 Melody Circle. 5.00 Kinderurn'. 6 00 Do Flierefluiters m.m.v. soliste en gramofoon. 6,30 Politiek ra dio-journaal. 6 50 Gramofoon. 7.00 Plan- causerie. 7.20 Gramofoon. 7.50 Berich ten. 7.57 SOS-berichten. 8.00 Berich ten. 8.05 Lozing: „Wat dunkt u van den menseh. 830 Zang en piano. 9.00 Cursus: „Jeugd en Godsdienst". 9.30 Vervolg concert. 10 00 Causerie over Remains. 10.30 Gramofoon. 10 40 Avond wijding. 11.00 Berichten. 11.05 Paeda- gogischo causerie. 1130—12 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 11.40—1150 Piauo 12.10 Orgel. 12.50 Dansmuziek. 1.35—2 20 Plulh. strijk-or- kest en soliste. 4,20 Orkest. 5.35 Kwin tet. 6 45 Orgel. 7.50 Operette. 10 OO Strijk kwartet. 10 20 Orkest en solisten. 11.25 —12 20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7,20 en 8 20 Gramofoon. 11.20 Orkest. 2 50 Gramofoon. 4 20 Trio. 5.50 Orkest. 8 20 Viool. 9 05 Orkest. 11 05—1 05 Or kest. Keulen, 456 M. 5 50 Orkest. 1120 Kleinorkest. 1.35 Gra mofoon. 5 20 Philh. orkest ©n solisten. 9 50—11 20 Orkest en solisten. Brussel, 322 en 48-4 M. 322 M.12.20 Gramofoon. 12 50 Klein orkest. 1 30—2 20 Orkest. 5 20 Gramo foon. 6.20 Salon-orkest 7.20 en 8.20 Gramofoon. 8 50 Orkest m.m.v. solisten (Om 9.50 Hoorspel). 11.10—11.20 Gra mofoon. 484 M.12.20 Gramofoon. 12.,50 Piano, 1.30 Klem-orkest. 150 Zang 2 00-2.20 Gramofoon 5 20 Orkest 6 35 GTamofoon. 6 50 Cello 10 30 Gramofoon. 10.45 11 20 Accordeon. Doulsclilandscndcr, 1571 51. 7 30 Cello en piano. 8 20 Gevar. pro gramma. 9 50 Harp. 10 2011.20 Dans muziek (gramofoon). ipiii§i naar het Engeisch van PAUL TRENT, door J. SCHOUTEN. 45) ,1 lot is niet een kwestie van versband, het is een karaktereigenschap „Dat is naar. Ja, het is om den groot hertog." „Is hij een. groot vriend van u?" „Ileelt u hem lief?" „Dat vroeg ik mij juist af, toen u binnen kwam," zei Peggy nadenkend „Het feit, dat" u het zich afvraagt, wijd er al op, dat er twijfel bestaat" „Het is nogal moeilijk om zijn gevoe lens te beschrijven, wanneer het zoo'n booge persoonlijkheid betreft," ven olgdo Pegey ernstig. „Ik begrijp wat u bedoelt," zei (.'ar- ruthers. „Bent u heeft ÏÜj brak af en keek haar hulpeloos aan. Zij moedigde hem niet aan en zuchtte van opluchting, toen sir Charles in de deuropening verscheen „Ik ben blij, dat u daar bont, sir Char les, Wij begonnen vrees el ijk ernstig te worden," riep Peggy opgewekt. „Dat gaat altijd zoo met marine-offi cieren. Zij schijnen geen gulden midden weg te kennen; zij zijn of in de wol ken, of in den put" „Moet het leven eigenlijk niet zoo ge leefd worden?" vroeg Peggy. „Maar laten wij er verder niet over praten, want ik ben erg moe en als u er niets op tegen heeft, ga ik nu maar naar bed." „Goeden nacht, rinss Fayrfieki en wel bedankt voor de inlichtingen over Anto nio's vriendinnetje, die u mij gegeven heeft Ik hoop binnen enkele uren Te we ten, of zij van eenig nut kunnen zon. Goeden nacht," herhaalde sir Charles en hoog voor haar. Carruthers gmg haar voor en opende de deur van zijn hut voor haar. „Ik Aviltle wel, dat wij ecu stewarües aan boord hadden," zei hij, „maar cl am is nu eenmaal riiets aan te doen Stevens is huisvader en een uitstekende bediende Aarzelt u vooral mot om hem te loe pen als u iets noodig hcett. Ik hoop dat alles naar uw genoegen zal z;jn „Dank u," antwoordde Peggy en na een oogenblik van aarzeling stak zij hem met vnendeUjk.cn glimlach haar hand toe „U bent heel erg vriendelijk voor mij geweest en daar ben ik n erg dankbaar voor," zei zij eenvoudig, en sloot toen langzaam do deur. Carruthers bleef een oogenblik onbe weeglijk staan, totdat hij hoorde dat sir Charles hem riep, waarna lrij naar do ka juit terugkeerde. Daar waren nu oen drie tal officieren aanwezig en Carruthers zette zich naast den hoofdcommissaris neer om nog wat te drinken. „Is zij niet geweldig aantrekkelijk?" zei Carruthers enthousiast, „U steekt uw meening niet onder stoe len of banken. Dat is wat ik juist zoo waardeer in jullie zeelui; jullie zegt altijd precies waar het op staat. Ik ben oud genoeg om uw vader te zijn, captain, en ik vraag me af, of ik u een goeden raad mag geven? Bedenk, dat ik mets tegen uw gast heb. Ik vind haar een char mante, vrouw en zeer intelligent, maar ik zou niet graag wiUen, dat men u verdriet beiokkendc. Als ik liet zoo maar eens mag zeggen, vind ik u geknipt voor uw werk en ik weet, dat u zich met hart cn ziel er aan wijdt Ik veronderstel, d'at u woct, dat de admiraal u voor dit kar weitje heeft uitgekozen, omdat u een van do meest betrouwbare en intelligente offi cieren van uw rang bont Natuurlijk haa hij er geen vermoeden van, toen hij zijn keus deed, dat ave een gast van hef schoono geslacht aan boord zouden krijgen Als politieman is het mijn plicht een stade te maken van de mensehelijke natuur en ik heb mij er ook altijd op loegelgd. Als ik u goed beoordeel, behoort u tot dat soort mannen, die wel eens leelijk tegen do lamp zouden kunnen loopen, U zult zich nooit mot halve maatregelen te vreden stellen. Wilt u mijn raad' opvol gen?" Bij deze woorden van sir Charles steeg Carruthers hot bloed naar hot gelaat eri slechts mot moeite hield hij zich in om niet heftig in de rede te vallen. Ik ben er van overtuigd, d'at u hef beste met mij voor hebt, sir, maar, aJs ik-zoo vrij mag zijn, dit te zeggen, ik geloof dat ik heel goed1 in staat ben mijn eigen aangelegenheden te behartigen," zei lrij boel rustig. „Een dergelijk antwoord1 heb Ik uitgelokt en zeker verdiend. Wel het spijt nuj, dat ik iets gezegd heb., Ik was alleen maar van plan u voor te stellen, gedurende dezen tocht het gezelschap van d'eze jonge dame zooveel mogelijk te vermijden Ik wil nu zelfs een stapje verder gaan hlocbt u verliefd op haar worden, dan zou daar niets dan cüende uit voortkomen In ere eerste plaats koestert zij reeds lang een groote genegenheid voor den graot-liertog Ivan. Daarom is bet met gewenseht, dat een man, die een openbaar ambt beldccdt, lUar tot zijn vrouw zou maken... mooi ik hier nog meer aan toevoegen?" „Neen, ik getoor, dat u voldoende dui delijk geweest bent. Hot is onmogelijk mv insinuaties mis te verstaan en ik neem ze u kwaljjik. Ik geloof geen oogenblik, dat miss Fayifield datgene is, of ooit geweest is, wat u veronderstelt," verklaar de Carruthers in vollen ernst „Ik bewonder uw houding, maar ik ge loof nog steeds, dat het dom van u is Hoe- het ook zij-, ik heb gesproken, zooals ik dat mijn plicht achtte en zal er niet meer aan toevoegen." „Dank u. Ik veronderstel, dat we bij zonsopgang zullen vertrokken merkte Car ruthers op en trachtte een zakelijke hou ding aan ie nomen, „Waarschijnlijk wel. Ik wacht alleen aog op ©enige berichten, die ik draadloos heb aangeviaagd, Intusschen geloof ik, d'at we het beste doen een boefje te gaan slapen. Goedennacht" Carruthers zuchtte, terwijl hij^ den lioofd1- commissaris do kajuit zag verlaten en in de hut van den eersten luitenant verdwij nen Laatstgenoemde officier mg in een luien i-itoel en wierp zijn kapitein een spottenden blik toe. „Je mag toch wel een vergoeding ver wachten voor het afstaan van de kajuit. Wat kan ik van dien politicman loskrij gen?" mopperde de officier. „Vraag hem, of hij je een aanstelling als politie-agent bezorgt, als je uil den dienst gezet wordt, wat al heel gauw zal gebeu ren, als je niet voorzichtig bent," ant woordde Carruthers op hichligen toon Graves, die in den versten hoek van de kajuit had zitfen soezen, koek op, toen hij hot woord politic-agent hoorde en wak plotseling klaar wakker „Dat is nog niet zoo'n beroerd baamjc, als je tenminste er nog nret te oud voor bent Het politiecorps is riet meer wat het vroeger was We hebben er nu a tortel slag menschcn bij Lui van de universi teit en van de middelbare scholen en zoo, wo gaan vooruit. Hot wordt tegenwoordig ook niet slecht betaald en iemand', die een goede opvoeding genoten hoeft, Leeft gowoonlijk een goede kans 5ro op to Mi mi men." Sergeant Ilardy, die niet aandacht haal geluisterd, knikte goedkeurend. IWm-'lt verrolgd). „Ja wmiwwimiayiM wuaini iuujuiw jw iitw mihi—n—m— nirwaw

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 6