Maandag 26 October 1936. EERSTE BLAD. DE REX-BETOOGING MISLUKT SPANJE EN DE MOGENDHEDEN 89ste Jaargang. No. 21390 Tei. No. 68103. 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HA VEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. buitenland Onrustigs Zondag in de binnenstad van Brussel. Léon Degrelle gearresteerd en later weer vrijge laten. Tiet is gisteren niet lot een Rcxisten- rnarsch naar Brussel gekomen, terwijl evenmin op paitieu'.icr terrein eeir.ge betooging werd gehouden. De leider der Rexisten, Léon Degrelle, word gear resteerd', toen hij probeerde uit 'nhuis aan het St. Goedéte plein te Brus sel do menigte toe te spreken. Alle samenscholingen werden verspreid. Do politie was de situatie meester, zonder dat zij tot geweld behoefde over to gaan. Aldus samengevat is de indruk aan gaande de groote lietoogitrg der Itexis ten, waarbij 250 000 aanhangers op do heen zouden komen. In liet geheel werden omstreeks 250 arrestaties verricht, doch slechts tweedaar- van werden gehandhaafd, behalve die van de leiders. Er is slechts één gewonde, een socialistisch arbeider, die tijdens de ecnige tamelijk ernstige botsing, waartoe het tusschen hetoogers en teger.-betoogers is gekomen, door een revolverschot werd getroffen. F enige politiebeambten liepen stoksla gen up, terwijl eenigo betoogers - tikken met den gummiknuppel kiegen. Om één uur vannacht werden De grelle en zijn gearresteerde politieke vrienden weer in vrijheid gesteld. Welke beschuldiging tegen Degrelle zal •worden ingebracht, is nog niet bekend'. Het défilé van de oud-strijders ter her denking van d'on slag aan don Yzer heeft gisterochtend plaats gehad. De stoot tiok „van het Place du Palais tot aan don congreszuil, onder stroomenden regen voor tij den koning. De leider van de Rex-beweging had zijn aanhangers uitgenoodigj zich langs don weg ie Scharen om de oud-süijucrs toe te juichen. Vele Rexisten hadden aan dezen oproep gevolg gegeven. Het défilé verliep geheel zonder inci- dentêijV Velen maakten van dit défilé ge bruik om tuin aanhankelijkheid aan den vorst te betuigen. De Rexisten' trokken na de ontbinding van het défilé over d'o boutovaids naar het centrum der stad, onder liet roepen van den kreet„Bex zal overwinnen". So- cia'isten en communisten hielden logeobe- loogingen en riepen hun leuzen, doch het kwam niet tot handtastelijkheden. Het duel bleef geheel mondeling. De Rexisten waren niet in bizondor groot aantal, men schatte het op ecnige duizenden. Op het plein van de St. Goedele ver scheen Degrelle voor een venster en hio'd een rede voor zijn aanhangers, waarna hij weid gearresteerd1. Ook de leider van de Rexisten in den Senaat, graaf Degrunne en de Hexistiséhe afgevaardigde Knaepen, werden in hechte nis genomen. Do rede van Degrelle was slechts kort. Hij spoorde aan tot kalmte, deed een aan val op de regeering en sprak zijn hoop op d'e overwinning uit. Ifij sloot zijn rode met den uitroep „Leve de koning". Hij moest haastig zijn rede beëindigen, want dfe politie begon rood's het plein te ontruimen. Politiemannen wachtten Degrel le op, toen hij hot huis verliet, dat hem tot spreekgestoelte had! gediend, en met een glimlach op die lippen liet hij zich wegvoeren. Hij word naar hot hoofdbureau van po litic gebracht. Ka zijn arrestatie had oen. betooging plaats bij de beurs, de politie droef de hetoogers uiteen en arresteerde oen 40-tal personen. Den geheelen middag was het in de binnenstad onrustig, vooral in do omge ving van dé beurs en de groote boule vards. Doorloopend verspreidde politie en gendarmerie samenscholingen en velen werden gearresteerd, omdat zij weigerden do pohfio to gehoorzamen. Do openbare gebouwen werden door mi litairen bewaakt. hjdens een vechtpartij in do omgeving r..n, v°lkshuis tusschen Rexisten on po- .j'1" landers, werd' een persoon door een schot gewond' neio zijn zij tot 35 KM. van de hoofdstad opgerukt. Ten tweede het front in Asluriê met ali onmiddellijk doel de bezetting van Gijon. Oviedo wordt hier gebruikt als basis door do opstandelingen, die trachten door te dringen naar Gijon, Trubia en liet mijn centrum Micres. In den strijd om Madrid1 trachten do rogceringstroepon door te breken bij het Escorial, terwijl de opstandelingen hij Na val Gamoro oprukken. Het radiostation van do opstandelingen, Jerez de la Fronlora deelde med'o, dat Za terdag 48 bombardementsvliegtuigen en 32 jagers van do opstandelingen boven Ma drid hebben gevlogen en pamfletten uil- wierpen, waarin do bevolking werd aan gespoord zich over te geven, teneinde een vernietiging van de stad tjo voorkomen. Aan het Guadalajara-front trachtten de regeeringstroepen S,an Cristobal, dat Zater dag door do opstandelingen werd bezet, te hernomen, doch zij werden mot ver liezen afgeslagen. Do hoofdstad is thans van elke spoor wegverbinding met het Oosten afgesneden Men beschikt nog slechts over een onke len verkeersweg,namelijk die naar Va lencia. Generaal Queipo do Llano heeft 1 le kend gemaakt, dat de opslandel Lngdn-troe- pem zijn aangekomen te Lebena, ton Koor den van Aranjuez. Nia het geleverdo ge vecht troffen de opstandelingen jonge meisjes onder die gevangenen aan. Zij verklaarden door de anarchisten ie zijn gedwongen naar het front to vertrekken en stelden zich thans onder bescherming der opstandelingen. Van het centraal front wordt gemeld, dat de opstandeiingen. voor het liscoriaal staan, waarvan de val aan staande is. Een groot gedeelte der zich in hot paleis bevindende kunstschatten is reeds naar Madrid overgebracht. In de hoofdstad is de bevolking geheel gemobiliseerd. Do Zondag werd doorge bracht met het graven van loopgraven en het houden van oefeningen. Italië Ciano teruggekeerd. De Italiaansehe. minister van huitcn- landsche zaken, graaf Ciano, is gister middag te Rome teruggekeerd van zijn ver blijf in Duilschland. Hij werd vergezeld door Von Hassel, den Duitschcn ambas sadeur to Rome. Palestina Britseh militair gedood. Volgens een nog onbevestigd bericht zijn gisternacht tijdens een schermutseling met een bende Arabieren een Britseh sol laat gedood en twee gewond Het was tot dit treffen gekomen te Wadisherar, ten Noordootsen van Nabloes. 'Hoeveel dooden en gewonden aan Arabi sche zijde gevallen zijn, is niet bekend, doch in ieder geval heeft de Briisclie patrouille- eenigo gevangenen gemaakt. BINNENLAND De opening van de Moerdijkbrug Stertocht' A.N.W.B. Omtrent den stertocht, dien de Kón. Ncderl. Toeristenbond A'IN.W.B. ter ge legenheid! van de opening van de Moerdijk- brug zal organiseeren, kan nog het Vol gende worden medegedeeld;' Aan dezen stertocht kunnen deelnemen dé beoefenaars van allo vormen van toe risme, welke de Toeristenbond behartigt, automobilisten, motorrijders, wielrijders (per fiets en „twee-fiets"),ruiters, wande laars, trein loeris ten, watertooristoa en luclittoeri&ten, zoowel loeten als niet-leden van dén hond. Do stertocht is verdeeld ia twee groe pen: a. Deelnemers, die in den morgen van 12 December zich te Dordrecht melden. b. Deelnemers, dio op dan dag, vooraf gaand- aan do brugopening reeds te Dord' edit aankomen. Aan allo deelnemers zal oen lierinno- ringsmedaille worden uitgereikt en wol in zilver voor groep b., en in brons voor groep a. Na do feestelijke -opening van de brug zullen de deelnemers ^aan den A.-sIprtochtmot toestemming van def autoriteiten, als eersten over de brug mogen gaan. Zij begevon zich daarna onmiddellijk naar Breda, waar de eindcontrole zal wor den gehouden. Zoowel te Dordrecht ais te Breda wor den groote feestelijkheden voorbereid. Inleggold zal niet gevraagd worden van deelnemers, die zicb voor 16 November a.s. hebben laten inschrijven, tot oen voor icdoro groep van toerisme vastgesteld maximum. Van de later zich aanmeldende deel nemers zal een laag inleggold! worden ge vraagd'. Het nationaal huwelijksgeschenk Algemeen voorzitter Nationaal Jongeren Verbond treedt uit bet algemeen comité. Het hoofdbestuur van liet Nationaal Jongeren Ycibond deelt mede: Op 16 September j 1. heeft in ovcileg met het toenmalige hesluur van het alge meen comité tot aanbieding van een nar tionaal huwelijksgeschenk, het Nationaal Jongeren Verbond', gehoor gevend aan den wensch van liet Prinselijk Paar, dat het aan te bieden huwelijksgeschenk zou zijn één geschenk namens het gehéclo Neder- tandsche volk, de eigen actie voor de aanbieding van een afzonderlijk geschenk namens alle Ncderlandsche Jongeren ge staakt. Do algemeen voorzitter van het N.J.V. nam in liet algemeen comité zitting. Desgevraagd gaf later het Prinselijk Paar te kennen gaarne een jacht voor do vaart in dc West-Europeesche wateren als huwe lijksgeschenk te zullen aanvaarden. Sedertdien is ons gebleken, dat onder do' inmiddels opgetreden nieuwe leiding, het algemeen comité^ niet bereid of bij machte is geweest den hiervoor genoem den wensch van. het Prinselijk Paar om slechts een algemeen geschenk te ont vangen, door de talrijke plaatselijke co mité's te doen eerbiedigen. Door de dien tengevolge ontstane en nog steeds toene mende versnippering woïdt uiteraard de omvang van het aan te bieden, geschenk nadeelig lieïnvloed. Thans heeft daarenboven het algemeen comité in de tegenwoordige samenstelling, met terzijdestelling van de hiervoren ver melde bereidverklaring van het Prinselijk Paar, nog steeds geen besluit willen of kunnen nemen over den vorm van het aan to bieden huwelijksgeschenk. Zoolang het algemeen comité volhardt in zijn onbegrijpelijke houding, ten op ziclite van deze beide punten kan hot Na tionaal Jongeren Verbond aan het alge meen comité geen verdere medewerking verleenen, weshalve do algemeen voor zitter uit dit comité is aetreden 1S?$& I Ir. J, E. F. do Kok, dio met ingang van Januari a.s. benoemd is lot directeur- generaal van dc Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Pclrolcum- bronncn in Ncd. Indi'c. Toeslag verwerkte melk. Do minister van landbouw -on visscherij heeftjbij^ de verlaging van den toeslag over de 'lol zuivel- en melkproducten verwerkte melk, ingegaan op 17 Mei j 1. medegedeeld, dat ovezwogen zou worden, dezen toeslag in do wintermaanden weder op een hooger peil te brengen, om ook.door middel daar van het veiscbi! tusschen den zomerprijs en den winterprijs Ier melk to acoentu- eeren. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans besloten is, dezen toeslag met in gang van 1n November a.s. te veihoogen van 2 cent lol 2.40 cent per K.G. melk met ec-n vetgehalte van 3.2 pOl. Portugal verbreekt zijn betrekkingen met Madrid. Rusland verlaat de non-interventie-commissie niet. Het Portugeesche antwoord op de beschul digingen. Öe burgeroorlog in Spanje. Strijd op twee fronten. o militaire operatics waren gisteren beperkt tot twee fronten: Ton ecisto het front voor Madrid, waar opstandelingen trachten op te rukken wc-r een frontbreedte van 50 K.M. on sommige punten, zooals te Naval Cter- Do Portugeesche minister van bui- tenlandsohe zaken heeft den Spaan- schen ambassadeur te Lissabon, Albor- noz, een nota doen overhandigen, waar- ia hij verklaart, dat de Portugeesche re geering zich verplicht ziet de diplo matieke betrekkingen met de regeering te Madrid té schorsen. Aan den Portugeeschen zaakgelastig de te Alicante is opdracht gegeven scheep te gaan op het in deze haven voor anker liggende Portugeesche oor logsschip en naar Portugal terug te keeren. De Portugeesche rogeering behoudt zich het recht voor, zoo tl ra zij dit opportuun zal achten, do aan don Spaanschen ambassadeur gezonden nota te puhliccercn, waarin de rede nen uiteengezet worden, weshalve zij meent dc diplomatieke betrekkingen met Spanje te moeten verbreken. Rusland en dc nict-inmenging. De Russische regeering zal, naar men meent, den pas markeeren, in afwachting van de reactie in het buitenland. Men twijfelt er niet aan, of de regeering is bereid munitie te zonden, maar men meent, dal zij een wedloop ten zeerste wensclit te vermijden, daar zij daarin liet nadeel zou hebben van den afstand en er door iu een internationaal imbroglio zou kunuen geraken, erger dan don tegen- woordigen toestand. Bijgevolg streeft de regeering er naar oritiek te ontgaan door het niet-inmengingsaccoord' niet werkelijk op te zeggen, liet is weinig waarschijnlijk, dat een radicale actie ondernomen zal worden voox enkele dagen verloopen zijn. De Russische delegatie blijft voorloopig deelnemen aan den arbeid der non-inter- venlie-commissie. De beschuldigingen vanwege <le Briisclie delegatie. Do essentiocle schendingen der neutrali teit, welke door de Briisclie delegatie zijn opgesomd in de niet-inmongingscommiss'e, zijn de volgende: Het Russische stoomschip „Tari Bolshe vik" zou te Carthagena op 15 Ootober IS vliegtuigen, 15 lichte tanks en meer dan 300 kisten bommen en andere muni tie hebben ontscheept. Het "Spaansche stoomschip „Campecbe" zou ongeveer 14 d'agon geleden te Cartha gena een zeker aantal stukken loopgraaf- geschut, geweren en munitie van Russi- schen oorsprong hebben ontscheept. Het Russische stoomschip „Gruschechev" zou op 19 October te Alicante S3 mi litaire vrachtwagens van Russische ori- gino hebben aangevoerd'. Op 7 'October zouden drie italiaansche vliegtuigen op Palma de Majoera zijn ont scheept en een Italiaanse!) schip zou er dien zelfden nag kisten wapens en munitie hebben gelost. Van haar zijde stélt de Britsche re geering thans een onderzoek in naar het doen en laten van het Britsche schip „Bramhill", dat van Antwerpen naar Bar celona oorlogsmateriaal zou hebben over gebracht. De „Sunday Times" meent voorts te gelooven, dat het door Groot Öritlanniè en andere mogendheden ingestelde onder zoek geen enkel bewijs heeft geleverd, dat Portugal dc niet-inmengingscommissie Antwoord van Portugal aan i dc non-intcrvcntic-coimuissic. Het antwoord' van Portugal aan do non- intemmtio-conimissie, dat binnenkort door deze commissie zal worden bestudeerd, is een lang document onderverdeeld in twee gedeelten. In het eerste deel wordt de beschuldi ging van do Sovjet-Russische delegatie ont kend, in lief tweede deel wordt do Sovjet Unie zelf beschuldigd dc neutraliteit in Spanje niet in acht te hebben genomen. Dc Portugeesche rogeeiing merkt op, dat zij alleen antwoordt op de Russische be schuldigingen „uit hoogachting voor de internationale commissie". Dc ontkenning gaal punt voor punt de beschuldigingen na en is vergezeld' van een iijst van bni- tenlandsclio firma's, welke Portugal mi trailleurs loverden. Deze wapens hebben het land niet meer verlaten. Vervolgens zegt de Portugeesche re geering, dat de burgeroorlog in Spanje hel gevolg is van den invloed der Sovjet-Unie in de biniienlanclsclie kwesties van het land. Hel document maakt melding van een vergadering van de derde intcrnalio- naio in Moskou in Februari j.l„ waarin een plan tot Sovjetiseering van liet iberiscb Schiereiland' tot in bizondorheden werd uitgewerkt. Dan wordt geconstateerd, dat in Maart 1936 Sovjet Russische agitatoren te Bar celona zijn aangekomen, terwijl groote hoe veelheden wapenen en munitie aan boord van Sovjet schepen werden aangevoerd. Iliema wordt de Sovjet-Russische ambassa deur te Madrid, Rosemberg, beschuldigd do regeering volkomen te overhccrschen, zelfs zou hij zitting hebben in den minis terraad. De Sovjets zouden ook de opper ste leiding hebben in de militaire opera ties, terwijl in September j 1. 5 Sovjetoffi cieren te Barcelona zouden zijn aange komen. Tenslotte wordt nog verklaard, dat mo menteel het Russische schip „ïïeba" eu liet Mexicaanscho schip „Jalisco" te Ali cante groote hoeveelheden Russisch oor- Hr. Ms, O. 16 in dienst gesteld. Hr. Ms. O. 1G, de nieuwe onderzeeboot der Koninklijke Marine, die op de werf van do Kon. Mij. „De Schelde" te Ylissingent werd gebouwd naar hot ontwerp van hoofd ingenieur G do Rooy, is hedenmorgen in! dienst gesteld. De onderzeeboot was hiertoe gemeerd nabij de Schipbrug te Ylissingen, tenvijt do omgeving voor het publiek was afgezet en de Marinekapel op den wal stond opgesteld'. De plechtigheid werd door verscheidene autoriteiten bijgewoond. Door den commandant, luit, ter zee lsto klasse, C. J. W. van Warring, hield een| rede. De onderzeeboot O. 16 is thans de grootste onderzeeboot der Kon .Marino, 130 ton groot er en 3,5 meter langer dan. do onderzcoboolen uit de vorige serie, waarvan Rr. Ms. K 18 do laatste was. Zoowel bij den bouw van de romp, als bij de inrichting zijnvele nieuwe con structies toegepast, waarbij er naaf is gestreefd een zoo overzichtelijk mogelijke opstelling van alle on- derdeelen te verkrijgen, zoodat dit schip in veto opzichten technisch een stap voorwaarts Leteekent. Wanneer men zich' realiseert dat een onderzeeboot vrijwel één groote machinerie is, is het verwonderlijk dat nog zooveel ruimte kon overblijven voor de verblijven der bemanning waaraan eveneens veel zorg is besteed. Een vergelijking met buUenlandicho ont werpen toont aan, dat bij een gelijke of zwaardere bewapening eu overeenkomstige overige eigenschappen, de Noderkndscho duikboolen eenige honderden tonnen klei ner zijn. Dit, en do door do ervaring be wezen betrouwbaarheid' van het Neder landsche product, geeft do zekerheid dat de hier te lande gebouwde onderzccbootenj voor do buitenlandsche niet onderdoen. na zijn toetreding zou hebben geschonden, logsmalerieel ontschepen. Do reorganisatie der spoorwegen. De Atgemeene Ncdcrlandscho Verkeörs- fed'eratio behandelt in haar jongste publi catie bel wetsontwerp tot reorganisatie van. bel spoorwegbedrijf, waaromtrent opge merkt wordt, dat mol do voorgestelde fi nancierde reconstructie do regeering aan d'o spoorwegen wel do helpende hand toe steekt, maar dat daarmede toch nog lang geen rendabel spoorwegbedrijf verkregen wordt. De gedeeltelijke overname van do spoorwegschuld door het rijk vermindert hel jaailijksch tekort dor spoonvegen met f lil/a mïllioen, d'och er moet dan boven dien neg ongeveer f 20 millioon per jaar bezuinigd worden om do tekorten to doen verdwijnen, In verhand daarmede dringt do fede ratie aan op openbaarmaking vam oen vol ledig bezuinigingsplan, zoodat degenen, dio o\cr het wetsontwerp te oordeelen heb ben, weten in welke mate het spoorweg net uiteindelijk zal worden ingekrompen en op welke wijze overigens verder be zuinigd zal worden. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen, het artikel van do ontwerp-statutetn der op to richten N.V. „De Ned!. Spoorwegen", waarbij de doelstelling der spoorwegen wordt uitgebreid tot die van een algcmee- ne transportonderneming. Behalve spoor- wegexploitalie zouden de spoorwegen vol gens de nieuwe statuten ook eigen auto bus- en vrachiautodi enston kunnen gaan cxploileeren; zelfs zouden zij een binnen- scheepvaartbedrijE kunnen oprichten om bijv. het kolcnvervoer opnieuw tot zich te trekken, niet per spoor maar te water. Een dergelijke uitbreiding van do wer kingssfeer der spoorwegen wordt door do A.N.V.F niet juist geacht, omd it de spoor wegen door do omstandigheid, dat rven- tueele verliezen door den staat, d.i door do gemeenschap gedragen worden, tri op zichte van het particuliere vervoer een bevoorrechte positie innemen. Ihm courant veroclnjnt degelijk», met dt- «aderios van Zon- 011 Foostdagcn. p^i per kwarlaal £2.—; fiasco per post l'rijn per week: 15 eta. Afron- iii'ljlse nummors 4 eta. Abonucntcnton forita dagelijks aangenomen, Adrortontién -voor ket oorstvolgand num mer moeten vóór elf nur san het Duress bezorgd ryn, 's Zuterdnga vóór uur, Ken bepialdo plaats Tan adrortontiEn •wordt niet gewaarborgd. SDHIEDAMSCHE COURANT Pnjs der AdveitonUSn: van Siregoj» f 1.55; Jedero regel meor.fO.3Q, In het Zaterdagnummer 45 regels f 1.80, ledore regel mear (0.35. Beclamea {0.75 per regeL Incassokosten5 et*; postkvntanüos 15 ets. Tarieven \an ad verten tien by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruifboLaling k!»ina Ad verten» (én opgenomen f050 t/m» 15 woor den, f 0.75 t}m. 25 woorden. Fik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. a Woensdags: Kleine Advertentnlntot25woor den 10 25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. Zaterdags: Kleine Aclvertentién M.OO,indien Biet vóór Vrijdagavond O uur bezorgd. V% f, V \Cv

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1