LAATSTE NIEUWS 1 Kunst en Wetenschap Opera Italians. Rechtszaken* S&MfJonte&iws. Kerk en School Sport Voetbal. A=S.V. BINNENLAND De burgeroorlog in Spanje. Korfbal. Hockey. Bwrgerïsjke Stand Gemengd Kieuws Botsing tusschen motorfiets en auto. Beurs van Amsterdam. !nd. Ondernemingen E&mdel en Bedrijf 527,- Vu 7w BEUïtSTïTEIlM 0METEÏI. Afname varkens boven het bacongewiclil. Naar wij van bevoegde zijdij vernomen, heeft do minister van landbouw en vis- sclierij besloten, do Nederlandse,ho vecbou- derijcenlralo wederom in de gelegenheid to stellen varkens boven het bacongewiclil al io nomen. Ilel ligt in de bedoeling door dozen maatregel do varkens markt togen verdere prijsdaling te beschermen. Woensdagavond zal de N.V, Italiaain- scho Opera in dien Grootan Schouwburg te Rotterdam oen opvoering geven van de opera „Aïda" van Giuseppe Verdi. Dit work draagt oen volkomen Oosterscli karakttór. Dank zij bot dramatische, diep menscJielijko gegeven, on don rijkdom aan harmonieën hooit deze opera, die ons Ver di als dramatisch componist op zijn best geeft en die omstreeks 1870 voor de ope ning van den nieuwen schouwburg to Cairo werd gesduoven, tot op den huldigen dag een eerste plaats ingenomen op het opera repertoire. Aan de monkering wordt bizondere zorg besteed), Medewerking verlcenen o.a. een extra orkest on Tkèbaansdie bazuinen. Ter herdenking van het feit, dat de be kende sopraan Sara Scuderi binnenkort hon derd maal de rol van „Mimi" in Puccini's La Bohfemo in ons land' zal hebben ver tolkt, stelt de leiding der N.V. Ilaliaan- sche Opera zich voor' op Woensdag 25 November te Rotterdam in den Grooien Schouwburg een jubiloumopvooring van deze opera te geven, waarin dis jubilar resso wederom de rol van „Mimi" zal zingen. NedcrJandsche Journalistenkring. De Ncderlandscho Journalistenkring heeft Zaterdag oen zeer druk bezochte aige- •moeno vergadering gehouden te 's-Gravcrn- hage. Inplaals van den heer Is. Santcxoos (Amslerdam), die wegens uillreden uit de journalistiek heeft bedankt, werd als be stuurslid gekozen do heer J. J. F. van den Bergh (Amslerdam). Aan do orde was daarna een voorste! van het bestuur tot contributieverlaging. .Over het principe hiervan ontspon zich eenig debat, waarbij het standpunt der verschillende vereen i ging on werd toe gelicht. Toen het principe tn stemming kwam, verklaarde de vergadering zich met enkele stemmen meerderheid legen contributie-ver laging. Hiermee was het voorstel van de baan en blijft de geldende regeling ongewijzigd. Do voorzitter de heer D. Hans hield een inleiding over het onderwerp: „De tegenwoordige positie der pers". Het debat over deze inleiding zal in een binnenkort te houden speciale verga dering worden voortgezet. De duizendste „Rozenkrans". Do „Verecnigde Schouwspelers" (o.l.v. Pierre BIols) zullen op Woensdag, 4 No vember a.s. in den Stads-Schouwburg te Amsterdam, de 1000ste voorstelling geven van het tooneelstuk „De Rozenkrans" van Andro Bisson, naar Florence Barclay's „The Rosary". De kantonrechter veroordeelde P. tot 150 boete subs. 10 dagen hechtenis. In liooger beroep gaf de rechtbank to Amsler dam ontslag van rechtsvervolging opgiond dat in de dagvaarding niet was gesteld, dat de deelnemers geen overwegenden in vloed konden uitoefenen op do oplossing van dit prijsraadsel. Ten aanzien van het cassatie-ndddel -.an den officier van juslilio heeft nu'. Van Lier o.m. opgemerkt, dat de uitlegging van den inhoud der dagvaarding is van feite lijken aard, waartegen alleen dan met vrucht in cassaüo opgekomen kan wor den indien de gegeven uitlegging niet met de Ijewoordingen der dagvaarding is over een to brengen. Dit leek spr. hier niet bet geval te zijn. Mr, Van Lier concludeerde tot verwer ping van hot beroep. De Ilooge Raad' zal arrest wijzen op 23 November. Hot raden van voetbaluitslagen en do loterijwcl. Do advocaat-generaal bij den Iloogen Raad', mr. Van Lier, nam heden conclusie in de zaak van den officier van justitie te Amsterdam contra L. J. aldaar, die voor het publiek de gelegenheid openstelde om te raden, naar do uitslagen van te houden voetbalwedstrijden. Ruiling van zendtijd lussclsea V.P.R.O, cn V.A.R.A. Ter tegemoetkoming aan dien wonsch van den V.P.R.O, en met instemming van de V.A.R.A. is oenige wijziging gebracht in de tijden, waarop deze beide omroep- veroenigingen uitzenden. Het betreft hier echter slechts een ruiling van zendtijden, zoodat in de totaio zendtijden van deze omroepvereenigingen geen verandering wordt gebracht. De wijziging, welke met ingang van 14 November a.s. in werking treedt, komt hierop neer, d'at de V.P.R.O. dos Vrijdags avonds van 9 uur tot 10 uur zendtijd af staat aan de V.A.RA. Deze afgestane zond- lijd krijgt de V.P.R.O. van de V.AR.A. terug op Woensdag-, Vrijdag- en Zaterdag avond van half acht tot acht uur, terwijl de beide rn org en wijd i n gen van dan V.P.R.O. elk met 5 minuien worden uitgebreid. Ncd. Ilcrv. Kerk. Beroepen Le Kamerik, ds. A. F- P. Pop te Monster; te Diepenheim, ds. A. Land stra te Middelburg. Aangenomen naar Moerkapelle, M. Ver kerk, cand1. te Amsterdam-N.; naar Vednen- daal, ds. W. Li. Mulder te Hoevelaken. Bedankt voor Arnemuiden, Giessen-Oud- kerk, Meeuwen en Jaarsveld, M. Verkerk, cand te Amsterdam-N.; voor Ti en boven c.a, ds. J. Loos te Oudega (W.); voor Mcppel, ds. J. F. Berfcol te Apeldoorn en Het Loo. Ev. Luik. Kerk. Aangenomen maar Stadskanaal, A. W. 0. die Wit, prop. aldaar. IToogsto barometerstand7GS.S Toulouse Laagste Barometers land; 721.3 Jan Ma yen. Verwachting tol den avond van 27 Octo ber: Meest krachtige tijdelijk wellicht storm achtige later afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind', betrokken tot zwaar be wolkt, rogenbuien, aanvankelijk zachter. Stor.— c-rschuningsdicnst. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 11.45 uur aan allo posten: „Wordt ver wacht slorm uit het Zuid-Westen", De tennisbanen zullen eventueel dicht bij den ingang komen. De vereeniging telt thans 250 leden en verkeert in blakcnden welstand. Het eerste elftal speelt thans in de 2e klasse R.V.B. Het vorig seizoen was bij het eerste elftal niet de fighting spirit aan wezig om het tot een kampioenschap te brengen; dit jaar is die wel aanwezig: 13 punten uit 7 wedstrijden; 37 doelpunten voor en 12 tegen, geven daarvan wel het bewijs 1 Naast het clublokaal is een aparte kleed- gelegenheid' geplaatst, waarin tweo afdeo- 1 in gen van elk van 4 bij 4 M. De uitbreidingen van den laatslen tijd zijn zonder eenig officieel vertoon in ge bruik genomen. Maar gisteren had A.S.V den voorzitter van den Rotterdamsdien Voetbalbond den heer A. II. W. Wceken- stroo, uitgenoodigd eens kennis te komen maken met ds A.S.V.-oulillago, waaraan deze gehoor heeft gegeven. De heer Wee- kenstroo sprak zijn voldoening uit over wat door A.S.V. 'in de 6 jaar van haar bestaan is bereikt Groei. De Algcmecne Sportvereniging (A.S.V.) doet haar naam eer aan Aanvankelijk was A.S.V. een voetbal vereniging, maar behalve deze tak van sport wordt ook cricket en hockey be oefend. En er staat nog meer op het pro gram: in de eerste plaats lawntennis en korfbal. Aan den Vlaardingerdrjk, bij de Vijf- sluizon, beschikt A.S.V. over een complex, waarop roods een voetbalveld van 10165 M, en den hockeyveld' van 9155 M. is aangelegd; bovendien is er nog een oefen hoekje, waar een goal is geplaatst en ligt achter het hoofdterrein een Ilinko lap grond, die na geëgaliseerd te zijn, voor korfbalveld' geschikt zou zijn. Het liockey- terrein kan, nadat er andere doelen op ge zet zijn, ook voor voetbal gebruikt wor den. Radiorede van Qucipo de Llano Lissabon, 26 October. In een rede, welke doorden radiozender Sevilla werd uitge zonden, verklaarde generaal Que'ipo de Uano, dat, niettegenstaande de hulp van Sovjet-Rusland en Frankrijk, Madrid bin nenkort zal worden genomen. Bilbao zal tegelijkertijd vallen. Misschien zal dan het Spaanscbe volk zich voegen bij Duitschland en Italic en andere landen, in de organisatie van oen an(i-com;mani.stiscb front Wordf Znid-SJavië naar liet fascisti sche" blok gedreven? aar do correspondent van de Daily Belgrado in welingelichte Zuid-S-aviSche kringen verneemt, zijn Zui-3- S.avië en Roemenië er van overtuigd, dat een ernstig conflict dreigt tusschen de 'scislische en de democratische staten van Europa, en doen zij al het mogelijke om gewapende neutraliteit op den Bal kan te verkrijgen. Zoo dit niet mocht ge lukken, den is Zuid-Slaviü van meening, dat het genoodzaakt zou zijn, zijn lot te «koppelen aan dat van Duitsohiand en Italië. Do correspondent verklaart te kunnen TnededeeJen, dat do Zuid-Slavische minis- tor-president, Stojadinowitsj, een Jlaüaan- schen vertegenwoordiger heeft laten we-' ten, dat, indien Zuid-SIavië door het er kennen van de Italiaansche heerschappij Over Ab-essinië betere economische en po litieke verdragen zou kunnen verkrijgen, hij de kwestie der erkenning niet oen be letsel zou laten zijn. Bij do onderhandelingen, die gevoerd zijn om Zuid-SlavïL er toe le brengen zich aan te sluiten bij een Duitsch-Itaiiaansch front, is, naar men gelooft, de Roomeen- sclie minister-president Talarescu de voor naamste tussclicnpersoon geweest-, Naar men meent, is dit bet hoofddoel geweest van liet bezoek, dat hij kort geleden aan Belgrado heeft gebracht. De onderhandelingen {ussclicn China cu Japan, Tokio, 26 October. Ten aanzien van de onderhandelingen tusschen China en Ja pan te Nankiing, verklaarde de Japansche minister van oorlog, Terautsji: „Ik vertrouw, dat het Chinocsch pro bleem op do een of andere wijze zal worden ongelost. Een oplossing is dringend noodig. Indien hot kabinet-IHrola er niet in slaagt deze kwestio op te lossen, dan blijft er niets anders over dan uit eigen beweging af te treden." Oudste blad ter wereld gaat verdwijnen. Brussel, 26 October. Het oudste Belgi sche dagblad', tevens het oudsto dagblad ter wereld, de „Gazet van Gent" gaat na een bestaan van 265 jaar verdwijnen. ItaliëZwitserland 42. Gisteren werd' d-c internationale voetbal wedstrijd tusschen Italië en Zwüserlaind gespeeld, welke ontmoeting door de Ita lianen met 42 gewonnen is. De Zwitsers hadden het eerste kwartier een veldmeerderheid, die echter d'oor eed verdedigen der Italianen geen, voordeel op leverde 'i Na verloop van lijd kwamen do Italian can er beter in en al spoedig namen zij de leiding. De rust kwam met een 2—1 voorsprong voor Italië. Na die rust hadden de Zwitsers weder om verscheidene malen pech, terwijl Ita lië niet onfortuinlijk was. Hot eind'e kwam met d'en stand 4—2 voor Italië, een eind stand', die wel wat geflatteerd is. Uit het V. cn L.-Icamp. Gisteren werd hot terrein van Vlug en Lenig afgekeurd, cn meest de wedstrijd V. en L.Tersdiouw 2 tol naderen datum uitgesteld worden. In de morgenuren moest de scheids rechter ook den wedstrijd V. en L. 3 alvu 1, na 20 minuten spelen, aflasschen. ■Do stand was toen nog dubbel blank. Zaterdag verloren de juniores van V. en L. van do Spangen-jeugd met 4—1. Uil het A.S.V.-kamp. Voor de eerste klasse heeren van den Z i! i d -li oil a n d soli en Uockeybond speelde gis teren A.S.V. een wedstrijd tegen R.U.C. uit. R.B.C. won deze ontmoeting met 5—0. Het eerste dameselftal werd eveneens in een uitwedstrijd geslagen door Zuid- wijck met 6—1. In do tweede klasse speelde A.S.V. 2 (dames) op eigen terrein tegen Tempo 2. De Sc'dcdamsche dames wonnen met 2—1. karakter en vele Roodhuiden, die reeds met do moderne samenleving in aanraking kwamen, vielen ten offer aan een of andere ziekte. De grenshandelsposten, waar do indiaan zijn pelzen en buffelhuiden legen andere dingen inruilde, belmoren tot het verleden, evenals de jachtgrondon, vaar men op do begeerenswaardige pefadieren schoot. Tot de reservaten beperkt, beeft de Indiaan met moderne kooplieden te doen en zijn inkoopen l«.daalt hij met liet steungi-ld, dat hij van do Amcrikaan- scho legeering krijgt, of met dollars, die hij voor den verkoop van een zijner paar den kreeg. Den Indiaan heeft men iederen donk haren karaktertrek toegeschreven. Veel is geschreven over zijn zeden, gebruiken, re ligie, familieverhouding, enz. en nooit hoeft hij daartegen geprotesteerd. Den In dianen tier oudere tijden was het tot voor kort volkomen evenredig, waar de blanke man hem voor hield, liet was moeilijk hem lo loeren kennen. De jonge Indianen welen zoo goed als niels van hun volk, hun oeroude zeden en nu is het le laat deze te loeren kennen... De overgang naar een normaal en even zoogoed onnatuur lijk bestaan kwam oor den jongen In diaan zoo plotseling, dal zijn zeden en gewoonten gelijktijdig met den bison in de 80cr jaren zoo goed als geheel ver dween, Men is verwonderd, dat in zulk een kort tijdsbestek eeuwenoude traditie? en gewoonten kunnen worden weggevaagd cn nadat men daarover heeft nagedacht, vraagt men zich af, hoeveel ons eigenlijk van dat oude volk bekend is. De Indianen waren weliswaar geen hei ligen. Integendeel. Zij geleken meermalen meer op duivelskinderen. Van den tijd' af, dat zij bemerkten, dat de witten hun land kwamen binnendringen, hebben zij zich vaak op duivelachtige wijze tegen de blan ken gedragen en de moorden der Indianen op hun blanke broeders zijn schier on telbaar. De medaille heeft echter ook haar keerzijde, waarover de blanke liever zwijgt. Do schanddaden, welke de Indianen be gingen, werden ook dikwijls bedreven uit zelfverdediging. In de jaren, waai in die misdaden plaats vonden, waren de IrivRanea te vergelijken met opgejaagde dieren, die om hun zucht naar zelfbehoud lot alles in slaat waren. Hier slond de blanke man met een mo dern geweer en poogde den Indiaan te berooven van havo en goed, land cn vee. Des Indiaan oenige wapen was pij! en loog. Do Indiaan nam, en dit moet als een heldendaad worden aangewezen, een zeer ongclijken strijd op tegen den mo dern toegerusten blanke. Dat hij ten slotte SCHIEDAM.' Geboren: 22 Oct. Arie Jan, zoon van A. J. van d'-r Graaf en M. J. Struijk, Oosterstraat 37,. 23 Oct. Pelronella Johanna Theodora, dochter van C. J. Kxuining en J. Braak, Iluijsmansstraat 26. Johannes, zoon van E. H. V rhaal en D. Meerburg, Nassau- Jaan 75. Agnes Adriana, dochter van J. J. Brükling en A. A. Leendera, Tollens- straat 16. VLAARDÏNGEN. Geb oten: 20 Oct. Rients, zoon van W. 1 locdeina- ker en J. M. Ley en aar. Sweelinekstraat 26. 21 Oct. Jan, zoon van H. van Vliet en R. Kalkman, ,3o Spoorstraat 3. Grietje Willeinina, dochter van J. Poot en M. Oosterloe, Wagnerstraat 33. Ondertrouwd: C. van Rij, 30 j. en N. van Oostarhout, 28 j. (Utrecht). M. van de Ridder, 30 j. (Geneimriden) en M. Meuldijk, 29 j. M. van dtor Kuil, 31 j. en II. G. van da Helden, 25 j. H. C. Rebers, 29 j. (Schie dam) cn II. M. Zwaans, 25 j. J. Ver meer, 26 j. (Naaldwijk) on G. Ruitervekk, 24 j. Gehuwd: K. van den llcuvell, 33 j. en H. O. Grootjans, 26 j. 0 verleden: Dirk van der Valk, 72 jaar, wednr. van S. Eijgenraam, Schied!. weg 20a. YLAARD.-AMBACHT. Geboren: IS Oct. Pieier, zoon. van G. Kortland] en A. C. v. d. Borden, Merellaan 65. 19 Oct. Jan Marinus, zoon van W.-v. d. Vaart en C. don Otter, Asterstraat 27. 21 Oct. Iïendrika, dqchter van Jac. BoS en II. Struis, Kctbelweg 93. Getrou wd: 21 Oct. Adrianus van der Mark, <m Lena Nouwt. Re motorrijder aan de ge volgen overleden. Gistermiddag om twaalf uur kwamen op het kruispunt Gerard van Swietenslnnt— BoeihnaveMraat te Tilbuig, een mo'oifkls cn oen taxi met elkaar in botsing. De bestuurder van liet motorrijwiel, de 13 en de duo-rijder M., beiden wonende le Tilburg, werden over den weg geslingerd. Zij kiegen een hersenschudding en zijn naar hel St. Elisabeth ziekenhuis overgebracht. In den loop van den avond is de B. aan de gevolgen van hel ongeluk ovcrie den. De toestand van AI. was naar om standigheden redelijk. Indianen sterven uit. Er loven nog ettelijke duizenden In dianen. Enkele stammen nemen, volgens statistische gegevens, zelfs nog in aahfal tal toe en toch worden de zuivere in- dianenmcnschen steeds geringer in aantal. Do civilisatie is hieraan de schuld. Do In diaan verliest in do nabijheid der bebos- sching zijn zelfbewustheid, verslapt van KOERSEN 01' 26 OCTOBER 4936 (Medegedeeld d do Amsterdamschc Bank), Binnenland. A. K. II. Van Berkel Ccrt. Calvê Noderl. Ford Ned. Gist- en Spiritus Ned. Kabelfabriek. Philips Gl. G. B.. Buitenland. 1 Anaconda dezen strijd liceft moeten verliezen, heeft 5 !eD hij reeds kunnen weten, vóór hij van zijn primitieve wapenen tegen den blanken aan valler gebruik ging maken. Beurs van Schiedam. MAANDAG, 26 October. Officicclc noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 14.per ILL. ad 46 pCt Zonder fus! en zonder belasting. Niet-offideel, Buiteiilandschc spiritus: f9.f9.50. pCt Binnonlandscho spiritus: f 16,50 A 100 Zonder fust en zonder betasting. SPOELING: f 1,20. Scheepvaart. SCIIIEDAAI, 2-1 October. Aangekomen: Eng. s.s. „Otterhound" v. Bemis, om te dokken bij de Scheepsb. Mij. Nieuwe Waterweg. Ncd. s.s. „Bilderdijk".- Russisch s.s. „Minsk" heiden van Rot terdam, om te dekken bij de werf Wilton. Vertrokken Noorsck m.s. „Betancuria" n. Las Pal- in as Ned. m.s. „Alarpessa" n. St. Kilts. Noorsch s.s. „Bolnor" n. Rotterdam. Dcensch s.s. „Sonja Maersk" n. Dantzig, SCIIIEDAAI, 25 October. Aangekomen Noorsch s.s. „Ilild" v. Sligvaag, om crls te lossen in do Wilhclminaliavan. Ned. m.s. „Alodjokerto" v. Hamburg, om te dokken bij de werf Wilton. SCHIEDAM, 26 October. Aangekomen Eng. ss. „Trainferry No. 1" v. Harwich, om te dokken bij de Scheepsb. Alij. Nieuwe Waterweg. Faillissementen, Uitgespxo ken: J. Knoop, Rotterdam, Pijperslmat 9. R.c. mr. J. C. Brengers. Cur. mr J, G. van Eijbergen, Rotterdam. N.V. Verg. Olie- en Teerbcdrijven v.h. W. G. A. Kxagt, Haringvliet 9, Rotterdam. R.c. mr, J. O. Brongers. Cur. mr. G. J. de Ru ij tor, Rotterdam. In de week van 19 t.m. 24 Oct, 1930 werden in Nederland 69 faillissementen uitgesproken. Hong water. 26 Oct. 12.31 uur, uur. 27 Oct. 0.59 uur, 13.33 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 26 Oct. 6.46 u., ondg. 16.42 u. Zonsopg. 27 Oct, 6.47 a, ondg. 16.40 u. 30 October YM G November L.K. Genera) Motors U. S. Leather Kennecott 0,'pper U. S. Steel Corp.... ELECTR. OND. Aniem Ned. lnd. Gas Mij... Buitenland. Cities Service8'/,, MIJNEN. Algemeene Exploratie 175 Redjang Lebong.270 Singkep Tin Mij.105 PETROLEUM. Kon. Olie40ö1/4 Buitenland. Shell Union Tidewater Ass. Oil. V.K. BEDEN 897a 407,— 1 477a 75«/2 2857, 2397» 476 476'/, 4)3 412 231 229 34'/, 1567, 155 67, 35 847lP- Via 587, 567* 55716 37, 87, 42'7,« 427*- /,o 577, 66'/*- 77„ 2)2 210 1927, 1947, 87a 174 270 105 207, a 15 8987,-4007, 207,*7a 147a- /ia RUBBER. Amslerdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam. 2247s 220Vs 27, 817, 4027* TABAK. Deli Alij294'7s Deli Batavia 2355/.. Oostkust Senembah 60/, 2687a SCHEEPVAART. Ned. Scheepv. Unio SPOORWEGEN. Canadian Pac, Missouri K. Ss T N.-York Centr. Raiir. Southern Pac Southern Railway Cy. 7872 10s/,. 67» 856/,» 81 396 —400 2927,5 238 5 617, 268 787.- 97c 177* "Wisselkoersen. 107,,— 5"/,.- 8 t/s 32V8- 17 7n Amsterdam, 26 October. Londen 9.07, Berlijn 74.60, Parijs 8.63, Brussel 31.24, Bern 42.70, Kopen hagen 4G.77Ve, Oslo 45.60, New-York 1.85 9/16, Madrid Praag 6.69, Pro longatie 2 Vz o/o. A.K.U. Scheepv. Bcleggin- gen Olie Suiker Rubber Amerika MARKT Wellig gedeponeerd. P.Z.M.C.)

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3