DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON AANTAL DOODEN THANS VEERTIEN Maandag 2 November 1936. Van de beide ontploffingen aan boord van het Grieksche s.s. Petra- kis Nomikos maakte de tweede de meeste slachtoffers. Onder het aantal dooden bevinden zich vier Schiedammers. ROUW OVER SCHIEDAM. I»1I -I mmxm Te'. Na. 68103, 68617 en 68923. 89ste Jaargang. No 21396 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 63103c 68617 en 68923 Postrekening No. 531!. Uren van ondraaglijke spanning. In de eerste uren na de droevige ramp op do werf Wilton-Fijenoord was het wer kelijk onmogelijk zich een duidelijke voor stelling van den stand van zaken te geven. Hoewel door de directie het vermoeden word uitgesproken, dat zeventien personen den dood hadden gevonden tengevolge van do ontploffingen aain boord van het Griek sche s.s. Petrakïs Nomikos, hebben wij ons gehouden aan de vaststaande leiten. Om 12 u. Zaterdagmorgen, toein liet laatste be richt voor ons blad doorgebeld kom worden, waren wij er zeker van, dat zes personen bet leven hadden gelaten. Desondanks hebben in oen loop van den middag nog fantastische verhalen in do stad de ronde gedaan, zoowel over den omvang van do ramp, als ovcr.allerlei tra gische bizonderheden. Veel ongerustheid kam inderdaad bespa,ard worden aan de betrokkenen en liun familie, als lret publiek zijn verbeelding wat minder liet sproken. Op het oogonblik, dat wij" dit schrijven, is de sfeer wat rustiger en zijn wij in het bezit van volledige en betrouwbare ge gevens, behalve collier over die oorzaak van do eerste ontploffing, waarover noeli de deskundigen, noch do directie een af doende verklaring hebben afgelegd. De eerste ontploffing. i' t was ongeveer vijf over half tien, loon de stad werd opgeschrikt door een hevige, doffe knal uit do richting van den Maaskant. Onmiddellijk daarop zond de alanninrichting van do werf Willon-Fijen- oord haar onheilspellend geloei over df stad, en wisten wij, dat daar een" ernstige ontploffing gebeurd moest zijn. Tegelijk met dqn uitrukwagen van de politic en de auto van den Rolterdamschem geneeskundigen dienst, reden wij de hek ken van do werf binnen. Te voet ging het verder. Onderweg naar do plaats des onheils haalden de brandweerauto en even latei" do slangen wagen ons in. Voor het kantoorgebouw hecrschte eon zenuwachtige drukte. Tientallen menschen liepen in en uit. Het schip. 'Op den weg langs de grooto scheeps- bouwhal stonden groote groepen arbeiders, allen met spanning toeziende naar het gebeurde op en bij het Grieksche tank schip „Pentrakis Nomikos", oen stoom schip met oliestook-inrichtnig, van 7020 bruto- en 4420 netto ton. Het dertig jaar oudo schip behoort toe aan de rcederij Patros M. Nomikos Ltd1., te Piraeus, en was op 21 October 1.1. uit Lo Havre b.j Wilton aangekomen voor reparatie. Zooals alle tankschepen had ook do Pe tra!; is Nomikos een verhoogd' achter- en voorschip. In het achterschip bevinden zich do stoomketels, de voedingtanks, ma chinekamer, verblijven voor de bemanning, enz. In liet kctelruim was een ontploffing ontslaan, zoo hevig, dat de ketel door het dek heen geslagen werd en voor do pijp bleef liggen. Tegelijk brak brand' uit in de stookolie. Aan dok', in de machine kamer cn andere ruimten in de onmiddel lijke nabijheid, werd een ontzettende ra vage aangericht. D'e arm van een loop kraan, die op den wal ter lioogto van het achterschip stond, werd als 't ware lam geslagen en zwikte zijwaarts om. Het tegen wicht werd weggeslingerd en. kwam eert eind verder door liet dak in een Joods terecht. Zware rookwolken sloegen uit het achter schip omhoog. Do leden van do aan boord zijnde werk ploeg ,die bezig was den ketel te reparee- ren, en van do bemanning probeerden -al len zoo snel mogelijk op den aval lo komen. Drie Grieken, die in een anderen kelel aan hot bikten waren, moesten langs bui zen en leidingen naar dek klimmen, omdat do trap weggeslagen was. Hulp van alle kanten. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en zeer spoedig waTen op het terrein de po litie die met den uitrukwagen gekomen was onder leiding van dein commissaris den lieer II. Pb. Glas ie, d'e brandweer met groot materiaal, onder leiding van den commandant, ir. H. B. J. Aikoma, deRoode Kruis Transportcolonne, onder leiding van adjudant J. van den Berg, leden van de F. H. B. O. en R.K. E. II!. B. O,, de hulpdienst van do averf, ziekenauto's en particuliere auto's werden zelfs uit Vlan dingen en Rotterdam gercquireeixl. De gcneeslieeren dr. ,Do Bruijn en Van der Griend, waren zeer spoedig op het terrein en oven 'later verschoea ook dr. Ormel. Twee Rotterdainsdie goneosheeren verleenden assistentie, waaronder de di recteur van den G. G, I>.» alsmede dr. Roest Grollius uit Overschie. Onmiddellijk werd oe>n aanvang gemaakt met do reddingsmiaairegclen. Gewonden werden op brancards, ladders en zelfs op planken op de werf gebracht. Degenen, die ter plaatse voorloopig ver bondon konden worden en minder ernstige wonden hadden opgeloopen, werden zoo snel mogelijk met den uitrukwagen naar de ziekenhuizen vervoerd. Deze uitrukwa gen heeft hierbij onschatbare diensten he ivezen. Er heersclito een geweldige drukte, zoo wel aan boord als op Hen wal en bij kle verbandkamer. Menschen liepen af en aan, auto's met gewonden reden weg, er werd druk getelefoneerd en het was ondoenlijk vast te stellen, hoe do stand van zaken was. Naar wij vernamen waaen op liet oogen- blilr van de ontploffing ongeveer dertig man aan boord', waaronder personeel van Wilton en loden van de bemanning. Onder dezen zijn do eerste slachtoffers geval len. Een Griek overleed in de verhand kamer. Inmiddels was' do brandweer klaarge komen met liet uitleggen van slangen en werd aan boord water gegeven om den brand' in de machiheruimton te blusscbcn Aan boord bevond zich voorls kapelaan H. Haselaar, die moedig mar heneden ging om" daar zoo noodig geestelijken bijstand te verleenon. De tweede ontploffing. Op dat moment tam de tweede ont ploffing, veel hevigjer in haaf uitwerking dan do eerste. Wij bevonden ons op dat moment, bet was vijf over lien, in ccon gebouw vlak voor liet brandende schip. Terwijl wij naar het schip stonden te kijken begon plotseling weer bet sinistere geloei van do alarmsirene en terwijl deze nog bezig was, zagen wij oen zware, grijze rook kolom uit het achterschip opstijgen en er volgde een doffe, dreunende slag. IJzeren plalen, stukken hout en andero voorwerpen vlogen tientallen meters om hoog door hot luchtruim om overal ver spreid op de werf neer te komen. De menschen op en bij het schip ronden weg en probeerden zich to dekk'on togen do vallende slukken. Even tevoren waren de commissaris en do inspecteurs Blomsma en Klooseman nog op het schip geweest. Agent lloek had er hen toen op gewezen, dat hot gevaar lijk was en op dit advies gingen zij aan wal. Geen twee minuten later ontplofte do tank aan stuurboordzijde, mot het noodlottige gevolg, dat Hoek zelf liet lo ven verloor. Onder do ravage van op- Somber dreunde Zaterdagmorgen half io een zware slag over Schiedam; ccn slag, die leed en rouw zou brengen in vele gezinnen, ofschoon deze zich dit op dat oogenblik nog niet realiseerden. Want ofschoon de doffe slag ver in den omtrek zelfs op den Coolsingel te Rotterdam gehoord werd, wist men niet, dat op de werf Wilton-Fijenoord in een Grieksch schip een ontploffing had plaats gehad. De gissingen, wat de oor zaak van den slag zou zijn, hepen aanvankelijk nogal uiteen. Toen een sirene haar hulpgeroep door de lucht gilde, begreep ieder, dat er iets ernstigs gebeurd was. Dat sirene-geloei werkte enervccrend in hooge mate. Een paar minuten over io volgde een tweede ontploffing, die in heftigheid de eerste nog overtrof. Zeer velen hebben op dat oogenblik zich gerealiseerd: dat kan beteekenen een catastrofe 1 Helaas, het is niet veel minder dan een catastrofe geworden Twee ontploffingen op een Grieksch schip: twaalf dooden en tientallen ge wonden, waarvan een 6-tal ernstig. Twee hunner zijn gisteren nog bezweken. Allen menschen, die hun nlicht deden. Mannen, die werkten voor hun gezin, vielen terwijl zij aan den arbeid waren; andere mannen, die te hulp schoten om het onheil te beperken en zoo mogelijk het leven van medemens dun, die zij niet of nauwelijks kenden, te tedden, ook hen verraste de dood. En bij vele tientallen werden wonden geslagen, zoowel in letterlijken als figutulijken zin. Men heeft Zaterdag hier ter stede een indruk kunnen krijgen van de tooneelen, die zich bij een mijnramp afspelen! De ongerustheid bij familieleden van hen, die bij "Wilton-Fijenoord werkten en van de ramp vernamen, was voor velen haast niet te dragen. Het zeer groot aantal gewonden, dat men met auto's zag wegrijden naar de beide ziekenhuizen scheen grond te geven aan de geruchten, dat cr 40, ja 50 dooden zouden zijn. In de eerste consternatie was het zeer moeilijk na te gaan, hoeveel dooden de ramp had gevorderd. Om 12 uur wist men vrij stellig, dat het er 6 zouden zijn; een paar uur later sprak de directie van Wilton-Fijenoord van 17; 's avonds laat bleken het er 9 te zijn, terwijl nog drie personen vermist werden. Daaruit blijkt hoeveel moeite het kostte om nauwkeurig vast te stellen, welke offers de wreede dood had gevorderd. Er lag Zaterdag een angstige beklemming over de stad, als men nog nimmer had gevoeld. De gezichten stonden strak; de gesprekken waten somber; de veihalen die men elkaar deed, ze waren misschien niet altijd juist, ze getuigden van mee leven en meevoelen, van het aanwezig zijn van iets mensehelijks. Men herinnerde elkaar aan dien andeten Zaterdagmiddag, juist 4 weken ge leden, toen ook Wilton-Fijenoord in het brandpunt der belangstelling stond. Toen zonneschijn, feestelijke versiering, blijde gezichten overal, omdat H. AI. de Koningin naar Schiedam gekomen was. Nu een triestige dag, met regenwolken langs het luchtruim; een brandend schip in de Wiltonhaven, waarop men wist, dat zich nog dooden bevonden, maar dat niemand mocht betreden en langs den weg en in dc omgeving van Wilton-Fijenoord duizenden menschen met verstrakte gezichten. Het contrast was wel groot 1 Op oogenblikken, als die men Zaterdag doorleefde, voelt men de broosheid van het menschelijk bestaan en de beperktheid van 's menschen kunnen. We buigen eerbiedig het hoofd en brengen in gedachten een eere-saluut aan hen, die vielen bij het vervullen van hun plicM en aan hen, die met wegcijfering van zichzelf zich meldden als helpets. Onder deze bevinden zich helden! Al baat dat de gevallenen niet en al zal het hen, die thans diep gebukt gaan onder het leed, niet op beuren, voor de anderen, die iets verder afstaan van de ramp, is het toch'wel een Uooslrljke wetenschap, dat er in de wereld waarin we leven behalve grof egoïsme toch ook opofferingsgezindheid aanwezig is. Nog ccn j"0(o van (jc brandende Pelrakis Nomikos, vanuit do hoogte gezien. Van de loopkraan ziel men dc om geslagen armen. crullondo dokplaten cn wegvliegende stuk ken ijzer. 'Onmiddellijk word de werf ontruimd, do fabrieksfluit ging, ten teekon, dat bet werkvolk zich naar huis moest begeven en in enkclo oogenblikken tijds was do geboete ruimte voor het schip leeg. Gelukkig waren reeds -kort na de eerste ontploffing do beide schepen, die aan stuurboord' van do Pet ra kis Nomikos la gen, de Modjokerto én Kertosono, van den Rotterdamschon Ue-yd, verhaald'. 'Ook bet tankscliccpjo Rotvjriam, van do Ame rican Petroleum Company, dat dichtbij bet Grieksche schip in de haven aan de zijde van bet Sterrebosch lag, word1 in veilig heid gebracht. Van do beide grooto schepen, die voor en achter do Pelrakis lagen, eon Rus sisch schip cn de Bildcrdijk, moesten do bemanningen van boord. De groolc schcepsbouwhal, in do na bijheid, was al direct geheel ontruimd. Do gewonden, die de tweede ontploffing maakte, weiden uiloinarvl nog van boord gebracht. Du mondei' bevonden zich brand- voetlieden, leden van do reddingsploeg van Wilton eu leden van den werkploeg. Do heer J. van der Plas werd zwaar gewond naar de verbandkamer godragen on vervolgens naar bet ziekenhuis overge bracht. Enkele bazen van Wilton hadden eveneens zware verwondingen opgeloopon. Nog steeds was niet to zoggen liooveol slachtoffers do ramp gemaakt had. Werkloos toezien. De weif bood een Iroosietoozen aanblik. Zwarte cn grijze rookwolken stegen uit bot achterschip van do Petra kis omhoog en dreven Oostwaarts weg. Vlak voor het achterschip stond de gehavende kraan, dea gebroken arm omhoog geheven als een zielig staketsel. Niemand was meer op hot terrein voor het schip te bekennen. Een molrogenljo druilde neer en hulde do wachtenden in een nanigeestige sfeer. Sombere, grijze loodsen slonden rondom. Ook over do wachtenden l^g de grijze somberheid. Zwart glimmend waren de jassen van de bramlueeilietion, die werkloos moesten toe zien. Donker was do regcnldeoding der overigen. Do uniformen van do kranige Roode v Brandweerlieden cn leden van hel Roede Kruis moeten machteloos toezien hoe de brand cn het gevaar voor nieuwe ontploffingen aan boord van liet Grille- sche stoomschip luin w crkzaainhedcn beletten. Doze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.-; franco per post ƒ2 50, Drys per week; 15 ets. -Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen vrorden dageljjkg, aangenomen. Advertentiiin voor hot eerstvolgend num mer moeten viór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdag» vóór U uur. Een bepaalde plaats van advertontidn wordt niet gewaarborgd. ^.Prija der Advertontlén; van 1—regels f 1J55{ iedere regel moor f 0.30; ia het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedera regel meer f 0.35. Reclames f 0.75 per regel. incassokosten 5 etaj Eostkwitantieslöcts, 'lartoven van ndrortentiën 0 abonnement ztjn a;in hot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advortentien opgonorncn it U.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/in. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleino Adverlentiéntot25woor den f 0.25, mits vóör Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau böiorgd. 's Zaterdags; Kleino Advertentién f 1.00,Indien niet vóór Vrgdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1