STECENANS NA DEN STORM. DE GOUDEN RAT Binnenstad van Rotterdam onder water. Uiterst gevaarlijke toestand op Texel. Groote schade te Zandvoort. Verscheidene schepen in nood. Ooh in het buitenland schade. Hoog water te Rotterdam. De dijk op Texel. Het noodweer te Zandvoort. recept, Noorsch motortankschip aan den grond. Russisch stoomschip in nood. Deensche driemastschoener gestrand. In het buitenland. m Do storm, die Maandagnacht begonnen is en het grootste gedeelte van gisteren voorlaten oed heeft, richtte voornamelijk aan onze kust groote schade aan. tiet water in de rivieren werd hoog opgestuwd en de overs(rooiningon zijn talrijk ge weest. Aan de kust zijn de dyken geteisterd' en vooral op Texel werd zware schade aangericht. Ook de duinen hebben lieL moeten ontgelden. Bovendien zijn ver scheidene schepen in nood komen te ver- koeren. Een gedeelte via de oude binnen- sDd overstroomd. Nadat reeds Maandagochtend in de vroegte een zeer hoog tip het water in Rotterdam had doen oploopen, over de katten, zoodat verschillende brugkeklers on der liepen, is gistermiddag het water nog hooger gekomen. Hoewel verschillende firma's ca particu lieren, the ia do lager gelegen doelen van do binnenstad hun bedrijf of woning heb ben, hierop hadden gerekend, beeft toch het hizondem booge tij nog velen onaan genaam verrast Het hoogste tij was om 18.20 uur. De schaal in do sluis aam de Vlasmarkt vees toen een hoogte van 3,48 meier. .Maandag ochtend was het water tot 3.28 meter ge stegen. Het normale tij is 1.70 meter. Het abnormaal hooge tij heeft vrijwel het geheele gedeelte van do oude binnen stad rondom de oude havens onder water gezet De boompjes eu de Oosterkade liepen het eerst onder water. Overstroomd zijn do Leuvehaven, de Nieuwehaven, het Ha ringvliet, de Oude Haven, de Gektersche- kade, de Groote Markt, do Noord- en Zuid-Blaak, de Wolfshoek en ern gedeelte van het Beursplein. Ook het faoerensteiger m de G roenen- daal liepen weer onder, terwijl het water in alle zijstegon en-straten van de Hoog straat doordrong. Het hooge water heeft het verkeer in de oude binnenstad volledig gestremd. Bij do Oude Plantage was het water gestegen tot aan het uiloinde van den weg, welke naar den Maaskant leidt. Tot voorbij het Kralingsche veer heelt het hooge water veel schade en ongerief veroorzaakt. De motorenfabriek van Dmtsz slond geheel blank, evenals een nabijge legen op z i ch Iers woning Bij het Kralingsche veer zelf waren taf van parlevinkers door het hooge water tegen den dijk gezet. De drijvende ponton van de Recderij op de Lek stak enkele meters boven den dijk uit. De Guyano-fabriek was gedeeltelijk on der water gcloopen. De scheepswerven van Markman en Vuyck hadden reeds Maandagochtend veel hinder van het water ondervonden. Al het losse hout dreef weg, zoodat de rivier als het ware overdekt was met stuthouleo en ander drijvend hout. Bij het Kralingsche veer was de rivio gezwollen tot een geweldige watermassa, die van dijk tot dijk stond!. I)e hoogste waterstand sinds twin tig jaar. Do overstrooming is niet zoo ernstig gebleken als zij zich aanvankelijk liet aan zien, wat intussehen niet wegneemt, dat naar het Engelsch van PAUL TRENT, door J SCHOUTEN. men een twintigtal jaren terug moet gaan om een dergeüjken hoogen waterstand te vindon. Slechts enkele uren hoeft ditmaal de hooge vloed zijn kracht doen gelden en wel van half vijf tot half zeven, toen ver schil lende straten en kaden in do om geving van de Maas blank stonden, Drug ging niet meer dicht. Bij het Haringvliet was de brug ge opend voordat de hooge waterstand was aangevangen. Het water bereikte daar in korten tr|d zulk een hoogte, dat het aan vankelijk niet moer gelukte de brug ge sloten te krijgen, hetgeen uiteraard een stagnatie voor het verkeer betoefconon. Stagnatie in het verkeer. Ook op vele andere punten kon hot ver keer geen doorgang vinden. Dn drietal auto's, die op de Oosterkade, inks liet feit, dat deze als in een rivier was her schapen wilden doorrijden waren genood zaakt in het laagst geleden gedeelte van die kade std te staan, om de eenvoudige reden, dat de motoren vrijwel in het water draaiden en daardoor afsloegen. De in zittenden waren genoopt eemge uren in hun voertuig, dat de allures van een vaar tuig had aangenomen, maar dat toch niet varen wilde, te blijven zïiten. Per carrier naar den trein. In do omgeving van het Maasstation had den enkele ondernemende mannen <ym pri mitieven carnerdienst geopend, waarmede zij aangekomen treinreizigers door het wa ter naar de veilige haven brachten, dan wel personen, die van djo stad af naar het stalion wilden gaan, derwaarts te ver voeren. Op enkele punten, o.a. op de Spaanscho Kade waren gaten in de bestrating gesla gen. Een wielrijder die al fietsende door het waler over de Spaansche Kade ging, geraakte in zulk een kuil on bekwam een nat pak, doch kon behouden op het droge worden gebracht Verscheidene kelde.-s en pakhuizen heb ben in deze uren onder water gestaan, doch ook het café „De Gouden Leeuw" op het Oude Hoofdplein ondervond van den vloed zooveel last, dat het gedurende enko|si uren gesloten moest blijven, daar er minstens een voel water in do gelagka mer stond. Groote belangstelling. De belangstelling van de zijde van het publiek, was op verscheidene punten zoo groot, dat de politie tusscbenbeido moest komen om de rij- en vaarwegen voor zoo ver nog begaanbaar, vrij te houden. Omstreeks zeven uur begon het water geleidelijk te zakken en na acht uur waien vrijwel alle straten weder geheel droog. De mogelijkheid was echter niet uitge sloten, dat hedenochtend - omstreeks vijf uur de vloed zich nogmaals zou doen gelden, daar de wind nog stevig uit het Westen woei. De toestand zeer kritek. Acht en twintig groote galen in den dijk geslagen. De toestand van den dijk van den pol der „De Eendracht" op Texel, was gister avond tegen negenen zeer. kritiek lloc ernstig men de situatie achtte, bleek wel uit het feit, dat de boerderijen werden ontruimd. Bij^aanhouden van don sto-nn- achtigen wind achtte men een bezwijken van den dijk niet uitgesloten. Ben ge- heelen dag stelden de werkloozen van Texel dit zijn ongeveer een honderd man pogingen in het werk, den dijk te behouden. 80) Jane was alleen maar flauw gevallen en het duurde niet lang, of zij kwam weer hij. Het was inmiddels veel lichter ge worden De donkere wolken dreven uit een en haar eerste gedachte gold het jacht. Zij keek naar de zee en zag de Emerald'op de kale rotsen vri-,t zitten 1 stonden nog twee mannen op -Je brug, J'. zij kon niet uitmaken wie het waren Aa ien bot haar broer en baar geliefde, ol was een van hen beiden verdronken V Toen het nog iets lichter wend, zag zij op eenigen afstand van do kust een paar mannen in .hel water drijven, doch zij kon hen niet helpen. Plotseling dacht zij aan Grafion en koek bezorgd om zich heen. Hij lag aan-haar voeten; er kleefde bloed aan zijn wangen en voorhoofd Zij knieldo hij hem neer en zag dat hij een diepo snede over zijn voorhoofd gekre gen bad. Zij trok een strook vm haar rok af en begon de wond Ie botten, terwijl zjj huiverde, toen zij zag hoe diep zij was. Zijn gezicht was doodsbleek en hij haalde onregelmatig adem en hel werd haar angstig te moede, want zij besefte dat 'deze man haar het leven gered had; zonder zijn hulp zou zij, naar alle waar schijnlijkheid, niet ongedeerd aan land ge komen zijn. Het werd steeds helderder en de wind begon af te nemen, de golven waren In den dijk bevinden zich galen van tien tot twaalf meier breedte. Slot aantal gioote gaten bedraagt 2S, terwijl ook nog verscbeiddcne kleinere openingen in don dijk zijn geconstateerd;, sommigen zijn zoo diep, dat een deel van tie kruin is weg gezakt. De burgemeester van Texel heeft zich eonige muien op do hoogte gesteld van den toestand. De werkzaamheden werden geleid door den opzichter van liet waterschap ,,De Der lig Polders" op Texel. In den loop van don avond arriveerde do opzichter van den rijkswater.Maal te Den Helder, die zied verder met de lei ding belastte De dijk hield stand. Omtrent den toestand van den dijk van don polder „De Eendracht" op Texel ver nemen ft ij nader, dat de dijk niet is be- ZHekeu, doordat do storm gisteravond in klacht afnam, liet water stond echter slechts ongeveer l voet lager dan gister morgen. Dat do dijk behouden is, is tevens eon bewijs, dat de genomen maatregelen doel treffend waren, hetgeen zeker can succes is voor degenen, die in do kritieke uren hieraan hebben gewerkt. Er zullen thans maatregelen getroffen moeten worden, daar anders de gehaven de dijk bij den eerstvolgcnden Noord wester storm zal bezwijken. Het sLrand van Texel was gisteren on begaanbaar Ernstige schade aangericht. Zandvoort is door bet stonmve.r ern stig geteisterd, daar er voor duizenden guldens schade op het strand te herstellen vallen. liet bekende Noonteibad is wol zeer zwaar door het nootweer getroffen, daar het zwembassin en het bootjes bassin op het punt van invallen staan. De Zee heeft li.I. zulke gaten in de duinreep geslagen, dat er niet veel meer noodig is om de beide bassins geheel te verwoesten. Vijf consumptietenten, welke over het strand verspreid stond-jn, zijn eenvoudig weggevaagd, enkele van deze tenten be vatten veel inventaris. Voorts stonden gisteravond oin negen uur de ijzeren dam ter heseiiem^iog van het Zuiderbad op Jiet punt van bezwijken. De zee sloeg huizen hoog over den duinwand heen, waardoor zelfs ijzeren bal- SSCB. 055Ö moderne fabriek, 60 jaar ervaring 'fc geheim van de échte Gcidcrsclie met den zeer zachfcen nksmaak ïn-wlnUeW met o n h raambiljet keu finaal door midden braken en weg sloegen. Do duinreep is zoor zwaar beschadigd, op sommigo plaatsen zijn gaten van vijf meter geslagen, waardoor het duin ge heel ondergraven is. Hot strand is vrijwel onbegaanbaar, want overal liggen tonnen, houten palen, balken en prikkeldraad. Mot vrees werd de vloed van hedenoch tend 8 uur tegemoet gezien. Mooi nerk vau de slccpbooten. Het iVoorsehc motortankscliip „0. A. Knudsen", geladen met olie, had gister middag omstreeks vijf uur tijdens den sloim do haven van IJmuiden verlaten, lleeds was de loods van boord, toen, nog voor dat het schip huiten was, de gezagvoerder liet raadzaam achtte binnen te blijven. Nabij den havenmond seinde de gezag voerder opnieuw om een loods, teneinde hem weer naar binnen te brengen. Doch voordat deze aan boord was, ge raakte liet schip reeds in moeilijkheden. De kapitein slaagde er niet in het groote schip rond lo krijgen, hetgeen lot gevolg liad, dat het naar den Zuiderpier afdreet. Aanvankelijk weigerde de kapitein sleej.- boot-assiatentie, doch ziende, dat hij groot gevaar liep op het strand of op den pier te loopen, veranderde hij spoedig van be sluik Onmiddellijk maakten twee sleep- booten van Wijsmuller, die reeds naar de buitenhaven waren gestoomd, vast, ter wijl een deide sloepboot in de nabijheid bleef lig jen. Dit alles geschiedde met buiig stormweer, terwijl het wafer reeds vallende was, zoodat het werk van de slcopbootcn groote moeilijkheden opleverde. Geruinien tijd heeft men getracht de „0. A. Knud sen" in goede positie te krijgen, Joch hierin slaagde "men niet. Omstreeks half zeven is het schip met het achtereind op den zuiclerslrokdam ge- loopen, dwars op de steenen, met den boeg naar het Noordea gericht. Geleidelijk kwam het echter evenwijdig met dan sl eek- dam te liggen. Het roer gebroken. Do positie van het salnp was er tegen elf uur des avonds niet beter op gewor den. Het vermoeden, dat het schip vel averij zou oploopen, is inmiddels bewaarheid. Het roer is gebroken en de motoren bun nen niet worden gebruikt door het vasf- loopen van de schroeven. Vlot gesleept. Eerst vanochtend te 4 50 uur is het Noorsche tankmolorscliip door de sloop houten Hector, Nestor, Stentor en Utrecht vlotgesteept en binnen do sluizen ge bracht. Het schip heeft roer- en vermoedelijk ook bodems-dude opgeloopen. De kapitein wacht op nadere instructies van de ree- dors. Met gebroken sluurgcrei onder de kust. Hot Russische vrachtschip „Batluish", dat zich vijftien mijl bewesten den Nieuwen Walerweg bevindt, drijft met gebroken stuurgerci rond en heeft om sleepboothulp geseind. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Go-, is tot assistentie uilgevaren. Het vrachtschip „Balhasln" bevond zich hedennacht te half een ia oen hachelijke positie. Het was n.l. op 21/» mijl NAV. ver wijderd vim de buitengewoon gevaarlijke bank Ooslerzand, tusschen Goeree ea Schouwen. Hot schip had daar om verder afdrijven te voorkomen, het anker uitge wonpon, dooh liet was de vraag, of dit het houden zou. Een geruststellende omstandigheid was echter, dat de sleepboot „Oostzee", dicht bij den Rus lag. Men verwachtte dat deze er spoedig in zou slagen een verbinding met het schip tot stand te brengen. Om half dxio ia den afgeloopea nacht verkeerde het Russische s.s. „Balhadh" nog steeds in dezelfde gevaarlijke positie. De „Oostzee" was er nog niet in geslaagd een verbinding met het schip tot stand te brengen, en, hoewel het anker het nog echter nog huizen-hoog en zij wierp nog maals een blik op het jacht om te zien, hoe dit het er af bracht. Toen zij naar het wrak keek, uitte zij een kreet van vreugde, want zij herkende den torpedo jager, die in de richting van hel wrak stoomde. Toen volgde een mooi staaltje van zoe- manskuat, want er werd een tros van de Sluike naai' liet jacht geworpen; hier aan was een kabel bevestigd en het duur de niet lang, of zij zag, dat er men seden in een reddingsgordel van hel ge doemde schip naar den torpedojager over gebracht weiden. Dit duurde eenigen +ijd en zij wachtte zoo vol spanning op het oogenhük, dat do beide mannen van do brug af zouden gaan, dat zij er zich in het geheel met van bewust was, dat er menige mannen vlak bi| haar aan land gekomen waren, liet duurde gommen tijd voordat do be- manning van do Emerald gered was en Jane verkeerde in de grootste spanning, maar eindelijk zag zij een man de brug verlaten en in het reddingstoestel stap pen. Eenige minuten daarna uerd de twee- do man in veiligheid gebracht. Toen stoomde de torpedojager achteruit met de bedoeling ia de "buurt te blijven wachten, totdat de zee voldoende gekalmeerd was, om een boot naar het eiland lo sturen. Op dat oogonhlik hoorde zij een luiden kreet en toen zij omkeek, zag zij haar broer op haar af komen, met Peggy Fayr- field, die hij geholpen had aan wal te komen. Hij had ook gezien wat er ge beurd was en was blij dat er hulp hij do hand was. Nadat zij elkaar weder- kecrig geluk gewenscht hadden met hun redding, vestigde Jane Bill's aandacht op Grafton. „Arme kerel. Dat ziet er niet ai te best uit. Ralph vertelde mij, dat er een hut op het eiland was, waar zij voor raden bewaarden. Laten we pro boeren hem daar heen te brengen. Maar we zulten eerst eens gaan kijken, wat er in die hutte vinden is. Misschien is er wel een verbandtronnnel en we moeten toch ook een bed voor hem klaar maken „Ik geloof, dat ik hier maar zal brij ven Miaschien komt hij inluaschen bij" „Best. Gaat u mee, miss Fayrfield riep Bill opgewekt en stak zijn arm door do hare, om liaar over do rotsen heen te kunnen helpen. De hut was tamelijk groot, maar er waren luiken voor do ramen en do deur was op slot. Dit ieverde echter geen be zwaar op voor Bill en met zija schou der forceerde hij do deur. Spoedig waren do luiken voor do ramen weggenomen en tot hun groote blijdschap vanden zij aller lei levensmiddelen. Er was ook inder daad een verbaudkist ea hij haalde ook een flcsoh cognac te voorschijn. „Miss Fayrfield, wilt u het bed in oide brengen, terwijl ik naar Jane terug ga? Wat een geluk, dat er een Irad is," zei hij, pakte de dingen bij elkaar, die hij meendo noodig te zullen hebben en haastte zich terug naar Jane en Grafton Jane verbond de wonde, want zij haci een cursus voor eerste hulp bij ongeluk ken meegemaakt en zoodra zij hiermee klaar was, trachtte Bill wat cognac tus schen do op elkaar geklemde tanden do iiMMwifM—mi55555555111111 Sfifl steeds had kunnen houden, maakte mwu zich toch ongerust over den afloop, aangezien do storm onverminderd aanhield, zelfs nog iels hooger wns geworden, ea bij een breken van den amkertros de „Bat- hash" rin oen oogwenk op de kust zou zitten. Naar schutting moet de „Balhasli" 2100 Ion. Hot schip was niet bestemd naar Rotterdam en heeft klaarblijkelijk gepoogd daar voor den slorm een toevlucht te zoeken. Assistentie gevraagd, In de vroege morgenuren is een Deetor sclie driemaslsdioener, waarvan naam en herkomst nog onbekend zijn bjj den Spijl- kerplaat te Vlissingen, aan den grond ge- loopen. Men hooft vuurpijlen afgeschoten. Onmiddellijk zijn eeinigo sleopboolen ter assistenlio uitgevaren. Nadere bizonderheden ontbreken nog. Dijkbreuken ia België, Tengevolge van den storm en liet hooge getij zijn in België in den nacht van Maan dag op Dinsdag de dijken van de Burme tusschen - Ze ie en Waesmunster op niet minder dan 22 plaatsen doorgebroken. De gaten zijn van 30 centimeter tot ander halven meter breed. Alleen in Zielerlioek zijn reeds 11 breuken geconstateerd. Vele huizen zijn overstroomd, terwijl uitgestrekte landerijen blank staan. Gistermiddag is men overal met liet her stellen der dijken begonnen. In den dijk to Lookeron is een gat van 12 meter ge slagen. Ook hier is veel land overstroomd^ men vreest dat de bres nog grooter zal worden. Gistermiddag heeft een heflige storm uit het Noord-Noord-Westen nog al wat schade aangericht aan do zeewering te Ostende. In de stad zijn vele kelders oiidergeloopen. ScSicpcn te Marseille opgchou- den. Een krachtige storm heeft het vertrek zoowel als hot hianenloopen van alle sche pen te Marseille gisteren onmogelijk ge maakt. Do Argentijn sche torpedoiager „Tu- cuman", die 35 vluchtelingen uit AUCanto aan boord heeft, heeft zware averij be komen. Een schip raakte op drift, waar bij één persoon gedood werd, Overstroomingcn aan tie En- gelsclie kust. Tengevolge van hot uitzonderlijk hooge getij zijn overstrooiningen ontstaan aart de Engelsche Oostkust. Tc Southend (Es sex) steeg liet getij 32 cM. hoven nor maal. Do spoorlijn YarmouthLonden staat blank. In tal van streken is waterschade ontstaan. Faillissementen. Uitgesproken N,V. Publiciteits-Advies Bureau v/h, A. W. Carati Jr., gevestigd en kantoor hou dende te Rotterdam. Mathenesserlaan 346. R.-c.mr. A. Dirkzwager. Cur.mr. A. Blom, Rotterdam. Comm. Venn. o/d. Fa. Wileo, gevestigd to Rotterdam, Gaffelstraat 123 en de eenige beheerende vennoot J. Malais. Schiedam- schesingcl 129, Rotterdam. R.-c.mr. S. N. B. Halbertsma. Cur.mr. J. Buskop, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: C. A. Lagendijk, Rotterdam. Surseance van. betaling: d.d. 25 November 193G voorioopig ver leend aan Heinrich Frïedrich Bethold' Neu- bauer, staalboekenfabxikant, wonende te Rotterdam, aldaar zijn bedrijf uitoefenen- do aan de Slaobtliuiskade no. 2. (Procu reur mr. J. Slijper, Rotterdam). Vergade ring scbuldeiscbers en verzoeker Dins dag 5 Januari 1937, des v.m. te 11.30 uur. in het Gerechtsgebouw te Rotterdam Be windvoerder mr. J. ter Horst, Rotterdam. (Een ontwerp-accoorJ is niet gedeponeerd.) te gieten. Grafton gaf nog geen teeken van wedcrkccrond bewustzijn ea ten slotte kwa men zij overeen om te probeeren hem naar do hut te dragen. Bill zag, dat twee van de mannen, die aan wal gekomen waren, matrozen war ren ea hij vroeg hen hem te helpen den gewonden man weg te dragen Dit ge beurde zoo voorzichtig mogelijk ea na ecu kwartier lag Grafton op liet veld bed. Vanuit oen der ramen bad men het uitzicht, zoowel op het wrak als op den torpedojager. „Carruthers zou dwaas zija als luj met deze hooge zee een boot te water liet. En ik geloof niet, dat zij gauw zal kat- meeren." „Bill, kunnen wo niet op de een of andere manier te weten komen, of Ralph veilig is?" vroeg Jane met bóvende stem. „Ja, zoodra het heldor wordt. Ik heb gezien dat er een luik is om, op het dak te komen en ik zal eon van 'do matrozen naar boven sturen om seinen te geven aan do Shrike. Maar op het oogenbiik heeft het nog geen zin, het moet nog wat helderder worden," Bil! begreep hoe ongerust zija zuster moest zijn en riep een van do matrozen, aan wien hij meedeelde wat hij van plan wa-3 te doen, Nadat zij een paar vlag gen gemaakt hadden uit do gordijnen van de hut, nam de man zija post in, maar het duurde ruim een half uur, voordat zijn hoofd door het luik stak en verkon digde, dat zijn signalen opgemerkt wa re i ri'i1 il" .^Vike hem verzocht had mededeeling te doen van de namen der overlevenden. „Vertel hen wie hier zijn en vraag of Captain Deshrook, de groot-hertog en gra ves aan boord zijn." Het duurde eenigen tijd, voordat de man weer naar beneden kwam en salueerde, Captain Dcsbrook is aan boord, mijn heer" Jane uitte een kreet van vreugde en viel Bill van pure blijdschap om don hals r t „Waclit eens, even, meisjchof Laat me eens hooren, wie er nog meer gered zijn." - „Mr. Graves is ook aan boord, mijn heer en ook prinses Nadine." ,„En de groot-hertog?" „Die is er niet." „Wel, stel je nog eens met hen in ver binding. Zeg hen, dat mr. Grafton een ernstige hoofdwonde heeft gokregen en vraag" hen, o£ zij zoo spoedig mogelijk den dokter willen sturen." De man salueerde nogmaals en klom weer op het dak, Jane keerde zich snel om, want. er klonk een zwak gekreun in don liooc van do kamer waar Grafton lag Zij ging naar hem toe en knieldo naast hem neer. bilt schonk nog wat cognac in een ('kiasje en toen Grafton de oogen opende, bracht hij hem het glaasje aan de lippen Na dat hij een kieiu teugje gedronken hao, wierp hij een blik om zich heen. „Ik beu blij dat je gezond en vm baat, mompelde hij, toen hij Jane hetende, die zich bezorgd over hem hoog. „Do rest is van minder belang.1' (Wordt vervP1//*). j J I 5 5 -

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 12