mmij iKQÜDEggE DE NOORDWESTERSTORM. Laatste Pie&iws Beurs van Amsterdam. Nederlander in Rusland gevangen Rechtszaken Familiedrama te IJmuiden. Eenige schepen vergaan, geen slachtoffers Fietsers omvergeworpen door den wind. Duinen beschadigd. Door storm overvallen. Belgisch sleepschip gezonken. Storm. Gemengd Nieuws Mast van de schraag gevallen, Rotterdamsche Diergaarde. Groentenauto te water. Het Crystal Palace te Londen afgebrand. Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand STA DSN 1 EU WS BUITENLAND lA 7a 7a Itecds ccn maand in handen van «Ie Ccpeoc. Do Ncderiandsche ingenieur W. F. do (Wil is in het begin van do vorige maand door do Gepcoo in Moskou gearrestoerd cn wordt daar sindsdien gevangen gehou- deti. Ir, Do Wit is, volgens do Tel., al eenï- go jaren in Rusland werkzaam en verbleef dezen zomer eenige maanden met verlof lo Kokhuizen, waar zijn familie woonach tig is. Na beëindiging van dit verlof ver trok hij weer met zijn vrouw naar Mos kou, waar hij spoedig door de Gcpeoe ge vangen werd genomen. De familie, die door de vrouw van den gearresteerde op hoogte werd gebracht, heeft zich dade lijk niet het ministerie van buitenlandsche zaken in verbinding gesteld, dat thans via don Amerikaanschen gezant probeert iets te kunnen doen. Het schijnt niet bekend te zijn op welke gronden de arrestatie hoeft plaats gevonden of waarvan ir. De Wit wordt verdacht. Nader wordt ons gemeld: In den loop van de vorige week Is hier te iande bekend geworden, dat de Nederlander ir W, F. de Wit, afkomstig uit Enkhuizon, in Rusland is gearresteerd De heer De Wit vertoefde reder jaar eenigen tijd met vacantie in Enkhuiren Toon hij onlangs in Rusland, waar hij reeds zeven jaren als ingenieur werkzaam 'is, terugkeerde, werd hij eenigen tijd daar na door de Gepeoe in hechtenis gesteld De reden van zijn arrestatie is lner te lande niet bekend De Nederlandsche re geering heeft aanvankelijk getracht daar omtrent iets te weten te komen door nid- del van het internationale Roode Kruis te Bern en heeft vervolgens contact ge kregen met de Amerikaansche legalie m Moskou Er zijn echter nog geen inlich tingen ontvangen Naar woidt medegedeeld, bevindt ir Dc Wit zich in goede gezondheid. Prinses Juliana poseert. In verband met een aan den beeld- homver Toon Dupuis verstrekte opdiaclit bezocht II. K. IL Prinses Juliana heilen- moigcn het atelier van don kunstenaar, om voor heim te poseeren. Verdachte tot vijf jaar veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden don 50-jarigen werkloozen machinist D. de R. to Umuidon wegens poging tot doodslag op zijn schoonzuster on zij'u buurman tot vijE jaar gevangenis straf met aftrek van vijf maanden voor arrest. Do rechtbank ie Haarlem bad hem een zelfde straf opgelegd. Op 7 Juni j.l, (rad do man op korten afstand eea rsJKmJvakschot op zijn schoon zuster gelost. Do vrouw liep slechts een licht© verwonding in hot gelaat op. De buurman, die den woesteling wilde ontwa penen, zag zich eveneens met de revolver bedreigd. Het schot ketste echter en de machinist kon wordon overmand. Roüerdamsclie deurwaarder voor de recht bank. Voor do RoLlerdamsdie rechtbank heeft vandaag de GG-jarige deurwaarder D. T. S. terecht gestaan, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gelden, wel ke hij in opdracht van eenjg© Rotterdam scli© firma's) in België had geïnd. De officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke eischle, nadat er cm tiental ge tuigen was gehoord één maand gevange nisstraf tegen den verdachte, rekening hou dend met het feit, dat deze onmiddellijk nadat de verduistering was geconstateerd failliet verklaard werd, zoodat hij niet meei in staat is zich in de toekomst aan der gelijke feiten schuldig te maken. Verd. heeft tot zijn verweer aangevoerd dat een bediende hem tien jaar geleden voor £15000 heeft benadeeld. Sedert dien tijd heeft verd. alles in het werk gesteld het ontstane kastekort bij te passen, maar uiteindelijk is het hem niet gelukt uit de moeilijkheden te geraken. Verd.'s raadsman mr. F. Eikelenboom pleitte clementie. De storm, die reeds don geheel en nacht en dag over ons land heersebt, heeft ver scheidene ongelukken veroorzaakt, die echter wonderwel zijn afgeloopen Sleepschip in zinkenden toe stand. Opvarenden gered. Gisteravond om tien uur is in de haven van Schokland binnengekomen de sleep boot „Disponibel" uit Zwolle, met aan boord de drie opvarenden van de sleepkaan Noordgeul", thuisbehoorende in Rotter dam. De „Disponibel" was met dit scliip, dat duizend ton meet en geladen is met grint, op weg van Ruhrort na-ar Lemmer. Op het IJsselmeer werd de sleep gisteravond door den opkomenden Noordwester storm overvallen, met het gevolg dat de „Noord- geul" los sloeg en. ia zinkenden toestand kwam te verkeeren. De bemanning, be staande uit schipper van Meel, diens vrouw en een knecht, konden zich tijdig aan boord van de sleepboot begeven. Vanochtend is een onderzoek naar de „Noordgeul" ingesteld. De mogelijkheid1 is niet uitgesloten, dat het vaartuig nog kan worden geborgen. Do „Noordgcui" gezonken. De bemanning van- de sleepboot „Dispo nibel" heeft gerapporteerd, dat de sleep- kraan „Noordgeul" 6 K.M. Noordwest van. Schokland gezonken is. Alleen het stuur steekt nog boven het water. De plek waar de „Noordgeul" gezonken is zal door het loodswezen vau een licht worden voorzieai. De bemanning gered, In het Schaar van Waarde is vanmor gen het Belgische sleepschip „Monte Leo- no" vol water geslagen en gezonken. De bemanning heeft zich m een roei boot kunnen redden en is later door het sleepschip „Trajan" opgepikt Het gezonken schip, dat 1190 ton meet, was, geladen met steenkool en op weg van Ruhrort naar Vilvoorden Twee ongevallen te 's-Gra- venkage. i De sterke wind, heeft hedenochtend te "s-Gravenhage twee ongevallen veroorzaakt. Om 8 uur werd oen bewoner vau de Trompstraat, die op de fiets n de Thor- bcckestraut reed, door den wind gegrepen en tegen een auto geworpen. Met eau zware hersenschudding is lmt slachtoffer door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan don Zuidwal ver- voeid. Een haif uur later is in da Laan Copes vau Cattenburgh een wielrijdster, wonende in de Acaciastraat, B de V, omver ge waaid. tengevolge waarvan zij een ern stige beenbreuk bekwam. De G.G.D. bracht haar oveneens naar bet ziekenhuis Zuidwal. Loodsdicnst gcsitaabfc. In verband niet den. Noord wes fors tornt 1S de loodsdienst te [Jmuideu gestaakt. Drie schepen hebben vastgemaakt ksé'Mmttms&ii Hoogste barometer stand 772.0 lo Valenüa Laagste barometerstand 725.S te Ilernosand Verwachting tot don avond van 2 Dec.: Stormachtige later afnemende Noord westelijke tot Westelijke wind, afnemende bewolking, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien on kouder. Stormwaarschuwingsdicnsl. Geseind te De Bilt hedenmorgen om 7.50 uur aan aile posten: „Wordt verwacht storm uit het Noordwesten". "Vermindering van wind wordt ge volgd door afkoeling. De diepe depressie trok van de Noor- sche kust naar Zweden en werd nog dieper en omvangrijker. Tegelijkertijd nam de hooge drukking in het Zuidwesten nog toe, zoodat op do Noordzee een zware Noord wester storm heerscht. Ook op de Drit- sche eilanden stormt liet uit Noordwest onder regun-, sneeuw- en hagelbuien. Uit Frankrijk verdween de vorst in het zui den, maar in het noorden slonnt hol en werd het kouder, In Dnitschland waait het krachtig tot stormachtig uit west, het werd in het noorden kouder met regen en hagelbuien en de bovenlucht op 5 K.M. hoogte daalde onder minus 30 giadeu C. Ook in Zuid-Scandmavie stormt het uit noordwest en zuidwest, in do uitgebreide dopressiekem is weinig wind, heerscht lich te vorst en valt plaatselijk sneeuw. Aanvankelijk zal de noordwester siorm aanhouden, daarna is geleidelijk vermin dering van wind te wachten met afkoe ling tot het vriespunt in don nacht. Duinvoel op Schiermonnikoog beschadigd. De Noordwesterstorm heeft liet water van de Noordzee op Schiermonnikoog Lu tengewoon hoo-g opgestuwd De zee" staat tegen de duinvoet, waaraan reeds behing lijlce schade is toegebracht Do afslag be draagt hier cn daar reeds anderha'vcn meter. De postboot „Brakzand" heeft door het hooge water vertraging gekregen, om dat de steiger voor de boot te laag ligt om behoorlijk te kunnen meren Ook Ameland heeft van <lcu storm (e lijden. De Noord westerstorm, samen lallende met springtij, heeft vanmorgen ook op Ameland hoogen vloed veroorzaakt, waar door Ameland aan alle zijden stukken grond aan de zee heeft moeten afstaan. De duinenrij aan de Noordkust, ter hoogte van het badpaviljoen, „Steinvoor- te", te Nes, is weggeslagen lot op on geveer twee meter van dit gebouw, zoo dat bij den volgenden stormvloed "liet pa viljoen door de zee dreigt te worden verzwolgen. De dijk van het waterschap Nes—Buren, weike het bij vorige stor men deerlijk moest ontgelden en welke men bezig was met alle kracht te her stellen, heeft, niettegenstaande de wind voor dezen dijk niet ongunstig stond, we derom eenige gaten gekregen. Ook do duinen aan de Westkust van Ameland zijn opnieuw eenige meters weg geslagen. In de binnenhavens ran Scheveniugen. In verband met hot springtij gelijk met den W.N.W. storm, stond net water m de beide binnenhavens te Schevenmgen hedennacht ongekend hoog Met water stond op de kade en verscheidene kus tb hutjes zijn van de touwen afgeworpen Doordat het water ongeveer 1 meter hoog op de kade stond, heeft men veel moeite gehad do vaartuigen weer aan den leant ie meren Men heeft gelukkig schade kunnen voor komen In het kanaal, waar verscheiJene loggers vischlen, is hét weer tamelijk goed gebleven; de schepen hebben vanmorgen hun vleet nog knnnen halen en rappor teerden nog vangsten van circa 70 kanljes haring, Op de Noordzee was hel weer aanmerkelijk slechter, zoodat de loggers vanmorgen niet hebben kunnen halen Schippersvrouw getroffen en op j- slag gc«Iood. Op den IJssel bij Zwolle is hedenmor gen, omstreeks twaalf uur, een ernstig on geluk gebeurd. Tenvijl de schipper K. Gankema uit Groningen van de rijnaak Rival" uit Amsterdam de spoorbrug wil de passeeren en daartoe de mast had ge streken, is bet schip door den sterken golfslag dwars komen te liggen. liet be gon dientengevolge hevig te- slingercsn, waarbij de zware mast van do schraag is gevallen en juist terecht kwam op do 30-jarigo vrouw vau den. schipper. Do vrouw werd op slag gedood. Met grooto moeite is het schip later de Katorveer- sluizen binnengesleept, waarna het stof felijk overschot van de vrouw 'naar het Sophia-ziokenhuis is overgebracht. Verruiming recht van toegang liuisgcnootcn. Gisteren is een buitengewone algemeonc vergadering van leden der Rotterdamsche Diergaarde gehouden. De waimemendj voorzitter, mr. C. J. de Vriose, zeide dat de wijziging, welke verleden jaar gebracht werd in. do Bepalingen 'omlrent liet. toe gangsrecht van huïsgenooten van leden, gebleken is niet doeltreffend te zijn. Het bes! uur was tot de conclusie gekomen dat bij circa 350 leden aan ongeveer 550 vrouwelijke lmisgctiooten na 1 Januari 1937 geen toegang meer zou kunnen wor den verleend, filet bestuur vreesde, dat zulks tot ledoiivoriies zon leiden. Eerder achtte het bestuur het gewenscht het recht van toegang voor inwonende ongehuwde kinderen (dus zoons en dochters) te ver ruimen. Urn dezo redenen stelde het bestuur voori lo. de leeftijdsgrens van 24 jaar te la ten vervallen en dus voortaan alle inwo nende ongehuwde kinderen vau leden vrijen toegang te verieenen; 2o. de oude bepaling, dat inwonende vrouwelijko bloed- en aanverwanten van een lid tot den derden graad eveneens toe gang hebben, in eere te herstellen. Na een korte gedaohtenwisseiing werd het bestuursvoorstel met aigemeeno stem men aangenomen. Meisje met moeite gered. Op de Weesperzijde bij de Diuivendreeht- scho brug te Amsterdam, heeft hedenmor gen een botsing plaats gehad tusschon een personenauto en een vrachtauto met groenten. Door do botsing ging clo vrachtauto te water met den bestuurder en oen ongeveer 16-jarig meisje, dat naast hem zal. De bestuurder wist zich zelf bo helpen en was zeer spoedig op den wal. Het meisje verkeerde daarentegen in levensgevaar. De chauffeur van de personenauto sprong in do vaart en wist met groote moeite hel meisje te redden. Door een geneesbar uit Diemen werd bijstand verleend. Lijk aangespoeld. Hedenmoigen is op het strand te IJmui den nabij Paal 57 oen lijk aangespoeld. De identiteit is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk is het afkomstig van een der opvarenden van den verongelukten log ger SG'H 179. Amokma.kcr doodt cmkn mcnschen. Een Hindoesche pottenbakker uit Hyde rabad (Br Indië) heeft amok gemaakt Hij vermoordde veertien mcnschen, waaronder zijn beide vrouwen en drie dochters, waar na hij door de politic werd gegrepen. Ontzaglijke ravage aangericht. De vuurgloed tot ver in den omtrek tc zien. In het bekende Crystal Palace te Syden ham, juist ten Zuiden van de grans van hel graafschap Londen is gisteravond een felle brand uitgebroken. Het enormo dak van het middengedeelte is ingestort. Een groot gedeelte van het Zuid-weslcn van Londen werd door de enorme ylam- menzce verlicht. Hot springen van glas en het gekraak van binten car spanten werd lot ver in den omtrek gehoord. Zoo nu en dan bereikten de vlammen een hoogte van 150 roeier. De vonken vielen in een omtrek van drie kilometers. Ondanks het feit, dat niet minder dan G5 motorspuiten een zee van waler op de loeiende vlammen wierpen duurde het toch niet lang, of het geboete kristallen paleis werd tot een laaienden hel. De vlammen sloegen over naar de twee torens van het gebouw, waarvan de oanc met donderend geweld ineenstortte, terwijl de andereniet lang daarna eveneens dreigde in puin te vallen, hetgeen ccn ernstig feit zou zijn, aangezien daardoor vermoedelijk de spoor lijn zou w orden geblokkeerd. Brokstuk na brokstuk van het middengedeelte stortte in. Toen de brand uitbrak, waren de leden san het orkest juist bezig met repeteerem doch zij slaagden er in ongedeerd het ge bouw te verlaten. Op bet terras van het parlementsgebouw sloegen tal van Lager- huisledcn den vuurgloed gade, waarvan do weerglans tot in Brighton zichtbaar was welke plaats op 80 K.M. van Londen ligt. Verscheidene brandwoerhodon hebben lichte kwetsuren bekomen. Honderden ge zinnen, die in do omgeving woonden, moesten hun bedreigde woningen ontrui men. Dc brand gcblusclit. Hedenochtend 4 uur was de brand ge- bluscht. De schade wordt op ongeveer l1/» miiliocn pond sterking geraamd. Hoe wel de schade volledig door ver/ekeiing wordt gedekt, is toch veel verloren ge 1940 opniemv candidaat te laten stellen, en dat hij over vier jaar zal terugkeeren in het particuliere leven, om rustig te gaan leven in zijn woning te Hydepark. Beurs van Schiedam. DINSDAG, 1 December. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 14.per H.L. ad 46,pOt. Zonder fust en zonder belasting. N iet-of fideel. Binneniandsche spiritus: f 16.50 A 100 pCt. Buitenlandsche spiritus: f9.f9.50. Zonder fust en zonder belasting, SPOELINGf 1.20. Scheepvaart. SCHIEDAM, 28 November. Aangekomen. Letl. s.s. Everalda, v. Londen, om te dok ken bij do Werf Wilton. Vertrokken: Grieksch s.s. Pclrakis No- nuk os. Ne<l. ss. Slamat Grieksch s.s. Kathariotisa. Allen naar Rotterdam. Fransch s.s. Gap Blano n. Antwerpen, Zwoodseh s.s. Belos n. Ilernosand. Eng. rn.s. Macoma n. St. Kitts. SCHIEDAM, 29 November. Aangekomen Ftnseh s.s. Kaura, v. Londen, om to bun keren in de Willielminaliaven. Vertrokken: Eng. ms. Taron n. St. Kitts. Deensch s.s. Ulla n. West-Afrika, Eng. s.s. Bhutan n. Yokohama, via Ant werpen. Finscli s s. Kaura n. Rafso. SCHIEDAM, 30 November. Aangekomen Zwecdsch s.s. Gracuius v. Londen, om te dokken bij dc Werf Willon. Hoog «atcr. 1 Dec. 5.22 uur, 17.35 uur. 2 Dec. 6 05 uur, IS 22 uur. gaan, dat niet meer vervangen kan worden, oa. een orgel-partituur in manuscript van Handel. liet laboratorium van do Bnird Televisie is vernield, do televisie-zonder is voor een groot deel inlact gebit ren. Hoogwater op het Hoofd. Hedenmiddag, ,eypti over 4 uur, stond het water reeds weer 30 cM tegen de huizen En het is eerst om 10 minuten over half 6 hoog wate.r liet laatste uui vóór het hoogste punt van den vloed stijgt het water eohter meestal niet zoo veel meer Fransch-Amerikaaiischo overeenstemming in zake dc oorlogsschuldcn? Washington, 1 December. Volgens be richten uit Parijs zou een principieel© overeenstemming tusschen Frankrijk en de Vcreenigde Staten tot sland gekomen zijn, ten aanzien van de regeling der oor logsschuldcn. öp het Amerikaanscho ministerie van buitenlandsche zaken was nog geen be vestiging van dit bericht door den Ame rikaanschen ambassadeur te Parijs ont vangen, Volgons bovengenoemde berich ten "zou hij met de Fransche regecring over deze kwestie hebben onderhandeld Op 15 dezer as. vervalt wederom een termijn van de oorlogsschuldcn en de Ver- cenigdo Slaton hebben reeds de formeote aankondiging hiervan gezonden Indien dus Frankrijk zijn vroegere starre houding wil opgeven en ccn nieuwe regeling wil tref fen, aldus bet Diiifsebo nieuwsbureau, dan is vermoedelijk dc reden hierin te zoeken, dat Frankrijk do sympathie van Amerika tracht te werven In geval van ernstige verwikkelingen in Europa wil FraukrtjK zich blijkbaar de steun, of minstens de wel willende neutraliteit van de Vcreenigde Stalen verzekeren. SCHIEDAM. G eb oren: 28 Nov. Maaike, dochter van P. Bas en D. Broeren, Klaavwaalscheslraat 7. Jacoba Johanna Hill eg om la, dochter van. G. J. van Troost en J. J. IL van Paassen, Dr. Nololslraal 1. 29 Nov. Fen als levenloos aangegeven kind van J. J. Lourens en G. M. IVer- liaaff, Plein Eendragt 21. Hildegardi Maria Belia, dochter van K. A. Manssen en II. Kdlle, Prof. Kamerling Onneslaau 106. Jacobus Eduardus, zoon van A. Ilcesboen en J. P. Bröklincf, Piof. Kam. Onneslaau 169. 30 Nov. Gerardus Cornelis Maria, zoon van 11. J. Yeimunicht en i. C. Kreuger, Falnistraat 40. O v er leden: 28 Nov. N. J. van der Aleer, 60 jaar, Dr. Noletstraat 1. J. J, Knappe, 92 jaar, Prins AlaurilssLraat 10. i KOERSEN OP 1 DECEAIBER 4936 (Medegedeeld cL de Amslerdamsche Bank), lnti. Ondernemingen Binnenland. V.k. A. IC. U. 49 Van Berkel ö43/a Cert. Calvê 83% Nederl. Ford 246»/» Ned. Gist- en Spiritus 463 Ned. Kabellabriek.440 Philips GL G. B269 Unilover 1001/. HEDEN 49%- 603/g S17, 827* 246»/, 461 265%- 1567a- S 77b* Buitenland. Anaconda Bethlehem Steel Genera) Motors U. S. Leather Kennecott Copper U. S. Stoel Corp 877» 08"/» 037» 407» 0711/]f ELECTR. OND. Aniem 227 Ned. Ind, Gas Mij... Buitenland. Cities Service 37»/a~ 03 03' 4»/» 44»/, 07»/a 227»/a Brand op Rapenburg, Hedenmiddag omstreeks half één ont stond braad bij den heer J. Peperwortel, Rapenhuig 71 to Amsterdam, die daar werk- en opslagplaatsen heeft van kapok. Aanvankelijk iict do brand zich emslig aanzien, aangezien het brandende kapok een geweldige rookontwikkeling veroor zaakte. Do brandweer bestreed het vuur met twee station op een motorspuit. Twee werkpiaalsjes achter elkaar gelegen brand den uit. Het nawerk van de brandweer nam nog al eenigen tijd in beslag, om dat de kapok geheel uit elkaar moest worden gehaald om ook do smeulende resten te doovcn. De schade wordt door verzekering gedekt Roosevelt stellig geen candidaal in 1940. New-Yoik, 1 December. Sinds Roose velt's herkiezing als president dor Ver een igdo Staten is men zich in Amerika gaai afvragen, of hij wellicht met het precedent zou gaan breken en de eerste president zou worden, die langer dan acht jaar in hot Witte Huis zetelt. Nog nooit heeft een president zijn functie gedurende drie bestuursperioden uitgeoefend. George Washington zelf heeft eon desbetreffend verzoek van de hand gewezen. Do vraag is thans Iieantwoord door George Creel, don bekenden politieleen schrijver en intiemen vriend vain Roose velt. Hij zegt in een artikel, dat Rooseveit 3 MIJNEN. Aigemeeno Exploratio 74 Redjang Lcbong.212 Singkop Tin Mij145 PETROLEUM. Kon. Olie Buitenland. Shell Union Tidewater Ass, Oil.. RUBBER. Amsterdam Rubber. SUIKER. Vorstenlanden Uandelsver. A'dam,. 402»/6 207a 107» 273» A 29% 424 2'%, 173% 212 148 309 —40A. 207»~ 157a-~ Va 272 4 32 - 3% 418 23»/s TABAK. Deli Mij2i)b% Dob Batavia Oostkust Senembah 2343/, 258»/, 295'A 233 SCHEEPVAART. Ned. Scheopv, Unio SPOORWEGEN. Canadian Pac Missouri K. T N.-York Cenlr. Railr. Southern Pac. Southern Railway Cv. ex-dividend 907, 10'/» 07, 33'/» 317» ic/i 256»/,- 0% 00 10%— 07»- 32'/s- 307a stellig niet het voornemen heeft zich in l»/a pCt. Wisselkoersen. Amsterdam, 1 December. Londen 9.013/j, Berlijn 74, Parijs 8.573/,, Brussel 31.0G, Bern 42.26, Kopenhagen 40.27»/., Stockholm 46.50, Oslo 45.32]/™, New York l.S33/i, Praag 6.51, Prolongatie

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3