DE-.PRINSES AARüËTEEREND De feestelijkheden in de residentie, Prins Bernhard ontsteekt een vreugdevuur. "'''"''li Geweldige druïde. De ontsteking van het vreugdevuur De avond van ;den dag van ondertrouw. Gemengd Nieuws TWlEDi BLAD. SCHIEDAMSCHE COURANT ■%C#TS d-->wv (-,/'> v-: De indrukwekkende huldiging van het vorstelijk bruidspaar voor het paleis Noordeinde in Den Haag. Misdrijf of ongeval? Groningen in donker. O Ten vervolge van hetgeen wij Zaterdag j.i. real:-, meldden over de plechtigheid van den onderbouw van Prinses Juliana en Prins Bomhard, geven wij thans no-g en kele indrukken van do vretigdigc gebcurte- tenisscn in do residentie. Herauten verkondigen hel feit van ilen ondertrouw. Na afloop van do plechtigheid ten stad- liuizo namen de Prinses on de thins op het boules afscheid van den burgemees ter. Zij reden vervolgens de Grootc Hul straat in, waar de aldaar te paard onge stelde- herauten een klaroengeschal aan hieven. Daarna verdween de hofaulo door do-Prinsenstraat naar het palcis. liet klaroengeschal hield echter aan en eerst toen dit verstomd was, las eon der herauten con proclamatie voor, om den volkc kond te doen van het heuglijk feit van den ondertrouw. ïenvijl de klokken van het carilloi. van don Uaagschen toren het Wilhelmus speel de, verspreidden de herauten zes in getal zich naar alle richtingen in de stad, om de proclamatie op vele punten in verschillende stadswijken voor Ie lezen, Zanglmido en vaandelgroct. Inmiddels hadden zich op liet plein voor- hot paleis Noordeinde de deputaties van 424 vereenigi'ngc-n opgesteld voor de Vaan delgroct, alsmede 500 schoolkinderen, on der leiding van don boor Van Ramshorst, voor de zanghuide. Het is kwart over elf, de balconderum gaan open en terwijl het gejuich luid op klinkt, verschijnen de Prinses, met lroed en mantel, zooals zij van liet stadhuis is teruggekeerd, om prachtig bouquet orchi deeën iu de hand, on Prins Bernhard1, op het jialcon. Beiden wuiven lachend en danken mot eon handgebaar tolkeins op nieuw voor do hartelijke begroeiing van het publiek. Eerst worden twee coupletten van hot Wilhelmus gezongen. Dan zotten de kinde ren het bruidslied „.Tong Nederland viert feest" in. Frisch en pittig klinkt dan hot bekende llollandschb liedje vaiti"S.Abramsz „Hol land', ze zeggen, je grond is zoo dras". Adrte-r een der ramen ziet moii do Ko ningin, die zelf niet op bet balcon ver schijnt, doch met bet programma in de hand, de zunghulde volgt. Ontroerend zuiver klinkt hel meerstem mig gezongen lied: „Aan Holland's Bruids paar" op' een tekst van A. Baan en mu ziek van dein dirigent van Ramshorst. Ontroering en blijdschap ziet man beur telings algeteekond op liet gelaat van do Prinses, die af en toe diep bewogen is. Als het laatste lied van de zanghulde is verklonken, baret opnieuw eau daverend gejuich los. Kenigo zwakke meisjesstem men zeiten te hoog „Lang zulten, zij lorai" in, maar do menigte neemt bot over, de kinderen, niet langer onderworpen aan de muzikale discipline van don dirigent, ver overen hot on juichend klinkt het „In do Gloria", gevolgd door oen daverend „Hiep, hiep, lioera". En als dan even een stille valt, zijtn het eenigo diepe mannenstemmen, die wars 3 van Psalm 134 inzetten. Dirigent van Ramshorst is nu op zijn qui-vivo en staat in een oogwenk weer op zijn dirigeor- gesloclte, om aan deze spontane uiting leiding te geven. Plechtig en gedragen klinkt uit de menigte de diepgevoelde woor den „Dat 's Hoeren Zegen op U daal". liet is een ontroerend oogcmblik 'en liet bruidspaar op het balcon is zichtbaar on der den indruk. Op de korte stilte welke even. blijft hangen, volgt editor opnieuw een daverend „Lang zullen zij leven". Prinses en Prins danken lachen cl. De vaandels neigen ton groet ieui dan koeren beiden in het paleis terug. De treffende huldiging is afgeloopem. Na de zanghulde en den vaand'elgroef stelden de deelnemers daaraan zich in de Heulslraat en in-het Noordeinde op voor een korte marsdr door de stad. f Door Prins Bernhard verricht. Ook na afloop van de plechtigheid vain ondertrouw bleef de feeststemming in de stad. Vooral voor het paleis was hot weer erg druk. liet was immers bekend, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, tegen 4 uur naar het Julianamonumcnt oip liet Plein, naar dé stammoeder" der Oranjes genoemd, zouden rijden. Te kwart voor vier roden drio hofa,ulo's voor. In de eerste namen Prinses Juliana en Prins Bernhard plaats. Tiussclien de juichende meuschenrijen door reed de auto dom de Heulslraat, Lan ge en Korte Voorhout, llaagmhc licscb, le Van den Boschstraat naar hel Juliana van Stolberglaan. O'dk langs de route -waren velen op de been om Prinses en, Prins op den dag hunner ondertrouw te -bejubelen. 0|> hel Juliana van Sbilbcrg- plein. Binnen het hek vau.hct planLoen v.ai een loge opgericht, "waarin twee zetels voor het bruidspaar "waren geplaatst. Bo ven op liet monument, dat in 1909 Ier ge legenheid van -de geboorte van Primes Juliana in liet Bezuidtinhou11:\var!ier is op gericht, prijkten 2 in'elkaar sluitendekelk- vnrnrige schalen, die van onderen indirect verlicht werden. In de bovenste schaal zou het. vreugdevuur; dat met lichtgas wordt gevoed, gaan branden, dat niet ge doofd zal worden dan aan liet einde van den dag der huwelijksvoltrekking op 7 Januari a.s. Enkele minuten voor vieren kondigde gejuicilr in de verte aan, dat do stoet met hel Prinselijk paar in apntocht was en even later arriveerden de hofauto's. 'Na de ontvangst hield de voorzitter van hel wijkciomité, ir. Bongaerts, ecm rede. "Hel vuur ontstoken. Na deze rede reikte ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was getreden, een brandenden -fakkel over, die bevestigd was aan oen langen, fact groen omwikkel den staaf, -in hét midden waarvan met rood-wit-blauw en oranje-lint een bouquet witte bloemen was bevestigd. Terwijl de muziek uit de Valerius' Gc- denckldandk het oudé Wilt heden nu tre den, inzette, plofte de vlam in de lichtbak boven liet monument aan en verlichtte de hoog oplaaiende gloed'-de omgeving, die reeds in de schemering vat» den vallenden avond was gehuld. Een luid gejubel klonk uit de menigte en met enkele woorden-dankte Prins Bein- hard den beer Bongaerts voor de uilgespro ken gelukwensdien. Nadat van de leden van hel comité was afscheid genomen, na men Prins en Prinses en de leden van het gevolg in de auto's plaats voor den terug tocht. Enorme menigte op de been. Men sprak op Prinsjesdag dit jaar an een-, drukte,- zooal.s-' z-cjdert in Don Haag was "geweest. Een iialf niüfrocn rnensclien zouden er dien dag geweest zijn. Onze indruk is, dat hol Zaterdagavond drukker was dan op don derden Dinsdag van dit jaar. Irr de binnenstad bewoog zich een compacte menschenmoniglc voetje voor- voetje door dc hel verlichte en bont ver sierde straten. Er was haast geen door komen aan en de politie zorgde voor zoover mogelijk voor één richting ver keer Het rijdend verkeer was lot het strikt noodzakelijke beperkt. Voor het paleis Noordeinde was het in het begin van den avond oen diredamg gedrang, dat de politie genoodzaakt was, met behulp van touwen, een afzetting le maken, ter voorkoming van ongevallen. Dank, zij dezen maatregel lu bot belang van de openbare orde, zijn or voor zoo ver onze informaties strékten geen on gelukken van c-enig belang voorgekomen. Wol viel er af err toe iemand flauw, of werd onder den voet gekropen, maar de eerste hulp kou steeds door plaatselijke behandeling liet euvel herstellen. Deze afzetting was ook nooilig om een 200-tal leden der vrouwelijke studenten* verceniging uit Leiden door le laten voor hel brengen van een serenade arm de Prin ses, oud-lid dezer verceniging, Dcv.c lnilde rond plaats tegen hn'f elf op het voorplein van hel paleis plaats. liet bleef ook hierna nog heel lang druk in do stad. De verlichting aan den lrruidsweg was Zaterdagavond voor bel eeret aan en irok natuurlijk zeer de aandachl. De dag van aanteekening is een waar dig begin geweest van de komende feest dagen, waarin nog herhaaldelijk getuigd zal worden- van liefde en verecriug voor bot vorstelijk bruidspaar. Oude man dood langs den weg gevonden. Jn den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men in De Krim, in de buurtschap Do Scheere (Overijael), een. vroesetijke ont dekking gedaan. Hel betrof hier een geval, dat men dien zelfden nacht niet lmef. kunnen ophelderen, hoewel de rijksveid wachter Schuring, geassisteerd door mare chaussees, oogenblikkeiijk een diepgaand onderzoek instelden. De CO-jaiige arbeider Jan Booi had zich des avonds te voet naar Goovorden bege ven, vermoedelijk om getuige te zijn van do feestelijkheden in die plaats ter ge legenheid van den vorslelijkcn ondei trouw. Vlij laat in den avond koerde do mau weer huiswaarts. Te bijna middernacht vond men den man nabij de woning van den arbeider Meierink levenloos midden op den weg met een geheel verpletterde schedel. Voorbijgangers uit Slagharen heb ben direct de noodige stappen gedaan, opdat een onderzoek ingesteld zou kun nen worden. Een zoon van het slachtoffer, die ook van do feestelijkheden terugkeerde, za kort na de ontdekking zijn vader op den weg liggen. Een ontboden geneesheer, dr. Jager, kon niet anders dan den dood con statceim, die volgens bom was ing. treden door geweld. Er was echter geen enkel vaststaand spoor waar te nemen, waarmede dit ge wold was aangedaan, hoewel men onmid- DEK MAANDAG 21 December 19315. Ka. 21438. deliijk heeft gedacht aan een auto. lieert enkel autospo-or kon men evenwel in de nabijheid van het slachtoffer aantreffen, dat eenige opheldering gaf. Het eigen aardige van het geval is bovenden, dal de man-, die van de richting Coevordcn kwam-, voorover met zijn hootd naar Coevordcn lag. Zulk oen zwaai tengevolge van een auto-aanrijding is moeilijk verklaarbaar, hoewel niet uitgesloten. ILernaast treft nog weer het vree nde, dat het lijk even op do rechte.'helft van den weg lag, gerekend, in dc richting van .Slagharen naar Coe- vorden. De politic heeft zich onmiddellijk met verscheidene plaatsen in verbinding ge steld om op het aulorerkeer te letten. Hel lijk werd later in het lijkenhuisje te De Krim opgebaard. Ongeveer 20 minuten na het ongeluk was de politie aanwezig, zoodat eventuecle auto rijders nog niet ver verwijderd konden zijn. Daax liet slachtoffer bekend stond vis iemand, die nogal eens een borrel gebruikte, beeft men direct een nauw keurig onderzoek iu die richting inge leid, doch bij den man kon men geen onkel spoor van alcoholgebruik waarne men, terwijl van betrouwbare zijde werd medegedeeld, dat de man zich den laai sten tijd van alcoholgebruik onthield. Des nachts kreeg de politie nog een mededee- ling, die liaar aanleiding ga! het onder zoek voort tc zetten. De overledene laat een vrouw en twee volwassen kinderen achter. Ernstige stoornis bij het el ere (rieileilsbedrijf. Een ernstige stoornis'aan bet electri- citeilsbedrijE is oorzaak geweest, dat een groot gedeelte van de stad Groningen gis teravond gedurende drie kwartier m het duister is gezet. Om tien minuten voor zeven ontstond een plaatselijke stoornis op liet gelijk stroom-net, waardoor vooral de builenstad het meest weid getroffen. De binnensbui, welke evenals de provincie Groningen na genoeg ,op wisselstroom is aangewezen, bleef zoo-doende vrij van stoornis. Uier bad men dns licht. Doch in de buitenwij ken heerschte in bijna alle woningen een Egyptische duisternis. Ook het hoofdsta tion en omgeving was geheel van licht versloken. Om tien minuten over half aclil was de stoornis opgeheven en brandde weer overal licht. Medisch drama, lu hel dorpje Wiemdoiü bij Siegen. (Duitschlaml) heeft een geneesheer zijn medewetker met een revolverschot ge dood. Vervolgens doodde hij zijn eigen" drio kinderen, een meisje van lt en twee jongetjes van 5 ca S jaar, terwijl zij1 sliepen, c'm zich tenslotte zelf een kogel door hel hoofd le jagen. f-V «V re*'" A v, *-'■* -Am "4" Mnrm'w.H'iv'"» '"f Y X

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5