TWEEDS BLAD SCNiEDAMSCHE COURANT .Gemengd^ Nieuws nam on de. overigeleik-'n van het gesel schap .in do overige* gereed staande hof- auto's stapten. Voorafgegaan door dc mo torpolitie ging het Via het Bezuiden hout in do richting van do Ivorle Voorhout èn .langs Lange Voorhout eu Hculslraat naar liet Kon.palois aan liet Koordeinde, waar Prinses Armgard en Prins Aschwin als gasten van II. M.-.do Koningin zul len blijven vertoeven lot na do sluiting van liet huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. 23 Ree. 1030, No. 21440. Onze weermacht ter zee Een boek over onze jongste marine-aanwinst. Geheel Nederland, oen speciaal de Scliic- damscbo bevolking, heeft do ontwikkeling van den houw cu do indienslstelliiig van den kruiser Do Rnytermet belangstelling gevolgd. Het voornaamste van.wat er lol. nog toe in bet jonge leven van dezen kruiser is voorgevallen, bec-ft zich aan den rand van. onze stad' afgespeeld. Wij hebben onze lezers daarvan geregeld op do hoogte kunnen houden cu wij bobben kun nen - constatoereri, dal do belangstelling niet alleen'gold de mate.van tewerkstelling van arbeidskrachten, maar ook de ver sterking van ónzo'marine on'bet belang daarvan voor ons land ón speciaal voor Indie, waarheen de lcruiser zóoals men weet binncnkort:zaj vertrekken. Die belangstelling werd niet alleen in Schiedam geloond.' Toen de kruiser be zoeken bracht 'aan. Rotterdam, Amsteir- „Ik heb in 1897 do leiding van oen. mooion glimmende tiacre op mij genomen. Toentertijd kon men dc stralen nog door kruisen, zonder zijn teven te riskcerem. Do lucht was nog niet vergiftigd door de uit laatgassen der automobielen. De mcnschon hadden nog niet zulk 'n haast als Lhans. liet ec-nigo lawaai in de straat was bot klepperen der paardenhoeven op de stoe pen. Wanneerthans-,.c-eii bezoeker uit do Nieuwe Wereld bet Pnrijscbe tempo „vreeselijk" langzaam vindt, wat zou hij dan wel gezegd hebben, als hij de stralen van 1897 eens had kunnen zien?" Do oude Parijscho koetsier had gelijk. De tijdon Ie Parijs heb bon zich inderdaad gewijzigd. Uit het jaar 1692 is een brief van Saint-Evrcmond overgebleven, waarin do schrijver zich er over beklaagt, dat „die koetsiers zoo brutaal zijn, dat zij verschrik kelijk nvwo stommen hebben on dal zij on nood ig leven maken met hun zvoepen en hun gevloek tegen de paarden. Hel is alsof alle demonon te Parijs zijn losgobro- kon; zulks maakt do binnenstad tot oen heli- De meeste Parijscho koelsiers kwamen toentertijd1 uit do Aüvcrgno en uit Savoyc. Er waren er evenwel velen, die eerst een ander beroep hadden uitgeoefend on daar mee schipbreuk hadden geleden. Er waren onder bon afgczctlo schoolmeesters, voor malige notarissen en beoefenaars van ver schillende andere beroepen 'cn gildonlodon. In den lalcren lijd- waren hot zelfs Russi- sclio grootvorsten, die de teugels in han den namen. Maxirno du Camp vertelt, dat hij eenmaal op oen bok oen jong koet sier ontdekte,die do zoon van een gezant block to zijn -en persoonlijk kende hij con vrocgeren monnik, die' jarenlang het koct- siers beroep uitoefende. In do dagen van Caesar on Caligula, was datgene, wat in Interen tijd het stads- rijluig werd, de rheda meri'o.ia" of „mo- •riloria veiiicula". In Frankrijk verschonen do eerste rijtuigen in do 17e eeuw. Bij liet begin van don regocringslijd' van Hen drik IV vond men slechts drio rijtuigen in geheel Parijs: die van den Koning, do Koningin en een wagen, die aan een zeke ren Bassompierro behoorde. Later weiden de rijtuigen populairder en in 1615 vond' men to Parijs reeds 125 van zulke vehikels. De „fiaores" van Parijs (hun naam kre gen zij uit Weonon) danken dezen naam aan flolel Saint Fiacre in' de Ruo Saint Martin. In het.jaar 1650 kocht Nicolnas Sauvago, -oen employé van do Huurwagems- Onderneming van Amiens, liet huis en riolilto daar oen maatschappij op tol ver huur van fiacres, wannnce hij al dra gocdo zaken maakte. Do wagens werden naar het hotel vernoemd1. Andere lieden vonden het idee van den man niet slecht en spoe dig kwamen er verscheidene huurkoetsiers, d'ie, zoodra liet hun goed ging, vijf, zés of zeven rijtuigen aankochten en diczo verhuurden. De eerste politieverordening tot regeling van dit verhuurbedrijf ver-, scheen in 1C64. Zij bepaalde, dat do prijs voor iederen passagier 10 sous moest be dragen. lil 1869 vond men 912 hiuurij- tuigen in do stad Parijs. Onvoorzichtig overgestoken. Gisteravond omstreeks half twaalf is op do Stadhouderskade bij liet rijksmuseum te Amsterdam een vijftigjarige yoelgangster, die op onvoorzichtige wijze den weg over stak, door een auto aangereden. Met een hersenschudding is de vrouw door den geneeskundigen dienst naar hel Williftlmiha Gasthuis vervoerd. Russische matroos verdronken. Gis! era vond is een 34-jarige Russische matroos, (oen liij zich aan boord, wilde begeven van liet Engolsch-e s.s. „Yoice Llewellyn", dat ligt aan de werf van Wil ton aan don Westkousdijk to Rotterdam, van de loopplank gegledenon inhet water teredit gekomen. Hoewel onmiddellijke hulp ter plaatse.was, slaagde men er niet in hem boven t-o brengen. Pas na eenigsn tijd dreggen heeft do rivierpolitie liet lijk kunnen bergen "r Herige koude in Turkije. In geheel Anatolic is plotseling een he vige koude ingetreden. Men hoeft te Kars een. tèmperatuur van 19 en te Erzeroeni van 17 graden beneden het vriespunt ge registreerd. Do laatste „fiacrc" uit Parijs verdwenen? De laatste vijf rijtuigen van Parijs, wel ker voorvaderen tot aan de dagen van Caesar teruggingen, hebben dezer dagen een laatsten rondrit door do stad gemaakt. Zij verdwijnen uit de straten van Parijs, omdat de gestroomlijnde automobiel bun geen bestaansmogelijkheid meer" biedt De rijtoer, die aan do Piaoo de la Muet- te Iiegon, eindigde aan het Pavilion Dau- phino. Daar hield oen der koetsiers van den bok con toespraak tot hel talrijk pu bliek. Hij vertelde: dam en Vlissingen kwamen van heinde en vérre de nieuwsgierigen en belangstel lenden het schip bezichtigen. Er is nu oen bock verschonen over ïlr. Ms. Do Ruylor. De kruiser wekt doorden naam, dien hij voert, gedachten op aan den ..man haften zeeheld De'Ruyter". riet hoek toe kent De Ruyter, zooals wij hem, vooral in oiizen tijd moeten zien, als voorbeeld van het marinepersoneel on... van liet Ne- derlandsche volk. Want dit is do tendens van dit boek, dat, zoo men De Ruyter ten voorbeeld stellenwil, dit niet alleen geschieden moet aan liet scheepsvolk, maar ook aan het volk aan den wal, aan de „vreedzame kooplieden" die wij Neder landers nog altijd zijn. In onze geschie denis zien wij telkens, dat onze weer macht tor zee slechts zelden in overeen stemming was met de eischen die De Ruy ter aan scheepsvolk en vloot stolde. Eu hij gai openbaar uiting aan zijn ontstem ming als men het scheepsvolk uit min derwaardige elementen rccrutcerde en do bewoners zelf te weinig belangstelling toonden voor hun marine. Het hoek laat ons ook den achtergrond van Hollands „spel der zee" zien en ver haalt ons vain do wijze waarop en de om standigheden, waaronder De Ruyter op 45-jarigen' leeftijd in dienst der Staten, van Holland trad; liet geeft ons indrukken van Do Ruyters zorg vo.or scheepsvolk i en vloot, laat Vondel onze zeehelden be zingen cn legt den nadruk op het feit, dat De Ruyter geen „vechtjas", noch „vuur vreter" was, doch zich zedelijk gebonden wist om voor anderen op to komen en zich vóór de belangen van. de gemeen schap opofferde. En hoo werd de 'nagedachtenis vara De Ruyter iri eere gehouden? Ook daarvan vertelt liet hoek, met enkele trekken uit De tinba.ggcrmolcn „Kantoong", beste md voor. de timvinuiug in Ncd.-Indië en ia opdracht vai» het departement va n koloniën gebouwd, is gislorou te water gelaten.

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 5