HET ORANJE-JUBELJAAR. m VIERDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Ijs "De verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard van Lippe Bïésterfeld. De depreciatie van den gulden. Het probleem van de werkloosheid. Grondwetsherziening. Een nieuwe Gouverneur-Generaal voor Nederlaodsch-lndië. Hot spreekt welhaast vanzelf, dat een habcsehouwing over de belangrijkste ge beurtenissen niet anders kan beginnen, dan mot do vermelding,' dat 1936 het jubeljaar van Oranje werd door de ver loving van 11. K. II. Piinses Juliana met L 1). II. Prins Bernhard van Lippe. Ieder zal zich nog duidelijk herinneren hoe uit bundig deze blijde tijding op S September dooi bet volk weid ontvangen. En de andere gebeurtenissen staan nog oven frisch in ons geheugen: de radiotoespraken, de bezoeken aan Amsterdam en Rotterdam, Prinsjesdag, het bezoek van de Prinses aan Reckenwalde, en ten leste do feest- weken in de lesidentie, ingeluid door het aanteokencn van bet Vorstelijk Bruids paar. En liet nieuwe jaar gaat in met een Oranje-huwebjksteest, een zonnetje midden in den winter, liet is niet langer eenzaam rond den Nederlandscljen troon. De Prinses heeft een man naar Haar hart gevonden, een man, die ook het hart van "Nederland wist te bekoren en die verklaarde Haar tot een werkelijke steun in bet leven te willen zijn. Mogen de gebeurtenissen van 1936 bun lichtend schijnsel nog nawerpen op een zegenrijk huwelijk! De val van den gulden. In.'de regeering des lands kwam geen wijziging, noch in de samenstelling van hel ministerie, noch in het bewind. Wat de politiek van dr. II._ Colijn steeds heeft willen verhoeden dén val van den gul den werd ons van builonaf opgedron gen. Na de*"depreciatie van den Franschen ranc, maakte de Zwilsersche régeering den franc ook los van liét goud, waardoor de Nederlandsche munt als het ware een goudeiland werd. Onveiwijld besloot onze regeering toen ook den gulden lós te kop pelen van het goud. De depreciatie bedroeg ongeveer 20 pCt. Èenige .prijsstijging was natuurlijk niet te vermijden, maar veistandigo wettelijke maatregelen, welke met uiterste snelheid werden uitgevaardigd, voorkwamen een paniekstemming. Een kleine stimulans voor het bedrijfsleven heeft de depreciatie wel gebracht, maar de doorwerking van alle diiecte en indirecte gevolgen op het gebied van scheepvaart, in- en uitvoer, induslrie.eh handel is thans nog moeilijk te constaléeren.* Van de zijde van den handel ziet men reikhalzend uit naar verbreking -van het - .keurslijf van contingentecringenmnJLicIIing, waarvan er ongetwijfeld vele „zijn,Jdie,J)un.Jangsten, tijd achter dén rug hebben.' -** I)c "werkloosheid. De beste barometer voor-den stand van zakon in het bedrijfsleven is wel de werk loosheid. Op het oogenblik, in de winter maanden, is weer een stijging te consta- leeren, maar een verblijdend verschijnsel is althans, dat deze stijging geringer is dan hel vorige jaar. Aan de dalende lijn zijn wij echter nog niet' toe. Voor vele, bijna alle gemeenten, was de workloos- heidszorg nog steeds het grootste probleem. Zoo moesten do financien van Rotterdam ook in dit jaar door het rijk beheerd worden. En veel uitzicht, dat het in het komende jaar aanmerkelijk beter zal gaan, is er niel. Maar ter verzachting van het werk loosheidsleed werd ook dit jaar veel ge daan. Met steun van de regecring werd een lijvig boekwerk uitgegeven: „Het werkende land", waarin een overzicht werd gegeven van wat er op hot gebjed der werkverschaf fing is gedaan.- De steunbedragen bleven vrijwel ongewijzigd. Een verandering, die later echter weer ingetrokken werd, onder ging- het bedrag wat betreft den huur- toeslag, waartoe besloten werd nadat het ontwerp tot verlaging der vaste lasten was vei worpen. Deze huurloeslag werd ge halveerd, hetgeen de bedoeling had de particuliere huiseigenaars or toe te hrengen de huren te verlagen. Deze maatregel ondervond veel verzet. De val van den gulden bracht hierin verandering. De lichüng 1935 oiulcr dienst gehouden. Een andere reactie op hetgeen er in het bui tenland voorviel, was het onder de wapenen houden van de lichte brigade, lichting '35 hetgeen geschiedde naar aanleiding van den eenigszins gespannen toestand na het opzeggen van hel Loearno-pact door Duitschland. De rust werd echter niet verstoord en de maatregel kon na korten tijd worden opgeheven. Belastingen. Komende op hot gebied der wettelijke maat regelen mogen wij beginnen met énkele .be lastingendie ingetrokken, werden! Mi nister Oud was zoo vriendelijk de voor genomen orisis-inkomstonbclasling in te trekken en bij de indiening van zijn Mil- liocnen-nota verklaarde deze bewindsman, dat ook de rcisbelasting van de baan was. Grond-wetsherziening. Dit jaar werd de commissie tot onder zoek van de herziening der Grondwet ingesteld. Een uitvoerig rapport werd aan de regeering uitgebracht, waarin o. a. eemge beperking van de drukpersvrijheid, verhooging van.de toelagen'aan leden van het Koninlijk Ruis, wering van revolutio naire elementen uit de Tweede Kamer, en het ministerschap zonderportefeuille werd voorgesteld. Hot ontwerp van do regeering, dat hij de Tweede Kamer werd ingediend^ liet de beperking van de drukpersvrijheid weg, onder overweging, dat ,de wetten genoeg mogelijkheden toelaten tot ver volging van excessen en dat niet tot pre ventieve maatregelen en zeker niet in DER DONDERDAG, 31 DEO. 1930. No. 21445. de Grondwet moet worden overgegaan. In het begin van het volgend jaar zal de Tweedo Karner hel ontwerp in open bare behandeling nemen, zoodat het naar alle waarschijnlijkheid nog voor de ver kiezingen gei eed zal zijn. Concentratie van bizoniler onderwijs. Wat dit jaar in de doofpot dreigde te stikken, bleek toch nog met geheel aan gebrek aan lucht te lijden. De commissie van onderzoek naar mogelijkheden tot concentratie in het brzonder onderwijs heelt zich echter wel bizonder stil ge houden. Toch lekte er af en toe wat uit, maar lioojigevend was het niet. Het schijnt er naar uit te zien, dat met het sparen van do kool en de geit, den wolf vrij spel gelaten wordt. Ter versterking van on/e weermacht weid ingesteld het Defensiofonds. D« middenstand geholpen. Dat de middenstand zwaar te lijden heeft onder do vermindering van de koop kracht is een vaststaand feit. De midden standsorganisaties hebben dan ook steeds op middelen gezonnen ter verzachting van den toestand. Een der middelen, waarop sterk bij de regecring werd aan gedrongen, was bescherming van den stand tegen indringers, diefde toch al dunne soep nog meer afroomden. Een,wetsontwerp betreffende vestigings- eischen was het resultaat. De Tweede Kamer heeft het reeds behandeld. Een Amsterdamsche kwestie, die al jaren' sleepte, werd tot een goéd einde gé- Kracht. De stad nam het Paleis op den Dam'over en fourneerde 10 millioen voor een nieuw stadhuis. Als tweede belangrijke bouwwerk van dit jaar noemen wij de nieuwe beurs te Rotterdam. Minister Slotemaker de Bruïne speelde ook nog een rolin de spellingstragedie. Do verwarring, die óud-minister Marchant naliet, is echter nog even groot. Tenslotte vermelden wij nog het rapport van de commissie-Kooien, betreffende de veiligheid op luchtvaartgebied, welk rap port m de richting wijst van de wettelijke maatregelen op scheepvaartgebied. Werkverruiming. Krachtig werd dit jaar gearbeid op diet terrein der wc,kveri'iiiniing.„aMet..vsteun van het WerkfondsJcwomen;.ver.scheidcnQ, groote" wérken tof'slanTTWégèn werden aangelegd. Bruggen werden gebouwd.-De Koningin opende de brug over de Waal bij Nijmegen en het pronkstuk was de Moerdijkbrug, welke eveneens door II. M, in gebruik werd gesteld. De kiel werd gelogd van de „Nieuw Am sterdam", de tweede „Statendam". In den loop van het jaar heeft do Nederlandsche scheepsbouw vele en belangrijke orders gekregen, waarvan wij de tankbooten voor de Shell en de onderzeeers voor Polen noemen. De sjah van Perzie liet een groot jacht bouwen. Wereldjamboree. Vast kwam te slaan, dat de Nederland sche padvinders het volgend jaar op Vogelenzang duizenden broeders uit andere landen te gast zullen krijgen. De Wereld jamboree 1937 zal in Bloemendaal worden gehouden. Soesterberg heeft niet meer het mono polie van de militaire luchtvaart. Mede om strategische redenen werd overgegaan tot decentralisatie van onze luchtmacht, waar van o. a. Waalhaven zijn-deel kreeg. Groot en klein. liet Nederlandsche Roode Kruis hield onzen naam buiten de grenzen hoog door het zenden van een ambulance naar Abes- sime. Bange dagen maakten de genees kundigen daar mede, maar geen van allen hoeft van zijn min of meer gevaarlijke avonturen blijvende onaangename ge volgen ondervonden. Maar ons kleino landje heeft ook getoond werkelijk klem te kunnen zijn toen een ondeugende film bepaalde gemoederen zoo zeer verhitte, dat zij op kookpunt kwramen. Hier en daar kookte het chauvinism) over. „La Kermesse Iléroique" is thans weer vergeten! Lasterpraatjes werden rondgestrooid over dr IL Colijn. Ook hier wierp de tijd zand over, hoewel het eigenlijk niet noodig was, want alles was „uit de lucht ge grepen". Leerdam kwam in moeilijkheden, maar de aangewende pogingen om deze bisoudere glasindustrie haar plaats te doen behouden, haddo succes. ,In IJ muiden brak een staking uit onder de visschers. Een onaangenaam voorval was de uit wijzing van vier Nederlanders uit Berlijn, als repressaille-maatregclen voor do uit wijzing van vier Duitschers uit Limburg. Er werd nogal stof over opgewaaid, maar verstandig overleg bracht tenslotte deze zaak in het reine. Rechtzaken. Enkele groote rechtzaken werden dit jaar behandeld, o. a. de millioenen-erfenis van Mijdrecht, de malversaties van den Nijmeegschen commissaris van 'politie, do verduisteringen van den Wormerveerschen bankier S. en van den Amsterdamschen notaris IC. en de zoo langzamerhand af gesleten Niicnrodc-zaak, wöarin weer een nieuw onderzoek werd gelast. De Haagsche zedenzaak kwam, niet tot een gerechtelijke behandeling. Óver het politioneel en justitioneel optreden werd zelfs in de Tweede Kamer gesproken. Do beide hoofdpersonen, hooge ambtenaren, hebben thans hun ontslag gekregen. Sir Henry Deterdmg deed belangrijke schenkingen aan Nederlandsche musea en enkele dagen geleden stelde hij enkele zijner milhoenen ter beschikking van ons land om den uitvoer van land- en tuin bouwproducten te bevorderen. In Amsterdam werd eea tentoonstelling van Engelsche kunst gehouden. De Ne derlandsche primitieven worden in Museum Boymans te Rotterdam bijeengebracht. Daar werd ook de groote humanist Erasmus op waardige wijze herdacht. Wederom was het een Nedei lander, wien een Nobelprijs te beurt viel. Pi of. P. Debye kreeg den prijs voor zijn verdiensten op het gebied der scheikunde. Als overige bizondcre feiten noemen wij nog de restauratie van de Goudsche glazen; de opening van het vliegveld IJpenburg bij Rijswijk; den bouw van het Feijenoord-stadion, met den nasleep van moeilijkheden van het parkeerterrein en de toegangswegen; de opheffing van hel Nationaal Cusis-Comité en de stichting van do Commissie voor Bizondere Nooden; de verlaging van de Rotterdamschc haven- taiieven; het jubileum van Fokker en dat van de Verkade-fabrieken te Zaandam; het houden van luchtbesolierming.soefe- ningen in verschillende plaatsen en slree- ken-; nog eens een variant op het Hofplein plan, waarvoor een goede oplossing nog steeds te duur is; de nieuwe A.V.R.O.- studio te Hilversum; dereizen van de ministers Deckers en Gelissen naar Polen en Finland; de moeilijkheden met den Kon. Ilollandschen Lloyd te'Amsterdam; het aanbesteden van een nieuwe oeververbinding te Rotterdam, waaruit waarschijnlijk wei tot, het tunnelplan besloten zal worden; het ontslag van den heer S. Zwanenberg als commercieel regeeringsadviseur, en ten slotte de groote manoeuvres in Noord- Brabant, waarvoor Prins Bernhard speciale belangstelling aan den dag legde. Ncdcrlantlsch-Indië. Nederlandsch-Indie kreeg een nieuwen Gouverneur-Generaal ^in de persoon van don gezant te Brussel; jhr. mr, A. W. L. Tjarda van Starkenbdrgb. Staehouwer, die jhr. De Jonge opvolgde in een jaar, waarin Indie juist de grootste moeilijkheden heeft overwonnen. In onzen Oost is inderdaad met groote energie gewerkt 'aan den afweer van de crisis en dit jaar deden zich geluk Idg enkele vreugdevolle teeker.cn van op leving voor 4 Totjde belangrijkste feiten belmoren on getwijfeld, het totstandkomen van de be ituucsheryorming-en ra; aon nauwere eco- noroisohe samenwerking met het- móeder- land.-1' Mr. Hart, de Indische economische advi seer, reisde daarvoor--naar .'Nederland en zijn reis leverde het gewenschte resultaat op. De steun van Nederland kon echter nog niet ontbeerd worden, waarom de regeering f 25 millioen voteerde. In het kader van bespreking der voor naamste gebeurtenissen in Indie memo- reeren wij voorts de in dienst stelling van den nieuwen kruiser IIr. Ms. „De Ruyter", welke over enkele dagen de groote reis naar Indiê zal aanvaarden, om daar onze weermacht in belangrijke mate te ver sterken. Indid kreeg ook een nieuwen vlootvoogd, schout bij nacht Ferwerda, die op 27 Fe bruari voet aan wal op Java zette. Een droevig ongeval was het kapseizen van de pakelboot „Van der Wijck", waar door enkele tientallen menschenlevens be tieurs moesten worden en waarvan de oorzaak nog niet vastgesteld kon worden. In Maart teisterde een bandjir Menado; op 26 April stortte bij Bandoeng een leger vliegtuig neer, waarbij de inzittende werd gedood; eenzelfde ongeval met even droe vig gevolg gebeurde op 8 Mei; op 10 Juni eisclito te Kota Nop an op Sumatra een mijngasontploffing 10 dooden; een aard beving in Noord-Sumatra had op 23 Augustus negen dooden en twintig ge wonden tengevolge; een aardverschuiving bij ICoelonprogo op Java eischte due dooden. Hartelijk heeft ook Indie meegeleefd met de verlovmgsfceslelijklieden m ons land. Verscheidene delegaties van Javaan- sche vorsten vertrokken om hulde te brengen in de residentie en talrijke kost bare geschenken voerden do snelle IC. L. M.- \ogels naar het moederland mee. In het laatst van December bleek, dat de Volksraad zich niet kon vercenigen mot de herberekening der Indische pen sioenen. Een deputatie van zes Friesckc da mes heeft gisteren aan II, K. H, Prin ses Juliana het geschenk der Friese he vrouwen aangeboden, beslaande uit een Fricsch eostuum met locbehooren, De deputatie, gekleed in Friestk costuuni, verlaat na de aanbieding het palcis. De Prinses Julianatentoonstclling h do kunstzalen der fa. Goudstikker Amsterdam is gisteravond door minister Sangenbcrg geopend. De minis ter bezichl'gt een der belangwekkende inzamcliugcn. Gemengd Nieuws Meubelfabriek afgebrand. Na twee una werken was de Rotlerdamscho brandweer den brand meester. Niels kon ge- red worden. Vanmorgen le omstreeks kwail voor zes ontdekten voorbijgangers dat brand "was uilgobrolccn m de meubelfabriek van. den hoer J. C. Bouman Jr., aan de llssclmondo- scliolaan 118 te Kralmgochoveer, gemeente Rotterdam. Hoepel aanvankelijk het alarm: „kleino brand" was gegeven, breidde het vuur zich zoo snel uit, dat na korten lijd groot materiaal word aangevraagd. Do Rollerdamscho biandweor heeft, on der leiding van haar hoofdman, den heer Sillovoldt, met derhen stralen op de wa terleiding het vuur bestreden. Zij kon door dat er een stevige Zuid-Zuidwester vind stond, slechts neinjg tegen do vlammen zee beginnen, zoodat zij zich in hoofdzaak toelegde op hel nathouden van het, tegen de fabriek gebouwde vil latje van den di- i cc leur. Zij slaagde er in deze villa lo behouden. De fahtiek, ecu gebouw met een verdie ping en ow oppeivlakto van vijftig bij zestig metei, is geheel uitgebrand. Een gedeelte van de opslagplaats voor hout, welke opslagplaats eveneens is aange bouwd, bleef voor het vuui gespaard. Om- sticeks kwart over aclit was de brand geblusoht. De arbeiders, woikzaam ia de meubelfa briek, dio naar den braad waren komen kijken, hebben nog pogingen gedaan om hun geioedscbajipen uil liet biandende ge bouw lo lmlen. Zij zijn daarin, nuel geslaagd. ,Gioote vooriaden meubelen, bout en andere materialen zijn bij dan brand ver loren1 gegaan. jDe. eigenaar van de fabriek was tegen brand'.-verzekerd, cellier niet tegen be drijfsschade l)o stail zomlcr misdaden. Canberra, de stad waar zich de regee- ringsgebouwon van Australië bebinden, kan zich er op beroemen do eonige stad in de wereld te zijn, waar tot nu too nog nimmer een misdrijf heeft plaats gehad, aldus dé,Tel. Men j dient hierbij evenwel in aanmer king 'te hemen, dat de stad eerst negen jaar bestaat en slechts 9000 inwoners telt. De bevolking bestaat hoofdzakelijk uit ambtenaren Gevaarlijke dronkaard. Dochter niet scheermes aangc- allen. To Saint Denis (Frhoeft een dronken weikloozc zijn dochter mot een scheermes ernstig gewond en vervolgens getracht zelfmoord te plegen. Do 41-jarige Trimaquin, van Portugee- sclio afkomst, was sedert 2 jaar weduw naar en reeds goruimen tijd z.onder werk. Zijn zoon was mijnwerker, terwijl zijn 17- jarige dochter Beatrice als dienstbode liaaü brood verdiende. De man was bijna voortdurend dronken en mishandelde zijn kinderen op beest achtige wijze. i Toen Beatrice nu 's avonds vpn do bios coop thuis kwam, werd haar iador zoa woedend, dat luj liaar met eea scheermes aanviel en eenigc diepe wonden in het gelaat toebracht. Op het hulpgeroep van1 het slachtoffer snelden buren toe en do' dronkaard sloot zich m zijn kamer op. Even later hoorde men hem neervallen: hij had getracht zich de keel af te snijden. Vader en dochter zijn in deemiswekken- den toestand in een ziekenhuis opgeno men "'o geschiedenis Gangsters in Genua. Brutale roofovervallen, In Genua zijn cenige roofovervallen ge pleegd, welke worden uitgevoerd' met een brutaliteit, die zijn weerga met heeft in de annalen der crinun' van Italië. Vier gewapende misdadigcis drongen eerst een restaurant binnen en dwongen don eigenaar" al zijn geld aE to geven Ver volgons deden zij 'n inval in een mon daine amuscmonlsgelcgenhcid om in takten zich meesier van de dien avond ontvan gen gelden ten bedrage van tpop lires. Eonige der aanwezige' lrezookers wis ten door hun moedig optreden do roóvers, op do vlucht te drijven, waarbij de ban dieten een aanbal revolverschoten losten, wclko twee personen eras'ig verwondden. Ei onLlond een achtervolging, waar aan door lal' van agenten werd 'celge nomen, Diic der bandieten werden daarbij gearresteerd" Do vierde vluchtte do villa van don Ooslcnrijkschen consul binnen, waar hij na oen langdurige belegering eveneens kon worden gevangen gesp ren. Men vermoedt," dat men hiei t doen heeft met leden van oen intern i ianale bende, welke haar zetel in het buitenland heeft. De jeugdige Prins Armin zur Lippe, één der kinderen, die tot het huwelijk- der Prinses "zijn uitgenoodigd

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 13