EEN „Ti SPREEKT VOOR m OUDEJAARSAVOND. 55 if i FEESTSTEMMING in „TRIANON" SCHOP'S m" Vleeschwaren zijn best iöc£2 IN HET ZUIDEN, IN HET OOSTEN OF HET WEST, Overal zult U vernemen:- 11 NAAR Di BlOSCOd^ Als liet jaar (oil einde loopt, wanneer luH laatste uur van don Oudejaarsavond bijna voorbij is m met oen nieuwen day eon nieuw jaa.r staal geboren te worden, komt oyer velen ooa gevoel van berusting tei tevens van verwachting. Voor e.jn en kele maal in ons snol opgestuwd dage- lijksc.lt gedoe geven we ons rekenschap van hot voortschrijden, hot niet Legen te lioudo.i voortschrijden, vau den tijd en wij voelen er het onvermijdelijke, het ovcriïeerscherido van: hij gaat zijn niet •te stuiten gang on wij berusten er in: hij is UKichtiger dan wij. Doch bij de zekerheid, dat zoo aanstonds oen nieuw jaar zich zal oprenen, bouwen wa verwach tingen op, bcsclioidcne of grooto; hot zal een nieuw tijdperk zijn: wat liet zal brengen is .onzeker; welnu, wo zouden geen mensciien moeten zijn om niet te verlangen, te hopen, misschien zelfs te gelooven, dat de naaste toekomst ons goede dingen zal gown, betere dan liet ver leden wellicht, in ieder geval goede en blijde. En- zoo wordt do ernstige Oude jaarsavond oen avond van dankbaar zich overgeven en afwachten. Iels van zijn indrukken stemt overeen met die van den eersten werkelijker! lentedag, wanneer de natuur ons streelt en blijde maakt, ons zou doen zingen als over oen groote weldaad, die ons gedaan, oen groote gave, die ons. geschonken is; die lentedag ver zekert ons den omkeer en don opbloei van alles. I>e Oudejaarsavond nu ver zekert ons „het nieuwe", dat komt en voor den inc-nsdi, dio immer verbetering hoopt., beter zal zijn. Iïoe gelijken onze feesten op elkaar 1 Kerstfeest een belofte, Jaarwisseling een belofte, Paschen een belofte: Zie, ik maak alle dingen nieuw. Het is begrijpelijk, dat eertijds Kerstfeest en Jaarwisseling ak feestviering soms inéénvloeiden en dat ho! Christuskind, hetwelk het licht bracht in de duisternis, ook, zcoals in sommige streken van Zwitserlpmd, het „Neujarhs- kindli" genoemd weid, en dat een nieuw jaarsbede van het jaar 1602 aldus aan- vangt v Jesu, Anfang aller Dingo flilff, das disz Jahr uns gelinge. Want de zon is herboren, onver-wonnen aanvaardt zij den zegetocht van het licht, want eer het feest wordt gevierd, van het Kind in de Kribbe. Ons oude feest der Jaarwisseling is van hoïdensehen oorsprong. Lang voor de ver schijning van het Christendom in Midden- pen West-Europa begon daar voor do hei* densche bewoners de nieuwe dag des avonds, zoo-dra do zon was. ondergegaaa. ■Na-ar de nachten werd geteld; niet naar de dagen. Voor hen was de nacht do moe der van .den morgen; ..uit de duisternis werd het licht geboren. Met behulp van volle en nieuwe maan werden do tijden bepaald; bij volle maan werden de bijeen komsten der verstrooid wonende families gehouden (de „Twaalf Nachten"). Uit een practisch oogpunt kwamen zij er toe aan den nacht een zeer hooge waarde toe to kennen. Avondfeesten waren veelvuldig; De keerende zon. het loost van den Oudejaarsavond was in groot aanzien. Geen wonder! Na de zomorzounevende nemen de dagen af; de zon beschrijft dagelijks een kleineren boog aan den hemel, totdat zij omstreeks de winterzonne wende noch vourw.uarts, noch terug schijnt, te gaan, doch zich voor hot oog geheel niet uh-o rschipt to bewegen, ito N cor iander zag, hoe zij zich niet liooger ver niet meer schijnt to bewogen. De Noor- zich voortbewoog op de vlakt» van haar horizon, llij uoeuide dezo periodes deu tijd van Jool, vaa het Zoiuierad; vandaar dat nu nog in noordelijke streken do Kerst tijd Joeltijd wordt genoemd. Doch hij wist, dat het licht roods weer aan sterkte win nende was, dat langzaam do zon zich hoogor verhief on dan viordo hij het focst van do Ouverwonncm Zon, van do terug- keeiondo lichtstorktc, van do lengende da gen, van de warmte, die de lento on don zomer zou brengen. Van Kei-stmis tot Driekoningen duurde liet feest van het hoidensche nieuwjaar. Bij het keerpunt van do Zon, waarbij de hoop op vernieuwing zekerheid werd, kwa men de menschen in grooien getale bij een om eikaars vreugde te dooi an on uit to wisselen. Gas lm aten werden gehouden, offers gebracht. Er word veel gegoten en gedronken en men verheugde zich in het nieuwe licht, in liet nieuwe jaar. - Maar Rome drong het Westen en het Noorden binnen De Romeinsche kalender werd met het gezag der legioenen ingevoerd. De Romeinscho kalender, door paus Gregorius verbeterd, was afkomstig uit de Egyptische tempels, welker .pries ters het jaar hadden ingedeeld naar hun sterrekundige waarnemingen Wat aan den Nijl gegolden had en te Rome werd ge wijzigd, werd nuvastgesteld voor het Noorden met zijn lange winters en zijn na tuurverschijnselen, die zich in wezen'sterk van die in het Zuiden onderscheidden De Nieuwjaarsdag werd vastgesteld, doch aangezien het Kerstfeest nagenoeg met he. oude feest der Zonnewende samenviel, lie ten de Noordelijken het feest van Christus' geboorte ineensmelten met hun Joelfeest en brachten de hoofd viering over naar den Kerstavond. De viering van de Uvaaü nachten werd door de geestelijkheid ver boden Doch liet Nieuwjaarsfeest, dat naar heidensclie gewoonte op den Oudejaars avond gehouden werd, moest zij toelaten: liet was te zeer geworteld in de gewoon ten der bevolking. Het bleef tot lieden het feest derherdenking en der verwach ting. Het gelukte der geestelijkheid niet, de sympathie voor de viering van da' natuurfeest te doen verdwijnen. Kerstavond en Oudejaarsavond wijzen beide terug naar het groote Noord-Germaansche Joelfeest, vandaar de overeenkomst in de feeste lijke viering dier twee. De op Kerstavond gedoofde lichten van den denneboomwerden op den Oudejaars avond weder ontstoken. De tijd tusschen de twee werd als heilig beschouwd. Oud tijds moest dan alle huisarbeid gestaakt worden: slechts het allernoodzakelijkste werk werd verricht. Het waren feestdagen, met name offerfeestdagen. De oude Ger manen schonken den onvrije gedurende de voornaamste feestdagen volle vrijheid; de gevangene werd tijdelijk^ uit do hechtenis ontslagen. Men ziel, dat'do gedachte, die daaraan ten grondslag was gelogd, overeen kwam met de liefde- en vredegedaciite der Christenen en zoo is liet te vorkla ren, dat hot Joelfeest langzamerhand ver vormd werd lot een Christelijk feest. Hol offerfeest der heidenen is geen onwaardige bodem voor het Kerstfeest der liefde, even min als de Omlejaarsavondvioring dor Christenen, gesteld op den dag der uit- luiding van het Joelfeest en de sluiting van liet kalenderjaar na het winterfeest der zonnc-wende, zich belufeft to schamen over vrat tiaar vooraf ging. Waar geof ferd wordt, is ootmoed aanwezig, zij het bij heidenen of hij Christenen. Want offe ren sluit in zich: gebed on gave, bede en dankzegging. Nu vieren wij Oudejaarsavond 1936, in stilio meestal, bescheiden en in een sterk gevoel van afhankelijkheid. Wij zijn ver, in onze viering, van de luide ceremoniën der oude Germanen. Voor otis is Oude jaarsavond de avond der herinnering, van de inkeering tol ons zelf, van het lm pen op een lichtende toekomst. Wat om land betreft, zal er dankbaarheid kunnen zijn hij de herinnering en blijdschap van do verwachting. De avond kan een offer feest zijn voor weldaden in hot verleden, voor spranken van licht en gerechtvaardig de hoop op verbetering, voor do naaste toekomst. Wel zijn de onrust en de drei ging in do werekl om ons groot, 'doch ook dat moeten wc mot open oog en ernst aanschouwen, in de wetenschap,, dat de groote machten, die dreigen,, niet steeds gebleken zijn de sterkste te zijn. In oen „Eemvigdurendea kalender" las ik eens de woorden: „Zoo wij ons bij al het gewirwar van den tijd", slechts houden aan de eeuwig durende goederen, zullen wij wat komt gemakkelijker dragen." Dat is ncn 'mooie Oudcrjaarsavönd-ge dachte Boven het tijdelijke en zijn bedroe vend gewirwar staat de Eeuwige, die bij jaar noch eeuwen telt. Aan Hem kunnen wij ons veilig toevertrouwen,. A. J. B. B. BINNENLAND De feestvreugde in Den Haag. Ook de rijksgebouwen Huns ge ïllumineerd. Men schrijft ons: Voor do eerste maal waren gisteravond ook de rijksgebouwen in de residentie-, die. voor versiering in aanmerking komen, geïllumineerd en hoewel men nog hier en daar cledrieiens en timmerlieden lot zelfs in de late avonduren aan het werk ziet en stapels dennegrosu o.i rollen prik- kabel op sommige plaatsen verraden, dat hier nog de versiering tot standmoet komen, kan men we! zeggen, dat gister avond voor do eerste maal de hofstad.' heeft gestraald in het volle licht, dat in de komende dagen aan bezoekers van hein de eri ver reeds op verren afstand kond zal doem van de vreugde, dio hier en aller- wege in het land lioersëht bij hét huwe lijk van onze Prinses. Ete bezoekers zijn trouwens reeds thans in drommen naar Den Haag getogen, want al zou do schuifelende menigte, die voetje voor voetje zich door de straten van de binnenstad beweegt ook geheel uit Hage naars kunnen beslaan, de tallooze auto's en autobussen op de parkeerplaatsen be wijzen, dat del volte wordt veroorzaakt door bezoekers uit allo provincies van ons land. Ito nummerborden der parkoorend-o vehikels toon.on de registratienummers van allo provincies en reeds lliaus ziet man vele bui Leiilaxidsaho auto's in Dm Haag. Daarbij voegt zich do stroom van i-eizi- gers, die van de stations do stad intrekt, dank zij de goedkoope avond retours; die de Ncc'vrlandschc spoorwegen vóór het be zoeken van de lot. lichtstad geworden resi dentie beschikbaar stellen. Nu ook het rijk mol de versieringen gereed is, is do Hofvijver stellig een der mooiste gedeelten van do versierdo stad' geworden. Ito oude regeeringsgobouwen worden be schenen door den hellen gloed van boven het wateroppervlak opgestelde schijnwer pers. Langs den Vijverdam staan hooge' iiclitzuileii, waar bovenin hoogo gasfak- kels opvlammen. Van schier alle gebou wen rondom den Hofvijver, aan do plaats, den langen en den korten Vijver terg, zijn do contouren aangegeven mot fijne wille of oranje lichtlijnen uit hot water van don vijver, tegenover de plaats, spuit een hooge lichtfontein het water omhoog. Van allo kanten bicden de lichtende huizen on de tel beschenou gevels dei- regecdngs- gebouwen,- die zich in liet water weer spiegelen, ccin schitterenden aanblik. Ook de feestversiering van liet Binnen hof was gisteren gereed gekomen en do verlichting brandde gisteravond voor het -eerst. - Het oude rustige plein hoeft aan kleur en gloed gewonnen, wat het aan stemmig heid heeft ingeboet. Da toegangsweg van den kant van het plein is omzoomd met een haag van denneyroèn, die zich voort zet fangs de zuilengalerij voor rle gebou wen van Eerste en Tweede Kanier Op lage staketsels is een elcotrischo kaarsvtrücliling aangebracht, die een hel wit licht verspreidt. Hooge felgekleurde borden die ongeveer tot do eerste verdie ping der gebouwen reiken, zijn des avonds indirect verlicht. Ter weerszijden van don ingang van de Ridderzaal staan twee hooge lichtzuilen, eveneens felgekleurd, met de wapens en de initialen van Prinses Juliana en Prins B-rnliard. Moor den ingang van hot gebouw der Tweede Kamer is een hou ten poort aangëbr icht met de Nederland selio leeuwen de woorden „Je iMaintien- dré". De count»ren van de kleine toegangs poorten tot het Binnenhof zijn eveneens met prikkahels met oranje lampjes afgezet, Waar anders vooral des avonds een plechtige rust heerscht, schuifelde een dichte meniigto, die zich met moeite van Plein en Buitenhof door de nauwe poor ten wrong, over het historische Plein, dat in deze feestdagen een totaal andere sfeer heeft gekregen. Ook de versiering van do meeste regee- ringsgebouwen aan het Plein, in liet mid den waarvan hooge versierde lichtmasten zijn opgericht, was gereed gekomen. Zelfs de deftige, des avonds meestal slechts schaars verlichte Voorhout was tot nieuw leven gebracht nu allerwege de officieele gebouwen, legaties en instellingen, die er zijn gevestigd een feestverlichting hebben aangebracht en boven de denneboomen, die langs het middenpad zijn geplaatst, als aureolen kransen van licht zijn aan gebracht. En tusscheh het gewoel der menigte klinken do opgewekte wijsjes vaii .s' nuf- muzikanten en ruikt men do ge'arVii' van poffertjeskramen en tentjes die palat tri- fes en heoto worstjes verknopen. En dan le bedenken, dat do cchto Ha genaar dit alles toch nog eigenlijk niet jo ware vindt, omdat naar zijn verwach ting liet werkelijke feest pas na do nieuw jaarsdagen, in de eigenlijke bruiloflsweek, zal beginnen. Prinses .1 ulia.ua tentoonstelling to Amsterdam. Gisteravond te half negen hoeft do mi nister van sociale zaken, mr. M. Klingen- berg de Prinses Juliana teil toonstelling; do eerste grooto gebeurtenis in liet kader der huwelijksfeesten, welke te Amsterdam is georganiseerd, geopend. Deze liolang- wekkendo expositie is georganiseerd door het comité „practisch werken Amster dam" en gehuisvest in een passende om gevingin de kunstzalen Goudstikker, llec-: rengracht 458. Do Lijd van voorbcrijding was slechts kort. tn vijf weken werd de tentoonstelling georganiseerd. Het is echter mogelijk ge bleken inzendingen bijeen te brengen zelfs uit Oost- on West-Indië, verschillende Ame- rikaansclie staten en tal van Europecsche landen, allo uitsluitend betrekking bob bend op hel loven van Prinses Juliana. Maatregelen gevraagd tegen v W prijsstijging. - Het secretariaat van den Cenlralon Bond' van Ned, Verbruikscoöperaties schrijft ons Het bestuur van bovengenoemden bond heeft dezer dagen arui dr. U. Coiijn, voor zitter van den raad van ministers, een adres gezonden inzake de prijzenpolitiek na de depreciatie van don gulden Het adres herinnert er aan, dat kort ma deze gebeurtenis door den minister vain binnentandsche zaken een circulaire anti de gemeentebesturen is gericht, waarin voor oen aantal eerste 1 evens ben oodi grille den iedere prijsverhooging werd uitgeslo ten. Van verschillende van deze on van tal van andere producten zijn echter inmiddels do groothandels- en jjrossiersprijzc-n aan merkelijk gestegen. Ook de kleinhandelsprijzen moesten Irior en daar reeds verhoogd worden en hot laat zicih aanzien, dat deze tendenz zich in de komende weken zal doorzetten. In het bizonder de prijzen van een aantal moelproducten en sommige peulvruchten, zijn reeds gestegen. Voorts zal het o.i. niet mogelijk zijn aldus wordt in het: adres gezegd om de kleinhandelsprijzen van vetten, oliën en brood op hot huidige peil te houden, nu do prijzen op do grondsloffenmarkton zoo sterk oploopen, als de laatste weken het geval is Liet adres dringt daarom-aan op het ne men. van do volgende maatregelen.: 1. Aanpassing van don V.I.T.A.-larwcprijs bij den aankoopprijs van biimenlandschc tarwe, of afschaffing van de 'mvoermono- poiieheffing op-tarwe; 2. afschaffing van de invoermonopoüe- lieffingen 'op andere granen, graanproduc ten en peulvruchten; 3. .verlaging van de heffing op marga rine van f 0.39 tot f 0.25, en van de hef fingen op vetten en oliën tot het peil, dat voor 11 Juli 1936 gold. m liSs Tot en met 7 JANUARI a.s. ELKEM avond DAMSEL met medewerking van <9èn. OKÉ-Band Beleefd aanbevelend, M. L P. J. SLAVENBURG - JULIANALAAN 124, tegenover WILTON DOK mX> ee09m O Üe*e W**"' .Ao&t* .2.° bvo^* Grand. -TSiaSia: ©lympia Studio s32 Passage Theater iiBC: A. ■■■- ;fïrsi ttSjgjaji Tips voor a.s. Zondag sjOC ,et 9e- ?t'te - 0tvS BEZOEKT DAN IN ELK GEVAL „INCOGNITO: GETROUWD", met Margaret Sillavan en Henry Fonda. „ZAKEN ZIJN ZAKEN" (Joe E, Brown als reiziger). „DE ONWELKOME GAST" met Jack Holt. Als tweede Hoofdfilm „Het witte wonderpaard" met KenMaynarch. „MEISJESLYCEUM", met Simone Simon en Herbert Marshall. „ZAKEN ZIJN ZAKEN" met joe E. Brown. In'het vóór- programma Wie het laatst kust" met'Liane Haid en Theo Lingen..

Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 18