wmmmmm?' I Hr. Ms. „De Ruyter vertrokken. naar Indië W/MM y TWÊEDï BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een ontzaglijke menigte woonde de afreis van den prachtigen kruiser bij. Begunstigd door schitterend weer. (Speciale berichtgeving) Onze groolo atlmiiaal Do Ruyter hoeft voor zijn. laatste reis gezegd -\,,Do Ueeren hebben mij niel to ver zoeken maar te bevelen. Waar do [loeren-!: laten hun vlag aau n;'ij hebben •toevertrouwd, daar zal ik mijn plicht niet verzuimen" Jio-inucrJe scliout-bij- nacht J. J. Dikkers de opvarenden van den kruiser, die toon in binnen luttele oogenblikken do vene reis naar de Indien zou aanvang n. En hij eindigde met de woorden: „Doet Uw plicht lot heil van liet Vorslenl ..nis en Vaderland. Leve de Koningin 1" waarmede allo hens, pel o£ mu.s in de hand. met een jlrioweif .„Hoezee" instemde. Reeds vroeg bedrijvigheid Al in de vroege ochtenduren klonken trompetsignalen of sneip.ai Iioo-.smansl hik jes door de ijle lucht. Matrozen putsten emurers water over het dek, waarna een verwoede sehrobparli) volgde waardoor het dek alom als een spiegel. De laatste toe boreiUselen we.den getroffen om bot schip in volle glorie te laten zien aan hen die over eeniffo uien aan boord zouden ka men teneinde afscheid te nomen van vader zoon of echtgenoot voor wien de kruiser gedurende eenige maanden het oenige te huis zou zijn. Een frissche Zuid-Oostenwind woei over het water. De zon rees langzaam aan een blauwnevelieeu hemel, waar geen wolkje zich vertoonde en alles lesaam beloofde het een prachtigen d'ag te zullen worden. Een paai vissdieisscheopjes voeren lang zaam naar bu.ten het Ma.sliep in, deels zeilend, deels gebruik makend van een hakkepoffende motor. Texel was als een gele streep zichtbaar aau den horizon en gaf spoedig 'bewijzen van een algeheel ontwaakt zijn door het zanden, van eenigo watendicgangen van het Maiïnevliegkamp „Do Mok" die laag -.cirkelden boven hel grijze schip en soms neerstreken op de roede om daarna full-speed te taxiën over het witschuimende water en weer .ronkend het .luchtruim' te kiezen. Om "lialf tién' washel:'vlaggbnpaf adS aan boord.- De wacht kwam in -hol geweer op het achterdek en plechtig werd de nationale driekleur gohesehein, waarmede de dag officieel begonnen was. Bezoek aan boord. Dadelijk hierna stroomde het vol aan boord I Van heinde en vo.xo waren familie leden met treinen, bussen ol door middel van particuliere wagens gearriveerd om afscheid- te nomen van bon die -ecnige jaren het land in de Oost zouden moeten gaan dienen. Officieren en 'minderen begaven zich over do loopplank aan dok om bun collega's vaarwel te zeggen alvorens, hun dienst aan den wal te beginnen. Bij de railing eon boolsma-n die m-et fluitsignalen het „Geeft acht" coinimandeaj-do als een officier het dek betrad en twee mariniers aan weerszijden van de plank cn* onbe rispelijk do veieisclile eerbewijzen brach ten. Strain pre sen lieerden zij .het geweer, vlot het geweer aan den voet. Een ge- haareen slag. facteurs liepen af en aan cnn nog do laatste brieven en tele grammen aan boord to brengen en do laatste kisten werden aan boord gebracht, terwijl andeien bezig waren de water anks nog bij te vullen. Rookwolken kronkelden omhoog uit de massieve en taah slanke schoorsteen. De commandant, andeie offi cieren en-minderen waren aan boord het schip was gereed voor de laaisto inspectie Do dijk was overvol. N'iet alleen aan boord was bet eivol, ook do dijk krioelde van nioiisehen en de politie had- het niet makkelijk een door gang vrij to houden voor de af- en aan rijdende voertuigen die verderop moesten parkeeren. Leerlingen vntn de Zeevaart school toonden hunne belangstelling voor hun marine-collega's, terwijl uit den aard der zaak niet de marinemensohon man keerden die maar eventjes vrij van dienst waren. Staf mensehen van Polygoon en Profilti waren druk in de weer de micro foons op te stellen en d<e kabelleidingen uit te leggen, maar ook fotografen zoowol beroepsmensehen als amateurs - vereeuwigden de drukto en het gejacht. Vroolijke deuntjes klonken op ten gehoiore gebracht door vaardige harmonicaspelers en venters met afbeeldingen van het schip dat vertrekken zou, deden 1 goede zaken. 1 t Allen van boord. Niet veel tijd werd den opvarenden ge geven afscheid te nemen van familie en kennissen, want precies om elf uur gaven drie dreunende fluitstooton het teekon aan do bezoekeïs om het schip te verlaten, yooi inspectie moest alleen de be manning aan boord en er viel nog het een en 'ander te regelen voor men tot in WOENSDAG, 13 JAN. 1937. No. 21454. de puntjes klaar was. Langzaam schuifel de men voetje voor voetje weer van de loopplank, Lelkons wuivend en roepend en bel duurde een geruimen tijd' aleer ieder burger van boord was gegaan en dan op den wal op een afstand vorder afscheid genomen werd. Een detachement mariniers treedt aan dek, do officieren groepeereit zich en ook do verdere bemanning bereiden zich op den komst van den schout-bij nacht voor. De officier van piket slaat hij de valreep. Even later een signaal en daar schiet de sehout- bij-nachlvlag langs de vlaggclijn om hoog en waait hoog uit. Een rood-wit- blauwo vlag niet in de roodo haan twee witte sterren. Stram staal een ieder in de houding. De blauwe ver- trekvlag waait van den top. Dan 'het signaal „Voor do boeg"... een toespraak van don schout-bij- nacht. Een donderend „Hoezee" cn on der het daverend1 geweld van dertien saluutschoten verliet hij het schip. ï)e slccpbuoten maken vast. Twee sleepbooten van Wijsmuller, die reeds «enigen tijd langszij hadden gele gen, maken zich gereed de trossen uit te brengen. De „Meerroi" wordt geblazen, een ieder is op zijn post, liet fluitje van den schipper 'gilt over het dek en even later hebben do booten verbinding; gekregen. Inmiddels hoeft een ieder zich naar het havenhoofd begeven, alwaar de Marine- kapel onder leiding van kapelmeester Leislikkow zich heeft opgesteld, om het schip plechtig uitgeleide te doen. Het grootc moment. Het oogenblik is aangebroken waar op do „De Ruyter" zich los heeft gomaakt van den Vaderlandschen bo dem. Do trossen worden opgevierd en langzaam trekken de sleepbooten bet slanke schip in do vaargeul en statig glijdt het schip weg. Do geheele bemanning staat aango- treden aan stuurboord, onbeweeglijk in de houding voor bet Wilhelmus dat wijd en gedragen klinkt over de ^wateren. Rustig vaart liet schip ,yoor; bij hel havenhoofd, langs het voor malige, fort 'Ilarsens. .onder de da verende' toejuichingen van een ieder en onder .de vroolijke tonen van ma- rinemarsclien, die de Marinekapel in middels lieeft ingezet. Buitengaats lig gen een onderzeeër en een G-hooi, die den kruiser uitgeleide zullen doen. Ook daar aan boord is de bemanning aangelreden. Even later is liet schip buiten. Langzaam draaien de sloep booten het gevaarte dat flitst in do hclschijnondozon. Dó schroeven draaien 'al, het water borrelt op on der de achtersteven. Sleeptrossen wor den losgegooid, dan draaien de mach tige schroeven snéller, en sneller. Het water spritst op tegen den boeg en weg glijdt het schip, geëscorteerd dooi de twee andere schepen, van de Noor delijke kusten van Nederland', warmere ."treken tegemoet. De „De Ruyter" is vertrokken... BINNENLAND Negenduizend gel uk wensch leb-grammen voor het Koninklijk Huis. Door den Noderiandschen telegraafdienst zijn ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard rond 9000 felicitatietelegrammen aan liet Ko ninklijk Huis afgeleverd. Hierbij waren ver scheid ene zeer lange telegrammen, liet langste bevatte niel minder dan 3000 woor den. Van het totale aantal waren ongeveer 2000 telegrammen uit Indië afkomstig en 7000 uit Nederland. Van deze laatstcn wa ren ongeveer 5000 stuks op het bizondere daarvoor ontworpen formulier aangebo den. De overige waren deels gewone tele grammen, deels werden deze aangeboden, op een der bestaande 5 soorten van ge- luklelegrammen. Van de 5000 speciale huwelijkstelcgram- men, van welke men, zooals bekend, op hetzelfde formulier een afschrift kon krij gen, zijn ruim '2500 van deze afschriften verstrekt. Aanvragen daartoe komen nog steeds binnen, hieraan zal zoolang de voorraad formulieren toereikend is, wor den voldaan. Verlenging octrooi Nederiandsche Bank. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig' verslag der Eerste Kamer nopens liet wetsontwerp lot ver lenging en wijziging van liet aan de No- dcrlaindsche Bank verleende oclrooi. In deze memorie merkt do minister van tinanciën o.m. bol volgende op: Of dc thans voorgosleldo herziening van liet octrooi in verband met de voorge nomen instelling eaner staatscommissie, moet worden beschouwd als do voorlo-o- per van een uitgebreidere herziening, kan gevoegelijk in hel midden worden gelaten. Die minister is vooralsnog niet van moe- ning, dal aan een dergelijke herziening behoefte bestaat. liet schijnt intusschen, nu, naar hij vertrouwt, binnen korten tijd, deze staatscommissie haar arbeid zal kun nen aanvangen, weinig doelmatig over deze vraag opnieuw inv een breede gedaclitem- wisselmg to treden.' Overigens moge ter voorkoming van misverstand or aan wor den herinnerd, -dat het onderzoek, dat aan de staatscommissie zal worden opgedra gen. in do eerste plaats het zoogenaamde particuliere bankwezen zal betroffen, al zal baar tevens do gelegenheid worden geboden, indien zulks haar gew'önscht mocht voorkomen, ook het statuut der Noderlandsclie" Bank daarbij te betrekken, Bij dc samenstelling i der commissie zal de minister er naar streven, dat de moo ning dor onderscheidene richtingen met betrekking tot het bankwezen daarin tot uitdrukking zal kunnen wprtlon gebracht. Die leden, die van 'oordeel zijn, dat die opzegging van het octrooi in 1932 min der juist zou zijn geweest, omdat daar door de schijn zon zijn gewekt, dat liet beleid der bainkdireclie daartoe zou heb ban gono'opt, moge de minister er op wijzen, dat tot dusver altijd gebruik is geweest, dat, indien de regeering een her ziening van liet baukoctrooi in overweging wilde nemen, tot opzegging van dit oclrooi werd overgegaan. Do regeering is dus in 1932 in de.oude lijn gebleven. Al was het pondenverlies do aanleiding om een herziening van hot octrooi in over weging te nemen Wn' derhalve, overeen komstig het gebruik,-Atol opzegging over to 'gaan, dit betce-kendo - geenszins, dat die opzegging een uiting was van onte vredenheid over het beleid der baukdi- rectio. Evenmin kan do minister toegeven, dat die schijn van ontevredenheid wordt ge wekt doordat do lertnijln van oetrooivor- lenging teruggebracht is van vijftien jaren tot vijf jaren. Die verkorting toch bobee- hcint in liet wozen der zaak niet anders dan dat do regeering en die bank op 1 April 1937 weder zullen konten te ver- keoren in do positie, waarin zij zich be vonden op 1 April 1929, do positie, waar in het oclrooi van beide zijden met oan termijn van oenige jaren zal kunnen wor den opgezegd. Het menige verschil is, dat die termijn onder liot thans afloopando oclrooi vijf jaren is, terwijl hij bij de nieuwe regeling, to rebanan van 1 April 1939 af, drie jaren zal boloopon. Dal nijon uit do bereidheid van den minister om do instelling te bevorderen den- meergemelde staatscommissie, de con clusie zou trekken, dat er aan do Neder- landsche Bank toch blijkbaar iets hapert, acht hij uitgesloten. Hetgeen door hem m/et betrekking tot do instelling dier com missie is gezegd, houdt niets in, dat oen dergelijke ccmelusio zou kunnen rechtvaar digen. Wat betreft do bevoegdheid van don koninklijken commissaris, merkt do minis ter op, dat, maar zijn mooning, do kon. commissaris over voldoende bevoegdheden beschikt om do gestie dar banldeiding in alle opzichten te Jcunnen beoordoelem on ina te gaan, zoodat hij ia staat is om de regeering in vollen omvang omtrent die gestie in to lichton. Andere,moerdere be voogdhedon mot namo die om recht streeks in te grijpen in het te voeren baauk- beleid zijn niet wel mogelijk, Do verantwoordelijkheid voor het bank- beleid of bepaalde onderdoelen daarvan dient toch do diroctio on niet d'e kon. commissaris te dragen. Het geschenk van dc Nederiandsche liuis vrouwen voor het PrinseHjk jacht. Hot hoofdbestuur der Noderlandscho vereeniging van huisvrouwen is met het algemeen ooinité lot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk overeengdko- men, dat liet aandeel der vereeniging in voornoemd' geschenk zal bestaan in de kéukeninriditing van het Prinselijk jndit, welke geheel door haar zal worden ver zorgd1. 't't.'V;-mlp; net verblijf van H.K.H. Prinses Juliana era Z.K.H, Prins Bernard te Krynica in Polen. De ski-sport wordt door de Prinses cn den Prins druk beoefend, en menige tocht wordt door de Vorstelijk gehuwden in dc omgeving ondernomen. Dc ministers Gelisscn en Deckers vertrokken gisteravond uit Den Haag voor een bezoek aan Noorwegen en Zweden op iiitnoodiging van deze landen. Even voor het vertrek aan hel station S.S. den door de luckldoelartillerie in de laat ste jaren slechts 's zomers -een enkele maal gebruikt, zoodat deze dus zonder bezwaar aan do luolitvaarlafdeeling ter beschikking konden worden gesteld Voorts vernomen wij nog, dat hel in do bedoeling ligt, om ook een gedeelte van do 2c compagnie der luchtvaartlroe- pen, onder commando van den kapitein- Vrijwillige leening voorgesteld voor de defensie. In een adres anti den ministerraad heeft liet hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel verklaard, dat liet do overtuiging is toegedaan, dal snel en krachtig de achterstand in de dcfensiemid- delen in Nederland en Indië moet wor len vlieger P. M. Koenen, naar het voor- ingehaald en dat liet kennis genomen heeft malig kamp van do luobtdoelartiHerie over 1c brengen. Kazerncecyig van dienstplichtigen hij de lucMvaartafdecling. In verband met liet voortdurend grooter wordende contingent dienstplichtigen bij de 1 uclitvaartafdeeling to Socsterberg en do uitbreiding van hot aantal hulpmccano's, die na liet beëindigen van hum diensttijd' aan de luchtvaariafdeeling verbonden blij ven, is er bij de opkomst van dc nieuwe lichting in Februari a.s. geen voldoende ruimte meer om deze in de kazerne van het vliegkamp te huisvesten. Teneindo hierin te voorzien, zijn do barakken van het kamp der luahldoelartil- lerie uit Utrecht, gelegen aan den Kamp weg to Soesterberg, overgegeven aan - de lucht vaartafdoel ing, In deze barakken zal nu de', nieuwe lichting dienstplichtigen worden-gehuisvest. Deze barakken wor- Ministers Gelisscn en Deckers up reis. De ministers Gelisscn en Dockers, ver gezeld rail do li-ecren Lamping, directeur van do liandclsacooorden en Peteis, se ciretaris van den minister van landbouw en visschcrij, zijn gisteravond om16.51 uur uit Den Haag vertrokken, 0111 via Hamburg naar Scandinavië ie reizen. Naar men weet geschiedt dezo réis ter bevordering van het handelsverkeer lus- sclien Nederland en do Scandinavische stalen. Twee Nederlanders in Sovjet-Rusland gearresteerd. Aan do jongste arrestaties in Sovjet Rusland waarbij zooals men, weet vele bui tenlanders betrokken waren, schijnt nog steeds geen einde te zijn gekomen. Det Duilsche Nieuwsbureau meldt thans, dat bekend is geworden, dat ecu dezer da gen wederom twee buitenlanders, van No- derlaiulscho nationaliteit, die als specia-' listen in de Sovjet Unie werkzaam waren, zijn gearresteerd. van den geest, waarmee hot Zwitser scha volk bezield is, om zijn zelfstandigheid! van land en volk to handhaven, hetwelk: o.a. gebleken is uit do ruime overlooking van oen door de Zwilsersche regeering uitgeschreven vrijwillige oorlagsiooning legen lagen rcntestanchiard. Adressant is de meening toegedaan, dat ook ons volk niet denzclfden geest ten aanzien van do verdediging van ons rijk bezield is cn hij dringt er derhalve krach- lig op aan, zoo spoedig mogelijk in ons land eveneens een vrijwillige oorlogslee- ning legen lagen renleslandaard uit to schrijven. BINNEN 3ÖMETEB HSpï '-■M; L I 1)1-111 .'•-."Xv c. -y' ..x ax t a x van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te' hebben Sfe *a) Bj

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 5