De keuringsdienst en het slagers bedrijf. I ISmglisisters STADSNIEUWS De stad Schiedam bezit slechts één afkeurings stempel. De slagers ruimen het afgekeurde vieesch op, als het hun gelegen komt. Doodsangsten bij een lapje biefstuk! De vleeschkeuriagsdienst heeft van morgen op het kantongerecht Je vuurproef ondergaan. In een scherp verhoor is een helder licht geworpen op de daar heerschcnde toestanden en tevens op de gewoonten in het Schiedamsche slagersbednjf. De aanleiding was een op zich zelf niet zeer ernstig feit, maar liet schijnt, dat enkel en alleen het weggeven van een stak afgekeurde lever een sneeuw bal aan het rollen heeft gebracht Op 5 November j.l. zou de werklooze slagersknecht 1. V. zich bevonden hebl>en in de slachtplaats van den slager H aan de Vriendschapstraat. Daar hing een geslachte koe van slager S. Het geslacht was goedgekeurd, be halve enkele organen waaronder de lever welke in een hoek waren ge worpen. Volgens de veiklaringen van V. moet er iemand in de slachtplaats gekomen zijn en gevraagd hebben of hij wat vieesch afval voor zijn hond kon krijgen V. moet hein toen een stuk pens, een milt en een stak lever gegeven hebben. Toen hij hoorde, aldus zei V, voor den kantonrechter, dat er moeilijkheden gere zen waren, omdat de keuringsdienst had opgemerkt, dat er een stuk afgekeurde lever ontbrak, heeft hij zich bij (ten keu ringsdienst vervoegd om te vertellen, dat hij aan het snijden geweest was. Voor dit feit stond' V. hedenmorgen terecht. Het O. M. vroeg, of V. gezien had of er zichtbare afkeuringsstempels op de lever stonden. Verd. antwoordde ontkennend. Hij bad gezien, dat de lever verkleurd was en voor de consumptie ongeschikt. Het lag op een hoop op den. grond. Een fraaie boel. Het O. M, vroeg verder: Hoe gaat het dan met het vieesch, iu die slachtplaat sen? Vertl.De eene slager hangt het op en de ander gooit het op den grond. -Het is maar hoe de gewoonte is De kantonrechter consta'eerde, dat bet dan een „fraae boei" is. „Je staat doodsangsten uit, als ]e vieesch eet." Voorts verklaarde verd., dat het afge keurde vieesch nooit direct m beslag ge nomen en naar het keuringslokaal ge bracht woTdt. Dat wordt aan de slagers overgelaten, die het dan wegbrengen, "als bet hun gelegen komt. Ook heeft verdachte nog nooit een afkeuringsstempel op een stuk vieesch zien staan! Van Dinsdag af blijft het afgekeurde vieesch soms liggen tot Vrijdag en dan wordt het weggebracht als er tijd voor is. Kenringmees'er als getuige, t Van den keurmeester Th. G i o u d e, die als eerste getuige werd voorgeroepen, Ijwerd de verklaring voorgele/en. welke voor den verbalisant is afgelegd. Vervolgens kwam het stempe'en van af gekeurd vieesch ter sprake. Het afkeuringsstempel. Als het niet zoo hoogst ernstig was, zou men het als een goed staaltje van oud-Hollandsche humor kunnen beschouwen. De mededeeling kwam namelijk, dat er in Schiedam, de vier de stad van Zuid-Holland', met 62,000 inwoners, maar één afkeuringsstempel beschikbaar is! „Waarom neemt u het afgekeurde vieesch niet nuee?" luidde de volgende vraag van den kantonrechter. „Dat is onmogelijk", was het antwoord van den keurmeester, „er zijn soms af gekeurde partijen van 400 K.G, „Dan bestelt u op koscen van de ge meente een vrachtauto t" Maar uit het verhoor bleek, dat de amb tenaren instructie hadden om liet afge keurde vieesch te laten liggen. Deze in structie was gegeven door het hoofd van dienst, den heer J. P. L. Goemans. „Ik zou me schamen als kour- Imeester, zei de kantonrechter, dat u niet ingrijpt, als u nog veel beter Idan ik weet, dat het hier in het Jslagersbedrijf een schandalige toestand lis". Tie keurmeester wees esrop, dat do dienst overbelast is en dat er daarom 's avonds gekeurd wordt. De verklaring van V., als mu hij nog nooit een afkeurings stempel gezien hebben, betwistte spr. Getuige stem pelt alles, wat afgekeurd wordt. Wat de heerschen.de toestanden en o.a. het gebrek aan afkeuriugsslempels betreft, dat loopt al jaren, aldus dé keurmeester. Do hee- Goemans stelde alles telkens uit ia verband met een mogelijk op handen zijnde wijziging van don dienst. De aflevering van afgekeurd vieesch. Do ambtenaar ran het openbaar mini sterie las uit do betreffende vordering voor, dat op eerste vordering van den ambtenaar van den keuringsdienst het afgekeurd© vieesch afgeleverd moet worden, „Nu hoort u het," zei de kanton rechter. „Ik begrijp niet, dat u die boel laat liggen. Er is nolabene al iemand geneest, die afgekeurde lever in de woist gedraaid heeft." „Ik heb misschien twee processenaer- baal behandeld van den keuringsdienst, al den tijd, dat ik hier ben. Nu blijkt, hoe prachtig het hier gaat." Zoowei de kantonrechter als, de ambte naar wezen er op, dat hot destructiebe drijf Gckro, te 0verschic, bussen beschik baar stelt, welke niet een Lipsslot zijn gesloten. In het bijzijn van den keur meester kan iu zulk eon bus het afge keurde vieesch worden gedaan. De bus sen worden door hot destructiebedrijf af gehaald. Dat alles geschiedt gratis. Do keurmeester Joude wist daarvan, maar wees er op, dat ook de chauffeurs van het destructiebedrijf een sleutel heeft De keuringsdienst is daarmee alle controle kwijt, omdat de chauffeur geen ambte naar is, maar iemand uit hot particuliere bedrijf. De tweede keurmeester voor het hekje. Vervolgenswerd keurmeester G. Bult voorgeroepen. Ook tegenover hem werd het afkeuringsstempel ter sprake gebracht Nooit gebruikt! Getuige had het nog nooit gebruikt. Hij kreeg het niet mee. Zijn collega gebruikt het altijd. Tegen de slagers, aldus de getuige, wordt gezegd, dat zij het afgekeurde vieesch naar het keuringslokaat moet brengen, maar dat gebeurt pas, als het hun uitkomt. Als «cn- kwajongen brhandzld. „Maar u bent toch ambtenaar," merkte de kantonrechter op. „Daar moet u toch uw chef over spreken." „Ik woidt al zés jaar als een kwa- ongen behandeld1," antwoordde do keurmeester. „Als ik op het kantoor au den heer Goemans kom, word lik gewoon weggestuuid." „Dan zullen wij den heer Goemans wc! eens hooren," aldus de kantonrechter, „De heer Goemans is op het oogenbiik in italic, als ik mij niet vergis," zei de ambtenaar van het 0 M. Ook dezen keurmeester wordt gevraard naar de bussen van het destructiebedrijf. Het bleek, dat getuige verleden jaar een staat heetft moeten maken van de adres sen van de slagers. Deze staat is naar het destructiebednjf opgestuurd, maardnar- na is er nooit meef iets van gehoord. Tenslotte wordt bepaald, dat de zaak over 14 dagen weer zal dienon. Dan zal de waarnemend directeur van den keu ringsdienst gehoord worden. Inderdaad ver blijft de heer Goemans reeds sinds gerui- men tijd in het buitenland, bi zijn plaats treedt op de heer Jongoneel. De .vliegramp bij Senlis. Tot de slacht olfcrs behoort een stadgenoot. Tot de omgekameuon bij de vliegramp fo Senlis in Noord-Frankrijk behoort ook onze stndgeinoot, do heer J. Maltha, wonende Louis de Colignyshaat alhier. Do lieer Maltha, die 23 jaar werd, be- zoclit hier do ambachtsschool en kwam daarna bij zijn vader in hot expeditiebedrijf Do motor trok hem bizonder aan menig een kende hem als motorrijder en daar om was hij gelukkig dat hij een plaatsje kreeg bij den technischon dienst van de Nationale Luchtvaart School op Wanlha ven. Met do vcrluii/ing van do N.LS. naar Ypenburg werd ook het terrein van de werkzaamheden van den heer Maltha ver legd. Iu het verslag van do vliegramp, elders in dit blad, wordt ook meegedeeld, welke verwachtingen men nog van den jongen mecanicien had. Als tragische Inzonderheid kan nog ver meld worden, dat een broer van den heer J. Hoeven, den chef-mecanicien van de N.L.S., die ook bij do vliegramp het loven liet, een paar jaar geledon gedood werd in een transformatoreukuisje op het Mar- coniplein to Rotterdam, waar deze als elee tricien werkzaamheden verrichtte. R. K. Vrouwenbond. Geslaagde prapaganila-vcrgade- ring. In de zaal van den R.K. Volksbond', die geheel bezet was, is gisteravond een pro paganda-vergadcring gehouden door de af- deeling Schiedam van den RK, Vrouwen bond De presidente, mevr. C. PlnymHoede- makers, heette in het bizonder de aan wezigen geestelijken en do cchtaenoote van den burgemeester, mevr. Van Uaaren- Ravmakers, en dochter, welkom. In een enthousiast voorgedragen rede wees pater B. Ver hoy, O.P., do R.K. vrouwen op hun plicht om zich to orga- niseeren in haar organisatie: de R.K. Vrouwenhond. Tijdens de pauze traden 160 dames als nieuw lid toe. Na de pauze werd door den heer F. Ileggelman de film vertoond, welke tijdens do huwelijksplechtigheden der Vorstelijke personen werd opgenomen. In verband met het late uur konden geen andere films vertoond worden en sloot do presidente met een krachtig woord van opwekking tot allen de bijeenkomst. Notarishentieining. Do heer A. II. Ris, candidaatrnotaris al hier, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Oude Tonge. Do heer Ris was achtereenvolgens can- didaat-notaris alhier, Barcnd'recht, Brielle, "Schiedam, Rumpt en den laatsten tijd weer Schiedam. Film vorstelijk huwelijk. Blijkens een advertentio in dit blad heeft de Papaver de beschikking over een uit gebreide film, opgenomen op 16 irf.M. band', tijdens het vorstelijk huwelijk. Geruchten over Hr. Ms. De Ruyter. F.en sensationeel bericht van een Utreditsch blad. Het „U treek tscji Nieuwsblad" heeft uil Den Helder berichten ontvangen, die er op zouden wijzen, dat het met de nieuw ste aanwinst van onze marine, den krui ser Hr Ms. De Ruyter, niet zoo goed ge steld is als men zou meenen, na alles wat daarover gepubliceerd werd In de laatste weken voor het vertrek van het schip, zoo luidt hot bericht, ver der, zijn nog belangrjke heistellingen uit gevoerd er zouden plm. 150 man van de rijkswerf aan boord gewerkt hebben en men is zelfs tot overwerk moeten over gaan om het schip op den te voren vast gestelde» datum naar Indië te kunnen la ten vertrekken. De ontstane gebreton zouden deels te wijten zijn aan een groote slapte .van hot schip, zoodat tijdens het ongunstige weer in de Noordzee naden zijn lek ge sprongen. Dit is niet zon'ter bedenking, als men bedenkt, zoo voegt liet b'.t'l cr aan toe, dat het doorstane weer ia de Noordzee en de daar. voorkomende golf lengte heel wat gen „-r zij-i, dan hetgeen op den vollen Oceaan is te verwachten, waarvoor een kruiser toch ten. volle be rekend moet zijn. Voorts mossten dekken nagebr'.oiuvd worden, omdat het toegepaste nieuwe systeem niet bleek te voldoen, terwijl ook de koelinnchttingen niet in or le waren. Het blad eindigt met de mededeeling dat door al die gebreken, maar wel bet meest door de naar voren gekomen slapte, men in marinekringen reeds van een échec van dezen kruiser spreëkt. I)oor bevoegde zijde tegen gesproken. Naar aanleiding van bovenstaande meldt ons de Regeermgspersdienst, dat dit be richt geheel uit de lucht gegrepen is. De reparaties, die aan het einde der garantie-vaar-periode bier te lande in Nieuwediep werden uitgevoerd, overtref fen niet do normale voorzieningen, welke aan een nieuw schip, dat op het punt staat naar Indic te vertrekken, worden uitgevoerd. Algemeen, wordt in de marine instede van een échec, van een groote aanwinst voor onze weerkracht door het gereed komen van Hr. Ms. „De Ruyter" gespro ken. Geslaagd. Voor het praktijkdiploma boekhouden Mercurius slaagde do heer C. v. d'. Hoe ven; voor praktijkdipioma Mercurius Ned. liandelscorrespondentie de heer G. Bruns, en voor liet praktijkdipioma Ned. han delscorrespondentie Vereen, van Leeraren mej. L. Röttgering. Be drie geslaagden waren leerlingen van de Erkende Pontschool, alhier. Bij do in December te Rotterdam ge houden federatie examens slaagde voor het Morcurius-diploma Nederlandscho han delscorrespondentie do heer J. de Goede. Do geslaagde werd opgeleid' aan Instituut Harm, alhier. T.II.O.It. Do Schied, Vereen, voor Lichamelijke Opvoeding „T.H O.R." houdt Woensdag 27s Januari a.s, in Musis Sacrum haar jaarvergadering. De hoeren L. H. Verhagen en Joh. C. Maltha, die als bestuursleden aftreden, stellen zich niet weer herkiesbaar. Do agenda vermeldt oa.Bespreking wandclcostunm dames en meisjes. Huur van gemeente-tuintjes. In een offieieele kennisgeving in dit blad worden huurders van familie-, volks- en arbeiderstuinen herinnerd aan hun ver plichting om uiterlijk 1 Februari a.s. de verschuldigde huur to voldoen. Arrestatie. Van dranksmokkelaars? Do politie heeft hedenmiddag omstreeks half één op hot Rubonsplein twee man non aangehouden, dio in den uitrukwagen naar hot hoofdbureau van politie zijn ovei- gebracht. Do arrestatie blijkt in verband te staan met dranksmokkelen. Reeds oenigen lijd lotto do rechcioho en de belastingambtena ren scherp op. Bizondcrliodon omtrent deze zaak kon men ons niet meededen. „Oefening Baart Kunst". Jaarvergadering. Onder leiding van den hoor W. N. Straatmans liecft het Harmon icgezel- scliap „Oefening Baart Kunst" in Sein post haar jaarvergadering gehouden. On middellijk na do opening verkroeg de 2o vocuaitter, de heer K. F. van Pot 1, het woord, dio den heer Straalrnans felici teerde met zijn 40-jarig huwelijksfeest. Het veTslag van den secretaris, den heer P. L. Ver linde, weid inet alge- mcene stommen goedgekeurd. Het verslag van don penningmeester, den heer J. v. d. Hoek,.was minder optimis tisch. 0..R.K. «hoopt binnenkort nog een groot aantal donateurs to kunnen insctirij ven, omdat de financiën dringend' verster king noodig hebben. Besloten werd op Donderdag J. April a.s. in het Passage- Thoater een concert to geven, hij welke gelegenheid de leden van O.B.K. voor hot eerst iu het openbaar in uniform zullen verschijnen. Dit con cert zal ook voor niet leden en niet do nalcurs toegankelijk zijn. Besloten werd in het vervolg hier en eldei-s aan iedere beweging of elke feeste lijkheid mede te werken^ mits het corps daarvoor behoorlijk gehonoreerd wordt Al leen voor enkelo liefdadige instelllingen als b v. Roodo Kruis en Zonnestraal zal een uitzondering gemaakt worden, wat de betaalde medewerking betreft, O.B.K. zal dit jaar deelnemen aan het Federatief concours, dat in de Doslezaal te Rotterdam wordt gehouden. O.B.K. komt uit in de eere-afdoeling en zal spa ten: 1' Arlesienne-suite en de Bloemen- wals uit do Notenkrakers-suite van Tsjai- kowsky. Nadat nog eenigo interne zaken wiren behandeld, was het oogenbiik aangebroken, dat de heer W. N. SSraatmans, die 37 jaar voorzitter van O.B.K. is geweest, zijn functie zou neerleggen. De heer K. F. van Pelt, die den heer Straatmans opvolgt, heeft den scheidenden voorzitter harta lijk toegesproken cn hem een oorkonde overhandigd, vervaardigd door den. heer J. II. van Ginkol Pzn., waarin symbolische voorstellingen zijn verwerkt, die betrekking hebben op de muziek en Schiedam. Obadja. Pro|'aganda-\ crgadcring. Do Ned. Herv. Jongehngsvoreen. op G. G. Obadja hield gisteravond in Gebouw Eten- dracht een piopaganda-vcrgadering, die op de gobiuikenjke wijze door den voorzit ter, den heer W. v. d. E1, geopend werd die de Wemig in aantal aanwezigen wel kom heette. De heer J. W. v. d. Kraats uit Wad'- dingsveen sprak over: Het not en do strek king der J. V. In groote trekken gaf spr. aan, op welke wijze do jongeling in de verepnigiug wordt opgeleid tot een goed lid van do kerk, van den staat en van de maatschappij'. De wereld zegt: Wie do jeugd heeft, hooft de toekomst, maar spr. zegt: De jeugd te hebben en to leiden is goed, maar do toekomst is in Gods hand. De heer C. P. B o g e r t uit Dordrecht, sprak over: Wat eeuwig zeker is. Spr. tee- kende drie groote kringen, d.o zich om den persoon van Christus hebben ge schaard: lo. de wereld van dien tij'd met haar beschaving; 2o. do Israëlieten, d'io zich om hem verdrongen en 3o. de twaalf discipelen, die overbleven. De wereld verdeelde spr. in twee groe pen: de onbeschaafde volken, die hun God zochten in allerlei bijgeloof en de beschaafde Romeinen en Grieken, d'.e wel iswaar cultureel op hoog peil stonden, maar voor de ware Gcdskennis hun schou ders ophaalden Deze drie groepen vinden wc ook in dozen tijd teiug. "De menigto heeft inet God cn zijn diensten gebroken en komt zon der God om. Anderen zitten zoo vast in hun bijgeloof, men denke slechts aan de talrijke mascotle'si dat zij geen tijd hebben om over den Eeuwigen God te denken De vrome Christenen houden cr. oven ais de vrome Joden uit Jezus' tijd, nog wel een God op na, van lioo-ren zeggen, maar wat en wie Ilij is, weten ze niet. Gelukkig - zijn er echter ook rnonsohen overgebleven, die, evenals de discipelen op de vraag: Wilt gijlieden ook nlot heen gaan? antwootdeu: „Ileere, tot Wion zou den we gaan? Gij hebt do woorden des eeuwigen levens!" Als er ook hier mensohen gevonden worden, die dat kunnen zeggen, zal de vereeniging „Obadja" daar wel bij varen. Een drietal vragen, nit de vergadering gesteld, werden op bevredigende wijze be antwoord, waarna de beer Bogert de bijeenkomst snel dankgebed sloot Oude v ijsiieid. 20 Januari. liet meest dwazo van dit ioch al zoo dwazo leven van ons is vu or mij dat do mcnsidh in zij i moest monschelijhe ©ogenblikken znVelvd blijft; Madrid wordt gebomb.m. cerd. doch achter de vuurlinie spelen do kim dorijes op straat, laten do Do.i Juanis als van ouds hun schoenen potsen en drinken mokka rn hun lylcafé. Göring bezoekt Mussolini, praat mof hom, eet met hem, neemt parade» af met hem, schermt zelfs mot hom, die be,do hoeren beschikken al glimlachend en "lusen zeggend over het lot van Europa "ii een paar honderd millioon monschen geen enkele Italiaan dio er minder spa ghetti om eet, chianti om drinkt, aria's om zingt, lieve amandeloog-me isjes om- holstgeen Diuitsdher, die er zijn Sauerkutut, zijn Urqueli, zlijn Rohschin- ken om laat staan, die ei' minder zijn Doulsehhtndlied om zingt en zijn pijpje rookt. -jjAjax is kampioen, Kiepura komt in Amsterdam zingen, ze willen Deckers van de Kamcrmndidalonlijst weren en Marchant er op zetten. Musseart wordt boos, Albarda wondt vriendelijk, S. V. V. staat bovenaan en Colijn bepleit vrijhan del: is er één Schiedammer die er tien minuten later voor naar bed is gegaan? Eén Groninger die er oen sigaar minder dan gewoonlijk om gerookt hoeft? Eén Amsterdammer, die er ongeschoren voor op z'n kantoor gekomen is? Eén Hage naar die vergeten heeft hij 't hoesten Zijn hand voor den mond te houden? Ga alles na wat er in de wereld ge beurt. Wat groote iwee-koloms koppen in de couranten rechtvaardigt. Waiar ito radio over dreunt en de telefoon voos rinkelt..,,.en beseft dat niets van dit alles de gewoonten van 's monschea huis on leven ook maar in 't geringste wijzi gen kan. Dit te begrijpen is oude wijsheid doch wijsheid weliswaar. Een wijsheid, die ons zegt dat de mensdh het meest fantasielooze wezen is, dat denkbaar is. Want dat er niet nóg zooveel-lionderd Ghi neezen door oen hing kunnen zakten en verdrinken, dat één inwoner van Vlaar- dingen er drie minuten later voor aan tafel komt dan cisteren. Dat generaal Göring urenlange ge sprekken tot diep in den naoht met den liuoo houden kan, maar dat Zij de ©eni gen in Europa, zijn die er later voor maai bed gaan. In Tie), in Appingedam. m Buren en Huissen niemand. Do Korting van Engeland doet afs'uu i. van den troon. Geweldige sensaüo. Reu ze-opschudding. Goed-en-wel. Maar dacht u dat Lloyd George, Winston Churchill. Stanley Baldwin nu veertig dagen na dato er méér van merkten dan de heer Colr uit Vlissingcn of mevrouw Miedema uit Zeist? Wanneer iedereen deze waarheid zCo klaar cn duidelijk zag als iktja dan zou er pas iets veranderen 1 "Dan ging GoriuE niet naar Rome en speelde Ajax geen voetbal en wilde niemand minister van Engeland worden, schreef geen mensdh in de krant, oogstte memand hot graan, word er geen brood gebakken Mo andere woorden: we zouden alle maal al lang verhongerd zijn. Waaruit u zien kunt. dat de eenvoud,g- sto waarheid niet erkend mag worden omdat zij verschrikkelijker is dan wat ter wereld ook Dit schrijf ik nu zoo maar neer, ma,ic ik rook er met smaak oen cigaret bij. En u léést het en zegt „tja, zoo'n nar zegt nog wel eens wijsheid, dat wist Shakespeare al welmaar u drinkt er geen kopje thee minder omi En ziet u nu wel dat alles hetzelfde i'1 en hetzelfde blijft en dat we maar héA aangedaan ever onze eigen onaandoen lijkheid moeten zijn? KRO-showIniot. Vrijdag a.s. zal do KRO-showboot naar Schiedam komen. In haar schouwburg- zaaltje zal een voorstelling worden ge geven door Jan 'lalm en de Meeuwen. De showboot zou liet vorig jaar hier reeds zijn gekomen, maar toen is liet be zoek uitgesteld. De boot zal -Vrijdag in de Nieuwe Ha ven ligplaats krijgen. Diefstal. Ten nadeele van den elcctrieien \V, II, B. alhier, zijn uit een in aanbouw zijnd pand in do Rochussenstraut te Rotterdam 70 schakelaars gestolen. In café Amsteibron, Vlaardingerstraat 14, wordt Zaterdagavond! een gratis klaVerjas- concours gehouden. 1 Paard gevallen. Hedenmiddag is op den Rotterd'amsohe- dijk, nabij het Rood© Hek, waarschijnlijk tengevolge van oververmoeidheid', een paaid, dat voor een groenten wagen was gespannen, gevallen. Het dier is uitgespan nen en nadat een veearts eeai onderzoek had ingesteld, naar den stal gebracht. Botsingen. Op den hock VlaardingerJijkVellevesÜ zijn gistermiddag twee wielr.jtlers, de 27- jarige A. R. en de 22-jhrige H. 0., tegen! elkaar gebotst, toen 0om voor een auto uit te wijken, zich op het linker wegge deelte had begeven. De fiets van 11. werd vrij ernstig beschadigd. Do 2i-jarigo wielrijder J. D, is gisteren! op don hoek Lange KerkstraatGedempte Broersvest tegen oen vrachtauto gereden, i D. bekwam schade aan zijn klceding en zijd rijwiel. Klaver jas-cOTicours,

Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2